Kal is óók voedsel Hulpbesteller geloofde het wel 't Was oorlog in SintPancras! Goud uit bloed en tranen JAPAN krijgt meer tankschepen Wraak voor strafregels? Prof. Steinmetz' uitvaart JAPANS handel onder staatscontrole Leider voor de legionnaire pers benoemd Zweedsche zeelieden monsteren af Uit onze Omqevinq Recordjaar voor de Engelsche wapenindustrie. WINSTEN VERTIENVOUDIGD De Duitsche pers publiceert een opmer kelijk overzicht over de winsten in de En gelsche zware industrie. Wat Vickers betreft, waarvan het divi dend in 1933 nog 4 procent bedroeg, steeg het dividend in 1935 tot 8 procent met een bonus van vijftig procent en in 1936 en 1937 alsmede in 1938 zelfs tot 10 procent. Dit zelfde dividend werd over het boekjaar 1939 40 uitbetaald De netto winst van de Vickers-Armstrong fabrieken is gestegen tot 1.78 millioen pon.1 sterling tegen 1.70 millioen pond in 1938/39. De industrie van handvuurwapens in Bir- mingham kon in het laatste boekjaar even eens haar winst verhoogen. De brutowinst van de Birming Small Arms Cy Lid. is van 555.000 pond in 1937 gestegen tot 848.000 pond. De nettowinst van de United Steel Ltd. bedraagt 2.2 millioen pond tegen 1.6 millioen in 1939. De totale uitkeering aan dividenden van het bewapeningsconcern Hadfields Ltd. Bedroeg 22.5 procent. De Lancashire Corporation deelt in haar jaarverslag het volgende mede: in vier oor logsmaanden hebben wij als gevolg van ze kere prijsstijgingen tienmaal zooveel ver diend als in 1938. Onze nettowinst steeg van 133.741 pond tot 898.301 pond De scheeps werf Swanhunter and Richardson heeft haar dividend tot 15 procent verhoogd. In de Engelsche vliegtuigindustrie ste gen de dividenden bij Biistol Aeroplane van 2 maal 22.5 procent in 1935 tot 25.25 procent in 1937 en 1938. Ilawker Siddelev betaalde in 1935 30 procent, in 1937 en 1938 42.50 procent dividend. Handley Page keer de aan de aandeelhouders der vliegtuig fabriek over het boekjaar 1939/40 in totaal 44.8 procent uit In de automobielindustrie bedroegen de dividenden van I.eyland motor Ltd. 25 pro cent, van Super Oil Seals and Caskets Ltd. 40 procent, van L. Gardner and sons Ltd. 100 procent, van Vauchall Motors Ltd. 20 procent, van Denis Brothers Ltd. 100 pro cent, van Sefke Bearing Co Lixx Ltd 30 proext en van Austin Morot Company Ltd. 20 procent resp. 25 procent. De Duitsche pers publiceert deze winst cijfers onder het opschrift: „Plutocratische oorlogvoering". Baldadige jeugd vernielt enkele scholen I Zondag tusschen elf en twee uur hebben een aantal vandalen huisgehouden in en kele scholen in de Leeghwaterstraat te Am sterdam. Zij zijn door middel van braak de gebouwen binnengedrongen en hebben let terlijk alles vernield, wat onder hun handen kwam. Bovendien hebben zij overal groote vlekken met roode en zwarte inkt gemaakt, zoodat een en ander in een chaos herschapen was. De politie heeft alle reden om aan te ne men, dat het kwajongenswerk is. De da ders zijn echter nog niet opgespoord. Om meer petroleum te kunnen vervoeren. Een groote organisatie voor de aanmoedi ging van den bouw van tankschepen voor het vervoer van petroleum is opgericht vol gens het besluit, dat is genomen op een vergadering van vertegenwoordigers der regeering, fabrikanten en reeders. Deze hebben reeds eenigen tijd een plan bestu deerd tot het nemen van maatregelen om trent toeneming van het aantal olieschepen en de capaciteit daarvan te vergrooten op dat er voldoende laadgelegenheid is voor het groeiende vervoer van petroleumpro- ducten, waartoe de internationale toestand aanleiding geeft. De bovenbedoelde organisatie zal een fonds van eenige millioenen yen ter be schikking staan, hetwelk wordt gevoed door bijdragen der reeders. Niet alleen staat de bevordering van den bouw van tankschepen op het program, doch ook het onderzoek naar het vervoer van olie en de omstandigheden, waaronder de bouw der schepen geschiedt. Het ministerie voor het verkeerswezen zal subsidie verleenen voor den bouw van olie schepen door middel van de bovenbedoelde organisatie. Zeer veel belangstelling bij de begrafenis van den stichter der volksuniversiteit. Gistermorgen is op Zorgvlied, onder groo te belangstelling ter aarde besteld het stof felijk overschot van prof. dr. S. R. Stein metz, oud-hoogleeraar in de sociale geogra- phie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. In de aula waren aanwezig vele cura toren. hooglepraren, oud-studenten en stu denten van de Amsferdamsche universitei ten, benevens bestuursleden van vele ver- eenigingen, waaronder die van de volks universiteit. Vele toespraken zijn gehouden. Dr. Ri'ichner herdacht den overledene als stichter van de volksuniversiteit-beweging in Nederland Uit aandrang en overtuiging stichtte prof. Steinmetz deze beweging, die hij reeds zeer iong voelde als een plicht te genover de velen, die niet in de gelegen heid waren regelmatig een studie te volgen Hij heeft 25 jaar de volksuniversiteiten^ trouw aan zijn beginselen, geleid. Steinmetz naam zullen wij steeds in dankbaarheid bli'ven gedenken. Nadat nog door twee vrienden van den overledene het woord was gevoerd, werd de haar. die bedekt was met bloemen en kran sen, door oudstudenten grafwaarts gedra gen. Rijksmark al* betaalmiddel voor handel met Europa. Het Japansche kabinet heeft volgens de „Miyako Sjimboen" besloten maatregelen te nemen ter bevordering van den Japanschen builenlandschen handel. Er zijn deskundi gen aangewezen om desbetreffende plannen uit te werken. Het ligt o.m. in het voornemen handels- controlemaatregelen op te richten, die be voegd zijn voor de verschillende markten, welke een monopolie krijgen voor aankoo- pen van artikelen in het binnenland, om ze dan te exporteeren. De handel met Eurona zal geschieden op den grondslag van het railsysteem. waarbij de verrekening over de rijksmark zal loopen. Voorts is het de bedoeling de Janansche markten in Midden- en Zuid-Amerika uit te breiden. Boekarest. Horia Sirna heeft Horia Cosmovici, die ontslag heeft genomen als onderstaatssecretaris in het minister-presi dium. met de motiveering. dat hij door de revisie van het proces-Codreanu in beslag werd genomen, belast met de leiding en or ganisatie van de nronaganda der legionnaire pers en met de afdeeling'voor vraagstukken van wereldbeschouwing. Het is te gevaarlijk op zee. Volgens een bericht van den correspon dent van Svenska Dagbladet uit New York monsteren steeds meer Zweedsche zeelieden in Amerikaansche en Canadeesche havens af, omdat, volgens hun meening, de tocht over den Atlantiscben Oceaan te groote ri sico's met zich medebrengt. De zeelieden zijn algemeen van opvatting, dat de Britsche bescherming van convooien tegen het gevaar van torpedeering totaal onvoldoende is. FRANSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR TOKIO. Op reis naar Tokio is Zondag een Fran- sche handelsdelegatie door Moskou gekomen De delegatie bestaat uit drie leden, onder wie een oud-gouverneur van Tndo-China. Te Tokio --ai deze delegatie onderhandelen over Indo-China. JAPANSCH SCHIP GESTRAND. Het Japansche vrachtschip Yoezan Maru f6039 ton) is bii "de Philinpiinen gestrand. Er bestaat voor de bemanning geen gevaar. De brieven verscheurd en rijn Jasje verkocht! „Wat jij verdiend hebt, is een flink pak slaag". Met deze woorden richtte zich de Utrechtsche politierechter to een achttien jarig jongmonsch uit Zeist, dat voor de eer ste maal in zijn leven in de vprdachtenbank had plaats genomen en nu kon ervaren, hoe moeilijk het is, tegenover de heeron rechters verzachtende omstandigheden aan te voeren, wanneer men zelf weet dat er geen zijn. Dat was een zeldzaam voorko m/end feit en wij zouden er aan toe kunnen voegen, gelukkig, z.pgt de Tel., want het zou met de postbestellingen raar afloopen. wanneer meer van dergelijke delicten ge constateerd moesten worden. Dit jongmensch had een baantje gekre gen. Men zou zoo zeggen dat is gelukkig in dezen tijd. En wat voor een baantje. Nog wel als hulphesteiler hij de Posterijen. Daar zat perspectief in wie weet zou hij. het nog eens kunnen brengen tot postbeambte met een gouden bies om de pet. Den eersten tijd ging het goed. De jongeman had ple zier in het werk. Parmantig slapte hij in zijn Manchesterjasie, het, „ambtsgewaad" van den hnlpbesteller, langs de huizen en bezorgde de brieven met een vaardigheid, als had hij het reeds jaren gedaan. Maar opeens begon het hem te vervelen. Ondenk baar is dit iet. Er zijn meer jonge men- schen gestrand op de kusten van tegenzin in het aanvankelijk met vreugde begonnen werk. Maar deze jonge man, maakte behalve een psychologische ook een strafbare fout. Hij wpnschte geen minuut langer brieven Ie bestellen. Het jasje zat hem met tegen zin om de schouders en hij maakte korte metten. Expressebrieven verscheurde hij en het jasje verkocht hij voor f 2. „Ziezoo", dacht hij, mij niet meer gezien bij de Posterijen. Ik heb er schoon genoeg van. Weg met dien rommel brieven en Manchesterjasje. Ik wensch door niets meer aan dit baantje herinnerd te worden. Toen kwamen de gevolgen. Natuurlijk vloeide hier het een en ander uit voort en moest hij er wel aan herinnerd worden, want het duurde niet lang, of hij maakte kennis met een persoon in 'n andere uniform. Vermoedelijk is het hem toen wel duidelijk geworden, dat wat hij gedaan had, in een geordende samenleving niet toelaat baar is en zeker niet in een geordend be drijf als dat der Nederlandsche Posterijen. Tegenover den politierechter zeide de ex-hulpbesteller, geen verklaring te kunnen geven van zijn daad. Hij kon maar één antwoord geven: hij had er eenvoudig genoeg van. „Maar heb je er dan heelemaal geen idee van gehad, hoeveel ellen de daaruit voort kon komen?" infor meerde de politierechter. „Op dat oogenblik heelemaal niet," antwoordde de verdachte. „Maar je begrijpt toch wel, dat de men- schen niet voor hun plezier op een expres- sebrief meer port betalen. Het is toch dei 1» doeling om iemand gauwer iets weten en den brief vluggerbesteldte kry gen." Verdachte knikte instemmen - brieven had hij verscheurd, dertig expressestukken had hij in zijn zak g den. Deze te bezorgen leek hem niet was rustig naar huis gegaan. De officier van Justitie wilde rekenmp houden met het feit, dat verdachte n h jong en onervaren is en eischte een .IV gensstraf van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens ver duistering van het jasje en papieren ten nadeele van don Staat. „Ik heb den indruk", aldus luidde de po litierechter zijn vonnis in, „dat het meer domheid dan welbewuste slechtheid is van dezen verdachte". Tiet vonnis luidde con form den eisch Verdachte helpt thans zijn vader in den hoterhandel. Naar het schijnt ligt hem dit vak heter, hoewel op den lan gen duur nog zal moeten hliiken, of de vriondoliike geste van den vader, om zi.in zoon in de zaak op te nemen, ook geen bo ter aan de galg smeren is. WIER1NGEN UadJUiZ SUCCES II—WIERINGERWAARD II.3—3. Mooi opgehaald, rust 03. Het zag er aanvankelijk bedenkelijk uit voor Succes, dat na een half uur spelens reeds met 3—0 achter stond, tegen de Wie- ringerwaard-reserves, die slechts met 10 man waren opgekomen en verschillende oudere spelers, ó.a. K. Schenk, in hun gelederen had den opgenomen. Het terrein was zeer moeilijk bespeelbaar, maar Wieringerwaard startte vlot met den wind in de rug. De W. aanvallen waren vrij gevaarlijk en doordat de Successcrs slecht wegwerkten, oefenden de gaston voortdurend druk uit op het S. doel. Doelpunten bleven door verschillende misverstanden niet uit en na een half uur spelen leidde W.waard reeds met 30, o.a. door Schenk, die met een for midabel schot Doves verrastfe. Voor de rust kwam in den stand geen ver andering meer. In de tweede helft gaf S. buitengewoon goed partij, zoo, dat W.waard er bijna niet meer aan te pas kwam. De S. aanvallen wa ren echter niet bijster gevaarlijk, zoodat de W. verdediging alle gelegenheid kreeg om in te grijpen. Vooral door het treuzelen van Met selaar on rechts, gingen veel kansen verlo ren. De W. keeper was bovendien in goeden vorm, maar toch moest hij na een kwartier spelen zwichten voor een schot van S. Lont. dat na den paal in het doel snrong, iuist in de handen van den keeper, doch scheidsrech ter Nieuwbuurt (de aangewezen arbiter liet verstek gaan) costateerde terecht een doei- put (13). Allengs werden de S. aanvallen veelvuldi- ger en ook gevaarlijker, zoodat er geducht spanning ontstond. De weerstand van Wie ringerwaard werd steeds minder en toen VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 9 December. Hebben de jongens kuren Papa moet het bezuren! VREDESCONFERENTIE OP DE LANGE MAT. Gestolen fietsje kost Heldersch werkman veertien dagen bruine boonen eten zonder bon. ZIJN DE ROOMKANNETJES VAN LUNCH ROOM FORMOSA VAN GOUD? Is er nog geen oorlog genoeg? In St. Pancras, waar vroeger alleen de raadsleden krijgszuchtige neigingen vertoon den en de aschbakken wel eens door de raadszaal gezweefd hebben, zoodat de pers dekking moest zoeken onder tafel, meent men blijkbaar van niet. Althans mijnheer de politierechter en mijnheer de officier, in dit geval de nieuw benoemde Mr. de Bruvs Tack, hadden de vre desconferentie te leiden na een oorlog in zak formaat in het land van het Witte Kerkje. Wat was het geval? Een aantal jochies van een jaar of elf, van dat pruimen- en krenten-goedje dus, vond het noodig zich in twee partijen te splitsen en el kaar den oorlog te verklaren. Echt, zonder ultimatum. Toen de diplomatieke vertegen woordigers ten eenre hun standplaats aan het Broeker dijkje hadden verlaten en die ten andere waren afgereisd van het Zuideind, was liet wóórd aan het zwaard, het kanon, de broekriem en de klomp. De wapens had tien ze eerst samen een drachtig gesmeed, maar een der generaals kreeg het plotseling op zijn heupen en be gon te treiteren Andere opperhoofden ontvlamden in "woede en de generaal-aansto- ker, een telg uit den huize B„ blies huilend den aftocht. Papa B., de dorpskastelein, in de wandeling een gemoedelijk man. maar als alle Friezen gelijk pen leeuw voor zijn kroost, greep in en aldus vertelde hij nu den heereu in de zwarte toga, hii sleurde tic oorlogvoe renden van elkaar. Maar de (kn)anen vertelden het anders en daarom moest papa B. op de lange mat komen. Zij zonden zijn mishandeld. Opperbevelhebber de W. ont ving een draai om ziin ooren en stafchef de R. een pak voor zijn broek. De officier taxeerde de zaak op haar juis te waarde, en wilde niet afgaan op de ge tuigenis van de jonge, laten we het neties zeggen, gevulde neuzen en vroeg vrijspraak. De politierechter was het hier mee eens, waarna de oorlogvoerenden zich op nieuwe stellingen terugtrokken. DE BEGEERLIJKE FIETS. De „bloem" van Jutterstad mankeerde na tuurlijk ook weer niet. Hoe zou de Alkmaarsche politierechtbank moeten voortbestaan, als zij haar trouwe stamgasten uit 't Hooge Noorden moest mis sen? Gelukkig, en dit ter eere van de clien tèle gezegd, de misdaden zijn nooit zoo groot, zelden komen zij in de meervoudige strafkamer, waar drie heeren de koek in dikke hompen snijden, veelal blijft hun op wachting beperkt tot den iour van den no litierechter, waar „een half jaar" 't ergste is, wat een mensch kan overkomen. Don Helder was er dus weer. De los werkman G. W. had een rijwiel gejut, neen gejat, laten we het kind bij zijn naam noemen, een schóón fietsje, dat toebehoorde aan den hr. J. C. A. Maarde verdachte ontkende en dus werden de hulptroepen des officiers, de getuigen in het geweer geroepen. De benadeelde A. deed een omstandig ver haal. Hij was van 1 April tot 24 Juni in de kost gewpest hij de familie H. O. te Den Hei der, maar had na het bombardement op laatstgenoemden datum, de wijk genomen naar Srhagen. Tijd om z'n fiets mede te ne men had get. niet gehad. Later was hij het rijwiel gaan halen, maar toen was het ver dwenen. Verd., die na get. hij dezelfde familie kost en inwoning had gekregen, had bedoeld rij wiel uit de boet gehaald en verkocht. Hii wist weliswaar, dat het hegeerde karretje niet van hem was. maar dat hii het verkocht had on verzoek van z'n kostbaas. Deze. hevig verontwaardigd, verklaarde dat hij verd. had verteld, dat de fiets van een vorigen kostganger van hem was. T.ater vertelde verd. aan dezen getuige D. H. O dat hii het rüwiel uit de boet had gehaald en had verkocht. T>e Politierechter vroeg dezen get, of hii aan verd. had gezegd dat hij de fiets van get W. gekregen had? Welnee, was gettuige's antwoord. Mevr. J. B.. echtgenoote van get» H. O kwam hetzelfde verklaren. Verd. bleef er hij. dat het echtpaar gewc ten had. dat hü het riiwlel verkennen zou Waarom heeft u dan he t ~eld niet af getnamene. vroeg de Politierechter. Tk had het geld noodig op dat mom»n<t. biechtte verd. op Later heb ik vijf gulden afgedragen. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir. dat deze diefstal wel een zéér ge raffineerde was en eischte 10 dagen gevan genisstraf. De Politierechter vond deze correctie nog niet voldoende en deed er vier dagen bij. zoodat verd. 14 dagen zal moeten gaan zit ten. Er waren meer Heldersche onverlaten.... WAT MOEST HIJ DAARMEE? P. de M. uit Den Helder die niet was ver schenen, werd tenlaste gelegd, dat hij op 15 Sept. na een bezoek aan de luhchroom For- mosa aldaar een aschhakje en vier room kannetjes had medegenomen. De get. G. v. B., eigenaar van genoemde lunchroom, had al dadelijk een oogje op de M, en stuurde deze een politieagent achter na. De dienaar der wet hield verd. aan en nam hem mede naar het Bureau waar hij werd gefouilleerd. En ja hoor, daar kwa men de vermiste voorwerpen voor den dag Toen verd. was ingesloten had hij in het Politiebureau nog een ruitje stukgeslagen ook. Helaas kwam niet vast te staan, wat verd met deze voorwerpen beginnen wilde. Wat had hij bijvoorbeeld aan vier roomkanne- tjes? De Officier van Justitie eischte f 40.— boete snhs. 30 dagen hechtenis en conform dezen eisch werd verd. hij verstek door den Politierechter veroordeeld. EEN POESTIGE OUWE BAAS. Do landbouwer D. K. wonende te Cam perduin liet ook al verstek gaan. Deze 75- iarigc ouwe baas werd ervan beschuldigd, dat hij een zekeren J H., zou hebben mis handeld door hem met een stuk hout in de linkerzijde had geslagen. De landbouwer J. H., eveneens te Cam perduin woonachtig vertelde in geuren en kleuren hoe hot was gebeurd. Get. had een partij aardappelen gekocht en moest, om die weg te halen, over het land van verd. Toen get. het land opstapte om z'n aard appeltjes te gaan halen versperde verd. hom den weg, zeggende: ,,.Te komt er niet door: ik wil je hier niet hebben!" „Wat doe ie op m'n land." En of get. al uitlegde, dat hij aardappelen bad gekocht, welke hii kwam weghalen, 't hielp niets. Ja, het werd er nog slechter op. Verd. greep een stuk hout en mishan delde get. daarmee. Hoe lang was dat hout? vroeg mr. v. d. LOOS. Tiet was een paal van ongeveer IK meter antwoordde getuige. Opa kan dus met eere Ramoip tocoTi Demnsey wajypn! Do officier van Justitie eischte f 25 oetp^ suhs. 20 dagen en conform dezen eiesch werd verd. hii verzoek door den Po litierechter veroordeeld. Te koop een Nationaal Op tel Kasregister. Lorentzstraat 102, vandaag tot 4 uur, Den Helder. F.dens 10 minuten voor het einde met een vleugelschot den stand op 3—2 wist te bren gen, was er geen houden meer aan. Onstui mig' viel S. aan. In de laatste minuten kwam inderdaad nog de zwaarbevochten gelijkma- ker; P. Lont kon in het leege doel schieten en weinige oogenblikken later had hij wa rempel nog voor de winnende goal kunnen zorgen. Nu ging zijn schot echter naast. S. zag~ haar werken wel beloond. BOERENLEENBANK. Vergadering van de Coöperatieve Boeren leenbank, op j.1. Zaterdag in Hotel de Haan te Hippolytushoef. Aanwezig 41 leden, als secretaris fungeert de heer C. J. Bosker. Voorzitter opende met welkom en deelde mede, dat deze vergadering is belegd, alleen om de nieuwe statuten en reglement te be spreken Statuten en reglement hebben ten kantore voor de leden ter inzage gelegen. Na de opening worden de notulen der vo rige vergadering gelezen en goedgekeurd. Na eenige besprekingen en vragen die ge steld worden, zijn beantwoord, volgt stem ming over al of niet aannemen. De uitslag der stemming is 39 voor, 2 blanco. Alzoo aan genomen. Het huishoudelijk reglement moet ook verandering ondergaan, hoewel van niet zoo ingrijpenden aard. Dok dit punt komt in stemming, en alle aanwezigen stemmen voor. Bij de rondvraag informeert de heer S. Vperdig hoe de Boerenleenbank staat tegen over Molestverzekering. Voorzitter antwoordt dat het zeer moeilijk is hiervoor regelen vast te stellen, doch verzekeren wordt aanbevo len voor directe hulp. Hierna volgde sluiting. POLITIE. Gevonden: een paar bruine glacé hand schoenen en een sleuteltje. Vermist: een schaap. Inlichtingen bii den gem.-bode. VOEDINGSWAARDE KAFSOORTEN. ALSMEDE DIE VAN JONG RIET. Nu er door de veehouders zooveel moge lijk wordt uitgezien naar voedermiddelen die gebruikt kunnen worden, meenen wij er goed aan te doen, schrijft ons het N. H. Veevoederbureau nogmaals de aandacht te vestigen op de voedingswaarde van de kaf- soorten. Ter vergelijking met stroo zullen wij de gehalten van de kafsoorten hier meedeelen, alsmede die van het bijbehoo- rende stroo. vert. droge werk. zefmeel- stof eiwit waarde boonenkaf (peulen) 85 4.0 22 boonenstroo 81.6 3.2 19 erwtenkaf (peulen) 86 3.7 20 erwtenstroo 86.4 3.4 16 haverkaf 86.2 1.4 29 haverstroo 85 1.0 17 roggekaf 85.7 0.7 22 roggestr. (winter) 85.7 0.4 11 gerstekaf 85.5 0.5 24.5 gerstestr. (-winter) 85.7 0.5 10 idem (zomer) 85.7 0.9 19 tarwekaf 84.0 0.9 24 t.arwestroo 85.7 11 riet (jong gedroogd) 85 0.3 25 Uit het bovenstaande staatje blijkt dus, dat de voedingswaarde van kaf hooger is, dan het stroo. Wat het stroo betreft, kan worden opgemerkt, dat het voedzamer is, naarmate de deelen dichter hij de korre! liggen. Wil men dan ook dezelfde stroo- graansoort gebruiken voor voeren en strooi en. dan gehruike men de bovenste deelen voor voer en de onderste deelen voor strooien. De kafsoorten kunnen aan melkkoeien tot 2 K.g. per dag per dier worden toegediend, vermengd met ander voer, bijv. natte pulp. Bij paarden kan men wel tot 5 ft 6 K g. gaan, vooral van tarwekaf dat ze graag op nemen. Bij voeren van groote hoeveelheden kaf aan paarden, hetgeen wat opstoppend werkt, is het evenwel gewenscht. dit. voer te combineeren met voedermiddelen die wat afdrijvend werken, zooals bijv. hiet.cn en in mindere mate haverstroo. De hoeveelheid kaf dan vooral geleidelijk verhoogen. Gcrstekaf kan vanwege de aanwezigheid van kafnaalden slecht benut worden. De kafnaalden kunnen ontstekingen in mond en keel doen ontstaan. Men zij hiermee dus uiterst voorzichtig, beter Is het dit in het geheel niet te voeren. Kaf van ongenaaide gerst is evenwel uitstekend. Bii het voeren van kaf moet er voor ge zorgd worden, dat er geen schimmels en brandsnoren in voorkomen Jong gedroogd riet heeft nog een Tril goede voedingswaarde Het moet evenwel van een iong gewas afkomstig zijn. Een oud gewas heeft veel m:nder voedings waarde, terwijl een z.g. dood gewas zeer vermoedelijk voor de voedine- waardeloos Jong riet kan men ook heaj ooed inkulteJfc

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6