Wijlen Prof. Dr. Wiersma en de Wieringermeer N1PPER EN PELLE Hei wtess Winterhulp Nederland in de taxi De credieten aan ENGELAND Radioprogramma FEUILLETON P. G. WODEHOUSE Verduistering van een koe Japan protesteert in Indo-China Aan da ln<reietenen i*r jrrovvuit Noordholland. De ondergeteekenden, te zamen vormende de Eerecommissie voor de provincie Noord Holland van de Stichting „Winterhulp Ne derland", doen een beroep op hunne mede ingezetenen in het gewest, om het doel der Stichtig aan behoeftige Nederlandsohe staatsburgers zonder aanzien des persoons hulp ondersteuning te versohaffen, te helpen verwezenlijken. Reeds aanstonds kunnen zij hiertoe mede werken door hun krachtigen steun te ver- leenen aan de Nationale Collecte, welke 29 en 30 November e.k. in alle gemeenten zal worden gehouden. Niet alleen door het be- toonen van milddadigheid, maar ook door het aan den dag leggen van offervaardig heid. Elk» gift te nog geen offer. En offers zijn noodig, zal niet slechts wor den voorzien in de dringendste behoeften van velen, maar zal ook eenige vreugde worden gebracht in de gezinnen van talrij ke medeburgers, wier leven van alle licht en glans is ontbloot. De tijden zijn moeilijk en de eischen zijn vele. Brengt niettemin Uw offer met dezelfde blijmoedigheid als waarmede het zal wor den ontvangen door allen, voor wie de Win terhulp een uitkomst zal zijn. Een betere toekomst, als de vrede is her steld en de welvaart herleeft, moge U voor Uw weldadigheidszin beloonen! Mr. Dr. A. baron Röell. Commissaris der provincie Noord- Holland, Voorzitter. Mr. A. A. Aberson, Bentveld; D. Blanke voort, Bloemendaal; Mr. Dr. J. A. E. Buis kool, Sohagen; Mr Dr. F. A. Bijvoet, Haar lem; W. van Dok, Beverwijk; W. J. R. Drees mann, Amsterdam; Dr. M. D. Dijt, Haarlem J. Groen Azn., Alkmaar; Mevr. J. M. van Kinschot-Dorhout Mees, Alkmaar; Dr. Th. Koot, Haarlem; P. A. de Lange, Alkmaar; M. A. van Leeuwen, Enkhuizen; G. H. de Marez Oyens JCzn., Amsterdam (Z.) A. G. Metzelaar, Amsterdam; A. W. Michc laar ]em; Mr. A. Moens, Beverwijk; Mev. van Nispen-van Wely. Heemstede; R. Peereboom Heemstede; S. Prins Azn., Bloemendaal; J. W. de Ruiter, Amsterdam (Z); Mej. A. C. Schippers, Amsterdam; K. H. Tusenius, IJmuiden; C. F. J. Verbeek, Hilversum; J. J. Verfaille, Den Helder; J. Versteeg, Mon nikendam. Het. Bureau van den Provincialen Direc teur, Mr. A. J. Backer, te gevestigd aan het Kenaupark 1, te Haarlem, telefoon nr. 11916 Gironummer 395800. Bankier: Incassobank Haarlem (Girono. 20060.) Men schrijft ons van geachte zijde: Velen, die Wiersma gedurende een lan ge reeks van jaren gekend hebben, zullen op grond van talrijke herinneringen uit zijn colleges, uit kliniek en practijk trach ten ook anderen de groote waarde van de zen geleerde, ook als mensch, te doen ge voelen. Wiersma heeft zich echter ook nog in den allerlaatsten tijd nieuwe vrienden en medewerkers verworven en leiding gege ven aan omvangrijke en moderne onder zoekingen. Wij denken aan de stichting voor het door 14. „Zoo, dag Percy, ben jij daar," zeide ze, haar broeder's beschuldigenden blik ontmoe tend met de volmaakte kalmte welke voort vloeit uit 'n door en door onschuldig geweten. „Wat heb ik van je gehoord, ben jij de schrik van Londen? Reggie zegt, dat de politie in elkaar krimpt van angst, als ze jou ziet." De drukkende stemming zou een minder onversaagd meisje van haar stuk gebracht hebben. Lady Caroline was opgestaan en keek streng recht voor zich uit. Percy blies van in gehouden woede. Lord Marshmoreton, wiens gedachten naar den rozentuin waren afge dwaald, deed zich geweld aan en probeerde boosheid te huichelen. Maud ging door zon der antwoord af te wachten. Zij straalde van jeugd en onschuld, een allerliefst beeld van een Engelsch jong meisje, zij bracht Percy bijna tot razernij. „O vadertje," zeide ze zich liefkoozcnd vast grijpend aan een knoopsgat van zjjn jas, „hoor eens. Ik ben vanmorgen de „links" rond geweest in drie-en-tachtig slagen. De lange „hole" heb ik in vier gedaan. Vooi het eerst van mijn leven." „Wel heb ik van mijn leven," zeide Lord Marshmoreton flauwtjes, Maud op haar schouder kloppend, intusschen 'een angstigen blik op ziln zuster werpend. „Ik heb één slag." Lady Caroline, die geen liefde voelde voor het edele spel, viel hem In de rede. „Wat Je vanmorgen deed, kan me niet schelen, maar wat heb je gistermiddag uit gevoerd?" „Ja", zeide Lord Belpher. „Waar was Je gistermiddag?" Maud keek met het onschuldigste gezicht van de wereld. „Wat bedoelen jullie?" „Wat voerde Je gistermiddag in Piccadilly Uit?" vroeg Lady Caroline. Een rondje door het *wwrrendoi> L „Wat zeg Julllo daarvan, Nlppor ea Peil»? Zo'» ont_ rangat «t)n wa nog niet te beurt gevallen." 2. Eindelijk hielden ae stil en <U Jongen» werden voor de tempel der koningin afge zet De jongens maken met de huisdieren van het slot kennis. L ,Kom maar dlchterbfl, kin deren, Ik zal jullie niet op vreten, lk sta hier maar als sieraad!" 2. „Dat moet zeker een aar dige slingerplant verbeel den. Komt, laten we ma ken, dat we er vlug langs heen komen. bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders, waarvan Wiersma in 1936 een der stichters was, waartoe hij zich door herhaalde tochten naar de Wieringer meer volkomen van de mogelijkheden op de hoogte had gesteld, en waar hij al spoe dig een centrale persoonlijkheid werd, in het bijzonder voor het biologisch bevol kingsonderzoek. In nauwelijks vier jaren, die sinds den stichtingsdatum verloopen zijn, deed Wiersma een uitgebreid onder zoek in stellen naar de psychische en li chamelijke eigenschappen van alle school kinderen in de Wieringermeer en van vele volwassenen in dien polder. De uitkomsten zijn ten deele reeds gepubliceerd in een door hem geschreven opstel. Eert samen vatting betreffende een onderzoek naar de phantasie bij dezelfde schoolkinderen kwam enkele weken geleden gereed. Ook op Urk werd een omvangrijk materiaal verza meld, waarvan Wiersma de uitwerking vrijwel geheel heeft kunnen voltooien. Nog gaf hij een verkorte wijze van onderzoek aan, die reeds op de schoolkinderen van Wieringén is beproefd en die ook hij het onderzoek van de a.s. bevolking van de N.O.-pplder zal worden gebruikt. Dit alles toont aan hoezeer deze bijkans twee-en- tachtigjarige in het volle leven stond. Ook buitgn het verband der stich ting deeS Wiersma in de laatste jaren ve lerlei onderzoekingen, waarvan een mede- deeling in de akademie van wetenschap pen eind 1939 over de afmetingen van het gelaat in verband met leeftijd en verstand, blijk geeft. Tot dit voorjaar woonde Wiersma regel matig de akademie-vergadermg bij. Hij bracht dan eenige dagen in Amsterdam door en nauwelijks aangekomen, moest hij zijn tijd nauwkeurig indeelen, omdat ve len een beroep deden op zijn steun en voorlichting. Hij, noch zijn vrouw, die hem in al zijn werk zoo trouw terzijde stond, begrepen, dat anderen een reisje van Gro ningen naar Amsterdam vermoeiend kon den vinden. De groote staf! trok hem door haar zichtbare activiteit. Zooveel mogelijk legde hij iederen afstand te voet af. Geen bespreking, geen vergadering was hem te veel. Waar jongeren zich wel eens ont trokken, was hij een 'lichtend voorbeeld, niet in het betrachten van plichten, die hij immers ver achter zich had gelaten, maar in het volkomen en vreugdevol opgaan in wetenschapplijk werk Het was alsof hij den ouderdom overwonnen had en nu het le ven zag, zooals het eigenlijk is: steeds nieuw en de moeite waard. Het is deze eigenschap, deze overwinning op schijn bare levenswetten, waardoor Wiersma een onvergetelijke herinnering zal achterlaten bij hen, die hem in zijn laatste levensja ren hebben gekend. De rechtbank te Utrecht heeft gisteren een 72-jarigen veehouder en zijn 37-jari- gen zoon, eveneens veehouder te Utrecht, die zich schuldig gemaakt zouden heb ben aan verduistering van een koe ten na- deele van „bureau ontruiming", veroor deeld. De vader kreeg, in verband met zijn hoogen leeftijd, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden, de zoon vi-er maanden onvoorwaardelijk. In de oorlogsdagen hadden de verdach ten, nadat zij geévacueerd waren, wel een koe te veel op stal, maar zij beschouwden dit als een voordeeltje. Zij hadden dit beest achtergehouden. De officier van justitie mr. Camphuis, vond het een zeer ernstig feit en heeft op de zitting tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van zes maanden gerequireerd. De Japansche militaire autoriteiten in Fransch-Indochina zullen, volgens de bla den,formeel protesteeren tegen het ge drag van den United Presscorrespondent Jacobi en van den Amerikaenschen vice- consul Linden, die destijds zijn gearres teerd, omdat zij foto's maakten van een militaire opslagplaats. De autoriteiten in Fransch-Indochina zijn volgens berichten uit Hanoi, van plan Jacobi uit te wijzen. Tevens overwegen zij maatregelen te nemen tegen den Amerikaan schen consul-generaal en den vjce-consul te Haiphong. Volgens een eigen bericht van „Dagens Nyheter", wijst de „Financial Times" er op, dat men met zekerheid kan aannemen, ook al wordt het officieel niet toegegeven, dat er inderdaad tusschen Engeland en de Vereenigde Staten onderhandelingen ge voerd zijn over een verandering van de bekende Johnson-wet ten gunste van Enge land. De verklaringen van Lord Lothian zijn te beschouwen als een aansporing voor de Amerikaansche openbare meening, er toe mede te helpen, den steun van de Ver eenigde Staten bij de oplossing van het voor Engeland steeds dringender worden de vraagstuk van een grootere Amerikaan sche hulp te vergrooten. De Manchester Guardian eischt zelfs openlijk het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog aan de zijde van Engeland Deze uitdaging van de Manchester Guar dian, aldus schrijft „Dagens Nyheter", weerspiegelt de levendige discussie, die op het oogenblik in Londen over dit onder werp wordt gevoerd. De „Manchester Guardian" is de eerste krant van grooter formaat, die deze ondubbelzinnige eisch stelt. Het blad verklaart, dat er „gegronde redenen" voor aanwezig zijn, dat de Ver eenigde Staten ten gunste van Engeland aan den oorlog zullen deelnemen. DONDERDAG 18 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.15 Rococo-octet. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 KRO-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. I.15 Musiquette. 2.00 Nederlandsch Kamerorkest. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.00 Nederlandsch Kamerorkest. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-Melodisten. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Causerie „Vorming van de rjjpere Jeugd". 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Radiotooneel met muziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsbe richten ANP, sluiting. Hilversum n, 801,5 m. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Stefanescu. II.00 Causerie „St. Nicolaas surprfces voor een smalle beurs". 11.20 Ensemble Stefanesou. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Reportage. 1.15 AVRO-Amusementsorkest, 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroeporkest. „In Piccadilly? Daar heeft Percy Immers dien agent te pakken genomen? Ik begrijp er niets van." Lady Caroline liet niet met zich spotten. Zij deed één van die positieve vragen, waar alleen ja of neen op geantwoord kan worden, waarbij ontwijken eenvoudig onmogelijk was. „Ben je gistermiddag in Londen geweest of niet?" De schandelijke onrechtvaardigheid van zoo'n overrompeling deed Maud pijn. Van haar prille jeugd af had ze de gewone vrou welijke inzichten gekoesterd over een perti nente leugen. Zoolang als 't een quaestie was van de waarheid te ontduiken of met kunst grepen een valsche voorstelling aannemelijk te maken, had ze geen bezwaar, maar van een besliste onwaarheid had ze afkeer. Waar ze nu tusschen twee kwaden te kiezen had, koos ze dat, waarbij ze althans nog achting voor zichzelf kon hebben. „Ja, ik ben er geweest." Lady Caroline keek Lord Belpher aan. Lord Belpher keek Lady Caroline aan. „Je bent gegaan om dien Amerikaan van je te ontmoeten?" „Ja". Reggie Byng slipte uit de kamer. Het leek hem veiliger. Gedurende de heele scène had hij zich allesbehalve op zijn gemak gevoeld en niets gedaan dan schuifelen met zijn voeten, spelen met de knoopen van zjjn jas en transpireeren. „Reggie, bljjf alsjeblieft hier," zeide Lord Belpher. „Neen, om je de waarheid te zeggen dat familiegekrakeel begrijp je ik heb ook nog wat anders te doen Hij verdween. Lord Belpher fronste som ber zjjn wenkbrauwen. „Dus die man heeft mjjn hoed afgeslagen? ÜWat bedoel je?" vroeg Lady Caroline. „Je hoed afgeslagen Dat had je me niet verteld." „Nou, toen ik hem vroeg om in de taxi te kijken, had ik de kruk van het portier gegre pen, opeens sloeg hij naar mijn hoed, waar door hij afvloog. En terwijl ik hem opraapte, reed hij door". Lord Marshmoreton liet een onderdrukt ge lach hooren, maar met groote Inspanning ge lukte het hem zjjn gezicht in een veront waardigde plooi te trekken. „Je had dien vent moeten laten arrestee ren", zeide hij heftig, „het was een aanran ding." „Ja maar Percy," zeide Maud, „degeen, die jou je hoed afsloeg was nietDat was heel iemand anders. Een vreemde." „Net, alsof je met vreemden in een taxi zoudt zitten," zeide Lady Caroline sarcastisch. „Ik geloof, dat er aan Jouw dwaasheden zelfs nog grenzen zjjn." Lord Marshmoreton bromde eens. Hjj hield van Maud en had medelijden met haar. t „Och, als we die zaak nu eens goed bekjj- ken „Wees nu stil," zeide Lady Caroline. Lord Marshmoreton liet zich in een fauteuil zinken. „Omdat ik jou vermijden wilde," zei Maud, „vloog ik In de eerste de beste taxi." „Ik geloof er niets van," zeide Percy. ,,'t Is toch waar." „Je tracht ons wat op den mouw te spel den." Lady Caroline wendde zich tot Maud. Haar houding was klagend. Zjj geleek één van die martelaren op den brandstapel, die verontschuldigend een zwakke klacht uiten en nog bevreesd zijn, dat ze de gevoelens van hen, die haar vervolgen, zouden kwetsen, door al was 't maar voor een oogenblik dan schijn aan te nemen, alsof zjj zich niet met hun handelwg ze konden vereenigen. „Mjjn lieve kind, waarom wil je In deze quaestie niet naar rede luisteren? Waarom laat je je niet leiden door hen, die ouder en wjjzer zjjn dan jij?" „Precies," zeide Lord Belpher. ,,'t Is zoo'n dwaasheid." „Precies," zeide Lord Belpher. Lady Caroline wendde zich geprikkeld tot hem. „Val alsjeblieft niet in de rede, Percy. Je maakt, dat ik vergeet, wat ik zeggen wilde." „Volgens mjjn opinie,,' zeide Lord Mash- moreton, weer oprijzend, „is de beste manier om in dergelijke gevallen te handelen „Alsjeblieft nu", zeide Lady Caroline. Lord Marshmoreton hield op en hervatte zjjn zwijgende gemeenschap met het stoffige dier. „Je kan maar niet op commando ophouden met van iemand te houden, tante Caroline", zeide Maud. „Dat kun je wel, als je je maar laat leiden door iemand, die zijn verstand gebruikt." Lord Marshmoreton scheurde zich los van het dier. „Toen ik in '87 in Oxford was," begon hij te vertellen, verbeeldde ik me verliefd te zjjn op de juffrouw uit een sigarenwinkel. En ra zend verliefd. Ik wou met haar trouwen. Ik herinner me, dat m'in arme vader me van Oxford weg haalde <"n hier op Belpher achter slot en grendel opsloot. Ja verdraaid, achter slot en grendel. Ik was in die dagen er geheel door van streek. Ik weet 't nog heel goed." Zjjn gedachten dwaalden af naar het heerlijk verleden. „Hoe heette dat meisje ook weer. Dom. als je geen namen Kunt onthouden. Ze had kastanjebruin haar en een moedervlek op zjj v»p haar kin, ik weet wel, dat ik die altijd zoende Ofschoon Lady Caroline haar broer gewoon lijk jjverig behulpzaam was wa^r het navor- 4.00 Cauaerle „Twente in beeld en kleur", 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bjjbel". 5.16 Nieuw»-, economische- en beursberichten ANP.. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.25 Boekbespreking. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek- 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en bui» tenland en nieuwabrichten ANP, sluiting. Kootwjfk, 1875 m. VARA. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 2e, 3e en 4e bedrjjf van de opera „La Bo hème" (gr.pl.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Persoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberichten ANP, sluiting. schingen der geschiedenis van hun geslacht betrof, brak zjj nu zjjn herinneringen botweg af. „Dat heeft er niets mee te maken." „Jawel. Ik kwam er overheen. Dat is de moraal." „Zoo," zeide Lady Caroline, „vader heeft ln dat geval dan ook heel verstandig gehandeld. En er zit niets anders op, dan met Maud het zelfde te doen. Je zet geen stap meer buiten het kasteel voor je over die dwaze verliefd heid heen bent. Je zult nagegaan worden." „Ik zal je nagaan," verklaarde Lord Bel pher plechtig, „ik zal je ieder uur van den dag volgen". Er kwam Iets peinzends in Maud's bruine oogen. „Steenen muren maken geen gevangenis, evenmin ijzeren tralies een kooi", zeide ze sentimenteel. „Dat is niet jouw ondervinding, hè Percy, jongen", zeide Lord Marshmoreton. „Ze kunnen heel goed als zoodanig dienst doen", zeide koel Lady Caroline, die deed of zjj haar broer's opmerking niet had gehoord. Maud keek haar uitdagend aan. Ze geleek een gevangen prinses, haar bewaarder opne mend. ,,'t Kan me niets schelen. Ik houd van hem en ik zal altijd van hem bljjven houden en niets kan maken, dat ik niet meer van hem houd omdat ik van hem houd," besloot ze een beetje hakkelend. „Onzin," verklaarde Lady Caroline. „Over een jaar ben je zelfs zijn naam vergeten. Ben je 't niet met me eens, Percy?" „Volkomen", zeide Lord Belpher. „Neen, dat weet ik zeker van niet." „Namen zijn beroerde dingen om te onthou den," verkondigde Lord Marshmoreton. „Ik heb al, ik weet niet hoe dikwijls, geprobeerd den naam van dat meisje uit den sigarenwin kel te bedenken. Ik geloof, dat hjj met een L. begon. Muriel of Hilde of Iets van dien aard." „Binnen het jaar," zeide Lady Caroline, „zal je versteld staan over je eigen dwaasheid. Ge loof je ook niet, Percy?" „Volkomen," zeide Lord Belpher. Lord Marshmoreton wendde zich prikkel baar tot hem. „Lieve hemel, jongen, kun je dan op een gewone vraag niet antwoorden met een dui delijk ja of neen? Wat beteekent dat vol komen? Als iemand, op jou wijzend, naar mij toe kwam en vroeg: „Is dat uw zoon denk ie dan dat ik zou antwoorden: ..Volkomen?" Tk wou om een mooi ding. dat je geen bid prentjes verzamelde. Ze hebben je hersens aangedaan." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11