Brifsche hulpkrttiser vleugellam K.F*C. te zwak voor Hermes D V.S Spannende strijd op Spangen Spanniog ia Dordrecht DuitscblaDd voorgoed van de democratie genezen Voor de geëvacueerde Rotterdammers Ernstig vliegongeluk in Italië Wacht tot de ware plicht U roept -y v' «i mmm* ,v->' ijÉ$f§l!p -„V W" P»# J| De zee neemt, mear geeh ook. - Houtzagers aan den arbeid op het strand, btormwind trotseerend worden de aangert- boomstammen ter plaatse stukgezaagd (Foto Sehimmelpenningh) Uaet&al Borram op schot. H.D.V.S.—K.F.C. 7—1 Van het begin af was H.D.V.S. sterker, ïoodat het slechts een kwestie was hoeveel doelpunten de thuisclub maken zou. Toch werd er door H.D.V.S. voor de rust niet niet goed gespeeld, het was wel aardig voet bal om te zien, doch de combinatie werd te veel doorgevoerd. Borrane was de e,enige die doorloopend gevaarlijk was. Zijn werk werd beloond toen een hard schot van hem via doelman en lat bij Lex Janse kwam, die gemakkelijk kon doelpunten 1—0. Daar mede was de productiviteit van den Schie- damschen aanval voor de rust ten einde. Dat het toch in die eerste helft 20 werd dankte H.D.V.S. aan den linksachter van K.F.C., die bij een voorzet van Lengbeek in eigen doel kopte. Na de rust hield de H.D. V.S.-aanval het spel meer open- Dit had tot resultaat, dat de zwakke K.F.C.-verdediging herhaaldelijk werd gepasseerd. Borrani maakte het derde doelpunt uit een moei lijke positie, Heijster vergrootte den voor sprong met een mooi diagonaal schot, en Borrani schoot tusschen de beenen van doel Klokkemeijer nummer 5 in het net. Het goede samenspel van Kok en den Boer, de eenige voetballers in de K.F C.-ploeg, die meer dan voldoende waren, werd be loond met een doelpunt van den Boer 51. Borrani zag nog kans twee doelpunten te maken, waardoor de eindstand op 71 werd gebracht. Scheidsrechter Van Moorsel hielp Sparta. SPARTA—D.W.S. <—3. Sparta was volledig, terwijl D.W.S. het zonder Caldenhove, die dezer dagen een knieoperatie moet ondergaan, en zonder Trock moest stellen, die door ziekte verhin derd was. Het is van begin tot het eind een bijzonder spannende wedstrijd geweest, die het vrij talrijke publiek niet alleen geboeid heeft, door spel van doorgaans goede kwa liteit, maar ook door de vele sensationeele oogenblikken, waaraan deze ontmoeting rijk was. Aanvankelijk was Sparta iets in de meer derheid, zonder dat de verdediging van DWS zw-aar op de proef werd gesteld. Na ruim 10 minuten zette DWS een mooien aanval op, van Slot ging de bal naar Drager, deze gaf een zuiveren voorzet, waar uit Wierts met een onhoudbaar schot den Amsterdammers de leiding gaf, (01). Spar ta kwam toen meer en meer in den aanval, doch het duurde nog een kwartier, voordat zij op goedkoope wijze aan de gelijkmaker kwam. Bij een aanval van de thuisclub ken de scheidsrechter van Moorsel aan Sparta een strafschop toe. Volgens hem zou Van Stokken, een overtreding begaan hebben. Den Boer benutte den strafschop en het was 11. In de tweede helft was het spel nog iets beter dan voor de rust. Nu eens was Sparta in den aanval, dan weer trachtte DWS een bres te schieten in de verdediging van de thuisclub. Nadat DWS een vrijen schop niet benut had, kreeg zij een strafschop te nemen, omdat binnen het beruchte gebied L. Ver heul een overtreding beging. Het was Slot, die daaruit DWS de leiding hergaf, (1—2). De vreugde in het Amsterdamsche kamp was slechts van korten duur, want uit een hoekschop kopte Dommering den gelijkma ker in de touwen (2—2). Even later ontging het den arbiter, dat Dommering er in zuiver buitenspelpositie vandoor ging, hij gaf den bal £ver aan Seton, wiens schot doel trof (ï-2). Tot het eind toe bleef het een even felle als spannende kamp en men rekende er al op, dat Sparta met 3—2 zou winnen, toen in de allerlaatste minuten DWS door Grif horst uit een keurigen voorzet van Drager den bal langs Pil joeg (3—3). Nog gaf Spar ta het niet op en in de laatste minuut slaag de De Boer erin uit 'n pass van Drok Spar ta toch de overwinning te bezorgen, (4—3). V.U.C.—H.B.S.. 2—2. H.B.S. was beter, doch V.U.C. werkte hard. De wedstrijd V.U.C.H.B.S. welke een zeer sapnnend verloop had en waarbij H.B. S. het beste spel vertoonde en dan ook de beste kansen kreeg, is in een gelijk spel (2—2) geëindigd. Het zat de gasten niet mee vanmiddag; het schieten was over het algemeen slecht, hetgeen te verklaren was door den straffen wind. Een kleine overwinning voor H.B.S. was echte wel verdiend geweest. Bij V.U.C. was de Harder weer als mid denvoor opgesteld, doch daar de H.B.S.-de- fensie in prima conditie was en hem dan ook flink op de huid zat, kon hij niet veel klaar maken. Na rust ging hij dan ook weer naar zijn buitenplaats, waar hij zeker gevaarlijker was. De achterhoede van V.U.C. was bepaald onvoldoende. Hendriks en Vaalburg werden dikwijls gepasseerd en als keeper Holze- bosch niet zoo op dreef was geweest, had het er leelijk voor de gastheeren uitgezien. Zijn collega aan den overkant, Boas. komt ook een woond van lof toe voor het keurige keeperswerk. Het spel is reeds onmiddellijk pittig en verplaatst zich snel. VUC is in deze periode iets in de meerderheid, waarbij de Harder het spel goed verdeelt. H.B.S. opent echter de score. Stam wacht weer eens te lang met wegwerken en Uangolaan ontneemt hem den bal en scoort onhoudbaar (01). De achterhoede van VUC kan de snelle aanval len van HBS niet baas en Vaalburg pro beert het dan met minder mooie trucs. Zoo loopt hij Langelaan een keer pardoes tegen den grond. De scheidsrechter kent HBS een penalty toe, die v. d. Vegt echter in de han den van Holzebosch schiet. Herklots krijgt nog verschillende mooie kansen, doch weet er niet van te profiteeren. Na rust is vooral van Gelder op de links buitenplaats zeer actief. Hij geeft keurige voorzetten, maar steeds weten de beide backs van HBS onheil te voorkomen. Toch weet Schwenke uit een voorzet van Holle- man Boas met een hoog schot te passee- ren (1—1) Het overwicht van HBS wordt nu steeds grooter en Herklots weet met een schuiver er 12 van te maken. Jongeneel van VUC, die tot nu toe niet is opgevallen, doet goed werk door een solo-ren te besluiten met een scherp schot in den hoek (22) Span ning en enthousiasme is er nu genoeg. Er wordt fel gestreden om het winnende doel punt, doch hoe HBS het doel van de gast heeren ook belaagt, het derde doelpunt blijft uit. T GOOIFEIJENOORD. 1—2. Fijenoord een klasse sterker, Linssen scoort tweemaal. Op duidelijker wijze, dan de cijfers zouden doen vermoeden, heeft Feijenoord in Hilver sum gezegevierd over 't Gooi. Na een over het geheel genomen gelijkopgaanden strijd in de eerste speelhelft die doelpuntenloos verstreek was het technische overwicht der Rotterdammers na de rust zóó doorslag gevend, dat de Hilversummers vrijwel geheel overspeeld werden. De prima verdediging der gastheeren, waar in keeper Mosterd uitblonk, het eenigszins onzuiver schieten der' Rotterdamsche aan- valsspelers, alsmede de geringe medewer king van vrouwe Fortuna, was oorzaak, dat Feijenoord haar meerderheid in slechts twee doelpunten vermocht uit te drukken. Linssen verreweg de beste speler in de voorhoede nam beide doelpunten voor zijn rekening. Het eenige Hilversumsche doelpunt werd enkele minuten voor het einde door Honing gescoord. De Heer haalde een 42 achter stand ln voor de Hagenaars. Hoewel D.F.C. hard van stapel liep kwam A.D.O. spoedig voor het doel en na 10 mi nuten reeds gaf Everstein zijn club de lei ding 01. Het duurde echter niet lang of Puna maakte uit een prachtige voorzet van Mijnders gelijk. Er werd zeer enthousiast gespeeld met tal van gevaarlijke momenten voor beide doelen. Langzamerhand werd D.F.C. sterker en na tal van vergeefsche pogingen gaf Punt D.F.C. de leiding. Direct daarop maakte Néuteboom echter weer gelijk. 22. Hierna ging de strijd vrij wel gelijk op totdat de gasten weer ster ker werden en langen tijd het D.F.C. doel ernstig bedreigden. Kort voor de rust kreeg Punt een vrijen schop te nemen die hij zoo scherp op doel plaatste dat Vlasblom van dichtbij kon inschieten 32. Na de hervatting was D.F.C. overtuigend sterker. Punt miste een toegekende straf schop, maar Mijnders kreeg korten tijd la ter gelegenheid het overwicht in een doel punt uit te drukken 4—2. Een tijdelijke in zinking van A.D.O. volgde toen, maar na dat D.F.C. nog enkele kansen gemist had kwamen de gasten gevaarlijk voor het doel en de Heer slaagde er in met 2 doelpunten de partijen op gelijken voet te brengen. In dezen stand kwam geen verandering meer. LOOFT NEUTRALE HAVEN BINNEN. Zwaar beschadigd te Montevideo aangekomen. Het Duitsche weermachtsbericht van Vrij dag vermeldde een zeegevecht in het zuide lijk deel van den Atlantischen Oceapn tus schen een Duitschen en een Engelschen hulpkruiser. In den loop van dit gevecht kreeg het Britsche oorlogsschip zware be schadigingen. Hieromtrent heeft intusschen de Britsche admiraliteit een officieel communiqué uitge geven, waaruit men om te beginnen ver neemt, dat dit de hulpkruiser „Carnavon Castle" was. De admiraliteit erkent „lichte beschadigingen" en „eenige verliezen." Inmiddels meldt het D.N.B. uit Montevi deo, dat de Carnavon Castle Zaterdagmid dag om 16 uur 45 met duidelijke slagzij naar bakboord de haven van Montevideo binnen- geloopen is. Men kon waarnemen, dat het schip midscheeps, een weinig boven de wa terlijn, tweemaal getroffen was. Ook de schoorsteen toonde verschillende beschadi gingen. Voorts was een groot stuk uit de rail gang van het promenadedek weggerukt. Een zware treffer op de commandobrug aan stuurboordzijde was reeds van verre zicht baar. Talrijke ambulances wachtten het schip in de haven op. Het aantal gewonden wordt thans opgegeven als 20, dat der dooden als 7. De Engelsche gezant Millington Drake heeft een bezoek gebracht aan het Uruguay- sche ministerie van buitenlandsche zaken om voor het schip verlof te vragen voor een verblijf van 48 uur in de haven van Monte video. Officieel is nog niet beslist, of de in de ha- Rede van gouwleider Wagner. Voor de eerste maal heeft Zondag het hoofd van het burgerlijke bestuur in den Elzas, rijksstadhouder en gouwleider Ro- bert Wagner tijdens een groote betooging de bevolking van den Boven-Elzas toege sproken. Onder applaus der toehoorders betoogde hij, dat de weder vrije Elzas naar aard, bloed en beschaving tot het Duitsche volk behoort en dit zal zich den Elzas nooit meer laten ontnemen. Duitschland wil, dat de Elzas van zijn harde en onrechtvaardig lot bevrijd wordt en datgene in vervulling gaat, wat een Karl Roos en 37.000 in den wereldoorlog gesneuvelde soldaten uit den Elzas gehoopt en verlangd hebben en daar voor hun leven op hét spel hebben gezet. Van de denkbeelden van de wereld-demo cratie is Duitschland en het Duitsche volk door het ontvangen practische aanschouwe lijke onderricht grondig genezen. Het heeft zijn hart verpand aan de idee van den Fuehrer, die de Duitsche wedergeboorte en de vérheffing van Duitschland bewerkstel ligd heeft. Voor de betooging had een strijdmakker van den door de Franschen gefusilleerden Karl Roos, Murer, den gouwleider de ver- De steunnormen vastgesteld. Voor de door den Rijkscommissaris inge stelde Notstandsbeihilfe komen alle Rot terdammers, zoowel gezinnen als alleen staanden (ook steuntrekkenden) die op 10 Mei te Rotterdam woonden en tengevolge van de gebeurtenissen direct of later naar elders zijn vertrokken. Ook zij wier have en goed geen schade hebben geleden, ko men in aanmerking. Voorwaarde is slechts, dat zij vordoen aan de volgende normen: De verdiensten of gezinsinkomsten mogen niet hooger zijn dan de volgende bedragen: per week voor alleenstaande per sonen. 20per week voor gezinnen met ten hoogste 4 kinderen beneden 16 jaar. 22— per week voor gezinnen met ten hoogste 6 kinderen beneden 16 jaar. 24,— per week voor gezinnen met 7 en meer 'kinderen beneden 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner berekend). BRIKETTEN VAN ZAND. In de Italiaansche stad Parma zijn de lei ders van twee ondernemingen gearresteerd, wan nuus, iviuier, uu.i Svu».c.»». omdat zij briketten, die voor het Klotste deel zekering gegeven van de volgzaamheid ui.t zand bestonden, in den san del hadden zekering gegeven van ^racht omveer 100.000 K.G. was reeds verkocht. van den Elzas en in diens naam trouw be loofd. In het .Haus des Deutschen Handwerkt is de Kersttentoonstelling van den .Reichsstand des Deutschen Handwerks" geopend. - Een kostbare collectie ceramiek ven liggende zwaar beschadigde Engelsche hulpkruiser Carnavon Castle na afloop van 48 uur weder moet vertrekken. Intusschen wordt koortsachtig gewerkt om de ernstige beschadigingen te herstellen. Van den ingang van de haven af is duidelijk te zien, hoe de kolos naar bakboord siagzij maakt. Na een oponthoud van 41/2 uur waren de dooden en gewonden van den Carnavon Castle nog niet aan land gebracht, aangezien tusschen de autoriteiten te Montevideo en den Engelschen gezant verschillen van mee ning zijn ontstaan, omdat laatstgenoemde de gewonden naar het Engelsche hospitaal zou willen laten brengen. De autoriteiten houden Da waterstand van den Rijn heef» de hervatting van de groote kadewerken ter hoogte van het Rn., j Arnhem mogelijk gemaakt - De werkput achter den stalen damwand is weer droog P n ,e °to Fax-Holland) er echter aan vast, dat zij geinterneerd moe ten worden in het militaire hospitaal. Wij'ziging ln de leiding der Brit sche vloot? Bepaalde teekenen duiden er op, dat er binnenkort in de opperste leiding van de Britsche marine drastische veranderingen zullen komen, meldt de Londensche corres pondent van United Press. Het zeegevecht tusschen een Duitschen en een Britschen hulpkruiser in den Atlantischen Oceaan, heeft opnieuw het vraagstuk op den voor grond geplaatst, dat Engeland de Duitsche oorlogvoering ter zee ontgroeid is. Er gaan steeds meer stemmen op, die sir Dudley Pound door een energiekeren jongeren man vervangen wenschen te zien. Een Italiaansch militair vliegtuig is oP weg van Rome naar Turijn met aan boord eenige leden der Italiaansche wapcnstil- standscommissie, gistermiddag om 13 uur in Piemont door nog niet bekende oorzaken, op den grond gestort. De inzittenden, onder wie zich de leger-generaal Pietro Pinto en de luchteskader-generaal Aldo Pellegrini be vonden, zijn bij het ongeluk omgekomen. Engelschen geven recruteerings- pogingen ln Palestina op. De maandenlange, maar tot dusver ver geefsche, pogingen der Engelschen om Ara bieren in Palestina te recruteeren, zijn thans definitief opgegeven. De Engelsche aanmel- dingsbureaux in heel Palestina zijn geslo ten, nadat er den laatsten tijd tal van in cidenten waren voorgevallen. Herhaaldelijk werden in of voor de recruteeringsbureaux bomaanslagen gepleegd. Op de muren van de bureaux vond men des morgens met messen vastgemaakte papieren, met op schriften als „Arabieren treedt niet toe tot het Britsche leger" en „elke verrader aan de Arabische zaak zal sterven, wacht tot de ware plicht u roept".

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4