Baron A. Röell herdacht zet Fransche regeering de zaak recht Pogingen tot toenadering Meer wasch op de zeepbon Gebrek aan scheepsrüimfe voor Argentinië De aanvaPen op Brisfol AVONTUUR VAN BREDA'SCH GEZIN Een persgesprek met den rijkscommissaris Dieselautomobielen ombouwen Dc incidenten in Thailand Slecht weer in Joego-Slavic ZOO NOODIG ZAL TURKIJE VECHTEN Amsterdamsche effectenbeurs l.k. Roemeensche kerk aebfer legionnaire beweging Honoariie- Joeno-Sla vië DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN Import van vruchten Engeland stopgezet in Turken wisten raad met spoorwagens h Moedige k'eine Italiaansche ondernemingen. petroleumondernemingen. scheepvaart maatschappijen. suiker-ondernemingen. tabaksondernemingen. rubber-ondernemingen. Koersen Nederlandsch c'earinginstituut Britsche kruiser door duikboot beschadigd PLECHTIGE ZITTING VAN PROVINCIALE STATEN. Gistermorgen kwamen do Provinciale Sta ten van Noord-Holland, onder leiding van den waarnemend Commissaris, Mr. J. B. Bomans, bijeen. Aanwezig waren o.a. de oud-griffier der Staten, mr. S. H. Vening Meinesz, vele hooge ambtenaren en hoof den der provinciale bedrijven. Na de ope ning der vergadering werden mevouw Röell en eenige andere familieleden van den ontslapen Commissaris binnengeleid, mr. Bomans hield daarna een herdenkings rede. Hij z.eide o.a.: Nu het onherstelbare geschied is aan hem. gelijk het ons allen geschieden zal. is het de eenige troost, die wij u, mevrouw Röell, kunnen geven, dat de Almachtige hem een zachten dood heeft gegeven, na een lang. nuttig en schitterend leven. Spr. releveerde baron Röell's noes ten arbeid, zijn plichtsbetrachting. zijn groote liefde voor Noord-Holland cn zijn tromv aan Nederland. Wij hebben den Commissaris in het be gin. van dit jaar hartelijk gehuldigd, toen hii 25 jaar Commissaris was in dit ge west. Nog geen 25 weken was hij daarna Commissaris der provincie, maar deze laat ste 25 weken hebben de kroon gezet op de 25 jaren. Het machtige werk is heldhaftig en glorierijk volbraêht. Op 16 Januari is zijn marmeren borstbeeld in dit gebouw ont huld. Wij hebben echter geen marmer noodig om ons zijn fiere, krachtige per soonlijkheid steeds voor oogen te stellen. Zijn beeld leeft in ons hart, en zal ons tot voorbeeld strekken in onze daden. Als oudste lid in jaren sprak hierna de heer E. Lilden, die namens de Provinciale Staten en namens de provincie het buiten gewoon groote verlies memoreerde, dat de geheele provincie door het heengaan van baron Röell heeft geleden. Spr. herinnerde aan de woorden, welke de Commissaris in de vergadering van 18 Juni gesproken had en waarin hij een beroep deed op aller medewèrking onder de wereldschokkende gebeurtenissen, waaronder wij toen ver keerden. Hij herdacht de gevallenen in den strijd met de woorden van den Psalmist: „Leer ons onze dagen tellen, opdat wij een wijs hart hekomen." Niemand kon bevroe den, aldus spr dat zoo kort daarna deze woorden van den psalmist op hem be trekking zouden hebben. Tot het laatste oog'enblik van zijn welbesteed leven hooft hij gearbeid voor het welzijn van het nl- gemijjpn»en voor het heil van de provincie. Zijn gemis zal vooral onder de, moeilijke omstandigheden, waaronder land en volk verkeeren. dagelijks worden ervaren. Hij. die deze taak waarneemt, die hem zal op volgen, draagt een zwaren last. Tenslotte zcide spr., dat het hem een diepgevoelde behoefte was, hulde aan den overledene te brengen en tevens innige deelneming te. betuigen aan ben. die hij achterliet. Wij zullen, met hen, zijn gedachtenis in hooge eere houden. Van 8 op 20 kilo. Het zou in de bedoeling liggen met ingang van 7 December e.k. de hoeveelheid wasch- goed voor welke men 'een zeepbon aan do wasscherij behoort te geven, te verhoogen Vermoedelijk zal men aldus de lel. 20 inplaats van 8 kilo mogen geven. Zeven maanden rondpezrworvcn; met houthakken den kost ver. diend. Na bijna zeven maanden zijn gisteravond nog drie Bredanaars van de evacuatie terug gekeerd. Het waren do heer Th. Couwenberg, gepensionneerd kapitein van het Indisch le ger, met mevrouw Couwenberg en hun doch ter, leerlinge van het Stedelijk Gymnasium. Ook dit drietal was op den fatalen eersten Pinksterdag uit Breda vertrokken en tenslot te terecht gekomen in het kleine plaatsje Senfin, in het uiterste Zuiden van Frankrijk. Vele maanden hebben zij daar verhie ven, onkundig hoe het in het vader land was en geen kans ziende om naar Nederland terug te koeren. Aan vankelijk leefde de familie van het meegenomen geld, docli dit was na tuurlijk niet op zulk een lang ver blijf berekend, zoodat men naar mid delen omzag om op een of andere wij ze in eigen onderhoud te voorzien. De boerenfamilie, waar de heer cn me vrouw Couwenberg niet hun dochter onder dak hadden gevonden, was bereid de drie Nederlanders te onderhouden wanneer dezen meehielpen houthakken in de Pyreneeën. Van dit aanbod werd een dankbaar gebruik gemaakt, meldt de Tel., en zoo (rok men iedc- ren morgen vroeg de bergen in. om hoornen te vellen, deze met zware kettingen naar be neden te trekken en daar verder te zagen en te kloven. Ruim vier en een halve maand heeft men dit volgehouden, tot zich drie weken geleden de mogelijkheid voordeed in Noordelijke rich ting via Toulon naar Perpignan te vertrek ken, van waar met twee Nederlandsche autobussen verder gereisd kon worden, eerst naar Touluuse en later naar La Palissada. waar zich door omstandigheden een opont houd van zeventien darren voordeed. Van La Palissada werden met de ambulancebussen eerst zieke Nederlanders uit Zwitserland opgehaald en zoo duurde het nog zeventien dagen voor definitief de reis naar Nederland kon beginnen. Gisteravond arriveerde de ambulance- autobus met 65 Nederlanders, onder wie twee ernstige zieken, te Breda. De familie Couwenberg was onder hen de eenige Bre- dasche. Zij moest hier haar intrek nemen bij kennissen, daar juist twee weken geleden een broer van don heer Couwenberg de meu belen in een meubelbewaarplaats had laten opslaan. De rijkscommissaris voor Nederland'. Rijksminister Seyss-Inquart, heeft in een gesprek met een verslaggever van de „Voel- kischer Bcobachter" zijn standpunt weer gegeven ten aanzien van verschillende vraagstukken in Nederland. Hierin verklaarde de Rijkscommissaris, o.a.: de werkloosheid in Nederland was bui tengewoon groot en bedroeg rond 500.000, van wie ruim 200.000 niet geteld en gere gistreerd waren. Destijds bevonden zich daar van nog 100.000 in liet Nederlandsche le ger. Thans zijn er nog slechts 185.000 werk- loozen, van wie de helft niet voor arbeid geschikt is. In deze cijfers zijn zelfs de ont slagen krijgsgevangenen meegerekend. Door onze bemiddeling hebben 80.000 arbeiders werk in Duitschland gevonden. Het vraag stuk van de werkloosheid is opgelost. Men kan zelfs zeggen dat er in sommige vak groepen nog nooit zoo weinig werkcloozen geweest zijn als thans. De belangrijkste taak was het herstel van de verkeerswegen, de bruggen en de ver sperde waterwegen, waarover vroeger meer dan tweederde van het geheele goederenver keer ging. Voor het najaar is het ons gelukt dit doel te bereiken. De nieuwe toestand heeft Uiteraard ge weldige wijzigingen meegebracht. Uit een vrijhandelsland van zeer liberaal karakter, uit een economisch gebied dat liet. oog op de landen overzee gericht houdt, 'ontstaat een land met geleide economie, dat zich moet inschakelen in de economie, van het Europeesche vasteland. Ondanks de inspan ningen door den tegenwoordigen toestand, zijn de financiën en de valuta v. Nederland volkomen in orde gebracht. Dat Nederland ook in de toekomst met het Duitsche rijk zal samengaan, is in genuanceerden aan drang de overtuiging van bijna alle voor aanstaande politieke kringen. GASOLIE NIET MEER BESCHIK- BAAR. BENZINE BLIJFT EVEN EENS SCHAARSCH. Zij, die gebruik maken van Dieselautomo bielen, zullen er rekening mede te houden hebben, dat slechts bij hooge uitzondering gasoiie zal kunnen worden toegewezen als motorbrandstof. De huidige gasolie-situatie maakt het zelfs noodig, er op te rekenen, dat binnen afzion- baren tijd slechts zeer weinig garolie voor het motorwegverkeer verkrijgbaar zal zijn. Be langhebbenden wordt derhalve aangeraden motorrijtuigen, waarvoor gasoiie als motor brandstof moet worden gebruikt, zoo spoe dig mogelijk te vervangen door materiaal, waarvoor een andere motorbrandstof ge schikt is, of hun materiaal tot dit doel om te bouwen. De benzine-situatie makt het ongewenscht de vervanging te doen geschieden door mo torrijtuigen, waarvoor benzine als motor brandstof moet worden gebruikt. In dit verband wordt de aandacht geves tigd op de mogelijkheid tot het geschikt ma ken van de betrokken motorrijtuigen voor het gebruik en de montage van gasgeneratoren (hout-, kolen- en turfgeneratoren, alsmede lichtgasinstallaties). De rijksinspecteurs van het verkeer staan ten dienste van belang hebbenden voor het verstrekken van inlich tingen. JAPAN VOLGT IN SPANNING DE GEBEURTENISSEN. In Vichy is gisteren het volgende com muniqué uitgegeven: Zekere buitenlandsche agentschappen hebben berichten gepubliceerd over inci denten. die zich zouden hebben voorgedaan op verschillende punten aan de grens tus- schen Indoehina en Thailand. In het bij zonder hebben zij beweerd, dat Thailand- sche strijdkrachten drie districten in de streek van Ananya hebben bezet, dat Fransche vliegtuigen een Thailandsche stad zouden hebben gebombardeerd en dat an dere vliegtuigen door de Thailandsche ar tillerie zijn neergeschoten. Officieel wordt verklaard, dat deze bewe ringen van tendentieuze herkomst zijn en in strijd met de waarheid. Integendeel heb ben de Thailanders sedert 27 November wa re aanslagen op Indoehina ten uitvoer ge legd. De Indochineesche plaatsjes Thakhet en Savannakhet zijn viermaal gebombardeerd. Op 27 en 20 November en op 1 en 2 Decem ber. De Fransche autoriteiten hebben alle noodige maatregelen genomen om de instand houding der orde aan de grens te verzeke ren. Japan ziet argwanend toe. Naar aanleiding van de berichten over botsingen in het grensgebied tusschen Thailand en Fransch-Indo-China, schrijft de Jornioeri Sjimboen, dat de toestand daar steeds ernstiger wordt cn dat dit Japan niet koud kan laten. Tegenover liet Japan- sche streven naar een gepacificeerd groot- Aziatisch gebied staan de Ëhgelsch-Ame- rikaansche kuiperijen in Thailand, dat wordt opgezet tot steeds verder strekkende eis^hen aan Frnnsch-Jndo-China. De autoriteiten van Fransch Indoehina hebben, naar in Shanghai gemeld wordt, behalve de sluiting van de grens tusschen Indoehina en Thailand wegens het voort duren van de vijandelijkheden, ook het ver trek gelast van de Fransche gezinnen uit het grensgebied. Volgens in Hanoi ontvan gen berichten hebben Thailandsche vlieg- tuigen weer de Indochineesche grensstad Thakhek gebombardeerd. Zware sneeuwval en hoog water richten verwoestingen aan. Uit alle deelcn van Zuidstavië komen nieuwe berichten over storm cn slech Tijdens een hevigen sneeuwstorm zijn een Zuidslavisch zeilschip en do .Ita'ina"^„^ stoomboot Kopodistrija gestrand. De I renden van beide schepen zijn gered. Tengevolge van den zwaren sneeuwial en van sneeuwverstuivingen is het autobusver- keer op de meeste trajecten in Bosnië, Mon tenegro en Zuid Servië gestaakt. Op den weg tusschen Monastir en Resan bleven twee postomnihussen in de sneeuw steken. Pas na 10 uur konden zij bevrijd worden. In Noord-Bosnië, dat door hoog water ge teisterd wordt, heeft de koude ernstige ge volgen gehad. Volgens de Vrcnie zijn in het district Bresjko meer dan 1000 huizen ge- Heel vernield en 2000 andere onbewoonbaar geworden. Doordat vele waterputten zijn bedorven door doode viscli cn binnengedron gen rivierwater, neemt het gevaar voor be smettelijke ziekten in dit gebied toe, te meer daar de bevolking den nacht moet door brengen in barakken cn hooischuren. Waarom Is niet duidelijk De Turksche pers komt weer terug op het dagelijksche thema, waarbij zij schrijft, dat het Turksche volk den vrede wil be houden en geen voornemens heeft om aan te vallen, maar bereid is te vechten, wan neer het mocht worden bedreigd en aan gevallen. De bladen hoedon er zich voor een definitie te geven van deze bedreigin gen, die niet' bestaan of alleen bestaan in de bedoelingen van de Engelsche agenten die het Turksche patriotisme aanwakkeren in de hoop, dat er een vonk zal ontsprin gen, die do brand van het Europeesche conflict zal vergrooten. Kalme handel. Goed prijshog dende locale markt. Amerika nen meerendeels iets hooger. Nederlandsche beleggingen stil OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. 10U/4 901/2 101 72 1/4 101 7/lfi 00 7/K} 101 7/16 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.31/2 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 51/2 DUITSCHLAND D. Gr. h '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. S5%-80 1/16 85 15/16-85 13/16 861/4 SR 8334 83% A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 8.31/2 91% 3 83% 82 81 1/16 80 9/16 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% De Heilige Synode der Roemeensche Or thodoxe kerk heeft over de gisterochtend ge houden bijeenkomst een lang communiqué ge publiceerd, waarin zij de legionnaire staats leiding van haar hulp verzekert en alle ge loovigen aanmaant, de broederschap, disci pline en orde te bewaren. TRAGISCH GEVAL IN DEN HAAG In een woning aan de Jansteenstraat 53 te 's-Gravenhage heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een 38-jarige moeder en haar negenjarig zoontje het leven heeft gekost. Zaterdagavond was de bewoonster, mej. K. van der V., met haar beide zoontjes, van 11 en 9 jaar, die bij haar op de kamer sliepen bijtijds naar bed gegaan. In het vertrek brandde een vrij primitief kolen- kacheltje. Toen Zondagochtend de- moeder en de elfjarige jongen even wakker waren, heeft deze op verzoek van de moeder de schuif van de kachel dichtgegaan. Beiden gingen vervolgens weder slapen. Eerst gisteren-(Dinsdag)middag te onge veer vier uur ontwaakte de oudsto jongen. Hij bemerkte toen dat zijn moeder en zijn broertje geen enkel teeken van leven meer gaven. Buren waarschuwden den geneeskundi gen dienst, die ten spoedigste in dc woning verscheen, doch slechts kon constateeren, dat moeder cn kind dén dood door kolen dampvergiftiging hadden gevonden. In het kacheltje was geen vuur meer aanwezig. Het elfjarig zoontje, dat de kolendamp vergiftiging blijkbaar zonder schade voor zijn lichaam heeft doorstaan, is hij familie opgenomen. DE VOGEL GEVLOGEN. Uit de wachtzaal van het recht bankgebouw gebroken. Gisteren moest voor de rechtbank tc Arn hem de 51-jarige los-arbeider A. D. K. terecht staan. Hij was enkele oogenblikken voor den aanvang van de zitting, in de wachtzaal ge bracht om zijn beurt af te wachten. Toen zijn zaak werd afgeroepen, deed de veldwachter de verrassende ontdekking, dat de zaal leeg was. De man had een ruit stuk geslagen en was door de tralies naar binten geklommen. Opsjioring bleef zonder resultaat. De straf zaak is voor onbepaalden tijd aangehouden. In een hoofdartikel schrijft het Joegosla vische blad „Vreme". dat Joegoslavië met begrip den nationalcn en economischen we deropbouw van Hongarije volgt, daar het van meening is. dat een sterk Hongarije een onmisbare voorwaarde is voor de hand having van den vrede in den Zuid-Oostelij- ken sector van Europa. De bevolkingen van Zuid-Europa zijn vastbesloten geen avonturen te ondernemen maar zij moeten sterk zijn. eensgezind en bereid tot samenwerking. Joegoslavië en Hongarije beantwoorden hieraan. Het blad schrijft verder, dat het oogenblik moeilijk is en delicaat, maar dat het mo ment van den wederopbouw niet ver meer is. De landen, die hun krachten zullen we ten te behouden voor de toekomst, zullen elementen van het eerste belang zijn ip den continentalen wederopbouw. Samenwerking tusschen Belgrado en Boe dapest beteekent. dat beide landen tezamen een nieuwe Europeesche periode ingaan met ongeschonden krachten. Stefani meldt voort uit Belgrado dat men gelooft, dat de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zeer bin nenkort een bezoek zal brengen aan Bel grado. Het bezoek zou den nadruk leggen op de betrekkingen van goede nabuurschap tus schen Belgrado en Boedapest, en de gelogen beid bieden voor een bespreking van den algemeenen toestand op den Balkan in verband met de nieuwe Europeesche orde. Deze bespreking zal Ie belangwekkender zijn. aangezien Hongarije is toegetreden tot het drietnogcndlicdenpact. Vleeschexport in gevaar. Nadat reeds enkele dagen geleden de Ame- rikaansche kamer van koophandel in Buenos Aires in verband met het catastrophaal ge brek aan scheepsruimte voor de verzending van Argentijnsche goederen een beroep op New York heeft gedaan, is thans ook de bond van Argentijnsche veeteelers overgegaan tot stappen bij den minister van landbouw, Vi- dela. De bond wijst er op, dat de export van bevroren vleesch naar het zuiden van Argen tinië tengevolge van de tonnagcschaarschte zeer in gevaar is gekomen. Vroeger liepen de Engelsche schepen de havens aan de Zuid kust van het land aan. Tengevolge van den oorlog is het verkeer der Britsche vleesch schepen gestaakt, waardoor het levensmidde lentransport naar het zuiden bijna geheel ge staakt is. Heele stadswijken in brand. Omtrent de aanvallen op Bristnl gister nacht verneemt het D.N.B. nader, dat gedu rende vijf uur in achtereenvolgende aanval len de Duitsche gevechtsvliegtuigen onder weg waren om hommen van allerlei kaliber uit te werpen. Geheele stadswijken stonden in brand en verlichtten den geheelen nach- te'ijken hemel. F.en geveeh'smaehine, die bestuurd werd door een bijzonder flinkon eersten luitenant, maakte zich los uit haar formalie en daalde laag neeT om hef effect der treffers waar te nemen. Hij kon ondub belzinnig een reeks branden waarnomen, waarvan sommige een omvang hadden van omstreeks een vierkanten kilome'er. Heele reeksen branden trokken door stad en ha ven. De Dnitsehe vliegtuigen keerden zon der verliezen terug. CHURCHILL BIJ KONING GEORGE. De Britsche premier, Churchill, is gisteren in het Burkingham Palace door den Ko ning in gehoor ontvangen. EEN MAHARADJA GEARRESTEERD. Volgens een Engelsch radiobericht is dc Maharadja van Opalacharia gearresteerd en tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Redenen werden niet opgegeven. Ook met spek en vleesch moet zuinig gedaan worden. De Engelsche minister van voedselvoorzie ning, Lord Woolton, heeft gistermiddag naar uit Londen gemeld wordt een rede gehouden over de aanstaande maatregelen op voedinggehied. De minister kondigde'aan dat men zich het koménde jaar in Engeland nog verder moet beperken. Deze beperkingen hebben betrekking op eieren, voorts op den invoer van vruchten, bacon en vleesch. De Engelsche schepen, zoo zei Lord Woolton, hebben wel wat belangrijkers te doen dan in de haven te liggen en op de verlading van vruchten te wachten. Maar de rcqccrinq ooit. De nieuwe minister voor het verkeerswe zen, Dsjevdet Kerim Inceday, heeft bij een controle oi> de spoorwegen vastgesteld, dat ruim 700 goederenwagens op zijsporen wa ren gesehoven en daar als woningen dienst deden. De minister heeft terstond hevel ge geven, dat de wagens ontruimd moeten worden en in orde moeten worden gebracht, aangezien zij dringend noodig zijn hii het bestaande gebrek aan wagens bij de Turk sche spoorwegen. Eerst haar broertjes gered. Een officieel bulletin van de Italiaansche liclorcnieugd maakt met lof melding van het moedige gedrag van een meisje uit Ve- rona. die in het gelaat was gewond door scherven van bommen, die door Engelsehen waren uitgeworpen. Ondanks haar ver won.hngen droeg zij er eerst zorg voor dat haar broer es in veiligheid waren gebracht voordat zij er aan dacht zichzelf te ver zorgen. Tengevolge van de verwondingen heeft zij het licht harer oogen verloren." INDUSTIEELE Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 92% BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 175% Ned. Ind. HandeJsb. A 120% 130 Ned. Handel Mij. c. v. A 116% 118 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U, 1133/4-112% H4%-ii3y; Calvé Delft c v. A. 80 4 Centr. Suiker Mij. 196 196%' Fokker g. A. 183 183 Lever Bros en Unilever cv.A130-128% mar? a *1293/4 Ned. Ford Philips G B.v.A. Philips pref. A Buitenland. Anaconda copper c.v. A. Am. Sm. en Ref. c.A. Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. North. Am. Aviation c.v.A. Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 314% 310 2031/2—201 206-201% lij 2934-20% 29%-29 7/16 46 45% 813/4—80% 81-82%' 53% 53 1/16 38—37 1/16 37%373/4' 18% 18% 2415/16-24% 24 13/16-25 3/16 68%-G6% 66%-681/t Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 238% 241% 2G3-257 2G0%-265 12%-12%' 123/j-12 7/16 111/16-10 15/16 10%-U 1/16 Holland Amerikalijn A 115-113 114-115 Java China-Japanlijn A. 148-144% 147%-148% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. y. A. 149%-148 151-152 Kon. Paketvaart A. 226 230 Ved Scheepv. Unie A. 171-107 109-170 Rott. Llovd A. 138-137 139 Stoomv. Mij. Nederland A 140 142% HV.A 440-435 439-441 Javasche Cultuur 264 268 NIS II. 959 200 Ver. Vorstenl. Cult. 126%-125% 1233%-124% Deli Batavia Mij. 190 189 De li Mij c. v. A. 261-264 204-266 Senembah 204 200 Amsterd Rubber 279-274 275-277 Rnndar Rubber Mij. A. 19-4% 196 Deli Batavia Mij. A. 201 2(is% Koersen voor stortingen op 4 December '40.1 Reiehsrnarken 75.36; Belga's 30 1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36 40: Zweedsehe Kronen 44,85 l sjeehisrhe Kronen (oude schulden) 6.42J Isiechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. De onderzeeër Tembicn, die in den nacht van 27 op 28 November ten. westen van Malta op den uitkijk lag, bemerkte drie schei Pen, een groot en twee kleinere, die met gei nnge snelheid naar het noorden voeren. De Italiaansche duikboot naderde tot op twee honderd meter en schoot op hetgrootsto schip een kruiser twee torpedo's af, die het doel bereikten en een ontploffing ei'Oorzaakten, welke duidelijk aan boord an den onderzeeër gehoord werd. De Temhien. die ondergedoken was, werd gedurende korten tijd door bommen achter volgd. Met do luisterapparaten van den onder zeeër constateerde men., dat men naderhand in plaats van het geluid van drie schroeven slechts dat van twee schepen vernam.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2