ij preblhheürtfn fe, preöihbütirten JUTTKRTJ Abonneert 0 op dit blad n Draagt NEELS kleeding Distributie-nieuws I r~ Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen Bij Oome Jan in Schagen voor winkeliers Burgerlijke Stand van Texel AFNEMERS IN BREEZAND en Omg. GEBR. KRUIJFF Koopje BERGRUIMTE TE HUUR De RUGGEGRAAT Inlevering van broodbonnen of bon nen van de bloemkaart voor gebak. In afwijking van het gepubliceerde in ons blad van 12-11-1940 volgens hetwelk ter ver krijging van een toewijzing voor gebak min stens 100 broodbonnen en 200 bloembonnen dienen te worden ingeleverd, zal voortaan de minimum inlevering bedragen 40 broodbon- nen of 80 bloembonnen, daarboven met veel- vouden van 10 resp. 20 bonnen. Inlevering zeepbonnen no. 55. De detaillisten moeten de vervallen bonnen no. 55 voor zeep bjj den distributiedienst in leveren in het tijdvak 18 t/m 22 November a.s. opgeplakt op opplakvellen en vergezeld van een ontvangstbewijs MD 201. Tevens moe ten in dat tijdvak de van derden ontvangen distributiebescheiden voor zeep worden inge leverd in zakjes MD 258 met een ontvangst bewijs MD 257. 6 De inleveringsdagen zijn voor degenen die een codenummer hebben: 1001 t/m 1999 op Maandag 18 November a s 2001 t/m 2999 op Dinsdag 19 November a.s. 3001 t/m 3999 op Woensdag 20 November a.s. 4001 t/m 4999 op Donderdag 21 November as' 5009 t/m 5999 op Vrijdag 22 November a.s. Jj&ioetbcti nUuwJ Voorwaarts! Gisteren is de nieuwe T.E.S.O.-boot onze haven binnengeloopen, als een symbool van het optimisme en den vooruitzienden blik van het bestuur van T.E.S.O. Het bestuur, met hun dames, directeur en mevr. v. d. Vlies, maakten den eersten tocht naar den overkant mee. Van de mast woei de T.E.S.O.-vlag en op het achterschip klapperde feestelijk, de vaderlandsche driekleur, het robd, wit en blauw. Dit nieuwe schip, dat de naam „Voorwaarts" draagt, is eenvoudig, doch practisch inge richt. Het zal in hoofdzaak dienen voor „bij werk", dat wil dus zeggen, voor vervoer wan neer de andere boot te druk bezit is. In hoofdzaak zal het dan ook wel neerkomen op vrachtvervoer, al is er gelegenheid voor het vervoeren van passagiers in de tweede klas. Een kajuit, plaats biedend aan een vijftigtal passagiers, is aanwezig. Zelfs is er gelegen heid voor buffet. Er is géén bovendek. Het schip kan inderdaad beschouwd wor den als 'n belangrijke aanwinst voor T.E.S.O. van 9 tot en met 15 Nov. 1940. GEBOREN: Dirk, z.v. C. Trap en C. van Groenigen. GETROUWD: Adriaan Bakker en Johanna Catharina Buisman. Willem Lourens Bakker en Aafke Postma. OVERLEDEN: Klaas Krijnen, oud 83 jaar, echtgen. v. Trijntje Boon. Remmert Bremer, oud 27 jaar, echtgen. v. Etje Dros. Etje Dros, oud 26 jaar, wed. v. Remmert Bremer. David Mets, oud 60 jaar, echtgen. v. Sijtje Backer. POLITIE. Gevonden een snelbinder, een auto sleutel, een horlogeketting, een tasch. ZONDAG 17 NOVEMBER 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser. Oosterend, half 11, Ds. Kok. DenHoorn, 11 uur, Ds. Wesseldjjk. Zendingscollecte. De Cocksdorp, v.m. half 11, Ds. Salm. Bediening H. Avondmaal. Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Tinholt. D e Koog, n.m. 3 uur, Ds. Wesseldijk. Geref. Ker. Oosterend, v.m. 10 uur, D. v. d. Leer. n.m. 3 uur, Cand. Wouda. Den Burg, v.m. 10 uur, Cand. Wouda. n.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 10.30 uur Ds. Gorter. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 uur en n.m. 3.30 uur Leesdienst. Leger des Heils. 's Morgens 7.30 uur Bidstond. 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst. 's Middags 3.38 uur Verlossingsbijeenkomst, 's Middags 5 uur Openluchtmeeting. Dinsdag 19 November. 's Morgens 8 uur Soldatenbijeenkomst. Donderdag 21 November. 's Morgens 8 uur Heiligingsdienst. ïlieuuM uit I0i& URK KRIJGT GOEDKOOPER ELECTRISCH LICHT. In de gehouden raadsvergadering is besloten tot tariefverlaging van het electrisch licht, vielen deze toch eindelijk ook mee toen men zag, dat de raad éénparig voor tariefsverlaging was. Indien nu vóór 1 Januari zich ongeveer 100 gezinnen opgeven voor aansluiting zal het electrisch licht ongeveer een derde goedkooper worden. Op de circulaire, welke huis aan huis was bezorgd, hadden zich reeds 118 personen opgegeven. Het krachtstroomtarief zal ook 2 ct. per K.W.U. worden verlaagd. De actie van „eHt Comité voor Goedkooper Electrisch Licht" is dus wel bekroond. Hulde! PLOTSELING OVERLEDEN. De vrouw van wijlen Sjoerd van den Berg. d eiT? deaer dagen plotseling onwel. Toen de ter ter plaatse was, bleken de levens resten reeds geweken. ZONDAG 17 NOVEMBER. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststfaat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 u. Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geref. Kerk. Bethelkerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar N.m. 3 uur Ds. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur: Dankuur voor het gewas, de heer J. Rebel. Oud-Gereformeerde Gemeente (Hoogstraat). 's-Morgens 10 uur: Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u.: Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur, Ds. Jansen. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. 's Morgens 9.30 uur. N.m. 15.30 uur. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Geen dienst. Evangelisatiegebonw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur Samenkomst. Leger des Heils. Zaal Spoorgracht 35. 's Morgens 10 uur Heiligingsmeeting, 's Middags 5 uur Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendwsu 6. 's Middags 4 uur: Dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 10 uur Ds. Kapteyn. Kerk koor. Collecte. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst, wegens ziekte van den consulent. Oude Niedorp, geen samenkomst. Noord-Scharwoude, v.m. 10.30 uur, Ds. Nell. Winkel, n.m. 3 uur, Ds. Boeke. Oosterland, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Westerland, n.m. 2.30 uur, Ds. v. Beek. Heer Hugowaard, v.m. 10.30 uur, Ds. de Mooy. Haringhuizen, v.m. 10.30 uur, Ds. van Biemen. Barsingerhorn, n.m. 2.30 uur, Ds. v. Biemen. Anna Paulowna, v.m. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Callantsoog, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst. Geref. Kerk. Schagen, v.m. 9.30 uur, Cand. van Eerden, hulpprediker te Alkmaar. N.m. 2.30 uur, Cand. van Eerden. Dank stond voor het gewas. Evangelisatie. Schagen, Landbouwstraat, v.m. 10.15 uur, Ds. v. Hoogenhuize, van Amsterdam. Breezand, v.m. 10 uur, de heer Boon. N.m. 3.30 uur, de heer Boon. Dankuur voor het gewas. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereen.iging, Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. Schagerbrug, v.m. 10.30 uur en n.m. 2.30 uur, de heer A. Romein, van Vlaardingen. Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER roepen SOLLICITANTEN op naar de betrekkingen van: a. conciërge der openbare lagere school no. 10 aan de Vlsch- markt; b. conciërge der openbare lagere school no. 8 aan de Herzog- straat. Salaris naar 76,per jaar voor elk gebruikt lokaal. Dienstverband voorloopig tijde lijk. Bij eventueele vaste aan stelling 10 korting voor pen- sioenverhaal. Sollicitaties, niet op zegel, te richten aan Burgemeester en Wethouders, en in te dienen bij den directeur van den dienst voor sociale zaken, vóór 23 Novemoer a.s. Persoonlijk bezoek alleen na oproeping. Geëvacueerde Ten behoeve van onze vaste afnemers in Den Helder, nu tijdelijk in Breezand, komen wij eiken Woensdag of Donderdag in Breezand. Wilt U s.v.p. tijdig bestellen, dan slaagt deze proef zeker t Kolenhandel Vischmarkt 24 - Brakkeveldweg 1 - Telefoon 186 Goed 2de hands Heerenrijwiel, compleet met nieuwe buitenbanden, merk „Gazelle". Sluisdijkstraat 81. Te koop EEN OVERDEKTE BOOT 5 m. b(j 1,75 m, is 8 jaar oud, met looden kiel, heel goed ge schikt cm er in te slapen. Prijs 65,a contant, of ruilen met andere handel. Adres: C. DEKKER, Keinsmerbrug E 133 De goedkoopste rep.-inr. voor rjjwlelen is nog altijd open, dus laat nu nog uw r(jwicl nazien. Nog te koop een Heorenrjjwiel met nieuwe banden. MOLENSTRAAT 95. Te bevragen bij: P. Bleeker, Noord A 26, Schagen. ran elk goed reclame-plan Courantenreclame aangeboden Net MEISJE gevraagd voor de huishouding, van 's morgens 10 tot 's middags 3 uur. Adres: Hekkema, Kanaal- weg 165, Den Helder. aangeboden Te huur het perceel Weiland, t/o de Konjjnsberg, groot 79 are, in gebruik bij den heer Koning. Brieven voor 1 Dec. adm. N.H. Diaconie, p/a Jan in 't Velt- straat 18. Te huur mooie zonnige, mo derne gem. Zit-Slaapk. te Me- demblik, m. gebr. v. keuken, 5.p. w., met voll. pens. 14.p. w. Brieven onder No. 103, Bureau van dit blad. Te huur op billijke cond. nog één huis Jan Blankenstraat No. 11. Inl. DijkEtraat 49. I Te huur in rustig Lunteren vrije gezellige Voor- en Slaapk. met gebr. v. keuken. Prijs na overeenk. Meubelbergpl. nabij. Jansen, Mielweg 17 a, Lun teren. gavraagd Te huur gevr. ongem. Zit- Slaapk. of boet met stookgel., omg. Anna Paulowna of Bree zand. Brieven onder No. 102, aan het Bureau van G'blad. Net echtpaar zoekt Woning of gedeelte van woning, langs spoorbaan Den Helder Alkmaar, Brieven onder No. 101, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd door echtp. met kind, 8 j., in de Gem. Den Hel der, bezuiden Julianadorp, of in Breezand, Callantsoog, Oude- sluis, 't Zand (m. bus of spoor- verb.) slaap- of en woon- en kookgelegenh., opslag Inboedel of gecomb., eigen bedden, enz. Brieven m. prijs onder nr. 97, aan het Bureau van dit blad. Woon- en slaapgelegenh. gezocht buiten Den Helder voor gez. m. 5 kind. Eigen bedden. Brieven m. prijs, onder no. 100, aan het Bureau van dit blad. Jong eenv. echtp. zoekt slaap gelegenheid tegen billijke ver- Anna Paulowna of - Breezand, omgeving station. Br. onder no. 104, Bureau van dit blad. •angebodei* Te koop WOONBOOTJE, m. slaap- en stookgelegenh., 24 personen. Te bezichtigen vanaf Zondag Sluisje, Westeinde, Rijksweg C 33. Te koop: EEN UITSCHUIFTAFEL. Adres: Weezenstraat 36. Te koop: STALEN MOTORBOOT, met keuken, lang 7 M. Te zien Kwakelpad 6, Alkmaar. gevraagd Te koop gevraagd NATIONAAL KASREGISTER Brieven onder nr. 99, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd: EIKEN WASCHKAST, Joh. Eelman Pz., De Waal I. Texel. Te koop gevraagd een Auto ped op luchtbanden, in goeden staat. Brieven met prijs: Molenvaart 105, Anna Paulowna. Net Kosthuis gevraagd, liefst omtrek Den Helder. In bezit van. eigen bed. Brieven: Veldstr. 15, Schagen. Gevraagd inwoning met gebr. v. keuken door 2 bej. menschen, in of bij Julianadorp. Brieven onder No. 96, aan het Bureau van dit blad. NETTE COMMENSAALS gevraagd. Desgswenscht nacht verblijf te Breezand. Adres: Koekoekstraat 20. Jong Echtpaar zonder kinderen vraagt 2 nette Kostg ngers. Adres: B. S. Versteegen, Groote- Sloot 200 A, te Schagerbrug. Gevr. een KET, kost met ver goeding, genegen om later te koopen, D. DE GRAAF, B. Lo- vinkstr. 14, Tel. 5, Breezand. Ke/Jk en Zending DE BRON VAN HET LEVEN. Vit een meditatie van ds. J. F. van Duijne over Amos 5: 4b in het kerkblad van de Ne- derlandsche Hervormde gemeente te Sloterdijk- Amsterdam West: Het leven heeft niet de bron in zichzelf. Een fontein wordt gevoed uit verborgen diepten, anders verdroogt «e. Zoo verteert het leven, dat van zich zelf zou willen leven, zichzelf en het komt uit bij den dood en uit zulk leven komt de dood, omdat deze er in school. Hier was de doodskiem. De levenskiem moet gevoed worden uit wat toe gevoerd wordt uit diepen bodem en uit dauw en regen en zonneglans, die van den hemel dalen. In dezen tijd, die bezinning en dieper naden ken, die verinnerlijking schuwt en wantrouwt en die de daad verheerlijkt, wordt het open lijk gezegd, dat we niets achter het leven en achter den dood moeten zoeken. Ook niet ach ter de wereld. Ze hebben beteekenis in zich zelf. Leef het leven zelf, leef krachtig en als de dood tragisch en heldhaftig tegelijk is, dan heeft ook de dood in zichzelf waarde en be teekenis. Er zit niets achter. Het leven rijst op uit het gistende, stuwende, ruischende bloed met z'n wondere geheimenissen. Deze opvat ting en visie wordt aangeduid als vitalisme, dat is juist overschatting van het leven op zichzelf. De bijbel is daaraan vreemd. Bloed verbindt het met vleesch, dat is: het ontluister- gr^ 20 procent goedkooper dan elders de, den dood vervallen, den dood onderworpen, God-ontzonken leven. Los van hem, die er de bron van is. Vleesch en bloed hooren bij den dood hoort bij vleesch en bloed. De bron van het leven ligt niet in het leven zelf, maar bij God. Zoekt mij en leeft. Bij hem is de fontein van het leven. Kunnen wij dit alles zeggen, afgezien van Christusf Van Christus, die zegt: „ik ben het leven". Die spreekt: „die in mij gelooft: stroo men van levend water zullen uit zijn binnenste vloeien". Zoodat men zelf tot fontein wordt. Waarin, waardoor, waaruit het opwelt uit de verborgen diepten, vol van water, als de rivier Gods. Zóó is het, waar ons leven met Christus verborgen is in God. AMERIKA. Volgens de nieuwe statistische gegevens tellen de Vereenigde Staten 256 verschillende godsdienstige gemeenschappen tegen 213 in het jaar 1926. Aan, de spits gaat de Roomsch- Katholieke kerk met bijna 20 millioen leden. Daarop volgen de in 21 verschillende groepee ringen verdeelde Baptisten met ruim 8 millioen en de Methodisten met 7 millioen leden. De laatsten hebben meer dan een millioen leden verloren. Daarentegen steeg de Luthersche kerk, die twaalf schakeeringen kent, van 4 op 4,2 millioen. De Presbyterianen tellen 2,5 mil lioen, de Mormonen bijna 800.000 leden, de elf groepen der Ortodoxen- tellen samen 350.000 en de Quakers 93.000 leden. De invloedssfeer der kerken is echter in feite aanzienlijk grooter dan deze cijfers zouden doen vermoeden. Schetsen uithef Buitenveld Serie II. Waarom het te ontkennen? Waarom maar niet eerlijk toe te geven, dat wij Nieuwedie- pers voorheen, toen we nog leefden in para dijsachtige omstandigheden en de bommen alléén maar kenden van de film en van de plaatjes uit „Het Leven", Schagen zoo'n beetje als het einde der wereld beschouwden? Schagen... dat was geen stad en het was geen dorp. Wie ging er (op d kerremis na) ooit heen? Alkmaar was wat... en Amster dam dat was eigenlijk maar jé oord, waar je met goed fatsoen heen kon gaan. Schagen... préAt er niet van! Vele maanden. itten we nu onder den rook van Schagen en we leerden het kennen. Wie wist ooit te voren hoe genoeglijk het wandelen was langs het water, midden in het dorp Wie herdroomde niet al z'n droomen van rozengeur en maneschijn daar onder de boomen van het welig plantsoen en wie voelde zich niet rijk bij die uitgestiekte polderland schappen, direct buiten het dorp. En nu, nu er weer een volle maan staat te gloeien aan den hemel, nu de avonden hoog en mild zijn, en de boomen hun ontblaarde takken tegen het kobald-blauw van het he- meldag verheffen als één imposant Brusselsch weefsel, is Schagen èxtra-mooi. Men kan er best z'n evacuatie-kuur uithouden en het is buiten kijf, dat menig warme vriendschap hier voor het leven gesloten wordt. Meen niet dat Schagen een „dorp Is van oude wijfjes en pruttelende manneke?. Meen niet dat de Tjjd hier stilstond. Beeldt U niet in dat deze plattelanders „achterlijk" zijn. Ge zijt kilometers bezijden d waarheid! naar zijn goede herinneringen aan dat oolijke Schagen, dat centrum van het Noord- Hollandsche polderland. Herinneringen voor vriwel ieder evacuant. Om er maar enkele te noemen! daar zijn de Heldersche huwbare knapen, die dikke en vaste verkeering heb ben opgedaan met de Schager Schoonen. Dat zijn van die jongens, die het eertijds hadden over „die boere-Grietjes uit e Schagen". Je moet ze er nü mee zien flaneeren over de dre ven van de Landbouwstraat, de Laan en niet te vergeten in het Plantsoen. Het zij gezegd: de Schager meisjes vinden de Heldersche bommen-toreadors (wat schrikkelijke ver halen hebben de luister dezer knapen niet verhoogd!) hoogeiijk interessant en omge keerd koesteren de Nieuwedieper knapen de grootst mogelijke sympathie voor de ,,zu ha- ben" dochters uit en om Schagen. Zoodat we mogen concludeeren, dat de liefde druk be oefend wordt en dat dit nog wel voort zal gaan totdat ook hier de Distributie roet in het eten gooit. Maar waar de jeugd zoo z'n pleziertje en vertiertje heeft, daar heeft ook de oudere garde, die van licht amusement houdt, geen reden tot klagen. Deze garde toch vindt men consequent lederen Zaterdag- en Zondag avond vereend in „de tent" van Oome Jan Schenk, het vermaarde Noordhollandsch Kof fiehuis". Waar overdag transacties afgesloten wor den, overeenkomsten geteekend en weelderig belegde uitsmijters in knorrende magen ver zeilen, waar door-de-weeksche gasten hun „kleintje koffie" en „kleurlooze angst" komen men savoureeren, daar werd dit „Koffiehuis" ieder weekend omgetooverd tot een super-de- luxe „music Hall", die op Montmartre geen slecht figuur zou slaan. Wat Savoy is in Mokum, Casino in Den Helder, dat is Jan Schenk's nederzetting Voor Schagen en wijde omgeving. Hier treft men elkaar, hier ziet men z'n vrienden en vriendinnen. Hier kristalliseert zich het uit gaande leven van Den Helder en Schagen en voorts van alles wat daartusschen ligt Wij Nieuwediepers missen ons Casino. We missen „Kees" en Roos en juffrouw De Wjjn en bovenal: „de oude meneer". Maar dat is geschiedenis. Veel vonden we bfl „Oome Jan" terug, zij het in gew(jzigden vorm. In ieder geval een zaak „waar men komen kan" hetzij mêt of zónder echtgenoote. Hetgeen van lang iedere taveerne niet gezegd kan worden... Ja, die week-end-avonden. Met buiten de duisternis Doornen in net park en de zilveren rimpelingen in het rivierke, dat dwars door het dorp stroomt en eigenlijk geen rivier is en de schaduwige schimmen der vrijende paartjes overal. Gedempt roept dan plotseling muziek u naar binnen in het Schager Casino. En voor je 't weet, ben je binnen ook, terwijl het door het veie licht gepijnigd ook zich tracht te wennen aan de eerste indrukken van het altijd groot publiek, dansende of pra tende bezoekers, en rennende chasseurs. Die avonden zijn rijk aan herinnering. Her innering aan het Heldersche kwartet dat voor de muziek zorgt. Ze kunnen spelen, deze kna pen! Neem ze maar één voor één: Wim See- bold, die behalve op de schaar en de naai- naald een meester is op het klavier en uur na uur zijn vingers een vil genvlugge czardas op het toetsenbord doet maken. En neem Oome Ko uit Alkmaar, die als „Stehgeige" fungeert en neem den drum, wiens naam ik vergat en de sax, wiens wettigen naam me ook niet te binnen meer wil schieten. Deze entr'act-muziek is dik in orde Zullen wij ooit die formidabele vertolkingen van George Boulanger's „Da Capo" vergeten, en...' ooit de meesleepende, meest sentimenteele en meest woeste muziek aller muzieken: de Hongaarsche rhapsodieën? Nooit waren Wim Seebold en de zijnen in de puszta's, maar ge zoudt het zwééren dat ze er geboren en ge- t"~en zijn. De trouwe bezoekers van ,,'t Koffiehuis" zitten doorgaans bij malkanderen in de Grebbelinie. Zoek er niets droefs achter, waarde lezérs. De „Grebbelinie" is niets meer, maak ook niets minder, dan de rij nieuwe bar-krukken achter het buffet en de vraag: „Zeg, vader kom je nog even in de Grebbe linie?" beteekent in goed Schagensch: „Zul len we er n^g eer nemen?" Die muziekavonden zijn onvergetelijk van koesterende herinnering. Ik denk aan haar, die uit Nieuwediep verdreven werd om hier als een tweede Lucienne Boyer haar chansons te komen zingen. Ik denk aan „Parlez moi d'amour", aan „Embras mol" en aan „Si petite". Én dan zie ik weer Jan Schenk zelf achter zijn buffet. Vergeten al zijn hestellin gen. Volmaakt opgaand in het zoet gekweel van deze zoetste aller chansons. Ik zie nog zjjn oogen smachtend ten hemel gericht, en ik moet mij sterk vergissen als daar hij zijn lievelingsnummer niet menige traan, teloor ging in de onbekende diepten en duisternissen achter de tapkast... Ais zij zong zweeg een iegelijk. Behalve die ééne keer, toen een on- behouwe knaap, die blijkbaar van de Kunst net zoo veel verstand had als een stadsjonker van melken, maar door zat t gekken en te grollen, ondanks het steeds forscher „sttt"- gefluister. En toen verrees, o brillant moment, van achter de Grebbelinie Oom Jan, om zon der een woord, zonder één enkele verklaring het anti-muzikale mensch in twee handen nam, één aan de kraag en de andere aan het verbindingsdeel tusschen rug en beenen, en hem zóó, .onaer verder commentaar, weg bracht. Een soort menschelijke halter-tillerij, want te knaap zweefde 5 decimeter boven het parket. Alles keek en... zweeg. Behalve de weg geleide, die op 5 meter vóór de deur riep: meneer Schenk; aatublieft... laat me 't laatste stukkie loope!" Tot cp den huidigen dag is nog niet beslist waarom dit verzoek: vanwege de knelling der machtige handen van Oom Jan, of wel om nog de laatste stro fen van het lied te hooren... De knaap is niet veeromme gekomen, maar ook de zangeres zagen we sedert lange niet weer. Het gerucht loopt, dat ze gekooid is in een Valkoogsche burcht. Zoo zijn deze avonden: Ober Jan rent alle windstreken af en het is nog steeds het vol maakte evenbeeld van Maurice Chevallier. Seebold speelt zjjn Czardassen en is derhalve nog steeds dé Zigeuner-Primas bjj uitne mendheid. En af en toe zingt er iemand van dit groote cabaret der amateurs, zoo maar een liedje dat in hem opkomt. Als je later huiten staat, is het nog steeds donker. De maan is een flink eind verder gezeild langs de hemel-'ee en de wind suizelt in de laatste blaren aan de Schager-boomen. Een barsch-kijkende veldwachter ijsbeert voorbij. Maar zelf9 hij is niet in staat de genoeg lijke gedachten van het evacuantenhart te wentelen, die hjj voor een week lang meenam uit dat genoeglijkste aller genoeglijke koffie huizen! Dè ankerplaats van ontelbare Nieuwe diepers.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7