Hulp op zee Onverwachte brandweer-oefening De roode haan in het Raadhuis On the sunny si de of the streei Verhouding van de rijksbedragen tot de particuliere molestverzekering Slaapplaatsen voor stadgenooien Ponderdag 12 December 1940 Tweede Blad MacUnieuuM Uiterst snelle en verzorgde biussching Door bom getroffen maar de zaak gaat door De nagekomen Sinterklaas-verrassing van den Distributie-dienst Vakschool als mode-magazijn Sprekende cijfers Clara de Vries^komt niet Burgerlijke Stand van Den Helder 100 aanvragen voor Wijdenes Gemeentebegrooting van Vlissingen De vergoeding van de oorlogsschade Een heremiet in de Himalaya» Onze stad beschikt over een uitgebreid brandweerapparaat, doch al is een dergelijk apparaat ook nóg zoo uitgebreid, en nóg zoo uitstekend geoutilleerd, dan behoeft dit nog niet te beteekenen, dat de paraat heid der posten individueel, en de snelheid van reageeren van de brandwachten eveneens daarmede in overeenstemming zijn. Teneinde dit proefondervindelijk eens te toetsen, werd gistermiddag geheel onver wachts een oefening gehouden, waarbij op wel zeer duidelijke wijze naar voren is gekomen het feit, dat de brandweer in Den Helder thans ten volle voor zijn taak berekend is. Iets, dat juist thans, nu het gevaar van brand feitelijk permanent aanwezig is, een groote geruststelling voor de burgerij en haar have beteekent. Zooals gezegd: het was een oefening, die geheel onvoorbereid gehouden werd. Dat zij desondanks als tenvolle geslaagd beschouwd mag worden, stemt tot dub bele voldoening. Brand Te half 2 des middags werd door burge meester Ritmeester en den heer Visser, het hoofd van uen luchtbeschermingsdienst, een rondgang langs alle brandposten gemaakt, langs die op de Spoorgracht, in de Vroon straat, bij de B.L.O.-school, op den Midden weg en bij het Hoofdbureau van politie. Alle posten bleken normaal te functionneeren. Daarna brak te half drie brand uit. Dat wil zeggen: een ficfleve brand. Aangeno men werd, dat het raadhuis in lichtelaaie stond, en dus was het vereischte, dat in den kortst mogelijken tijd het geheele brandweer-apparaat in actie trad. Tempo Welnu, daaraan ontbrak het niet. Met een gemiddelden tijd van 2 3 minuten arriveerden van de 5 posten de spuiten, benevens de spuit van de Duitsche weer macht, die bij Hablous op den Kanaalweg opgesteld is en 240 meter slang uitrolde. Het is de bedoeling dat deze spuit bij brand eveneens bij de biussching in de stad behulpzaam is. Zooals gezegd, men nam aan dat de roode haan kraaide van het raadhuis en dus was alle hens, na gearriveerd te zijn, in het tot 't hoogst opgevoerde tempo bezig deze brand te blusschen. Iedere spuit leverde één straal en inderdaad mocht men de voldoening sma ken dat vrijwel la minute water gegeven kon worden. Aanwezig was voorts het slan genwagentje van de nog te installeeren post aan de Javastraat. Mede present was de ambulance-auto van de politie, en ook hier mede werd keurig gedemonstreerd. In een minimum van tijd waren de 8 brancards uit geladen en klaar voor gebruik. Onder leiding van den brandmeester, den heer Boon, werd de denkbeeldige brand zoo effectief mogelijk aangepakt. Met een 5-tal stralen spoot men over het Heldersche kanaal en het kan niet anders of genoemde roode haan kreeg het zwaar te verantwoorden. De ladderwagen ontbrak uiteraard evenmin op het appèl. De ladder werd geheel uitge schoven en een tweetal blusschers besteeg de sporten. Deze konden zoo het torentje van het raadhuis bereiken, teneinde aldaar de noodzakelijke maatregelen te nemen. Rustig en ordelijk verloop. Het geheele verloop van deze brandweer oefening kenmerkte zich hoofdzakelijk door Van den heer Grim op Tuindorp. Tot de getroffen middenstanders van Den Helder behoort ook de heer Grim in het Tuin dorp. Zijn zaak, vroeger gevestigd in het perceel Tuinstraat 60. werd door bominslag vernield en door bemiddeling van den Burge meester werd de heer Grim in staat gesteld om aan de overzijde zijn bedrijf in levens middelen tijdelijk voort te zetten. De gelegen heid was voor een blijvende vestiging niet ideaal en zoo zocht de heer Grim naar een beter geschikt pand. Thans is hij daarin wel bij uitstek geslaagd door de betrekking van de vroegere winkel van De Wit's Melkhandel aan den Brakkeveldweg 156, tegenover de school. Met frisschen moed heeft de heer Grim hierin thans zijn bedrijf ondergebracht en wij konden ons overtuigen van het uitstekende resultaat, dat tot stand is gekomen. De winkel is voor levensmiddelen uitermate geschikt en wanneer men binnen is wordt men in dezen tijd van schaarste getroffen door de goede vulling der vakken. Behalve alle kruideniers waren heeft de heer Grim een ruime sorteering in biscuits, fijne vleeschwaren, borstelwerk e.d., zoodat de Tuindorpsche huisvrouwen en vele uitbrengklanten op de best mogelijke wijze bediend kunnen worden. Hedenmiddag twee uur zal de heer Grim de deur van zijn derden winkel in korten tijd openstellen en wij twijfelen er niet aan of zijn pogingen tot voortzetting van zijn zaak zullen met succes bekroond worden. het rustige en ordelijke verloop. Ieder wist zijn taak, niemand liep den ander in den weg, zoodat deze proef ongetwijfeld als tenvolle geslaagd beschouwd mag worden. De oefening werd o.m. bijgewoond, behalve door den burgemeester en de heeren Visser en Boon, door den heer Dokter, de heer Noë en van de politie door hoofdinspecteur Helder en inspecteur Rooyakkers. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze brandweerposten permanent bezet zijn door 6 man. Doorloopend wordt er dus wacht gehouden en is men op z'n qui vive voor het eerste sein tot uitrukken. Iedere post heeft ook haar eigen spuit, terwijl de ligging der posten zóó is, dat men er het meest effectieve resultaat van verwachten. Gewoonlijk oefent men aan de Linie. Deze onverwachte oefening heeft thans echter bewezen dat men inderdaad pa raat is. Nogmaals: iets wat een groote mate van zekerheid verschaft aan hen, die in angst en vrees verkeeren over hun eigendommen. Tegen overmacht staat zelfs de beste brandweer machteloos. In gevallen dat echter een mogelijkheid bestaat dat er nog gered kètn worden, mag men gerust zijn. De oefening van gistermiddag heeft bewezen dat onze stad over brandweer personeel beschikt, dat zijn taak ten volle beseft. Waar gepast, gemeten en gespie geld werd Inderdaad... een nagekomen Sinter klaas-surprise van den Distributiedienst... daarmede kon Maandag, Dinsdag en gis teren de kleeding-uitdeeling aan het be hoeftige deel der Heldersche gemeenschap in de Vakschool voor Meisjes vergeleken worden. Een goed en een dankbaar werk, dat verricht werd onder auspiciën van den Distributiedienst. Natuurlijk was niet iedereen tevreden. - Hoe ware dat ook mogelijk met een zóó groot gezin? Maar verreweg het meeren- deel toonde zich uiterst dankbaar en op het bureau van den leider van den Dis tributiedienst, den heer Everards, mochten wij reeds persoonlijk de eerste binnenge komen dankbrieven lezen. Van spontaan reageeren gesproken! Er was daar heel wat, in een der bovenzalen van de Vakschool. Aan lange roeden hing de voorraad. Jassen en mantels, en manteltjes, terwijl zich daar eveneens de dekens bevonden. Al het goed bevond zich in uitstekenden staat. Geen wonder. De Vakschool-jongedames had den zich daarover ontfermd en ieder kleeding- stuk waar een rafel aanhing, of waarvan een voering losgeraakt was, of dat op andere wijze in onvolledigen staat was, werd duchtig onder handen genomen. Zoodat het lokaal een indruk maakte van modemagazijn in 't klein op een drukken verkoopdag. De pas-ploeg. Druk, ja, dit was het, zoodat de eene dame en de 4 heeren feitelijk handen te kort kwamen om de op den gang saam- drommende gegadigden in tempo te hel pen. Dat waren zuster Warner en de hee ren Stoll, Van Engelsdorp Gastelaars Van der Maden en Zondervan. Deze dame en heeren namen de maat alsof ze nooit een ander emplooi gehad hadden. Ze hanteerden de centimeter of 't hun dagelijksche arbeid was (van den heer Van der Maden uiteraard wèl dage- lijksch werk...) en plaatsten de liefhebbers voor den spiegel. Dan gleden de blikken keurend over het kleedingstuk en werd be paald of het te lang, te kort, te smal in de schouders of te breed in de heupen was. Enfin... men kent al die eigenschap pen, die kleeren nu eenmaal niet moeten hebben. Er waren puzzles in overvloed. Moeders met 3 kinderen en meer. Niet altijd paste dan de jas en niet altijd paste de mantel. Dan ging men op speurtocht langs de roeden... een speurhond kan niet met meer ambitie het spoor van een haas zoeken dan een huismoeder een mantel of jas. Men graaide en snuffelde, zocht en voelde, koos een mantel uit en Tiet deze weer hangen. Met engelengeduld wachtte de commissie... De onbescheidenen. Er waren onbescheiden lieden, die, omdat vragen niets kost, soms 8 of 10 kledingstuk ken tegelijk vroegen. Dat ging niet, hoezeer het 't comité ook speet. Want hoewel de voor raad groot was, de animo bleek nog grooter te zijn en men wilde niet de kans loopen, voor een uitverkocht huis te zitten. Er werd critisch gezocht. Meen niet, dat men de zaken maar voor de hand weggriste. Het tegendeel is waar. Men was verschenen en dat met de kennelijke bedoeling thuis te komen met het beste wat er te vinden was. Iets dat overigens begrijpelijk is. Wat U en ik o o k zouden doen in zoo'n geval. De eene maal waren de mouwen te kort, de andere maal de rug te smal. Dan moest er weer ge spiegeld worden en de keuze gewijzigd. Maar tevreden ging bijna iedereen heen. Zoo voltrok zich gisteren deze laatste uit- zoek-middag in de Vakschool voor Meisjes. De roeden waren toen reeds aardig gedund en de keuze werd met het kwartier beperkter. Dankbaar ging men heen, dankbaar met dit Sinterklaas-cadeau, dat weliswaar later dan 5 December gekomen was, doch dat daarom niet minder gewaardeerd werd. Het zonlicht knikt me vriendlijk toe uit de charmante winkelruiten, en scheert een dartelende zoen langs ranke, gladgespannen kuiten van schoolmeisjes die langzaam trappen, met tweeën op de wrakke fiets, ze lachen klaatrend om iets grappigs, of hoogstwaarschijnlijk ook om niets. Een oude heer heeft heel brutaal zijn trotse bolhoed afgezet: zijn hoofd wordt door een zonnestraal benut als glimmend dansparket. Een groezlig schoffie hotst voorbij op een mismaakte autoped, zijn haar een slag van gele zij juicht uit zijn schaamtelooze pet. Het zonlicht zet een gouden schaar in headlines en constante spijt, en 'k voel mezelf weer veertien jaar, tot alle kattekwaad bereid. (Uit „Morks Magazijn"). C. BUDDINGH'. Dankbaar werk ook voor den Distributie dienst, die zich zoozeer voor deze actie be ijverd heeft. Er zij de aandacht op gevestigd, dat er binnenkort een nadere mededeeling zal verstrekt worden bestemd voor diegenen, die öf thans niet aan de beurt zijn geko men, 5f zooveel vroegen, dat men aan die wenschen geen gevolg kon geven. Het resteerend deel der kleeding wordt name lijk thans opnieuw geselecteerd en eerst d&n zal men kunnen zien in hoeverre men hen, die alsnog in aanmerking willen komen, kan helpen. Zij, die dus nog iets wenschen, dienen te wachten op deze mededeeling. Den Helder haalt meer dan 2 maal zooveel spaargelden van de bank dan er ingelegd wordt. Wezen wij de vorige maand op de groote verschillen, welke er lagen tusschen de be dragen van inlegging en terugbetaling op de Rijkspostspaarbank, ook de cijfers over No vember, die men in dit blad opgenomen vindt geven eenzelfde ongunstige tendenz aan. Het sparen is, en zeker geldt dat voor Den Helder gedaan en hoe men dit ook beschouwt, zulks is te betreuren. Een der beste nationale deugden van ons volk is hiermede, hopen wij tijdelijk, teloor gegaan. Vergelijkt men de cijfers dan blijkt dat de opnamen in totaal 2% maal zoo groot zijn als de inleggingen. Wel een schril beeld van de finantieeele moeilijkheden waarin een deel der Heldersche gemeenschap verkeert. Waar de Nutsspaarbank ons haar maandcijfers niet meer toezendt is het nje.t mogelijk ook hier het beeld weer te geven. Ongetwijfeld zal dit echter niet florissanter zijn. In ons nummer van gisteren heeft men kun nen lezen, dat wegens groot succes a.s. Zon dagmiddag wederom een voorstelling gegeven zou worden met Clara de Vries en haar so listen. Naar de Casino-directie ons echter mede deelt, zal deze voorstelling geen doorgang kunnen hebben. In de plaats daarvan wordt een dans-matinée gegeven, waarover men bij zonderheden leest in een advertentie in dit nummer. van 10 en 11 December. ONDERTROUWD: P. Kats en M. Hartog. Getracht zal worden alle kinderen onder te brengen. Het blijkt dat de eerste daadwerkelijke arbeid van „Winterhulp Nederland" voor wat betreft de wijze waarop de Heldersche bevolking daarop reageert, een groot suc ces is. Naar wij vernemen zijn er aan het bureau van „Winterhulp" alhier niet minder dan 100 aanvragen gekomen van ouders die gaarne hun kinderen gedurende de Kerst- vacantie in het rustige Wijdenes willen laten doorbrengen, voornamelijk om wat op rust te komen na de spannende maan den die achter hen liggen. Zooals men weet waren er 42 plaatsen voor Helder sche kinderen disponibel. Dat zou betee- kenen dat 58 anderen, die eveneens opge geven zijn, teleurgesteld moeten worden. De burgemeester van Wijdenes is even wel gisteren in Den Helder geweest voor een onderhoud met een der ambtenaren van „Winterhulp". Gepoogd zal worden alle kinderen (dus een 100-tal) in de ge legenheid te stellen naar Wijdenes te gaan. Zoo al niet in het dorp, dan in de omgeving daarvan. Men zal in dit opzicht doen wat men kan. De kinderen blijven niet in groepen bij elkaar, doch worden ondergebracht in ge zinnen. De duur van deze wel zeer bijzondere Kerstvacantie zal ongeveer 3 weken be dragen. Rij kspostspaarbank Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Nov. 1940 werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 24.734,02 en terugbetaald 64.965,38 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 40.231,36 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 7. HET OUDE NIEUWS. Bij de politie werd weer aangifte gedaan van de vermissing van 3 rijwielen welke resp. on beheerd waren geplaatst voor een café aan de Weststraat, voor een perceel in de Lange- straat en een in de Badhuisstraat. Vijf fietsen, welke in donker onbeheerd werden aangetroffen, werden op het hoofd bureau opgeborgen. Verzekert Uw fiets voor 3 gulden per jaar. Bij diefstal krjjgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. Een voorloopig tekort van 306.000 In een begeleidend schrijven bij de gemeen tebegrooting voor 1941 en bij de begrootingen van het waterleidingbedrijf, het grondbedrijf, het bedrijf van den gemeentelijken reinigings dienst, het bedrijf van den vee- en vleeschkeu- ringsdienst voor den kring Vlissingen, het bad- bedrijf, het woningbedrijf en het vischmijnbe- drijf, deelen B. en W. mede, zoo lezen wij in de „Vlissingsche Courant", dat deze gemeentebe grooting, wat den gewonen dienst betreft, in uitgaaf een totaal bedrag aanwijst van 1.739.746.33 en in ontvangst een bedrag van 1.433.746.83, zoodat het nadeelig slot bedraagt 306.000. Deze ongunstige begrootingspositie is een ge volg van de moeilijke omstandigheden waarin deze gemeente verkeert. B. en W. stellen voor het getal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het jaar 1941/1942 weder op het maximum, te weten 75, te bepalen. (Slot.) Een belangrijke bepaling. Het rijk neemt Ie verplichtingen over. De voornaamste der slotbepalingen, opge nomen in afdeeling 3 van het besluit, is arti kel 18, waarin wordt geregeld welke de in vloed is van de van rijkswege te verleenen bijdragen op de particuliere molestverzeke- ringen. In beginsel worden de met de particu liere molestverzekeraars gesloten molest- polissen in stand gehouden. Het bepaal de in artikel 18 breng, echter een belang rijke verlichting in de nakoming der ver plichtingen, die de aangeslotenen met de molestverzekering op zich hebben geno men. Het gevolg van het artikel is im mers dat de van rijkswege te verleenen bijdragen in mindering komen van de omslagen, die zonder uitkeeringen van rijkswege den aangeslotenen zouden zijn opgelegd. Het rijk neemt derhalve een deel, zoo niet het geheel, van de ver plichtingen van de verzekeringsinstel lingen en daarmede van de aangeslote nen over en wel voorzoover de '-an rijks wege uit te keeren bijdragen zouden samenvallen met de uitkeeringen, waar toe de verzekeringsinstellingen overeen komstig haar statuten, reglementen en polissen zijn gehouden. Voorzoover krachtens verzekering uitkee ringen moeten worden gedaan naast of bo ven de bijdragen van het rijk, blijft de in stelling tot nakoming harer verplichtingen op den overeengekomen voet gehouden ter wijl zij daarvoor den bedongen omslag van de aangeslotenen kan vragen. De strekking van de regeling is derhalve, dat de rijksbij dragen in de plaats treden van de uitkeerin gen der molestverzekeraars en dat de deel nemers bevrijd worden van de betaling van premies en omslagen noodig om de som bij een te brengen, waarvan het rijk den molest- verzekeraar ontlast, terwijl voor het overige de molestverzekering in stand gehouden wordt. Voor gevallen waarin boven of naast de rijksbijdragen de molestverzekeraars tot het doen van uitkeeringen verplicht blijven, worden ook tot het daarvoor benoodigde be drag omslagen van de aangesloten verzeker den geheven, doch niet tot een hooger bedrag dan voor deze schadeuitkeeringen uit de omslagen beschikbaar zouden zijn geweest, indien het rijk de verplichtingen der molest verzekeraars voor het in het besluit be paalde gedeelte niet zou hebben overgeno men. Deze beperking houdt verband met het door de meeste molestverzekeraars aange nomen beginsel, dat Je te heffen omslag een bepaald percentage, b.v. 3 van de verze kerde waarde, niet zou kunnen overschrijden. Om dubbele uitkeeringen te voorkomen, dienen de verzekeringsinstellingen de door het besluit genoemde inlichtingen te ver strekken aan het departement van finan ciën, afdeeling oorlogsschade, Groenhoven- straat 1, 's-Gravenhage. Wij lezen in het „Volksblad": Wie verleden Zaterdag het verhaal heeft ge lezen van de redding van een groot aantal zee lieden door de motor-reddingboot ,J)orus Rijkers", wordt het warm om zyn hart. Met het ouder worden heeft hy wel is waar geleerd, dat zelfs op de mannen en figuren, die hij in zijn jongelingstijd zonder eenige critiek veraf good heeft, nog wel wat af te dingen is. In hun groote en nobele daden mengden zich dik wijls drijfveeren, die bij nadere beschouwing „menschelijk, al te menschelijk", bleken te zijn. En de man, die de menschheid wilde redden snauwde wellicht erbarmelijk tegen zijn keu kenmeisje. Maar tegenover de daad van schipper Koen Bot en zijn mannen past geen ander gevoel dan diepe en volledige bewonde ring. Menschelyke hulpvaardigheid, mannelijke moed en bovendien uiterst deskundig zeeman schap gingen hier tezamen om een resultaat te bereiken, waardoor tientallen zeelieden en, vis- schers voor hun gezinnen werden gespaard. Voor iemand, die in een rustige kamer zit, is het niet zoo gemakkelijk zich een voorstelling te maken van de vernietigende kracht der elementen, welke hier door menschen moet wor den overwonnen. Men vergaapt zich aan de durf van leeuwentemmers, men siddert bij de koene zwevingen van trapeze-virtuozen. Maar dit alles is nutteloos routinewerk, vergeleken by de zelf-opoffering en besluitvardigheid, welke bij menschenredding in een vliegenden storm op zee onontbeerlijk, en voor deze dap peren vanzelfsprekend zijn. Daar is het berichte schip in nood. Er staat een orkaan. De Noord zee is een kokende, kolkende massa. En tegen over het gierend geweld van den wind heeft de landrot, zelfs als hij zich aan de veilige kust waagt, alle moeite zich staande te houden. De boot vaart uit. Er is geen tijd te verliezen. Toch kan het niet anders, of zelfs bij een schipper van onze roemruchte Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij moet een on deelbaar oogenblilc twijfel opkomen, of het ook dezen keer wel lukken zal. Maar dan zal in de oogen van den zeerob even de geestkracht flit sen, en hij zal zichzelf onwrikbaar overtuigd weten, dat door hem en zijn mannen het uiter ste zal worden gegeven, wat een mensch aan een medemensch in nood te bieden heeft. Er zijn lieden, die meenen karakter te toonen, wanneer zij in betrekkelijk onbelangrijke zaken blijk geven van starre vasthoudendheid. Maar de Nederlandsche zeeman, die voor zijn maats, van welke nationaliteit zij ook mogen zijn, bij een strijd op leven en dood de opperste kame raadschap toont, weet, dat men wijs doet, om stugge onverzettelijkheid uitsluitend voor be slissende oogenblikken te bewaren. Het eigen leven niet tellend, is hij bereid niet met het woord, maar met de daad, tot offervaardigheid. Men is bijna „gewoon" geraakt om hem als een held te beschouwen, die iets aandurft en vol tooit, dat anderen stervelingen niet beschoren is. Maar nu en dan geeft men er zich toch rekenschap van dat dit gewone wel zeer buiten gewoon is. Sinds den vorigen oorlog is het ge bruik opgekomen jaarlijks twee minuten stilte in acht te nemen ter herdenking van hen, die bij de uitoefening van hun plicht gevallen zijn. Voor de levende moedigen, zooals Koen Bot en de zijnen, die ditmaal, en zoo vaak reeds te voren, en ongetwijfeld nog dikwijls in de toe komst hun gevaarlijken plicht deden en zullen doen, vragen wij den lezer tien seconden inkeer en dankbaarheid. Schagen: Slaapgelegenheid voor 2 of meer personen. Bedden met toebehooren meenemen. Het vijfde artikel werd opgenomen in ons nr. van gisteren. Een romantisch verhaal uit de bergen. Door Paul Branton, met een voorwoord van Prins Mussooree van Nepal. Verschenen bij de uitgevers maatschappij A. J. G. Strengholt te Amsterdam. (Prijs geb. 4.90, ingen. 3.90). Dit is een boek over net „dak der wereld", eeix boek dat ongetwijfeld tal van lezers zal weten te boeien door de wijze waarop hier over Tibet, het land der lama's, geschreven wordt. Tal van boeken verschenen de laatste jaren over Tibet en zijn bewoners, doch er was er niet een waarin men op zulk een wijze meegevoerd wordt naar de binnenlanden van dit mysterieuze rijk, het rijk dat sedert eeuwen de gedachten der menschheid vasthoudt. Dit is een boek van veel wijsheid, van veel kennis en van veel merkwaardige gedachten. Men meene echter niet, dat het 't droog relaas ge worden is van een intellectueel, die er zijn eigen visie tegenover stelt. Integendeel, dit boek werd een spannende roman, een aan grijpend relaas van een schrijver, die zijn me tier bij uitstek verstaat. Begint men aan dit boek, dan houdt het den lezer vast. Het neemt hem mee naar dat wondere Tibet en laat hem, ook na het kennisnemen van de laatste pa gina's, niet los. En dit is wel een der voornaamste ver diensten van deze belangrijke uitgave: dat het den mensch iets te denken geeft. Onwil keurig moet men hier eigen gedachten toet sen aan die van Branton, onwillekeurig ook zet men eigen ervaring tegen die van dezen merkwaardigen heremiet. Hier is een zoeker naar de oude wijsheid van het oosten aan het woord. Het kan niet anders of zijn stem zal worden gehoord ook hier in Holland. Een stem, vervat in een der boeiendste boeken dit dit najaar zijn ver schenen en aan welks attenticiteit men niet behoeft te twijfelen. Moge hieraan nog toegevoegd worden, dat het werk verscheen in een bijzonder ge slaagde typografische omlijsting, welke het tot een sieraad der boekerij maken. Over een vroolijke vacantie, door Aleid Ages v. Weel. Geil. door Hans Borrebach. Uitgave gebr. Kluitman, Alkmaar. Prijs ing. 1.geb. 1.75. Het wordt een vroolijke vacantie als de vader van Frits, Jet en Banki, van een zee reis thuiskomt en zij gezamenlijk hun vacan tie op Texel, op een boerderij doorbrengen. De kleine Non, een Indisch kindje van een overleden vriend van vader, mag ook komen logeeren. De verrassing van de reis naar Texel per vliegtuig en alle belevenissen op het Schapeneiland, worden vlot beschreven. Onze meisjes van 10 tot 14 jaar zullen het met genoegen lezen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11