Abonneert 0 op dit blad Eerste bijeenkomst comité Slechte verduisteraars in Anna Paulowna MacUtiieuwj Het wordt een hais-aan-huis collecte Polderland Onze St Nicolaas inkoopen Distributie-nieuws Tusschen de Wielen Boetes van 20 gulden en meer gevorderd Woensdag 27 November 1940 Tweede Blad Een woord van aanmoediging door burgemeester Ritmeester voor winkeliers ■VERHOOGT UW OMZET. Verzekerden en verzekeraars Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport De Polderbewoners toonen weinig gemeenschapszin De slechte verduisteraars op het matje Gisterenmiddag heeft ten raadhuize de eerste bijeenkomst plaatsgevonden van het comité „Winterhulp Nederland", in Pen Helder. Een 30-tal heeren en dames was aanwezig ter vergadering, die geleid werd door burgemeester G. Ritmeester. Na een woord van welkom tot hen, die aan de uitnoodiging gevolg gegeven had den, wees de heer Ritmeester op den ern- stigen toestand, waarin tal van landge- nooten zich momenteel bevinden. Voor hen is het dringend noodzakelijk, dat er daadwerkelijk geholpen wordt. Spr. weet dat hij in dezen geen vergeefs beroep doet op de hulp van allen, die thans in de raadzaal aanwezig zijn. Hij zegt hun voor die hulp reeds bij voorbaat hartelyk dank. De collecte moet slagen. Vandaar dat het noodzakelijk is, dat ieder zich persoonlijk ge heel aan zijn of haar taak geeft. Aller steun is dringend gewenscht en ook daarvoor zal men soms een offer moeten brengen. Voor alles echter zijn finantieele offers gewenscht. Wie heeftgeve a.s. Za terdag! Tal van maatregelen zijn in de verstreken dagen genomen, die ertoe zullen moeten leiden, dat deze inzameling slaagt. Het is daarbij prettig, dat alle aanwezigen collecte ervaring hebben. Zaterdag a.s. heeft de collecte plaats. De stad is in een groot aantal wijken onderverdeeld, die ieder intensief zullen worden afgewerkt door een huis-aan-huis inzameling. Dit zal geschieden door de comitéleden, door gemeente-ambtenaren en door hen, die zich reeds vrijwillig opgaven (hieronder zyn o.m. een aantal leerlingen van de Zeevaartschool). Ook Julianadorp, Huisduinen en het vliegkamp De Kooy worden bewerkt, terwijl even eens bij het uitgaan der Marinewerf gele genheid zal zijn zijn offertje te brengen. Zooals men weet worden lichtgevende molentjes aangeboden, die voor den mini- mum-prys van 20 cent per stuk verkocht worden. Afhalen bussen enz. De collectebussen, dé rood-wit-blauwe armbanden, de legitimatiebewijzen en de speldjes moeten a.s. Vrijdagmiddag van 35 uur in het gebouw van Sociale Za ken worden afgehaald, eventueel Zater dagmorgen tusschen 9 en 12 uur. Inleveren bussen. Gelegenheid tot inleveren van de bussen is er Zaterdagsmiddags van 124 uur in het gebouw van de Centrale Boekhouding, Kerk- gracht 32. Naar aanleiding van deze instructies wor den door diverse comitéleden nog enkele vra gen gesteld, die door den burgemeester be antwoord worden. Met een woord van aanmoediging voor de collectanten besluit daarna de heer Ritmees ter deze eerste eerste bijeenkomst van het comité. De samenstelling van het plaatselijk comité „Winterhulp Nederland", Afd. Den Helder, luidt als volgt: A. Augustijn. L. Bandsma. S. de Böck. Dr. M. Büchli-Fest. A. Dokter. H. J. P. Egner. A. M. Engelmann. Ds. H. A. Enklaar. G. J. Eijlders. E. Grobben. Hendrikx. F. van Heusden. M. A. Grunwald. A. J. v. d. Hoeven. Ds. Jansen. M. H. Klerk. Pastoor A. Koopman. A. Kramer. S. Koning. G. Leeuw. J. F. van Loo. Mevr. Van Loo—Tjepkema. Ds. W. Meiners. Ik loop door 't polderland onder den hellen regen; oneindig is het land, oneindig zijn de wegen, die naar de kimmen gaan; in lage hemelstreken heerscht tusschen zwarte kreken het mistig licht der maan. o, dertigstroomenland, het volk dat u bewoont versombert in krakeelen die geld en God verdeelen, purper en doornenkroon. oneindig is het land, oneindig zijn de wegen die naar de kimmen gaan; ik loop den morgen tegen in 't mistig licht der maan. H. Marsman. (Uit den bundel „Lof van Nederland".) Mevr. Meperswaters. Mr. J. Mulder. Mej. G. Meyer. J. van Nes. H. C. M. Nypels. J. v. d. Put. C. Ran. Ds. P. J. Smidts. Dr. Swaters. Th. A. A. Terra. P. Teune. Ds. F. Tollenaar. Mr. A. J. Veldman. W. Velthuys. Pastoor Verhey. E. J. H. Volkmaars. Mej. W. de Vos. Ds. v. Wichem. Notaris J. W. de Wijn. J. F. van Wijngaarden. Gaat Sinterklaas uw wómng voorbij? Er zijn helaas heel wat gezinnen waar Sint Nicolaas volgende week geen bezoek zal bren gen, om het nuchterder te zeggen, er zijn heel wat stadgenooten financieel zoo gedupeerd, dat ze er niet aan kunnen denken, ook mg iets aan St. Nicolaas te doen. Er zijn, gelukkig, nog veel Hexderschen, voor wie dezen feestdag niet zonder meer voorbij behoeft te gaan, die dankbaar voor wat ze nog bezitten, ook anderen willen ver rassen. Op hen doen we een beroep. Het is misschien gemakkelijk om in het dorp waar men tijdelijk zit, zijn inkoopen voor de feestdagen te doen. Gemakkelijk vaak wel, maar voordeelig in menig opzicht niet en men heeft een beperkte keuze. Wij doen dus een beroep op alle stadgenoo ten, die buiten vertoeven, voor St. Nicolaas een middag naar Den Helder te komen en hier hun inkoopen te doen. Men koopt in Den Hel der biljrjk, men heeft er keus, men steunt er zijn stadgenooten mee, en men helpt er zijn stad mee c de been. Denk er aan, dat heel veel middenstanders zeer ernstig gedupeerd zijn en dat het noodig is, dat we hen steunen door onze inkoopen zooveel mogelijk in Den Helder te deen. Men bevoordeelt daar den Middenstand mee en... zichzelf. Zaterdag is een zeer geschikte dag om eens naar Den Helder te komen en te winkelen. Met den trein van half zes kan men vertrek ken, zoodat men dan nog voor donker op de plaats van bestemming is aangekomen. U zult geen spijt hebben van uw uitstapje en onze Heldersche middenstand kan dan weer een verkoopdag beleven, die hem moed geeft, om door te gaan, tot betere tijden zijn aangebroken. Raadpleeg ook voor uw inkoopen onze ad vertentiekolommen. Inlevering bonnen voor boter, margarine en vet. Tot nu toe moest een detaillist om vror een toewijzing in aanmerking te komen voor boter, margarine en vet samen minsten# 40 bonnen inleveren. In het vervolg bedraagt het minimum aantal ln te leveren bonnen 20 stuks, echter voor elk der bovengenoemde arti kelen afzonderlijk, zoodat voor een toe wijzing, hetzij minstens 20 bonnen van de boterkaart, hetzij minsteng 20 bonnen van de vetkaart noodig zijn. Levering van gebak aan cantine van de Duitsche weermacht. De aflevering van gebak, koekjes, koek e.d. aan eantines der Duitsche legeronderdeelen door bakkers, banketbakker en bloemverwer- kende industrieën is thans als volgt geregeld: De leverancier dient het van den be trokken Commandant ontvangen bewijs van aflevering niet meer, zooals tot nu toe, aan den plaatselijken distributiedienst, doch direct aan de Meelcentrale te zen den, welke centrale voor de herbevoorra ding van de onder haar bemoeienis val lende artikelen zorg draagt. Indien op het bewijs ook andere producten voorkomen, zorgt de Meelcentrale voor door zending naar de desbetreffende centrale. Naar aanleiding van het in ons nummer van j 1. Zaterdag verschenen artikel terzake het opgeven van tijdelijk adres aan den bur gerlijken stand, en tevens aan verzekérings- maatschappijen en dergelijke instellingen ontvingen wij een uitgebreid ingezonden stuk van den heer B. A.. B., tijdelijk te Oude- sluis, waarin deze toornt tegen enkele ver zekeringsmaatschappijen, welke z.i. van wei nig activiteit blijk gegeven hebben. Met name noemt de heer B. die maatschappijen op en zegt dat ze tot op heden verzuimden de premiegelden te innen. Uiteraard zijn er maatschappijen, waar van de agenten ook wel wat meer activiteit hadden mogen betoonen. Evenwel... wij mee- nen dat deze tot de uitzonderingen behooren. Wat de heer B. meemaakte was onaange naam. Het is echter niet toonaangevend voor de houding van alle maatschappijen. van 26 November 1940. BEVALLEN: A. M. A.'Ofelés—Buck, z. ONDERTROUWD: C. Kansen en J. M. Nieuwenburg; H. Fortuin en H. van Oosten; A. de Wit en G. Revier; K. L. J. Luiten en J. H. Verheijen. DAT IS WAAR OOK! Dat men z'n legitimatiebewijs bij zich moet dragen herinneide zich iemand, die aangehou den werd. Het was toen evenwel te laat. OOK DAT NOG. Een bewoner van de Spoorstraat deed aan gifte, dat een winkelruit door middel van twee straatklinkers ingegooid was. Dat kan dus ook nog. VERLATEN RIJWIEL. Een eenzaam rijwiel, staande op het Ko ningsplein, werd door de politie naar het Hoofdbureau medegenomen. NIETS ANDERS TE DOEN? Een bewoner van den Kanaalweg had, vol gens aangifte van het slachtoffer, iemand be- leedigd. Dat men daar nu nog tpd voor heeft. Schetsen uit 't Buitenveid Sefrie II. Tusschen de wielen. lederen dag tijgen we om half zes naar het perron in Nieuwediep, iederen dag nemen we plaats in een der coupé's van de lintwurm, die NieuwediepAlkmaar expres heet en iede ren dag laten we ons leidzaam wegvoeren van deze stad, die nog steeds weigert ons een rus tig nachtverblijf te schenken. Met een korte tusschenpoos reizen we nu al weer verscheidene maanden en als een mensch niet beter wist, zou hij meenen, dat het altijd zoo geweest is en dat dit de nor male wijze van verplaatsing was. Die trein van half zes is een bijzondere trein, en omdét hij zoo bijzonder is, konden wij niet aan de verleiding ontkomen nog eens een „buitenveldje" aan hem te wijden. Aan hem, die ons allen zeer nauw aan het hart ligt, aan hem, die ons van de roerige kusten aan het Marsdiep voert naar de oorden van rust en vergetelheid, de landouwen van in keer en berusting. Deze trein is ons zeer ver trouwd geraakt. - Een ieder heeft thans langzamerhand zijn eigen afdeeling gekregen. Dat wil zeggen: er hebben zich diverse groepen onderling afge scheiden, die maar oogluikend toelaten dat zich bij tijd en wijle een indringer toegang tot h u n" coupé verschaft. Daar zijn de coupé's der oude mannen, die boordevol critiek zitten. Die foeteren op d 11 en afgeven oo d a t. Die de wereld, en al wat daarmede verband houdt, verfoeien en zeggen dat dit geen leven meer is. Daar zijn die andere coupé's van hand werksgezellen, die den tijd plegen te dooden met het leggen van een kaartje en het ver werken van de meegenomen zoute haring van Pieterse (die, dit tusschen haakjes, prima is). Daar zijn de coupé's van de welgedane (hoe lang noghuismoeders, die krom gaan van de meegenomen lasten brood, vleescli, groenten en soep. Dat zijn de móeders, die als maar zitten te klagen over de slechte tijden' en zeggen, dat er binnenkort niets meer zal zijn. Inmiddels vormen zij het meest welge dane deel van den half-zes-trein en aan niets is hen, tot nu toe, nog aan te zien, dat ze te kort aan vitamine C krijgen. Integendeel! Daar zijn de coupé's der jongelui, die doen denken aan volière's in Artis. Wat een ge snater en herrie! Een enkele maal waagt een oudere van dagen zich tusschen dit jeugdig element, maar het is met scheeven blik en dat hij geduld wordt. Wij zwijgen van de meisjes van de „prik", die altijd wachten op het laatste oogenbük om dan door eèn galant conducteur in een eerste of tweede klas compartiment geholpen te worden. Niemand vindt het erg omdat het meisjes zijn Deze trein, onze trein, is een goede trein! Hij is nog steeds vertrokken en nog steeds belandde hij in Alkmaar, Zij het. dat het me nigvuldige malen voorkwam, dat hij óf door te laat vertrek, óf door het breken van een koppeling, óf door andere oorzaken belang rijk overtijd zijn eindpunt bereikte. Dan werd er op den half-zes-trein hardgrondig en zon der onderbreking afgegeven en werden alle weldaden en privilege's die hij ons schenkt vergeten. Weldaden Inderdaad lezer. Wij nemen daarvoor maar onze eigen coupé. Nog steeds zijn het dezelfde gezichten, die ons iederen avond aanzien bij het beklimmen van den anderhalve meter hoogen „instap". Nog steeds zijn het de oude vrienden van weleer, en zonder hun gezel schap zou dit reizen schrijver dezes reeds lang den keel hebben uitgehangen en zou de dagelijksche rit zich kenmerken door einde- looze verveling en schier ondragelijke gelijk vormigheid. Veel oude gezichten zijn ln (ten loop der maarden verdwenen en menigmaal heersehte groote droefenis in de coupé; want hun ver- Kantongerecht Den Helder De zitting van gisterenmiddag, voor het Heldersche Kantongerecht, stond in het teeken van de verduistering. Het wa ren de Polderbewoners, die op de cocos- rnat voor de balie moesten verschenen en die aan den lijve (liever, aan hun por- temonnaie) ondervonden, dat er met de verduistering niet te spotten valt. Voor deze „duistere" gevalletjes kwamen eerst eenige andere zaken op de rol voor. Het waren verkeerszondaars, die hun onverschilligheid moesten boeten. Daar was allereerst de ln de vorige zitting geschorste zaak van F. M., die in de gemeente Callantsoog een niet voor het rijverkeer be stemd gedeelte van den weg had gebruikt, omdat de rijweg in vrijwel onberijdbaren toe stand was. Deze zaak werd aangehouden tot de zitting v an 14 Januari, om eenige getuigen décharge te hooren. De geschorste zaak van J. A., kwam er voor den verdachte minder goed af. A. had in den Wieringermeer, waar hij met een auto reed, zekeren P. Wibaldi aangereden, die daar met een handkar voortzeulde en voldoende rechts van den weg reed. Deze onattentheid, die gelukkig geen per soonlijke ongelukken veroorzaakte, doch een materieele schade van pl.m. 12.teweeg bracht, kostte den verdachte een boete van 25.— of 20 dagen hechtenis. Onbevoegd. De tandtechniker B. J. de W. werd tot een boete van 50 gulden of een hechtenis van 25 dagen veroordeeld, voor het feit, dat hij Mej. S. een paar kiezen getrokken had, zonder daar voor de vereischte bevoegdheid te bezitten. Vrijage in het Timorpark. Verdachte F., die zich op 31 Mei met een vrouw buiten de wandelpaden van het Timor park had begeven en daar in een min of meer intieme verhouding samen was, werd veroor deeld tot 10 gulden boete of 5 dagen. Een slapende chauffeur? Verstek werd aangeteekend tegen den niet verschenen verdachte B., die den auto van S. v. H. had ^aangereden, toen deze op den Af sluitdijk reed. B. slingerde over den weg en de aangehouden chauffeur meende dan ook, dat hij achter het stuur zat te slapen. Get. B. bevestigde de lezing van v. H. De ambtenaar van het O. M. bleek weinig gesticht over dezen verkeerszondaar en vroeg 40 gulden boete of 30 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 25 gulden of 14 dagen. De vliegende kalkoen. Onder de kalkoenen zijn blijkbaar ook hoog vliegers, want een van die beesten, eigendom van den heer H. W. te De Koog (T.) had meermalen kans gezien over de degelijke en vrij hooge afrastering van het perceel van den heer Jansen heen te vliegen en het den buren zoo lastig te maken, dat een klacht werd ingediend met gevolg, dat W. terecht moest staan. Hij werd bij verstek veroordeeld tot 4 gulden of 2 dagen. Niet alleen had W. last gehad van de kalkoen, maar ook de kip pen van zijn buurman bekakelden zijn erf en waren oorzaak geweest, dat hij zijn woning niet had kunnen verhuren. Na 12 uur De Nieuwediepers M. J. C. en C. T. werden 21 September, om 12.15 u., op de Postburg aangetroffen. Op dit uur hadden de jongelui in bed behooren te liggen, althans niet op de Postbrug moeten staan. De veldwachter liet zich niet intimideeren door C., die met een Ausweis en een mondjevol Duitsch hem van de wijs trachtte te brengen. De Ausweis was alleen bestemd Indien C. na 12 uur werken moest en niet om op de Post brug te staan, het Duitsch maakte C. nog niet tot een Duitscher. De beide jongelui werden veroordeeld tot 10 gulden boete of 5 dagen hechtenis. Geen voorrang verleend. Het niet verteenen van voorrang op een voorrangsweg kosttte den niet verschenen verdachte P. H. een boete van 25 gulden, mits hjj er de voorkeur aan geeft 14 dagen de petoet in te gaan. H. was op 17 September van den Scheidings- weg, bij Callantsoorg, den Rijksweg opgereden en had toen den chauffeur F. aangereden, wiens wagen nogal wat schade had opge- loopen. Na afhandeling van deze zaken pas seerden een aantal slechte verduiste raars de rol. De een bleek onschuldig, de ander onwillig geweest te zijn. Een derde onbeschoft tegen de verbalisan ten, een vierde onkundig van het feit, dat door zijn afgesloten vensters nog licht naar buiten straalde. Met de ver schillende omstandigheden werd zoowel door den ambtenaar als den kantonrech ter rekening gehouden. Als eerste verdachte verscheen P. A. S., landarbeider te Anna Paulowna, die van 6 op 7 Augustus een lamp op de bovenverdie ping had laten branden. Hoewel de man slechts 18 gulden per week verdient en vol doende naar voren kwam, dat hij niet opzet telijk licht had laten branden, werd hij ver oordeeld tot 15 gulden boete of 1 week hechtenis. De ambtenaar had 40 gulden of 20 dagen geëischt. G. J. v. N., winkelier te Anna Paulowna, had zijn licht zoodanig laten uitstralen, dat het tot op 600 meter ver te zien was. Hij werd veroordeed tot 20 gulden of 10 dagen. De ambtenaar wees hem er op, dat hij de geheele gemeenschap aan gevaar had bloot gesteld. R. M., wonende in de Burg. Lovinkstraat, kreeg 15 gulden of 1 week hechtenis. N. S. 10 gulden of 5 dagen. Zijn vrijend dienstmeisje had haar galant uitgelaten erï toen het licht opgestoken. „Doen ze dat tegenwoordig met licht aan", vro,g de ambtenaar ondeugend. „Ja,", zuchtte de oude baas, „ik ben nog in m'n onderbroek naar beneden gehold, maar 't was al te laat. Ik heb de meid met een ontslagen." Deze mededeelingen verwekten nogal wat hilariteit op 't schellinkie. Fr. v. S., verlofhouder te Anna Paulowna, zag zich 25 gulden boete of 14 dagen toege wezen. Hij was tweemaal gewaarschuwd en dat bracht de ambtenaar buiten zich zelf, zoodat hij 60 gulden eischte of 30 dagen. P. R., veehouder, wonende aan den Boer- mansweg, had blijk gegeven van onwil en hoewel R. beweerde, dat de verbalisant het er ook naar gemaakt had, werd hij veroor deeld tot 40 gulden boete, subs. 20 dagen hechtenis. Jb. K., arbeider te Anna Paulowna, kreeg 20 gulden of 10 dagen, niettegenstaande het feit, dat zijn kinderen hem het koopje ge leverd hadden. Hij was n.1. 's middags met zijn vrouw uitgegaan. trek nam een deel der fleur en intimiteit weg. Verdwenen is bijv. de Keizerstraatsche ju welier, die nooit kon zwijgen, dikwijls ongelijk had, altijd het laatste woord wilde hebben en toch niet ongeschikt was. Er wordt beweerd, dat hij in Haarlem een zaak in paarlen en edelgesteenten stichtte. Verdwenen is de gerant van het groote hotel aan de Hoofdgracht, en mét hem de delicate beetjes, die bij tijd en wijle uit zijn bödemlooze reiskoffertje kwamen. Verdwenen is de welgedane manufactulderszoon uit de Keizerstraat, die weliswaar, door de natuur gedrongen, beslag moest leggen op twee zit plaatsen, maar wiens bonhommie en prettige aanwezigheid wij missen en naar wiens te rugkomst wij al weer verlangend uitzien. Velen vertrokken, maarmeerderen ble ven. En dót stemt tevreê, en geeft ons de kracht het verlies van hen, die dingen te dra gen. Daar is dan, als trein-veteraan, de ijzerhan delaar uit de Spoorstraat, die nog alsmaar sigaren uitdeelt, zoodat een mensch er soms verlegen onder wordt, en die feitelijk het mid delpunt der coupé vormt, niet zoozeer van wege zijn optreden als wel vanwege zijn pret tige aanwezigheid en koesterend-zonnig hu- mexlr. Bommen of geen bommende siga ren zijn er en onverstoorbaar blijft het hu meur van dezen ras-Nieuwedieper. Daar is „Bram", een andere Spoorstra- triaan, die ook weet wat bommen zijn en zijn heil zocht in de vlucht naar Heiloo. Hulde hem, die ons voorziet van drop en frujetta, van vuur en de laatste „bak". Daar is de slager van de Laan, die ook nimmer ontbreekt en van wie wij weten, dat hij, na Castricum, een greep zal doen in het net, en uit welk net dan te voorschijn pleegt te komen een pakje, gevuld met een welig- rose worst, die in doorgaans acht gelijke mootjes wordt verdeeld en op de punt van een zakmes gesavoureerd. Zelden smaakte worst delicieuser, pittiger en sappiger dan deze. Zelden at men ook zoo goedkoop worst, om van „pupten" maar niet te spreken Men wordt wel eens verlegen b(j het ont vangen van al deze gaven. Eens kwam het voor, dat we bij Koegras getracteerd werden op knapperende boterpun- ten van een vermaard Koningspleinsch bak ker, bij Schagen op croquetten van „Bram" voornoemd, bij Noordscharwoude op sigaren, bij Heerhugówaard op chocolade en bij Sint Pancras op de traditioneele Laan-sche worst. Was het wonder, dat onze 50 dien avond zorgelijk zag naar het slechts weinig eer aan gedane middagmaal en dat ze zei den anderen dag wat kinadruppeltjes te geven in verband met 's mans geringe eetlust Jadie 50 procenten Het is ook voorgekomen toch, dat een van ons het heug'lijke feit herdacht, dat hij zijn geboortedag passeerde. In Alkmaar werd een korte reünie in een bekende uitspanning ge geven. Gedurende een half uur was men in feestelijk samenzijn onder elkaar en werd uiting gegeven aan een indrukwekkende soli dariteit. Helaashet waren louter booze blikken, die de feestgangers thuis te incas- seeren kregen. Het merkwaardigste hierbij is echter het feit, dat van de acht feestelingen er zeven hadden verteld, dat er een „koppeling" van den trein was gebroken. Hetgeen weliswaar verwerpelijk en minder fraai te noemen is, maar wat toch een afdoende leugen-om-best- wil bleek te zijn. Ja, het is een beste trein, die van half zes. Een trein, die ons niet alleen vervoert, maar die ons voedt, geestelijk met een gekruide conversatie van de mede-coupélingen en de aria's van den nog steeds zingenden Ab van Weelde, lichamelijk met de Spoorstraatsche sigaren, de idem croquetjes. de Laap-sche worst en voorts met alles wat men zoo al bij zich heeft Waarlijk... men kan het slechter treffen...!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9