Brief uit Nieuwediep met den Sint langs de Heldersche winkels «tielMr. prebihbeurteti Madósiieuiuj Groote keuze en... lage prijzen Aan Jan Mens St. Hic&laas iftkoofiCfT Helderschen Middenstand Distributie-nieuws Ons tijdelijk adres Zaterdag 30 November 1940 Vierde Blad Een hoorn des overvloeds Koningstraat Sluisdijkstraat Spoorstraat Keizerstraat J«t» Filiaal: Spoorbuurt 7 Anna Paulowna Jac. de Boer in de Keizerstraat. Zijn fototoe Laan Julianapark Doe Uw voor winkeliers Jongen kopje-onder in Heldersche kanaal 's Morgens 10.30 uur Samenkomst. Waren wij de vorige week Zaterdag niet in de gelegenheid alle bezoeken van den goeden Sint aan Nieuwediep te rele- veeren, ditmaal hopen wij daarmede klaar te komen. Wel blijkt thans zonneklaar, hoe onme telijk ook dit jaar weer de gulheid van den grijs-gebaarden Bisschop is geweest. Wederom blijkt, dat de patriarch, on danks de misère der tijden, voortgaat met het omkeeren van zijn hoorn des over vloeds en wie daarbij zeker niet vergeten zijn, ddt zijn de Heldersche winkeliers, die thans vrijwel allen beschikken over 'n enorme voorraad Sinterklaas-artikelen. Op welk gebied men ook komt: de Heldersche zaken zijn ruim, zelfs zeer ruim gesorteerd. De winkels der manu- facturiers, die der banketbakkers, die van fietsenmakers, van boekverkoopers, die van huishoudelijke artikelen, van speelgoed... kortom, van letterlijk alles wat iemand in de Sinterklaas-week maar zou kunnen bedenken. Vervolgen wij dan ook onzen weg langs de Sinterklaas-winkels, dan is daar, om maar een willekeurige greep te doen, allereerst de „Hij is er weerhij is niet doodhij Staat vóór U...!" Dat waren de hoogdravende woorden, ge bezigd in den wereldberoemden roman van Henri de Légardère. Men zou ze, met een kleine variatie kunnen toepassen op... George Günthert. Want bij het vele wat we verloren was er één, die terugkwam: dat was George uit de Koningstraat. De kleine man met den groo- ten voorraad. Hij kwam niet alleen: hij bracht mee een wagonlading electrische artikelen, rijwielen en rijwielonderdeelen, banden, enz., enz., terwijl ook de reparatie-inrichting weer draait. Men moet er eens z'n fiets heen brengen! Sommige namen van Heldersche zaken, wekken, met het uitspreken al, een sfeer van vertrouwen. Eén daarvan is zeer zeker Herman Nijpels. De van ouds bekende klee- ding-magazijnen in de Spoorstraat (hoek Ko ningstraat) zijn bijzonder rijk gesorteerd in allerhande heeren-mode-artikelen. Wie z'n „punten" op de meest economische manier wil besteden, die loopt even bij Nijpels aan, en kiest daar een pak, een das, een overhemd, een hoed, een paar sokkenkortom een van die artikelen, die voor een heer in deze dagen een bezittenswaard Sinterklaascadeau be teekenen. De Sint vergat niet de winkel binnen te stappen van de fa. Godschalk in de Koning straat. En dat, omdat hij maar al te goed weet hoe gaarne de dame's, ook in den win ter, goed in de kleeren wenschen te zitten. Welnu, goed in de kleeren laten zetten kan men zich uitstekend bij Godschalk. Hier heeft men een speciaal-bedrijf in dames-confectie, en zoowel in de sorteering als in prijzen heeft men groote variatie. Gaat U zich zelf maar eens overtuigen. Als een zaak een halve eeuw bestaat, zegt men doorgaans: „Dat is me een tijd, hoor!" Maar als een zaak 75 jaar bestaat, dat is nog iets anders. Dat wil zeggen, dat Uw moe der er kocht, en Uw grootmoeder ook. Nu, dat deden ze dan ook bij Manheim in de Ko ningstraat. Omdat ze daar een groote sortee ring voorgezet kregen, omdat men van Man heim kan zeggen, dat hij alles in. zijn branche bezit, en dat er geen fancy-prijzen gevraagd worden. Dat gold in 1865, en dat geldt m 1940 nóg! Gaat U zelf maar zien. De boekwinkel van Daan Schreuder in de Koningstraat, is populair in Den Helder. Dat weet St. Nicolaas en dus verrijkte hij de zaak wet een soort zondvloed van boeken. Boeken voor kinderen en boeken voor oudere men schen. Spannende romans, aardige kleur boeken voor onze jongens en meisjes, origi- heele kinderspellen, en voorts alles van den kantoorboekhandel. Men mag gerust bij Daan Schreuder binnenloopen en dan niets koopen. Men kijkt u er heusch niet boos om aan. Bla der dus eens wat in zoo'n nieuw boek. Mis schien dat ge het toch meeneemt! Schoenen... een probleem in deze natte da gen. Slechte schoenenporeuze schoenen... schoenen van papier... schoenen die knellen... schoenen die te klein zijn! Wat al voor schoenen-misère bestaat er niet in de wereld. Voorkomt die ellende, lezer. Ge kunt dat doen door bij een te goeder naam en faam bekend staand schoen-expert Uw schoenen te laten aanmeten. Dant krijgt ge waar voor uw geld. Dat doet ge dus bij Jan Hoogenbosoh in de Koningstraat. U weet het: Hoogenbosc - schoenen zijn kwaliteits-schoenen. Een raad, die nooit bedriegt. De naam „Moree" en rjjwielherstellen is synoniem. Dat is geen wonder, want Moree, Sluisdijkstraat, hoek Rujjghweg, doet dat al jaren en jaren lang. De heer Moree en zijn zoons zijn experts op dit gebied, zoodat men niet den eenen dag z'n karretje laat maken en het den anderen dag weer moet terugbrengen. Goed, degelijk werk, d t verrichten de Moree's. En dat weet de Sint ook, want hij was het, die zich persoonlijk in de reparatie inrichting op de hoogte kwam stellen. Nog een aardige bizonderheid: wist U, dat ze bij Moree al voor dag en dauw in touw zjin? u kunt er uw kapotte fiets al brengen a's het nog aarde-donker is. We moeten ons sterk vergissen als Moree niet het eerst open is van alle zaken in Nieuwediep! Meen niet, dat de Sint alleen maar denkt om mooie japonnen, boeken, snoep en huishou delijke artikelen. Hij dacht ook aan de verlich ting, zulk een klemmend probleem in deze donkere dagen. De lamp is nu een uitkomst en daarom kunt ge niet genoeg zorg besteden aan die lamp. Vandaar dat men ongetwijfeld eens een kijkje moet gaan nemen bij Henk Tydeman in de Sluisdijkstraat (no. 121), die een rijke collectie schemerlampen, wandlampen, kamer lampen en luxe lampjes ontving, uit Spanje. Ook stofzuigers ontbreken niet. Dat Henk Tydeman ook beschikt over een prima geoutilleerd electr. technisch, bureau, wist U natuurlijk al lang! Er zijn verchillende winkeliers in leder en lederwaren in Den Helder. Tot de best gereno- meerden behoort zeer zeker echter de fa. De Wit, waarvan men den winkel in de Sluisdijk straat (no. 117) aantreft. Hier krijgt men nu nog eens waar voor z'n geld. Geen rommel, geen „papier", geen ersatz, maar deugdelijk leer. Trouwens, dat is De Wit aan zijn repu tatie verplicht. Vandaar dat de Sint hier een collectie damestasschen, portemonnaie's, been kappen en andere lederwaren neerstrooide, die het zien alléén al dubbel en dwars waard is, laat staan het koopen! In deze tijden van buitenste duisternis kan niet genoeg worden aangeraden zich van goede lectuur te voorzien. Er zijn menschen. die genoeg hebben aan een scheurkaiender- blaadje, aan een Lord Lister en aan de reclame van den kruidenier. Er zijn echter ook men- schen, die iets meer van de wereld willen weten en daarom iets goeds lezen. Voor zoo iets goeds kan men terecht in den boekhandel van de fa. DuinkerBok aan de Spoorstraat. Daar heeft men een keur-collectie prominente werken. En daar heeft men ook den alleenver koop van „1001 Avond" een boek, vol met schitterende verhalen en waarmee U heel den duisteren winter doorkomt. Laat U het eens tounon! Wedden dat U het koopt?! Gereedschap koopen... dat was, dat is en dat zal altijd blijven een zaak van vertrouwen. Tenslotte kunt U niet binnen in het staal, of in het ijzer kijken, en U moet maar gelooven wat de ijzerhandelaar U belooft. Of U iederen ijzer handelaar op z'n woord gelooven kunt...? d&t weten wij niet. We weten dit echter wèl van den heer Buijtendijk in de Spoorstraat. Die verkoopt geen rommel, geen oud spul of in ferieure kwaliteiten. Die levert het beste van het beste óf hij levert heelemaal niets! Dus... voor Uw gereedschappen: naar Buijtendijk. Daar krijgt men waar voor z'n geld! In de Keizerstraat woontNeels (Van Praag). Wie in Den Helder het woord „winter jas" zegt, denkt daarbij onwillekeurig aan Neels. En dat omreden, dat Neels over een fantastische hoeveelheid van die winterjassen beschikt. Van keuze gesproken... dan moet U hier zijn. Kleine jassen, groot jassen, jassen voor dikke en dunne menschen. Jassen voor kieine jongens en voor grijsaards. Kortom: jassen voor iederen Nieuwedieper. En... jassen in alle prijsklassen. Zoodat men er terecht kan met een goedgevulden buidel, maar ook als die buidel eenige plooien vertoont...! De mensch is van nature (niet boos worden, lezer!) ijdel. Wel niet zoo héél erg, maar toch wel een beetje. Vandaar dat die mensch foto grafeert. Nu zijn er heel wat merken foto-toe- stellen, maar... er is ook heel wat rommel tus- schen. Vandaar dat men het beste doet naar een expert op dit gebied te gaan, dus b.v. naar Beste Jan, Ik zei de gek) m'n vrouw en annex de heele jutter"-familie heeft je laatste epistel met be langstelling gelezen. Zeg nu niet: „nou ja, vader, dat moet je wel schrijven", want in dit geval is het zoo. Dat komt omdat we je nu eenmaal zoo'n beetje als een van de onzen beschouwen en dit, omdat je den aard van het beestjedeftiger gezegd „de Heldersche men taliteit en psychologishe complexen (w d t een woorden dóór-hebt. Genoeg darover. Je schrijft weer boeken, en dat doet ons genoegen. Omdat we begrijpen dat dit schrijven jouw in het bloed zit. Dat eruit geschreven moet worden wat er in zit, ook al zetten ze een dozijn van die Amsterdamsche heipalen op je pen. We houden ons aanbevolen voor een exem plaar van je werken, Jan! Overigens kenmerk te deze week zich goeddeels door rust en orde. Met uitzondering van het week-end, dat zeer ónrustig was door diverse „eitjes", die uit vliegmachines vielen. Dat waren waarschijnlijk vliegeniers die in de waan gebracht waren dat Den Helder nog niet genoeg gehad had. Die meenden dat er nog wel wat bij kon. Ik hoop later nog eens een van die heeren te ontmoeten en dan een gesprekje met hem te beginnen. We krijgen dan vast verschil van meening over ipjrttip.&05- .ZONDER PUNTEN FOTO-TOESTELLEN FOTO-TASSEN FOTO-ALBUMS FILMS - FILMS PRISMA-KIJKERS stellen zijn prima, en... U krijgt ze zonder bonnen! De Sint zorgde ook nog voor diverse artikelen, die men bij het fotografeeren noodig heeft, zooals albums, belichtingsmeters, fou- draals, enz., enz. Dat Jac de Boer een filiaal heeft in Anna Paulowna (Spoorbuurt no. 7( is U natuurlijk bekend! Ook daar een uitste kende sorteering, dank zij den Bisschop. Men denkt wel eens dat er tegenwoordig geen moderne hoeden, petten en andere hoofd- bedekselen voor heeren meer bestaan, maar in dien men dit denkt is men mis. Om het tegen deel te zien moet men maar eens een bezoek brengen aan den winkel van Gerard Leen in de Keizerstraat. Voor ieder hoofd, groot of klein dus, vindt men hier een passende hoed. Dus, wie zich voor den winter nog wil laten behoe den of bepettenhij wende z'n schreden eens naar Leen in de Keizerstraat. Reeds sedert vele jaren bevindt zich in de Keizerstraat de rijwielzaak van de fa. E. N. Heyligenberg. Hier vindt de kenner fietsen, waarop men kan rijden niet alleen des zomers, als de wegen schoon zijn en glad, maar ook fietsen die vluchtelingen noodig hebben. Dat wli zeggen, fietsen die men ook in dezen eva cuatie-tijd kan gebruiken. Die door weer en wind gaan, door slijk en plassen, door modder en over sintelwegen. Die fietsen die vindt men bij Heyligenberg. Onthoudt dat! De meeste menschen die een baby hebben, Zijn daar verzot op. Dat is niets vreemds, in tegendeel, het is volkomen logisch. Net zoo logisch als dat men voor die baby op gezette tijden wat aardigs koopt bij de baby-specia liste bij uitnemendheid, Corrie Kossen aan de Laan. Corrie Kossen heeft alles wat een be hoorlijke baby zich maar kan wenschen. Van de grootste tot de kleinste stukken. En daarbij heel wat eigen handwerk. Waarlijk, zoo'n baby, gehuld in iets van Corrie Kossen, va't direct op. En welke moeder zou niet wenschen, dat haar baby juist opvalt...?? In het Julianapark No. 7 heeft zich sedert eenigen tijd gevestigd de bekende Heldersche Muziekhandel van den heer Strang. Wie mu ziek wil maken, hetzij op een mandoline, op een occorino, op een banjo of op een mond- accordeon, die verzuime niet eens naar Strang te gaan. Omdat de Sint ook dóAr met kwistige hand gestrooid heeft en voor menig muziek beoefenaar iets klaargelegd heeft. De heer Strang is de alleen-vertegenwoordiger van de beroemde „Klavars Kribo-muziek. Men weet wat dat zeggen wil... dus: dezer dagen even naar het Julianapark! bij den Inlevering van bon No. 1 van de bloemkaart, waarop tarwebloem enz. is afgegeven. De bonnen no. 1 van de bloemkaart, waarop tarwebloem enz. is afgeleverd, moeten in het tjjdvak van 26 December a s. bij den distributiedienst worden inge leverd, opgeplakt op opplakvellen MD 268 (dus niet op oj plakvellen MD 18). De inlevering moet geschieden in veelvou den van 10 bonnen met een minimum aantal van 40 stuks. De resteerende bonnen No. 78 (maximaal 9 stuks) moeten worden opgeplakt op de op plakvellen MD 18 en te zamen met de bloem- bonnen No. 1 worden ingeleverd. Daar bon 78 dezelfde waarde heeft als 8 bloembonnen, moeten oj het opplakvel MD 268 voor eiken bon no. 78, 8 vakjes van dit for mulier worden opengelaten. Het volgende voorbeeld moge dit duidelijk maken. Is de detaillist nog in het bezit van bijv. 3 bonnen no. 78 voor tarwebloem, dan moeten die geplakt worden op het opplakvel MD 18. Daar deze bonnen elk dezelfde waarde heb ben als 8 bloembonnen, moeten op het opplak vel MD 268 3 X 8 24 vakjes opengelatén. Inlevering van bon No. 82 (rijst). De bonnen No. 82 moeten eveneens in het tijdvak 26 December a.s. bij den distribu tiedienst worden ingeleverd. Deze bonnen moeten worden opgeplakt op opplakvellen MD 18 in veelvouden van 10 met een mini mum van 40 stukr. Voor de bonnen van tarwebloem en van rijst moet een gezamenlijk ontvangstbewijs MD 201B worden ingediend. De inleverignsdagen zijn als volgt: 1001 t/m 1999 op Maandag 2 December a.s. 2001 t/m 2999 op Dinsdag 3 December a.s. 3001 t/m 3999 op Woensdag 4 December a.s. 4001 t/m 4999 op Donderdag 5 December a.s. 5001 t/m 5999 op Vrijdag 6 December a.s. Hotels, café's, restaurant». Zocals bekend, dienen bezoekers van hotels, café's e.d. voor het gebruik van brood, gebak, voor zoover daarin bloem of meel verwerkt is, kaas, vleesch of vleeswaren en eieren, bon nen aan de exploitanten af te geven. Hieruit volgt dat het den hotel- en restauraphouders sreng verboden is bovengenoemde artikelen zrnder bon te verstrekken. De hotelhouders e.d. worden er uitdruk kelijk op gewezen, dat van dit voorschrift in geen geval mag worden afgeweken, terwijl overtreding tengevolge heeft, dat de desbetreffend» instelling geen toewij zingen meer zal ontvangen. Hoewel er van gemeentewege thans ijzer- draad en hekken rondom het geheele Helder sche kanaal gespannen en gezet zijn ziet een deel der jeugd toch blijkbaar nog kans zoo danig te spelen, dat het te water geraakt. Dit geschiedde o.m. gistermiddag om half drie in het Heldersche kanaal, ter hoogte van de Werfpoort. Een 8-jarige knaap speelde zoo dicht aan den kant, dat hij op een gegeven moment het evenwicht verloor en hals over kop te water geraakte. Hij ging met dezelfde vaart tevens kopje onder en het had er leelijk voor hem uitgezien, ware er niet te juister tijd een redder versche nen, een 20-;arig jongmens""', dat niet aarzelde, doch zich, met kleeren aan, terstond te water begaf. Hij smaakte het genoegen den drenke ling op het droge te krijgen en levend en wel af te leveren bij de werfpolitie, die hem onder haar hoede nam. Het was eveneens hier dat de wakkere redder zijn goed wat liet opdrogen. C. J. NOORDBERG—WIJKER, v/h Kerkgracht 21, Thans: Loolaan 36, Apeldoorn. ZONDAG 11 DECEMBER. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) V.m. 10.30 uur, Ds. H. E. Enklaar. Geref. Kerk. Bethelkerk (Julianapark). V.m. 10 uur, Ds. Veenhuizen, Biduur voor den nood der Tijden. N.m. 3 uur, Ds. Veenhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 'sMorgens 10 uur, de heer J. Rebel, 's Middags 3 uur, de heer J. Rebel. Oud-Gereformeerde Gemeente (Hoogstraat). 's-Morgens 10 uur; Leesc'ienst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 'sMorgens 10.30 u.: Ds. W. J. F. Meiner». Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat) V.m. 10 uur, Ds. J. H. Jansen. Hersteld .Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. 's Morgens 10 uur, dienst. N.m. 15.30 u., dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Geen dienst. ÏÏvangellsatiegebouw (Vijzelstraat) Leger des Heils. Zaal Spoorgracht 35. V.m. 10 uur, Heiligingsdienst. 's Middags 5 uur Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.au 8 's Middags 4 uur: Dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Julianadorp, geen dienst. Huisduinen, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10.30 uur, Ds. Van der Poel. Oude Niedorp, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 u„ Ds. Krop. Oosterland, v.m. 10.30 u. Ds. v. Beek. Westerland nam. 2.30 u. Ds. v. Beek. Barsingerhorn, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Biemen. Heerhugowaard, geen dienst. Noordscharwoude, n.m. 3 u. Ds. W. de Mooy. Koedijk, voorm. 11 u., Ds. van den Kieboom, Anna Paulowna, v.m. 10.15 u., Ds. Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Geref. Kerk. Schagen: 9.30 uur Candidaat Schweitzer van Amsterdam. 2.30 uur: idem. Kolhorn, v.m. 10.30 u„ Ds. Visch. n.m. 3.30 u., Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, v.m. 10.15 u., Ds. Tonnon, v. Am sterdam. Dankz. H. Avondmaal. Breezand, v.m. 10 u„ de heer Boon. N.m. 3.30 u. de heer Boon. Schagerbrug. Bijeenkomst Chr. Jongemannen- vereeniging. Dinsdagavond 8 u. in het Evangelisatiegebouw. Schagerbrug, v.m. 10.30 u. en nam. 2.30 u., de heer F. van Rossum. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), v.m. 10.30 u. Ds. Groeneweg van Hilversum. The Star of Hope Mission. Julianadorp, n.m. van 3 u. tot half 5, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. vraagstukken van Algemcene Menschelijkheid en zoo. Maar laat me zwijgen daarover Jan en laat ik je eerst de groeten overbrengen van ons bei der vriend, Janus Kuiper. Janus, waarmee we samen nog wel eens in de Langestraat, in de Pottenwinkel, een taaie gepikt hebben, heeft Den Helder verlaten. Het heeft moeite genoeg gekost en er is een familieraad van 3 dagen lang noodig geweest om den ouden zeevechter uit z'n paleis aan den Kanaalweg te krijgen. En toen nog met allerhande list en valsche voor spiegelingen. In arrenmoede heeft hij zich laten overhalen en deed z'n troon door Kiesewetter verplaatsen naar Schagen. Nou wil ik natuurlijk niets ten kwade zeggen van Schagen en de Schagineezen. Eerder beet ik m'n tong af. Maar als ik eens een enkele keer in dat dorp rond ijsbeer en ik kom Janus tegen, dan vind ik dat toch raar. Janus zelf trouwens ook, zoodat we mekaar maar voor- bijloopen en dan net doen of we gek zijn. Maar gek is hij niet, die grijze Koning der Zeeridders; integendeel, hij is best bij den tijd en het is nog altijd een zeer speciaal genoegen met hem te redetwisten over den tijd van wel eer en over z'n barre avonturen op de witte ruggen van de Pannekoek'en de Razende Bol. Enfinje wéét dat! M'n trein uit Alkmaar gaat 20 minuten later naar Nieuwediep 's morgens, en nooit heb ik kunnen bevroeden dat 20 minuten zulk een be langrijk tijdsgewricht uitmaken voor een mensch, die om kwart over vijven ter veeren ontstijgt. Ik voel me, met die 20 minuten erbij, een heele meneer en tegen m'n kennissen zeg ik dat ik tegenwoordig „laat" begin. Ja, ja, Jan we leeren bescheidenheid in deze tijden, wij Nieuwedieperlingen. Ken jij Alkmaarf We zouden het op prijs stellen als je eens overkwam, óf alleen óf met je „vierschaar". Dan kunnen de vrouwen thuis blijven om op de jeugd te passen en gaan wij Alkmaar eens ontdekken. Ik geloof wel dat je er aardige expedities kan maken en ik heb juist deze week een tentje ontdekt, waar je een pijpie koud bier kunt koopen voor 22 cent, net zoo pikant, net zoo omvangrijk en net zoo goed- gekoeld als in dat beroemde taveerntje met de oudhollandsche lantaarns op den hoek van de Zuidstraat. Alkmaar is mooi zeggen ze en ik ben nu aan het leeren het ook mooi te vinden. Helaas, ik lijd nog steeds aan een chronische kwaal, die ze chauvinisme noemen. Het is belachelijk en verachtelijk en kinderachtig en onbenullig en weet ik allemaal wat het nog méér is. Maar het i s zoo. Als ik in de Langestraat loop heb ik heimwee naar de Spoorstraat, als ik in de Hout zit exotische vogelen van vijf werelddee- lenechte apen, marmotten en eenden denk ik aan de Donkere Duinen, als ik langs de boorden van het Groot Noordhollandsch Kanaal spatzier, wijlen m'n gedachten bij het Marsdiep en als ik op de Oude Gracht ijsbeer en m'n Alkmaarsche vriend wijst me in volle vervoering op fagade's van 1552, trapgeveltjes van 1608 en een Waag die zelfs de Yankees „marvellous" noemen, dan trekt m'n door chau vinisme verteerd hart naar het volschoone Nieuwediep, naar de „ouwe" Helder met z'n Renssteeg, de Langestraat, de Schoolstraat en de Dorus Rijkersstraat. Onze kennissen in Alkmaar hebben me al min of meer doodver klaard. Ze vinden me iemand waar niet mee te praten valt, en iemand waaraan geen eer is te behalen. En dan halen ze demonstratief de boekjes van de V.V.V. tevoorschijn, waarin Alkmaar door meneer en met drie namen ge noemd wordt de Parel van Noordhollandsch Wijde Land. Ja, jain Nieuwediep zeggen ze: „Geef mij maar rijst!" Zeg Jan, daar ben ik zoowaar vergeten je te vertellen, dat ik me daar een paar weken geleden een boek gelezen heb dat enorm is. Een boek waardoor je vastgegrepen wordt in heel je body. Een boek dat je een opduvel ver koopt waarvan je staat te deinen. Dat boek heet Hollands Glorie" en je moet het lezen, zoo gauw je kunt. Het gaat over de zeeslee pers en het is Jan de Hartog die het schreef. Kerelwat heb ik genoten van dat boek. Net was ik zoo'n beetje beu van alle belle- trie, driehoek-romans, binnenkamer-lectuur en voorts al die andere Couhrts-Mahlerij van dezen tijd, en daar krijg ik dat boek van De Hartog in m'n klavieren. Resultaat: hevige herrie met moeder de vrouw, die persé om kwart voor tien naar kooi wilde en wild was toen ik pas om half één kwam aanzeilen. En fin dat zou ik je niet vertellen (die interne beuzelarijen kun je beter niet aan de groote klok hangen, wat jij old boy!) als ik des anderen daags niet getracteerd werd op ge stoofde peertjes die zwart waren. Bij nadere informatie kwam aan het licht, dat m'n wet tige huisvrouw reeds 186 pagina's „Hol lands Glorie" verwerkt had dien dag. De Franschman zegt „tout savoir c'est tout pardonner", oftewel in Hoognieuwediepsch >rAls je alles weet, vergeef je ook alles". Jan, léés dat boek en neem de aangebran de peertjes op den koop toe. Ze zijn het waard! Ik laat voor deze week weer het anker val len amiko, het gaat je goed en je moet me doen weten of je naar Alkmaar wilt komen. De vijf van je Cornelius.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 13