De as verbonden tot het einde THAILAND DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Mussolini houdt een rede 5.43 uur Nederlandsche vlag is geen partijvlag Verduisteren Dievencomplot achterhaald KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 19 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9085 engeland, het moderne car- thago, zal worden ver woest. griekenland zal de lendenen worden gebroken geen bliksemoorlog in grie- kenland mogelijk. de strijd bij tarente. mussolini en duurt tot morgenochtend 9 09 uur onderhandelt met Engeland eo Amerika Geheim militair pact? Onder vallende balken geraakt i HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG In een groote rede heeft Musso lini nog eens de nadruk gelegd op de verbondenheid der asmogend- heden en Engeland als een gemeen- schappelijken vijand gebrandmerkt. De Duce verklaarde, dat de strijd zal" worden uitgevochten tot een beslissing is verkregen en dat hij zal eindigen met de verwoesting van het „moderne Carthago". De as wenscht geen rancune vrede, doch ieder compromis ten aanzien van haar rechtmatige eischen wordt thans op categorische wijze verwor pen. Ten aanzien van Griekenland, dat Mussolini van jarenlange me deplichtigheid met Engeland be schuldigde, verklaarde Mussolini, dat Griekenland de lendenen zul len worden gebroken, in twee maan den of in twaalf maanden. In Italië is geen algemeene mo bilisatie zeide de Duce en deze zal ook niet komen. Twee. lichtingen zijn onder de wapenen geroepen, maar dertig lichtingen zijn nog be schikbaar. Samen met de Duit- schers wordt een blok van 150 mil- lioen menschen gevormd, dat de overwinning reeds 'in handen heeft, oordeelde Mussolini. Kameraden, aldus ving Mussolini aan, tot zijn partijgenoten, die in het Palazzo Venezia bijeengeroepen waren, gij zult be grijpen, dat ik dezen dag niet willekeurig heb gekozen voor het bijeenroepen van de provinciale hiërarchie der partij. Dit is de dag van de overwinning voor het fascisti sche Italië en van de nederlaag voor de Volkenbondscoalitie der 52 belegerde sta ten. Op 18 November 1935 beginnen de schei ding, de antithese en de strijd, welke na dat de democratieën het compromis van München alleen hadden aanvaard om tijd te winnen, moesten eindigen in den oorlog, welken Frankrijk en Engeland Duitsch- land hebben verklaard. Ik verklaar plech tig dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog uitsluitend op Engeland rust. Men had den vrede kunnen handhaven, ais niet Engeland met de volledige toestemming van Frankrijk was begonnen met zijn omsinge- lingspolitiek en als het niet alle toenade ringspogingen had afgewezen; toenaderings pogingen van Duitsehland, dat zelfs een vlootverdrag had geteekend, waardoor het op dit gebied duidelijk en blijvend in de minderheid was gebracht. Men had den vre de kunnen redden, zelfs nog gedurende de laatste uren van de maand Augustus 1939, indien niet Engeland, onder pressie van den Poolschen ambassadeur als voorwaarde voor zijn deelneming aan de door Italië voorgestelde conferentie had gesteld, dat de Duitsche troepen zelfs tot de uitgangsstel lingen zouden terugtrekken. De tralies verbroken. Breedvoerig schetste Mussolini de gebeur tenissen van het afgeloopen jaar. Toen Ita lië aan den strijd deel ging nemen, aldus de Duce, wankelde Frankrijk reeds, maar het lag nog lang niet op de knieën en niemand kon voorzien, dat het leger, dat als sterkste van Europa bekend stond, als sneeuw voor ?on zou wegsmelten, toen op 10 Juni Ita lië in den oorlog ging om letter en geest van net bondgenootschapsverdrag na te komen en de tralies van zijn gevangenis in de Mid- dellandsche Zee voor goed te verbreken. Vervolgens prees Mussolini de kracht en den strijdgecst der Italiaansche vliegers en der Italiaansche marine. Het Italiaansche volk, geleid door zijn duizendjarige politieke intuïtie, begrijpt 't, dat dit een beslissende oorlog is, een oorlog zooals de Derde Puni sche oorlog, die moet eindigen en zal eindi- Ken met de vernietiging van het moderne Carthago: Engeland. Vervolgens roem.de Mussolini de juistheid van de Italiaansche weermachtsberichten. "oor een andere publicatiemethode zou hij zich schamen. Ten aanzien van de actie in de haven van larente, gaf Mussolini toe, dat door de En- *e>schen drie Italiaansche schepen zijn ge inen. Echter is geep enkel schip tot zin- Eigen Foto-Archief ken gebracht en aan slechts één schip is. zooals in het weermachtsbericlit is gemeld, schade toegebracht, waardoor herstelwerk zaamheden van vrij langen duur worden ge vergd. Volgens de eenstemmige meening der techinici zullen de twee andeië snel in hun oorspronkelijken doelmatigen toestand wor den gebracht. Het is onjuist, dat twee andere oorlogsschepen en twee hulpschepen tot zin ken zouden zijn gebracht of getroffen, of zelfs maar licht beschadigd zouden zijn. Churchills verkalringen zijn hiermede weer legd. Het is een bewijs van kwade trouw, al dus Mussolini, indien men een succes, dat door ons het eerst werd erkend, vergroot en met zes vermenigvuldigd. Om het beeld vol ledig te maken, zou Churchill eenige mede- deelingen hebben kunnen doen over het lot van Liverpool en van Kent en over het lot van de zeer groote schepen, die onlangs in het centrum van de Middellaridsche Zee of in de haven van Alexandrië zijn getorpedeerd door duikbooten of torpedovliegtuigen van de Italiaansche weermacht. Mussolini's oordeel over Hitier. Vervolgens schetste Mussolini de lotsver bondenheid met Duitsehland. Wanneer ik den Führer ontmoet, zie ik in hem niet alleen het hoofd en den schepper van het groote Duitseh land, den oppersten bevelhebber van de legers, die in hun overwinningen de bevestiging hebben gezien van zijn geniale strategische plannen, welke vaak meer dan stoutmoedig name lijk vermetel zijn genoemd, maar ik zie in hem vooral den bezieler van de nationaal-socialistische beweging, den revolutionnair, die het Duitsche volk heeft wakker gemaakt en het heeft gemaakt tot den voorvechter van een nieuwe wereldopvatting, die onbeperkt gelijk is aan de opvatting van het Italiaansche fascisme. De ge lijkheid van inzicht is het resultaat van deze revolutionnaire stelling, zij is de vrucht van de onmoeting van twee revoluties, welke, zoowel op in ternationaal als op maatschappelijk gebied, nauwelijks begonnen zijn. Al les wat betrekking heeft op de ont wikkeling van het drie-mogendhe- denpact in het westen, of in het Do- nauhekken, is in gemeenschappelijk overleg gebeurd. Dit geldt o.m. voor hetgeen de toekomstige positie van Frankrijk betreft. Het zal ondanks alles wat is geschied, mo gelijk zijn een nieuw hoofsdstuk te openen in de geschiedenis der betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk, welke geschiedenis zoo bewogen is geweest. Het is overbodig te be vestigen dat de vrede, evenals de wapenstil stand, gemeenschappelijk zal zijn voor de SPMet enkele woorden schetste Mussolini de rechtstreeksche deelname aan den lucht oorlog tegen Engeland, waaraan Italië deel neemt, hoewel het overtuigd is, dat Duitscn land het op dit gebied met den tegenstan der wel alleen zal klaarspelen. Grieksch masker afgerukt. Ten aanzien van Griekenland verklaarde MNatangenaiijd geduld te hebben geoefend hebben wij het masker afgerukt van een land dat gewaarborgd werd door groot Brit- tannië, een geniepigen vijand: Griekenland. Dat is een rekening die er op wachtte vei- effend te worden. Een ding dat zonder twij fel sommige Italiaansche klassisisten, die bij hun tijd ten achter zijn, zal verbazen, moet worden gezegd. De Grieken haten Italië als geen ander volk: het is een haat die op het eerste oog onverklaarbaar lijkt, •maar hij is algemeen, diep en ongeneeslijk in alle klas sen, in de steden en dorpen, hoog en laag, overal. Op deze haat die men grotesk kan noemen, is de Grieksche politiek van deze laatste jaren gegrondvest geweest. Een politiek van volstrekte medeplichtigheid met Groot Brit- tannië. Dit kon niet anders zijn, gezien het feit dat de koning een Engelschman is, de politieke klasse Engelsch en de beurs in letterlijken en figuurlijken zin Engelsch is. Geen bliksemoorlog. Uit de documenten die door den Duitschen peneralen staf in Frankrijk te Vitry la Cha- rite zijn' gevonden, blijkt dat Griekenland sedert Mei al zijn lucht- en vlootbases aan de Franschen en Engelschen had aangebo den. Aan dezen toestand moest een einde worden gemaakt. Dit is gebeurd op 28 October toen onze troe pen de Grieksch-AIbaansche grens zijn over getrokken. De steile bergen van Epirus en liun modderige dalen leenen zich niet tot een bliksemoorlog, zooals zij die Onverbeterlijk trouw zijn aan de strategie die vlaggetjes op kaarten prikt, zouden beweren. Geen enkele daad, geen enkel woord van mijzelve of van de regeering en van geen enkel verantwoorde lijk element had een bliksemoorlog laten verwachten. Ik geloof niet dat het de moeite waai d is alle berichten tegen te spreken die In omloop gebracht zijn door de Grieksche propa,ganda. of door haar Engelsche luid sprekers. De befaamde alpenjagers „Julia" zou enorme verliezen hebben geleden, zou gevlucht zijn en zou in de part zijn gehakt door de Grieken. Maar deze divisie heeft een bezoek gehad van generaal Soddu die mij na zijn bezoek op 12 November een te legram van den volgenden inhoud heeft gezonden: „Ik heb vanmorgen de divisie alpenjagers „Julia" bezocht. Ik moet u, Duce, melding maken van den schitteren den indruk, die ik heb gekregen van deze prachtige, trotsche eenljeid, die hechter is dan ooit in de gelederen van zijn granie ten Alpenjagers". Is er onder u, kameraden, iemand, die zich de niet gepubliceerde, redevoering her innert, die ik heb gesproken in Juli 1935 te Eboli, voor den aanvang van den Abes- sijnschen oorlog? Ik zeide, dat wij den Negus de lendenen zouden breken. Thans met dezelfde volstrekte zekerheid, ik her haal, volstrekte zekerheid, zeg ik u dat wij Griekenland de lendenen zullen breken. In twee ol in twaalf maanden, dat is van weinig belang. De oorlog begint nog pas, wij hebben voldoende mannen en middelen om lederen Griekschen weerstand te ver nietigen. De Engelsche hulp zal niet kun nen verhinderen dat dit vastberaden be sluit ten uitvoer wordt gelegd en zal de Hellenen de ramp niet kunnen besparen, die zij hebben gewild en die zij bewezen hebben te verdienen. Iets anders denken of twijfelen beteekent mij niet te kennen. Eenmaal begonnen laat ik niet los tot aan het einde. Ik heb het reeds bewezen en wat er ook gebeuren zal, wat er ook gebeuren kan, ik zal het nog maals bewijzen. De 372 dooden, de 1081 ge wonden, de 650 vermisten der eerste tien dagen strijd aan 't front van Epirus zullen gewroken worden. Tenslotte wees Mussolini op de taak der fascistische partij. Thans moet de partij haar functie met ongewijzigde en toenemen de kracht hervatten door moedig haar strijd aan het binnenlandsche front aan te binden op politiek, economisch en geestelijk ter rein van den stijl. De partij moet zichzelf en de natie bevrijden van wat nog klein burgerlijke ballast kan blijven in de uitge breidste beteekenis, die wij aan dit woord kunnen geven. De partij moet het klimaat der harde tijden handhaven en accentuee- ren wederom, nog meer en beter dan tevoren tot het volk gaan om zijn moreele gezond heid en 'materieele bestaan te beschermen. Een zeker pacifisme dat een pseudo-verstan- delijk en pseudo-universeei karakter aan neemt, moet aandachtig bewaakt worden. Daar is het geen tijd voor, tenminste voor zoover dit tijdvak van ijzer en kanonnen betreft. Niets bestaat en niets anders «iag bestaan dan het hoogste doel waarvoor wij de wapens hebben opgenomen. Vanavond gaat de verduistering in om Ter aanvulling van het bericht betreffen de het gebruik van de Nederlandsche vlag als partijvlag, volgt hieronder de volledige tekst van het schrijven van den S.S.-Briga- de fuehrer Rauter aan den secretaris-gene raal van het departement van justitie. Dit schrijven luidt als volgt: „Ik heb geconstateerd, dat de Nederland sche nationale vlag door de „Nederlandsche Unie-' als partijvlag gevoerd en in haar samenstel van kleuren voor propaganda doeleinden gebruikt wordt. De Nederlandsch nationale vlag is echter symbool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den strijd der poli tieke partijen. Ik verzoek u daarom, den Nederlandschen partijen het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor partij-politieke doeleinden, in het bijzonder het hijschen op partijgebouwen, bureaux enz. te verbieden. Overtredingen worden door de „Sicherheits polizei" gestraft. Ik verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politie-autori- teiten daarvan in kennis te stellen". Het Japansche persagentschap Domei seint uit Bangkok dat Thai land met Engeland en de Ver. Sta ten tot overeenstemming schijnt ge komen te zijn omtrent het sluiten van een geheime militaire overeen komst, dat de volgende zes punten zou behelzen: 1. Thailand zal met Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten samenwerken teneinde de gemeenschappelijke belangen te verdedi gen. 2. Groot Brittannië en de Vereenigde Sta ten zullen Thailand helpen zooveel in hun vermogen is om het de verloren gegane ge bieden, welke thans bij. Fransch Indochina behooren. terug te brengen. 3. Groot Brittannië en de Vereenigde Sta ten zullen in beginsel de neutraliteit van Thailand erkennen. 4. Groot Brittannië en de Vereenigde Staten zullen militaire hulp verleenen in ge val het door een buitenlandsche gewanende macht wordt Overvallen. 5. De Vereenigde Staten zullen Thailand groote leeningen verstrekken" en van oor- logsmatèriaal voorzien. 6. Thailand zal nauw samenwerken met de Chinecsche bewoners des lands. De mi- nisterp: esident van Thailand, l.oeng Bipoel Songgram, zou den Britschen gezant te Bangkok hebben toegezegd, binnen 'n week tijds een tegenvoorstel te zullen doen. Sinds ongeveer 10 November zijn de Thai- landsche minister van financiën en'do ad viseur van liet ministerie van buitenlandsche zaken dagelijks in geheime conferentie met de gezanten van Engeland en de Vereenigde Staten. Welles ontkent. De waarnemende minister van buiten landsche zaken van de V.S., Welles heeft gis teren op de persconferentie met stelligheid het bericht tegengesproken, dat de Ver. Sta ten, Engeland en Thailand een accoord ge sloten hebben voor gemcenschappelijken af weer tegen Japan. Welles voegde eraan toe, dat het bericht iederen grondslag mist. Japan waarschuwt. Hoewel Japansche officieeie kringen zich- onihouden van commentaar ten aanzien van het gemelde Engelsch-Atnerikaansche voor stel om de veiligheid van Tailand te waar borgen en zijn territoriale eischen te ver wezenlijken, wordt in welingelichte kringen te Tokio verklaard, dat indien deze be richten juist blijken te zijn, Japan zich te gen "zulk een plan krachtig zal verzetten Japansche waarnemers lieten een waar schuwing hooren, dat in geval Thailand toe treedt tot het Engelsch-Amerikaansche blok, het zijn pact van vriendschap met Japan verbreekt en de gevolgen daarvan volkomen voor de rekening van Bangkok zullen ko men. Coupons stoffen gingen van hand tot hand. De Rotterdamsche politie heeft tien man nen aangehouden, die zich in den nacht van 6 op 7 November schuldig hebben ge maakt aan diefstal of heling van een groot aantal coupons heerenstof ten nadeele van den kleermaker, P. Bornstein uit de eerste Middellandstraat, aldaar Het 'bleek dat de inbraak gepleegd was door vier mannen en wel den 30-jarigen betonwerker A. H. R., den 23-jarigen radio telegrafist P. van O., den 20-jarige auto monteur J. G. B en den 22-jarigen koop man T. van Z. Deze mannen hebben geza menlijk de buit, die een waarde had van verscheidene duizenden guldens, vervoerd naar de woning van B. Later werden de coupons door bemiddeling van den 40-ja- rigen loswerkman J. T. verkocht aan twee bloemenkooplieden, den 31-jarigen M. van O. en den 33-jarigen A. S., die de stoffen bij gedeelten verkochten. De 54-jarigen winkelier A. N. R. bemid delde hierbij om een deel te verkoopen aan den 28-jarigen chauffeur P. A. van P., ter wijl een ander deel verkocht werd aan den 50-jarigen kleermaker G. J. K. Dé politie kwam er echter al spoedig achter en arresteerde alle betrokkenen. Jongetje omgekomen. Gisterochtend te ongeveer kwart over elf is op den hoek van den Gustoweg en de Marconistraat, op de grens van Schiedam en Rotterdam, een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een jongetje het leven heeft gekost en waardoor zijn speelkameraadje zoo zwaar werd gewond, dat voor zijn leven wordt ge vreesd. Een vrachtauto van het expeditie bedrijf van der Most, uit Schiedam, bestuurd door den chauffeur J. Jans, kwam daar den hoek om. De wagen was geladen met zware balken. In de bocht begon deze lading te schui ven, juist op het moment, dat drie ongeveer tienjarige jongetjes toelie pen. Waarschijnlijk wilden zij meerij den. De bovenliggende balken scho ven van den wagen af en troffen een der knaapjes zoo zwaar op het hoofd, dat de schedel werd verpletterd en het kind op slag gedood werd. Een tweede jongen, de tienjarige P. Lock uit de Dwarsstraat te Schiedam, werd zwaar gewond. De derde liep van schrik hard weg. Het lijkje is naar het gemeentelijk zieken huis overgebracht, het kon nog niet worden geïdentificeerd. Ook het gewonde ventje, dat eveneens aan het hoofd werd getroffen, is daarheen gebracht en ter verpleging opge nomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Behalve P. A van P. en G. J. K. zullen alle arrestanten worden, overgebracht naar het huis van bewaring, waar ze ter beschik king zullen worden gesteld van den offi cier van justitie. In de kolk voor het stoomgemaal aan de Ettenlandschekolk bij Vollenhove halen de visschers hun hart op. De echte liefhebbers trotseeren zelfs de golven. (foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1