kerilaansche begeleiding voor Engelsche schepen ïlieuuM uil Ua& Voorloopg geeo nieuw Haagsch raadhuis DE PAUS NAAR PORTUGAL? Kapitaal naar Duitschland De Engelsche scheepsbouw ha'f lam geslagen Luitenant-kolonel Wiek Heldersche jongens voetballen tegen Luxumburgers Marktberichten IJsclub „Oost" Tc water door de duisternis St. Nicolaaspakketfen voor geïnterneerde Nederlanders Zonder bon Op de bon Eerst thee, toen koffie! JAPANS TAAK IN NED. INDIË Belasting verhoogïng in Britsch-Indië Bij den kindervriend. Wie rou er bang rijn voor den Sint, die, ondanks zoovele beslommeringen, deze week voor groot en klein weer zijn gaven komt brengen? (Foto Pax- Holland) En winnen met 6SI Een der leden van de Helderaehe kolonie in Duitschland zendt ons 't volgende voetbal verslag over een wedstrijd, die dezer dagen tusssehen een Heldersch en een Luxembursch elftal gespeeld werd. Deze strijd had plaats op het terrein der R.A.3. lagen te Feruthal. De Nederlandsche ploeg bestond uit Hel. ersche spelers en uit enkele uit de naaste omgeving; de andere ploeg uit Luxemburgsche arbeiders. De opstelling zag er als volgt uit; Holland. W. v. d. Voort R. Vermeulen K. Brantenaar G. Kiers H. Quak H. v .d. Akker G; de Roo M, Bonten H. Noor Chr. Heeres (aanv.) E. Broers o Roth (aanv.) Kontz Cornelius Marx Litt Steffen Relten Wlndsluke Freilingen Akkerman Uri Lunoetnhuxg. Scheidsrechter: W. Markus (D.). Reserve voor Holland: W. Leijtenaar en L. Bos. Holland wint de toss en verkiest tegen den recht over het veid staanden wind te spelen. L. trapt af en onderneemt een feilen aanval op de H.-veste; doch deze wordt afgeslagen. Het spel verplaatst zich dan op de L.-helft, doch door onvoldoende afwerking leveren deze aanvallen geen resultaat op. Het is dan na 10 m'n. spelen dat L. het eerst succes heeft. Kontz krijgt den bal toegespeeld en hoewel zwaar öehinderd weet hij de leiding te bezor gen (01). Direct onderneemt H. eenige tegen-aanvallen doch de schoten gaan juist naast of over. Als dan plotseling L. doorbreekt staat de H- verdediging zoover opgesteld, dat Litt gemak kelijk kan scoren, 02. Dan wordt, nadat het spel eenigen tijd heen en weer gegolfd iuit een vrijen schop het eerste H.-doelpunt geboren. Brantenaar plaatst naar Heeres, vandaar naar de Roo, die prachtig doorgeeft naar Broers, en die dan feilloos inschiet, 12. Door een overtreding van L. krijgt H. na 25 min. spelen een penalty toegewezen, die door Bon ten echter hoog overgeschoten wordt. Dan onderneemt L. een feilen en goed op gezetten aanval en uit een strubbeling scoort Litt voor derde maal, 13. Dan blaast de scheidsrechter rusten. Na de koffie is het opnieuw aantreden, en wordt de strijd hervat. Holland heeft door om standigheden dan 8 spelers in 't veld, terwijl v. d. Akker die gewond is door L. Bos vervan gen is. H. trapt met den wind in den rug af, en reeds 2 min. na de hervatting geeft H. Quak den L.- keeper het nakijken, 23. Als alle spelers dan weer present zijn trekt H. opnieuw ten aanval, doch deze wordt afgeslagen. 12 min. na de hervatting weet Noor dan den gelijkmaker door solo-spel te scoren 33. H. komt er steeds beter in, en L. wordt ge heel overspeeld. .Het duurt dan ook niet lang of Noor, die den smaak te pakken krijgt, geeft den L.-keeper geen schijn van kans, 43. Ver woed onderneemt L. tegenaanvallen, doch de H.-achterhoede smoort hst gevaar reeds in de kiem. Bjj H. komt hoe langer hoe meer de over tuiging, dat de strijd gewonnen kan worden, en roo gaat deze geheel in toeken staan; met verdubbeld élan werpt H. zich in den strijd. L. wordt geheel op eigen helft teruggedrongen. Keer op keer sticht H. verwarring in de L.- ploeg. Het is dan de Roo, die na goed vleugelspel, voor de 5e maal scoort 53. Holland gaat het dan wat kalmer aan doen, waardoor L. meer kan opdringen, doch haar aanvallen worden door vermoeidheid onvoldoende afgewerkt. Als dan Bonten, in vrije positie, den bal krijgt toegespeeld kan de L.-keeper zijn schot niet keeren, 6-3. Na eenige min. blaast dan scheidsrechter Markus het einde, en heeft Holland een zwaar bevochten zege behaald. Zij nog vermeld, dat de L.-spelers prettige tegenstanders waren en dat 's-avonds een ge zellig samenzijn plaats vond. Men hoopt spoedig een revanche-strijd te kunnen spelen. 1 Dec. treedt de H.-ploeg aan tegen een uit Duitsche arbeiders samen gesteld elftal. J&x&tich nieiuwi Veemarkt. Aanvoer: 2 koeien 200225; 4 rammen 3570; 5 biggen 1822; 60 kippen 0.751. MARKTOVERZICHT. De veeaanvoer van de Texelsche markt was Maandag van weinig beteekenis. De wolvee- aanvoer bestond uit een 4-tal rammen, die duur werden verkocht. Hoogste prijs pl.m. 70.Koeien waren eveneens duur: 200 225. Ander rundvee werd niet verhandeld. Biggen pl.m. 20. per stuk. Een 60-tal kippen werden verhandeld. Prijs 0.751. Aan de eierenveiling blijft de regeeringsprjjs gelijk aan vorige week 1.07 per kg. De vorige week hield bovengenoemde IJs club haar Jaarvergadering voor de eerste maal sinds haar bestaan, te Oosterend, in het „Wapen van Amsterdam", waarvoor toestem ming was verleend door den Procureur- Generaal. De voorzitter, H. Steigstra, opende de ver gadering, welke door 52 leden van de ruim 300, werd bezocht, met een toepasselijk woord, waarna hij den secretaris, P. Rozendaal, ver zocht de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Verder las de secretaris zijn jaarverslag voor. De voorzitter dankte hem voor zijn uitge breid verslag en notuleering. Hierna volgde het verslag van den penningmeester Jan Roeper, waaruit bleek, dat de ontvangsten be droegen 414.87 en de uitgaven 392.13, zoo dat er nog een batig saldo was van 22.74. De rekeningen werden nagezien door de hee- ren C. P. Burger en C. de Kort en in orde bevonden, waarna de voorzitter hem dankte. Nu volgde de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren. P. Rozendaal. C. Dijker, W. C. Daalder en Jac. de Smit. Allen werden herkozen, de eerste drie namen hun benoeming aan, doch de laatste was niet aan wezig en zou hiermee in kennis gesteld wor den. Daar het al laat werdj moesten enkele besprekingen en rondvraag vervallen waar na de verloting plaats had. Er werden 98 loten verkocht 4 0.10. Ieder jaar verloot de vereeniging een paar schaatsen, om het ver- gaderingbezoek te bevorderen. De gelukkige winnaar was Cor van Liere AMz., op lot no. 72. Verder deelde de penningmeester mee, dat voor leden, die bedanken bfj de aanbieding der kaartjes en in hetzelfde seizoen weer wen- schen toe te treden, de contributie verdub beld wordt, zulks in het belang van de ver eeniging; hiervan wordt beslist niet afgewe ken. Hierna sloot de voorzitter tegen elf uur de vergadering met dank voor de goede opkomst. Visscherij Urk, 2 December 1940. Door 25 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 780 pond snoekbaars, van 80 tot 120 pond per vaartuig, prijs 41 tot 46 Va ct.; 260 pond baars, 20 tot 24 ct. en 230 pond blei, 20 tot 22 ct., alles per pond. De vaartuigen, welke weer aan de Noord- zeevisscherij gaan deelnemen, nemen elke week weer in aantal toe. Deze week zullen ongeveer 15 vaartuigen de Waddenzeevis- schery beginnen, waartoe deze reeds een vis scherij-vergunning hebben gekregen. Hier wordt dan veelal gevischt op: Sardijn. Enke len der visschers waren verleden week met de sardijnvisscherjj al zeer gelukkig. Daar de sardijn ongekend duur was, varieerden de weekbesommingen van 500 tot 700 per Noordzeevaartuig. Ook wordt hier al gevischt op garnalen. De Noordzeevaartuigen bij de kust van Scheveningen boekten weekbesom mingen van 280 tot 430 per vaartuig. De Noordzeevisch was zeer hoog in prijs. De vangsten van de platvisch waren van matig tot goed. Op de voormalige Zuiderzee begint de snoekbaarsvisscherij in omvang toe te nemen. De groote motorvaartuigen, welke dicht bij den Afsluitdijk aan het visschen zijn, maakten goed tot zeer goede vangsten. Veelal varieer den deze zelfs van 4001500 pond per etmaal. Hier wordt met staand net gevischt. Door deze categorie visschers werden besommingen geboekt van 520700 per vaartuig.. De kleine stoombeugers brachten per et maal vangsten aan de markt van 56 tot 150 pond per vaartuig. Van deze soort snoek baars was de gemiddelde prijs 42 ct. per pond. De weekresultaten waren tot 60 per motor vaartuig. De vorige week 25 tot en met 30 Novem ber) werd door 10 tot 25 vaartuigen per dag aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 2639 pond snoekbaars, prijs 384614 ct.845 pond baars, 2024 ct.; 490 pond blei, 1822 ct., en 300 pond voorn, 1416 ct., alles per pond. En deels door den drank. De duisternis is oorzaak geweest, dat ook gisteravond te Amsterdam een aantal per sonen te water geraakten. Om 20 minuten over acht geraakte een 68-jarige dame in de Reguliersgracht nabij de Falckstraat. Toen zij op het droge was gebracht, waren de le vensgeesten geweken. Een heer. die in den Singel tegenover per ceel 18 liep, moest in het Binnengasthuis worden opgenomen. Een drenkeling, die in de Geldersche kade en twee, die in de Ouderzijds Achterburgwal waren geraakt, werden door voorbijgangers gered, evenals iemand, die in den Klove niersburgwal was terecht gekomen, doordat drankinvloed en duisternis zijn pad onze ker maakten. VIA NED. ROODE KRUIS EN WINTERHULP. Overeenkomstig een aan hem medegedeeld initiatief heeft de Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart. goedgevonden, dat aan de zijnerzijds, bij wijze van repressaille wegens de arrestaties van Duitschers in Ne- derlandsch-Indië, ter interneering aangehou den en naar Duitschland in het kamp Bu- chenwalde overgebrachte Nederlanders bi.i gelegenheid van den aanstaanden St. Nico- laasdag geschenkpaketten worden overhan digd. Deze paketten, welke een gewicht van tien pond per stuk hebben, zijn door het Ne derlandsche Roode Kruis en door de Winter hulp Nederland samengesteld en ter verzen ding gereedgemaakt. Zij zullen heden in den loop van den dag in vrachtauto's naar Bu- chenwalde worden vervoerd om daar tijdig voor den St. Nicolaasdag aanwezig te zijn. Plannen worden echter verder uitgewerkt. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van 's-Gravenhage doelen B. en W. den raad met betrekking tot den stad huisbouw het volgende mede: Een poging in Juni 1940 gedaan om de vereischte vergunning van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw te ver krijgen voor de uitvoering van den bouw van het gewapend hotonskelet voor hot nieu we raadhuis is zonder het gewenschte re sultaat gebleven. Inmiddels is de matcrialenpositie in ons land nog aanmerkelijk moeilijker gewor den. zoodat de vergunning voor dezen b.ot w voorloopig uitgesloten met worden geacht. Met het uitwerken van de plannen wordt geregeld voortgegaan. PRIJSOPDRIJVING IN ^OEGOSLAVIë. De Joodsche grossier Salomon Moiss, te Belgrado, wiens vermogen op meer dan 50 millioen dinar geschat wordt, is wegens prijsopdrijving tot IOV2 maand hechtenis en 200.000 dinar boete veroordeeld. Boven dien zijn goederen ter waarde van 1.5 mil lioen dinar 'bij hem in beslag genomen, Diemer politie doet goede vangst. De gemeentepolitie te Diemen is eenige gevallen van clandistiene verlJ??Pf.rll.. t goederen, welke Onder de distributie vallen op het spoor gekomen. In ve' hiermede zijn vier personen in arrest g steld. Het was de politie bekend geworden, aldus het Hsb. dat een Diemenaar tal van arti kelen, die op den bon verkrijgbaar waren gesteld, verhandelde, zonder daarvoor bon nen te vragen. Er werd huiszoeking bij den man gedaan. Men vond er een vat met liter lijnolie en groote hoeveelheden koffie en thee. Het bleek, dat de lijnolie door een aannemer te Amsterdam aan den Diemen- schen kettinghandelaar was geleverd. De aannemer in daarop eveneens in arrest gesteld. Een Ainsterdamsche winkelier en een par ticulier uit de hoofdstad die buiten de distributie 0111 de koffie en thee aan den Diemenaar hadden geleverd, werden mede gearresteerd. De Diemensche kettinghandelaar deed met de clandestien verkregen goederen goe de zaken. Hij verkocht de koffie voor drie gulden de thee voor... zes gulden het Jiond. Reeds eerder had de politie tegen den Diemenaar wantrouwen opgevat. Men moest evenwel op een gunstige gelegenheid voor de huiszoeking wachten. Toen de in val geschiedde, had de politie ook aan de achterzijde van het huis post gevat r» ■bleek goed gezien. Want nauwelijks was h huiszoeking aangekondigd of de eigenn 6 rolde een vat, met pakjes koffie gevnM z'n tuin in. Bij het verhoor, later, maakt deze handeling de bekentenis van den hn delaar wat makkelijker. Ook de Amsterdammers, die in verband met deze zaak waren gearresteerd, legde een bekentenis af. Nadat procesverbaal te! gen hen was opgemaakt, werden zij ;n vrijheid gesteld. -™ In de Oudekerkerlaan te Diemen werd voorts iemand uit Ouderkerk aangehouden die in een bakfiets vet, boter, kaas en ge! condenseerde melk vervoerde. De goederen bleken bestemd te zijn voor den broer van den bakfietsman, een bakkersknecht te Dj» men. die er zijn werk van maakte, dez« artikelen clandestien te verkoopen. Tegen den bakkersknecht en tegen zijn broer werd procesverbaal opgemaakt. N Nieuwe diefstal te Zaandam, Voor de tweede maal in korten tijd is bil de fa. Terwee, koffie- en theehandel in da Peperstraat te Zaandam ingebroken. Be. cfnn rl r lo hllij den VOHffen kePT Oncyn,t„~.. 1 nn."""1" 7 V"£6. stond de buit den vongen keer, ongeveer 8 weken geleden, uit. vijfhonderd pakjes thee van een ons, ditmaal schonken de nachtelij, ke lïèzoekers hun aandacht aan den koffie» voorraad. Vermist wordt een hoeveelheid van 25 Kg. koffie. Josjizawa heeft vele kwesties op te lossen. De woordvoerder van het Japansche de partement van Buitenlandsche Zaken heeft in de dagelijksche persconferentie het vraag stuk van Nederlandsch-Indië ter sprake ge bracht en daarbij de hoop uitgesproken, dat de onderhandelingen tusschen Tokio en Ba tavia door Kenkitsji Josjizawa, den zoo juist benoemden nieuwen leider der Japansche delegatie, tot een goed einde zullen worden gebracht. Do besprekingen te Batavia, zoo vervolgde de woordvoerder, zullen niet tot het petroleumvraagstuk beperkt blijven. Josjizawa zal in zijn onderhandelingen met de autoriteiten van Ned. Indië nog vele an dere kwesties ter sprake brengen. Er is even wel geen wijziging gekomen in de politiek van Japan ten aanzien van Ned. Indië, Jos jizawa, zoo betoogde de woordvoerder nog, is tot eersten gedelegeerde benoemd ter ver vanging van den minister van Handel en Industrie Ichizo Kobajasji, die thans in To kio niet gemist kan worden in verband met het feit, dat binnenkort de Landdag geopend wordt. Josjizawa heeft aan de pers verklaard: „Ik ga niet naar Ned. Indië om diplomatieke besprekingen te voeren, maar voor commer- cieele onderhandelingen. Hoe lang deze on derhandelingen zuilen duren kan ik niet zeggen, maar ik ben voornemens openhar tig van gedachten te wisselen." Ten slotte verklaarde Josjizawa geen reden te zien, waarom Japan en Indië elkaar niet goed zouden kunnen begrijpen. Tengevolge van de verhoogde bewapeningsbij drage aan En geland. Tengevolge van de stijging der bijdragen die Indië voor de Britsche bewapening te leveren heeft, moest de Indische inkomsten belasting volgens een bericht uit New Delhi met 25 procent verhoogd worden. Ook de post-, telegram- en telefoontarieven zijn verhoogd. Deze verhoogingen zijn 1 De cember ingegaan. Berichten over Portugeesche uit- noodiging. Aan het bericht, dat de Portugeesche am bassadeur bij den Heiligen Stoel Donderdag door den Paus in particuliere audiëntie is ontvangen, knoopt men te Lissabon gissin gen vast met betrekking tot de mogelijkheid, dat de Portugeesche regeering don Paus zou hebben uitgenoodigd, voor den duur van den oorlog naar Portugal te komen, in dien Rome ernstig gebombardeerd zou wor den. Volgens een der geruchten, welke in Lissabon de ronde doen, zou deze uitnoo- diging Donderdag bij de audiëntie te Rome zijn gedaan. Volgens een ander dateert zij van den eersten tijd na de Italiaansche deel neming aan den oorlog en zou zij ook aan vaard zijn. Sommigen meenen zélfs te we ten, dat de Paus eventueel zijn intrek zou nemen in het vroegere klooster Maera, niet ver van Lissabon. Intusschcn moeten al deze geruchten met de grootste reserve bezren worden, omdat een bevestiging voorloopig niet te verkrij gen is. Geen vergunning van Deviezen- instituut meer noodlg. De Staatscourant van 2 December bevat o.m. de volgende bekendmaking' Dev 1 ezenbekendmakingen 11 on 12, waar bij werd bepaald, dat stortingen bij het Ne- derlandsch CJearingmstituut wegens hein ingen, welke een overmaking van kapitaal- bedragen naar het Duitsche Rijk en naar het Protectoraat Bohemen en Moravië ten doel hebbendan wel zoodanige overmaking in zich sluiten, slechts kunnen geschieden onder overlegging van epn V(M.KUKnninfr °an het Deviezemnstituut, worden ingetrokken. Vijftig procent van de capaciteit der Britsche werven verloren, gegaan. De Duitsche pers haalt het oordeel aan van deskundige Amerikaansche kringen volgens hetwelk door het Duitsche luchtof- fensief ongeveer 50 procent van de capaci. teit der Britsche werven verloren is ge, gaan. Het bouwprogramma der Engelsche regeering voor 1940 heeft P/4, millioen ton beloopen. Het zal echter slechts voor een gering deel uitgevoerd kunnen worden, zelfs wanneer nieuwe vernielingen verme, den zouden kunnen worden. Daarbij komt, dat hét oorspronkelijke bouwprogramma in .de verste verte niet voldoende is om de ver liezen als gevolg van het Duitsche offensief in te halen. De Amerikaansche deskundigen waarschuwen tegen overschatting van de prestaties op scheepsbouwgebied in de Brit sche dominions. Dit geldt voor Canada en in nog grootere mate voor Australië. Zelfs de bouwcapaciteit van de Amerikaansche Unie is over het algemeen beperkt. Enge land, zoo wordt verklaard, kan op het ge bied van den scheepsbouw van het buiten land binnen afzienbaren tijd geen bijzonder groote hulp verwachten. Ten aanzien van een bericht uit Londen, afkomstig uit Engelsche parlementaire krin gen, als zou president Roosevelt overwegen gebruik te maken van Amerikaansche vloot- eenheden om de Britsche schepen van de Amerikaansche kust tot het midden van den Atlantischen Oceaan te vergezellen, wordt in Washingtonsche kringen verklaard dat bij dit Engelsche bericht de wensch de vader van de gedachte is. Het bericht wordt als volkomen ongegrond gekenmerkt. Naar men voorts verneemt, heeft de secretaris van het Witte Huis, Early, verklaard, „van de zaak niets af te weten en de juistheid daar van in twijfel te moeten trekken." De gisteren als vermist opgegeven luite nant-kolonel der vliegers, Wiek, wordt door de Duitsche pers gehuldigd als een van de beste en moedigste vliegers van het Grootduitsche luchtwapen. In zijn mi litaire loopbaan maakte hij zeer snel car rière. In September 1938 tot luitenant be noemd, behaalde hij binnen een tijdsver loop van twee jaar den rang van luitenant kolonel en commodore van het roemrijke eskader, dat de overlevering van don meest succesvollen Duitschen jachtvlieger waar dig vertegenwoordigde. Na zijn twintigste overwinning in de lucht overhandigde rijksmaarschalk Goering hem op 1 Septem ber van dit jaar het ridderkruis van het IJzeren kruis Enkele weken later ontving hij van den Fuehrer als vierde officier van de Duitsche weermacht het eikenloof be- hoorende bij het ridderkruis. De Duitsche pers geeft uiting aan haar hoop, toch nog een gelukkig bericht van dezen als vermist opgegeven vlieger te ontvangen. LUCHTAANVAL OP TSJOENGKING. Volgens het Japansche lcgerbericht hebben vliegtuigen van de Japansche vloot Tsjoengking opnieuw aangevallen en mi" litairc doelen aldaar doeltreffend Fiet bommen bestookt. De Japansche vliegers ontmoetten nóch vijandelijke jagers, nóch luchtafweer. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND Naar uit Londen gemeld wordt, is onder den veestapel in de graafschappen Yorks- hiro en Cornwall mond- en klauwzeer uit gebroken. ENGELSCHE DUIKBOOT VERGAAN. De Britsche admiraliteit deelt mede. dat de Engelsche duikboot „Triad" over tijd en als verloren beschouwd moet worden*

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6