Groote partij kunstmest verloren Vijf maanden voor een onge'dig bankbi'jet LosUppig Groninger bestraft Roosevelt op reis IERLAND houdt z'ch paraat Whisky voor vliegtuigen StaiSnjffiüE»vmAm" Kennedy a's ambassadeur afgetreden In deze tijden van streombesparing PHILIPS „BI-ARLITA" LAMPEN. De beste en zuinigste lamp ooit door Philips vervaardigd Scharrelaar praatte zijn mood voorbij HET VEELBESPROKEN BOMBARDEMENT VAN HAARLEM DESKUNDIGEN Bij DEN WEDEROPBOUW Colportage met kinderpostzegels Engelscbe metaa'arbeiders eischen loonsverhoogïog Engeland moet versoberen noodweer op de zwarte zee. De burgerlijke ongehoorzaamheid in Britsch-Indië Het Duilsche rijk slechts voor de Duitschers Enge'sc'e vluchtelingenstroom dient beperkt ONTSPANNING OP DEN BALKAN Sf,ntSCnietv°0Lrl0KSlPVeranti68 is <h,s 00k ccn Amsterdamscbe effectenbeurs provinciale en gem. leeningen. bank- en cred.-inst. Binnenland. aandeelen. industrieele ondernemingen. Binnenland. petroleumondernemingen. scheepvaart maatschappijen. suiker-ondernemingen. tabaksondernemingen. rubber-ondernemingen. Koersen Nederlandsch cfearinginstituut Felle brand te Barnevcld, twee pakhuizen verwoest. ARBEIDER ROOKT IN MET BEN ZINEDAMPEN GEVULDE RUIMTE. Gistermiddag omstreeks kwart over een brak plotseling brand uit in een pakhuis dat tevens als garage dienst doet op het terrein van de Coöpe ratieve Landbouwvereeniging Barne- veld en Omstreken, gelegen nabij het station Barneveld-dorp. Het vuur greep razend snel om zich heen en in eenige minuten tijds stond het ge- heele gebouw in lichter laaie. De brandweer rukte kort na het alarm uit, doch zij werd gehandicapt door het feit, dat zij juist voor een gesloten spoorwegovergang moest wach ten. Ter plaatse aangekomen, bestreed zij toch het vuur al spoedig met eenige stralen. Intusschen was ook een belendend pakhuis waarin kunstmeststoffen, zooals Chilisalpe- ter, alsmede flcsschen zoutzuur waren opge slagen, in brand geraakt. Ook het dak van de coöperatieve melkfabriek, waartegen beide schuren waren gebouwd, had vlam gevat. Daar ook een derde pakhuis gevaar liep. werd met spoed begonnen, hieruit zoo veel mogelijk te redden. Dank zij de hulp van eenige leden van den Opbouwdienst, eenige tientallen arbeiders uit Amsterdam, die in werkverschaffing te Barnoveld aan het werk waren, en Duitsche soldaten kon er nog veel fcurage. zooals balen turfmolm alsook vaten met boter uit de melkfabriek bijtijds naar buiten worden gebracht. De brand nam Qphter steeds een groo teren omvang aan, zoodat de com mandant van de Barneveldsche vrij willige brandweer, de heer D. van Dronkelaar, het niet verantwoord achtte, alleen den strijd tegen het vuur voort te zetten, zoodat de hulp werd ingeroepen van de Voorthuizen- sche brandweer. Toen deze kort daarop arriveerde, werd met dertien slangen bet vuur van drie zij den tegelijk aangetast, waardoor de vuur baard nagenoeg werd omsingeld. Na twee uren zwaar werk, aldus het Ilbld. had men den brand vrijwel bezworen, doch de twee pakhuizen met hun kostbaren in houd waren geheel verloren gegaan. In het pakhuis, waar de brand is ontstaan, stonden o.a. een benzine-auto en een -volgwagen, als mede olie en benzine. Dit alles is, met een twaalftal fietsen van het personeele geheel verbrand. Ook de machinekamer van de melkfabriek heeft veel brand- en waterscha de. De eerste paar dagen zal dit bedrijf niet kunnen draaien. De oorzaak van den brand is te wij ten aan onvoorzichtigheid met vuur. Een achttienjarige arbeider stak in de garage een sigaret aan, waardoor de benzine in een der vaten vlam vat te. Hij is door de politie gearresteerd en opgesloten. De schade die voorloo- pig wodt geraamd op f 30.000, wordt door de verzekering gedekt. Een der Barneveldsche brandweerlieden werd door neervallend puin aan do hand ge wond; hij werd door een arts verbonden. Fantast voor het Duitsche gerecht. Een groot fantast end omoor is de ver dachte L. J. van 'i oud 24 jaar, van beroep kolenhandelaar en woonachtig te Gronin gen, die gisteren voor het Landesgericht al daar terecht stond. Verd. had op de groote markt te Groningen een Duitsch bankbiljet uit den oorlog 1914 1918 gevonden, eertijds ter waarde van 20 duizend MarK of f 13.000 Nederlandsch gold. Hiermede ging verd. naar ccn bank, mée- nende dat uitbetaling van het geld zou plaats „vinden. Hem werd echter gezegd, dat het bankbiljet waardeloos was. Op een vraag hoe hij aan dit biljet kwam, zeide verd. liet van een ander te hebben gebeurd. Dan is u aldus de conclusie van de bank bedrogen en moet u zich bij de politie melden. Verd. ging naar de Nederlandsche politie en ver telde daar, dat hij het bankbiljet van een Duitschen soldaat had gekregen in een café hier ter stede en daarvoor f 13.000 had uit betaald. De Nederlandsche politie wees ver dachte naar de Sicherheitspolizei, die de zaak in onderzoek nam. Langen tijd wist verdachte zich goed te houden, doch ten langen leste na de politie veel moeite te hebben bezorgd, vertelde hij den waren gang van zaken. Verd. vertelde dat hij toen hij eenmaal hij do bank was geweest, hij het niet durfde wagen om niet naar de politie te gaan. Ik dacht, aldus verd., den soldaat vinden ze toch niet, dus komt de zaak wel in de doof pot. Dr. Thier deelde echter mede, dat verd. vreoger gezegd had: gelooven ze mij, dan krijg ik wat, gelooven ze mij niet, dan krijg ik niets en dat is ook zoo erg niet. Te zij ner verontschuldiging wist de verd., die een dommen indruk maakte, niets te zeggen. De Staatsanwalt. requireerde 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis, die reeds 3 maanden be draagt. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Zes maanden voor beieediging van den Führer. Het Duitsche Landesgericht heeft Zaterdag in de zittingszaal der Arrondissementsrecht bank te Groningen een zitting gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. De eerste verdachte was de 20-jarige J. T., van beroep timmerman. Hem was ten laste ge legd dat hij zich ap 14 Juni i. d. Rabenhapt- kazerne te Groningen, waar hij werkzaamhe den verrichte, tegenover een electricien, be- leedigend over den Führer heeft geuit. Verdachte, die nog niet eerder met den strafrechter in aanraking was geweest, zeide op een desbetreffende vraag van den Land- gerichtsdirektor Dr. Thier, dat hij niet wilde ontkennen deze holeedigingon te hebben ge uit, maar dat hij ze zich niet kon herinneren. De Staatsanwalt Dr. Kobliz zeide in zijn re quisitoir, kort te kunnen zijn. De beieediging van den Führer is bewezen. In ieder land worden beleedigingen, jegens het staatshoofd gestraft en worden nersonen, die helredigen, gearresteerd: den 17en .Tuni is verd. dan ook in voorloonige hechtenis gesteld. Een gevoe lige straf achtte s^r. or> zijn plaats om hier door tevens ande-en. d:e gemakkelijk veel zengen zender na te denken, af te schrikken. Spr. wilde met zijn eisch er rekening mee houden, dat vele gemoederen in Juni nog niet tot rust gekomen waren. Wie zich thans ot> een dergelhke witze uitlaat over den Führer. zal met een zwaardere straf worden gestraft. De Staatsanwalt requireerde zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloonige hechtenis. Nadat de rechtbank zich een oogenblik had teruggetrokken, werd de verd. conform den eisch van den Staatsanwalt veroordeeld. Voorarrest acht Duitsche gerecht voldoende straf. M. E. de Vr. koopman, oud 64 jaar, had in zijn zaak te Leeuwarden tegen zijn dienst meisje gezegd in een minder prettig ge sprek: „Mijn zaak gaat zoo slecht sinds dc Duitschers hier zijn. De Duitschers zijn overal de schuld van. Verdachte, voegde een beieediging tegen den Fuehrer eraan toe. Giesteren stond hij te Groningen voor het Landesgericht terecht. De getuige in deze zaak, het bovenge noemde dienstmeisje, was niet gedagvaard, aangezien zij in Duitschland werkt. Verdachte, die erg doof is, zegt niet meer te weten, wat hij half Juli heeft gezegd. Hij wilde niet ontkennen, dat hij zicli aldus heeft uitgelaten. Verdachte vertelt vervol gens dat hij een ongelukkig gezin heeft, waar hij met zijn zaak in ouden rommel hard voor moet werken. Hij doet een beroep op de menschiievendheid. van de rechtbank De Staatsanwalt vindt het een zeer ernstig feit, waaraan verd. zich heeft schuldig ge maakt. Weliswaar is verd. een Jood maar toch laten wij ons dergelijke be'eedigingen aldus de Staatsanwalt niet welgeval len. Spr. requireerde 5 maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, die reeds vier maanden bedraagt Bij het bepalen van zijn eisch heeft de Staatsanwalt rekening gehouden met den hoogen leeftijd van verd. en met het feit. dat achter hem een hulpbehoevend gezin staat. Mr. J. Ph. H. Bruel'uit Leeuwarden vroeg clementie. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verd. tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. GRONINGER FABRIEKSARBEIDER GAF ER DE DUITSCHERS DE SCHULD VAN. A. B., oud 22 jaar, van beroep fabrieks arbeider en woonachtig te Groningen, had zicli tegenover verschillende menschcn be- leedigend over Duitschland uitgelaten. O.m. heeft hij gezegd, dat de Duitschers Haar lem hebben gebombardeerd. 17 October jl. is verdachte in voorloopige hechtenis ge steld Het klinkt heel erg, wat ik gezegd heb, aldus verd. in de zitting van het Landes gericht te Groningen. Maar ik heb dit al les nooit zoo gezegd. Ik was in gesprek met anderen over den toestand en toen kwam van het een het andere. Voorts ver telde verd. 2 maanden in Duitschland te hebben gewerkt, daar goed verdiend en ge geten te hebben, zoo zelfs dat hij niettegen staande zwaren arbeid is gegroeid. Op desbetreffende vragen antwoordde verd., dat hij zelf niet gezegd heeft, dat Haarlem door de Duitschers is gebombar deerd, maar dat hij dat van anderen had gehoord, die tevens hadden gezegd, dat de Duitschers het bombardement zelf hadden toegegeven. Dit heb ik ook, aldus verd, in dat gesprek gezegd. Welk voordeel zouden de Duitschers bij dat bombardement gehad hebben? Op deze vraag van dr. Thier kon verd geen antwoord geven De Staatsantwait wees op de dwaze ge ruchten van bombardementen door Duit schers uitgevoerd. Deze geruchten, die ge voerd worden door de Engelsche propa ganda, verstommen niet en zoo wordt sy stematisch tegen Duitschland een hetze gevoerd. Dat kunnen wij ons, aldus spr., niet laten welgevallen. Een gevoelige straf is hier op zijn plaats. Spr. eischte, reke ning houdende met den gunstigen indruk, die verd. maakte, 3 maanden gevangenis straf met aftrek van de prev. hechtenis. Conform werd verd. veroordeeld. Om den wederopbouw zoo krachtig moge lijk te stimuleeren en voor een vlotte en on middellijke behandeling van alle problemen, verband houdende met den wederopbouw, zorg te dragen, is de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw voornemens een aan tal deskundigen te benoemen, welke hein zul len vertegenwoordigen in de verschillende verwoeste plaatsen. Deze deskundigen zullen belast worden met de leiding van de voorbereiding en uit voering van de civiel-technische werken in bepaalde gemeenten, voor zoover deze wer ken verband houden met den wederopbouw. Dit zal natuurlijk geschieden in samenwer king met de gemeentebesturen. Voor Middel burg is Dr. Ringers reeds tot een benoeming overgegaan en heeft als zoodanig aangesteld de heer C. van Boven, oud-kapitein der genie. Door personeelcommissies van P.T.T. Vanaf heden tot en met 6 Januari a.s. zijn weer de bekende kinderpostzegels ver krijgbaar, zoo ook dó kinderbriefkaarten. Als steeds zijn zij artistiek uitgevoerd. Men kent het sympathieke doel van de netto- opbrengst: bescherming van kinderen, d'ie niet door hun ouders grootgebracht kunnen worden. Iets nieuws is, dat zegels én kaarten door personeclcomité's van P.T.T. langs de huizen te koop zullen worden aangeboden. Het Wille Huis heeft medegedeeld, dat Roosevelt, na een conferentie met den pas benoemden ambassadeur in Frankrijk. Lea- hv. gisteren Washington verlaten heeft om een reis te maken. De secretaris van Roo sevelt. Early, verklaarde aan vertegenwoor digers van de pers. dat Roosevelt voorne mens is, tot 16 December weg te blijven „als niet een crisis het noodig maakt, dat hii eerder terugkomt". Earlv zeid'> geen officieele verklaring te kunnen afleggen ten aanzien van het doel van de reis van den president. Men hoort hier de meenine verkondigen, dat Roosevelt zich in Miami op pen oorlogsschip zal inschepen om zijn lievel'ngSsport, het visschen, met e.<m in spectie van de Caraïbisehe verdediegngs- werken en de onlangs verbetorde forfifica ties aan het Panamakanaal te verbinden. Rede van de Valera. De Valera beeft te Waterford een rede gehouden en daarin o.a. gezegd: Wij leven in een gevaarlijken tijd en wij moeten doen wat noodzakelijk is voor de verdediging van het land. Ik verwacht, dat alle jonge man nen tusschen 20 en 25 jaar tot de plaaise- ■:e verdedigingstroepen zullen toetreden. Wij moeten ons niet alleen militair, doeh ook economisch voorbereiden. De grootste so berheid in liet verbruik van levensmiddelen is noodig. Elk stuk land, ook het kleinste moet bewerkt worden, opdat er ook inaar voor de koeien geoogst kan worden Wij moe ten ons op alle eventualiteiten voorbereiden. Als wij dat doen, dan zullen we de crisis te boven komen. %Zij zullen voor geen middel te rugdeinzen om hun doel te be reiken. Vijfhonderdduizend Engelsche metaalar beiders en technici hebben zich officieel tot de- regeering en de bevoegde instanties der particuliere industrie gewend met den eisch, tot( verliooging van hèt uurloon met drie pence. Dit is geschied in den vorm van een resolutie, die de vertegenwoordigers der plaatselijke bonden op een te Sonthport gehouden conferentie met algemeene stem men hebben aangenomen. Voorloopig heeft men ervan afgezien aan de eisch kracht bij te zetten door met staking te dreigen om niet direct in conflict te komen met de wet, die het staken in oorlogstijd verbiedt. De regeering is er evenwel van in kennis gesteld, dat eventueel voor geen middel om het doel te bereiken zal worden terugge deinsd. In een rede te Manchester heeft de En gelsche minister van voedselvoorziening, lord VV-oolton, volgens Reuter bekend ge maakt, dat de Engelsche bevolking in de toekomst spaarzamer moet leven. Engeland moet thans zooveel mogelijk van de in het land zelf geproduceerde voortbrengselen le ven. Ontbrekende levensmiddelen moeten in gevoerd worden. Hiervoor zijn evenwel Britsche schepen noodig. die slechts met het grootste overleg beschikbaar gesteld kun nen worden. Hij kan echter niet meer toe laten. dat mpt deze schepen dingen aange voerd jvorden. die niet van essentieel be lang zijn voor de voortzetting van den oor log. Sedert Zaterdagavond woedt op de Zwar te Zee een storm. De temperatuur is tot het nulpunt gedaald. De kustscheepvaart en de visseherij is gestaakt. Tengevolge van bet noodweer kon een Fransch schip, dat in Constanza tweehonderd joden aan boord had genomen, om hen naar het Na bije Oosten te brengen, niet .vertrekken. In de eerste twee weken van de burger lijke ongehoorzaamheidscampagne \an oen leider der congrespartij, Gandhi, zijn derd leden van deze partij gean'esteml. naar officieel te Bombay bekend gemaaki wordt. Deze arrestaties geschieden op gronci van de wet ter verdediging van de heilig heid van den staat. Onder de gearresteerden bevinden zich vier voormalige provinciale premiers, elf provinciale ministers, zeven voorzitters van provinciale wetgevende ver gaderingen, mitsgaders verscheidene leden der centrale commissie van het al-Indische congres. De meeste gearresteerden zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen, die bij de vrouwen beginnen bij drie maanden, en bij de mannen bij anderhalf jaar. Lotharingen met de Saarpfalz tot „West-Mark" samengevoegd, De verhuizing van de- Fransch sprekende bevolkingsdeelen uit Lotharingen- is defeni- tief afgesloten. Gouwleider Buerckel heeft dit in een rede bevestigd en verklaard, dat aan Duitschlands westgrens thans duidelij ke verhoudingen zijn geschapen. Met den terugkeer van Lotharingen in het rijk is oeroud Duitsch land weer bevrijd en 'n po litiek onrecht goed gemaakt. Thans geldt het grondbeginsel, aldus de gouwleider, dat zoover de grenzen van het Rijk zich uit strekken, slechts Duitschers zullen wonen Tevens deelde gouwleider Buerckel bij deze gelegenheid voor de eerste maal mede, dat de gouw Saarpfalz en Lotharingen politiek en economisch volkomen zullen worden sa mcngesmolten. In de toekomst, zoo verklaar de hij, zou geen Saarpfalz en ook geen po litieke gouw Lotharingen bestaan, doch deze gouw heet voortaan „West-Mark." In Iersche kringen overweegt men het nemen van scherpere maatregelen om den uit Engeland komenden stroom vluchte lingen eenigszins te beperken, daar die voor de levensmiddelentoestand des lands gevaarlijk begint te worden. Ierland heeft, zoo wordt te Dublin gezegd, reeds genoeg te stellen met vluchtelingen van zijn eigen nationaliteit, die door den luchtoorlog uit Engeland vertrokken zijn of door de toe nemende vijandigheid der Engelsche werk gevers hun baantje hebben verloren. Dien tengevolge is in Ierland de werkloosheid toegenomen en is voor het land een moei lijk probleem ontstaan, aangezien aan c'en anderen kant ook de gebruikelijke emigra tie naar rle Ver. Staten opgehouden heeft. De. regeering heeft het plan maatregelen te nemen ter verzachting van de werkloos heid door uitvoering van openbare wer ken, vooral op het gebied van den aanleg van wegen. Er zullen z.g. bouwformaties opgericht worden voor jongemannen, die onder militaire leiding staan en welker le den in uniform gekleed zijn. De grootste hinderpaal voor het land is echter gelegen, zoo wordt verder gezegd, in de speciale chicanes, die Engeland aan den lerscben in- en uitvoer bereidt om op die wijze druk op de Iersche regeeriog uit te oefenen. Bulgaarscfre politieke kringen wijzen er op, dat de toestand op het Balkanschier eiland op het oogenblik zoo is, dat de ont spanning, die sinds eenige dagen in ont wikkeling is, in (£it gebied van Europa, voorbestemd is om verdiept en verstevigd te worden ten voordeele van de landen, die niet het voornemen hebben om in liet con flict te wofden meegesleept. Te Sofia heeft men den indruk, dat de recente pogingen van Engeland, die er toe strekten om de tusschenkomst te verkrijgen van Turkije in den oorlog, volkomen zijn mislukt. Zelfs de Turksehe bladen bevestigen don vredeswil van het Turksehe volk, dat niet bereid schijnt, de gevaren en offers van een oorlog alleen voor de belangen van Londen onder oogen te zien. De bovenge noemde politieke kringen zien een ander tot tevredenheid stemmend symptoon in den Ralkentoestand in de houding van Zuid- Slavië. dat zijn nolitiek geleidelijk leidt in de richting van de soilmogcndheden, welker diplomatieke en militaire actie de grondsla gen van een nieuw Europa legt. Met Schotsche whisky heeft Engeland de eerste oorlogsmaanden de vliegtuigen uit de Vereenigde Staten betaald. In deze periode hebben de Ver. Stalen voor een waarde van 23 millioen dollar vliegtuigen aan En geland geleverd en het Vereenigd Konink rijk leverde in dat tijdsbestek voor 26 mil lioen dollar whisky aan Amerika. De Schotsche whisky neemt onder de Britsche uitvoerartikelen naar de Ver. Staten vol gens de waarde de eerste plaats in Do groote hoeveelheden whisky, die thans door Engeland aan Amerika geleverd worden, komen - naar het Zondagsblad „The People opmerkt uit de groote reserves. e in de laren voor den oorloc in de pak- aanmüpiïj?" Rl'00t" Schotsche stokerijen nftvnel li .aren- De abnormaal hooge uitvoer ais tegenprestatie voor r'/ Ameri- Bri tl 1- „r'°°P1 Van de ccscrves van het whiskv ro«« Vermosren- Hoe ?''ont rle groot penoo 6 0 is' zü za' nauwelijks Kalme handel. 4Veifolenij€ markt. Onregelmatige koers, beweging. Amerikanen mee. rendeels iets hooger. Beleg, gingen stil. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. L.K. 1013/16 101% 96% 96il 1013/16 101' J 85%-85% 85%-S6 l/ja 86V4 86% 83i/2 833/* Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 idem met hel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 51/2 DUITSCHLAND D Gr b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 A'dam '37 I 3% 83% 's Grav. '37 I 3V2 91% N.-Holl. '38 3 82. N.-Holl. '38 II (31/2) 3 R'dam '37 I III 3% 82 81 l/jg Z.-Holland 1937 3 hypotheekbanken. Ned. Hyp.b. Veendam 3V2 93 92% industieele ondernemingen. Buitenland. Farbenind. I G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 Koloniale Bank a 178 175% Ned. Ind. Hamfalsb. a 129 129% Ned. Handel Mij. c. v. A 118% 116% A.K U. 117%—114 113%—112% Calvé Delft c v. A. 80 Centr. Suiker Mij. 192 196 Fokker g. A. 175 183 Lever Bros en Unilever cv.A130%129 130—12814 Ned. Ford 315 314% Philips G B.v.A. 204%—200 2O3%-201 Philips pref. A 143% 'f43 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 29%29 29%;—291/4 Am. Sm en Ref. c.A. 47 46 Beth. Steel c.v. A 82%80% 81%.80% Gen. Motors c.v. A. 53% 53% Kennecot Copper c.v. A. 37%37% 38—37 VIS North. Am Aviation c.v A 18 3/16 18% Rep. Steel c.v. A. 24%-24 24 -15/16-24% U. S. Steel c.v. A. 69—66% 68%—66% Binnenland. Dordfsrhe Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 243 2381% 273-264 263-257 12 5/16-12 7/16 121/2-12% II14-U 111/16-10 15/16 Holland Amerikalijn A Java China-Japanlijn A. Kon. Ned. Stoomb Mij. nat. bez. v. A Kon. Paketvaart A. Ned Scheepv Unie A. Rott r.lpvd A. Stoomv Mij Nederland A 110-115 115-113 145—147% 148—144% 1513%—150% 149%-148 226 226 171-167% 171-167 140-138% 138-131 144-140 140 H.V.A 442-435 440-435 Javasrhe Cultuur 2643/ 264 NI SU. 254% 252 Ver. Vorsfenl. Cult. 127%-125 12034-125% Deli Batavia Mij. Heli Mij c. v. A. Senembah 191-190 100 257-259 261-264 202%-205 204 Amsterd. Rubber Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A. 278%-271% 279-274 192%-193 194% 2043% 201 Koersen voor stortingen op 3 December '4W Reichsmarken 75 36; Belga's 30 1432; ZwM sersehe Francs 43.56: Lires 9 87; Deensche Kronen '16 40; Zweedscbe Kronen 44,8a Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42} Tsjechische Kronen (nieuwe sehuldpn) Do Amerikaansche ambassadeur te LoiF den, Kennedy, heeft bekend gemaakt, dat hij President Roosevelt op 6 November zijn ontslagaanvrage heeft voorgelegd. Roose velt heeft hem verzocht den titel van am bassadeur in Londen te houden totdat zijn opvolger benoemd zal zijn Kennedy zeide. dat bij in geen geval als ambassadeur naar Londen zal torugkeeren. Al zijn aandacn» zal er in de toekomst naar uitgaan, 'l,c j' dent Roosevelt bohnlnznnm ie ziin om Vereenigde Staten buiten den oorlog houden. Hij verklaarde dit voor het oog''11' blik het belangrijkste te achten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2