Winterhulp Nederland Mijn ontploft op Rozenburg De spanning tusschen Dc arbeidsdienst in BELGIË Roode Kruisembleem misbruikt Credieten aan Engeland tegen onderpand? Nomoera eerst naar CHINA Thailand en Indo-China Nog geen Engelsch verzoek om fioaocieele hulp Geen oplichting maar weddenschap! Sinterklaas verbaliseerd Oorlogsschip brengt 100.000 ton brt. tot zinken Duizenden sigaretten gestolen Ook in Duitschland extra suiker Een veer op drift Spaansche visschersboot gezonken Probleem voor de Ned. Ziekenfondsen Engelsche boroaaovaleln op NEDERLAND nededund Duitsch weermachtbericht „Elke dollar aan Engeland verloren geld" Amsterdamscbe effectenbeurs petroleumondernemingen, Koersen Nederlandsch clearinginstituut Stort op 5553 of op 877 Een doode, een zwaargewonde. Ten gevolg* van het ontploffen van een aangespoelde mijn is op het eiland Rozen burg de 35-jarige M. Sala. plaatsvervan gend hoofd van den Luchtbeschermings dienst, gedood, terwijl de gemeente veldwachter, tevens hoofd van den Lucht beschermingsdienst, de heer J. Hardebol, zwaar werd gewond. Op het gemeentehuis van Rozenburg was het bericht ontvangen, dat bij den Krabben- dijk een mijn was aangespoeld, die gevaar lijk was voor het verkeer. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de gemeente veldwachter, toog metd en heer Sala op on derzoek uit. Het schijnt, zegt de Tel., dat men, om het gevaar te verminderen, de mijn heeft wil len verplaatsen, in elk geval, toen de beide mannen rond het projectiel stonden ont plofte dit. De gevolgen waren ontzettend. De heer Sala bleek op slag te zijn gedood, terwijl de veldwachter een eind weggeslin gerd werd en zwaar gewond bleef liggen. Een stuk van zijn kaak was weggeslagen, terwijl ook een voet zwaar verminkt werd Iemand, die op eenigen afstand naar het werk had staan kijken werd door een scherf licht gewond. Het lijk van den heer Sala werd naar de woning overgebracht en de gewonde veldwachter werd vervoerd naar het ziekenhuis te Vlaardingen. Daar is zijn verminkte voet geamputeerd. De toestand van den veldwachter is vrij gunstig. VAN DAK GEVALLEN. Gistermiddag is de 24-jarige timmermans knecht P. Korstanje uit Goes bij werkzaam heden aan het dak van de kerk naar bene den gevallen. De man was onmiddellijk dood. Oneerlijke bediende gearresteerd. De politie uit Nijmegen heeft een 24-jarige bediende P., die bij zijn werkgever, die gros sier in sigaren en sigaretten is, duizenden si garetten heeft gestolen, gearresteerd. De jon geman verkocht deze sigaretten aan den por tier van een fabriek, die ze op zijn beurt weer overdeed aan het fabriekspersoneel. Ook de heler is door de politie aangehou den. Straatfotograaf schafte zich auto en verpleegster aan. Een straatfotograaf uit Baarn had de oor logsomstandigheden misbruikt, om specu- leerende op de liefdadigheid en het medelij den van de menschen, een serie oplichterijen te plegen. Hij handelde uiterst brutaal en om aan geld te komen, leende hij onder val- sche voorwendsels een auto, waarmede hij een aardig duitje verdiende. Wij hebben destijds uitvoerig verteld hoe hij met een gestolen auto en een „verpleeg ster" het land doorkruiste, zoogenaamd als weldoener der menschheid, in werkelijkheid voor zijn plezier. De rechtbank te Utrecht verooreelde hem tot zeven maanden gevangenisstraf. Gisteren diende de zaak in hooger beroep voor het Hof. De procureur-generaal, Mr. A. A. L. F. van Dulleman was verontwaardigd. „Wij hebben een treurigen kijk gekregen op de mentaliteit van dezen man, die zich voor deed als een doodarme weldoener der menschheid en links en rechts ten eigen bate geld trachtte te krijgen, dat hij ge bruikte om pleziertochtjes te maken. De straf vond" Mr. van Dulleman veel te laag. Spr. requireerde een gevangenisstraf van een jaar, wegens oplichting, meermalen ge pleegd. Verdachte hield een lange rede, waarin hij zijn onschuld betuigde, doch die weinig in druk maakte op den president Mr. Jolles: „Het is schandalig, dat je onder het mom van liefdadigheid de menschen afzette." De uitspraak werd bepaald op 24 Dec. De Vereenigde Staten kunnen de Bermuda-eilanden en de eilan den in de Caiaïbische Zee best gebruiken. New York World Telegram keert zich in een hoofdartikel tegen het verleenen van credieten aan Engeland zonder eenig onder pand. Engeland, zoo schrijft het blad, bezit een reeks van dingen, welke de Ver. Staten gebruiken kunnen, b.v. de Bermuda-eilan den en vooral eilanden in de Caraibische Zee, alsmede belangrijk materiaal voor de oorlogvoering als rubber en tin. Engeland is uit den wereldoorlog nog vijf milliard dollar aan de Ver. Staten schuldig, welke zonder onderpand zijn uitgeleend. Waarom, zoo vraagt het blad, zou dus thans de kwes tie van onderpand niet aangeroerd worden? Op de gisteren gehouden eerste perscon ferentie van het nieuwe inlichtingenbureau van het Japansche kabinet heeft de woord voerder, Isjii, verklaard, dat admiraal No moera, die oorspronkelijk tegen het midden van December naar Washington zou gaan om zijn ambassadeursfunctie te aanvaarden eerst naar China vertrekt. Dit ongewone feit wordt; er mede gemotiveerd, dat No moera zich ter plaatse op de hoogte wil stellen van den toestand in China. Waar schijnlijk zal hij eerst naar Sjanghai gaan. Uit Vichy wordt gemeld: Volgens een Fransch bericht uit Hanoi heeft het Thailandsche luchtwapen opnieuw een aanval ondernomen op Indo Chineesch gebied. In den avond van 8 December hebben drie Thailandsche vliegtuigen de hoofdstad van het protectoraat Laos, Vientiane, aan den linkeroever van de Mekong, gebombar deerd. Er zijn ruim tien bommen neerge worpen. Tot dusverre zijn echter nog geen berichten binnengekomen over den omvang der schade. 4 Opsfattd onder den duim. Volgens een speciaal bericht van den ver tegenwoordiger te Hanoi van de „Tokio Nitsji Nitsji," heeft de regeering van Fransch Indo China in een officieel com muniqué bekend gemakt, dat de gemelde opstanden in het zuiden van Fransch In do China volkomen onder controle zijn ge bracht door onmiddellijk ingrijpen en vast beraden tegenmaatregelen der autoriteiten van Fransch Indo-China. NOG MEER RESERVE-OFFICIEREN ONDER DE WAPENEN IN DE VS. Het Amerikaansrhe ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat voor het midden van het volgende jaar waarschijnlijk noc twintigduizend reserve-officieren onder de wapenen zullen worden geroepen, Amerikaansche minister van fi nanciën ontvangt Phillips. De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft Maandagmiddag be kend gemaakt dat hij Maandagavond te zij nen huize een bespreking zou hebben met den onderstaatssecretaris in het Britsche ministerie van financiën, Phillips. Voorts verklaarde Morgenthau, dat de Amerikaan sche regeering nog geen besluiten betreffen de 'n financieeie hulp voor Engeland geno men heeft en dat de Engelschen tot dusver noch formeel noch informeel om eenige fa- nancieele hulp verzocht hadden. Deze onder handelingen dienden uitsluitend om den toe stand te bestudeeren. Wat er daarna ge beurt, is een aangelegenheid der regeering. Morgenthau 'zeide niet gemachtigd te zijn eenige verplichtingen aan te gaan. Een pond meer. In de eerstvolgende distributieperiode in Duitschland zijn de rantsoenen brood, meel, vleesch, varkensvet, margarine, kaas, quark volle melk, marmelade en kunsthoning ge lijk gebleven aan die van de voorafgaande periode. De extra toewijzing van kunst honing voor alle verbruikers zal echter vervallen. Nieuw is daarentegen een extra toewijzing van 500 gram suiker voor alle verbruikers, ook voor kinderen. Het normale suikerrantsoen van 900 gr. blijft daarnaast onveranderd, aldus lezen wij in de „Frankf. Ztg." Verder krijgen al le verbruikers ditmaal een extra toewij zing van 250 gram peulvruchten. Reeds nu is bepaald, dat ook in de distributieperiode na de eerstvolgende (d.w z. in de periode, die half Januari begint) nog eens 250 gram peulvruchten beschikbaar zal worden ge steld. In dezelfde distributieperiode in Ja nuari zal ook een extra toewijzing van 125 gram rijst worden verstrekt. De rantsoe nen koffiesurrogaat blijven onveranderd; evenzoo blijft voor normale verbruikers (met uitzondering van personen beneden 18 jaar) de mogelijkheid bestaan in plaats van 125 gram koffiesurrogaat weer 60 gr. koffieboonen te betrekken. Een andere wijziging in de komende dis tributieperiode, zegt het Hsb., is de ver hooging van het rantsoen reuzel, waarte genover het rantsoen boter echter op over eenkomstige wijze zal worden verminderd. Van de tot dusver verstrekte 500 gram bo ter vervalt 62.5 gram; het rantsoen reuzel wordt van 50 gram op 100 gram gebracht. De totale hoeveelheid vet, die iedere ver bruiker aldus krijgt, wordt hierdoor niet veranderd en evenmin wordt het totaal duurder. Gecondenseerde melk kan op de daar voor bestemde bonnen ook verder in plaats van andere levensmiddelen worden ge kocht, voorzoover bij de detaillisten nog voorraden aanwezig zijn. Angstig avontunr op de Maai. KETTING VAN DE PONT BRAK. Vier reizigers, die zich van het Brabant- sche stadje Megen aan de Maas per veer pont naar het dorp Appeltern aan den Gel- derschen oever van de rivier wilden bege ven, hebben een angstig avontuur beleefd. Nauwelijks had de pont zich te Megen in beweging gezet, of de ketting brak, waar door 't vaartuig stuurloos op drift geraakte. De opvarenden begonnen zich allesbehalve behaaglijk te voelen, toen zij op de slinge rende pont, op het woelige Maaswater, met onbekende bestemming afdreven. De toestand was vrij hachelijk, omdat ten gevolge van de duisternis, niemand aan den wal iets van het gebeurde had bemerkt, zoo dat niet op hulp kon worden gerekend. Ten einde raad besloot men, met de koplampen en den claxon van een auto, welke ook op de pont stond, te gaan werken, ten einde op deze wijze de aandacht te trekken. En in derdaad werden de primitieve noodseinen aan den oever opgemerkj. Met behulp van zoeklichten ontdekte men het stuurlooze vaartuig, doch men was niet bij machte, hulp te bieden. Aan den oever had zich langzamerhand een dichte menigte verzameld, die met angst en vreeze het gebeurde gadesloeg. Het zou er voor de opvarenden wellicht slecht hebben uitgezien, zegt de Tel., wan neer de pont niet door een gelukkig toeval plotseling naar den oever was gedreven, waarmen met vereende krachten het vaar tuig tot stilstand wist te brengen. De reizi gers, die gedurende de twee uren, dat zij in het donker hadden rondgezwalkt, doodsang sten hadden uitgestaan, waren verkleumd door kdude en vocht. Zij zijn in het veerhuis van Aalforst weder op hun verhaal gebracht Hun onvrijwillige tocht had hen dus een paar kilometer stroom-af doen belanden. Onverwacht slot van de cement- voor-chocol ade- geschiedenis. Het geval dat zich verleden week te Utrecht voordeed en waarbij van oplichting werd gesproken, omdat een winkelierster een onder rembours verzonden pakket in ontvangst nam tegen betaling, van f 6.45 en bij het openen er van geen chocolade maar cement aantrof, heeft verrassende oplossing gekregen. De winkelierster ontving Maandagavond een brief met de mededeeling, dat zij heele- maal niet het slachtoffer was geworden van oplichting. Het betrof hier een weddenschap, welke door den afzender van den brief ge wonnen is. Het door de winkelierster betaal de bedrag van f 6.45 was bij den brief inge sloten. De brief was niet onderteekend. Wel is komen vast te staan, dat het hier inderdaad om een weddenschap ging, nl. om uit te maken of men op de wijze, als de winke lierster heeft ervaren, aan geld zou kunnen komen of niet. Zes en veertic/ personen, in de golven omgekomen. Ter hoogte van de Sisargaseilanden is Zondag, naar eerst thans bekend wordt, de Spaansche visschersboot „Dolores" in bot sing met de „Castilla". Tengevolge van een groot gat zonk de Dolores in enkele minu ten. Van de bemanning van 52 man konden slechts zes personen levend en 1 doode ge borgen worden. De rest der bemanning, waar onder de eigenaar van het schip, wordt ver mist. Zij willen ingeschakeld blijven bii de verzorging der Ned. arbei. ders in Duitschland. De Centrale Bond van Ziekenfondsen deelt mede. dat deze bond alsmede andere lan delijke organisaties van ziekenfondsen en ziekenhuisverplegingsvereenigingen nog steeds in overleg zijn met de autoriteiten over de vraag, in welken vorm het lidmaat schap van de Nederlandsche fondsen voor de in Duitschland werkende arbeiders en hun gezinnen gehandhaafd kan worden, ten einde de door deze leden verkregen rech ten, te kunnen veilig stellen. Door de deskundigen op dit gebied wordt ingezien, dat het voor de volksgezondheid in het algemeen en de betrokkenen in het bijzonder van het grootste belang is. dat de Nederlandsche ziekenfondsen voor de ziekenverzorging van deze landgenooten in geschakeld blijven. De besprekingen hierover zullen een de zer dagen worden voortgezet. De Vlaamsche en Waaische Arbeidsdienst, die reeds verscheidene maanden geleden is opgericht, is thans in een verordening, die is gepubliceerd in het Vlaamsche officieele blad, bij de wet verankerd. Volgens deze verordening worden bij het commissariaat-generaal voor den wederop bouw van het land twee publiekrechtelijke corporaties gevormd onder den naam „vrij willige arbeidsdienst voor Vlaanderen" en „service volontaire du travail pour la Wal lonië", welke volgens eigen volksche wetten tot ontwikkeling zullen komen. De beide arbeidsdiensten, zoo wordt in het officieele orgaan gezegd, hebben een twee voudige taak: de opvoeding van de Vlaam sche en Waaische mannelijke jeugd in den zin van ware arbeidsopvattingen en de uit voering van werken van algemeen nut. De diensttijd van den arbeidsvrijwilliger be draagt over het algemeen zes maanden. Ter bestrijding van de kosten van onder houd zullen doord en commissaris-generaal elk der arbeidsdiensten geldmiddelen ter be schikking worden gesteld. Engelsche vliegers in den vongen nacht n aantal bommen geworpen. De aange ieI schade is van geen beteekenis. Ook is me mand gedood of gewond. HAD ZIJN IDENTITEITSBEWIJS VERGETEN. Kreeg de veldwachter vorig jaar de gard? Een Brabantsche veldwachter kreeg het on zalige plan om Sint Nicolaas. dien hij in zijn dorp in de buurt vap Weert aantrof, naar zijn identiteitsbewijs te vragen, zoo vertelt het Vad. F.n: „het is 's werelds loop. dat doode heili gen verheerlijkt en levende vervolgd wor- dei," mag de goede heilige Nathanaël Howe berustend hebben nageoreveld, toen dit onge lukkig lot hem trof. want hij had zijn pas niet, bij zich. En zoo werd Sint Nicolaas voor de oogen van de dorpsjeugd, aan wie hii juist versna peringe uitdeelde, verbaliseerd door den veldwachter, die zijn plicht kende eh deed. W 5 NTT15 1940-1041 xs<( (Nieuwe iNe„e>lanascne Danxnoten. Deze banknoten zijn echter uitsluitend ten behoeve van de .Winterhulp". Zij zullen uitgegeven worden aan hen, die hulp van noode zijn. Deze waardebon dient in alle winkels tegen de volle waarde in betaling te worden aan genomen en alleen bij levering van levensmiddelen, kleeding en brand stoffen. Geheele of gedeeltelijke in wisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden De terugbetaling van de waarde der bon vindt plaats uiterlijk 15 Mei 1941, bij alle banken en spaarbanken. Misbruik wordt gestraft (Foto Schin-melpenningh) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Een in overzeesche wateren opereerend oorlogsschip van welks bedrijvigheid de re sultaten reeds gedeeltelijk bekend zijn ge maakt, heeft de tot zinken gebrachte ton nage van vijandelijke koopvaardijschepen weten te verhoogen tot meer dan 100.000 brt. Een duikboot rapporteert het tot zinken brengen van twee bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 14.500 brt. Daarmede heeft de corvetten-kapitein Vik' tor Schuetze op zijn laatsten tegen den' vijand ondernomen tocht het tot zinken ge brachte vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte weten op te voeren tot 45.000 brt. Na den reeds gemelden bijzonder succes- vollen vergeldingsaanval op Londen in den nacht van 8 op 9 December, heeft de bedrij vigheid van het luchtwapen op 9 Decem ber en in den nacht van 9 tot lo December zich wegens de ongunstige weersgesteldheid tot bewapende verkenningen beperkt. In den loop van den nacht van 9 op 10 December wierpen eenige Britsche vliegtui gen in het bezette gebied en in Noord- Duitschland een aantal brisant- en brand bommen uit, die geringe schade aan gebou wen veroorzaakten. De vijand verloor gisteren drie vliegtui gen. Daarvan werden er twee in luchtge vechten en een door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen keer den van den grooten aanval naar Londen niet terug. Verdeeldheid over de hulp Amerika steeds grooter. in De verdeeldheid onder de leden van het congres ten aanzien van Amerikaansche hulp aan Engeland neemt steeds scherpere vormen aan. De bekende republikeinsche senator Nye heeft Maandag een verklaring afgelegd, waarin hij beweerde, dat presi dent Roosevelt voornemens is, de neutrali- teitswet door het congres te doen intrekken en dat hij tracht, de ontwikkeling daar heen te leiden, dat met de neutraliteitwet ook de laatste hinderpaal voor deelname Nve hé*:™?8" 10l0r,°8' wegvalt. Senator Nye besloot zpn verklaring met de openlijke waarschuwing, dat iedere aan de Engelsche regeering geleende dollar verloren is Kalme handel. Onzekere markt Onregelmatige koersbeweglag, Amerikanen ongeveer prijs houdend. Duitsche fondsen ongeanimeerd. Nederlandsche beleggingen goed prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. DE WINDSORS TE MIAML De hertog van Windsor is met zijn gemalin aan boord van een jacht te Miami (Amerika) Sk0™n' ,Hij weigerde, zich over den v> ereld-poütieken toestand uit te laten. V.K. L.K. 101% 101%' 96 1/16 96% 101% 101% 85 13/16 85% 861/16 86% 83% 83 11/1# A'dam '37 I 3% 's Gray. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3V2) 3 R'dam '37 I. III 3% Z.-Holland 1937 3 82 921/ 82i 91 82 84 80 9/16 80%' 87 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 92% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 106 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 192% 194 Ned. Ind. Handelsb. A 135 1,35% Ned. Handel Mij. c. v. A 123 121 AANDEELEN. INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 117%-114% 114%-m Calvé Delft c.v. A. 83% 83% Centr. Suiker Mij. 197 196% Fokker g. A. 192 192 Lever Bros en Unilever cv.A133%—130 131-1283/4 Ned. Ford 325 325 Philips G B.V.A. 214%—222% 214%-209% Philips pref. A 143 142% Buitenland. Anaconda copper c.v. Am. Sm en Ref. c.A. Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. North Am. Aviation Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 30 1/16-30 5/16 30%-30% 47% 47% 84%-84% 841/2-85% 54% 54% A. 38%-3811/16 38 5/16-38% c.v.A. 18 7/16 18% 25 13/16-261% 25 11/16-26%' 70%-71 703/4-70 Binnenland. Dordtsche Petr. g. A Kon. Petr. 258% 257 277-272 272-268% Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.V. A. 123/4-12 9/16 1211/16-12 7/16 11 5/16-11 3/16 11%-11% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikaliin A 128-125% 123% Java China-Japanlijn A. 162%-159 158 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat hez. v A 165-162% 1643/4 Kon. Paketvaart A. 248 245 Ned Scheepv. Unie A. 187-183 181-184 Rott. Lloyd A. 153 150-151 Stoomv. Mij Nederland A 156-155 154-155% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H-V-A 463-458 458-454 Javasche Cultuur 286 286% N I S U. 273V? Ver. Vorstenl. Cult. 132%-13l" 134—13034 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 200-203 202-198 Deh Mij. c. v. A. 279-280 279V2-277 Senembah 220-217% 219-217 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 294-291 290-287% Bandar Rubber Mij. A. 206% 208%-209 Deli Batavia Mij. A. 216 218-216 Koersen voor stortingen op 11 December '40: Reichsmarken 75 36; Belga s 30 1432; Zwit sersche Francs 43 56; Lires 9 87; Deensrhe Kronen 36 40; Zweedsche Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Isiechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de Kas ver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk in veler leven!!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2