Kanselafkondiging over het Jodenvraagstuk N1PPER EN PELLE Hef meisje in de taxi Ontaarde stiefvader voor het Hof Radioprogramma feuilleton p. g. wodehouse 10. Vergrooting suikerrantsoen Door de duisternis misleid ïobraak in vacantiekamp Brutale diefstal Verzoek niet voor inwilliging vatbaar. Kort gleden werd van de kansel der Ne- 'derlandsche Hervormde kerk de volgende verklaringen afgelezen; „Op verzoek van de algemeene sy node der Nederlandsche hervormde kerk wordt aan de gemeente me degedeeld, dat namens de navolgen de Protestantsche kerken in Neder land, te weten: 1. De Nederl. Hervormde Kerk. 2. De Gereformeerde kerken. 3. De Christ. Gereform. kerk. 4. De Gereformeerde kerken in Ne- dereland in hersteld verband. 5. De Rèmonstrantsche broeder schap. 6. De algemeene Doopsgezinde so ciëteit. een adres is gericht aan d«n rijks. commissaris voor het bezette Neder landsche gebied, in welk adres de ze kerken eenparig uiting geven aan de ernstige bedenkingen, die zij uit bewëegredenen van barmhartigheid en op gronden aan de Heilige Schrift ontleend, koesteren tegen de onlangs uitgevaardigde voor schriften, waarbij de benoeming en de bevordering van ambtenaren en andere personen v. Joodschen bloe de, in Nederland wordt verboden, met dringend verzoek aan den rijkscommissaris te willen mede werken tot de intrekking van bo venbedoelde voorschriften". Nadien bleek, dat deze bekendmaking niet de instemming van al de g(*noemde kerkgenootschappen had. In „Evangelie en Volk" waarin eenige critische artikelen in zake deze afkondiging verschenen, werd medegedeeld, dat de deputatie der Gerefor meerde kerken voor correspondentie met de hooge overheid aan alle predikanten onder mededeeling van het aan Rijkscom missaris gedane verzoek hadden verzocht geenerlei publicatie ter zake te doen. Even eens deelde „Evangelie en Volk" mede, dat in de christelijk gereformeerde kerk bij de desbetreffende deputaten de grootste ver bazing over de bovenbedoelde afkondiging heerschte. Heden werd van officieele zijde de aan dacht gevestigd op een publicatie van Prof. Dr. H. H. Kuyper in „De Heraut" (der ge reformeerde kerken), in welke Prof. Kuy per publiceerde, dat de gereformeerde ker ken niet tot kanselafkondiging waren over gegaan, wijl het in strijd is met de diplo matische usantie om hangende een aan de overheid gericht verzoek, aan dit verzoek publiciteit te geven en voorts een derge lijke afkondiging licht als een manifestatie kan worden opgevat en dan bovendien nog gevaren voor hen, die dit afkondigen kan bevatten, die ongewenscht zouden moeten geacht worden. Van Duitsche officieele zijde werd heden verklaard, dat deze mededeelingen van Prof. Kuyper, volkomen terecht waren en men van officieele zijde met verwijzing naar de: verklaring hier alleen nog aan toe te voegen had, dat besluiten der over heid als het onderhavige slechts na zorg vuldige voorbereiding worden genomen en er geen sprake van kan zijn, dat men op verzoeken als hier een vermeld werd, zou kunnen ingaan. Het verzoek in quaeètie moest ter zijde worden gelegd. Voorts werd nog medegedeeld, dat op het moment der kanselafkondiging het betref fende verzoek den rijkscommissaris nog niet eens bereikt had. door „Ik begrijp niet, waarover u het hebt", zeide hij. Het jongrnensch stompte hem een dikke gehandschoende vuist in zijn gezicht. „Schurk, die je bent!" Een rustige, zware stem gleed kalmeerend tusschen de verhitte gemoederen. „Wat moet dat"? Een forsche politieagent was uit den grond komen opdagen. Hij stond naast hen als een levend beeld. De duim van zijn eene hand rustte even op ajn breede ceintuur. De vingers der andere streken zijn knevel op die al heel wat hart- breken bij het zwakke geslacht veroorzaakt had. De oogen boven den knevel keken ernstig ea onderzoekend. „Wat moet dat?" George hield van politieagenten en wist Precies hoe met ze om te gaan. In zjjn stem, toen hij antwoordde, lag juist jhe eerbiedige onderscheiding, waar de over heid van houdt. „Ik weet het werkelijk niet, agent", zeide den schijn aannemend alsof hij in moeilijke omstandigheden een vriendelijken ouderen broer gevonden had, die hem er uit zou hei- Pen, waardoor de agent op staanden voet zich ®an zjjn zijde schaarde. „Ik stond hier toen ,!e. man opeens op me aanviel. Vraag hem alS]eblieft om door te gaan." De politieagent klopte het dikke jong- nensch op zijn schouder. z"Eht gaat zoo maar niet!" zeide hij barsch. u'Re dingen- mogen niet, dat weet u wel!" "Raak me niet aan!" brieschte Percy. 2: e zo°n van de heilige Hermandad fronste jn wenkbrauwen, onweerswolken pakten Zlch samen. Het geheimzinnige eiland. 1. „Waar brengen ze ona toch heen? Is dat een vuurapu- wende berg of een vesting, wat we daar ginds zien?" 2. Eindelijk, daar zijn we er! Maar wat nu?" Naar boven i 1. „Zo, de rest avn de weg, naar de burcht der Ko ningin, moeten jullie maar zelf afleggen. Neemt een paar sporten en voor waarts!" 2. „Dat gaat fijn! Alleen maar met twee knuppels en de grote teen!" 3. „Nu, tot weerzien, Karo! We zullen de Koningin gauw eens een bezoek gaan brengen." De secretaris-generaal, warnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend met be trekking tot de distributie van suiker. Met het oog op de in de maand Decem ber vallende feestdagen zal het suikerrant soen tijdelijk worden verhoogd. Daartoe is bepaald, dat de met „16" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje ge durende het tijdvak van Zaterdag 23 Novem ber tot en met Vrijdag 6 December a.s., dat is dus gedurende een periode van 14 dagen, recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. Na afloop van deze periode zal nogmaals een bon voor een kilogram suiker voor een tijdvak van 14 dagen worden aangewezen. Lijk na vier. weken uit het wa ter opgehaald. Woensdag werd drijvende in het water langs de Soestdijkschekade te Den Haag aangetroffen het lijk van den 52-jarigen H. van B., die aan den Groenteweg woonde. Op 23 October had hij zijn woning verla ten en den volgenden dag werd zijn opspo ring verzocht. Men neemt aan, dat hij, door de duisternis misleid, te water is geraakt cn verdronken. Het lijk, dat in verregaan- den staat van ontbinding verkeerde, is door den ontsmettingsdiénst overgebracht naar het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats. Een der daders moet zeven maanden brommen. Op 28 September werd ingebroken in het R.K. vacantiekamp Mosterdveen te Nuns- peet. Toen de directeur van het kamp de ke.uken binnentrad, trof hij daar twee man nen aan, die bezig waren levensmiddelen bijeen te zetten, blijkbaar om deze mede te nemen. Een man ontkwam met dengeen, die, op den uitkijk had gestaan. De andere man werd gister door de Zwolsche recht bank veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, wegens diefstal. De officier van justitie had een'gevange nisstraf van negen maanden geëischt. Onder de oogen van het dienst meisje een portemonnaie met t 25.weggenomen. Woensdag heeft zich een man bij een huis op de Bernard Zweerskade te Amster dam gemeld aan de keuken. Hij vroeg den chauffeur te spreken. Toen het dienstmeisje hem zeide, dat deze niet aanwezig was, vroeg de man of hij dan even van de telefoon gebruik mocht maken. Van zijn wandeling door de keuken naar de telefoon heeft de man toen geprofiteerd om een portemonnaie, inhoudende ongeveer vijf en twintig gulden, weg te nemen. Eerst later kwam men tot de ontdekking, dat de beurs verdwenen was. metselaar op, maar haar verklaringen maak ten op den procureur-generaal weinig in druk. Hij was van oordeel, dat verdachte terecht veroordeeld was. De straf vond hij echter voor dit ergerlijke feit te laag, zoo dat hij thans veroordeeling tot drie maan den gevangenisstraf requireerde. Het Hof zal 5 Dec. arrest wijzen. Verhooging van straf geëischt. Een moeder van een 4-jarig meisje, ge scheiden van haar echtgenoot, ging samen wonen met een 26-jarigen metselaar. Het bleek al spoedig, dat de man een hekel aan het kind had. Hij mishandelde haar gere geld en bedreigde haar met allerlei straffen als zij er tegenover anderen een woord over kikte. Wanneer haar dan ook gevraagd werd hoe zij aan een opgezwollen gezicht en blauwe plekken kwam, antwoordde de kleine trouw, dat zij gevallen was. Het be vel van den stiefvader! In December van het vorige jaar moest de moeder in een ziekenhuis worden opgeno men en het kind werd aan de „goede zor gen" van den metselaar toevertrouwd. Een buurvrouw had zich reeds herhaaldelijk aan het gedrag van den man geërgerd en op ze keren dag, toen het kind kennelijk weer ernstig was mishandeld, toog zij met het meisje naar een dokter, die tot zijn schrik moest constateeren, dat de blauwe plekken door mishandeling waren veroorzaakt. De arts gaf de vrouw den raad zich tot de po litie te wenden. De klacht had tengevolge, dat de metselaar door den politierechter tot zes weken gevangenisstraf werd veroordeeld Hij ging van dit vonnis in hooger beroep, omdat hij naar zijn zeggen volmaakt on schuldig was. Het kind was zeer lastig en om haar op te voeden, moest hij dikwijls straffe maatregelen nemen. Voor het Hof verscheen de moeder als getuige a décharge. Zij nam het voor den EEN ONGELUKKIGE STEENWORP De rechtbank te Groningen heeft gisteren een arbeider uit Wildervank veroordeeld tot een geldboete van vijftig gulden, sub sidiair vijftig dagen hechtenis. De eisch was een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met daarnaast een geld boete van vijftig gulden, subs. 25 dagen hechtenis. De man heeft in Augustus een baksteen geworpen naar vijf jongens, die appels uit zijn tuin wegnamen. De 17-jarige de J. werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij een week later overleed. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.30 KRO-Symphonie-orkest (opn.). 12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Rococo-octet en gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Musiquette en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 „Onze Zaterdagmiddag". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 „Uit de wereld van de film", vraaggesprek 5.45 Reportage. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.10 Causerie „Wat in Nederland verscheen". 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gramofoqnmziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuws berichten ANP, sluitnig. Hilversum H, 301,5 m. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Letterkundig overzicht 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. „Ho, ho, ho!" zeide hij zoo verontwaardigd als een godheid, die door een gewonen sterve ling wordt verstaan. „Ho, ho, ho!' Weer vjel zijn hand op Percy's schouder, maar dit keer niet als waarschuwing, zij bleef waar zij was in een ijzeren greep. „Dat gaat zoo maar niet!" zeide hij, „zulke dingen mag ik niet toelaten!" Het jongrnensch werd razend. Opeen? was alle voorzichtigheid verdwenen, de lessen van een zorgvuldige opvoeding vergeten. Met een onsamenhangenden kreet wrong hij zich om en gaf den politieagent een flinken stomp in zjjn maag. „Ho!" zei de beleedigde beambte, nu ge woon mensch wordend. Zijn linker hand ging weg van de ceintuur en deed een vakkundigen greep naar den kraag van zijn tegenstander. Ga nou maar 's met me mee!" Het was verbazend. Alles was in zoo'n on gelooflijk kort oogenblik gebeurd. Een minuut scheen het George. dat hij het middelpunt was van een vervelend opstootje op een van de drukste punten van Londen, een oogen blik later had de hoofdpersoon van plaats verwisseld;'hij kwam niet meer in aanmerking en de gehele belangstelling van Londen's pu bliek vond zijn' brandpunt in zijn voormaligen aanrander, toen deze voortgedreven door den sterken arm op weg was naar het politie bureau, een weg door zoo velen beter dan hij, reeds bewandeld. Georce oogde het paar na toen het door Haymarket ging, gevolgd door een steed aanwassende menigte; daarop ging hq het hotel binnen. Dit" vertelde hij zichzelf, „is nu nog eens een dag! En ik dacht nog al dat Londen vervelend was! HOOFDSTUK V. Den volgenden morgen werd George wakker met een onzeker gevoel, dat er een verande ring had plaats gehad. Toen de slaap geheel geweken was, kwam een vage opwinding over hem, maar hij kon zich geen rekenschap geven waarom, tot hij opeens overeind vloog. Hij wist het: hij was verliefd. Er was geen twijfel mogelijk. Hij was in tens gelukkig en voelde zich jong en vol vuur. Alles was natuurlijk even heerlijk op deze bovenste beste wereld. De zon scheen, zelfs het fluiten beneden op straat van een zijner oude composities, waarvan hij een jaar ge leden beu zou zjjn geworden, streelde nu zijn ooren en dit niettegenstaande de onzichtbare fluitist maar matig muzikaal was en geen wijs hield. George sprong opgewekt uit bed en draaide de koudwaterkraan open in de badkamer. Ter wijl hij bezig was zich in te zeepen voor het scheren, knikte hij zichzelf in den spiegel vriendelijk toe. Het was dan toch gekomen. Het Ware. Tot dusver was George nog nooit verliefd geweest. Niet werkelijk verliefd. Wel had hjj van zijn vijftiende jaar af in meerdere of mindere mate teedere gevoelens gekoesterd voor het zwakke geslacht. Feitelijk was hjj in die periode van zijn leven, den zeventien jarigen leeftijd, welke zoo dikwijls met ge voel door dichters is bezongen, verliefd ge weest op elk vrouwelijk wezen, dat hij ont moette en op dozijnen, die hjj slechts uit de verte had gezien, maar met de jaren was hjj kieskeuriger geworden en had hjj die roman tische algemeenheid afgelegd. De laatste vijf jaar hadden vrouwen hem nog alv koud ge vonden. Voornamelijk had de aard van zjjn beroep die verkoeling bewerkstelligd. Voor een man, die als George, jaar in jaar uit operetten gecomponeerd heeft, verliezen vrouwen veel van die aantrekkelijkheden, waar juist een andere man in verstrikt zou raken. De George der laatste jaren was gaan inzien, dat de hoofdtrek in 't karakter der vrouwen in het algemeen hun behoefte aan babbelen was. Vijf jaar lang had hij geleefd te midden van een wereld van vrouwen, som migen mooi, oppervlakkig geoordeeld, allen aantrekkelijk, die echter geen anderen indruk hij hem hadden achtergelaten, dan haar on geëvenaard babbelvermogen. Sommigen bab belden over haar werk, anderen over haar amourettes; weer anderen pruttelden over de toekomst, als ze niet meer aan het tooneel zouden zijn, terwijl er ook waren, die over het toilet spraken, dat ze voor een volgend stuk noodig hadden. Zij babbelden op duizen derlei manieren: toornig, zachtzinnig, senti menteel, glimlachend, met door tranen ver stikte stemmen, aandoenlijk en beschermend; maar babbelen deden ze allen, met 't gevolg, dat nu voor George vrouwen niet zoo zeer een oplaaiende inspiratie of een voorwerp van teedere aanbidding waren geworden, maar eerder iets, wat je uit den weg ging, zoo mo gelijk ongemerkt, maar kon 't niet anders, dan openlijk. Al jaren was hij er beducht voor met vrouwen alleen te zijn en 't was zijn ge woonte geworden weg te slippen, zoodra hij er een op zich zag los-stevenen. Men kan zich gemakkelijk de psychologi sche oplossing voorstellen van zoo'n toestand. Iemand van natuur nog al Don Quichotterig, ridderlijk en romantisch aangelegd, heeft ge durende vijf lange jaren die eigenschappen begraven; natuurlijk is alle springstof nu tot zoo'n massa opgehoopt, dat ze het best te vergelijken is met een gaslek in een dichte kamer of een kelder vol dynamiet. Eén luci- 3.30 De Ramblers. 4.00 Lezing „Ons Volksleven". 4.15. VARA-orkest en solisten. 5.00 VPRO: Bijbelvertellingen. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest en solisten. 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 6.15 Esmeralda en solist. 6.45 Actueele reportage of gramofoqnmuziek, 7.007.15 Groningsch praatje en Nieuws berichtten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. NCRV. 7 0 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek. (7.307.45 Berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditftie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Cymbaal-sextet en gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 De „Postillons" en een mannenkwartet (opn.). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gramofoonmuziek. (2.002.15 Berichten Duitsch). 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Marcando-ensemble. (3.303.45 Berich- ten Engelsch). 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gewijde muziek (opn.) 7.00 7.15 Groningsch praatje en nieuwsbe richten ANP, sluiting. fersvonk en de heele boel vliegt de lucht in. Het stormachtig binnendringen van het meisje in George's leven was voor hem een vlam. Toen haar mooie oogen in de zijne hadden gekeken, was al de geestelijke springstof, welke hij al zoo lang had opge spaard, ontploft. Alle voorzichtigheid en ge reserveerdheid, welke hij steeds aan den dag had gelegd gingen in gruzelementen. En nu was hij even wanhopig verliefd als ooit een minnezanger in de middeleeuwen. 'Pas toen hij met scheren klaar was en voorzichtig met een teen de temperatuur van zijn bad onderzocht had, drong de waarheid tot hem door, dat, hoewel hjj verliefd was, op den weg der liefde meer hindernissen te over winnen waren dan hij tot dusver in zijn heele leven tegen gekomen was. In de eerste plaats kende hij niet den naam van het meisje. In de tweede plaats leek 't feitelijk onmogelijk, dat hij haar ooit weer zou zien. Zelfs temidden van zijn optimisme kon George niet ontken nen, dat deze feiten wel degelijk als hinder palen moesten beschouwd worden. Hij ging terug naar zijn slaapkamer en op zijn bed zitten om de zaak eens kalm te overdenken. Hij was niet terneergeslagen alleen wat nadenkend, maar vertrouwen in zijn gelukkig gesternte gaf hem moed. Hij vond, dat hij eenigszins in 't geval was van iemand, die het beloofde land vlak voor hem ziet liggen, maar tot de ontdekking komt, dat het nog gescheiden is door een diepe kloof met lood rechte wanden. Hij had veel gewonnen, maar nii was 't aan hem om er voor te zorgen, dat hij zijn succes tot een goed einde bracht. Op zijn gelukkig gesternte mocht hq niet langer vertrouwen, hij moest zelf handelen, zoo ver nuftig mogelqk; als hij nu niet slaagde, als hij 't meisje uit zijn leven liet gaan, alleen omdat hij haar naam niet wist, zou hem al heel onwaardig zijn. Je mocht niet in alles op je geluk vertrouwen. Hjj moest zelf al zqn krachten inspannen. Wat had hij voor een aanknoopingspunt Nu, als 't daar op aan kwam, niet veel bij zonders, alleen wist hq dat ze twee uur spo ren van Londen af woonde en dat ze van Waterloo Station was weggegaan. Wat zou Sherlock Holmes gedaan hebben? Zijn ge dachten verzameld hebben, was geen ant woord op de vraag In quaestle. Op dit punt gekcWien begaf het rooskleurig optimisme, waar hij den dag mee begonnen was, hem om plaats te maken voor grijze somberheid. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7