Scharrelaars in menschenleed ANTONESCU in Boekarest terug Sprinkhanenleger verslagen Lompenhandel georganiseerd Marktberichten Uit de perst Nu de W.A, marcheert DE ONWARE ENGELSCHE BEWERINGEN HET BOMBARDEMENT OP MARSEILLE AVkwoIproductie neemt toe Amerikaansche vrachtschepen voor Engeland Debatten over financieele steun aan ENGELAND De groote meerderheid van om volk voelt voor dit optreden niets. In een artikel: Nu de W.A. marcheert, zegt de „Ned. Socialist", het blad van den Ned. Soc. Werkgemeenschap, welker lei dei is de N.S.B.-er Woudenberg: In de oude S.D.A.P. hebben wij steeds op het standpunt gestaan:' voert den strijd met geestelijke wapens. Provoceer niet, val politieke tegenstanders niet lastig, colpor teer met onze geschriften niet bij wijze van demonstratie, maar om het colportee- ren zelf. Wij vonden onze kracht grooten- deels in de huis-aan-huiscolportage, de colportage op straat, die te vaak op relle tjes en geharrewar met de politie uitliep, had voor ons weinig aantrekkelijks. Op dat standpunt staan wij nog. Daaruit volgde ook, dat wij geen behoefte hadden aan weerafdeelingcn, ordecommando's e.d. De orde op straat, in vergadering en waar dan ook, dient gehandhaafd te worden door de organen van de overheid. Deze houding was in overeenstemming met den aard van het Nederlandsche volk. In Duitschland hadden ook de vroegere tegenstanders der nationaal-socialisten se- mi-militaire formaties. In de Nederland kende men die formaties bij de politieke partijen niet en men had ze in ons land ook niet noodig. Wij meenen op deze verschillen tusschen de Duitsche en de Nederlandsche verhou dingen te moeten wijzen, nu de W.A. van de N.S.B toestemming heeft gekregen in formatie op straat te verschijnen. Wij doen niet mee met hen, die meenen daartegen met scheldwoorden en rumoer te moeten optreden, Wij staan hier voor een besluit van de bezettende overheid, voor welks na leving de Nederlandsche autoriteiten ver antwoordelijk zijn. Wel meenen wij bij het optreden van de W.A. te mogen vragen oog te hebben voor de geaardheid van ons volk. De groote meerderheid van ons volk voelt voor dit optreden niets. De W.A. is er nu eenmaal en zij mar cheert met toestemming der autoriteiten. Laat men de gevoelens van de massa der Nederlanders in dit opzicht echter zooveel mogelijk ontzien. Misbruik van kommervolle om standigheden gemaakt. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde onlangs twee gebroeders, resp. 50 en 46 jaar oud, ieder tot een jaar gevangenisstraf. De jongste van het tweetal, C. R. uit Over- schie, was in het begin van Juni bij een in woonster van Schiedam gekomen, die in de krant een advertentie had geplaatst, waarbij zij inlichtingen verzocht omtrent de ver blijfplaats van haar man, dienstplichtig kor poraal in 't Ned-eriandsche leger, van wien zij na half Mei niets meer had vernomen. -Met de mededeeling, dat hij zelf een zoon In het leger had. die toen in Duitschland zou vertoeven en dat zijn andere zoon gesneu veld was. was C. R. het Schiedamsche vrouw tje komen vertellen, dat hij haar man wel zou weten op te sporen, doch dan moest hij zelf eerst een behoorlijk boerenpak hebben om erop uit te gaan. De jonge vrouw overhadigde den bezoeker f6.bij wijze v. voorloopige betaling, dooh later bleek haar. dat het heele verhaal was gefantaseerd en dat de bezoeker een valschen naam had opgegeven. Op 7 Juni, enkele dagen na het eerstbedoel de bezoek doch voordat gebleken was. dat C. R. een valsche voorstelling van zaken had gegeven was de broeder P. R. ten huize van de moeder van den vermisten korporaal gekomen met een z.g. opdracht van zijn broer C. R. Daar de moeder niet thuis was, deed hij aan een van de huisgenooten een verhaal, dat hierop neerkwam, dat men hem een donker pak moest meegeven en dat het een zaak van leven en dood was. Intusschen kreeg P. R. het gewenschte costuum, waar toe hij een koffertje bij zich had, niet mee. Men vertrouwde bij deze familie de zaak al niet meer. Zoo kwamen de veroordeelingen, waar van gisteren het hooger beroep werd be handeld. Beide verdachten waren gedetineerd. Wat een hulschelaar! Een zuster van de jonge vrouw verklaar de, dat C. R snikkend zijn verhaal over den verloren zoon had gedaan. De inspecteur van politie S. deed even eons eenige mededeel ingen, die niet gun stig voor deze verdachten waren. I)e advocaat-generaal Mr. Polman acht te ten aanzien van C. R. een zwaardere straf gerechtvaardigd en hij vroeg diens veroor deeling tot een jaar en zes maanden. Ten aanzien van P. R concludeerde spr. tot bevestiging van het vonnis. Van de zijde der verdediging werd aan gedrongen op clementie en ten opzichte van P R. op een voorwaardelijke veroor deeling, subsidiair op zoodanige bestraf fing, dat verdachte thans in vrijheid zou kunnen worden gesteld. Het Hof voelde echter geen aanleiding om thans vrijstelling te gelasten. De uit spraak zal 9 December volgen. MISS PERKINS TREEDT NIET AF. De berichten, dat miss Frances Perkins, minister van arbeid en het eenige vrouwe lijke lid van de regeering der Vereenigde Staten ontslag had gevraagd uit haar func tie wordt door den secretaris van president Roosevelt, Early, ten stelligste weerspraken. De Roemeensche staatsleider, generaal Antonescu, is gisteren met zijn gezelschap weer in Boekarest aangekomen. Op het fees telijk versierde station waren ter verwelko ming aanwezig de leden van de regeering, de Duitsche zaakgelastigde, de chefs der Duitsche weermachtsmissie in Roemenië, de Italiaansche gezant en de zaakgelastig den van Japan en Spanje. Op het perron stond een eerecompagnie van de Roemeen sche weermacht opgesteld. Toen Generaal Antonescu uit den trein stapte, werd hij door den plaatsvervangend ministerpresident. Horia Sima begroet. An tonescu antwoordde hierop, dat hij met vertrouwen van het Roemeensche volk uit Boekarest was vertrokken en thans uit Ber lijn terugkeert met het vertrouwen van den den Fuehrer en van het Duitsche volk. Een kijkje in een der groote Duitsche wapenfabrieken. I orpedolanceerbuizen voor oe ooriogsscnepen ondergaan de bewerkingen (Foto Weltbild) Daarna inspecteerde hij de eerecompagnie. Voor bet station stonden ruim duizend le- gionnairs opgesteld die den géneraal geest driftig toejuichten. Van het station tot het gebouw van den ministerpresident, over een afstand van ruim drie kilometer, ston den duizenden legionnairs in gelid opge steld. Tezamen met generaal Antonescu zijn ook de Duitsche gezant in Boekarest, dr. Fabricius en de Duitsche luchtvaart- attaché aan het gezantschap te Boekarest, Kolonel Gerstenberg weer uit Berlijn terug gekeerd. Na den intocht van den generaal in de hoofdstad, hielden de legionnairs svm pathiebetoogingen voor de gezantschappen van Duitschland, Italië en Japan. De onware beweringen van den Engel- sclien berichtendienst zijn gistermorgen te Berlijn op overtuigende wijze weerlegd. De Engelsche radio heeft in verscheidene be richten beweerd, dat in den nacht van Za terdag op Zondag op Berlijn zware aanval len zouden zijn gedaan. De aanvallers zijn vroeg in den avond boven Berlijn gekomen en zouden het station Putlitzerstrasse en het Lehrter-goederenstation tegen 20 uur hebben gebombardeerd. Tevens zouden on geveer duizend brandbommen on spoorweg- magazijnen tusschen het Potsdammer en Anhalter station zijn neergeworpen. De aa* gerichte schade zou een dusdanigen vorm hebben aangenomen, dat zij het interieur der aanvallende vliegtuigen daghelder ver licht hebben. In het officieele Engelsche be richt werd ook gesproken over een voltref fer op het Potsdammer station. In tegenwoordigheid van den rijkspers- 'chef dr. Dietrich en luitenant-generaal Bo- denschatz hebben de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers, als mede de militaire en lurhtvaartattachós van Zweden, Roemenië Hongarije, Finland. Zwit seriand, Bullgarije, Joegoslavië en Bolivia de stations en plaatsen die volgens de of ficieele Engelsche berichten gebombardeerd zouden zijn, bezichtigd. In een kort welkomstwoord wezen de rijkschef Dr. Dietrich en luitenant-generaal Bodenschatz erop, dat dergelijke berichten iederen dag weer door het Reuterbureau en door den berichtendienst van het En gelsche ministerie van lfichtvaart over de geheele wereld worden verspreid en ook in de neutrale pers aan het publiek wor den voorgezet en zoo voor een gedeelte dienen voor het vormen van een oordeel. Deze berichten zijn. naar de rijksperschef constateerde, van het begin tot het einde onwaar Derhalve wordt de pers en den luchtvaartattaché's opnieuw gelegenheid ge geven, zichzelf van de onwaarheid van de officieele Engelsche berichten te overtui gen. Het gaat bij de Engelsche heweringen over een luchtaanval in den nacht van Za terdag op Zondag niet om een on zichzelf staand geval, doch om een voorbeeld uit honderden van dergelijke berichten. Luitenant-generaal Bodenschatz, die in den wereldoorlog als jachtvlieger dienst deed in het Richthofen-eskader zeide, dat men toentertijd met achting den degen ge kruist heeft met den Engelschen vijand. Het speet hem, dat in verband met deze on waardige leugens der Engelsche vliegers deze achting niet gehandhaafd gebleven is. Op een tocht langs het Putlitzstrassestation het Lehrter-station, het Potsdamer-stntion enz. konden de talrijke aanwezige rorres- nondenten en !uchtvanrtnttneh,''s consta- teeren, dat zelfs niet het geringste spoor van een bombardement valt te ontdekken. De toestand op alle stations is normaal. De lokaal- en sneltreinen komen en vertrekken volgens de dienstregeling. Op het rangeer gedeelte van het goederenstation waren de arbeiders bezig met het ontladen. Alles gaat volkomen normaal zijn gang, zooals men het van oudsher op de Rerliinsche stations gewoon is. Zooals bekend is in den genoemden nacht in het geheel geen En- geisch vliegtuig boven de rijkshoofdstad geweest. STATISTIEK DER DUITSCHE SCHOLEN. Naar het officieele orgaan van „Deutsche Wissenschaft Erziehung und Volksbildung" mededeelt, telt men in het oude Duitschland 4.353.435 evangelische schoolkinderen. 2.803.138 Roomsch Katholieke en 94.576 geloo- vigen. doch niet tot een kerkgenootschap behoorenden. Voor de leerkrachten zijn deze cijfers resp. 79.947 mannen en 23.682 vrou wen, 37.978 mannen en 22.486 vrouwen en 10,401 mannen en 1.513 vrouwen. TELEGRAM VAN MICHAEL AAN HITLER Dank voor de gelukwenschen. Koning Michael van Roemenië heeft het telegram, dat de Führer ter gelegenheid van Roe,menië'3 toetreding tot het driemogend- hedenpact hem gezonden had, op de volgen de wijze beantwoord: „Ik dank u voor de gelukwenschen, uitge sproken ter gelegenheid van Hoemenië's toetreding tot het driemogendhedenpact. Ik ben overtuigd van de gelukkige toekomst, die\u voor dit land in het verschiet ziet. Tevens wensch ik Uwe Excellentie en het Duitsche volk de-vervulling van alle wen- schen." „Een schandelijke daad". Het bombardement van Marseille door Britsche vliegers wordt, volgens het D.N.B. door de „France au Travail" een schan delijke daad genoemd. Na Oran. Daikar. Li breville, en Port Gentil is Marseille de zes de misdaad. Het is te hopen, dat deze pi- ratenslreek den Franschen van Marseille de oogen zal openen en dat alle Franschen, ook de Marseillanen, thans zullen begrij pen. dat Engeland de ergste vijand van Frankrijk is en ciat de Engelsche agenten met hun „Jeruzalem gezichten" eens en voor altijd uit Frankrijk moeten verdwij nen. Technische installaties beter. steeds ^Naar uit Rome wordt gemeld, aldus de N.R.C. neeml de productie van lanital (melkwol) in Italië voortdurend toe, hetgeen hoofdzakelijk aan een verbetering van de technische installaties te danken zou zijn. De Italiaansche vaklui geven als hun mee- ning te kennen, dat lanital reeds het weer standsvermogen van de Zuid-Amerikaansche wol bereikt heeft. In de eerst drie jaren, waarin dit product vervaardigd wordt, zijn 6 millioen kg. op de markt gebuacht. Op het oogenblik heeft de lanitalproductie reeds een hoogte bereikt van 5 millioen kg. per jaar. De Federal Shipping Board te New York maakt bekend, dat Engeland den wensch te kennen heeft gegeven acht vrachtschepen van elk 5.000 brt. te koopen van de Black Diamond Lino, teneinde zijn door vijandelij ke actie verloren gegane scheensruimte aan te vullen. Wanneer de Shipping Board zijn toestemming geeft, zullen deze schepen na terugkeer in hun havens als Engelsche vaartuigen geregistreerd worden. De Cu- nard Wh'te Star I.ine treedt op als koop ster voor deze ongeveer twintig jaar oude schepen De verklaringen van den Britschen am bassadeur Lothian, over de financiëele zor gen van Engeland houdt de openbare mee ning, in de Vereenigde Staten zeer bezig, omdat daardoor het vraagstuk van crediet ei leening aan Engeland weer op den voor grond is gekomen. Voor de radio-omroep is over dit vaagstnk een debat gehuden, tusschen don uitgever van het blad P. M. Ingei-sol 1, den schrijver Rox Stout, den de- mocratischen senator Holt en den republie- keinschen afgevaardigde Maas. Ingeisoll verklaarde zich voorstander van een volledige hnlpverleening aan Engeland. i rt10'nePrde dit met de bewering dat En geland oorlog voert voor Amerika. Maas LaS ?'de A teKen financieele hulp- IatacUh a-ar Amerika zelf bezig is ann uit hreuhng zuner bewapening en op het oogen nwin? IS 'n c*e geschiedenis eelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog is ondoelmatig. Holt waarschuw de met nadruk tegen deelneming aan den oorlog, omdat daarmede het democratisc» regeeringsstelsel in de Vereenigde Staten vernietigd zou worden. De pers verwacht nog deze week een on- dehoud tusschen president Roosevelt en Lothian over dit onderwerp. Volgens de New York Times acht men het in de omge ving van den president, onwaarschijnlijk, dat nog voor het bijeenkomen var het nieuwe cogres stappen tot herziening van de Johnson-act of de neutraliteitswet zullen worden genomen. Meteen de muggen en muskieten vernietigd. Het S.P.T. meldt uit Moskou: Volgens berichten uit Tsjimbai in Zuid- West Siberië in de delta van de Amu Darja. die in het Aral-meer uitmondt, is daar na jarenlanggen arbeid het zooge naamde Middel-Aziatische sprinkhanen)* ger uitgeroeid. De beruchte sprinkhanen, die in zwermen van millioenen de landbouwgebieden van Centraal-Azië verwoestten, hadden hun broedplaatsen op de honderden kleine ei landen van deze delta. De zwermen drongen zelfs door tot in China en sinds 1920 is het herhaaldelijk voorgekomen, dat zij over het Ust-Urt- plateau doordrongen langs de oevers van de Kaspische Zee tot in de Russische graanvelden. Toen zij. in 1935 op verscheidene plaatsen groote verwoestingen hadden- aangericht, besloot het volkscommissariaat van land bouw een expeditie uit te rusten. In 1936 vertrok deze naar Tsjimbai. Zij was 230 man sterk en beschikte over vele ingeni eurs en piloten en over 18 vliegtuigen en 30 auto's. Stelselmatig hebben zij alle eilanden in de delta van de Amu darja bezocht en ongeveer 5000 vierkante kilometer met gif stoffen bestrooid, zoodat niet alleen de sprinkhanen maar ook alle muskieten en muggen in dit waterrijke gebied zijn ge dood. Erkenning noodig, De handel in lompen en oud papier i' georganiseerd. Onder andere zal het ver boden zijn bij het afsluiten van contracten betreffende levering van lompen of bij de uitvoering dezer contracten, middelijk o' onmiddellijk, in welken vorm ook: Als tegenprestatie levering van waren, werk- of dienstverrichtingen aan te bieden of te eischen. Den afnemer de verplichting op te Iep- gen, behalve lompen, goederen van ande ren aard of, behalve de tiestelde soorten lompen, andere soorten lompen of werk- dienstverrichtingen aan te nemen. Het is voorts verboden, bij het afsluiten van contracten betreffende levering van andere goederen dan lompen of betreffende werk- of dienstverrichtingen, de levering van lompen, in welken vorm ook, middel lijk of onmiddellijk, als tegenprestatie aan te bieden of te eischen. Lompenhandelaren behoeven voortaan, een erkenning. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Nov. Aanvoer: 12.000 Kg. roode kool 3.25. 43.0W Kg. gele kool 3.25, 11.500 Kg. Savove kool 3.25. 850 Kg. uien 4.—. 17700 Kg. peen 3.^< 900 Kg. bieten 2.50, 2100 Kg. vroege w: kool 2.50, 54.000 Kg. Succes witte k0°' 3600 Kg. andijvie 3.50. NOORDSCHARWOUDE. 25 Nov. Aanvoer: 7000 Kg. roode kool 3.25. Aanvoer: 7000 Kg. roode kool 3.25. Kg. eele kool 3.25. 7800 Kg. Decnscbe w» kool 3.-. 10.000 Kg. Succes witte kool 5000 Ktr. eroene kool 3.25. 14100 K2- I\K. Kiuwiie KOOI ,1.40. ll-IW tfrr 3.-. 2600 Kg. bietnn 1.80-2.50. 4000 vroege witte kool 2.40, 3100 Kg. andijvie o- Amsterdam s stadsschooo wordt op het doek vastgelegd. Een zeer dankbaar onderwerp voor den kunstschilder vormen de twee historische geveltjes aan het Kattegat (Foto Pax Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8