Verbetering positie van den kweekeling met akte De Haagsche centrale keukens DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Met Kerstmis weer vetpot? Verduisteren i 5.27 uur GRAAF CZAKY naar Belgrado Nederlandschc duikboot vergaan Japan weet wat het wil IJ-tunnelplannen weer aan de orde OUD EN NIEUW buitenshuis? Engeland leent China tien miliioen pond Patriarch van Jeruzalem onder bewaking Smokkelende arbeiders gesnapt WOENSDAG 11 DECEMBER 1940 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 UJNEN) 68e JAARG. No. 9104 Tegenstrijdig nieuws over dc Carnavon Castlc Cacaoschandaal aan de Zaan Dc toestand van burgemeester de Vlugt Felle brand in China en duurt tot morgenochtend 9.41 uur Koopt nog geen blauwe lampjes! HELDERSCHE COURANT Uttgav» d«r Ultg-Mg. Holland» N*«fd»rkwcrtl«r N.V. te Den Helder (Van onzen Haagschen correspondent). Naar wij vernemen, zal de positie van de werkjooze onderwijzers, de zoogenaamde „kweekeling-met-akte". binnenkort herzien worden. Prof. van Dam. de secretaris-gene raal van bet nieuwe departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming. heeft reeds erkend, dat verbetering van hun positie dringend noodzakelijk is. Natuurlijk zal deze verbetering onder meer salarisverhooging meebrengen. Hoeveel kon thans nog niet worden gezegd. Men weet, dat de „kweekeling-met-akte" een uitvinding is van de laatste bezuini gingsjaren om ©enigermate te ontkomen aan de bezwaren van de veel te groot ge worden klassen. Hij was een soort onder- wijs-amphibie: eenerzijds volledig bevoegde onderwijskracht („met akte"). anderzijds afgescheept met een zakcentje („kweeke ling". In Den Haag b.v. kreeg zoo iemand f 25 In de maand, in Amsterdam om en bij de f 30.op particuliere scholen kon er vaak niet meer dan f 20.— of f 15.overschieten voor zulk een redder in den nood. Formeel mag een kweekeling alleen onder toezicht werken, maar het wonderwezen kweekeling- met-akte verrichtte veelal hetzelfde werk als de andere leerkrachten aan een school en soms stonden de colleges wekelijks nog een gulden of meer van hun eigen tracte- ment of om zijn zakcentje wat te verhoo- gen. In onderwijskringen zal het ongetwijfeld veel voldoening schenken wanneer deze uit was verdwijnt. Merkwaardige houding der Uru- gaysche pers. Talrijke Britsche berichten uit Montevideo over het binnenvallen van den beschadig den hulpkruiser Carnavon Castle, spreken elkaar in allerlei opzichten tegen, naar van Duitsche zijde wordt geconstateerd. Naar de commandant van den Britschen hulpkruiser meldde, duurde het gevecht an derhalf uur. Het Britsche schip had het Duit sche met de grootste snelheid achtervolgd. Hieraan voegde hij toe: „De strijd van ons schip was de hoogc traditie van de koninklij ke vloot waardig." Het verslag van het Brit sche gezantschap te Montevideo verklaart, dat de averij van het schip slechts van op- pervlakkigen aard is en gemakkelijk gere pareerd kan worden. De schade schijnt niet groot te zijn. Indien dit. klopt, zoo merkt men te Berlijn op, is het in verhand met de ge noemde hooge traditie van de Britsche vloot onbegrijpelijk, waarom het Britsche schip, dal het grootst en het snelst was, den strijd niet tot .de beslissing heeft voortgezet, doch dezen heeft gestaakt. Het Uruguaysche blad El Pais poogt den slechten indruk uit te wisschen, dien de Engelsche overval op de „Itape" heeft achtergelaten ton einde in verband met de binnenkort te venvachten aankomst van de Engelsche handelscommissie geen al te ongunstigen toestand voor het verleenen De afval van kool wordt thans op vele plaat sen weer op het bouwland gebracht, daar deze een bijzonder goede stikstofbemesting vertegenwoordigt, welke uitstekend geschikt is voor het telen van vroege aardappelen. (Foto Pax-Holland). van een crediet voor den aankoop van Uru guaysche producten door Engeland te scheppen. Hierbij leggen goed ingelichte kringen den nadruk op de nauwe Ameri- kaansch-Engelsche samenwerking in Uru guay. In dezen zin levert men ook com mentaar op het feit, dat bij de grooten voetbalwedstrijd van j.i. Zondag, waarbij talrijke Engelsche matrozen aanwezig wa ren, de Engelsche en Amerikaansche ge zanten tezamen verschenen en zich tezamen lieten bejubelen. Ook trok het sterk de aandacht, dat de eenige huitenlandsche mi litaire attaché's aan wie het was toegestaan het zwaar beschadigde schip Carnarvon Castle te bezichtigen, vertegenwoordigers van Amerika waren. De aanstaande ont moeting tusschen Rocca en Guani zou, naar in goed ingelichte kringen verluidt, der halve in de eerste plaats onder den indruk staan van de gemeenschappelijke pogingen van Engeland en de Vereenigde Staten, in de kwestie der steunpunten tot, een zeker resultaat te komen. De bladen El Debate en Tribune Popular vinden in de jongste gebeurtenissen aanleiding om opnieuw hef tig tegen het inrichten van steunpunten te protesteeren. DRIE FABRIEKSDIRECTEUREN GEARRESTEERD. Minderwaardige rommel in den handel gebracht. In verband met zwendel met minder waardige cacao, waarvan zoowel de Neder- landsche huisvrouwen als de Duitsche weermacht de dupe zijn geworden, zijn gis teren te Zaandam gearresteerd de drie di recteuren van de N.V. Jan Schoemaker en wel de heeren Jan Schoemaker, Piet Schoe maker en Johan Roem. Zij zijn ingesloten in de strafgevangenis te Scheveningen. Op precies dezelfde wijze als in de jaren van 1914 tot 1918 probeerden deze direc teuren zich te verrijken door minderwaar dige producten op de markt te brengen. Thans evenwel worden dergelijke practij- ken niet getolereerd. Zij verwerkten cacaoschroot, dat goed is voor kunstmest en somtijds ook wel voor veevoeder, doch niet voor monschelijke consumptie. Als veevoeder heeft dit schroot een waarde van 2,a 2.50 per 100 kg. Keurig verpakt in vaten met dubbele zak ken, dus precies als de beste cacaopoeder, werd deze rommel door de N.V. Jan Schoe maker verkocht voor 50,ft "0,per 100 kg. Ook de Duitsche weermacht heeft deze prijzen betaald. De Deutsche Sicherheitspolizei heeft gis teren in samenwerking met de Nederland- sche politie en opsporingsambtenaren on verwijld ingegrepen. In diverse opslag plaatsen der firma werden niet minder dan twaalfhonderd vaten voor verzending ge reed product eu eer> miliioen kilogram grondstoffen in beslag genomen. Bovendien zijn reeds vele verkochte partijen in het geheele land in beslag genomen. Het onderzoek heeft verscheidene weken geduurd. 'Er nam.cn aan deel leden van de Rijkspolitie, van de Zaandamsche recher che, ambtenaren van de keuringsdienst van waren en de Duitsche Sicherheitspo lizei. Een ernstige waarschuwing mag worden gegeven aan hen. die meenen op dezelfde wijze straffeloos van de tijdsomstandighe den gebruik te kunnen maken! Bezoek houdt geen verband met driemogendhedenpact. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Czakv, is gisteren met den gewonen sneltrein voor zijn officieel bezoek aan Bel grado vertrokken. In zijn gevolg bevinden zich verscheidene leidende ambtenaren van zijn departement, onder wie de leider van de politieke afdeeling, gezant Ghvczy. Bij het vertrek waren de Duitsche en Italiaansche gezant aanwezig. In leidende politieke kringen in de Joego slavische hoofdstad wordt met betrekking tot het officieele bezoek van den. Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken graaf Czakv verklaard, dat het in de eerste plaats bevorderlijk is voor de versteviging van de wederzijdsche betrekkingen. Het is het eer ste officieele bezoek van een Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken aan de Joegoslavische hoofdstad sedert de stichting van den staat. Zonder twijfel zal het tot een belangwekkende uitwisseling van inzichten en gegevens komen. Het staat nog niet vast, of slechts een protocol omtrent de besprekin gen of, zooals van verscheidene kanten wordt verwacht, een vriendschaps- en niet-aanvals pact zal worden onderteekend. Grenskwes ties zullen buiten alle besprekingen worden gehouden. Het bezoek heeft ook niets met het drie-mogendhedenpact te maken. Volgens een bericht nit Londen heeft de Britsche admiraliteit medegedeeld, dat een Nederlandsche duikboot, die door de Brit sche vloot was overgenomen, vergaan is. Het nummer van de duikboot werd in de oificieele mededeeling niet vermeld. FAMILIELEDEN DER BEMANNING DOOR HET ROODE KRUIS VER WITTIGD. Omtrent het vergaan van deze duikboot kan nog worden gemeld, dat alle pogingen in het werk zijn gesteld om door tusschen- komst van het Roode Kruis met de familie leden in contact te komen. Aangenomen kan worden, dat de berichten thans op de plaats van hun bestemming in Nederland zijn aangekomen. Deze week loopt de vleesch- voorziening nog niet op rolletjes DOOR BEZORGLOON TE BETALEN BLIJVEN DE SLAGERSKNECHTS AAN HET WERK. Men moet niet denken, aldus het Hsb., dat, nu er een leveringsplicht is afgekon digd, het deze week met het vleesch ai weer „vetpot" zal zijn! Zóó snel kan een dergelijke maatregel, waaraan allerlei ad ministratieve beslommeringen zijn verbon den, nu eenmaal niet doorwerken. Naar onze meening, zal men al blij mogen zijn, indien in de Kerstweek de vleeschvoorzie- ning weer normaal, d.w.z. volgens het offi cieele distributie-schema, verloopt. In de thans loopende week zal men nog reke ning moeten houden met een aanzienlijk tekort. Het Centraal Bureau voor Vee en Vleesch te Utrecht, dat met de uitvoering van deze distributie is belast, deelde in dit verband aan de slagers mede, dat de toewijzing van rundvee voor de week van 9 tot 14 Decem ber waarschijnlijk niet meer dan 25% van de aanvragen zal kunnen bedragen, in clusief bevroren runderen, nadat de be hoeften van Wehrmacht, Opbouwdienst en ziekenhuizen gedekt zijn. De consumenten zullen dus niet verbaasd moeten zijn, in dien zij op hun vleeschbonnen deze week slechts een deel, en dan misschien nog be vroren, vleesch zullen ontvangen. Het zal duidelijk zijn, dat de stagneeren- de aanvoeren van slachtvee het slagersbe- drijf voor zeer groote moeilijkheden plaatst. Door de sterk verminderde omzetten zijn de inkomsten zeer belangrijk gedaald.' Vervolgens is daar de kwestie van de verdeeling der runderen van verschillende kwaliteiten over de slagers. Toen bij het begin der distributie nog regelmatig een behoorlijk kwantum goed slachtvee werd aangevoerd, leverde deze verdeeling voor de Plaatselijke Toevvijzings Commissies (P. T.C.'s) weinig moeilijkheden op. daar het mogelijk bleek, om aan iederen slager het soort vee toe te wijzen, dat hij gewend was te slachten, zij het dan natuurlijk met in achtneming van de door de distributie voor geschreven beperking. Langzamerhand is echter de kwaliteit van het vee aanzienlijk achteruitgegaan en men moet er rekening mee honden, dat vooral in de eerstkomende weken de aanvoeren overwegend uit de mindere soort slachtvee zullen bestaan. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de P.T.C.'s groo te moeite zullen hebben, om ten aanzien van de kwaliteit iederen slager het zijne te geven. Practisch zal dit zelfs absoluut on mogelijk zijn. In dit verband adviseert de „Vee- en Vjeeschhandel" daarom de invoering eener regeling, waarbij de slagers de plaatselijk beschikbare kwaliteit vee dooreen genomen krijgen toegewezen. Dit is echter alléén mogelijk, wanneer óók de maximumverkoop- prijzen voor alle slagerijen ter plaat se worden gelijkgesteld, terwijl er landelijk slechts dit verschil zal mo gen zijn, dat de prijzen voor het fijnere vleesch in de groote steden iets hooger worden gesteld dan op het platteland, waar dan, omge keerd, hét grovere vleesch een wat hoogere noteering dient te hebben dan in de stad, dit alles in verband met de afzetmogelijkheden. Bezorgloon. Het Hoofdbestuur van den Ned. Slagers- bond heeft dezer dagen aan zijn leden gead viseerd, om bij het bezorgen van vee en vleesch steeds bezorgloon in rekening te brengen. Officieel staat de overheid het be rekenen van een bezorgloon ad 10 qent per pond of gedeelte daarvan toe. De bond acht het het beste, dat de slagers plaatselijk tot egn uniforme regeling komen op basis var: een' bezorgloon van minimaal 10 en maxi maal .20 cents per bestelling. De opbrengst daarvan kan dan dienen, om het personeel, waarvoor anders geen emplooi is, aan het werk te houden en een deel van het loon ervan te betalen. Standpunt ondubbelzinnig be paald. In verband met de verklaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, dat Japan op grond van het driemogendhedenverdrag terstond aan den kant van de spi[mogendheden aan don oorlog zou gaan deelnemen, wanneer de Vereenigde Staten Duitschland den oorlog mochten verklaren, merkt de „Deutsche Allgemeine Zeitung" op: Japan heeft met deze verklaring van zijn minister van buitenlandsche zaken een on dubbelzinnig standpunt bepaald. Het be wijst daarmede een trouw en eerlijk part ner te zijn van het driemogendhedenpact, waarin Duitschland, Italië en Japan zich plechtig hebben verbonden om elkander met alle politieke, economischen en mili taire middelen wederzijdsch te steunen, wanneer een der drie verdragsluitende partijen wordt aangevallen door een mo gendheid, die op het oogenblik niet in den Europeeschen oorlog of in het Cliineesch- Japansche conflict is verwikkeld. B. en W. van Amsterdam vragen een voorloopig crediet van f 250.000. In de vergadering van den Amsterdam- schen gemeenteraad zullen de plannen be treffende de tunnelverbindingen onder het IJ weer ter sprake komen. Voorloopig wordt een crediet van f250.000 gevraagd, voor kostenbestrijding der voor bereidende werkzaamheden. Naar wij vernemen heeft de ziekte van burgemeester De Vlugt een gunstig ver loop. (Van onzen Haagschen Correspondent) Met de bouw van de drie centrale gaar keukens, welken wij reeds hebben aange kondigd, is thans een aanvang gemaakt. Over 5 tot 6 weken zullen de keukens in exploitatie' worden genomen. De keuken gebouwen, elk 22 meter lang en 16 meter breed, worden uit steen opgetrokken. Er komt een vleeschhouwerij in, verder 7 of 8 kookketels, koelkast en verder bergruimte. Elke keuken heeft een capaciteit van 6000 porties per uur. Japansche landingstroepen doen in samen werking met de vereenigde lucht- en vloot- strijdkrachten doeltreffende aanvallen op do Chineesche stellingen rond Ningpo aan de Hangtsjaubaai in de provincie Tsjnkiang Luchteenheden hebben felle aanvallen ge daan op de Chineesche bases tegenover hel eiland Tsjoesjan, terwijl vlooteenheden do vijandelijke stellingen van Tsiaikiau. ten oosten van Ningpo hebben gebonibax'decrd. Vanavond gaat de verduistering in om Naar ons ter oore komt, bestaat ex een goede kans, dat voor den oudejaarsnacht het verbod van zich in de buitenlucht bevinden tusschen middernacht en 4 uur 's morgens zal vervallen, althans beperkt zal worden tot den tijd tusschen 2 en i uur. Men zal dus misschien Oud en Nieuw bij familie buitenshuis kunnen uitzitten. Model-lampjes komen in den handel. Om iedere twijfel weg te nemen, maakt de hoehere S.S. und Polizeifuehrer bij het rijks commissariaat voor de bezette Nederland sche gebieden het volgende officieel bekend: In verband met de verduisteringsmaatre gel betreffende de invoering van blauw licht zal in de eerstvolgende dagen aan de fir ma's, welke gloeilampen vervaardigen, door de rijksinspectie voor de luchtbescherming de voorgeschreven kleur en lichtsterkte voor de blauwe lampjes medegedeeld worden. Het is verboden naar eigen goeddunken voor verduisteringsdoeleindcn blauwe gloeilamp jes te vervaardigen en in den handel te brengen. Met de vervaardiging van de voor geschreven blauwe lampjes zal in de eerst volgende dagen een begin worden gemaakt. De bevolking wordt verzocht met den aan koop van blauwe lampjes nog eenige dagen te wachten tot de voorgeschreven lampjes in den handel komen, daar bij het gebruik van niet voorgeschreven lampjes inbeslagneming en bestraffing zal volgen. Uit Londen wordt gemeld, dat door de Britsche regeering en die van Tsjoengking een overeenkomst geteekend is over de verstrekking van een leening van tien mil iioen pond. De helft van dit bedrag dient als bewapeningscredict, de andere helft wordt gevoegd bij het Engelsch-Chineesche stabilisatiefonds. In welingelichte Vaticaansche kringen verluidt uit Jeruzalem, dat de Engelsche autoriteiten tegen den Roomschkatholieken patriarch aldaar, mgr. Luigi Barlassina, dwangmaatregelen hebben genomen. Eerst was besloten tot interneering van den pa triarch buiten Jeruzalem. Deze maatregel werd toen beperkt tot een uitgaansverbod voor den patriarch en een strenge bewaking van den geestelijke. Mgr. Luigi Barlassina, die den 30en April 1872 te Turijn is geboren, is in 1930 door Paus Pius XI tot patriarch van Jeruzalem benoemd. Acht onderbroeken aan! Eiken dag gaan geregeld tal van textiel arbeiders naar Duitschland, waar zij in de fa brieken werken, in het bijzonder te Nord- horn. Den laatsten tijd is gebleken, dat velen van deze arbeiders zich met smokkelen van allerlei artikelen: levensmiddelen, manufac turen, schoenen enz. bezig houden. Gisteren heeft de Duitsche douane een controle op groote schaal gehouden. Alle arbeiders wer den aangehouden met het resultaat, dat on geveer 160 personen die te Nordhorn werken, werden verhaliseerd wegens het smokkelen van allerlei artikelen. Een groote partij smok kelwaar is in besla? genomen, o.a. zijden spek en een compleet radiotoestel. Een man bleek acht onderbroeken aan te hebben. Eenige personen tijn volgens het Hdhld. in arrest gesteld: de meeste anderen tljn nadat procesverbaal tegen hen was opgemaakt, weer vrij gelaten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1