ONS INDISCH HOEKJE H.W.ZEGEL HELDERS WARENHUIS SINT NICOLAAS NICO GRAAFF JUTTERTIES Abonneert U op dit blad :iss fyu-Uehiieó100 fxOt. v^ko&pAwacVvcU! Brieven op advertentiën Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen voor 50 jaar YILwjuM uit ÜA& Muzikale illustratie Jje^ieJUch nieuw* De strandvonderij voorheen en thans NU Vandaag Rechten en bevoegdheden van Duitsche grenswacht en Marinehavencommandant FA. ZOETELIEF TEL. 403 KEIZERSTR. 75 Vonditen uit he.i Vliegend Blaadje De garde rukt uit Tijdschriften Automobilisten en bestuurders van vlieg tuigen nemen als beschermingsmiddel tegen ongelukken z.g. mascottes mee. De bewoners van den grooten Indonesischen archipel dragen om dezelfde redenen talismans. Wij wichelen door het tellen der knoopen van onze jas of wij een besluit kunnen nemen ja of neen. De Dajakker raadpleegt zijn voorteekendieren, de bemiddelaars of afgezanten van zyn goden of geesten. Verliefden hier wichelen door het tel len der bloemblaadjes. Het gebruik van dergelijke magische midde len is sterk verspreid, vooral onder de volken der vele, Indische eilanden. Bij elke eenigszins belangrijke gebeurtenis maken ze er gebruik van. -Een der aardigste beeld ik hier af. Zij zijn gefotografeerd van een Dajaksch wichel- platakje, aan beide kanten van een teekening voorzien. (Ter verduidelijking ingewreven met wit zinkwit). Foto I dient om bij reisplannen te zien of het tijdstip van vertrek juist is gekozen. De dagen van de week staan er op aangegeven in een loodrechte rij. Rechts er van staan teekens, die betrekking hebben op tijdstippen van den dag, beïnvloed door Hindoesche goden of de Mohammedaansche proieten: 6 uur, 9, 3 en 5 uur. Ze zijn öf goed öf slecht bij vertrek. Een heel goed tijdstip wordt voorgesteld door een harpoenpunt. Een ander, ook goed, door twee halve manen. Stel nu, dat het vandaag de dag is, die ,,Tato" heet en dat men over 4 dagen wil vertrekken, dan telt men naar beneden gaande tot vier en komt uit by „Talosa". Nu kijkt men naar de teekens rechts Het eerste punt is een speerpunt. Dit is een heel goed teeken. Men vertrekt om 6 uur des ochtends. No. II heeft betrekking op jacht en visch- vangst: om een cirkel staan namen van die ren. De Dajak wil b.v. over 5 dagen op jacht gaan. Hij begint te tellen links, bij iwak, telt dan van links naar rechts en komt uit bij bahaja. Nu ziet hij welke naam tegenover dit woordje staat. Dit is iwak. De bahaja (kaai man eet de iwak (visch) op. Die dag is onge schikt. Een ander geval. Hij stelt zich voor over 4 dagen te gaan jagen. Hij telt weer en komt uit bij ti.kes. Er tegenover staat Kotjing De tikes (muis) kan geen Kotjing (poes) op eten. Die dag is geschikt, belooft goede buit. Deze verklaringen kreeg ik van een Dajak, ik vertrouw, dat ze juist zijn. H. F. TILLEMA, (Namens het Koloniaal Instituut te A'da-n.) De bewoner onzer strandgemeenten is jut ter van geboorte en van nature. De strooper zal nog eenigermate beseffen, dat hetgeen hij bedrijft niet door den beugel kan; de strand jutter vindt, dat wat de vrije zee, die immers hiemands eigendom is, aanspoelt, toch bepaald Voor den eerlijken vinder behoorde te zijn. Maar hij weet niettemin wel beter. Hoe 'n «chrijnend onrecht 't ook in des jutters ge- Hoed moge zijn, hij wéét toch ook zeer wel dat de wet omstandige en strenge maatregelen ter zake heeft gesteld. Strandjutter-ij is. voor de wet, een doodgewoon soort diefstal en anders niet! Hoe het tot dusverre was. Heel het Nederlandsche kustgebied, van den Dollart tot het Zwin, met en benevens de Zeeuwsche en Zuidhollandsche stroomen en ®ok het geheele IJselmeer, is verdeeld in strandvonderijen, waarover op enkele uit zonderingen na de burgemeesters der ge meenten, waarbinnen deze gebieden vallen, Van Rijkswege (beter gezegd: ambtshalve) tot strandvonder zijn aangesteld. Volgens de Wet op de Strandvonderij (27—VII—1931); het K.B. van 18—XII—1933 en de instructie A.M. 22II1934) oefénen deze overheidsdienaren, desnoodig door hulp- Strandvonders daarin bijgestaan, het beheer der strandvonderij uit over de zeestranden on der hun ambtsgebied. Wat daar, 't zij los uit zee, 't zij van gestrande schepen, aanspoelt, moeten zij onder hun beheer nemen (en wie tets vindt, moet het derhalve den strandvon der brengen, of zeggen); zij inventariseeren het, verkoopen het meteen als 't bederfelijke *a!<en betreft; plaatsen, wanneer dat niet het geval is, de onzen lezers welbekende oproe- Pmgsadvertenties in de dagbladen (8 dagen hadien ec nog eens, een maand later); geven de zaken, zoo de eigenaar zich meldt, dezen °Ver, en gaan in het andere geval, tot verkoop over. De opbrengst, verminderd met de kos- w°rdt den rechthebbenden ter hand ge- gaat anders naar de consignatiekas; tien jaren worden de duiten daar zorgvuldig bewaard en wanneer er in al die jaren geen rechthebbende opduikt, dan vervallen deze gelden aan den Staat. De bergers dat zijn de eerlijke en plichtsgetrouwe jutters hebben recht op bergloon; de strandvonder nimmer. Laatstgenoemde krijgt echter wel een beheerloon, en dat is soms, by waarde volle ladingen, niet weinig! Wat er veranderde onder de bezetting. In groote trekken is deze regeling van kracht gebleven, maar op enkele zeer be langrijke punten is er, by Verordening d.d. 31x1940 van den Rijkscommissaris, tha"s wijziging in aangebracht. Moest men vroeger, juttende, alle gevonden goederen bij den burgemeester-strandvonder brengen of aangeven, thans gaat hieraan vooraf de verplichting BINNEN ZES UUR kennis te geven aan den bevoegden Duitschen grenswachtpost van den grensbewakingsdienst der Duit sche douane, of wel, zoo deze ontbreekt, aan den bevoegden Ortskommandant. De Duitsche overheid, te dezen belichaamd In den bevoegden districtsdouanecommissaris (Bezirkszollcommissar), of, op diens order, de grenswachtpost, kan, Indien hem dit in het belang der Duitsche weermacht noodig voor komt, dit strandgoed in beslag nemen. Heeft de (burgemeester-) strandvonder het reeds onder zyn beheer, dan is een simpele kennis geving van inbeslagname aan dezen voldoende om haar tot een feit te maken. Aldus in beslag genomen strandgoed wordt ter beschikking gesteld van den dichtsbijzijn- den Duitschen marinehavencommandant, en deze beslist over de uiteindelijk aan het strandgoed te geven bestemming. Geeft hij het vrij, dan wordt dit dén strandvonder me degedeeld, en de >"ederlandsche wet kan ver der weer haar beloop hebben. Ook de Orts- BRILLEN naar leder voorschrift worden terstond vervaardigd Barometers „ZEISS" Priama- ktjkers, „ZEISS" Punktal glazen gediplomeerd Opticien KONINGSTRAAT 73 TELEFOON 279 Electrische Brillen-Slypery en Reparatie-Inrichting Leverancier aan de meeste Ziekenfondsen Pracht Serviezen, geweldige sorteering Crème Theeserviezen, 12 p., vanaf 3.95 Complete Keukenuitrustingen in alle kleuren 1 5.95 - 23.75 - 29.75 Lepels, vorken en messen in roestvrij stael Complete Cassettes in alle uitvoeringen Electrische Kookplaten - Water ketels - Snelkokers - Fornuizen SPEELGOED TEGEN ZEER LAGE Een prima Gascomfoor, thans onmis baar, 1-, 2-, 3-, 5-vlams, in alle kleuren Sudder comforen vanaf 95 ct. Groot 2-vlams comfoor, 34 x 65, met uitneembare regelbare spaarbrander, 10.75 Fornuis- en Haardkachels, diverse modellen GROOTE sorteering Tasschen, Koffers, Theebeurzen, Theelichtjes, Haardketels, Rooktafels en Leeslampen PRIJZEN. Aparte afdeeling I VOOR Ruime keus in Sjaals, Zelfbinders, Hand schoenen, Overhemden, Petten, Hoeden, Pochets, Dasspelden enz. enz. N.B, U kunt ook 's avonds tot 7 uur in onze nor maal verlichte zaak rustig koopen. SPOORSTR. 50 SSKÜ Meermalen komt het voor, dat wU brieven ontvangen, geadres seerd aan de „Heldersche Cou rant", die by opening betrekking blijken te hebben op een tn ons blad geplaatste advertentie. Men heeft er dan niet aan gedacht, het nummer van de advertentie op de envelop te vermelden. Wjj verzoeken beleefd steeds het nummer duideiyk op de envelop te schryven in den linkerbenedenhoek. Adressen Bureau van dit blad worden na 4 u. bekend gemaakt. aangeboden Te h ur het peiceel KRUGERSTRAAT 12. Te bevr.: H. C. de Stigter, Krugerstraat 12. gevraagd SLAAPGELEGENHEID gezocht door 4 volwaasenen, om trek station Anna Paulowna. Br. m. prijsopg. onder No. 150, aan het Bureau van dit blad. aangeboden Te koop een 2e hands driewie ler BAKFIETS. Prijs 55.—. Adres: Jacob v. d. Veerstraat 2627, Julianadorp. gevraagd Te koop gevraagd goed onder houden blauwe Kinderwagen. Brieven onder No. 149, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een 2e hands Kleerenkas4-, half leg-, half hangkast. Brieven met naasten, prijs onder No. 151, aan het Bureau van dit blad. Belooning voor opsporing z. g. a. n. HEERENFIETS, hoog mo del, 12 volts lamp, Enschedé fabrikaat. Melding Hotel Den Burg, Den Helder. Omtrent de stranding van een visschervaar- tuig op Vrijdag j.l. op de „Razende Bol" ver nemen we nader, dat het was de botter UK 180. De opvarenden, welke in een zeer hachelijke positie verkeerden, werden gelukkig gered. Het ongeval werd door schipper Kenninck van den dijk opgemerkt, welke spoedig met eenige mannen in een vlet zeekoos. Ze smaakten de voldoening de visscherlieden behouden aan wal te brengen. De namen der redders zijn: H. Ken ninck, P. Ostenbrug, H. van Wijk, IV. Bakker, J. Rui}nenburg, A. Runnenburg, G. Rensmaag. T. Batenburg en J. Veenstra. De reddingboot, welke ook zeegekozen had kwam toen het pleit beslecht was, de mannen verdienen daarom evenzeer de hulde van elk, die zich herinnert welke koene waagstukken op zee door hen werden gedaan. Het gestrande vaartuig is door vletterlieden afgebracht en heeft geen schade beloopen. NIEUWEDIEP GAAT SPREKEN LANGS DE LIJN. Door den heer J. Pot, te Alkmaar, is bij den Raad dezer gemeente concessie aangevraagd voor het maken van telefonische verbindingen alhier. kommandant kan, waar de grenswachtpost er niet in gekend v/erd, optreden als districts commissaris. Bergers, d.w.z. plichtsgetrouwe jutters, konden volgens de Nederlandsche wet aan spraak op bergloon doen gelden. Dat is thans nog zoo: de Verordening bepaalt, dat de „Küs- tenüberwachungsstelle'-Holland" ter zake van strandgoedhulp een vergoeding kèn toestaan. /ware straffen bedreigd! De echte juttery, d.w.z. het zich toe eigenen van strandgoederen, was immer een strafbaar feit. Thans echter zijn op het overtreden van hetgeen in deze Ver ordening werd 'esteld, zeer zware straf fen gesteld: boete tot 10.009, en/of hechtenis of gevangenisstraf, naar Duitsch recht. De Nederlander-strandjutter bedwinge dus thans zijn booze .usten geheel en al: het is geen betrekkelijk onschuldige sport meer, maar de Duitsche krijgsraad wacht den over treder nu! Urk, 25 November. Door 10 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 370 pond snoekbaars,' van 10—30 pond per vaartuig, prijs 3040 cent; 180 pond baars, 20—21 cent en 285 poni voorn, 1415 cent, alles per pond. 1 Nu is het herfst nu is ons land op zijn mooist. Nii ziet ge dus juist de minste wandelaars. Dat is wel vreemd in ons brave land: wanneer de zon genadeloos blakert, wanneer de wegen als het ware hijgen onder de hitte, dan -iet ge wandelaars en wandelaarsters, vreemd Uitgedost en zich moeizaam amusee rend. Maar als de herfst is ingetreden, als de stilte valt over dat wondermooie Holland..., dan kunt ge de wandelaars tellen. Dan is het stil geworden in dat Noord- Holland boven het IJ. „Amsterdam heeft geen omstreken", zegt de domme stedeling, die niet verder komt dan zijn bioscoop of zijn terras. En hij weet niet, welk een schat van natuurschoon dat Noord-Holland boven het IJ hem wil bieden. Hij kent niet de in tieme sfeer van Ransdcrp, Zuiderdorp, Dur- gerdam hij kent niet, althans niet vol doende, de wijde verten van het Noord-Hol- lanusche land. En zoo kan de enkeling, die zijn hart ver pandde aan dat prachtige land, wandelen en dwalen zonder ook maar één wandelvereeni- ging tegen te komen, o, schande. Hij is met de N. Z. H. naar Volendam ge reden. „O ja, Volendam" zoo hoont de niet ingewijde, „dkt ken ik. Dan ga je met de boot naar Marken en je eet bij terug komst wat.in Spaanders..." ,,'t Is anders," om met onzen ouden dich- ter-zanger Speenhoff te spreken. 't Is anders, als ge op zoo'n wonderlijk stillen en Vredigen najaarszondag in Volen dam komt. Nu is Volendam geen prentbrief kaart voor buitenlanders meer, het is een ter Zondagsrust nijgende Hollandsche vis- schersplaata. De botters zijn thuisgevaren de visschers ter kerke geweest, en toen ze er uitkwariien, hebben zo al vanzelf den weg gezocht naar de haven. Want in alle plaat sen waar gevaren wordt, daar gaat men naar de haven. Om uit te kijken over de zee, om het weer te bespreken, om te praten over den Maandag, die na den Zondag volgt. Van Volendam kunt ge wandelen over den zeedijk naar Edam. De Hollanders, die deze wandeling maakten of maken, zijn te tellen. Buitenlanders „doen" deze wan deling zeker niet; er zijn toch „die grappige kleederdrachten", er is toch Spaanders, er is toch Van Diepen Maar de enkeling, die zich verbonden voelt aan dat wijde land, gaat den dijk langs. Rechts is de zee, links óns land, ons Noord- Holland, met zijn vee en zijn plassen, met zijn wonderlijk verren horizont. Niets dari de st;lte... Maar plotseling wordt die stilte verscheurd door een jubelkreet, omdat ergens op een voetbalveld de thuisclub een doelpunt scoorde. En, eerst heel in de verte, daarna duide lijker, dreunt kanongebulder. „Het water draagt," zegt ge, en met den metgezel be spreekt ge zakelijk of dit. afweergeschut is, dan wel bombardement, dan wel een zeege vecht. Ge vervolgt uw wandeling. Ergens klinken de aanmoedigende kreten voor een voetbal wedstrijd, ergens vinden jonge kerels hun dood en dan ineens hoort ge het gebeier van een kerkklok. „Komt tot my, allen, die belast en beladen zyt..." „Hoera, ik heb een doelpunt gemaakt..." „Gelukkig, ik leef nog, maar heb mfn vijand vermoord..." Rustig ligt het wijde Noord-Hollandsche land. Een kind loopt op den vlonder van boer derij naar straatweg en zoekt zijn bal een koe loeit ergens op een wei en wil gemolken worden. Ergens is een „goal" gemaakt, ergens roept de kerk de geloovigen, ergens vallen dooden. .(Uit „Weekrevue."i TIENTALLEN „OP DE BON". Tegen tal van wielrijders is Maandag morgen te Dén Lurg proces-verbaal opge maakt, wegens allerlei verkeersovertredingen, zooals het verzuimen van richtingaangeven, 't naast elkander rijden vafl meer dan twee personey, 't niet bij zich hebben van identi- voornamelijk bij den ingang van Den Burg op den Waalderweg. Men zei gewaarschuwd, op een en ander wordt nauwlettend toegezien. Ook zijn Zondagavond personen, die hun rij wielantaarn niet behoorlijk hadden afge schermd, aangehouden. MARLfOVERZICHT. De Texelsche rl*t viel Maandag een zeer druk bezoek ten deel. De vee-aanvoer was wel niet zoo groot als we dat in de laat ste weken gewoon waren, doch voor dezen tijd van het jaar nog bert. Schapen werden 4 stuks verhandeld, prijzen hoog, 25.tot 40.Het rundvee was zeer duur; de han del begon stug, 1 ter ging de verkoop beter. Koeien golden 250.tot 315.—. Gras kalveren waren er niet. Nuchtere kalveren brachten gemidde'd 11.per stuk op. Paarden werden 4 stuks aangevoerd, alle van den heer Eelman, prijzen hoog, 400.— tot 800.per stuk. Dé biggen zijn niet duur, voor 15.— kocht men een goede big. Schrammen 30.— tot 40.—. EIRENVEILING. Aan de eierveiling stijgt de aanvoer thans weder iets. De regeering heeft de prijs op 1.07 per kg gesteld. De Kern. November-nummer. Uitgave Van Holkema Warendorf te Amsterdam. Als gewoonlijk vindt de lezer in De Kern weer diverse zeer interessante bijdragen. Om een greep te doen: het artikel over de schat kamers der wereld, waarin men leest over de wijze waarop men het goud pleegt te bewaren. Voorts is daar de bijdrage over de taal der reclame, een uiterst wetenswaar dige over Shakespeare's Hamlet, en niet te vergeten het gedocumenteerde artikel over de Amerikaansche mustangs. Schakeling. Najaarsnummer. Letterkundig tijdschrift, bevattende nieüws en bijzonder heden over boeken. Wagenstraat 70, Den Haag. Belangrijk nieuws vindt de lezer in dit nummer van „Schakeling" over de prominente uitgaven der Cultuur-serie werken. S. Vest dijk schrijft over de triologie „De geschiede nis van Robin Stewart", terwijl men ook over belangrijke uitgaven van den laatsten tijd interessante bijzonderheden verneemt. „Natuur en Techniek". Het November-num mer van „Natuur en Techniek' 'opent met een artikel van S. L. den Honert, dat den in dezen tijd geruststellenden titel draagt: „Er is ge noeg voor allen". Het blijkt een beschouwing te zijn over de wetenshcappelijke grondslagen van de technocratie. Dr. W. J. A. Schouten heeft een rijk geïllustreerd artikel met be dragen over zonnewijzers. De luchtvaart medewerker C. v. Steenderen Jr., heeft be halve een duidelijke uiteenzetting over -de problemen der luchtvaartnavigatie een kort artikeltje bijgedragen over het beproeven van vliegtuigschroeven in de windtunnel. Een merkwaardig artikel is dat van Marius Fortie, die persoonlijke herinneringen op haalt aan het verblijf in Zuid-Oost-Afrika, veertig jaar geleden. Met de vaste rubriek „Uit alle gebieden" sluit dit overvloedig ge- illustreerde nummer.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3