Acht ton uit „WINTERHULP' direct beschikbaar Goede melk een volksbelang! ALBANIË, Italiaansch-Grieksch Geen „Hou Zee" in de rechtzaal Hitiers rede in AMERIKA Verwoede qeveebten in EGYPTE „Medelijden" komt duur te staan Autobusongeluk in FINLAND Ifaliaansch weer mach thericht Rijkscommissaris schenkt een ton ZINDELIJKHEID BIJ DE WINNING BOVENAAN. Een ond liedje nogmaals gezongen In het algemeen belang en ook in het be lang van den boer zelf, is het afleveren van goede melk noodzakelijk. Een oude waar heid, waarvan het belang gelukkig in onze streek door zeer velen wordt begrepen. Het Is echter wel eens goed er weer aan herin nerd te worden. In het jaarverslag van de C.7.. Lutjewinkel treffen wij eenige behar- tenswaardige wenken aan. Wij meenen goed te doen, dit door opname in ons blad ook in ruimere kring bekend te maken. 1. Gebruikt steeds naadloos en roestvrij melkgereedschap (geen gegalvaniseerde emmers). Tegen inkoopsprijs kunt U steeds eerste kwaliteit gereedschap bij Uw fa briek betrekken. Laat naden in de deksels steeds direct dicht soldeeren; goed schoon maken is anders practisch niet mogelijk. Roestige bussen late men 's winters ver tinnen. 2. Reinigt Uw melkgereedschap, na om- boenen met koud water, steeds met heet sodawater en daarna naspoelen met heet water of leidingwater. De fijne teemsplaat jes met koud water afborstelen en daarna in heet sodawater. Gebruikt voor het boe non boenders die alleen voor het nielkma- teriaal worden gehouden. Denkt om de boenders met afgesleten punt (niet boenen met hout). Boent nooit met koud water en zand: met koud water zijn de vetresten niet goed te verwijderen en door zand wordt het tin afgeschuurd en worden de bussen roestig. Bij naspoelen met heet wa ter drogen ze vlugger op en wordt het roesten tegengegaan. Plaats de bussen na het boenen op een bussenrek. Goed uit luchten en opdrogen wordt daardoor be vorderd. 3. Veegt den uier vóór het melken goed af, zoodat het aanhangende vuil niet in den emmer terecht komt. 4. Melkt nooit met vuile handen en schenkt Uw aandacht ook aan zindelijke kleeren, een schoon melkstoeltje en span touw (ketting). Doe bij het te melken gaan de spantouwen enz. niet in Uw melk emmers. 5. De eerste stralen melke men niet in den emmer, deze bevatten bijna geen vet en veel bacteriën uit het tepelkanaal. Ge bruikt tijdens den staltijd napjes om die speten op te vangen, deze zijn aan de fa briek verkrijgbaar. De melk direct goed teemsen. 6. Brengt gedurende den staltijd de melk, nadat ze gemolken is, direct buiten den stal op een frissche plaats. Voert geen kuil- gras en rijdt geen mest vóór en tijdens het melken. Melk neemt de stallucht zeer ge makkelijk op en bederft dan spoedig. Doe nooit deksels op de bussen wanneer dit niet voor het vervoer noodzakelijk is. Voor het melken zijn de bussen dan frisser en later, wanneer de melk er in komt, kan "deze goed uitluchten. Zet de melk zoo min mogelijk in de brandende zon; bij neer zetten aan den weg de gaatjes van het deksel boven den rand van de bus, echter niet met het deksel op zijn kant, daar er dan te veel stof in de melk komt. 7. Giet bij éénmaal per dag melkleveren nooit avond- en morgenmelk in dezelfde bus. Melk van koeien met uiergebreken steeds apart leveren in een gemerkte bus. (Kaartje er aan). 8. Laat ook deze wenken aan Uw per soneel zien, opdat ook zij met deze wenken rekening kunnen houden. het Damrak overlast aangedaan. Hij had haar een zoojuist gekocht Unie-blaadje uit de hand geslagen. Dezen delinquent werd een geldboete van f 40.mbs. 20 dagen en 7 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar opgelegd. Twee N.S.B.'ers moesten zich tenslotte verantwoorden wegens het dragen van resp. een dolk en een wapenstok. Beiden zagen zich tot 3 dagen hechtenis veroordeeld. Een koe gestolen. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren de zaak behandeld tegen den 38-jarigen land bouwer J. B. uit Rosenburg, dio terecht stond wegens diefstal van een koe. Verdachte ver klaarde dat hij de koe op 18 October j.1. te Rosenburg op den weg had zien loopen en omdat hij medelijden met het dier had, heeft hij het maar mee naar huis genomen. Eenige dagen later probeerde hij het dier te verkoopen, maar de kooper kreeg argwaan en waarschuwde de politie. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 20 December a.s. Als tegen de Ver. richt opgevat. Staten ge- Een strijdvaardige rede, zonder eenige teeken van zwakte en geneigdheid tot com promissen, aldus beoordeelen de New York sche bladen de gisteren door Hitier uitge sproken redevoering voor de arbeiders in de bewapeningsindustrie. De bladen publi ceerden gisterenmiddag de rede van den Fuehrer in extenso en legden den nadruk op alle passages, waarin gewezen werd op de tegenstelling tusschen het nieuwe Duitschland en de kapitalistische wereld. Uit deze passages willen de New Yorksche bladen een tegen de Verecnigde Staten ge richte houding lezen. Verder wordt er den nadruk op gelegd, dat Rusland, Grieken land en Italië niet genoemd werden, en dat er ook geen sprake was van een aan kondiging van een spoedig einde van den oorlog. „WIJ wijken niet, voor niemand niet." Een groot aantal N.S.B.'ers stond voor den Amsterdamschen kantonrechter terecht, al dus de Prov. N.H. Crt. Een der verdachten, die den N.S.B.-groet bracht aan den kantonrechter, kreeg hier over een ernstige berisping. Mr. Cremer wees erop dat het groeten in de rechtszaal achter wege moet worden gelaten. Bij zijn vertrek liet deze verdachte den partij-groet ook na, doch een volgende „cliënt" deed alsof er niets gezegd was.... Verscheidene verdachten waren niet ver schenen, tot wie ook behoorde de Nat. So cialist, die zijn pamfletten in die van een andere partij had gestopt. Deze overtreding achtte de Amtenaar al zeer ernstig. Wegens het verstoren van de orde vroog mr. Hat- tink een geldboete van f 100.naast de voor waardelijke hechtenisstraf van 14 dagen. Conform dezen eisch werd de verdachte ver oordeeld. De leider van een W.A.-groep stond op 15 October op het Damrak met gedrukte stukken te corporteeren. Hij riep daarbij oa. „Wie bij Joden koopt, besteelt zijn eigen volk." Volgens de verklaringen van den agent van politie, die het proces-verbaal had op gemaakt, nam het publiek ten gevolge van dezen uitroep een vijandige houding aan. De orde werd eenigszins verstoord. De agent had den colporteur hiervoor gewaarschuwd en hem aangeraden te vertrekken, doch verdachte ging door. Verdachte: Wij W.A.-mannen wijken niet, voor niemand niet. Kantonrechter: Dit doet niet ter zake. De ambtenaar constateerde bij dezen ver dachte een gebrek aan begrip en eischte een boete van f 30.of 30 dagen. Verdachte: Ik ga in hooger beroep. Kantonrechter: U bent nog niet eens ver oordeeld! Verdachte: Ja. ik hen misschien een beet je opstandig, want ik heb 9 jaar honger ge leden Dezelfde had zich schuldig gemaakt aan het zetten van letters op het Beursgebouw, evenals eenige anderen, die allen conform den eisch tot f 25.— of 10 dagen werden ver oordeeld, alsmede tot een voorwaardelijke hechtenis van 7 dagen, met een proeftijd van 2 jaar. Een andere N.S.B.'er had een vrouw op Groot aantal passagiers zwaar gewond. Een ernstig autobusongeluk heeft in de omgeving van Ouloe tot dusver drie slacht offers geöischt. Als gevolg van het slechte zicht is een autobiis, waarin zich vijftien personen bevonden, op een onbewaakte spoorwegovergang in botsing gekomen met een trein. De autobus werd ongeveer 150 meter door de locomotief meegesleurd. Al le passagiers van de autobus werden, na dat de in de autobus ontstane brand was gebluscht zwaar gewond naar het zieken huis van Oulne overgebracht. Het is te verwachten, dat het aantal slachtoffers nog zal toenemen. ITALIAANSCH GENERAAL GESNEUVELD. ItaliaanschLihysche troepen wijken na heldhaftigen strijd. In zijn weermachtsbericht nr. 187 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In den ochtend van 9 December hebben gepantserde Engelsche divisies onze stellin gen aangevallen te zuidoosten van Sidi el Barrani, aan de Egyptische grens, welke verdedigd werden door formaties van Libv- sche troepen. Die troepen hebben heldhaftig weerstand geboden, maar moesten na eenige uren van strijd wijken en zich op Sidi el Barrani terugtrekken. Op 9 en 10 December hebben zich onge woon hevige gevechten afgespeeld tusschen vijandelijke troepen en de onzen. De divisie zwarthemden „drie Januari" en de eerste Libische divisie hebben het hoofd geboden aan een aanval, waarbij zij door den vijand zeer zware verliezen toebrachten. De ver woede gevechten duren nog voort. Tijdens een van die gevechten is generaal Maletti aan het hoofd van zijn bataljon Libyers ge sneuveld. Onze luchtmacht heeft voortdu rend boven het slagveld gevlogen en de ge pantserde vijandelijke afdeelingen met bom men en machinegeweervuur bestookt. Aan het Grieksche front ging de dag zon der vermeldenswaardige gebeurtenissen voorbij. speciale waart OPBRENGST IN NOVEMBER ANDERHALF MILLIOEN. De directeur-generaal der Winterhulp Ne derland heeft bepaald, dat voor onmiddellij ke hulpverleening gedurende de maand De cember een bedrag van f 800.000 beschik baar wordt gesteld. Waar is gebleken, dat vooral veel kinde ren bijzondere hulp van noode heidien en de verzorging van hun gezondheid voor de toekomst van ons volk van het grootste be- (Een kaart om uit te knippen.) Volgens de Italiaansche berichten der laatste dagen, gerekend van het 175ste tot en met het 183ste weermachtsbericht is de toestand in Albanië in het kort samen te vatten (volgende op de kaart als volgt: Na den val van Korga bezetten de Grieken een frontlijn beginnende ten Westen van Pogradec (aan het Meer van Ochrida) langs den hoofdweg van KorcgaErseke tot aan Perat, vervolgens loopt hun frontlijn langs I de rivier Vijose tot boven Përmet. In het Zuiden ging de opmarsch via Kali- baki in de richting van Argyrokastron, stel lingen werden getrokken ln de zone van deze stad; een tweede divisie opereerde via Delvine tot aan de kust. Bij Pogradec is de Grieksche opmarsch tot staan gekomen, doordat de Italianen tot Kamia en Makro gebergte (Mali'i Polisit) in bezit houden. In uiterste Zuidpunt van Albanië is Ko- nispolis in Grieksche handen. De Italiaansche luchtmacht blijit de door de Grieken bezette wegen fel bestoken, z°° is o.a. de weg Perat, naai Përmet onbruik baar geworden, zoodat al de bruggen ver nield zijn. Volgens de laatste Italiaansche berichten blijft de vijand druk uitoefenen op den uiterste linkervleugel en wel ln het geberg te ten Westen van Pogradic. Verder blijft de actie beperkt tot in de zone ten Noorden van Arglrocastro. Wij raden onze lezers aan deze belangrijke kaart uit te knippen. lang is, is voorts door hem bepaald, dat de ze eerste hulpverleening aan gezinnen met een of meer kinderen ten goede zal komen. Aan de burgemeesters, plaatselijke direc teuren der W.ILN. is opgedragen, in over leg met hun werkgemeenschap, vast te stel len, welke gezinnen hiervoor het eerst in aanmerking komen. Een bedrag van f 400.000 in waardebons is reeds naar de provinciale directies der W.H.N. verzonden, terwijl nog deze week eenzelfde bedrag zal volgen. Tenslotte wordt er nogmaals uitdrukke lijk op gewezen, dat de bedragen, welke door de W.H.N. worden uitgekeerd, als extra hulp moeten worden beschouwd en dat deze derhalve nimmer mogen worden afge trokken van oemgerlei ondersteuning. Dc opbrengst ln November. Het eindgetal van de in de maand No vember voor de W.H.N. opgebrachte bedra gen luidt, behoudens kleine wijzigingen, die zullen ontstaan door thans nog niet binnen gekomen resultaten der collecte op 29 en 30 November f .407.218.29. 7 December j.1. genoemd. Dit bedrag moet gecorrigeerd worden en teruggebracht tot f 525.684.81, daar gedeeltelijk deze giften zijn gestort op de rekeningen van plaatselijk® en provinciale directeuren en door dezen tezamen met de collecte-opbrengst zijn ver meld. Gift van den rijkscommissaris De rijkscommissaris voor de bezette Ne- ii'lnvi/Jn~l yuyi" UC Dit bedrag omvat de reeds gisteren ver- i derlandsche gebieden, rijksminister Se> melde collecte-opbrengst, vermeerderd met rln rrï f 4 •- ga dp giften, die bij bet hoofdbureau van dc W.H.N. tot 3 December zijn gestort en reeds eerder zijn verantwoord. Deze giften zijn tot een totaal van f 564.988.69 in het bericht van iw vii u6[ a,s bl,Jk van zijn waardee- L b<: verblijdende resultaat van de in en inzameling van giften van ww \t "'P Nederland heden aan d® w.h.n. een gift van f 100.000 doen toekomen-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 12