Callantsoog Nogmaals de samenvoeging Dansinstituut Mouton geen stiefkind. van Den Helder! ZIJPE- CALLANTSOOG De meening van Burgemeester Breebaart bestreden Arrondissements rechtbank te Alkmaar Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Een samenvoeging met Den Helder is geen sprong in het duister doch een drang naar het licht. Het oordeel van burgemeester Rehorst van Callantsoog Op de tafel in. de raadszaal van Callants oog ligt onze krant, met het artikel over de samenvoeging van Callantsoog met Den Helder, het artikel geschreven naar aanleiding van ons onderhoud met burge meester Breebaart van Zijpe. Ach, wat ziet die arme pagina, waar onze opmakers zóó hun best op hebben gedaan, eruit... Hier een vraagteeken, daar een streep, daar drie uitroepteekens. en verder haastig neer gekrabbelde woorden, naast, tusschen en over de drukletters heen. De man, die al dus zijn oordeel gaf is burgemeester Re- horst van Callantsoog en nu zitten we te genover hem, hooren zijn veto over alles wat zijn collega Breebaart ons heeft ver teld en wat wij getrouwelijk onzen lezers hebben overgebriefd D.at is niet weinig, die grievenl Kijk, zegt burgemeester Rehorst, die sa men voegingsgeschiedenisscn zijn in de Pers nogal eens als „vrijages"' gezien, waarbij de gemeente, die de meeste centjes had ook de begeerlijkste bruid was. Laten wij Zijpe en Callantsoog nu ook eens samen vrijen, en laten wij nu Zijpe eens burgemeester Breebaart noemen. Dan is burgemeester Breebaart eigenlijk de af gewezen minnaar, die in het maanlicht on der het venster van zijn geliefde Callants oog hééft gestaan, maar wiens minnezan gen onbeantwoord zijn gebleven. Hij is wat gemelijk weggeloopen en heeft, zooals de vos. wien de druiven te zuur waren, ge zegd: „Ik ben toch niet zoo erg op je gesteld, ik blijf nog nét zoo lief vrij gezel". Maar... eigenlijk kan hij het tóch niet verkroppen, wan) voor hem gold im mers altijd het „vcni. vidi vici". ik kwam zag en 'overwon En toen Callantsoog blijk gaf dat er een ander in het snel was. en zich. hoewel het geen schrikkeljaar is tot dezen wendde, dus niet met maagdelij ke schroomvalligheid wachtte tot hij het verlossend „ik bemin je" sprak. ja... toen heeft burgemeester Breebaart een steek in zijn hart gekregen. Ik versmaad en bii begeerd? Dat nooit. Hij is nog eens ver standelijk met de bruid gaan praten, en heeft toen gezegd: Hoor es meid. dat is voor jou niks. zoo'n stadscbe ionker. Zijn buidel is leeg. en met hem moet je ver hoven ie stand leven. In een hui$. dat een mon stram is, en aan de meuhelen-on-afbetaline moet jij ook ie centjes geven. .Tij past bii mij. bij mij met mijn weelderige landouwen, mijn zwartbonte koeien. In mijn huishou ding zal iii het sieraad ziin. en in de buis- houding van den ionker maar een bijloo- pertie. Maar aldus heeft burgemeester Breebaart verder gevleid: Heb iii eigenliik wel zélf ie besluit genomen? Heb jij niet geluisterd naar de booze inblazingen van enkele neetooms. die de grootheid in het hoofd hebben? Hebben ze jou niet opge stookt?" En nu ben ik precies waar ik wezen wil. en de hureemeesterliike vinger dwaalt over ons artikel, tot de passage gevonden is. waarin burgemeester Rreehaart de waarde van de gehouden enquête betwijfelt. Het praatie over de vrijage is meteen af- geloopen, we worden ernstig, zooals het bii deze ernstige zaak past. Ziet U eens. collega Breebaart is over de 'enquete be paald onjuist ingelicht. Wat mijzelf betreft, heb ik geen enkele invloed er op uitgeoefend. Als de gemeen ten worden samengevoegd, blijf ik hier niet wonen, dus heb ik gemeend mij er buiten te moeten houden Slechts na af loop heb ik raad en burgerij gelukge- wensch met bet ook miins inziens wijze he- sluit. Daarbij natuurlijk vooropgesteld, dat Callantsoog in eerste instantie de noodza kelijkheid van samenvoeging niet inziet en liever zelfstandige V>1 ii ft Maar goed. de enquete dan. Geheel uit vrije wil heeft de bevolking haar oordeel gegeven. V.V.V. nam daartoe het Initiatief en ge- BURGEMEESTER REHORST. (Foto eigen archief). Enkele dagen geleden hebben wij een artikel geplaatst over de sa menvoeging CallantsoogZijpe en het initiatief van Callantsoog, dat zich. hoewel liever zelfstandig blij vende, bij voorkeur met Den Hel der zag verbonden. In dat artikel was de meening weergegeven van den heer Mr. D. Breebaart. burge meester van Zijpe. Zijn collega, burgemeester Rehorst van Cal lantsoog is het antwoord niet schuldig gebleven. Een onzer re dacteuren had ook met hem een vraaggesprek. De bezwaren tegen de redeneering van burgemeester Breebaart laten .wij in nevenstaand artikel volgen. bruikte „neutrale" formulieren, in dien zin, dat alleen maar werd gevraagd: „Voor Zijpe of Den Helder". De zaak is geheel in het openbaar behandeld. En lae' eens EEN OUDE KOE UIT DE SLOOT halen. Hoe is het in 1935 gegaan, toen Cal lantsoog ook bij Zijpe dreigde gevoegd te zullen worden? Een paar dagen, nadat bur gemeester Breebaart, toen burgemeester van Callantsoog tot burgemeester - van Zij pe werd benoemd, werd de Raad in geheime zitting bijeengeroepen, en zonder dat bet op de agenda stondj werden samenvoegingsplan nen door den voorzitter aan de orde gesteld. U weet hoe ^le zaak bij Gedeputeerde Sta ten kwam, en hoe een deel van den Raad zich verzette, omdat het meende, dat in den brief aan het college te Haarlem gericht meer stond, dan men had afgesproken. En fin, U weet hoe de bevolking toen heeft ge reageerd. Ik wil daar alleen maar mee aan toonen, hoe de vorming van het raadsbesluit thans heel anders en mijns inziens beter is geweest dan vijf jaar geleden. Dan is gezegd, dat voor de arbeiders als voornaamste mo tief voor verecniging met Den Helder gold dat daar de steuhnormen hooger zouden zijn dan in Zijpe. Ik kan dat niet gelooven! Van a- beidssrhuwheid is in Callantsoou' nooit sprake geweest, aan steun de den we hier niet als we er half bui ten konden, wij hebben altijd ge streefd naar werkverschaffing en werkverruiming. Als er dan, zooals burgemeester Breebaart zegt, zoo om arbeid wordt geschreeuwd tegen woordig, nu, dan kan ik verzekeren dat Callantsoog meeschreeuwt. Burgemeester Breebaart, aldus merken wij op, ziet in. een samenvoeging met Den Hel der een sprong in het duister. Den Helder heeft thans 'n groot tekort. Heeft hij daar in dan zoo'n groot ongelijk, burgemeester? Zal Callantsoog inderdaad niet moeten mee betalen om dit tekort en wat er nog zal ko men, te overbruggen? Het is voor Den Helder een ellendige tijd, maar, als men zich een toekomst gaat bou wen moet men toch over wat fantasie be schikken, vindt de heer Rehorst. Het is in ieder geval zoo, de belasting in Callantsoog aan den top is al extralasten, die Den Helder door den oorlog heeft gekregen, zulen worden omgeslagen over het heele Nederlandsche volk, evenals die van andere bijzonder getroffen steden. Ik zie werkelijk perspectief voor Callant soog als het met den grooten buurman ver der het lot zal deelen. Wij hadden hier al plannen, ik denk aan betere wegen langs de zomerhuisjes, betere verbinding met Luttikduin en Kooyenbosch. Als Den Hel der deze plannen uitvoert zal het daar niet zoo'n groote moeite mee hebben. Trouwens, B. en W. van Den Hel der hebben reeds nu hun volle me dewerking toegezegd, wanneer de sa menvoeging een feit zal worden. Cal lantsoog wordt geen stiefkind en geen gemeentelijke uitlooper waa rom men niet zal bekommeren! Praat U daar eens over met burgemeester Ritmeester, die zal dat ongetwijfeld beamen. (Deze raad hebben wij opgevolgd en in een aatste artikel geven wij ook de meening weer van Helders eersten burger. Red.) Een villaboulevard van Den Helder tot Callantsoog is wel een schoone droom, maar op den duur zou dat toch niet zoo gek zijn. Wil men dat echter bereiken moet men beginnen om een soort vreemdelingenbedrljf te stichten, in den goeden zin des woords dari, met een deskundig man aan het hoofd. Eenvoudig dus een nieuwe tak van dienst stichten. De afstand van Den Helder tot Callantsoog is inderdaad een bezwaar j maar daar moeten we overheen stappen. De I secretarie te Callantsoog zou behalve voor 1 liulpsecretarie ook uitstekend kunnen wor- den gebruikt als gebouwtje voor V.V.V. En nu weer iets anders. Burgemeester Breebaart zegt dat Den Helder, vooral ln vroegere Ja ren weinig voor Julianadorp heeft gedaan en concludeert ook daaruit, dat een samenvoeging stad-platte- land ongewenscht is. Maar, in ge- moede, wat heeft Zijpe op het ge bied van vreemdelingen verkeer gedaan voor Petten? De autobusdienst, burgemeester, de po gingen om het uit zijn isolement te ver lossen, de kerkrestauratie. Goed, maar hoe zijn de wegen in Petten? Het is voor een groot deel nog particulier bezit. Neen, mijnheer voor een groot deel en samenvoeging met Den Helder kan daar geen invloed ten kwade meer op uitoefenen. Aan belastingverhooging in algcmeenon zin zal geen Nederlander ontkomen of wij nu bij Zijpe of bij Den Helder komen, dat blijft voor ons hetzelfde. En ik vertrouw toch, dat de ia dit ook het bezwaar dat de Callanta- oogera tegen vereeniging met Zijp* hebben. Het voorbeeld van Pettenl En nu doen we een vraag recht op den man af, een vraag die even recht beantwoord wordt. Is hier geen sprake van persoonlijke kwes ties, wij bedoelen, dat de Callants- ooger het burgemeester Breebaart nog steeds kwalijk nemen, dat hij hen in 1935 tot Zijpers wilde maken en hem nu eventueel als burge meester terug zouden krijgen? In geen geval, zegt burgemeester Rehorst kort en krachtig. Het gaat hier om de zaak, niet om personen. Dan is gezegd, vervolgt hij, dat de amb tenaren van Schagerbrug wel af en toe zitting kwamen houden. Maar de scholen in de Zijper dorpen worden thans veel voor distributielokaal gebruikt en de kin deren de straat op gestuurd. Daarom houd ik ook liever een hulpsecretarie. Wat burgemeester Breebaart vertelt ovnr de Kecteiners die eigenlijk al Zijpers zijn, is me werkelijk een openbaring hoor. De samen werking op vereenigingsgebied tusschen Callantsoogers en Keetemers laat niets te wenschcn over, van eenige animositeit heb ik nooit iets gemerkt. Als deze twee groe pen ooit al water en vuur zijn geweest, nou dat moet dan toch al heel lang geleden zijn. Wij gaan ook graag te kermis naar Petten, maar daarom zijn we nog geen Pettemers! Ik geloof dat we langzamerhand alle vraag- teekens en uitroepteekens hebben gehad... Wacht, hier nog wat. Het cultureele en soci ale leven. Burgemeester Breebaart meent dat de Callantsoogers daar niet veel aan zullen hebben. Waarom niet? Ik denk aan de lighallen, den gezondheidsdienst, de op leiding voor jeugdige werkloozen al zal die naar te hopen is, kunnen worden opgeheven, de reinigingsdienst- tenslotte. Ja, en dan na tuurlijk nog de aardrijkskundige ligging. Het is waar, de hoofdgemeentie Den Helder ligt aan de punt maar de afgrenzing is niet zoo slecht. In het Noorden Den Helder dan, in het Zuiden de Zijperdijk, in het Oosten het Noordhollandsch Kanaal en in het Westen de Noordzee. Neen, besluit burgemeester Rehorst, als we niet zelfstandig kunnen blijven, moeten we niet de zaak zien zooals ze er nu voorstaat, de samenvoeging is geen kwestie van maan den en van' jaren, maar ik zie het als een van eeuwen. En dan zeg ik, in vertrouwen op de toekomst van Den Helder: Het is geen sprong in duister. Het is een drang naar het licht. POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 25 Nov.) Den Helder. ZE WILDEN HET CAFé NIET UIT! Ik kon de Duitsehe weermacht er niet uit krijgen, zeide verd. A. v. '1'., caféhouder te Den Helder, die terecht moest staan, omdat hij op 14 September j.1. zijn tapperij nog geopend had om 9.5U uur. U kon die paar Duitschers er toch wel uit krijgen? vroeg Mr. Fruin, de politierechter. Een paar Duitschers! riep verd. uit. Het waren er wel vijftig of zestig. De verbalisant 11. J. v. H., agent van po litie te Den Helder vertelde, dat verd. in lit geheel niet haü meegewerkt. Als die mi litairen er van voren uitgingen, kwamen ze er van achteren weer in. Als verd. niet meer getapt had, zouden de Duitschers van zelf zijn weggegaan, meende got., verbali sant. De Politierechter meende, dat getuige be ter had gedaan naar dep Duitschen com mandant te gaan. De Officier van Justitie, Mr. Krabbe, re»- quisitoir nemend, wilde rekening houden met ver.dachte's verweer en eischte f 2.50 boete, subs. 2 dagen. Verd. riep verontwaardigd uit, dat hij niet getapt had na het sluitingsuur. U had Uw café open, merkte Mr. Fruin op en veroordeelde verd. conform het re quisitoir. Den Helder. HUN PLICHT VERZAAKT. Verd. C. de B., wonende te Den Heldei. liet verstek gaan. Hem was ten laste ge legd, dat hij in den nacht van 2 op 3 Sept. opzettelijk niet had voldaan aan den oproep van den burgemeester om bij de Lu'chtbe scherming dienst ie doen. De Politierechter las het proces verhaal voor, waaruit kwam vast te staan, dal hij den bewusten nacht niet gekomen was. om dat hij overdag zwaar werk had verricht Dc officier noemde verdachte zeer onver schillig. wilde er echter rekening mede hou den, dat de Luchtbeschermingsdienst thans geheel was gereorganiseerd, zoodat voor een herhaling niet behoeft te worden gevreesd. Mr. Krabbe vorderde een geldboete van f 15. Conform 10 dagen hechtenis Een zelfde lot trof L. P. B. uit Den Hel der. die eveneens niet verschenen was. Den Helder. MOEILIJKHEDEN VAN EEN CAFÉHOU DER. H. Kw„ caféhoitder te Den Helder moest zich verantwoorden, omdat hij op 10 Aug. zijn tapperij nog om 22.45 uur geopend had. Verd. zeide. evenals de vorige caféhouder, dat hij Duitschers in z'n zaak had Die be weerden. dat hun niets gemaakt werd. Dan had U de politie moeten opbellen, meende Mr. Fruin. De agent van politie P E. M. te Den Hel der had geconstateerd, dat er op genoem den avond in verdaebte's café om kwart voor elven nog bezoekers waren Doch het waren alleen Duitschers. De officier van Justitie vroeg verd., of hij nog meer personeel had. Ik was alleen, Edelachtbare, antwoordde verd. Heeft U na half tien nog getapt? wilde Ie Officier weten. Neep, absoluut niet! aldus-verd. Dan bleven ze dus vijf kwartier op een droogje zitten. Rekening houdend met de moeilijke omstandigheden van verd. eisch te Mr. Krabbe f 2.50 boete, sub^. 1 dag en conform dezen eisch werd verd. ook door den Politierechter veroordeeld. S c h o o r 1 HIJ MOCHT GEEN KOLEN VF.RKOOPEN Op verschillende tijdstippen in 1940 had verd. J. S. wonende te Schoor! vaste brand stoffen verkocht zonder schriftelijke vergun ning van den Directeur van het Rijkskolen- bureau. Verd. erkende, doch zeide het niet te hebben geweten. Dit leek den Politierechter wel zèèr on waarschijnlijk. Heeft U nu wel vergunning? vroeg de Of ficier. Verdachte antwoordde bevestigend. Als get. werd gehoord de controleur bij het Crisisbureau P. N. te Oudkarspel. Deze zeide, dat verd. herhaaldelijk was 'gewaarschuwd, dat hij zich moest inschrij ven. Dus dan wist U het ook heel goed, meen de TVIr. Fruin, zich voi verwijt tot verd. rich tend. Het bleek uit de behandeling, dat verd. hèèl wat kolen had verkocht en dat er door andere handelaren over was ge klaagd. De officier vond in zijn requisitoir het feit ernstig en vroeg daarom een geldboete van f 25.— subs. 10 dagen hechtenis en de politierechter veroordeelde verd. tot f 10.— boete sub. 5 dagen. Oud karspel SCHOENEN ZONDER BON. Verdachte D. S. wonende te Oudkarspel moest terecht slaan, omdat hij in de maan den Juni, Juli en Augustus 1910 verschil lende paren schoenen aan particulieren had afgeleverd, zonder bon. Dc officier vroeg verd. hoeveel paren verd. had afgeleverd? Precies weet ik het niet, antwoordde verd. doch ik denk een 40 50 paar. Verd. voegde eraan toe, dat hij meende, dat schoenen met z.g. spekzolen vrij waren. Get. P. A. arbeider te Oudkarspel had van verd. schoenen gekocht zonder bon. Dat mocht U niet doen. meende de Poli tierechter mr. Fitin. U had een bon moeten hebben van hel distrihutiebureau. De Officier van Justitie mr Krabbe, acht- le het feit volkomen bewezen en eischte een geldboete van f 25.— subs. 10 dagen. Verd. vond dezen eisch veel te hoog. en zeide te goeder trouw te hehben gehandeld. Dn Politierechter uitspraak doende ver oordeelde verd. tot f 15.— boete subs. 5 da gen. WIERIN GEN VERKOOPING. Zaterdag j.1. is ten verzoeke van den curator in hel faillissement van den heer K. Halfweeg. in cafe Halfweeg verkocht een café mei erf en aanbehooren te de Haukes. Het geheel is in één perceel aan- 0(i;" CII brarht op f2501.Kooper de neer Arir. Kos te Anna Paulowna. WERKTIJDENREGELING WERK VERSCHAFFING. In verband met het steeds later opkomen «rm.fr 7'°n 'S r,e workt'id voor de werkver schaffing opnieuw gewijzigd Met van Donderdag NovTmhS tOlO zal le*vol gemle regeling gelden gernemüeHm te°°r "rbeiflers. die in eigen gemeente zijn te werk gesteld en veelal tus- HANDEL IN RUBBER ARTIKELEN. De Directeur van het Rijksbu reau voor Rubber vestigt de aandacht van handelaren in rubberartikelen er op, dat hun ingevolge artikel 3 sub c van de eerste uitvoeringsbeschik king van de rubberbeschikking 1939 no. 2 d.d. 1 October 1940, onder nader te stellen voor waarden vrijstelling is verleend van het verbod tot het verkoo- pen en afleveren van bepaalde rubberartikelen. Deze vrijstel ling geldt niet voor auto-, mo torrijwiel- en rijwielbanden. Belanghebbenden, welke niet rechtstreeks door middel van circulaire R.B.R. 299 d.d. 6 No vember 1940 van het Rijksbu reau voor Rubber van den in houd dezer voorwaarden op de hoogte zijn gesteld, worden verzocht'zich ter verkrijging van nadere inlichtingen tot ge noemd bureau, dat is gevestigd Heerengracht 182, te Amster dam (C.), te wenden. 99 Café DOORN, JULIANADORP. Dinsdagavond 810. Dames 30 ct. Heeren 50 ct. Aanvang 3 December. Inschrijving bij Café DOORN, tot uiterlijk 2 December. GEBR. SCHRIJFMACHINE te koop gevraagd. Br. m. om schrijving en prijs, letter GA Bur. Schag. Crt., Schagen. Te koop; 2 PLATTE WAGENS op Collings assen, bij JOH. YVINK, Dirkshorn. schen den middag thuis gaan eten: Maandag t/m. Vrijdag, aanvang 9 uur, einde 18 uur. Schafttijden van 12-12.45 uur en van 15-15.15 uur. aZterdag, aanvang 9 uur, einde 14 uur. Schafttijd 11.15—11.30 uur. Regeling B, voor arbeiders, die op grooten afstand van huis zijn tewerkgesteld en daar door 's morgens vroeger van huis moeten: Maandag t/m. Vrijdag, aanvang 9 uur, einde 17.30 uur. Schafttijden 12—12.30 uur en 15 15.15 uur. Zaterdag, aanvang 9 uur, einde 14 uur. Schafttijd 11.15—11.30 uur. Bij toepassing van regeling A zal van Maandag t/m. Vrijdag per dag uur licht- verlet, des Zaterdags uur lichtverlet wor den uitgekeerd. Bij toepassing van regeling B zal van Maandag t/m. Zaterdag per dag uur licht verlet worden uitbetaald. EEN VERSCHE CADET OP ST. NICOLAAS- DAG. Regeling van de bakkers-nacht- arbeid. In verband met St. Nicolaas en Kerst mis zijn voor alle broodbakkerijen in den lande van de arbeidswetten afwijkende voorschriften gegeven. Zoo zal op 5 De cember a.s. reeds des 's nachts om 1 uur met het werk mogen worden begonnen. In den nacht van 23 op 24 December om twaalf uur des 's nachts. Op 27 December om 3 uur voormiddags. Op 31 December 2 uur voormiddags en op Donderdag 2 Janu ari 1941 om 3 uur voormiddags. Bakke rijen, die thans een vergunning art. 37 heb ben, mogen ook op die dagen, telkens ge durende twee uren voor het tijdstip, waar op dan de bakkersarbejd aanvangt, het ge reedmaken van deeg en oven verrichten. Na gebruikmaking van de bovenstaande uitzonderingsbepalingen zal het echter niet geoorloofd zijn op 25 December en op den Nieuwjaarsdag bakkersarbejd te verrich ten. In den nacht van 26 op 27 December mag te middernacht worden aangevangen door één persoon en wel voor het stoken van ovens Ook voor de bakkersgezellen zijn in verband hiermede afwijkingen van de werktijdenregelingen gemaakt, terwijl zij vooi eventueele overuren afzonderlijk moeten worden betaald. De bepaling, dat bakkersgezellen, die tusschen 8 uur des na middags en 5 uur des voormiddags onmid dellijk voor den aanvang van zijn arbeid een onafgebroken rusttijd van 10 uren moet worden gegeven blijft van kracht. Ook voor burgers zal het aangenaam zijn te vernemen, dat 6r Donderdag 5, Dinsdag 24, Vrijdag 27, Dinsdag 31 December 1940 en Donderdag 2 Januari 1941 reeds van des morgens 8 uur af brood vanuit de winkels mag worden verkocht eventueel door de bakkers afgeleverd. De broodventers mogen reeds om half acht de bakkerij verlaten en om 8 uur met het venten aanvangen. ANNA PAULOWNA. POLDERVERGADERING. In de Zaterdag te houden vergadering van hoofdingelanden van den Anna Pau- lownapolder zal o.a. de begrooting 1941 worden behandeld. Verder zal een aanbe- veling worden opgemaakt voor de benoe ming van heemraad, ter voorziening 40 de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Tijssen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6