JliiOMit 0 op dit blad ff EYT/'RECLAME Distributie-nieuws Slaapplaatsen De rechten van hypotheekhouders en andere zakelijke gerechtigden Woensdag 11 December 1940 Tweede Blad Onze nieuwjaarsgroet Wilt ge Uw waterleiding laten afsluiten Tweemaal gebombardeerd tPicuiimeuuxi voor winkeliers Casino blijft open •VERHOOCT UW OMZET. voor stadgenooien De eerste hypotheekhouders de eerst gerechtigde Ylieuuiï uit LM Tijdschriften „Teet fieil zegen"... Ook nu 1 J^xellcPi nieuwJ Buitengewone Algm. vergadering Coöp. Boerenleenbank Visscherij De vergoeding van de oorlogsschade Zend dan terstond de huissleutel naar de Gasfabriek. Eigenaren van woningen, die een ver zoek tot afsluiting van de waterleiding indienen, of hebben ingediend, worden volgens een advertentie in dit nummer dringend verzocht de huissleutel van het desbetreffende perceel terstond naar het kantoor van de Gasfabriek te zenden, waarna tot afsluiting wordt overgegaan. Bij nalatigheid kan niet worden afge sloten en blijven de huiseigenaren aan sprakelijk voor de meterhuur, het water verbruik en eventueele vorstschade. Tocli... den moed niet verloren. Er is inderdaad moed voor noodig, als men tot tweemaal toe een bom op of naast zijn huis heeft gehad, voor de derde maal zijn zaak te heropenen. Dat heeft de heer Wei- dema van de Tuinstraat gedaan. Op een vroegen Zondagmorgen kreeg hij een bom zoo dicht naast zijn kapperszaak, dat de achtergevel uit zijn woning sloeg. De eige naar zelf kwam er heelhuids af. Zoodra dat mogelijk was heropende hij zijn zaak. Die vreugde was echter maar van korten duur, want eenige weken na den bomtreffer ach ter zijn woning, viel een voltreffer boven op zijn zaak. Geen steen bleef op den anderen staan. Al zijn materieel werd volkomen ver nield. De heer Weidema bleef ook toen zelfs niet bij de pakken neerzitten. Vandaag her opent hij zijn zaak in perceel Brakkeveld- weg 68. De salon ziet er keurig uit, dank zij de medeweraing van den Ned. Kappersbond, H.A.K.O., die zijn gedupeerden vakgenoot hielp aan gereedschap. De heer Weidema is de 71e getroffen kapper, die door den Bond werd geholpen. Behalve dat me,, zich bij den heer W. kan !aten knippen en scheren, vindt men in zijn Sjaak ook sigaren en sigaretten en voor de dames... parfumerieën enz. Leveringen op Bezugscheine. In de onlangs getroffen regeling voor de levering van in distributie gebrachte goede-- ren aan de onderdeelen van de Duitsche weermacht enz., was bepaald, dat voor de levering op Bezugscheine of andere vorde- ringsbewijzen de voorafgaande goedkeuring van de betrokken Regeeringscentrale was vereischt. Deze regeling heeft in de praktijk echter bezwaren opgeleverd. Te dien einde is bepaald, dat de afleve ring van deze in distributie gebrachte ar tikelen direct kan geschieden. Onmiddel lijk hierop dienen de ontvangen Bezug scheine aan de betrokken Regeeringscen trale te worden doorgezonden. Zondag a.s. keert Clara de Vries terug. Zij, die gemeend hebben dat er voor de voor stelling van Clara de Vries en haar 9 solisten van j.1. Zondag in het Casino of in het geheel niet, of slechts matige belangstelling zou be staan blijken verkeerd verondersteld te hebben De belangstelling was namelijk niet groot, doch zeer groot en de zaal was tot de laatste plaats toe bezet. Gezien dit feit en gezien ook het feit, dat zoowel de dansmuziek als de show van Clara de Vries c.s. op bijzonder hoogen prijs gesteld werden, heeft de Casino-directie besloten voor a.s. Zondag nogmaals dit ensemble te enga- geeren en wel in dezelfde bezetting en van 26 uur. Ongetwijfeld zal er dan weder een zelfde mate van belangstelling bestaan. Voor bijzonderheden zie men de advertenties VOOR WINTERHULP Nog ontvangen van H. C. M. N. 25. Breezand: Slaapplaats voor 2 pers. Bedden goed meebrengen. V. Het besluit gaat er van uit, dat voor hy potheekhouders en andere zakelijke gerech tigden, die mede betrokken zijn in de schade door den eigenaar geleden, geen afzonder lijke vergoeding wordt verleend. In de ver goeding van den eigenaar van het onroerend goed toe te kennen, dienen ook de hypo theekhouders en andere zakelijke gerechtig den het herstel van hun beschadigde rechten te vinden. Het eenvoudigste geval, dat de eigenaar uit de rijksbijdrage en verder met eigen middelen of met geld van den eersten hypotheekhouder den wederopbouw finan ciert, levert geen moeilijkheden op. Minder eenvoudig ligt het geval, irdir een derde het boven de rijksbijdrage eventueel voor den herbouw benoodigd bedrag moet verschaffen en daarvoor hypotheek verlangt. Alsdan dient de rangorde te worden bepaald van bestaande hypotheken ten opzichte van nieuwe geld schieters, daar dezen wel geen genoegen zul len nemen met een rang naar den datum van inschrijving, derhalve achter alle bestaande inschrijvingen. Worden partijen het daarbij niet eens, dan besl:st de algemeen gemachtig de voor den wede. opbouw, met inachtneming van nader te stellen richtlijnen ter waarbor ging van de rechten van oude hypotheekhou ders. In den regel zal daarbg den ouden eersten hypotheekhouder- voor de waarde van den ondergrond plus voor eendeel van de schadevergoeding voor het betreffende goed te verleenen by executie voorrang op de opbrengst van het goed worden gelaten. Voor het restant verkrijgt de oude eerste hypotheekhouder eventueel een hypotheek van lateren rang achter den nieuwen geldschieter. De nieuwe geldschieter zou derhalve voor het bedrag van zijn vordering tweede hypotheek verkrijgen, tenzij hem bijzondere rechten van eerste hypotheekhouders, zooals dat tot eigen- machtigen verkoop ingevolge artikel 1223 b.w. kiezing was vermeld, ter vervulling in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Keijser. Dit was evenwel niet ge beurd omdat het Hoofdbestuur het beter oordeelde deze vacature niet te vervullen voor de gëwone Algem. Jaarvergadering. Hierna volgde sluiting. zouden kunnen worden toegekend. Dit zou bij afzonderlijk besluit moeten worden geregeld. Een andere complicatie biedt het geval, dat de ondergrond onteigend wordt. De hypothe caire inschrijvingen en andere zakelijke rech ten worden dan in de openbare registers door gehaald. Voorzoover de betaling van de ver goeding voor de onteigening wordt uitgesteld vindt inschrijving daarvan, alsmede van de rijksbijdrage, in het grootboek voor den weder opbouw plaats. De hypotheekhouders en andere zakelijke gerechtigden maken dit tusschensta- dium op den weg naar de nieuwe eigendoms verhouding eveneens door. Bij de inschrijvingen wordt n.1. melding gemaakt van de hypotheken en andere zakelijke rechten, welke, voor het in ..-eden van de schade, op de betrokken goe deren rustten, opdat daarbij uitgifte van nieuwen grond aan den eigenaar, waarop de nieuwbouw zal verrijzen, zal worden rekening gehouden. De rechten worden alsdan op den nieuwen grond gevestigd ten bate van de oude rechthebbenden, voor wat betreft hypothe caire rechten, eventueel meteen verschuiving in de rangorde, zooals hiervoor beschreven, voor 'iet geval een nieuwe geldschieter toe treedt. In overeenstemming met de gebondenheid aan het doel, waarvoor zij zijn bestemd, nl. om te worden besteed voor wederopbouw zijn de inschrijvingen niet overdraagbaar dan met toestemming van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. In verband daarmede moet ook de bepaling worden gezien, dat de hypotheekhouders niet gerechtigd zijn op de hoofdsom der inschrijvingen verhaal uit te oefenen. Op de rente kunnen zij zich voor ten hoogste drievierde verhalen. Dit zal ge schieden door aan den directeur van de groot boeken te Amsterdam, die met het houden van dit grootboek zal worden belast, een een voudige médedeeling te doen dat hypotheek houders uitbetaling van het hem toekomend gedeelte van de rente tegemoet zien door over schrijving op hun girorekening. Hiervoor zul len nog nadere regelen werden gesteld. Vindt uitbetaling der bijdragen in contanten plaats, dan wordt daarbij met de rechten van hypo theekhouders en andere zakeiyke gerechtigden rekening gehouden. Een bijzondere oorziening ten bate van den eersten hypotheekhouder is nog getroffen, voor het geval degene op wiens naam de inschrij- In dit boek ligt geen zielsworsteling van één, die den moed heeft de grenzen van het humanistisch Christendom te overschrijden die wil verkennen d&t terrein van bijbelken nis, hetwelk der schijr. heeft uitsluitend monopolie te zijn van de orthodoxie alleen. Vandaar dat dit boek niet voor het aller minst gelezen dient te worden door het dog matisch Christenaom, omdat, ook al zal het zijn cathechismus in dit werk missen, het niettemin in Dr. Fetter's uitgevoerde opgave zeer veel Godsbezieling zal ontvangen, welke ongetwijfeld aan zijn belijdenis „Nieuwe Kracht" toebrengen moet. Het is alsof de schrijver met de oogen van Paulus Christus beziet „Niet als een abstracte verhevenheid boven de wereld, doch indalend in de wereld om ons te redden". Wij blijven in gebreke om dit van heilige be zieling getuigende werk naar zijn waarde te kunnen schatten. Het Oude Woord uit het hart en van de lippen van een vrijzinnig- geloovende. Moge hierop volgen de overbui- ging van den orthodox-geloovende om liefde vol den vrijzinnigen in zelf verliezing tege moet te treden. De versperring van zijn dogma overvliegend, is óók Gods Vrede na der brengend. Is ook: „Nieuwe Kracht uit het Oude Woord". Utrecht, 30/11 '40. I. K. Als tweede deeltje in de serie „Goede voorlichting", is verschenen: Duitsche Boe ren Politiek. Hier wordt op populair wetenschappelijks wijze, voor ieder begrijpelijk, een vraagstuk behandeld, dat in deze dagen van oorlog wel zeer actueel is. Juist de voedselvoorziening is het, die bij duizenden, ja misschien wel bij millioenen Nederlanders dagelijks weer een bron van ongerustheid vormt. Steeds weer hoort men de benauwde vraag: „Is er wel genoeg?" Eerst volgt in deze brochure een prin- cipieele uiteenzetting over het Agrarische vraagstuk. De verhouding van den boer tot de maatschappij en staat. De iutbreiding van het aantal boerderijen en van den beschik baren grond voor bouwland. Het Boeren- recht en het z.g. Erfrecht van de Boerderij met al wat erbij hoort. Vervolgens wordt door enkele statistieken de opbrengst van de belangrijkste producten van 1880 tot 1937 vergeleken. Ook de ver houdingen van invoer en export, alsmede de prijzenpolitiek worden behandeld, terwijl tof slot de verhouding tot het buitenland be sproken wordt. Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, onder redactie van D. A. CramerSchaap. Uit gave C. A.Spin Zn., N.Z. Voorburgwal, Amsterdam. Prijs 3.25 p. half jaar. Het spreekt vanzelf, dat dit nummer in het teeken staat van den verjaardag van den grooten Kindervriend, Sint Nicolaas. Aan diens verjaardag ijn de meeste verhalen ge wijd. Het nr. opent met den dertienden brief van Betteko. Mevr. CramerSchaap schrijft een aardig geïll. 'ei haal over „De Hond" en Piet Broos /ertelt, hoe de jeugdige lezers een cadeautje kunnen maken, dat weinig kost. Er zijn meer practische dingen in dit nummer en aan de kleintjes is gedacht in Kiekeboe, dat in Zonneschijn is opgenomen. Het blijft een aardig blad voor onze kin deren. ving staat niet tot herbouw binnen 5 of 3 jaar overgaat. De rechten van de hypotheekhouders zouden alsdan kunnen worden gelaedeerd, in verband met het ophouden der rentevergoe ding, terwijl, zoolang de besteding voor her bouw niet verzekerd is, de inschrijving niet wordt uitgekeerd. Zij kunnen bereiken, dat de inschrijving toch voor de volle honderd procent tot uitkeering komt, doordat me', goedkeuring van den algemeen gemachtigde voor den we deropbouw de inschrijving op hun naam kan worden overgeschreven ten beloope van het bedrag hunner hypothecaire vordering. Zij moeten dan zelf tot herbouw overgaan. Overigens kunnen de ingschrevenen met toestemming van den algemeen gemachtigde hun inschrijvingen overdragen aan een derde, mits deze ook den herbouwplicht overneemt en een door den algemeen gemachtigde goed te keuren bouwplan bij dezen heeft ingediend. De toestemming wordt slechts verleend als er voldoende zekerheid is, dat die plannen tot uit voering zullen komen. Tevens moet een rege ling getroffen zijn inzake de aanspraken van hypotheekhouders en andere zakelijke gerech tigden, ten aanzien van het nieuw te stichten onroerend goed. In het voorgaande is tevens naar voren ge komen, dat de financiering van den weder opbouw, voorzoover deze niet uit de rijksbij dragen kan geschieden, wordt beschouwd als een taak van het particuliere kapitaal. De bouwplannen dienen derhalve zoo te worden ingericht, in het bijzonder zoo sober te zijn, dat derde geldschieters binnen het kader der hiervoor te trekken richtlijnen bereid kunnen worden gevonden om hun gelden in den we deropbouw van Nederland uit te zetten. Buiten het terrein van de volkshuisvesting, waarop rijkshulp hier te lande traditioneel is, is hierbij in beginsel voor ..e overheid geen taak weg gelegd. Slechts in gevallen, waarin, zooals bij de volkshuisvesting, een sociale taak zulks tot plicht maakt zullen van rijkswege verdere mid delen bij wijze van voorschotten in den regel onder eerste hypothecair verband kunnen worden beschikbaar gesteld, waarbij dan de kosten van den herbouw tot het uiterste zul len moeten worden teruggebracht. Overigens dient het particuliere kapitaal bij den weder opbouw in Nederland zijn normale risicodra gende functie uit te oefenen. Naar mag worden aangenomen, zullen de Nederlanders voldoen de vertrouwen in de toekomst van eigen land stellen om deze taak te volbrengen. Het vierde artikel werd opgenomen in de Heldersche Crt. van gisteren. Nog slechts enkele weken, dan staan we voor het nieuwe jaar. 1940 Ligt achter ons als een benauwde droom, een nieuw jaar wenkt en met dit nieuwe jaar is er nieuwe hoop. De dagen lengen, de diepe duisternis van de voorbije maanden wordt overwonnen door het steeds stijgende licht van de zon. Als het nieuwe jaar enkele weken oud is, zien we alweer de teekenen van het ontwakende leven in de natuur. De eerste bloemen, de eerste vogels, die terugkeeren van hun winterverblijf. Nieuw leven, nieuwe hoop! Ook en vooral de diep-innige begeerte, dat de wereld van den verschrikkelijken waanzin, dien we oorlog noemen, spoedig bevrijd mag worden. Ook daarop is onze hoop gevestigd, en onze wenschen van den eersten Januari zul len vergezeld zijn van dit verlangen naar vrede. Het is altijd een goede gewoonte geweest elkander de beste wenschen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Men doet dat met een hartelijken handdruk, per brief, men deed het per gelukstelegram, men deed het en dat niet in het minst, per adver tentie in de krant. Op deze wijze bereikten we allen, die we anders op dezen dag niet zouden kunnen bereiken. Zoo n gelukwensch in de krant was als de handdruk, de brief, het telegram. De zakenman wenschte zijn cliëntèle het beste, de vereenigingsbestuurders hun leden, de particulieren hun vrienden en kennissen. Het zal dit jaar moeilijker zijn om allen persoonlijk te bereiken, moeilijker omdat we zoo verspreid zitten. En toch is in deze donkere dagen een gelukwensch meer dan ooit op zijn plaats. Sterker leeft immers de begeerte, dat allen, die ons welgezind zijn, weer een jaar van voorspoed zullen beleven, verlost zullen worden uit den nood waarin ze geraakt zijn. Met onze krant bereikt U die allen. Onze krant komt in de gezinnen van de geëvacueerden, komt op de tafel van Uw vrienden, in het huis van Uw cliëntèle. En meer nog den andere jaren zullen de gelukwenschen worden gelezen en worden ge waardeerd. In de stad komen onze loopers dezer dagen bij onze abonné's aan. Voor onze geëvacueerde abonné's geven we hieronder de adressen van onze agenten in de om gevingdorpen. Zij kunnen daar het model van hun gelukwensch opgeven. Men zie voor deze modellen de m.ededeeling op de advertentie-pagina. Hieronder volgen de adressen. In verband met het tijdelijk karakter van de adressen van onze geëvacueerde abonné's zullen alleen contant betaalde advertenties kunnen worden aangenomen. Men heeft daardoor het voordeel, dat men geen inningskosten krijgt, terwijl allen, die hun nieuwjaarsadvertentie vóór Zaterdag 21 December opgeven, de advertentie 10 cent beneden den normalen prijs geplaatst krijgen. VAN ROSSUM, Landbouwstraat, Julianadorp. Boekhandel SPEUR. VAN DER GOES, Breezand, Kantoorhouder. REZELMAN, Molenvaart 105, Anna Paulowna. J. C. DE HAAN, Nieuwstraat 14, Hippolytushoef. HIS WILMS, Hippolytushoef. W. METS Jr., Oudeschild (Josina Pool). Fa. W. C. REIJ, Warmoesstraat, Den Burg. JOH. EELMAN Pz„ De Waal. W. L. BAKKER, Oosterend. A. BRANS, Oosterend. Jb. DRIJVER, Oosterend. A. BAKKER Gz„ De Cocksdorp. Mej. D, BOON, De Koog. Gisterenmorgen werd in Hotel „De Zwaan" een buitengewone Alg. Vergadering van de Tex. Boerenleenbank gehouden, deze verga dering stond in verband met Statuten-wijzi ging en wijziging Huishoudelijk Reglement voor alle banken, die zijn aangesloten bij de Centr. der Raifeisse Boerenleenbank. De voorzitter van het bestuur, de heer C. Zijm Sz., bracht in zijn openingswoord het overlijden van den heer J. Keijzer Augz. in herinnering: de overledene was, zei de voorzitter, tot bestuurslid der Bank gekozen in Juni 1926, voor ons, Bestuursleden was het zeer prettig met hem samen te werken, voor de bank was het een uitstekend bestuurslid, op bijna al de vergaderingen (er worden er 30 tot 35 per jaar "gehouden, was hij pre sent en zijn adviezen werden op hoogen prijs gesteld. Zijn gedachtenis zal bij ons altijd in hooge eere blijven. Hierna kwamen de Statuten in behan deling. Aan de hand van een circulaire van het Hoofdbestuur deed de voorzitter eenige mededeelingen oVer de Regle mentswijziging. Deze wyzigingen waren noodzakeiyk geworden door het feit, dat de Bank in de laatste jaren zeer in omvang is toegenomen en omdat de Sta tuten vrijwel nog geheel gelijk waren aan die, welke bg de oprichting werden vast gesteld. In de nieuwe Statuten wordt geen wijziging gebracht in de persoonlijke verantwoordelijkheid dér leden en in de inrichting van het bestuur. Wel wordt de bevoegdheid van het Bestuur meer aan banden gelegd door vereischte goedkeu ringen van de Centrale Bank. Ook zgn er nieuwe bepalingen gekomen voor re geling van vorming van het Reserve fonds, terwijl verder de mogelijkheid is geschapen om credieten te verleenen aan andere bedrijven dan aan Iandbouw- bedrgven, hoewel deze toch voor de Bank op de allereerste plaats komen. De gewijzigde Statuten, die ter visie had den gelegen op het kantoor der Bank, wer den na de toelichting van den voorzitter met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna kwam de wijziging van het Huis houdelijk Reglement aan de orde, ook hierbij gaf de voorzitter toelichting, de wijzigingen bepalen zich voornamelijk tot aanpassing van het Huish. Reglement, aan de gewijzigde Statuten. De eenige wijziging waarop bizon der de aandacht werd gevestigd, bestond hierin, dat bij opzegging van het lidmaat schap de verschuldigde 5.uittrée-geld niet op 1 Jan. doch direct bij de uittreding moet worden gestort. Ook het gewijzigd Huish. Reglement werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De rondvraag leverde niets op. De Voorz. deelde daarna nog mede, dat het misschien eenige verwondering had ge wekt, dat op de agenda geen bestuursver- Urk, 9 December. Door 7 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 260 pond snoekbaars, van 1828 pond per vaartuig, prijs 52—55 ct., 125 pond baars, 26—27 ct., 110 pond blei 19—20 ct.; 100 pond voorn, 1718 ct., alles per pond. SCHADE DOOR DEN STORM. Van de Zuiderzeewerken sloeg de zuiger „Spaarne" lek. Het gelukte nog de Spaarne de Ketelmond binnen te sleepen. Juist toen het schip binnen de dammen was, zonk het weg. Ook geraakte een keileembak op drift, waar door deze op den dijk sloeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Grietje, dochter van Jan Bak ker en Gezina Hamer; Willem, zoon van Pie- ter Bakker en Elisabeth Ras. OVERLEDEN: Luite van Dalfsen, oud 71 jaren, weduwn. van G. Mars. CORRE SPONDENTIE. K. K., Den Helder. Dank voor uw waar- deerend schrijven over den laatsten brief van Dré. Hecht niet al te veel waarde aan die sterrenwichelarijWe leven in een leugen- periode en de een weet al fantastischer ver halen dan de ander op te disschen. Het' klinkt allemaal even waarschijnlijk, maar het blijkt telkens weer, dat we bedrogen uit komen. Houdt U maar vast aan het bekende woord: „Maak geen zorgen voor den dag van morgen. Eiken dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad." Dat is een woord uit de Bergrede en zeker wel zeer actueel voor onzen tijd, waarin de menschen zich honderd duizend zorgen maken over dingen, die mo gelijk zouden kunnen gebeuren entelkens niet gebeuren. Red. Heldersche Courant. Nieuwe Kracht uit het Oude Woord, door Dr. J. C. A. Fetter. Van Loghum Slaterus' Uitgevers Mij. N.V., Arnhem, 1940. 2.90 ingen., 3.90 geb. Alles in dit boek van Dr. Fetter gewaagt van deemoed, die den schrijver in dit werk is nabij gebleven. Hadden wij steeds bewondering voor het oratorisch talent van dezen gevierden redenaar, wiens zeer per- .soonlijke uitbeelding en voordracht wij ook weer in dit boek mochten onderscheiden, niet minder stil maakt one zijp zelfverliezing om als vrijzinnig predikant te willen luiste ren naar den stem van God in het Oude Tes tament. Vandaar dat dit boek in het bijzon der spreekt tot allen wier menschelijk idea lisme schipbreuk heeft geleden die (en wie vallen daarbuiten?) tot allen die in de grenssitautie zijn gekomen. Dit boek is dan ook drager „van de blijvende Heilige Rest van de eene periode in de andere", naar den tijd die komt. „Wie heden Christus in het hart 'draagt, leeft reeds in het aangrijpende van de toekomst". =F

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5