Waarom zouden de Duitschers revolutie maken? Oe groote aanval op Londen H.W.ZEGEL JUTT Commentaren op Hitler's rede STEUNTREKKERS gaven fooi niet op Göringwerke gereorganiseerd Betrekkingen Te huur Te huur Te koop De Carnavon Castle vertrokken Geen Duitsche gevangene te Montevide Amerikaansch consulaat in Wladiwostok Marktberichten Drainage in werkverruiming Het vergane emigrantenschip Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart rijwielbanden. Indrukken van overal. De rede van den Fuehrer voor de Duitsche bewapeningsarbeiders heeft volgens tot dus ver ontvangen berichten overal ter wereld diepen indruk gemaakt, zegt het D.N.B. In Italië wordt vooral op de door den Fuehrer vernielde krasse tegenstelling tus- schen het Duilsche socialisme van de daad en de Engelsche plutocratie gewezen. Tn Bulgarije is de algemeene indruk van de door de Bulgaarsche radio gerelayeerde rede buitengewoon diep. Eenstemmig bewonderd men den onwankelbaren ernst, waarmee de Fuehrer niet slechts zijn volk grondig om trent den staat van zaken inlichtte, doch waarmee hij ook uitdrukking gaf aan zijn geloof aan de, zege. Van de toespelingen op de buitenlandsche politiek zijn er twee, die hier in politieke kringen in het bijzonder ge noemd worden: de waarschuwing tegen een Engelsche landing op het vasteland en de hoop op een overwinning van het gezond verstand. In politieke kringen van de Joegoslavische hoofdstad wordt verklaard, dat ook de breede massa's van de Joegoslavische bevolking tot de „haveloozen" behooren en het vertrouwen van het Duitsche en van andere Europeesche volken in Adolf Hitlcr als den schepper van een nieuwe, rechtvaardige orde deelen. De Hrvatski Dnevnik, het centrale or gaan van de Kroatische Boerenpartij, die onder leiding staat van den piaatsvervan- genden premier, Dr. Matsjek, schrijft dat deze rede gedragen werd door een gevoel van verantwoordelijkheid voor de toekomst des volks. Hitier heeft er ook dit maal den nadruk op gelegd, dat hij den tegenwoor- digen oorlog niet wilde en dat de verant woordelijkheid voor de vernietiging van geheele steden en van het leven van bur gers op Engeland berust. In Noorwegen In Noorwegen is de rede terstond door de vertaling van de Noorsche radio be kend gemaakt en heeft overal een hijzon der diepen indruk teweeg gebracht. Be halve de schildering van den Duitschen so cialen staat trokken de opmerkingen van den Fuehrer over den Noorschen veldtocht ten zeerste de aandacht. Ook in Zweden trok de rede van Hitier sterk de belangstelling. De bladen te New York publiceer den een uitvoerige weergave van de rede, waarin op den voorgrond werd gesteld, dat de Fuehrer den oorlog kenschetste als strijd tus- schen twee werelden tusschen kapitaal en arbeid en dat hij vol vertrouwen op de overwinning is. In politieke kringen te Lissabon heeft de rede de grootste belangstelling getrokken en is zij levendig gecommenteerd. Bijzondere aandacht schonk men hier aan de uitlatingen van den Fuehrer over den strijd tegen Engeland en over de vastbera denheid om op te treden tegen elke poging van Engeland om zich opnieuw op het vas teland van Europa te nestelen. Het draineeren van landerijen met rijks subsidie in de kosten zal in het vervolg slechts kunnen plaatsvinden, nadat de landbouwers vanwege den Cultuurtechni- schen Dienst een practisch vooronderzoek hebben laten instellen naar de doorlatend- heid van den grond. De kosten van dat vooronderzoek worden gedragen gedeelte lijk door de betrokken landbouwers en ge deeltelijk door het departement van land bouw en visscherij. Dat onderzoek zal plaats vinden door zg. veldassistenten. Voor de provincie Friesland en Gronin gen zijn door de drainagewerkzaamheden in werkverruiming in het seizoen 1941/'42 reeds opgaven binnengekomen voor 400 a 500 ha. Verhooging van straf geëischt. De honderdduizend brengt niet altijd ge luk. Iemand won op een twintigje den hoofn prijs en royaal gaf hii aan de twee mannen die hem het lot hadden verkocht, werkloo- zen uit Alkmaar en Haarlem, resp. f 100 en f 50.— Deze twee mannen gaven aan Maatschap pelijk hulpbetoon niet op, dat zij deze be dragen ten geschenke hadden gekregen. Het tweetal werd door de Justitie vervolgd, een ter met zeer verschillend resultaat. De man uit Haarlem, die f 50— gekregen had. hoorde zich door de rechtbank veroordee len tot 14 dagen gevangenisstaf. De Alk maarder echter werd vrijgespoken omdat de Rechtbank daar 't geld als spaarpenningen beschouwde. Een steuntrekker mag maxi maal f 200.snaargeld hebben. De man uit Haarlem ging ijlings in hoo- ger beroep en gisteren stond hij voor het Hof terecht. Een ambtenaar van maatschappeliiken steun verklaarde, dat er inderdaad kans was geweest, dt hii de f 50— had mogen honden, maar hij had in ieder geval het geld moeten opgeven. Verd. heeft reeds her haaldelijk steunonregelmatigheden ge genleegd. De procureur-generaal was van oordeel dat het ontvangen van fooien na verkoop van loten wel degelijk beschouwd dient te worden als inkomsten. Het verzwijgen hier van door een steuntrekker is een strafbaar feit. Verd. heeft reeds eerder onregelmatig heden gepleegd. De procureur-generaal achtte de opge legde straf te laag en eischte een maand gevangenisstraf. Verticale productie voor de be wapening. Het tijdschrift Der Vierjahresplan bevat een artikel gewijd aan de Beichswerke Her mann üöring, waarin de oprichting, de in richting en de ontwikkeling van het concern worden geschetst. Het blijkt uit dit artikel, dat in den laat- sten tijd hot concern Hermann Görinj? nieuw is georganiseerd. De Rijksmaarschalk als op richter, geeft de principieelo richting aan voor de ontwikkeling. Zijn permanente ver tegenwoordiger, staatssecretaris Körner heeft de leiding van het concern overeenkomstig de richting door den Rijksmaarschalk gewe zen. voorzitter van het bestuur en bedrijfs leider der A. G. Rcichsworke Hermann Gö ring is de directeur-generaal Röhnert. De productiegebieden, waarop de A.G. Reichswerke Hermann Göring zich beweegt worden gesplitst in drie deelen die alle te Berlijn hun hoofdzetel hebben. In de eerste plaats dient te worden genoemd de Reichs werke A. G. Für Berg- und Hüttcn-betreibe Hermann Göring, voorzitter van den raad van beheer is staats-secretaris 'Körner, de voorzitter van het bestuur is de directeur- generaal Pleiger. In deze maatschappij zijn alle mijnbouw- en hoogoven-bedrijven inge bracht, der Reichswerke, in het Oude Rijk, in de Oostmark, het Protectoraat en in Oost- opper-Silezië. De Reichswerke A. G. für Waffen-und Maschinenbau Hermann Goering, waar de voorzitter van den raad van beheer de di recteur-generaal Röhnert en voorzitter van het bestuur Dr. Voss is, omvat naast de Rheinmetall Borsig A. G., alle bij het con cern aangesloten bedrijven in de Oostmark en het Protectoraat, die zich met de produc tie van wapens en machines bezig houden. In de Reichswerke A. G. für Binnenscliif- fahrt Hermann Goering voorzitter van den raad van beheer is de bovengenoemde directeur-generaal Röhnert, voorzitter van het bestuur Dr. G. Schmidt zijn opgeno men de groote maatschappijen, die den Do- nau bevaren, evenals een groote binnenvaart maatschappij, die haar bedrijf uitoefent in het stroomgebied van Oder en Elbc. Dit con cern, dat zicli op groote schaal heeft ont wikkeld en overzichtelijk is, ingericht, vormt met zijn talrijke sterk ontwikkelde produc- ticinstallaties een reusachtige wapensmidse van het Rijk. Hier zijn alle productie-stadia vertegenwoordigd van de ertswinning tot aan den pantserwagen en het geschut, die voor den strijd gereed zijn. In de betrokken bedrijven van het concern werken ongeveer öOO.OÓO personen. Het concern voert niet al leen de belangrijke taak met beirekking tot de oorlogseconomie uit, maar zal ook in vredestijd een belangrijke factor vormen in het bedrijfsleven van Groot Duitschland. Amerikaansch oordeel over den toestand. Een Noordamerikaansch grootindustrieel, die een langdurige rondreis heeft gemaakt door. Europa en zich ook verscheidene we ken in Duitschland heeft opgehouden, heeft tegenover persvertegenoordigers te Lissa bon verklaard, dat hij het onmogelijk acht. dat Duitschland in dezen oorlog een ne derlaag zou kunnen® lijden. Van vele kan ten had hij gehoord, dat men hoop voedde op een toegeven van Duitschland. dat door honger of door een revolutie tot dien stap zou worden gedwongen. Wie aan zoo iets dacht, gaf zich over aan een groote illusie. Waarom zouden de Duitsrhers revolutie maken, zoo vroeg de Amerikaon. Hun voedingstoestand is veel beter dan in de afgeloopen jaren. Het Duitsche volk ge niet den zegen van een wetgeving, die de sociale ideeën in daden heeft omgezet, zoo als het bij geen ander volk het geval is. Bovendien heeft Ilitler tijdens den gehee- len tot dusver gevoerden oorlog slechts suc cessen gehad, hetgeen het moreel van het Duitsche volk van dag tot dag opheft. Voortgaande constateerde de Amerikaan, dat alle berichten uit Engelsche bron over de bombardementen op Duitsche steden over dreven en voor een deel volkomen gelo gen zijn. Hij is bijvoorbeeld tijdens den „grooten luchtaanval" der Engelschen in Muenchen geweest en heeft er in het geheel niets van gemerkt. Duitschland is in werke lijkheid geheel anders dan in de Engelsche propaganda wordt gezegd. Branden trokken als magneten de bommen tot zich. De ochtendbladen bevatten uitvoerige be richten van hun Londensche corresponden ten over de Duitsche luchtaanvallen op Lon den in den nacht van Zondag op Maandag. Deze correspondenten verklaren eenstemmig dat de Britsehe hoofdstad een der hevigste aanvallen sedert het begin van den lucht oorlog heeft ondergaan. De Stockholms Tidningen meldt, dat Lon den 14 uur lang gebombardeerd is. finder het kanongebulder en het gehuil der Duit sche bommen hoorde men als het ware het weeklagen der stad In Zuid. Oost en West kaatste het schijnsel der branden tegen de wolken terug. Den volgenden ochtend kon men zien. hoe branden en ontploffingen de stad weer ontzettende wonden hadden toege bracht. De aanval was hii het invallen van de duisternis met duizenden brandbommen begonnen. De branden werden stelselmatig van het oosten en zuiden uit in het leven geroepen, waarna zij zich geleidelijk binnen in de stad verplaatsten. Soms zag men een geheele krans van lichtfi.kkels. die geheele wijken hel verlichtten. Binnen dien ring wierpen de Duitsehe vliegtuigen hun last neer Wanneer er een brand was uiterbro ken. trok die als op magnetische wijze de eene bom na de andere tot zich. ele 'ieP tuigen naderden geruischloos hun doel. BRILLEN Daar leder voorschrift worden terstond vervaardigd Barometers „ZEISS" Prisma- kjjkers, „ZEISS" Punktal glazen gediplomeerd Opticien KONINGSTRAAT 73 TELEFOON 279 Electrische Brillen-Sljjperf) en Reparatie-Inrichting Leverancier aan de meeste Ziekenfondsen Indien U prijs stelt op plaatsing van Uw ^utteAtfe. ln de Held. Courant van morgen, laat Uw opgaaf 's middags vóór uur in ons bezit zijn aangeboden MEISJE gevraagd voor café en huiswerk, in Schagen. Brieven onder No. 179, aan het Bureau van dit blad. Het Geh. Onth. Hötel, Spoor- gracht 40, vraagt voor direct een net MEISJE. Om de week 's Zondags vrg. Gevraagd wegens omstandig heden een FLINK MEISJE. Adres: Binnenhaven 28. gevraagd Te huur gevraagd: ZIT- EN SLAAPKAMER met keuken, Breezand en omg. Brieven aan C. J. V AIJ, Go- versstraat 38, Den Helder. jawfavit iniaJCcldeMcfo'iouuuit aangeboden Tegen 21 Dec. 1940 te huur het mooie WOONHUIS, Jou- bertstraat 4. Huurprijs 5. p. w. Te bevragen aldaar. Te huur: NET HUIS, 2 k., 2 sl.k., keuken m. bjjk., 4.50 per week. J. GORTER Cz., Knokkel 49, Andijk (O.). aangeboden HEERENRIJWIEL, in zeer goeden staat, met lamp, aangeboden. Adres: Bureau van dit blad. Te koop ©en nieuw emaille FORNUIS. Adres: Ja vast raat 131. Te koop een zoo goed als nieuwe WOONSCHUIT, bevattende 2 slaapkamers, 1 woonkamer, 1 keuken, bijkeu ken, W.C. enz. Te ziet., en te bevragen bjj J. SPAANS, liggende te Aven- horn bij Hoorn. Reeds tegen middernacht kon men uit de verte tien branden waarnemen. De vlammen rezen vaak hoog op en verlichtten den nach telijken hemel over een afstand van vele ki lometers Er werd een reusachtige schade aangericht. „Prachtig vuurwerk". De correspondent van Evenska Dagbladet schrijft, dat men reeds mijlen buiten Lon den een prachtig vuurwerk van ontploffen de afweergranaten aan den geheelen hemel kon waarnemen. Dichterbij gekomen zag men den rooden schijn der brandbommen. Tenslotte waren de wolken roodgekleurd door den weerschijn der branden. De Engelsche hulpkruiser Carnar- von Castle is gistermiddag 5 uur uit de haven van Montevideo vertrok ken, nadat het schip er 72 uur had gelegen om de dringendste herstel werkzaamheden te ondergaan. CIVIEL POLITIECORPS OP AMERI- KAANSCHE WERVEN. De Amerikaansche marine-autoriteiten hebben een civiel politiecorps opgericht, dat op de werven en marine-inrichtingen politiedienst zal verrichten en zoodoende het personeel van het marinecorps voor zuiver militaire doeleinden zal vrijmaken. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Naar „De Arbeidersmarkt" mededeelt zijn tusschen 20 Juni en 2 November 1940 in Duitschland 79012 Nederlandsche arbeiders geplaatst, van wie 27128 grensarbeiders en 51884 niet-grensarbeiders. Voorzoover bekend werd, zijn van deze arbeiders tot 2 November rond 4070 naar ons land teruggekeerd. Onder hen zijn ook de arbeiders, die wegens lichaamsgebre ken, ziekte of wegens ongeschiktheid voor het werk zijn ontslagen. Het aantal perso nen, dat zonder geldige reden het werk heeft verlaten bedraagt nog geen 5 pet. van het aantal niet-grensarbeiders, terwijl dit aantal, de grensarbeiders medegere- kend, nog geen 3 pet. uitmaakt. De Uruguavsche minister van buitenland sche Zaken, Gu^ni, heeft aan de pers ver klaard, dat zich 'op geen enkel in de haven van Montevideo liggend F.ngelsch schip Duitsche gevangenen bevinden. Op de vraag of het overnemen van gevangenen binnen de 300-mijls zone tot een protest aanleiding zou kunnen geven, antwoordde hij ontken nend, omdat dit geen oorlogshandeling is. Oud-consul te Moskou met opening belast. de Volgens een mededeeling van het Ameri kaansche ministerie van buitenlandsche za ken, is de vroegere secretaris en consul aan de Amerikaansche ambassade te Moskou, Ward, met de opening van een Amerikaansch consulaat in Wladiwostok belast. Wladiwostok krijgt daarmede als eerste stad in de Sovjet-Unie naast Moskou, een Amerikaansch consulaat sedert de erkenning van de Sovjet-Unie door Washington. Geen Roemeensch vaartuig. Het Roemeensche onderstaatssecretariaat van marine deelt mede er is een gerucht in omloop, dat ook door Engelsche radio zenders is verspreid, dat een met Joodsche emigranten beladen Roemeensch schip is vergaan. Het onderstaatssecretariaat deelt het volgende mede- „Indien een dergelijk scheepsongelnk is gebeurd, kan er geen sprake zijn van een Roemeensch schip, omdat geen schip va rende onder Roemeenschen vlag, zich met dergelijke transporten bezig houdt". ANNA PAULOWNA OPZEGGINGSDATUM VERSCHOVEN Teneinde voldoende tijd te hebben voor de noodzakelijke besprekingen voor de af sluiting van een collectieve arbeidsover eenkomst voor 1941/42 zijn de landarbei dersbonden en de vereenigingen van werk gevers in het landbouwbedrijf te Anna- Paul^pwna overeengekomen den opzeg gingsdatum van het bestaande contract te verschuiven van 1 December 11. tot 1 Ja nuari 1941. XVlETtlNGEN INTREKKING VERGUNNING De aan A de Beer te Den Oever verleen de vergunning tot het ingebruiknemen van Rijksgrond op het opslagterrein langs de Noorderhaven te Den Oever voor het plaat sen van een taanketel is door den Direc teur-Generaal der Zuiderzeewerken inge trokken, daar door belanghebbende van deze vergunning geen gebruik meer wordt gemaakt. KERSTGAVE Ook dit jaar zal aan ondersteunde werk- loozen boven hun gewone steunuitkeering een Kerstg'ave worden toegekend op de zelfde voet als voorgaande jaren. Nameiijk 25 van het over de week van 8 tot 14 December 1940 genoten steunbedrag, brand- stoffenbijsiag inbegrepen In de Kerstgave is mede begrepen 25% van de extrabijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitge keerd alsmede aan hen, die een tegemoet koming krijgen als gevolg van de door de gewijzigde omstandigheden verkorte werk- duur. In het algemeen dus -van het wer kelijk genoten steunbedrag. Personen, die in het tijdvak 814 December 1940 bij de werkverruiming waten geplaatst, genieten deze tegemoetkoming niet Ten aanzien van hen zal een nadere regeling worden getroffen. Ook zij, die een uitkeering uit een werkloozenkas genieten, komen voor de Kerstgave in aanmerking. Het bedrag, dat minder wordt ontvangen bij het totaal der kastiitkeering dan aan steun plus Kerstgave wordt toegekend. EXTRA-RIJWIELVERGOEDING Boven de eventueele vergoeding, welke ingevolge de wintervervoerregeling door arbeiders, geplaatst hij de werkverruiming buiten hun woonplaats, wordt genoten, zal rri.i.v. van 2 December ji een vergoeding worden gegeven van 0.50 per week we gens slijtage van hun rijwiel, wanneer zij dagelijks heen en weer reizend per trein op het station van aankomst verplicht zijn met hun eigen rijwiel van en naar het werk te gaan. Deze rijwielen blijven dan hij het vertrek naar huis op het station achter. Ook kamparbeiders en ingekwar tierde arbeiders, die van eigen rijwiel ge bruik moeten maken 1 om van het kamp of hun kwartier naar het werk terug te komen, komen voor deze extra-vergoeding in aanmerking. NOORDSCHARWOUDE. 10 Dec. Aanvoer: 5.3.900 Kg .roode kool 4.34300 Ksr gele kool 3.50 47 100 Kg. Deensche wit te kool 3—3.10. 2700 Kg. groene kool 3.50, 7000 Kg. pepn 3.30. 1200 Kg bieten 2.50. BROEK OP LANGEND!JK. 10 Dec. Aanvoer: 30.000 Kg. roode kool 4.—, 104.000 Kg. gele kool 3.50. 18.500 Kg. Deensrhe wit te kool 33.10. 11.300 Kg. Savove kool 3.50 1500 Kg uien. drielingen 4. 3500 Kg. peen 3.30. 250 Kg. bieten 2 50. 4200 Kg. vroege witte kooi 3.1100 Kg. andijvie 2.003.20 Sucres witte knol 2.003.20. 8500 Kg. knol «elderii a 9.80. h 9 80. PURMEREND. 10 Dec. 1940. Koeien totaal 205 st. 70 vette koeien leve ring; gelde 190- 300; melk 310—425; 0 paar den 275500 40 vette kalveren levering: 230 nuchtere kalveren levering: 149 mage re 20—38; 240 biggen 12—22; 020 schapen 2845; 110 hokken geiten 25100. ROTTERDAM. 10 Dec. Veemarkt. Aangevoerd; 1322 dieren, waarvan 1025 gehruiksvee, 10 varkens. 287 hokken en geiten. Prijzen per stuk: kalf- koeien f 485—375—200 melkkoeien f 480—380 --205. varekoeien f 310—255—205. vaarzen f 320 270- -180 ninken f 200—100—150 hok ken of geiten f 80 -55—22. - Overzicht: De aanvoer van melk- en kalfkoeien was als vorige week met kalmen handel en iets hoogere prijzen Varekoeien aanvoer iets ruimer met redeliiken handel en stijgende nriiznn. Vaarzen en ninken aanvoer flink •net tameliiken handel en hoogere prijzen Rokken en geiten aanvoer groot .met iets stroever handel en iets hoogere prijzen. Montage van rijwielbanden. De Directeur van het Rijks bureau voor Rubber vestigt de aandacht van belanghebbenden op het voorschrift volgens het welk ondernemingen, die rij wielbanden monteeren op ten verkoop bestemde rijwielen en andere rij- en voertuigen, bij genoemd bureau moeten zijn in geschreven. Voorts maakt de directeur van het Rijksbureau voor Rub ber bekend, dat het van heden af is verboden zonder daartoe strekkende machtiging rijwiel banden te monteeren op ten verhoop bestemde rijwielen en andere rij- en voertuigen. Bedoelde montagemachtiging wordt slechts verstrekt aan on dernemingen, die bij het Rijks bureau voor Rubber zijn inge schreven. Het verdient aanbe veling, dat zij, die voor een zoo danige machtiging in aanmer king wenschen te komen, zich ten spoedigste tot het Rijksbu reau voor Rubber wenden. Dit bureau is gevestigd Heeren gracht 182 te Amsterdam. Het Rijksbureau voor Rubber heeft maatregelen genomen om de kans op stagnatie, die uit het bovenstaande voor de be trokken bedrijven zou kunnen ontstaan, tot een minimum te beperken. Verkoop van rijwielbanden. De Directeur van het Rijksbu reau voor Rubber maakt be kend, dat handelaren in rijwiel banden, welke op grond van de geldende distributieregeling rij wielhanden ontvangen voor de maand December 1940 tot na der order niet meer dgn ten hoogste de helft van de hen toe gewezen banden aan afnemers mogen afleveren. PAPIER. De Directeur van het Rijks bureau voor Papier maakt be kend, dat hij daartoe gemach tigd door den Secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, onder verwijzing naar de gewijzigde papierbeschik king 1939, no. 1, Staatscourant no. 201 d.d. 15 October 1940 besloten heeft, de dispensaties verleend volgens art. 6 dezer beschikking, gedeeltelijk in te trekken en wei voorzoover be treft: le. Het koopen van papier en carton, uitgezonderd stroo- carton, van de Nederlandsche papierfabrieken of hare ver kooporganisaties; 2e. het koopen van papier en carton, uitgezonderd stroo- carton, in het buitenland, dat bestemd is om hier te lande te worden ingevoerd al dan niet met gebruikmaking van de be middeling van een agent en/of vertegenwoordiger; 3e. het vervoer van papier en carton, uitgezonderd strooear- ton, dat na voorafgaande vrij making uit het douaneverband in het vrije verkeer gebracht wordt of zal worden. Voor al deze handelingen zal met ingang van heden een ver gunning noodig ziln. afgegeven door den Directeur van het Rijksbureau voor Papier of diens gemarhiicdefnl. aan wel ke vergunning voorwaarden kunnen worden verhonden. Voor het koopen van papier hii grossiers en van papierwa ren blijven de dispensaties, volgens artikel fi van boven genoemde gewijzigde hesehik- king, voorloopig gehandhaafd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3