N1PPER EN PELLE Hef meisje Wie profiteeren van de kinderzegels? Gebraden kip uit de pan gestolen ENGELAND BIDT VOOR GRIEKENLAND in de taxi Uitbreiding van de Zweedsche vloot FEUILLETON Engelsche wachtmeesters plegen diefstal P. G. WODEHOUSE Japansche pers ontevreden Aanvragen om hulp aan de W.H.N. Chineesche verraders doodgeschoten Mijningenieur dood gevonden Inbraken fe Amersfoort Beluste stamgast ging eens neu zen in de keuken van het café. KASTELEIN HAD SLECHTE ZONDAG Een caféhouder in den Haag had Zaterdag een vette kip gekocht en hij zou hiervan Zondag eens heerlijk met z'n gezin smul len. De kip werd Zondag-middag dan ook door de vrouw van den caféhouder volgens de regelen der kunst ter vuur gezet en al spoedig verspreidde zich door huis en café een heerlijke geur van gebraat. De stamgasten in het café haalden hun neus eens op en smulden in gedachte reeds mee. Toen het gezin des avonds aan tafel was gezeten en de lekkere geur nog in huis hing, begaf de vrouw des huizes zich naar de keuken om het gebraad ter tafel te brengen. Wie beschrijft echter haar verba zing en die van de dischgenooten, topn bleek dat de kip uit de pan was verdwenen waarin alleen nog het vet was achtergehle ven. Een stamgast verdacht. De caféhouder koesterde onmid- lijk argwaan tegen een van de stamgasten, die nog al lang in het café had vertoefd, zich te goed had gedaan aan een behoorlijk aantal biertjes en ten gevolge daarvan waarschijnlijk wel trek had gekre gen in een malsch boutje. Hij deel de zijn vermoeden aan de politie mede, die daarop naar mans wo ning aan de La Reyweg toog. Deze ontkende echter de kip te hebben ontvreemd en een huiszoeking alsmede de goede reukorganen van de politiemannen brachten geen opheldering. Men bekeek de kleeding van den man eens nader en ont dekte aan de binnenzijde van de overjas een groote vetvlek. Dit was echter van cro- quetten, aldus de cafébezoeker, welke hij den vorige avond had medegebracht. De politie vond hierin echter aanleiding hem mee te nemen naar 't hoofdbureau. De pan met kippen vet werd bij den caféhouder ge haald, doch alvorens men wilde overgaan tot een deskundig onderzoek, om zoodoende de samenstelling van het vet te vergelijken, bekende de man de kip te hebben gesto len. In een oogenblik, dat de caféhouder zich even had verwijderd, had de man kans gezien in de keuken door te dringen, de kip te grijpen en onder zijn jas te ver bergen. Hij was hierop naar huis gegaan en had de kip alleen opgepeuzeld. De bee- nen had hij in het closet gegooid en door gespoeld. De smulpaap is, daar hij een blanco straf register had, op vrije voeten gesteld, doch de maaltijd van het caféhoudersgezin was bedorven. Aankondiging der bisschoppen. Naar te Rome uit Londen gemeld wordt, hebben de aartsbisschop van Canterbury en kardinaal Hinsley een gebedsdag voor Grie kenland aangekondigd op Zondag 15 De cember. Mén is er in Rome van overtuigd, dat Engeland met deze wijze van hulpver leening aan Griekenland ongetwijfeld de passende en reeds in vele gevallen ge bruikte methode gevonden heeft om zonder risico een bondgenoot, dien het in den oor log gestort heeft, doeltreffend te hulp te komen, zegt het D.N.B. Een reuzenstrijd. 1. Wawhoo nadert onbevreesd het monster. 1. En met een snelle greep trekt htj een spuwende tegenstander de kaken uit elkaar. Een spion. Intussen heeft een kleine, nieuwsgierige dwerg van de gelegenheid, dat de schild wacht met de kamenier schetste, gebruik gemaakt en is het slot binnengeslo pen. 2. De spion verstopt zich in de keuken en verneemt, dat de koningin in haar onder aards jachtgebied op de drakenjacht is. 3. Een, twee, drie, de dwerg moet naar beneden om dit nader te onderzoeken. Tot tien jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Volgens een bericht van een Londenschen correspondent van Dagens Nyheter heeft de politie in Winchester twee wachtmeesters der politie uit Portsmoulh veroordeeld tot tien jaar tuchthuistraf, omdat zij diefstallen hebben gepleegd in een winkel, die door bommen was vernield. De beide wachtmees ters hadden uit dezen winkel een bontjas en een cape gestolen. Deze diefstal is aan het licht gekomen door een anonieme aangifte. Dagens Nyheter voegt hieraan toe, dat soortgelijke gevallen op verschillende plaat sen van Engeland voorgekomen zijn. Van de zijde der Britsche rechters zijn herhaalde lijk personen, die een paniek als gevolg van een bombardement uitbuiten om te stelen, met de doodstraf bedreigd. door 25. HOOFDSTUK XIII. Albert had haast. Als een watertor scheer de hij over het karpet. „Gauw"! zeide hij. Hij wierp een blik op het meisje, George's kameraad. Zij zat met den rug naar hen toe een romannetje te lezen. „Zeg h'r, zeide Albert, dat u in vijf minuten terug is," met zijn duim in de richting van het meisje wijzend. „Niet noodig. Ze merkt er niets van. Sinds Ze weet, dat ik haar neef Frank in Amerika niet ken, heeft ze geen notitie meer van me genomen." >,Ga dan gauw mee.' „Waarheen" „Ik zal het u wijzen." Dat het niet de naaste weg was, die zij naar het rendezvous volgden, werd George gewaar, toen hij zijn jongen gids gevolgd was trap op, trap af, door allerlei deuren en eindelijk stil hield in een kamer, waar de muziek maar zwak doordrong. Hij herkende de kamer. Hij was er al vroeger geweest. Het Was de kamer, waar Lord Leonard uit het raam gesprongen was en die nu door Mauu Werd bewoond. Albert verdween. George slaakte een diepen zucht. Nu het oogenblik gekomen was, waar hjj al zoo lang naar had verlangd, kreeg hij Weer diezelfde voetlichtkoorts, welke hem ook overvallen was toen hij Reggie Byng's stem hoorde. Men weet, dat George niet aan dergelijke dingen gewoon was, maar een rustig leventje had geleid en de eenige op windende gebeurtenis, welke hij zich herin heren kon, dat ooit had plaats gehad vóór Lady Maud dien middag in Piccadilly zoo dramatisch zijn taxi was binnengevallen, was or.p-eveer tien jaar geleden gebeurd, toen op den avond van de Yale football Match een Van de opgewonden jongelui met wien hij zijn Krachtiger politiek tegenover Vereenigde Staten geëischt. Verscheidene Japansche bladen eischen een krachtiger politiek der regeering tegen over de Vereenigde Staten. Japan, aldus schijft de Kokoemin Sjinxboen. doet met de benoeming van Nomoera te Washington een laatste poging, doch de Amerrkaansche openbare meening negeert de Japansche bedoelingen. Zekere Amerikaansche kringen verklaren zelfs, dat de regeering der Ver. Slaten Nomoera duidelijk moet maken, dat zij nooit zou toestemmen in een verandering van den status cjuo in het Verre Oosten. Onder deze omstandigheden, aldus vervolgt het blad, moet men voor de Japansch-Ame- rikaanscbe betrekkingen pessimistisch ge stemd zijn, want de opbouw van een nieuwe orde in Oost Azië is voor Japan een kwes tie van leven of dood. Het is dan ook niet te verwonderen, dat men in Japan steeds luider den eisch hoort, dat de regeering tegenover de Ver. Staten een scherper en duidelijker houding moet aannemen. TURKIJE SCHAFT VOORDEELIGE SPOORKAARTJES AF. De algemeene directie van de Turksche Staatsspoorwegen heeft besloten, de drie gunstige bepalingen voor treinkaartjes, die een geldigheid hebben van twee weken, een maand en twee maanden op te heffen. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. Uitsluitend bij plaatselijke di recteuren. Het hoofdkantoor van de Winterhulp Ne derland maakt er op attent, dat alle aan vragen om hulp uitsluitend bij de burge meesters in hun kwaliteit van plaatselijk directeur der Winterhulp Nederland moeten worden ingediend. Het kan dus geen doel hebben, aanvra gen om hulp rechtstreeks bij het hoofdkan toor der Winterhulp Nederland in Den Haag in te dienen. Geld vooor den bouw van twee kruisers en een aantal andere schepen aangevraagd. Als aanvulling op de bedragen van ver scheidene honderden millioenen kronen, die sinds het uitbreken van den oorlog voor de Zweedsche vloot zijn uitgetrokken, heeft de regeering thans middelen aangevraagd voor den bouw van twee lichte kruisers en een aantal torpedojagers en duikboofen, waar van de kosten geraamd zijn op 141 miltioen kronen. Korte metten In Tsjoengking. Sjih Yoe San was gouverneur der provincie zijn broeder wegens verraad doodgeschoten. Sjih Yoe San was gouverneur der provinsie Tsjahar, welke door de Japanneezen bezet is. In het officieele communiqué van Tsjoeng king over dezen aanslag wordt aan Sjih Yoe San verweten, dat hij verscheidene malen in het verleden in het ChineeschJapansche conflict sinds 1931 van partij verwisseld is. Hem was gelegenheid gegeven om door het bevel op zich te nemen over troepen tegen de Japansche strijdkrachten in Noord-China zijn fout te herstellen. Daar Sjih Yoe San en zijn broer echter de militaire bevelen van den opperbevelhebber niet waren nageko men, waren zij op bevel van generaal Wei Li Hoeang, den opperbevelhebber der strijd krachten van Tsjoengking in Noord China, doodgeschoten. Door verstikking om het leven gekomen. In de mijn „Julia" te Eijgelshoven is de mijningenieur A. uit Den Haag, die daar op proef werkzaam was, Vrijdagavond door verstikking om het leven gekomen in een galerij, welke verlaten was en derhalve al- gesloten. Hij is om onbekende redenen onder de ver sperring doorgekropen en werd op circa zestig meter van de afsluiting door de red dingsploeg gevonden, die Zaterdagmorgen op onderzoek ging, toen de ingenieur ver mist werd. Sigaren, sigaretten, wijn en wol len stoffen werden buit gemaakt In den nacht van Zaterdag op Zondag is op een viertal plaatsen te Amersfoort inge broken. In vrijwel alle perceelen zijn de inbrekers binnengekomen door het indrukken van ruiten aan de voordeur. In een perceel wa ren de daders binnengedrongen door een kelderraam. Hier zijn zij gestoord en heb ben de vlucht moeten nemen. In een ander perceel hadden zij de tele foonleiding doorgesneden. Vermist worden kisten sigaren en doozen sigaretten, fles- schen wijn en wollen stoffen. Vereeniging A., een vacantiekolonlehuis, herbergt in 1 jaar 100 kinderen, ieder ge durende SO dagen. Vereeniging B., een op voedingsgesticht, herbergt in 1 jaar 100 kin deren, ieder gedurende 300 dagen. Dan krijgt B. tienmaal zooveel als A. Dat is de zeer eenvoudige grondslag. Aangezien echter de getallen voor kinde ren en dagen nooit zoo mooi rond zijn en voor geen twee instellingen gelijk, komt aan het einde van de rekensom voor ieder een ander onregelmatig bedrag voor den dag. Het groote voordeel is dat verschillende instellingen met een zelfde doel ook precies dezelfde berekening ondergaan. Er wordt slechts een onderscheid gemaakt, n.1., tus- schen instellingen die een bijzonder kost bare verzorging moeten geven aan de haar toevertrouwde kinderen, en die, welke een normale verzorging verschaffen. Eenvoudige, controleerbare en billijke verdeeling onder de kindertehuizen. De centrale propaganda commissie voor den verkoop der kinderpostzegels schrijft ons: Voor wie gaarne weten wil, wat er nu precies gebeurt met de opbrengst van de zegels en kaarten „Voor het kind", moge het volgende een aanwijzing zijn. Het aandeel is voor elk instelling ver schillend. het kan uiteenloopen van het minimum van f 5.tot f 12000.toe. Een eenvoudig voorbeeld moge dit dui delijk maken. kamer deelde zonder twijfel met de beste bedoeling een Mexicaansche gehoornde pad in zijn bed had gestopt. Een lichte voetstap klonk buiten de kamer en alles begon zoo om George heen te draaien, dat ware het Reggie Byng overko men, het dien onverstandig en drinkebroer ze ker genoopt zou hebben met zijn slechte ge woonte te breken. Toen de meubels weer op hun plaats teruggekeerd waren en het haardkleedje niet meer tolde, stond Maud voor hem. Niets is moeilijker te onthouden dan een gezicht, dat we maar eens hebben gezien. George had er veel last en hinder van gehad, dat hoeveel moeite hij zich ook gegeven had, hij er niet in geslaagd was zich een duidelijk beeld van het eenige meisje in de wereld voor oogen te tooveren. Van hun ontmoeting in de taxi had hij alleen een verwarde herinnering van oogen, die schitterden en van een mondje, dat zich glimlachend rondde; en het korte oogenblik, waarin hij zijn geheugen had kunnen opfrisschen, toen hij haar onder weg gezien had bij de autopanne met Reggie Byng, had niet lang genoeg geduurd om zijn kennis te vergrooten. Zooals Maud nu voor hem stond, voelde hij zich bedwelmd door haar schoonheid, waarvan hij zich voor het eerst bewust werd. Hij stond sprakeloos. Het flatteuse baltoilet, haar wangen en oogen ge animeerd door het dansen, maakten haar veel verleidelijker dan eenig beeld van haar. dat zijn geheugen te voorschijn had weten te roepen. Het scheen hem wel alsof hij haar nu voor het eerst zag. Zelfs haar broer Percy, niet gemakkelijk te voldoen, waar het zijn naaste familieleden gold had, toen hij haar voor tafel in den salon zag, verklaard dat die japon Maud goed stond. Ze geleek een schitterend sprookje, be staande uit rozeblaadjes en maanstralen. Zoo althans beschouwde George haar; een kleer maker zou 't misschien meer omstandig en minder romantisch beschreven hebben. Maar dat deed er niet toe. Iemand, die een nuch- teren en technischen catalogus wenscht van de stoffen, waaruit ze bestond, moet maar eens het Belphersche Nieuwsblad lezen en de rubriek mode opslaan, onder redactie van de vrouw van den uitgever. In George's oog was het ding gemaakt van rozeblaadjes en maan stralen. Zooals ik al beweerde. George stond spra keloos. Dat eenig meisje er zoo mooi uit kon zien, was voldoende om George verstomd te doen staan, maar daj zoo'n etherisch wezen tje, dat regelrecht uit sprookjesland kwam, zich had kunnen verlagen, om op hem ver liefd te worden, zoo'n aardsch menschenkind, dat sokophouders droeg en brj het ontbijt koffie dronk... dat was meer dan George kon verklaren. Hij stond haar maar aan te staren. Een zachte melodie klonk van uit de heu velen van het sprookjesland. Of in gewoon Nederiandsch, Maud sprak. „Ik kon niet eerder weg!" Toen hield ze plotseling op en haastig naar de deur gaand, luisterde ze. „Kwam er iemand aan? Ik had dezen dans feitelijk met Mr. Plummer, maar ik ben hem ontvlucht, doch ik ben bang dat hij Inderdaad 't was zoo! Even later was het maar al te duidelijk, dat dit precies was, wat mr. Plummer had gedaan. Een voetstap op de trap, dit keer een zware stap en van uit de gang kwam de stem van den vervolger. „O, Maud, is u daar! Ik heb u gezocht. Dit is onze dans". George wist niet wie Mr. Plummer was en hij begeerde het ook niet te weten. Hij vond alleen van ganscher harte, dat Mr. Plummer's bestaan absoluut overbodig was. Het zijn van deze Plummer op den aardbol was oorzaak van het wegioopen van het Duizendjarig rijk. Opeens werd zijn verdoofde geest weer wakker. Een ding was zeker, hij mocht hier niet gevonden worden. Knechts, die door een feodeel kasteel zwerven en betrapt worden in gesprek met de dochter des huizes, wekken commentaar. En omgekeerd mochten doch ters des huizes, die alleen met knechts in ge sloten kamers gevonden worden, ook uitleg geven. Hij moest maken, dat hij wegkwam en gauw ook. En, zooals hij uit een gebaar van Maud opmaakte, moest hij verdwijnen door de balkondeur. Hij schatte, dat de afstand, die hem nog van den naderenden Plummer scheidde de stem was van beneden geko men een paar treden en een portaal was, de tijd dien het gezegende Lot hem liet om te verdwijnen, bedroeg niet meer dan enkele seconden. In minder dan geen tijd was de bal kondeur geopend en weer gesloten geworden en George stond buiten onder den sterren hemel en een frissche nachtwind woei om zijn heete slapen. Nu had hij tijd om alles te overdenken. Iemand zal niet gauw beter gelegenheid vin den om zijn gedachten den vrijen loop te laten, dan wanneer hij opgesloten zit op een klein balkon, op een aanzienlijke hoogte bo ven den beganen grond, terwijl de eenige te rugweg voor hem afgesloten is. Dus George dacht na. Eerst kreeg Plummer een beurt en het waren geen vriendelijke gedachten. Toen morde hij over de onvriendelijkheid van de fortuin, die hem slechts in de gelegenheid had gesteld om Maud te ontmoeten, om hem die gelegenheid weer af te nemen nog voor hij een woord gesproken had. Hij overlegde hoe lang wfilen Lord Leonard indertijd had kun nen praten voor hij eveneens door ditzelfde raam had moeten vluchten. Over één ding be stond geen tw\jfel. Het geluk diende geen Het spreekt vanzelf, dat aan 100 doofstomme of gebrekkige kinde ren gedurende 300 dagen oneindig veel meer ten koste moeten wor den gelegd aan medische hulp, aan leermiddelen enz. dan aan 100 verwaarloosde of zwakke kin deren. Daarom krijgen al deze „kostbare" instellingen een iets hoo- ger percentage uit de opbrengst. Ook hier echter geldt binnen de zelfde rubriek instellingen voor al len' precies dezelfde maatstaf. De onderscheidene instellingen verschaf fen zelf de gegevens voor de berekening van haar aandeel, zooveel mogelijk onder bevestiging door haar accountant. Ontbreekt deze bevestiging, dan wordt ten gerieve van de berekening van het aandeel hier en daar een accountantsonderzoek uitge lokt. Eenvoudig in zijn grondslagen, strikt rechtvaardig jegens allen en controleerbaar voor alle betrokkenen, aldus is het systeem van verdeeling van de opbrengst der wel- dadigiheidspostzegels en prentbriefkaarten. paartjes, die deze kamer voor hun samen komst hadden gekozen. Eerst had George niet gedacht, dat hem nog meer onaangenaams te wachten stond, behalve hetgeen hij reeds ondervonden had. Hij zou nierken, dat hij zich had vergist. Hij hoorde spreken in de kamer, welke hij ver laten had, heel duidelijk drong eeh diepe stem tot hem door en al heel gauw werd George gewaar, dat hij tot overmaat van ramp nog verplicht zou zijn, om aan te hoe ren, dat een ander mannelijk wezen en dat was Plummer toch een meisje vroeg. De toestand werd steeds ellendiger. Van alle mo menten, waarop een man, volgens de regelen van het fatsoen aanspraak kan maken om alleen te zijn, zonder dat een andere man er getuige van is, is wel dat het voornaamste, waarop hij een meisje vraagt zijn vrouw te worden. George was fijngevoelig van natuur en de gedachte, om bij zoo'n gelegenheid voor luis tervink te spelen, stuitte hem tegen de borst. Hg keek als een waanzinnige om zich heen, of er geen middel was om weg te komen. Plummer was nu het stadium genaderd waar op hij met veel woorden verklaarde, dat hij Maud niet waard was. Hij herhaalde het steeds weer op verschillende wijzen. George was het volkomen met hem eens, maar wenschte het niet aan te hooren. Hij wilde weg. Maar hoe? Lord Leonard was bij een dergelijke gelegenheid gesprongen. Sommigen zouden daarom beweren, dat wat de een ge daan had, de ander ook kon doen en dat George zijn voorbeeld had moeten volgen. Maar alle mannen zijn niet gelijk. Er was eens iemand, die tot een circus behoorde en die van het dak van een hoog huis af op een hellende tafel sprong, waar hij met zijn borst over heen streek, toen een paar maal een salto mortale maakte, op den grond terecht kwam, een keer of zes boog en ging lunchen. Zoo iets is een gave, welke niet ieder heeft. George bezat haar niet. Hoe pijnlijk het ook was Plummer te beluisteren terwijl hij zijn 'eciamatie afstak, ziin verstand zei hem, dat het nog oneindig veel pijnlijker zou zijn een sprong te wagen op goed geluk, dat de tak ken van den hoogen boom, die Lord Leonard hadden tegengehouden, ook hem dien dienst zouden bewijzen. Neen er zat niets anders op, dan te blijven, waar hij was. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7