Ingezonden Lagere school te de Waal moet behouden blijven! MactiriieiuuLó Onrustig weekend Abonnemenis- en advertentieprijzen 1 210 In den „werftrein Ook de noodschool komt er Maandag 25 November 1940 Tweede Blad De trein stopte niet Het postkantoor in nieuw gewaad Hol-, trein-, huisbewoner of thuisblijver? Een advertentie in de Heldersche Courant TESOt de gemeente en de bus-exploitanten Burgerlijke Stand van Texel Geen bommen op de stad Het heeft er veel van weg, dat' het week einde voor hen die in de stad blijven, weinig rust geeft. Vielen er de vorige week Zondag avond eenige bommen in het Tuindorp, Zater dagmiddag om zes uur kwam een Engelsch vliegtuig boven de stad, dat onder vuur ge nomen werd van het afweergeschut. Het ging er flink van langs. Uit tal van vuurmonden spuwden de kanonnen en mitrailleurs hun ge vaarlijken inhoud. Het ketste en donderde boven de stad en tot ver in de omgeving kon men den feilen aanval op het vliegtuig volgen. Gisterenavond om k'wart over tien echter herhaalde zich dit onaangename intermezzo in heviger mate. Hooren en zien verging de menschen, die onder deze hel van afweervuur verkeerden. Van alle kanten zochten de lange jichtarmen van de zoeklichten naar den indrin ger en van rondom ratelde en donderde het afweergeschut. Tot in Schagen kon men het zware geschut duidelijk hooren en menigeen stond met angstig hart naar dit boeiende, doch beangstigende schouwspel te kijken. In tegenstelling met de fantastische geruchten, als zouden er bommen op de stad geworpen zijn, kunnen wij mede- deeleu, dat daarvan geen sprake is ge weest, zoodat allen, die in de stad waren, er met een angstig kwartiertje afkwamen. En dat was al erg genoeg. Toch wijziging in den dienst. Hoewel men ons vorige week officieel mede gedeeld had, dat er geen wijziging in de dienstregeling van de spoorwegen op het traject Den Helder Alkmaar zou komen, blijkt ons nu, dat deze mededeeling niet juist is ge weest. Voor velen was het vanmorgen een groote teleurstelling, dat de eerste trein, die nu officieel in de dienstregeling is opge nomen, niet in Breezand en Koegras stopte. Aanvankelijk meende men, dat de trein door reed, omdat hij zoo Jaat was. Dit was echter niet het geval. De eerste trein stopt niet meer in deze beide halte-plaatsen. De Kooijtrein, die om 7.46 u. van Anna Paulowna vertrekt en de werftrein, die om 8.50 u. van Anna Paulowna vertrekt, stoppen beiden in Breezand, de werftrein bovendien ook in Koegras. Dit zijn 's mor gens de eenige verbindingen voor de ge- ëvacueerden van Breezand en Koegras om naar Den Helder te komen. 's Avonds zijn het ook weer uitsluitend de werftrein en de Kooijtrein, die in Bree zand stoppen. De werftrein ook weer aan de halte Koegras. De werftrein vertrekt 's avonds om 17.43 uur van Den Helder. De Kooijtrein om 17.55. De halte Zijdewind is geheel uitgevallen. De eerste trein later. Het vertrekuur van den eersten trein is met ingang van heden later gezet. Deze trein 'rijdt nu om 6.13 u. uit Alkmaar, St. Pancras 6.16, ÜHugowaard 6.25, N. Scharwoude 6.33, Schagen 6.44, Öudesluis 6.47, Anna Paulow na 6.58, Aankomst Den Helder 7.10. Zandzakken vervangen. De beschermende zandzakken, die rond het postkantoor geplaatst waren, begonnen als gevolg van het slechte weer te verteeren en zand door te laten. Daarom werd besloten een steviger en meer definitieve bescherming voor den wintertijd aan te brengen. Zoodat men Vrijdag en Zaterdag arbeiders kon zien, die voor de diverse ramen tot ongeveer de halve hoogte het gebouw een bekisting maakten, Waarachter zand gestort wordt. Het geheel maakt een nuchteren indruk en ongetwijfeld zal de bescherming, die nu rond het gebouw is aangebracht, nog meer afdoende blijken te zijn. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling: 2.15 2.50 5.50 17 ets. Stad Omtrek Binnenland Buitenland Weekabonnementen Losse nummers 4 cts' ADVERTENTIES: Gewone advertenties 20 ct. per regel. Tusschen de tekst 40 ct. per regel. Voorpagina 50 ct. per regel. Contractprijzen belangrijk lager. „JUTTERTJES", kleine advertenties: De prjjs van een „Juttertje" tot 4 regels bedraagt 0.40, elke regel meer 10 cent; 4 plaatsingen 3 maal betalen; contant. (Uitgesloten hiervan zijn annonces, betreffende familieberichten, uit voeringen, verkoopingen e.d.). Inzending advertenties tot 8.30 uur; familieberichten tot 9.00 uur. Abonnementsgeld kan gegireerd wor den aan: N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorder kwartier", gironr. 316125. Een groepje uit de sloepenlood* Zat gist'ren in den trein. Het vulde samen een coupé En maakte reuzen gein. De stemming zat er spoedig in, 't Begon al bjj Koegras En zelfs de buren in den trein Die waren in hun sas. Twee dames, één getrouwde man, De rest was vrjjgezel, ALzoo, de buren van het span, Voltooid is nu het spel. Eerst praten zij wat onderling En dachten niet aan buren. Tot dat er, een van 't sloepental, Het hoekje om kwam gluren. Dat was een lontje in het kruit Bij de coupé-genooten! En een geanimeerd gesprek Was één, twee, drie ontsproten. Eerst schuchter, 't vlotte daarna snel, Intiem werd haast de sfeer En tegen 't vrijgezellen team Trok men geducht van leer. Maar dezen, reeds aan zulks gewend, Die gaven taal noch teeken En alzoo bleef dan het gesprek Op dit punt even steken. De stemming bleef er nochtans in. En zelfs de dames lachten Anna Paulowna was bereikt, De trein moest even vachten. 't Was hier, zooals men dikwijls hoort, De vreugde steeg ten top. Ja... één zoo'n sloepenkunstenaar Offreerde ons .zelfs drop. Tenminstedat was hij van plan Doch stelde ons teleur De voorraad was niet groot genoeg t Dus ging dat plan niet deur. Neen, dan de damesburen, Kas! Die waren niet benauwd, Een zak met opgemaakte koek Werd door ons opgekauwd. Een serenade was de dank Van 't Koor „De lekke vlet". En vele schlagers werden aan Door allen ingezet. De trein, die reed immiddels weer We zagen Öudesluis, Voor ons de laatste halteplaats Want Schagen is ons „thuis". En daar kwam Kees op 't slappe koord, Hij zong als bariton Het liedje van „Zwarte Marie" Zoo mooi als hij maar kon. Daarmee had hij weer koek verdiend, En kreeg het inderdaad, Doch dat vond Kasje ongehoord, Maar daarvoor wist hij raad. Een liedje zingen deed hij niet, Want dat is niets voor Kas. Twee dropjes ruilen voor een koek, Was dat niet even kras? Alzoo reden we Schagen in, Uit was het met de pret. Nu maar weer naar ons bivaktoe De pas erin gezet. Zoo ziet men, ondanks oorlogsleed, Leeft de Humor toch voort. Die blijft, wét of er ook gebeurt, Toch doorgaan, ongestoord. W. B. Schagen, 21-ll-'40. (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 21 November 1940. Aan de Redactie van de Heldersche Courant. Verzoeke beleefd plaatsing van het onder staande in Uw veelgelezen blad; bij voorbaat dankend, J. W. Buijs, Soembastraat 72, Den Helder. Met instemming hebben wij het ingezonden stuk van eenige holbewoners van 21-11 j.1. gelezen, aangezien echter uit het onderschrift van de Redactie blijkt, dat zij nog niet van het onjuiste van haar inmenging overtuigd is, zou ik het gaarne eens willen probeeren. De bevolking van Den Helder heeft reeds lang begrepen, dat ze, wat het redden van het veege lijf betreft, geheel op eigen initia tief is aangewezen. Dat het „instinct" van de massa het gevaar dat Den Helder dreigde, beter heeft aange voeld dan de enkeling, is wel bewezen. Wer den de gevluchte menschen door het her haaldelijk aanraden van de Heldersche Cou rant en het steeds weer wijzen op de on gunstige omstandigheden waaronder de. vluch telingen dezen zomer in de omliggende plaat sen waren ondergebracht en door het steeds maar weer gewagen van de rust en de gezellige drukte die er in Den Helder heersch- te, tenslotte niet overgehaald om weer naar Den Helder terug te komen? Ook door de Heldersche Overheid werd m die richting gewerkt en het werd de vluchte lingen nu juist niet gemakkelijk gemaakt. Men wilde Den Helder zooveel mogelijk redden, dat is te begrijpen en het is ook te begrijpen, dat bijv. de Redactie van de Heldersche Courant liever de abonné's en adverteerders in Den Helder ziet dan elders. Voorspelde de Redactie niet, dat bij het intreden van den Herfst het gevaar voor Den Helder 'vrijwel geweken zou zijn? Waar haalde ze die wetenschap vandaan en wat was het resultaat? Dit alles heeft het gevolg gehad, dat met alle bewoners, ook al ontbreken hun de noodige gelden niet, hun gezinnen bijv. naar Schagen kunnen zenden om dan zelf per trein heen en weer të reizen. De ambtenaren zoowel die van het kijk als Gemeente mogen, indien ze niet zoo gelukkig" zijn zieken in het gezin te hebben, noch overdag, noch des nachts Den Helder verlaten. Ze moesten met hutje en mudje terugkomen. Zoo hebben schrijver dezes, vrouw en kin deren eindelijk rust gevonden en zijn hol bewoners geworden. We haasten ons na het avondeten naar ons „hol", want we weten, dat het kacheltje lek ker -brandt en gezelligheid ons wacht. Ons „hol" is 10 meter lang, 5 meter breed en 2 meter hoog, kan door twee deuren gelucht worden en is droger dan welke één of ander- halvesteensmurenworring ook en absoluut tochtvrij. We hebben het van electrisch licht voorzien en de holbewoners, gelukkig van beiderlei kunne, lezen, maken huiswerk maken muziek, leggen een kaartje en hebben schik, slapen tenslotte als rozen, staan op, fietsen 6 minuten en zijn weder thuis. We willen .niet eens meer ruilen mèt de menschen die nü al 'maandenlang bijv. van Schagen heen en weer reizen in een onver- warmden, vaak onverlichten trein zonder ventilatie, opgepropt met menschen van beiderlei kunne, met natte kleeren waarvan het water druipt. Daarna moeten de stakkers soms nog een heel eind loopen of fietsen en hoe is dan de behuizing die velen wacht? Wat moet dan van den winter met kou en sneeuw? Wie zal het eerst ziek worden, de hol-, de trein- of de busbewoner? De „holen" die de Redactie bezocht heeft waren open. Hieruit blijkt, dat de bewoners nog niet op stel waren en de noodige zorg nog niet aan hun nachtverblijf hadden be steed, anders waren ook deze deuren wel ge sloten geweest. Is hét de Redactie ook wel eens opgevallen, dat als men twee woningen soms vlak naast elkaar heeft, het in de eene muf ruikt, voch tig en vies is, terwijl in de andere alles helder, schoon en frisch is? Kortom, de holbewoners verzoeken beleefd doch dringend met rust gelaten te worden; ze hebben allerminst het medelijden van trein-, busbewoners of thuisblijvers noodig. Eenige andere holbewoners. De heer Buys, holbewoner, wil ook het zijne zeggen over onze opmerkingen betreffende de omstandigheden waaronder velen 'Van zijn- mede-lotgenooten 'hun nachten doorbrengen onder den grond. Hij komt, langs een grooten omweg, tot zijn doel en wij willen hem graag het genoegen gunnen zijn hart te luchten tegenover onze redactie, zoowel als tegenover de overheid, die hij beiden beticht van vroeg tijdig optimisme ten opzichte van den gang van zaken van den oorlog en van de gevaren in onze stad.. Het is nog altijd waar, dat de beste stuur lui aan wal staan. Wij willen veronderstellen, dat de heer Buys ook met belangstelling het internationaal gebeuren volgt en ook, dat de toestand van onze stad en dus van haar be volking hem ter harte gaat. Als onze ver onderstelling juist is, dan heeft ook de heer Buys kunnen weten, dat zoowel onze Ooste lijke als Westelijke buren ervan ov'ertuigd waren, dat de oorlog van korten duur zou zijn en de „de groote slag", vóór September zou moeten hebben plaatsgehad. Op grond hiervan, mocht men dus redelijkerwijze ver onderstellen, dat, ook al zou de ooHog met September niet afgeloopen zijn, 'dfe groöte bot singen, die voor de gelieelé kuststrook ge varen in zich hielden, met September afge loopen zouden zijn en dat dus het groote ge vaar' van het wonen in een kustplaats, ge.- weken zou zijn. In bevoegde kringen was men er bovendien ernstig van overtuigd, dat bom bardementen op de stad Den Helder, zooals we dat eenmaal hadden meegemaakt, in geen geval meer plaats zouden hebben-. De kennis van deze feiten gaf ons vrijmoe digheid om den terugkeer naar, Dert. Helder aan te moedigen. Ook omdat inderdaad de be langen van Den Helder ons na aan het hart liggen. De heer Buys make zich overigen^ geen zorgen over de abonné's van de Heldersche Courant, want die abonné's blijven hun Jutter getrouw, ook al zitten ze in Nieuwe Niedorp of Lutjewinkel. Zes weken bleef het rustig in Den Helder, rustiger dan in menige plaats in het binnen land. Zes weken lang was het ook gezellig in Den Helder. Dagelijks zag men meer menschen terugkeeren en iedereen speet het, dat hij niet eerder gekomen was. Genoeg daarover. Wij werden allen teleurgesteld, teleurgesteld in onze verwachtingen wat betrof het harde toeslaan van de oorlogvoerenden en ook wat betreft het vrijblijven van onze stad voor bom bardementen. Het valt niet te ontkennen, dat de pessimisten in dit geval gelijk kregen en wij hebben dus eerlijk ons verlies moeten erkennen en Den Helder tijdens den duur vari den oorlog als onbewoonbaar, althans onbetrouwbaar, moeten kwalificeeren. Het is jammer, doch het is waar. En nu zijn dan ook de menschen bij drom men weggetrokken. We zouden niet gaarne zeggen, dat men daaraan onverstandig doet, na hetgeen we ervaren hebben. Maar toch is er veel te zeggen over de wijze waarop men wegtrekt en dat we' daarbij gewezen hebben op gevaren, die Velen bedreigen, niet alleen individueel, maar ook gevaren voor de ge meenschap, dat is onze plicht. We blijven op ons standpunt staan, dat over het geheel ge nomen, het verblijf in de kazematten voor de bevolking af te raden is. Als men zoo'n kaze mat kan bewonen, zooals de Buys hem be woont, verlicht en verwarmt, dan verandert dat de zaak natuurlijk. Maar zoo is het he laas niet overal, dat vindt men snoradisch. Ons bezoek aan verschillende van die onder- aardsche slaapplaatsen heeft ons dat doen zien. En het zijn niet alleen de kazematten, het zijn ook de hooischuren waar velen huizen, de zolders die door tientallen bewoond worden, die gevaren opleveren zoowel voor de volks gezondheid als voor het moreel van de be volking. En dat betreuren we en dat de over heid hier regelend op moet treden is in vele gevallen een dringenden eisch. Niet de men schen verplichten om terug te keen naar Nieuwediep, maar zorgen voor een behoor lijk onderkomen. Dat is onze wensch. We hebben daarbij o.m. gewezen op de mogelijk heid van het bouwen van barakken op ge schikte plaatsen in den Polder. Red. Heldersche Crt. Gemeenteraad Texel komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie De vorige week gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Texel werd bijgewoond door 11 leden. De voorzitter deelde bij de opening mede, dat van de heeren Epe en Parle- vliet bericht van verhindering was ingekomen. De voorzitter deelde verder mede, dat de brandstoffentoeslag van de Tex. Electr. Mts. weder met ]/2 ct. per K.W.U. zal worden ver hoogd. De Balans en Winst- en Verlies rekening van de T.E.M. over 1939, die was nagezien door de heeren Henkes, Dros en Eelman, was accoord be vonden en werd goedgekeurd. De Balans sloot met de eindcijfers 411.875,66. De Verlies- en Winstrek. met de eindcijfers 109.582,89 aan stroomgelden, was in totaal ontvangen 108.281,92, in 1938 96.833,53. De rekening van het Alg. Weeshuis was na gezien door de heeren Keijser, Parlevliet en Bruin. Ontvangsten gewone dienst 9565,62, uitgaven 9626,29. Kapitaaldienst uitgaven 33.185,50, ontvangsten 4467,50. De Balans sloot met een voordeelig saldo van 689,09. Rekening Algem. Armbestuur. Ontvangsten 22.329.25, uitgaven 24.477.44. Nad. saldo 2148,19. De rekening was nagezien door de heeren Dros, Henkes en Eelman en accoord bevonden. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1939. De rekening, die was nagezien door de heeren Dros, De Lugt en Henkes, werd vastgesteld zooals ze was in ingediend: Gewone dienst: Ontvangsten 373.180,22, uitgaven 362.355,54. Voord, saldo 10.824,68. Kapitaaldienst: Ontvangsten 120.992,07, uitgaven 113.967,66. Voord, saldo 7024,66. Huur gebouw in Waalenburg voor noodschool. Burgem. Kamp deelde mede, dat het hier een voorziening betrof, die noodzakelijk was geworden doordat de Openb. Lagere school Zuid-Eierland, in dezen oorlogstijd onbruikbaar was. De kinderen gaan nu ter school naar Midden-Eierland, doch voor verschillende leer lingen is deze afstand veel te groot, zoodat de leerkrachten van school Z.-Eierland herhaal delijk in de school M.-Eierland met een onvol doend aantal leerlingen zitten. Na eenige ver- geefsehe pogingen om de ouders een gedeelte van de vervoerkosten per rijtuig naar de school te laten betalen; is men op onderzoek uit gegaan naar een noodschool, waarbij is ge bleken, dat een nieuwe schuur van den heer Ebbinge-Wub'oe voor dit doel uitstekend ge schikt is, de schuur is gelegen in den N.W.- hoek van Waalenburg, 't doel zou zijn dat een deel der leerlingen naar de school M.-Eierland en een deel naar de noodschool zal gaan. De heer Ebbinge-Wubbe is bereid dit gebouw af te staan voor 7 per week, een bedrag, dat door B. en W. vrij hoog wordt genoemd, doch daar 't de eenige gelegenheid is om in dezen nood toestand te voorzien, wordt voorgesteld op het aanbod in te gaan. Benoeming Hoofd der U.L.O. te Den Burg. Met algemeene stemmen wordt benoemd no. 1 van de voordracht, de heer H. Steenhuis te Oldenbroek. Benoeming Hoofd der O.L. School te M.-Eierland. Benoemd met 6 stemmen no. 2 der voor dracht, de heer H. P. E. Visscher, te Utrecht. No. 1, de heer Koolhaas te De Up, kreeg 5 stemmen. Instandhouding Openbare Lagere School te De Waal. Aan de orde komt weder de eventueele op heffing van de lagere school te De Waal, wegens gering verschil met het vereischte leer lingenaantal, dat 50 moet bedragen. Op 16 Januari van dit jaar telde de school te De Waal 48 leerlingen, op 16'Mei: 51 en 16 Sep tember: 47 leerlingen, derhalve over 1940 volgens teldata gemiddeld 48-L leerling. De Raadsvergadering zal dus vóór i Februari a.s. een uitspraak hebben te doen ten opzichte van de openbare lagere school te De Waal. In 1938 bedroeg het aantal leerlingen ge middeld precies 50, in 1937 gemiddeld 46J4 en over 1936 gemiddeld 47. In 1936, 1937, 1938 en 1939 is besloten niet tot opheffing van de school over te gaan. De zelfde motiveeringen als toen golden, zijn nu nog van kracht. Zooals de toestand zich thans laat aanzien, zal per 16 Januari a.s. de schoolbevolking be staan uit 47 leerlingen, op 16 Mei uit 53 leer5 lingen en per 16 September uit 51 leerlingen, derhalve in 1941 uit gemiddeld 50>/3 leerling. Toeneming van het leerlingenaantal mag in de eerstvolgende jaren worden verwacht, nu in de laatste jaren te De Waal zich jongere gezinnen gevestigd hebben en door het scheu ren van grasland in de omliggende polders de behoefte aan meer arbeidskrachten naar voren komt. Zich aansluitende bij de motieven, neerge legd in de voordracht, besluit de Raad ook thans weder medewerking te verleenen tot be houd van de Lagere School te De Waal. Erfpacht. De N.V. T.E.M. heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek voor de plaatsing van een transformator-inrichting haar in erfpacht af te staan een stukje grond, groot pl. 42 m2, behoorende tot het terrein van het Gesticht van Weldadigheid, thans in gebruik bij het Alg. Armbestuur. Electrifieatie. Onder aanbieding van een exemplaar van het voorstel van den Raad van Comm. aan de Alg. Vergadering van aandeelhouders van van enkele transacties met betrekking tot het krijgen van de beschikking over enkele stukjes grond voor een aantal transforma toren berichten B. en W. tegen deze trans acties geen bezwaar te hebben. Uit een oogpunt van meerdere veiligheid juichen B. en W. het toe, dat voor de plaatsing van nieuwe transformatoren zal worden overgegaan tot het stichten van stee- nen gebouwtjes in plaats van tot de ojmch- ting van ijzeren zuilen. Het betreft hier een stukje grond in het Noorden voor de electri fieatie van het gehucht Oost, eigendom van den heer C. Eelman en een stukje grond van den heer C. Keyser Hz. te Molenbuurt voor verbetering vanx stroomvoorziening te Den Burg. Hte benutten van afvallen» De verordening betreffende het benutten van afvallen en ter beschikking stellen van afvallend van levensmiddelen en het ter beschikking stellen van cadavers van hon den en katten en van andere dierlijke afval len, wordt aangenomen zooals ez is voorge steld. Omdat buiten de dorpen Den Burg, Oosterend en Oudeschild, de afvallen alge meen voor voeding worden gebezigd en ook op de hierboven genoemde dorpen practisch geen afval verloren gaat, hebben B. en W. ontheffing van het treffen van regelingen in deze zaak gevraagd. Daar echter nog geen beslissing op de aanvrage is genomen en voor 22 Nov. een verordening moet zijn vastgesteld, is deze zaak in deze vergade ring aan de orde gesteld. Autobusdiensten en postvervoer. Volgens het raadsbesluit van 28 Juni 1939, goedgekeurd door Ged. St. bij hun besluit van 19 Juli d.a.v., worden de overeenkom sten met de automobielexploitanten E. S. Boekei en T. Reuvers opgezegd met ingang vanden dag waarop de N.V. T.E.S.O. een lagere subsidie aan de gemeente verleent in de uit die overeenkomsten voor de gemeente voortvloeiende uitgaven dan door deze Venn. is toegevoegd voor 't tijdvak 1 Juli 1939'40 of wel beëindigt. De directeur van T.E.S.O. heeft bericht, dat het bestuur niet ongengen is ook voor het tijdvak 1 Juli '40'41 subsidie te ver leenen, doch dat het bedrag afhankelijk zal zijn van de bedrijfsuitkomsten der vennoot schap voor het jaar 1940. B. en W. zij in overleg getreden met de autobusexploitanten, die hebben verklaard er goenegen mee te nemen, dat vanaf 1 Juli j.1. de met hen gesloten overeenkomsten worden gewijzigd in dier voege, dat de aan hen uit te keeren vergoeding wordt vermin derd met hetgeen door de T.E.S.O. aan de gemeente eventueel minder wordt gesubsi dieerd. In verband hiermede wordt aan de over eenkomst een nieuwe alinea toegevoegd. Vergoedingen Bizónder Onderwijs. In verband met de kosten van onderwijs aan 'e openbare scholen in deze gemeente over '38 ,ordt de vergoeding voor het bijzonder onder- ,'ijs vastgesteld op 11,18 per leerling. Voor Je St. Josephschool te Den Burg voor 1662/, leerling op 1863,33, voor de school met den Bijbel te Oosterend voor 982/s leerling op 1103,09 en voor de school voor Chr. Volks onderwijs voor 982/3 leerling op 1103,09. De nieuwe regeling loopt over 5 jaar. De uitgaven voor de St. Josephschool hebben bedragen 1746,42, voor de school met den Bijbel 1134,96 en voor de school voor Chr. Volksonderwijs 893,21. De voorzitter richt zich tenslotte tot den heer Eelman en deelt mede, dat in verband met diens voorstel in de vorige Raadszitting, een onderzoek is ingesteld naar het inrichten van de oude school met den Bijbel te Oosterend tot gymnastieklokaal voor beide lagere scholen van dit dorp. Het aanschaffen van Werktuigen en het in orde brengen werd op 1200 ge- taaxeerd, hetgeen ongemotiveerd is in dezen tijd. De inspecteur is evenwel van oordeel, dat men voorloopig zal kunnen volstaan met het uitbreken van schotwerk. Bij de rondvraag wees de heer Keijser op den treurigen toestand ontstaan door het uitstroomen van de riolen in de slooten van de 30 Gem. Polders in het bizonder te Den Burg bij de Ulemert en te Oosterend. Deze zaak zal nog eens ersntig worden onderzocht. De heer Bruin informeert naar de werk zaamheden te Oudeschild betreffende de rio- leering etc. Spr. vraagt, of dit nog in werk verschaffing mag worden afgemaakt. De Voorz. zegt dat men de werkverschaffing daar nog niet te werk heeft kunnen stellen; 't is hem niet bekend of er materialen voor verkrijgbaar zijn. De heer Lugt twijfelt of er grès-buizen te koop zijn, wel cementbuizen. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. GEVONDEN: een oorbelletje, een paar wanten, een portemonnaie, twee handschoenen een paar handschoenen. van 16 t.m. 22 Nov. 1940. GEBOREN: Marianne, d. v. Christiaan van Maldegem en Martje Kooger; Cornelia Jo- hanna Maria, d. v. Levinus de Visser en Dieuwertje Bakker; Dirk Willem, z. v. Wilhel mus Johannes Albertus Ja Peeters en Neeltje Vos. ONDERTROUWD: Maarten Dijker en Cla- siena Daalder. GETROUWD: Jozef Schelfhout en Marijke de Jong. ERNSTIGE AANRIJDING. Zaterdagavond is een zoon van den heer S. Plaatsman te De Waal door een motorfiest met zijspan op den Waalderweg aangereden. Met een ernstige hersenschudding werd de getroffene opgenomen. BOUWVERGUNNING verleend aan: Jac. Witte. Den Burg, verbod- de N.V. T.ErM. yver te gaan tot het sluiten wen van een woonhuis, Molen =*raat P

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5