Wachtgelders blijven paraat Sint Nicolaasavond NEDERLAND's AVONDS GEHEELONTHOUDER Felle Grieksche aanvallen afgeslagen Zeeridders in actie Kettingbandelaars ontmaskerd Plunderingen in Coventry Garnalenprijzen vastgesteld Italiaansch weermachthericht Duitsch weermacbtbericht Opnieuw successen van het duikbootwapen Proces tegen Hongaarsche pijlkrnisers de jeugd vooral in dezen tijd erkentelijk is voor zoovele goede gaven (Foto Pax-Holland) CURSUSSEN MET OVERHEIDSSTEUN. (Van onzen Amsterdamschen correspondent). Naar wij vernemen, worden de duizenden wachtgelders in de havenbedrijven te Am sterdam in de gelegenheid gesteld, hun vakbekwaamheid op peil te houden. Een Rotterdamsche organisatie in het haven bedrijf gaf in deze, naar bekend, het voor beeld en met voldoening kan geconstateerd worden, dat dit voorbeeld navolging vindt. Het bekende Instituut voor Individueel On derwijs (I.V.I.O.) dat thans o.a. den Op- bouwdienst en de instellingen voor Sociale Jeugdzorg bijstaat, is ook hier ingeschakeld. Het I.V.I.O.-systeem leent zich bijzonder voor het onderwijs aan een zoo heterogene groep als de betrokkenen vormen, daar el ke leerling een opdracht (de z.g. „taak") ontvangt, welke aansluit op het stadium zijner ontwikkeling. Er bestaat naar men ons vertelde, onder de wachtgelders groote animo voor de cur sussen; reeds 450 liefhebbers, meerendeels kantoorpersoneel, meldden zich aan; zij ge nieten te samen 1800 lesuren per week. De vakken beperken zich in hoofdzaak tot op leiding voor de practijk-diploma's in talen, boekhouden, typen, enz. De deelname ge schiedt geheel vrijwillig in tegenstelling met Rotterdam terwijl de vakken in overleg met de deelnemers worden gekozen waarbij vooral de nadruk valt op de toe komst der cursisten. De stuurlieden ble ken veel belangstelling te bezitten voor ta lenstudie. Naast deze lessen wil men ook cursussen gaan geven over onderwerpen als: scheep vaart, handel, assurantiewezen, veemen, enz. Voorts neemt sport een belangrijke plaats op het programma in. Wlij informeerden of het zoo po pulaire werk van I.V.I.O. nog eenl- ge werkverruiming beteekent voor onze onderwijzers. Men deelde ons mede, dat, voor zoover het boven vermelde cursussen betreft, een aan tal personen met middelbare be voegdheid, allen wachtgelders uit het scheepvaartbedrijf, is aange steld. Sociale Zaken en gemeentebesturen heb ben hun financiëelen steun aan dit mooie initiatief uit de ondernemerswereld toege zegd. 1200 kg levensmiddelen achter haald. De gemeentepolitie uit Aarlanderveen heeft na langdurig onderzoek licht gebracht in een hamster- en kettinghandelaffaire, waarbij een twintigtal personen is betrok ken. De kruidenier G. onttrok door tusschen- komst van zijn 27-jarigen broer, die niet in de kruidenierszaak werkzaam is, groote hoeveelheden levensmiddelen aan de dis tributie. Tegen woekerprijzen werden deze aan een groot aantal ingezetenen van Aarlanderveen verkocht. Tegen veertien personen, bij wie baal tjes bloem, vaatjes zeep, groote hoeveel heden peulvruchten, kaas en grutterswa ren werden gevonden werd proces-verbaal opgemaakt In totaal heeft de politie 1200 kg levensmiddelen in beslag genomen. De kruideniers G. bleek voorts op klan- destiene wijze peulvruchten te betrekken van eenige landbouwers in het nebijgele- gen zevenhoven, die hiermee ook een strafbaar feit pleegden. Verder leidde een spoor naar Aalsmeer, waar bij een winkelier, die aan G. leverde, huiszoeking werd verricht. Hier werden ongeveer elfhonderd rantsoenen zeep, wel ke niet waren opgegeven, aangetroffen. Tenslotte liep een restaurateur te Gouda tegen den lamp Deze had van den Aar- landerveenschen handelaar honderd pond koffie gekocht en was daardoor met de distributiebepalingen in conflict gekomen. Ook in deze gevallen werd procesverbaal opgemaakt. De in beslag genomen goederen zullen ter beschikking van de distributiediensten worden gesteld. DE VERKOOP VAN TUINZADEN EJ), Bij beschikking van den secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij, is de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale aangewezen als monopoliehoudster van tuinzaden. Voorts zijn in deze beschikking mede aangewezen als monopolieproducten: jeneverbessen. Bewoners van omliggende ge meenten vollen in Coventry hnn voorraden aan. Uit een publicatie van den gemeenteraad van Coventry blijkt, naar te New York ge meld wordt, dat na den vernietigenden Duit- schen aanval op deze stad zware plunderin gen zijn voorgekomen. In deze officieele publicatie beklaagt de gemeenteraad zich over „de groote plunde ringen en het laffe gedrag" van inwoners der naburige plaatsjes, die de tijdelijke op heffing van de levensmiddelendistributie in Coventry hebben benut om hun eigen voor raden aan te vullen. f -- - ■- 1 TOESLAG VOOR GARNALENDROCERS Bij beschikking van den secretaris-gene raal wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij, is in art. 2 van het „reglement aankoop gedroogde garna len" bedoelde prijs (d.i. de prijs waarvoor gedroogde garnalen aan de Ned. Centrale voor eieren en pluimvee in rekening wor den gebracht) gesteld op 15,25 per 100 kg. Voorts is bepaald, dat de prijs, waarvoor een garnalendroger de te drogen garnalen van garnalenvisschers koopt, bedraagt: voor gekookte garnalen: 2.60 cent per kg, en voor ongekookte garnalen: 2.15 cent per kg. Toeslag. Blijkens een beschikking van de secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij zal uit het land bouwcrisisfonds aan garnalendrogers door bemiddeling van de centrale een toeslag voor de door hen gedroogde en aan de centrale afgeleverde garnalen van de vangst 1940 worden uitgekeerd, ten bedrage .van 1— per 100 kg. Twee visschers op het nippertje gered. Gisteravond om half zeven is de motor reddingboot „Hilda" van de Noord- en Zuid- hollandsche reddingmaatschappij vanuit Lemmer uitgevaren naar een visschersvaar- tuig, dat door den opkomenden storm ge strand was. Dit vaartuig had geen seinmid- delen aan boord, zoodat de „Hilda" in het donker een zwaren speurtocht had. Omstreeks half tien kreeg de „Hilda" het gestrande vaartuig bij den Mirdummer hoek in zicht. Het was de „Lemmer 9" met twee man aan boord. Zij konden op het nippertje worden gered. Het visschersschip verging. Om half elf zette de reddingboot de beide visschers behouden aan wal. Tusschen 19 uur en 4 uur mag geen sterke drank worden getapt. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal, waarbij vanaf heden de verkoop, de afleve ring, de verstrekking en het gebruik van sterken drank in het klein in lokaliteiten, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, tus schen 19 uur en 4 uur verboden is. Ten aanzien van de omschrijving van „ster ken drank" van „verkoop van sterken drank in het klein" en van „vergunning" is het be paalde in de Drankwet toepasselijk. Twee Britsche kruisers getorpe deerd. Het 180ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front zijn hernieuw de, door belangrijke artillerieafdeelingen voorbereide en gesteunde aanvallen van sterke vijandelijke afdeelingen bedwongen door den hardnekkigen tegenstand van on ze troepen, die bovendien krachtige tegen aanvallen hebben gedaan. Onze luchtmacht- formaties hebben het optreden der troepen gesteund en in het bijzonder het gebied ten Westen van Erseke hevig gebombardeerd. De havens van Prevesa en Santa Maura zijn met succes door onze bommenwerpers aan gevallen. Bij een gevecht tegen een esca drille vijandelijke vliegtuigen heeft een on zer formaties boven Tirana zes toestellen neergeschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Miraka (El Bassan), waardoor twee vrouwen, een kind en een arbeider om het leven kwamen. Schade werd niet aangericht. Onze torpedo vliegtuigen hebben in de baai van Soeda (Kreta) twee vijandelijke kruisers getorpe deerd. In Oost Afrika heeft op 29 November een vijandelijke kruiser het vuur geopend op de werken van Aloela. Er werd eenige schade toegebracht, doch er zijn geen slachtoffers. Op 1 December heeft een onzer duikbooten op den Atlantischen Oceaan een vijandelijke torpedobootjager getorpedeerd. Nu zal opnieuw de goede avond komen, Waar kleine schoentjes bij den schoorsteen staan, Waar kindervreugd en vele kinderdroomen Weer vol verwachting in vervulling gaan, Waar ook in deze veelbewogen tijden, Met al hun zorgen en onzekerheid, De goede Sint de harten komt verblijden, En aan 't gezin 't aloude feest bereidt! Langs stille straten staan de donk're ramen Als onbewogen in den najaarsnacht. Maar in de huizen is men hoopvol samen, Daar wordt op zooveel liefs en goeds gewacht, Daar is het licht en zingen d'oude zangen Vol eenvoud weer hun lieve levenswijs, En luider klinkt een liedje van verlangen Ook voor de oud'ren op hun levensreis! We zijn weer jong en steeds blijft hij ons boelen Die avond vol van blijden levenszin, Als oogen tint'len, kinderwangen gloeien, En er een lach gaat door het huisgezin! Wanneer we tasten naar de blokkendoozen, En prentenboeken kleurig langs ons gaan, Dan kunnen we bij 't innerlijk verpoozen Zoo echt in 't midden van ons leven staan! Zoovelen zien bij 't klimmen van de jaren Vaak in gedachten nog dien avond weer, De eigen vreugd, wat vroolijke gebaren, Een kinderlach uit tijden van weleer! En zijn ze ook soms wat alleen gebleven, Waar slechts een photo een herinn'ring weeft, Toch zijn ze dankbaar, dat het goede leven Hun op dien avond dit gegeven heeft! O, goede Sint, die ook in donk're tijden, Als ieder jaar weer gevend nadertreedt, Die jong en oud van harte wilt verblijden, En altijd weer iets goeds te geven weet, Leer ons vooral en juist in deze dagen, Het goede doen voor allen, groot en klein, En voor zoovelen, die om hulpe vragen, DIT JAAR EENS WAARLIJK TOT EEN HULP TE ZIJN. St. Nicolaas 1940. (Nadruk" verboden). KROES. ROEMEENSCHE PETROLEUMLEIDINGEN WORDEN STAATSBEZIT. Het Roemeensche staatsblad behelst een decreet krachtens hetwelk de staat gerech tigd is petroleumleidingen aan te leggen en te exploiteeren. Tevens gaan alle reeds be staande petroleumleidingen, alsmede de daartoe behoorende inrichtingen, in staats bezit over. De petroleumleidingen die bin nen 14 dagen tijds niet zijn aangemeld, gaan zonder schadeloosstelling in eigendom van den staat over. ENGELSCH VLIEGTUIG DOET NOOD LANDING IN SPANJE. Naar uit Tarragona gemeld wordt, moest een Engelsch vliegtuig, dat in een luchtge vecht met Italiaansche vliegtuigen bescha digd was, op het eiland Buda in de Ebro- Delta een noodlanding maken. De beman ning, een kapitein en twee sergeants, werd geïnterneerd. In hun bezit werden kaarten gevonden van Spanje, Frankrijk en Italië. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Het Duitsche duikbootwapen heeft in den handelsoorlog tegen Engeland nieuwe suc cessen behaald. Een duikboot heeft zes be wapende vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 brt. tot zinken gebracht. Hierdoor heeft de onder bevel van den korvettenkapitein Vik tor Schuetze staande duikboot in totaal 94.500 brt. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, hielen in den nacht van 2 op 3 December vrij sterke afdeelin gen gevechtsvliegers de haveninstallaties van Bristol met bommen van alle soorten kaliber aan. Bij de algemeen slechte weers omstandigheden doken de vliegtuigen soms door de laaghangende onderste wolkenlaag teneinde de opgegeven doelen met zicht op den grond aan te vallen Talrijke waarnemin gen bevestigden, dat de bommen goed in het doel geplaatst waren. Bovendien werd dezen nacht Southampton opnieuw met bommen bestookt. In den loop van den dag vielen lichte en zware gevechtsvliegtuigen, vliegvelden, troe penkampen, verkeersinstallaties en wapen fabrieken aan. Zoo werden op Londen en op een wapenfabriek in Grantham bommen geworpen. Op het vliegveld van Shoreham gelukte het hangars te treffen en verschei dene vliegtuigen op den grond te vernielen. Een lange afstandbommenwerper viel op 400 kilometer ten Noordwesten van Ierland een groot beschermd convooi aan en bracht een koopvaardijschip van 4.000 brt. door vol treffers tot zinken. In den nacht van 3 op 4 December werden ondanks de slechte weersomstandigheden aanvallen gedaan op verschillende voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid Engeland. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen in dezen nacht in West- en Zuidwest- Duitschland bommen neer, waardoor slechts geringe schade aan gebouwen werd aange richt, zonder dat hierbij personen werden gewond. De commodore van het jachteskader Richt hofen, majoor Wiek, keerde na zijn 56ste overwinning in de lucht van een vlucht a^rTd®n vijand niet terug. Hierdoor heeft net Duitsche luchtwapen een van zijn dap- perste en meest succesvolle jachtvl'iegers verloren. Majoor Wiek die voor zijn held haftig gedrag in den strijd voor de toe komst van het Duitsche volk, onderschei den was met het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis, zal in het Duitsche volk en vooral in de Duit sche jeugd als voorbeeld blijven voortle ven. Wegens voorbereiding tot een ge welddadige omwenteling. Het proces tegen den afgevaardigde der Pijlkruisers, Wirth, en 23 rechtsradicale par- tijgenooten begint 16 December. De aan klacht is ingediend wegens „voorbereiding tot een gewelddadige omwenteling" en „het bezitten van ontplofbare stoffen". Bovendien hebben de beklaagden het plan gekoesterd den rijksbestuurder op een reis naar zijn landgoed gevangen te nemen en hem te dwingen om Salaszy tot minister-president te benoemen. '"'"1 "7 .T"r" verscnaienoe wegen mat aan verraderlijk laam. ijs bedekt, waardeer aan truck mat trailer uit Assan nabij MeoDal f"nlch» mu"um. dat op 14 December in het Oud; slipte en tegen de boomen botste. Da cabine werd van het chassis Beootnd'»'l J wijl*n ,m*i- Neeltje da Jager te ZaandijJ gerukt Een dar inzittenden werd zwaar gewand (Foto Pax-H0Mand) worden, is gereed. Eenige poppen in historische kleed! (Foto Pax-Hollan®

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8