BONNEN die deze week gelden Dijkgat bij Schokland Heele vrachtwagen leeggestolen BOTERBONNEN N00DIG IN HOTELS nog open De Weeschdïstributie Juist was de waakhond weg Inbraak in Het zeegevecht onder de Engelsche kust Duizenden bonnen gestolen Amsterdamscbe effectenbeurs io%-n ii%-n Koersen Nederlandsch clearinginstituut OM UIT TE KNIPPEN. Vier kaasbonnen gelijk gel dig voor vier weken. Broodbonnen nummers 17: geldig van 2 Dcc. tot en met 8 Dec. (niet gebruikte tot en met 15 December, echter niet in restaurants e.d.) El ke bon geeft recht op het koopen van 125 gram roggebrood, 100 gram ander brood of één rantsoen gebak Eonnen nummers 2 (bloemkaartf geldig van 2 Der. tot en met 20 Elke bon geeft recht op het koopen van 6065 gram roggebrood. 50 gram ander brood of een half rant soen gebak of 65 gram meel of bloem. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbijtkoek! minimum 160 gr.; voor «peenlaa? 110 gr voor andere koekjes 200 gr: voor biscuits en wafels 90 er.; voor hesebuit 75 gr.; voor cake 800 er.; voor taart 600 g.: voor gebakjes 600 er: voor gevuld groot korstgehak (boterletter e.d.) 500 gr.; voor gevuld klein korstge hak (amandclbroodjes e.d400 gr. ■Bon 19 (boter, en vetkaart): gel dig van 80 November tof en met 6 December (niet-eebruikte tot en met 12 December!, recbtgevcnde on bet koopen van: naar keuze pond boter of margarine of in dien voorradig 2 ons vet. Bon 10 Vleesch (vïe^schkaart): gel dig tot en met 4 Dec. (niet ge bruikte tot en met 8 Dec.,- echter niet in restaurants e.d.) Elke bon geeft recht on he* koonen van 100 gram vlcsch of cén rantsoen vleeschwaren. Bon 10, Worst, vleeschwaren (vleeschkaartl: geldig tot en met 4 Dec. (niet gebruikte, tot en met 8 Der,, eebter niet Tn restaurants, e.d.! reebfoevende op één rantsoen vleeschwaren. Hef rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt of gpkookt varkens-, rnnd-, of kalfs- vleeseb en vnor gemokte worst soorten. 100 gr. v gekookte worst- soorte.n rolnens en knakworst 125 gram voor leverartikelen. tongen- worst en merhrood en 150 gram voor bloedworst. Bon 1G: geldig tot en met 6 Dec., rechtgevende op 1 kilo suiker. Bon 29: Naar keuze 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep. 250 gram •zeeppoeder indien voorradig 125 gram zeepvlokken, 250 gram zelfwerkende waschmiddelen. 200 gram vloeibare zeep. eeldig tot en met 6 December. Zij. die de gezinswasrh naar een wasscherij sturen, zullen voor elke S Kg. droog waschgoed één bon 20 aan de wasscherij moeten af staan. Bon 36: geldig van 2 Dec. tot en 8 December (niet gebruikte tot en met 15 Dec., eebter niet in restau rants e.d.1, rechtgevende op één ei. Bon 43: geldig tot en met 27 Der., naar keuze rechtgevende op 250 gram rijst, rijstemeel. rijstebloem of gruttemeel. Bonnen 49. 50, 62 en 63: geldig van 2 Der. fot en met 29 December. Elk der bonnen geeft rerht op het koo pen van 100 gram kaas. Bon 56: geldig tot en met 16 De cember. rechtgevende on bet koo pen van Kg. peulvruchten. Bon 81: geldig tof en met 20 Decem ber, rechtgevende op 1/2 pond kof fie of ons thee. Scheerzeepbon 116: geldig van 81 Augustus tot en met 81 December, reehfgpvende on 50 gram scheer zeep of één tivbe srhecrrrême of één pot scheerzeep (alleen voor mannelijke personen boven 15 jaar) PetToleumzeoel „neriode 7": geldig tot en met 20 December, rechtge vende op 2 liter petroleum. Petroleumzenel „periode b" (voor verlichting), ge'dig tot en met 15 December, rechtgevende op 2 liter petroleum. Bon 83: Naar keuze 250 gram ba- vermout. havervlokken. haver- b'nem. anrdanpelm«elvlokken.. gort. gnrtmont of grutten tot en met 27 December. Bon 88: Naar keuze nond. gorf- rriout of grutten tot en met 27 De cember. Bos 93: Naar keuze 1 ons maïzena, griesmeel. sago of aardannelmeel of een hoeveelheid puddingpoeder of nuddinirsausnoeder ten hoogste bevattende 100 eram zetmeel tot en met 27 December. Bon 98: Naar keuze 1 ons vermi celli. onagbetti of macaroni. tot en met 27 December. WISSELBONNEN-SYSTEEM. Met ingang van Dinsdag 3 December a.s. zullen in hotels, restaurants e.d. geen maaltijden, samengesteld met gebruikmaking van boter, margarine of vet, meer aan de gasten mogen worden verstrekt, zonder dat daar voor bonnen van de boter- ot vetkaart worden ingeleverd. In verband met de hoeveelheid boter of margarine, welke op een bon kan worden ge kocht (250 gram), verstrekken de distributie diensten aan de genoelnde instellingen z.g. „wisselbonkaarten", bestaande uit 50 wissel bonnen. Elke wisselbon geeft recht op het koopen van 1/50 rantsoen boter of marga rine (5 gram). Deze wisselbonnen mogen, evenals is bepaald met betrekking tot de wis selbonnen voor brood, vleesch en kaas, uit sluitend gebruikt worden in hotels, restau rants e.d. De distributiediensten stellen deze wisselbonkaarten vanaf heden in beperkte hoeveelheid verkrijgbaar voor hotels, restau rants e.d. In afwijking van de voor de wissel bonnen voor brood, vleesch en kaas geldende regeling, kunnen voorts ook particulieren tegen inwisseling van bonnen der boter- en vetkaart wissel bonnen bij de distributiediensten ver krijgen, hetgeen vooral van belang is voor hen, die regelmatig maaltijden buitenshuis gebruiken. De wisselhon nen hebben een onbeperkten geldig heidsduur. Ten einde te voorkomen, dat zij, die een bon van de boterkaart of van de vetkaart in ruilen voor wisselhonnen. niet zouden be schikken over een bon voor het aanschaffen van boter of margarine voor huishoudelijk gebruik, kan gedurende cte eerstvolgende distributieperiode (Zaterdag 80 November tot en met Vrijdag 6 December) niet slechts de voor die periode geldig Verklaarde bon 19, doch desgewenseht ook reeds bon 20 bij de plaatselijke distributiediensten en niet in gang van Dinsdag 3 December bij de hotels restaurants, rafé's e.d. worden ingeruild voor wisselhonnen. Dit komt er dus op neer. dat bon 20 vanaf Dinsdag 3 December a.s des gewenseht reeds gebruikt kan worden bij ge hruik van boter of margarine in hotels ».d Men bedenke eebter, dat deze bon in de naaste toekomst alsnog zal worden aangewe zen voor bet koonen van de genoemde ar tikelen bij den winkelier. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de voor boter, marga rine, vet, vleesch, vleeschwaren en kaas aangewezen bonnen In den ver volge ook gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur in hotels, restaurants, e.d. gebruikt zullen mo gen worden. Dit laatste geldt echter niet voor de bon nen, welke recht geven op het koopen van brood, gebak en eieren. Runder-, kalfs- en varkenslevers, -nieren, -tongen en -harten val len ook onder de distributie. Naar aanleiding van de hier en daar ten onrechte heerschende meening, dat runder- kalfs- en varkenslevers, -nieren, -tongen en -harten buiten de vleeschdistributie vallen en derhalve zonder vleeschbonnen kunnen worden betrokken, vestigd bet rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd er de aandacht op, dat deze meening gehe-ei onjuist is. De genoemde artikelen mo gen uitsluitend tegen vleeschbonnen wor den verkocht. De slagers, die de artikelen verkoopen zonder daarvoor bonnen in ont vangst te nemen stellen zich bloot aan het gevaar van uitsluiting. Moeilijkheden met den water- Stand. De werkzaamheden aan den dijk welke straks de Noordoost-Polder zal afsluiten, gaan in snel tempo voort. Het gat tusschen de beide dijkeinden ten Zuidwesten van Schokland is tot ongeveer 200 meter inge krompen. 1 Het ligt zoo vernemen wij, zegt het Hsb.. niet in de bedoeling, den polder geheel af te sluiten zoonis aanvankeliik wel bet voorne men was. Den laatsten tijd is er door on gunstige windrichting en zwaren regenval veel water in den polder binnengestroomd. Sloot men den polder thans af, dan zou al dat water door de gemalen moeten worden weggepompt. Daarom ligt het in het plan met het definitief afsluiten van den dijk te wachten tot een groot gedeelte van dat wa ter weer is uitgestroomd, hetgeen bij Noord oostelijken wind het geval zal zijn. Wan neer het oogeriblik zal zijn aangebroken, dat de polder gesloten kan worden, is uiter aard nog niet met zekerheid te zeggen. Brutale diefstal in manufacturen- opslagplaats. Een buit van bijna drie duizend gulden hebben inbrekers in den af- geloopen nacht uit de manulacturen- opslagplaats van de firma Kroon aan den Nieuwendammerdijk 198 200 in Nieuwendam weggesleept. Op uiterst brutale wijze zijn de dieven te werk" gegaan, zegt de Tel. Reeds eerder was enkele malen geprobeerd het magazijn bin nen te, dringen en drie weken geleden bleek het slot van de magazijndeur ver broken. Er wgrd toen evenwel niets ver mist.. Een week later zag de politie schim men in het donker wegvluchten, welke vermoedelijk ook elementen zijn geweest, die bijtijds onraad hadden bemerkt. Men kan gevoegelijk aannemen, dat de bende die hier gisternacht heeft geopereerd, minstens uit vier of vijf man heeft be staan en ook ter plaatse bekend moet zijn geweest. Als speciale veiligheidsmaatregel had de heer Kroon achter de deuren van het magazijn een boom laten maken, die mét een touw omhooggetrokken moest wor den.' Indit magazijn stonden twee groote wa gens met een ophouw van ongeveer 4% meter lengte en 2 meter hoogte, vol met manufacturen. De loods was geheel gevuld mot'déze wagens, die achter elkaar stonden, zoödat men binnen geen stukje goed er uit ZQUtskupneo krijgen De dieven zijn nu be- goqgeji mof de vuilnisemmers van de over buren van het erf weg te -halen. Deze' zet- tèri* sflj vnor de deur'van de loods en van hie)1 af zijn zij op het dak geklauterd. De krassen van hun schoenen zijn duidelijk zichtbaar on de voordeur. Hot geheele dak zijn z,ij pvergeloopen en aan den achterkant hebben zij zioh.lat.cn zakken. De waakhond was weg i-fiónp s |.fr c&ffl. 6> r V In andcre^aeMten-ligt bier da waak- - e. i - S hond van, den heer Kroon. Toevallig was Tté'f'dier d'ezéti nacht in den stal. Door één open deel aan de achterzij de kwamen zij nu in de loods. Zij drukten een houten balk om, die diende als steun van het dak. Do in brekers 'kropenNonder de wagens door, tot zij het touw te pakken had den van dén de'urboom, trokken de zen omhoog en openden de deur. Nu kwam het brutaalste! De voorste wa gen reden zij haar buitên op den openbaren weg. Recht tegenover de loods loopt een zij weg van den Nieuwendammerdijk, het Meer- pad. Zooals de naam reeds aanduidt, leidt dit pad naar de Nieuwendammer Meer en gaat dus steil naar heneden. In het nach telijk donker-"heeft de bende dezen grooten, zwareriwa'gen de steile helling afgereden. De wagens hébben gummibanden, zoodat de omwonenden van het rijden niets konden hooren. Maar in de helling van het Meerpad is een smalle brug en bij dag wa. handigheid vereischt om d£zen *en zagen gen hierover te loodsen. De i.flns en hiertoe in het nachtelijk duister nog wel zonder paard. i.eer Het was omstreeks half drie. '°enM zi:n Kroon meende onraad te hooren- en zaklantaarn scheen hij op het m g zag toen de openstaande de"re":pg 0iitie- naar beneden. Juist kwamen t P n agenten aanfietsen en gezamenlijk too„ onmiddellijk op onderzoek. Niet weinig verwonderd keken z j, een wagen uit de loods verdwenen ongeveer vierhonderd meter afstand zijn zaak, aan het einde van het Meerpad, vond de heer Kroon den wagen terug aan den waterkant. Waarschijnlijk hebben de dieven met een roeiboot 'gewerkt en hebben zij hier den buit in een schuit geladen, t e wagen was geheel leeggehaald. Enkele stukjes goed en een paar rollen stof vond de eigenaar aan den slootkant terug. In den wagen bevonden zich alle soorten tex- tielwaren. van klosjes garen tot tapijten, De heer Kroon ventte hiermede in de dor pen in de omgeving. Voor bijna drieduizend gulden waarde is gestolen. Naar reeds in het Duitsche weermacht-be richt bekend gemaakt is, hébben Duitsche torpedojagers een succesvollen aanval op de Engelsche kust ondernomen. Hieromtrent verneemt het D.N.B. de volgende bijzonder heden: De tegenstander heeft de lange, duistere Novembernachten gebruikt om het verkeer onder de Engelsche Zuidkust in grooteren omvang te hervatten. Gp grond hiervan be sloot de commandant der marinegroep West, torpedojagers in actie te brengen tegen de vijandelijke verkeerswegen, waar het thans weer druk is. Overeenkomstige overwegin gen hadden reeds eerder geleid tot een aan- vkl op de zee ten Zuidwesten van Enge land, waarbij naar het weermachtbericht enkele weken geleden meldde een vijan delijke kruiser door een torpedo getroffen werd. Bij een nieuwen aanval van enkele onzer torpedojagers onder hun" flottiileleider slaag den de aanvallers er in den nacht van 24 op 25 November in twee zwaargeladen vijande lijke schepen van 9000 en 3000 ton b.r.t. tot zinken te brengen. Bovendien werden in dienzelfden nacht drie bewakingsvaartuigen vernietigd. Gewaarschuwd door 'dezen stoutmoedigen aanval, mitsgaders door vroegere onderne mingen, trok de tegenstander ter bescher ming sterke strijdkrachten aan den Weste lijken uitgang van het Kanaal samen en meende daarmede voldoende beveiliging te gen een herhaling van dergelijke raids van Duitsche-torpedojagers tot stand gebracht te hebben. Opnieuw liepen Duitsche torpedojagers uit en vernietigden in dén afgeloopen nacht een sleep en een schip van gemiddelde grootte. Dit nachtelijke vernietigingswerk werd spookachtig verlicht cloor groote branden met reusachtige steekvlammen er tusschcn, die in de gebombardeerde oorlogshaven Ply- mouth woedden. Vele uren later geraakten onze torpedo jagers slaags niet een veel sterkere formatie groote Engelsche torpedojagers. De tegen stander stelde zich in slagorde op en de strijd ontwikkelde zich. terwijl de schepen Noord voor lagen. De eigen en de Vijandelij ke formatie voeren volle kracht. Onze jagers schoten torpedo's af. Om 6.44 werd een vij andelijke jager van 1900 ton van het nieuw ste type en met acht stukken geschut van 12 cm. bewapend door twee, torpedo's ge troffen, vloog met een geweldige vlammen- uitharsting uit elkaar en zonk tersfond. F.en andere jager kreeg een voltreffer, mid scheeps en geraakte zinkend uit het gezicht van de in hoog temno doorvarende forma tie. Daarop ontstond een artillerie,gevecht, terwijl de schepen Zuid voor lagen. Om 7.05 uur werd dit afgebroken, ,daar de Engelsche torpedojagers uit het gezicht geraakt wa ren. Tegen den middag vielen gisteren onze iagers na dit zegevierend gevecht met de vlag in top onverlet hun thuishaven binnen. r, -•?. ,ï;- Acht verdachten voor de recht bank. Zware straffen voor de hoofddaders. In den nacht van 7 op 8 Septem ber bebhen inbrekers - het distribu tiekantoor aan den Laanweg te Am sterdam-Noord, vrijwel volledig uit geplunderd. Duizenden err nog maals duizenden bonnen vielen in handen Van de nachtelijke bezoekers' Alleen reeds werden 75.000 1. benzi- neimnnen en 11.000 1. pctroleumbon- nen vermist. Voorts waren ook de bonnen voor de andere gedistribueerde goederen textiel, rijst, boter, zeep, tarwe bloem etc. gestolen. Twee jongemannen, een 19-jarige fiets- jongen en een 20-jarige timmerman bleken de daders te zijn. De politie, onder leiding van (Ommissnris Van der Heul "had ben spoedig te pakken Behalve dezq twee die ven arresteerde de po'itie nog zes helers, want de bonnen waren binnen een mini mum van tijd van hand tot hand gegaan. Het bleek, dat de eene inbraker. de jeug dige fietsionaen. nog heel wat meer op zijn kerfstok had. Terecht kon bij de schrik van Amsterdam-Noord worden genoemd. Hij brak niet in oin het gewin, maar in de wenste plaats om anderen te benadcelen. Ook brak hii op Hemelsvaartsdag in in een naamplatcnfabriek aan den Nieuwendam merdijk, waar hij alles overhoop haalde en waar hij. alleen een micrometer en een En gelsche Sleutel stal. In het gebouw van den G.G.D. nam hij niets weg, maar besmeurde hij de muren en vernielde hij, wat hij kon. Op 27 Mei stal hij uit een kasregister in een winkel in de Meeuwenlaan-f 129.48. Elet clublokaal van een voetbalclub aan de Ruiks'otermeer voorzag hem van bier, li monade en chocolade. Zijn methode was vrijwel steeds gelijk: hij wist binnen te ko men door tuimelramen. v Het denkbeeld om in het distributiekan toor in^ breken, was van hem uitgegaan, hij wist den timmerman over te halen, mee te doen. Door opschuiving van een raam kwam het tweetal binnen. Erg veel kregen zij niet voor de pakken bonnen. De perste kooper, een poeliersknecht, be taalde aan de dieven 50 gulden. De poe liersknecht verdiende er heel wat meer aan. Hij wist voor de bonnon duizend gul den te incassperen van twee broers, een kantoorbediende en een manufacturior. De keltinghandel was ook voor deze twee niet onvoordeelig, zij wisten er 1750 gulden voor te maken. Dat was het slot, want.de po litie was de zaak op het spoor. Een deel was weer verder verkocht en de politie wist zoowel de inbrekers als de helers te arresteeren en de bonnen op te sporen Een deel werd bij een rijwielhandelaar te ruggevonden, een ander quantum was in de Nieuwe Vaart geworpen, waar de po litie ging dreggen en de papieren vond. De twee dieven en zes helers stonden gisteren te recht voor de Vierde Kamer der Rechtbank, gepresideerd door mr I Boon Het boefje, dat zoovele inbraken had gepleegd, morst zich ook voor deze feiten verantwoorden. De jongens legden e.-n volledige beken tenis af, zoodat het bewijs voor den Officier van Justitie mr. A. S. de Muinck Keizer geen moeilijkheden opleverde De Officier van Justitie wees er op dat liet tweetal zich niet heeft bekommerd omtrent don aard van wns n!,,f'.f,at zenr anti-sociaal was. De ernst van deze misdrijven Vrij levendige markt. Aanvan. kelijk vaste stemming met op, waartsche koersbeweging, iajer op den middag reactie. Aine. rikanen meerendeels beter. Beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K: 10iy4 101 3/16 96% 96% 101%. 101 3/16 85%-86 D16 85%-85% 86% 86% /S 83 5/16 83% Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 11 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938' 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 83% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 82% 82 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I III 3% 82 82 Z.-Holland 1937 3 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 93 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Ruitenlaiid. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 176 178 Ned. Ind. Handelsb. A 130 129 Ned. Handel Mij. c. v. A 118 118% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 115%-115% 117%—114 Calvé Delft' c v. A. 813% Centr. Suiker Mij. 195 192 Fokker g. A. 176 175 [.ever Bros en Unilever CV.A131-132 130%-129 Ned". Ford -- 315 315 Philips G B.v.A. 209-204 204%-200 Philips pref. A 143 143% Buitenland. Anaconda copper c.v. A. Am. Sm en Ref. c.A. Reth Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. North Am. Aviation c.v.A Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 2S%-29% 29%-29 46 47 80-80% 82%-80%, 53% 53% 3G%-37% 373%-373/8 18 18 3/16 24%-24% 24%-2< 66-67% .69-663/4 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 246 243 Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 267-261% 273-2G4 11%-12 12 5/16-12 7/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikaliin A Java China-Japanlijn A. 109-111 110-115 142-143% 145—147% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 149-14934 nat. bez. v. A 1513%-150% Kon. Paketvaart A. 224 226 Ned. Seheepv. Unie A. 167.%—166 171_1R7% Roft. T.lovd A. 138-139 140-138% Stoomv. Mij Nederland A 139%-139 144-140 SUIKER-ONDERNEMINGEN. II V A. 432-437 442-435 Javasche Cultuur 260 2M% N I S U. 250 254% Ver. Vorstenl. Cult. 124%-125% 127%-125 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Rata via Mij. Deli Mij c. v. A. Senemtiah 191% 191-190 259-257 257-259 201-199 202%-205 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 265-270 278%9-271% Randar Rubber Mij. A 186 192%-193 Deli Batavia Mij. A. 197%-198% 204% 2043/4 Koersen voor stortingen op 30 November '40: Reichsmarken 75.36; Belga's 30 1432; Zwit sersche Francs 43.56: Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40: Zweedsche Kronen 44,S5 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. dient in de strafmaat tot uiting te komen. Tegen den hoofddader, den 19-,jarigen fietsjongen, cischte spr., mede voor de andere misdrijven, anderhalf jaar gevangenisstraf, te gen den timmerman eischte hij een jaar gevangenisstraf. Tegen de meeste helers vorderde het O.M. gevangenisstraffen van acht maan den; in de eerste p'aats tegen den eersten opkooper, die 50 gld uitgaf, om duizend gld terug te krijgen, vervolgens tegen de twee broers, die duizend gulden betaalden en 1750 gulden ontvingen. De expeditie knecht, die 1750 gulden had betaald hoor de ook acht maanden eisehon. 'Tegen -leri houder van de rijwielstalling, in wiens zaak een deel der bonnen werd terugge vonden, eischte de Officier een jaar ge vangenisstraf mede omdat zijn strafregis ter niet blanco was. De rechter zal in deze stafzaak 13 De cember vonnis wijzen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2