VOOR DE VROUW Mode- revue Onze „levensmiddelen Waar de telefoon al niet goed voor is! Raadselen der menschelijke natuur Kamergymnastiek voor de draadl zoor Schadelijke schoonheidsmiddeltjes WAAROM VERWAARLOOZEN WIJ VROUWEN, ONZE VOETEN TOCH Wat huppelen én wat stappen •n... allen dansen we als elfen! Hallo Ja* ach hen Je daar? Leuk dat Je belt, maar wat heb je op je hart, zoo vroeg In de morgen? Eigenlijk niets, maar toch eigenlijk wel ■wat. Je maakt me nieuwsgierig, zeg! Moet je hooren: Kan je een zakdoek met Je teenen van de grond lichten. Wie kan een zakdoek met zijn teenen oprapen? Je bent grappig, en dan al zoo vroeg. Kind heb je niet goed geslapen vannacht. Gek gedroomd? Hahaha. Niets hoormaar in ernst, ik ben tot de conclusie gekomen dat wij vrouwen, onze voeten eigenlijk schandalig verwaarloozen! Zeg, kan je? Mijn voeten mag je be kijken hoor... Geloof ik onvoorwaardelijk, maar wat heb je eigenlijk aan tien keurige rose tee nenschelpjes, als de stomp waar ze aan vast zitten beneden alle critiek is? Als je zoo plat blijft bel ik af hoor! Wat misselijk, je voet een stomp, bah, ik vindt 't heelemaal èng... Zoo! Nu, doe je schoenen en kousen es even uit! Nu, doe het heuschKlaar? Goed. Laat je zakdoek nu eens vallen en E robeer die met je teenen op te rapen. ukt het! Néén natuurlijk! Waarom niet? Omdat je voet een stomp is, meiske, met een stel stijve spieren en een paar nare knobbels en bobbels. Kan jij het wel? 1 Wat een onzin! Natuurlijk kan ik het, maar ik wil je eerlijk bekennen, dat ik er veertien dagen over gedaan heb om het Men gaat op de teenen staan Sokjes voor in huis te leeren. Weet je wat de methode is? Je legt een dik telefoonboek op de grond en krom daar je teen net zoo lang over, tot ze goed lenig zijn. Daar heb ik allemaal geen tijd voor! Dan maak je tijd. Je doet het in oogen blikjes, bijvoorbeeld wanneer je met je vriendin aan het telefoneeren bent. Dus jij doet op 't oogenblik Natuurlijk! éen, twee, één twee, krom, recht, krom recht, 't Gaat fijn. Maar zeg, met die teenen krabbelarij ben je er nog niet hoor! Er zijn veel meer oefeningen om de voeten lenig te maken. Je voet wordt er sterk en slank van. Wat voor oefeningen dan? Ga op je teenen staan, blijf een oogenblik in die houding, en val dan weer op je voet terug. En dat herhaal je een keer of twintig. Het kost geen tijd, doe het bijvoor beeld wanneer je je tanden aan 't poet sen bent. Voor de lui die aanleg voor plat voeten hebben, weet ik wat fijns! Wat dan? Die moeten hun teenen een beetje bin nenwaarts richten en hun voetzool wat krommen. Dan wandelen ze zoo een keer of twaalf de kamer door, elke dag herha len. Dat doet deugd, dat verzeker ik je! jn Een hijzonder loopje: teenen naar binnen gedraaid voetzolen gekromd. Weet je wat ik geloof? Nou? Jij wilt alle menschen tot barrevoets- dansers maken, zooals de negers om de tam-tam! Wel neen! Maar daarom zouden we onze voetspieren niet trainen, en zoo ontwikke len als de natuur dat eischt? Klagen veel vrouwen niet elke dag over pijn in de voeten, dikke voeten en knobbels? Doen we daar wat tegen? En nu wat anders! Je vroeg me wat ik voor Sinterklaas wilde hebben. Ik weet het nu! Geef mij maar een paar eigengebreide huissokken met dikke vilten zolen. Die zijn keurig en geven je voeten de rust, die ze na de dagelijksche inspanning noodig hebben. Goed, je krijgt ze, maar geef mij dan een paar van jou. Haha, die zij allang klaar. Fijn., de telefoon heeft al tweemaal getikt, al zes minuten, afbellen, anders kost het je heele maandgeld en schieten mijn sokken er bij in. Nou, dag dan. DAAg! DAAg! LINKS MAAR DIE KAN TEGEN DE KOU! Een heerlijk warme mantel met Poolmnte. Wie zoo gelnkkig is, zoo'n Jat te bezitten kan tegen een stootje en zal den winter niet be hoeven te vreezen! RECHTS EEN KEURIGE HOED VOOR DEN AVOND Een Zwltschersch modelletje, met een rand van veldbloemen. Ook de oorbellen en de hoeden pen zijn bijpassend. Onlangs brachten de couranten het be richt dat „de man met de ijzeren long" va der was geworden. Dit berichtje vestigde weer eens de aandacht op Fred. B. Snite, die volgens alle wetten der natuur al lang dood moest zijn. Maar slechts een fantas tisch apparaat, een twee meter lange ijze ren' cylinder. waarin hij geheel ingeklemd ligt en die onophoudelijke lucht in zijn lon gen pompt, houdt hem in het leven. Zon der dit instrument zou hij reeds na eenige minuten dood zijn Er zijn evenwel nog veel meer verbazing wekkende gevallen, waarbij menschen on der voorwaarden leven, die wij volgens on ze biologische wetenschap voor onmogelijk zouden houden en waar zelfs de doktoren tot nu toe radeloos tegenover staan, leder kind weet, dat wanneer het hart ophoudt met kloppen, dit den dood beteekent. Toch leeft er ergens een man, die al sinds tien jaar geen hartslag meer heeft. Wanneer zijn hart „klopt", dan is dit in werkelijkheid het open- en dichtgaan van de hartklep, waardoor het bloed in het hart en er door gepompt wordt en waardoor de bloedsom loop in stand gehouden wordt. In dit geval zijn de hartkleppen van den mensch zoo verwijd, dat zij hun functie niet meer uit oefenen, doch dat het bloed uit zichzelf doorstroomt. In alle andere dergelijke ge vallen is de mensch gestorven. Deze man evenwel leeft nog steeds en hij bekleedt inderdaad een vrij hooge positie. Zoo bestaat er ook het merkwaardige en zeldzame geval van Frank Balek, een scho lier aan een volksschool te Chicago. In ieder opzicht is de jongen volkomen nor maal, maar door een of andere kleine af wijking in de hersenen doet hij alles om gekeerd. Hij schrijft niet van links naar rechts, doch van rechts naar links en niet van boven naar beneden, doch van beneden naar boven. Natuurlijk schrijft hij met de linkerhand. Zijn leeraren hebben al lang hun pogingen opgegeven, hem dit af te leeren, daar ze bemerkt hebben, dat dit toch vergeefs was. Het is trouwens ook niet goed iemand af te leeren met de linker hand te schrijven, wanneer hij van nature links is en de moderne scholen laten de kinderen wat dat betreft, ook alle vrij heid. Ook deze Frank Balek ondervindt van zijn linksheid niet de minste hinder nis. Integendeel, hij is een van de beste leerlingen en het is wel heel merkwaar dig, dat hij wel in de goede richting lezen kan, dus van boven naar beneden en van links naar recht. De wetenschap heeft tot nu toe dit raadsel nog niet opgelost. Menschen, die in de nabijheid van den negentienjarigen autoreparateur Erward Franklin komen, verbazen zich er over, dat de jongeman een horloge draagt, dat zoo hard tikt. Op een halve meter afstand De Amerikaan Griffith hield onlangs in New York een lezing over de schadelijk heid van diverse schoonheidsmiddeltjes. Hij Wees hierbij op de gevaarlijkeheid van sommige schoonheidsmiddelen, en legde den nadruk op het feit, dat vele middeltjes lang niet allemaal even onschuldig zijn. De gevaarlijkste en giftigste stof, die zich in vele poedersoorten bevindt is lood. Het gebruik ervan is ook in vele beschaafde landen verboden. Ook bismut kan schade lijk zijn. Het gebruik van lippenstiften schijnt zonder ernstige gevolgen te zijn. Goede coldcreams kunnen heilzaam werken; met de zoogenaamde bleekende creams moet men voorzichtig zijn, omdat ze lood of kwikzilver kunnen bevatten. Ook over het verven der haren had Griffith het. Het beste is hiervoor plantaar dige verven te gebruiken; daar door me taalverven, vooral anilino, zware ontste kingen kunnen ontstaan. kan men het nog duidelijk hooren tikken. Maar het is geen horloge J hoofd, dat tikt. De doktoren staan ook hier^ tegenover radeloos. Het tikken h wel op, wanneer de jongeman begmt te spreken. Maar tenslotte kan hij toch niet aldoor achter elkaar spreken. Dat kan wèl de vierjarige Emmie \Vil- son uit Memphis in Amerika. Eenige jaren geleden was hij ernstig ziek en sinds dien tijd praat hij onophoudelijk en geen mensch kan hem tot zwijgen brengen. Hij spreeK over zijn speelgoed, over allerlei beleve nissen, over zijn vriendjes, enz., enz., over alles. Slechts met heel sterke kalmeerende middelen kan men zijn woordenvloed on derbreken. Men kan hem deze middelen evenwel niet aldoor toedienen, daar dat voor zijn gezondheid schadelijk is. Wanneer de doktoren er dan ook niet in slagen, ach- ter het geheim van zijn praatlust te komen, dan praat de jongen zich eenvoudig dood. Er zijn ontelbare menschen, die jaren lang leven, ofschoon ze ieder oogenbijk dood zouden kunnen neervallen. Zoo b.v. Cecil P. White, een advocaat in Sidney, die 28 jaar geleden een glasscherf in zijn hand kreeg. De scherf was heel scherp aan alle kanten en bewoog zich jarenlang door zijn gelieele lichaam en de doktoren konden maar niet begrijpen, dat daarbij geen bloedvat of ader gewond werd. Ten slotte kon de scherf in de buurt van zijn maag er uit gehaald worden. DE NILOMETER. Evenals in ons land heeft men ook elders wel eens overlast van het wassende water der rivieren. Het wassen van de Nijl in Egypte neemt wel eens bedenkelijke afme tingen aan. Eenige jaren geleden was de toestand eens zoo ernstig dat het ministerie van arbeid tweehonderdduizend werklieden ter beschikking stelde om de Nijloevers te versterken. De stand van het Nijlwater wordt op de zoogenaamde nilometer afgelezen. Deze nilo- meter bevindt zich in de nabijheid van As- soean en dateert nog uit den tijd van het oude Egypte. De nilometer, die indertijd door de Romeinen verwoest werd, werd in 1870 door den khedive Ismail weder opge bouwd. LEVENSWIJSHEDEN. Wie niet gelooft, kan geen optimist zijn, maar wie gelooft, is optimist, onoptimist zijn is ernstig zijn, en ernst is blijdschap, en blijdschap is ernst. Het toppunt van bekwaamheid is te heer- schen zonder geweld. Wét ook wijke of verander', Elke echte Nederlander Doet toch iets aan Sinterklaas! 't Eeuwenoude feest vergeten, DAarvan willen we niet weten, De traditie blijft de baas! Zwarte Piet is sterk verduisterd, Als hij aan den schoorsteen luistert, Menig kind heeft stil plezier, Want het kan heel rustig droomen... Piet mag toch niet buiten komen Tusschen twaalven en viert En al de bloemkaart zeggen, Dat we moeten overleggen Bij taai-taai of marsepein, Ook al is de boterletter Eerder schraler dan gezetter, Toch kan het Sint Niklaas zijn! Nóg zijn er de kinderdroomen. Zie, de maan schijnt door de boomen, 't Ruischt nog door de oude laan, En ons hart doet ons reeds weten: Ga de schoentjes niet vergeten, Die straks bij den schoorsteen staan! Laat ons dus in deze tijden Sinterklaas niet gaan vermijden, Want ons allen bindt een band, Hoe we ook soms in dit heden Heel vaak uit elkander treden, Uit het oude tooverland! Koop daarom weer Uw geschenken, Zie, de étalages wenken, Nu het jaarlijksch feest herleeft! Geef den Sint bij al zijn streven Steeds de ruimte om te leven, Waar hij waarlijk recht op heeft!! November 1940. KROES (Nadruk verboden.) WAT MENIGEEN NIET WEET. Uit statistieken is gebleken, dat het aan tal blinden over de geheele wereld 6 mil- lioen bedraagt. Meer dan 50 procent dezer blinden leven in Egypte, Engelsch-Indië en China. Bij de Druzen in Syrië behoort bij de godsdienst geen bidden, want dit wordt daar opgevat als een aanmatigende inmen ging in de wil van den Schepper wanneer het een verzoek betreft en als geheel over bodig, wanneer het een dankgebed betreft; de Druzen zijn namelijk van meening, dat het vanzelf spreekt, dat men den schepper dankbaar is voor al, wat men van hem ont vangt. Producten van eigen bodem. Aan een schilderij vol schoonheid en sfeer deed het denken, toen vroeger de kaas nog in a! onze kaasmakende provincies werd bereid op de boerderij en de boerin met de vaardigheid, die slechts verkregen wordt, wanneer dergelijk werk van geslacht op geslacht gedaan wordt, de roomige melk in volvette, geurige boerenkaas omtoover- de. En hoewel het dan ook in zeker op zicht wat spijtig is, dat zulke aardige ta fereeltjes thans voor een deel zijn verdwe nen sinds op vele plaatsen in ons land fa briekmatige bereiding van zuivelproducten daarvoor in de plaats is gekomen, moet toch zoo'n fabriek wel onze oprechte be wondering wekken zoowel door de groote hygiëne die er wordt betracht in de lichte ruimten met tegelwanden, waar personeel in witte dracht de blanke, kraakzindelijke machines en apparaten bedient, als door de vernuftige techniek welke er word toe gepast. De melk wordt in de bekende bussen op vrachtwagens aangevoerd en op het bor des ontvangen, als een welkome gast op een buitenplaats. Men zet de melk van eenzelf de boerderij bij elkaar en nadat men zich ervan overtuigd heeft, dat de melk in de bus aan de eerste vereischten voldoet, giet men ze in den snelweger, die nauwkeurig het gewicht in kilogrammen aangeeft. Daarna wordt er een monster genomen, ten einde op het laboratorium het vetgehalte te bepalen en het product ook verder te be- oordeelen. Dit zijn twee belangrijke han delingen voor den boer, die betaald wordt naar gewicht, vetgehalte en kwaliteit van de melk! Vervolgens stroomt „de voedzaam ste en meest volledige aller dranken" in een grooten verzamelbak en na vooraf ge reinigd te zijn, wordt de melk door middel van stoom of warm 'water verwarmd tot op de juiste temperatuur om bacteriën die nu eenmaal in alle voedingsmiddelen voorkomen onschadelijk te maken. Ten slotte wordt de melk gekoeld over een stel- stel van buizen, waardoor een stroom water of gekoelde, pekel circuleert. En eindelijk doet men ze dan in de flesschen, die als soldaten in het gelid onder de vulmachines doordraaien. De capsule wordt machinaal op de flesch ge drukt en zonder in aanraking te zijn ge weest met menschenhanden of zelfs met de allerkleiste stofdeeltjes is dan dit koste lijke vocht gebotteld, dat alle voedingswaar den bevat, die de mensch noodig heeft en waaruit de baby zelfs Alles put om in z'n eerste levensmaanden op zoo wonderbaarlijk snelle wijze z'n gewicht te vermeerderen. Dat de boter- en kaasfabricage op even hygiënische en voor een leek zeer ingewik keld lijkende methode geschiedt, behoeft wel geen betoog. Bij de boterbereiding is het erom te doen de ongeveer 3.35% vet, die koemelk bevat, zoo volledig mogelijk uit te melk te halen en in een toestand te brengen, dat het een uitnemend en gecon centreerd voedsel vormt. Bij de kaasberei ding gaat het om de kaasstof en het melk vet. De Rijkskaasmerken laten ons zien, hoeveel vet in de drooge stof van de kaas aanwezig is: volvette kaas is bereid uit de vólle melk en bevat ten minste 45%, 40+ kaas bevat ten minste 40%, 30+ kaas ten minste 30% en 20+ kaas ten minste 20% vet, alls dus in de drooge stof. Ja wèl is er een groot verschil tus schen de ingewikkelde machines in koele tegelzalen en de tobbes en kaaspersen op de gezellige boerderij... en tóch bereiken bei de hetzelfde resultaat: namelijk den mensch gezondheid te laten putten niet alleen uit den beste aller dranken, doch ook uit de zen drank in den vasten vorm van boter en kaas. „Afwisseling van spijs doet eten" zegt het spreekwoord en waar er bij de zuivelproducten zooveel afwisseling moge lijk is denk eens aan onze vele eigen kaassoorten, die niet alleen den broodmaal tijd voedzaam en smakelijk maken, doch ook de voedingswaarde van den wArmen maal tijd aanzienlijk kunnen verhoogen, aan de eiwitrijke kwark vermengd met wat tuin kruiden als broodbelegging, aan de van ouds bekende en ook nieuwere melkdranken aan het klontje boter, dat vele gerechten lekkerder maakt ,aan qoghurt met vruch ten, aan hangop.... kan iedere huisvrouw ervoor zorgen, dat het gezin dagelijks ge zondheid en levenskracht put uit deze ty pische producten van omze wei de houw. Door hun veelzijdige samenstelling blijken zij steeds weer de aandacht te trekken voor een juiste aanvulling van dé aan vet en eiwit betrekkelijk arme voedingsmid delen van onzen akker- en tuinbouw. De miste combinatie maakt onze voedingsmid delen dus met recht tot „Ievens"middelen! MANYA BEUKMAN

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 16