Zaterdag; dag van pracüsche naastenliefde St. VUcoIckm inluwp&t Helderschen Middenstand Slaapplaatsen voor stadgenooten st. nicolaaspakketten Het Dorp JwceJUch nieuubi YlLzuwJ uit Ua& KeA& tu Ztrtduity Donderdag 28 November 1940 &adArueuw.ó Tweede Blad Doe Uw Poging tot inbraak in „Ons Nest' verzendt gaarne uw maar verzoekt u: dadelijk te beginnen stevig te verpakken volledig te adresseeren nog deze week te posten Kantongerecht Den Helder Een duisternisverhaal wordt voortgezet Na bezetten tijd op straat Vergoedingsmaatregelen Pluimveehouders Schetsen uit t Buitenveid Schimmen, die passeeren in den nacht Opening nieuwe Winkelzaak Visscherij Correspondentie De 30ste November, a.s. Zaterdag dus, zal in het teeken staan van „Winterhulp Nederland". Zaterdag zal ook U, lezer een der vele collectebussen voorgehouden worden en wordt van u verwacht, dat ge daarin Uw gift deponeert. Wü weten wel: deze tijden zijn moeilijke tijden! Ook voor U. U heeft de laatste maanden offers moeten brengen. Offers, van velerlei aard, offers... offers... ze hiel den niet op. Dat alles weten wij en wjj onderschat ten de moeilijkheden van financieelen aard waarin velen van ons verkeeren, waarlijk niet. Ondanks dit alles wagen wij het tóch «en beroep op U te doen voor de collecte van a.s. Zaterdag. Ondanks het hiervoor- jenoemde wagen wij het tóch een beroep te doen op Uw offerzin, Uw naastenliefde en Uw bereidheid door middel van een ?ave verlichting te brengen in de harten van medelandgenooten. Reeds eerder schreven wij: er wordt in deze tijden veel geleden. Daar is veel misère, waarvan wij niet weten, veel droefheid en armoede, die ons verborgen bleven. Het is goed, dat aan dit deel van het Nederlandsche volk gedacht wordt. Het is dankbaar-stemmend, dat besloten is dat er verlichting gebracht moet worden in gezinnen, waar het spook van de armoe voor de deur staat. Dat er uitkomst moet komen voor hen, die door den oorlog ge troffen zijn in hun broodwinning. Uit komst ook voor hen, die niets meer bezit ten dan „steun", die te veel is om te sterven en te weinig om menschwaardig te kunnen leven. Ze moeten geholpen worden: al die dui zenden, die thans door zorgen gebukt gaan, en... zoo snel en afdoende mogelijk. Dit is een eeretaak, waarbij wtj allen, zonder uitzondering, betrokken zijn. Wij, die ook ons offer aan de slechte tijden brachten maar die nog niet vervie len tot pauperisme. I?ie nog geen zorgen hebben voor den dag van morgen. Die' finantieel nog in staat zijn iets te missen voor een ander. Daarom wordt van hen verwacht, dat zij Zaterdag de collecte-bussen niet voorbij gaan. Integendeel, van hen wordt verwacht, dat zij een gave schenken, zóó groot als ieder voor zich persoonlijk kan verant woorden. Voor de een zal dit enkele dub beltjes of kwartjes zijn, voor den ander een gulden, een rijksdaalder of meer. Zaterdag zal in het' teeken staan van de philantropie. Van de praktische naas tenliefde. Zaterdag zal men bewijzen, dat er in Den Helder warme harten kloppen voor hen, die wachten op hulp! En die men niet teleur mèig stellen! bij den voor Hieronder geven we nog eenige adressen slaapplaatsen voor stadgenooten: Alkmaar: Pension voor heer, 11 gulden per Week (met bewassching). Anna Paulowna: Slaapplaats voor heer of dame. Callantsoog: Slaapgelegenheid voor 2 per sonen. Ledikant met toebehooren meenemen, 's Avonds huiselijk verkeer, 2.per persoon per week. Breezand: Net slaapkamertje voor 2 personen (8 minuten loopen van station). Nieuwe Niedorp: Kamer voor klein gezin, gas, water, stookgelegenheid, ruimte disponibel voor huisraad. Hoorn: Pension voor 2 4 3 personen, 8.50 Per persoon, 16.voor 2 personen. De bewoners van de villa „Ons Nest" op Huisduinen werden gisterennacht opgeschrikt door een verdacht geluid aan de deur. De heer des huizes aarzelde niet, doch toog terstond °P onderzoek uit. Het bleek dat er inderdaad onraad was en dat iemand bezig was binnen te komen. De bewoner wierp de deur open en trachtte "en indringer in den kraag te vatten. Dit mocht, ook na een korte achtervolging, niet gelukken. Naar wij vernemen is een en ander n'.i de politie aangegeven, die een onderzoek "eeft ingesteld. Stadgenooten zonder identiteitsbewijs. In de voortgezette zitting van het Kanton gerecht gingen eerst nog eenige „duistere" zaakjes onder den presidentieelen hamer door. De winkelier H. W., wonende aan de Spoor- buurt te Anna Paulownaj had 's avonds om 11.20 uur nog licht laten uitstralen, hij was daarbij tegen de lamp gevlogen en moest zijn „lichtzinnigheid" nu boeten met 20 gulden, subs. 10 dagen hechtenis. In dezelfde buurt woont ook de winkelier J. A. N„ die op hetzelfde uur, op denzelfden avond, zich aan eenzelfde euvel schuldig maakte. Toen de verbaliseerende veldwachter vertelde, dat N. gauw een gordijntje voor het licht uitstralende venster had geschoven, toen hij des veldwachters uniform gewaar werd, was de ambtenaar alsmede de kantonrechter daarover zoo ontstemd, dat N. tot 25 gulden of 14 dagen veroordeeld werd. Minder zwaar kwam de heer G. eraf, die zijn domicilie heeft aan 'de Molenvaart. Hij kreeg voor slecht verduisteren een boete van 15 gulden toegemeten, sibs. 1 week hechtenis. Wegens „ergerlijk gedrag" tegen den verba lisant, werd ook J. P. van den Schorweg te Anna Paulowna tot 25 gulden of 14 dagen veroordeeld. De landarbeider L. W. van de Zandvaart kreeg 15 gulden of 1 week. Dronkenschap. De los-werkman L. M. P., wonende alhier, werd wegens dronkenschap veroordeeld tot 5 gulden boete of 5 dagen hechtenis voor het feit, dat hij na bezetten tijd op straat was ge weest, tot 10 gulden of 5 dagen. Zoodat dit feestavondje voor den man een bittere na smaak kreeg. Na bezetten tyd. De kellner M. v. W. was ook na bezetten tijd op straat geweest. Hij had, zoo beweerde hij, een Duitschen matroos weggebracht, die kapot was geweest door een brief van huis, waarin hem was meegedeeld, dat twee van z'n jongens ernstig gewond waren in den oorlog. Rekening houdende met 'deze omstandig heden, veroordeelde de kantonrechter hem tot 5 gulden of 2 dagen. Licht aan... maar verduisterd. Er z(jn wielrijders, die meenen, dat ze in dezen verduisterden tijd het er best op kunnen wagen zonder licht op hun vehikel te rjjden. Verschillende hebben voor den kantonrechter op minder aangename wtyze ervaren, dat dit verboden ie. KI. W., arbeider te Den Helder, had op 24 September zonder licht op den Schoolweg ge- redeni Dit kost hem 10 gulden, tenzij hij er de voorkeur aan geeft om 5 dagen te brommen. Tegen J. v. d. W., winkelier te Breezand, die zich aan eenzelfde overtreding had schul dig gemaakt, werd door den Ambtenaar van het O. M. 8 gulden of 8 dagen geëischt. De kantonrechter zal in dit geval over 14 dagen schriftelijk vonnis eischen. Bier op verzoek van Dnitschers. De lunchroomhouder F. V. had in zijn lunch room op 5 September bier geschonken aan eenige Duitschers, die hem daarom verzocht hadden. De man beweerde, dat hij door de om standigheden daartoe gedwongen was. De. ambtenaar sprak van oneerlijke con currentie en van een economische overtreding. Hij eischte 40 gulden of 30 dagen. De kanton rechter veroordeelde V. tot 20 gulden of 10 dagen. Zonder vergunning. De koopman A. R., wonende te Anna Pau lowna, had een auto voor vrachtvervoer inge richt, waarvoor hij geen vergunning had. Dat kostte hem 5 gulden of 2 dagen. De dijk trok. Een oude zeeridder A. T. was op den laten avond van 5 October dijkwaarts getogen. De man had al een uur in bed gelegen, maar de slaap wilde hem niet pakken, toen besloot hij een dijkje te pakken, niet denkend aan de ver bodsbepaling. dat je 's avonds na 10 uur niet op straat mag (in October was het n.1. nog om 10 uur binnen). Dit slippertje kostte T. nu 5 gulden of 2 dagen. Hij was juist tegen een van de dienaren van den H. Hermandad opgebotst, toen hij zijn woning uitkwam. Je moet maar wanboffen. Geen identiteitsbewijs. Wegens het niet in bezit hebben van een identiteitsbewijs werden veroordeeld: C. M., monteur, tot 5 gulden of 2 dagen; E. D., tot id. id.; I. R., dezelfde straf; J. v. B. id. De kapotte bel. Dat het raadzaam is te zorgen, dat je spul len in orde zijn, ervoer de slager O. J. B. te Broek op Langendijk, die zich met een kapotte bel langs 's Heeren wegen had gewaagd, met gevolg een boete van 2 gulden, subs. 1 dag hechtenis. Afgesloten rijweg. Met de verkeersvoorschriften valt niet te spotten. De niet verschenen verdachte L. was op den Lagedijk te Anna Paulowna door drie borden heengereden, waarop stond aangege ven, dat de rijweg was afgesloten. L. werd bij verstek veroordeeld tot 10 gul den of 5 dagen. Parkeerterrein De garagehouder M. S. van den Rijksweg stond terecht, dat hij den berm van den Rijks weg had gebruikt voor het parkeeren van auto's, zonder dat hij daartoe de Vereischte vergunning had. De heer S. beweerde, dat dit terrein speciaal was aangelegd als parkeer terrein. Op 14 Januari zal deze zaak worden uitge vochten in bijzijn van den technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat, den heer C. Wijker. Tot dien dag werd de zaak aangehouden. In verband met de door den Secretaris-Gene raal, waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij genomen maat regelen tot inkrimping van den pluimveestapel, kunnen voor die pluimveehouders, welke door bedoelde maatregelen in nood zijn geraakt, ver goedingsmaatregelen worden toegepast. Voor deze vergoedingsmaatregelen kunnen in aan merking komen zij, die momenteel nog als pluimveehouder kunnen worden aangemerkt en die overeenkomstig de opgave van de Septem- berinventarisatie 1939, 300 of meer kippen en/of eenden hadden. Zij die het pluimveebedrijf als nevenbedrijf uitoefenen en die niet hun hoofdmiddel van be staan hebben in het pluimveebedrijf komen niet voor bovenbedoelde vergoedingsmaatregelen in aanmerking. Pluimveehouders, die meenen voor de ver goedingsmaatregelen in aanmerking te komen, kunnen zich voor 4 December 1940 opgeven bij den Dienst voor Sociale Zaken, Kanaalweg 92, alhier, alwaar nadere inlichtingen worden ver strekt. Serie II. De duisternis heeft bezit van de aarde ge nomen Na de zomerdagen van louter zon en louter licht, na de schemer-lichte herfstnachten is het tij gekanteld, en is de duisternis geko men. Slechts enkele uren per dag is het vol op licht, slechts enkele uren is het den mensch gegeven te leven en te werken in het licht, dat slechts aarzelend toeft gedurende de korte stonden van den langen winternacht. Het is duister in Holland. En duister in het buitenveid. In den aanvang hebben wij de duisternis met een licht hart aanvaard. Men wist niets van de komende donkere dagen af. Men kon het zich, omdat men het nimmer daarvoot beleefd had, niet realiseeren. Dus sprak men erover als was het iets, wat niet veel om het lyf had, iets dat men wel zou aanvaarden op den koop toe. Maar wij hebben haar onderschat, de duis ternis. Wii hebben niet geweten dat het zóó deprimeerend, zóó nielancholisch-stemmend, zóó hoopbenemend was. Wij hebben niet geweten, dat het een der somberste straffen is, ons opgelegd als bezet gebied. Wij moeten het aanvaarden en... wij aan vaarden het. Als alles. Maar eens zullen wij dankbaar zijn als het licht weer ontstoken zal kunnen worden en eens zullen wij getuigen van onze vreugde bij de verlossing uit de duis ternis. Het buitenveid is nu een donkere kelder; een spelonk van zwarte gaping, heel den nacht en een deel van den morgen. lederen morgen zoeken zij, die uit de stad evacueerden, tastend hun weg uit de deuren van de boerenplaatsen, uit de deurtjes van de kleine huizen en uit de poorten van de burger woningen in de dorpen. Overal flikkeren de miniatuur-zoeklichten van den tastend-gaanden mensch. Overal hoort men het schuifelend gaan van hen, die hun weg zoeken naar de treinen. Overal ziet men de nauwe spleten van de fietslantaarns, die door den donker zweven. Vreemde ochtenden. Zóó vreemd, dat men zich soms waant in een spook-wereld, in een rijk van schimmen en geesten. Een onder wereld van louter demonen en ongeziene ver schijningen. De wind fluit over het buitenveid. Hij schudt in de kale rietstengels langs de wate ren, hij kerft in het water van de sloten en pijpt treurig om de stoorsteenen van de hof steden. Mistroostig is dat buitenveid, als het ge vangen is in den ban van de duisternis. Nóg mistroostiger, als een trage motregen neer- druipt uit een hemel, die we boven ons we ten, bedekt met eindelooze regenwolken. Menschen in den nacht Menschen passeeren ons. Wij weten niet wie het zijn. waarvan zij komen en waarheen zij gaan. Het gaat ons voorbij en wij weten niet wat. Is het een goede kennis? Is het een familielid? Is het iemand, die na aan ons verwant is... Men weet het niet. Alleen de duisternis weet het. De Opper machtige. Duisternis heerscht in dit land. Het buitenveid, eens een blond en groen gespreide deken, een dorado van rust en mild heid. Met daarboven een firmament, blauw en grijs overdag en purper in den avond. Soms keer ik terug en ga als in droom langs de slingerpaden der kerk; de mannen en vrouwen van myn geslacht rusten onder hun grauwe zerk. De zwarte ernstige velden dragen den eersten oogst Een reuk van rauwe vruchten waait Het voorjaar is op zijn hoogst. Het gras geurt krachtig en is pasgemaaid als toen hier het leven begon; en achter de breede hoeve staat nog een groote verblindende zon. Maar o God de steden, de nachten, en alles wat sinds is geschied: ik ben een ander geworden; de eenvoudigen groeten mij niet. Ik ga de korte grijze straat van 't verleden op en neer. Maar levenden en dooden erkennen mij niet meer. Theun de Vries. Uit: „Westersche Nachten". (Uit den bundel „Lof van Nederland".) Reeds eenigen tijd, voordat ons land bij den wereldoorlog werd betrokken, waren voorbe reidingen getroffen voor den bouw van een nieuwe manufacturenzaak- op den hoek Visch- marktBinnenburg, tegenover het Raadhuis, voor de firma J. P. Verberne. Het uitbreken van den oorlog bracht eenige stagnatie, maar toch is men met de uitvoering van het omvang rijk werk doorgegaan, nu is de zaak gereed, en heden, Donderdag heeft de opening plaats. Van de gelegenheid, die ons werd geboden om voor de opening de nieuwe inrichting eens te be zien, hebben wij gebruik gemaakt. Het is onge twijfeld een der fraaiste zaken geworden, die in onze gemeente in den loop der jaren zijn ge opend. De zeer ruime winkel, waarin de betim mering en het schilderwerk buitengewoon smaakvol zijn uitgevoerd, maakt een prettigen indruk, daarbij komt nog, dat ook de stoffee ring met de grootste zorg is uitgevoerd. In den winkel bevinden zich twee zeer ruime etalage kasten, een in de Binnenburg en een op de Vischmarkt. Achter den winkel is een ruim magazijn gebouwd, waaronder zich een beton nen kelder bevindt, die tevens een zeer ruim bergplaats voor goederen biedt. In dezen kel der is tevens de kachel voor de centrale ver warming geplaatst en de drukketel voor water leiding. Boven de zaak is een zeer ruim woon huis gebouwd en daarboven bevindt zich een groote zolder, waarop zeer veel bergruimte is. Kortom, het is een zaak geworden, die aan alle eischen des tijds voldoet en op den allerbesten stand van het dorp is gelegen. Timmerwerk en metaalwerk zijn bij dezen nieuwbouw uitgevoerd door den heer Jb. Drij ver te Oosterend, het schilderwerk is uitge voerd door den heer J. C. Roeper te Den Burg. Electr. heeft de heer A. Knopperts uitgevoerd, terwijl de Centrale verwarming is aangebracht door de heeren F. v. Heerwaarden en Zn. URK, 26 November. Door 14 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 721 pond snoekbaars, van 15122 pond per vaartuig, prijs 3842 ct„ 265 pond baars, 2021 ct., 140 pond blei, 1415 ct., 100 pond voorn, 1416 ct., alles per pond. MUTATIES IN GEMEENTERAAD TE URK. Deden dezer dagen geruchten alhier de ronde, dat de heer A. Keuter bedankt had voor raadslid, thans is dit een feit geworden. De heer A. Keuter kan wegens ziekte de raadsvergaderingen niet meer bijwonen en heeft daarom bedankt. Hij behartigde jaren lang in den Raad de beginselen der Staatkun dig Gereformeerde Partij. Als opvolger van den heer Keuter zal nu optreden de heer G. F. Post. De heer G. F. Post is 45 jaar oud en een be kende persoonlijkheid. Van de Geref. Staatk. Partij is sinds jaren voorzitter. Voorheen was hij ouderling van de Chr. Geref. Kerk. GEEN VROUWELIJKE PREDIKANTEN. De synode van het kanton Neuenburg (Zwit serland) heeft het verzoek van een candidate in de theologie om beroepbaar gesteld te mo gen worden, afgewezen, teneinde geen prece dent te scheppen. DE KERK IN NOORWEGEN. De nieuive staatsraad voor kerk en school in Noorwegen, professor Ragnar Skanke, heeftover de positie van de kerk onder het nationaal socialistische regiem van Quisling een verklaring afgelegd. Hij betoogde, dat in het program van Quislings beweging het hand haven der Christelijke beginselen en de onge stoorde arbeid der kerken zijn gewaarborgd. De taak der kerken is thans rust, vrede en orde onder het volk te bewaren. De kerk hou de zich verre van het terrein der politiek, dat het hare niet is. Staatsraad Skanke heeft den kerken voorts dringend verzocht, zich het lot der werklooze candidaten in de theologie aan te trekken, door hen te benoemen als hulp predikers en evangelisten. Tot dit doel heeft het ministerie voor kerk en school een bedrag van 25000 kronen ter beschikking gesteld. EEN AMBTENARENVERBOD IN NOORD-C AROLINA. Attorney-general Harry Mc Millam, va* Noord-Carolina heeft bepaald, dat allen, die het bestaan van een almachtig God ontkennen, niet geschikt zijn voor het vervullen van een functie als ambtenaar bij den staat en dut niet benoemd mogen worden. LEGER DES HEILS. De commandant van het Leger des Heils, Bouwe Vlas, deelt in de „Strijdkreet" mede, dat de raad van toezicht en advies, die in het leven is geroepen om den commandant bij te staan, voorloopig zal bestaan uit de heeren mr. H. de Bie, mr. P. Dieleman, mr. E. E. Monter en mr. H. A. Warmelink. De raad zal nog worden uit gebreid. ZONDAGSRUST. Door verschillende gemeenteleden van de Ne derlandsche Hervormde gemeente te Leiden werd tot den kerkeraad het verzoek gericht, stappen bij de overheid te ondernemen om te komen tot Zondagsrust voor hen, die in werk verschaffing en in werkkampen arbeiden. De kerkeraad heeft het verzoek%aan de algemeens synode doorgegeven. KERK EN ZONDAGSSCHOOL. Door het bestuur der Nederlandsche Zon- dagsschoolvereeniging wordt, in verband met de wenschelijkheid het Zondagsschoolwerk zooveel mogelijk kerkelijk vast te leggen alle, Zondagsscholen geadviseerd het daarheen te leiden, dat op voordracht van de plaatselijke Zondagsschool, de voorzitter der Zondags school, de voorzitter der Zondagsschool of de voorzitter der Zondagsschoolvereeniging, of, indien er geen eigenlijk bestuur bestaat, de leider van het Zondagsschoolwerk, door den kerkeraad in zijn benoeming wordt bekrach tigd. Die benoeming dient dan in de notulen van den kerkeraad te worden vermeld. Daar, waar de Zondagsschool van den ker keraad uitgaat, is dit gewenschte contact reeds in orde; ook daar, waar b.v. de Zondagsschool uitgaat van de kerkelijke wijkcommissie. Dit advies beteekent dus, dat een Hervormde Zon dagsschool tot dit contact zich dient te wen den tot den Hervormden kerkeraad, een Vrij- Evangelische tot den Vrij-Evangelischen ker keraad enz. Het bestuur der Nederlandsche Zondags schoolvereeniging meent dit advies te moeten geven, omdat juist thans ook van de zijde der kerken wordt getracht meer contact te leggen naar den kant der vereenigingen en groepen, die zich de opvoeding der jeugd in godsdien- stigen zin tot taak stellen. G. M. v. d. P., te Anna Paulowna. Wjj hopen een dezer dagen uw vraag te beantwoor den. Red. Held. Crt. Aan de Rijks Hoogere Burgere School alhier is weder tijdelijk benoemd tot leeraar J. Boon, en is tijdelijk benoemd tot leeraar dr. H. A. Schönhage te Hilversum. Nu huift de duisternis reeds vroeg over de landen en neemt bezit van den polder en de menschen. Dan hoort men de fietsen rollen, langs het kanaal, langs de wegen en langs de wateren. Iedereen zoekt zijn huis op, zijn tijdelijke woonstee. Nu turen duizenden oogen door het donker, nu is uiterste voorzichtigheid gebo den om niet aan lager wal te geraken of een gevaarlijke buiteling te maken. Lichtjes flikkeren op alle wegen. Kleine, beverige lichtpunten, die komen, passeeren en verdwijnen. Menschen zitten op die fietsen, maar wij kennen ze niet omdat wij hen niet zien. Menschen, die passeeren in den nacht. De dag is kort en de avonden en nachten lang. Geen einde komt er aan de duisternis, geen einde aan deze donkere bezoeking. Des avonds, als men even in het dorp moet zijn, is dat een pxpeditie, die niet zonder ge vaar is. Wij vluchtelingen weten nog niet zoo goed den weg en het is een aarzelend-tastend voortgaan, voetje-voor-voetje, van trottoir tot trottoir, van boom tot boom. van hoek tot hoek. Soms staan wij plotseling stil. Dan zijn we voor een oogenblik het spoor volmaakt bijster. Gezegend den zoekende, die in het bezit is van een lantaarn. Te beklagen hij, die het zonder dit instrument moet doen en aan gewezen is op zijn orientatievermogen. Schim men gaan voorbij. Men vraagt zich af: wie zou het zijn? Zou ik hem kennen? Zou het de man zijn, dien ik iederen dag in den trein ontmoet. Zou het Maar de duisternis is volkomen en zij geeft geen antwoord op vragen, die wij ons zelf stellen. Op fietsen passeeren menschen. Soms wordt er niets gezegd. Veel der vroolijkheid, der vriendelijkheid is teloor gegaan in deze don kere dagen. In de treinen komen menschen binnen. Maar er is in die morgentreinen slechts spaarzaam licht en wat men ziet, is niet meer dan een vormlooze schim, waarvan men ver moedt, dat het een mensch is, een mede-lot genoot. In de bussen zitten alle schimmen naast el kaar. Vreemde tochtenvreemde men schen... vreemde schimmen Zoo gaan wij naast elkaar in deze dagen. Dit is het rijk der duisternis. Met een on derbreking van enkele uren zitten wij gevan gen in dagen van 14 en meer uren nacht. Het klemt, het deprimeert, het drukt In de dorpen 's avonds hoort men een en kele maal een vroolijke roep. Dat zijn dan jonge menschen, die de duisternis als een nieuw spel zien. Oudere menschen staan te staren in het duister, naar de richting van Den Helder. Soms zien zij den horizon ver licht; uit de kim spatten lichtgevende von ken. TIeel flauw hoort men in de verte een gebrom. Men weet: het heilloos spel der luchtdemo- nen is weer begonnen. Deuren knarsen open en andere menschen komen ook kijken. Voorbijgangers blijven staan. Men ziet ze niet. Ze staan er in de duis ternis van den avond, die peilloos is en vol komen. Maar in het zien naar het Noorden, in de stilte van het denken aan de stad, die op nieuw bezocht wordt door vuur en staal, wordt men één. Zonder woorden en zonder het uitspreken van gedachten, die in de har ten van allen zijn. Als de vonken aan den horizon niet meer opstijgen en de aarde niet meer dreunt, gaat men verder. De deuren sluiten zich en de stilte daalt over het buitenveid. En de duisternis heerscht: souverein. opper machtig!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5