DE WAARHEID? N1PPER EN PELLE Met meisje Voetbalmenu Zeggen getuigen in de taxi wWinterhu?p Nederland' Winterhulp Nederland Heele familie voor de rechtbank Proeven uit de practijk FEUILLETON P. G. WODEHOUSE zal waardebons uitgeven Hoorn heeft twee ton tekort De politie moest dood... WARDER WIL GEEN MELKBOER voor a*s» Zondag De rechtbank meet zMr voor- xlchtig si)n. DE MENSCH DENKT VAAK IET8 TE ZIEN... Een groot strafproces is ten ein de. Stuk voor stuk werd het op gebouwd uit de verklaringen der getuigen, want de beklaagde deed alles, om verwarring in het feiten materiaal te brengen. Het publiek verloor menigmaal het geduld, wan neer het onderzoek te weinig vlotte, want naar ieders meening hadden de getuigen al lang genoeg bezwa rend materiaal naar voren ge bracht. De rechters dachten er an ders overl Nog daargelaten, dat een gerechtelijk on derzoek ook dan moet worden voortgezet, wanneer het bewijs voor de schuld van den beklaagde overtuigend is geleverd, want de misdaad moet toch tot in alle bijzonder heden volledig tot klaarheid worden ge bracht en niet do verdachte slechts wor den gevonnist kan bij getuigenverhooren nooit zorgvuldig en voorzichtig genoeg te werk worden gegaan. Ook de geloofwaar digste getuigen kunnen zich vergissen; bij welhaast geen merisch is het waarne mingsvermogen onder alle omstandighe den betrouwbaar. Het is niet zonder reden, dat telkens weer proeven worden genomen om te ontdekken, hoe het komt, dat het waarnemingsvermogen den mensch zoo vaak parten speelt. Daar is het voorbeeld van den professor in de juridische wetenschappen tijdens zijn college in de universiteit. Plotseling komt er een man binnengestormd, die wild te keer gaat. Onder het uitstooten van aller lei scheldwoorden en beleedigingen wordt hij door de verontwaardigd opgesprongen studenten de deur uitgegooid. Nauwelijks is hij uit de zaal verwijderd, of de profes sor verklaart, dat hijzelf dien indringer had besteld, om een onderzoek in te stellen naar de geloofwaardigheid van de ver klaringen der aanwezige studenten. Elk hunner moest daartoe een schriftelijk verslag uitbrengen van het incident. Aldus geschiedt en de ingeleverde rapporten blijken bij vergelijking alle van elkaar te verschillen en meerendèels wijken de beschrijvingen sterk af, van wat werkelijk is geschied. Een tweede experiment Tot het practische werk in de politie school behooren dergelijke experimenten. Er is een misdadiger ontsnapt. Hoe zag hij er uit? Had hij een hoed op, had hij een snor? Droeg hij schoenen of laarzen? Wel ke kleur hadden zijn oogen? Dat zijn schijnbaar heel eenvoudige vragen. Maar het moet wel heel moeilijk zijn, ze juist te beantwoorden, want voor bijna iederen cursist beteekent dit practische werk een echte geestelijke training. De oudere cur sisten zijn veel ervarener in dit werk. In de eerste plaats weten zij precies, waar het op aankomt, in de tweede plaats nemen zij bewust waar en in de derde plaats heb ben zij een meer onbevangen kijk op de zaak, een helder hoofd, dat zich door geen opgewonden fantasieën dingen laat voor spiegelen, die niet in overeenstemming met door 26. Binnen vertelde Plummer nu hoezeer ztjn moeder met het huwelijk ingenomen zou zijn. „Pssst!" George keek om zich heen. Hij meende een Stem gehoord te hebben. Hij luisterde. Neen. Met uitzondering van het verre blaffen van een hond, de zachte jammertonen van een wals, het geritsel van een vcgel, welke in de boomen zat te slapen en het geluid van Plum mer, die verkondigde dat als haar weigering zijn oorzaak had in hetgeen zij mogelijk had gehoord over dat geval van verbreking eener trouwbelofte eenige jaren geleden, dan stond hij er op te verklaren, dat er veel meer tegen hem gezondigd was, dan dat hij gezondigd had en dat het meisje hem volstrekt niet be grepen had. toen was het stil. „Pssst! Zeg mister!" Het was een stem. Ze kwam van boven. Was het de stem van een engel? Niet geheel. Ze behoorde aan Albert. De jongen hing uit een raam zoowat zes voet boven hem. George, wiens oogen nu aan de duisternis gewend wa ren, zag, dat hij allerlei grimassen maakte, alsof hij hem op iets attent wilde maken. Toen, opzij kijken, ontdekte hij een voorwerp, dat op een reep geleek en wat langs den muur zwaaide. Hij greep er naar, maar het was geen reep, doch een beddelaken vol knoo- pen. Van boven af kwam Alberts heesch gefluis ter: „Pas op, dat u niet valt!" Dit was precies hetgeen George hoopte te Vermijden, want hij wenschte minstens nog een jaar of vijftig te leven; en, terwijl hij daar onder den sterrenhemel stond, voorzich tig het armzalig linnen ding betastend, scheen het hem toe, dat, kwam zijn honderd-tachtig pond vieesch en been aan het uiteinde boven de zwarte kloof naast het balcon te hangen, hij nog maar weinige seconden tot de leven den zou behooren en Joost mocht weten, hoe hfl cr daarna uit zou zien. Hjj wist alles af van lakens met knoopen er in. Hij had wel Heeft bet lratate uur van de koningin geslagen? 1. Vsrmoeid, na het bewogen Jachtavontuur, begeven xich onze vrienden op den terug weg. Wawhoo draagt de ko ningin en de koatbare lever in triomf naar huia. 2 De kleine dwerg, die het verloop der gebeurtenissen met leedvermaak gevolgd heeft, maakt vlug, dat hjj wegkomt om oproer te slaan. Hij heeft met eigen ogen gezien, dat de ko ningin aar bliksemsteen verloren heeft, waarmee ze haar onderdanen in toom gehouden heeft. Nu ls er niets meer te vrezen. Het uur der wraak is aange broken. De Pygmeeën (zo heten die dwergen) komen in oproer. 1. Er wordt alarm geblazen. 2. „De koningin h eft haar bliksemsteen verloren, het is uit met haar macht!" S. „Komt, laten we het slot bestormen. de werkelijkheid zijn en slechts berusten op onjuist combineeren. Snalheldstaxaties. Langs den weg naar Tivoli staan onge veer 20 heeren met een blocnote in de hand. Zij kijken naar eenige voorbij sui zende auto's, die, na gepasseerd te zijn, langzaam keeren, naar het groepje terug rijden, waarbij de inzittende een paar ge tallen afroept. Wat heeft dit te beteekenen? Een advocaat te Rome moet een cliënt verdedigen, die de snelheidsbepalingen heeft overtreden. Het onderzoek der zaak bracht hem er toe, de betrouwbaarheid der getuigenverklaringen in twijfel te trekken en hij besloot daarom, de juistheid van dergelijke verklaringen door een practisch experiment aan de werkelijkheid te toet sen. De uitkomsten van de door hem geno men proef waren van het begin tot het eind één blamage voor de getuigen en op grond daarvan verkreeg xie advocaat vrij spraak voor zijn cliënt. Daar dit experiment algemeen opzien verwekte, werden de ta bellen van zijn getuigen met daarnaast de werkelijke snelheden gepubliceerd en daar mede trad eens aan het licht, welk een verregaande onnauwkeurigheden met schattingen worden gemaakt. Bij tal van verkeersdelicten kunnen hieruit de groot ste moeilijkheden voortvloeien. De bij dit experiment verkregen opgaven luiden als volgt: Schatting in km/uur 34 42 27 38 32 45 50 34 39 53 58 67 52 55 64 20 24 18 10 15 64 71 69 60 53 Werkel. snelh. 33 48 60 16 64 Deze cijfers spreken voor zichzelf. Uit dit drietal experimenten blijkt dan ook op overtuigende wijze, dat men de uitspraken van ooggetuigen niet te hoog moet aan slaan. De menschelijke fantasie speelt bij de meest nauwgezette waarneming nog een niet te onderschatten rol. De totale opbrengst tot 3 Dec. Op het hoofdbureau van de „Winterhulp Nederland" zijn nog niet alle definitieve resultaten van de collecte op 29 en 30 No vember binnengekomen. Als voorloopig re sultaat kan thans wel worden medegedeeld, dat de opbrengst van de huis- en straat- collecte op de genoemde dagen, vermeerderd met de giften, die bij de provinciale bureaux der W.H.N. en de burgemeesters tot 3 Dec. zijn binnengekomen, bedraagt: f 881.533.48. Hierbij is geen rekening met de. over het algemeen groote giften, die bij het hoofd bureau W.H.N. zijn gestort, gehouden en waarvan de lijst reeds werd hekend ge maakt. Tot nu heeft Winterhulp Nederland slechts geld ingezameld, en dit eerste be roep op de gemeenschapszin is zooals be kend een succes geworderi! Deze gelden wor den thans gebruikt om landgenooten, die door omstandigheden in nood zijn geraakt, behulpzaam te zijn. Een ieder, die zich dus genoopt ziet de hulp van de „Winter hulp Nederland", in te roepen moet zich wenden tot de plaatselijke directeuren, de burgemeesters der gemeenten, behalve te Amsterdam, Rotterdam èn Den Haag, waar men zich respectievelijk moet vervoegen bij den stedelijken directeur, Amstafdam, Rokin 109111, Rotterdam, Mathenesserlaan 408: Den Haag, Driehoekjes 3. Door „Winterhulp Nederland" worden voor deze ondersteuning waardebons uitgegeven in bedragen van f 0.50, f 1.en f 2.50. Op de achterzijde van deze waardebons is ver meld dat Albert de Bary's bank als betaal- kantoor zal optreden. In afwijking hiervan wordt medegedeeld, dat niet deze bankin stelling, doch de Kasvereeniging N.V. te Amsterdam deze functie heeft overgenomen. Deze bons worden voor de aankoop van levensmiddelen, kleeding en brandstof door alle winkeliers en kleinhandelaren als wet tig betaalmiddel aangenomen. De verzilve ring geschiedt alleen bij aanbieding. a) Door de plaatselijke directeuren der W.H.N. of degenen, die namens hen optre den. b) Door de leveranciers van de op de waardebons vermeldde goederen. Uitblijven van de extra-bijdrage de oorzaak. B. en W. van Hoorn hebben den raad het ontwerp voor de gemeentebegrooting 1941 aangeboden. Deze sluit met een tekort van f 209.000.— Zou de extra-bijdrage van het Rijkswerkloosheidssubsidiefonds zijn gesteld overeenkomstig het vorig jaar. dan zou er nog een tekort van ruim f 30.000 zijn. Weerspannige voor de rechtbank. De rechtbank te Utrecht heeft een 37- jarigen opkooper uit Woerden, wien be dreiging. subs. zware mishandeling van twee agenten van politie ten laste was ge legd, veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf. Onder den invloed van sterken drank kreeg de opkooper op 31 October met zijn vrouw ruzie over een onbeduidend voorval. Buren waarschuwden de politie, doch toen er twee agenten binnen kwamen, ontstak de opkooper in woede. Hij nam een mes van den schoorsteen en bedreigde daarmede de agenten. Deze wisten den man spoedig te overmeesteren. De officier van justitie had, in verband met het feit. dat de plaatselijke politie veel last van den man heeft, een jaar gevange- nistraf geëischt. De woning was een roovershol. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een familie, bestaande uit man. vrouw en zoon, die zich in de laatste maanden zoozeer aan diefstal van goederen en levensmiddelen hadden schuldig gemaakt, dat bij de huis- zoeking de woning wel een roovershol leek. De meeste goederen bleken gestolen te zijn uit de Galeries Modernes en de Hema. Zoonlief bleek ook verschillende rijwielen te hebben gestolen. De officier van justitie reguireerde °P de zitting van 26 November tegen den man een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van tien maanden, tegen de vrouw, die thuis nog twee jonge kinderen moet verzorgen, zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen den zoon een ge- vangenistraf van een jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank, gisteren uitspraak doende, veroordeelde den man tot tien maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De vrouw werd veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, terwijl den zoon twaalf maanden, met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, werd opgelegd. honderd verhalen gelezen, waarin helden en heldinnen, ook misdadigers allerlei stoute stukjes met hun hulp uithaalden. Maar ai had je nu ook gelezen over andere menschen, die stommigheden uithaalden, dan hoefde je het daarom zelf toch niet te doen. hij trok eens aan het laken van Albert. Het Kwam hem erg oo»oliede voor. (Voor 't gemak wordt het maar het laken van Albert genoemd, maar in werkelijkheid was h~t van Reggie Byng en toen uie in den vroegen morgen, m zijn kamer komend het ding vond vo. knoo pen, besloot hij hij was geen diepdenker dat zijn boezemvriend Jack Terris, die uit Londen overgekomen was om Lord Belpher te helpen door de zware taak vai verjaar dag-vieren heen ie komen het voor de grap had gedaan, toen ging rij heen en goot een lampetkan leeg in Jack's bed. Zoo is het lever Een aaneenschakeling van misverstan den en overijlde indelingen en wat niet al). Albert weru ongeduldig. Hij vond zich in den toestand van een groot generaal, die een prachtig krijgsplan heeft uitgedacht, maar niet van zijn legers geaaan kon krijgen, dat zij het uitvoeren. De meeste jongens, die, zoodra zij Plummer in de kamer zouden heb ben zien binnengaan, al luisterend aan de deur, tot dr slotsom gekomen waren, dat hij buiten op het balkon moest zijn, zouden niet geweten hebben wat zij doen moesten. Maar met Albert was het anders gesteld. Naar Keggie Byng's kamer te vliegen, een laken van zijn bed te trekken en het vast te ma ken aan een stijl "an he* bed, er eenige knoo pen in te maken en het buiten het raam te slingeren was het werk van een oogenblik. Hii "had gehandeld zonder één oogenblik te aarzelen en nu stelde George. die niets te doen had, dan even het kinderachtige eindje van dat balkon op te klimmen, het succes van het heele mooie plan in de waagschaal door zijn getalm. Albert gaf het laken een nijdigen ruk. Dat was het domste wat hij had kunnen doen. George was half en half besloten om het er maar op te vagen, toen het laken hem uit zijn an- en werd gerukt, alsof het een levend wezen was, dat zijn greep trachtte te ontwijken. Bij de gedachte wat er gebeurd zou zijn als dit hem overkomen was, terwij! hij tusschen hemel en aarde zweefde brak het koude zweet hem uit Hij deed een stap ach teruit en ging op de leuning van het balkon zitten. „Pssst!" riep Albert. „Het geeft niets, of jij al Psst roept," ant woordde George orommig. „Ik kan ook wel Pssst! zeggen, dat kan iedereen wel, maar we komen er geen steek verder mee". Vermoedelijk zou hij wel to> in het onein dige op de leuning van het balkon zijn blijven zitten, afkeurend kijkend naar het laken, ware het niet, dat Plummer hem tot handelen gedwongen had. Plummer had al zijn kruit verse,.oten. Hij had alles beweerd wat iemand n.aar beweren xan, het meeste tweemaal; nu had hij er genoeg van. Het was uit Het von nis was geveld. Geen huwelijksbootje voor Plummer. „Hé", verkondigde Plummer somber, en de woorden klonken George als een doodsklok in de ooren, „ik ga's even naar buiten". George vloog als een sprinkhaan van zijn leuning af. Als Plummer naar buiten ging, beteekende dat, dar hjj op het balkon zou ko men. Hij had geen keus meer. Het zou heel waarschijnlijk het plotselinge einde van een veelbelovende loopbaan zijn, maar hij mocht niet ianger aarzelen. George greep het laken het voelde als een reep spinrag en zwaaide zichzelf van het halkon af. Maud keek op het balkon. Haar hart, dat stil was blijven staan, toen de afgewezen aanbidder de balkondeuren geopend had en naar buiten was egaan om gemeenschap te hebben voor de «almeerende sterren, begon weer te kloppen. Er was niemand. Een leeg balcon en Plummer. „Hier," verkondigde Plummer neerslachtig, over de leuning in de duisternis starend, „hier is d.e Dinges, hoe heet ie ook weer, tijdens de regeering van je weet wel, afgesprongen." Maud begree en ze was vervuld van de grootste bewondering voor Georges helden daad. Dus liever, dan haar ln opspraak te brengen, had hij den sprong van Leonard gewaagd! 't Wa.c prachtig van hem! Als George, zittend op Reggie's oed, inspectie houdend over de droevige overblijfselen van zijn vel op handen en kniel.' na zijn klim partij, van baar gedachten had geweten, zou hij zich goed beloond gevonden hebben voor zijn verminking. „Ik zou lust hebben", verklaarde Plum mer, „om 't zelf te doen?" Hij lachte een kor' lachje, dat adesbenalve vroolijk klonk. „Nu, voorloonig, zeide hij onverschillig, „zal ik maar naar beneder gaan en zien dat ik wat te drinken krijg'" Albert had het aken losgemaakt van den bedstijl en propte het onder het kussen. „En nou," zei lbert, „gaan we 'a rustig zitten in de bijkeuken. Diepdenkers hebben hun uur van ontspan ning noodig. HOOFDSTUK XIV. George had plan, om zoo gauw mogelijk naar huis te gaan. Er was dien avond filet meer de geringste kans Maud te spreken. t Ging zóó van den boer bost en goedkoop. In de gemeente Warder nabij Hoorn moet een nieuwe functie ingesteld worden. Sinds jaar en dag bestaat er in het dorp, dat hoofdzakelijk van de veehouderij leeft, niet de functie van melkboer, maar heeft iedere dorpeling zijn melk rechtstreeks bij den boer. Nu mag dat niet meer en... de War der burgers mopperen, want de aanstelling van een melkboer brengt verhooging van den melkprijs mee. Daarom wordt er bij, de autoriteiten op aangedrongen om onthef fing van de verplichting van een melkboer in het dorp te krijgen. Afdeeling I. le klasse. O.W.S.—D.F.C.; 't Gooi—Hermes D.V.S.f SpartaStormvogels; D.H.C.Feijenoord; A, D. O.—K. F. C. 2a. Z.F.C.W.F.C.; West-FrisiaZeeburgla; O.S.V.D.W.V.; Alcm. VictrixV.V.Z. 3a. ZaandijkHollandia; Always Forward— Purmersteijn. 4a. B.K.C.Nieuwe Niedorp; M.F.C.Ber gen; OudesluisSucces; SchagenWierlnger- waard. Afd. II, le klasse. V.S.V.—Haarlem; H.B.S.—Blauw-Wit; C.V.V, V.U.C.; D.O.S.—Xerxes; R.F.C.—Ajax. Zij waren samen geweest, maar weer ge scheiden. 't Gaf niets, om je tegen het lot te verzetten, 't Vas 't beste, om maar toe te geven en te hopen, dat het lot een vol genden keer milder zou zijn. Boven alles wenschte George nu w?g e zijn van dien vrooljjken luister en het sprookjesachtige geheel en den schitterenden stoet van mooie vrouwen en fraai uitged iste mannen, weg en veilig in zjjn eigen gemskkelijken stoel, waar niets hem kon deren. Plichtsgevoel had hem zonder twijfel terug naar zijn post moeten voeren, ten einde tot de ïatste penny het pond te verdienen, dat hem voor zijn dien sten als knecht voox dien avond was uitbe taald geworden; maar de sTem van de plicht riep hem tevergeefs. Als de Britsche aristo cratie ververschingen wenschte, mocht ze die zelf gaan halen als ze zin had! Hij had er genoeg van. Maar al had George voor 't oogenblik ook afgedaan met de Britrche aristocratie, de Britsche aristocratie had niet afgedaan met hem. Nauwelijks was hij in de hall, of hjj ontmoette dat lid der familie, dat hij maar lie 'er had willen ontwaken. Lord Belpher was niet best te spreken. Van nachtbraken kreeg hij hoofdpijn en van dan sen hield hij niet, zoodat hij nu, evenals George, er glad genoeg van had. Maar daar hij dien avond de hoofdpersoon was, moest hij wel tot het ei ide blijven. Hij verkeerde ir. de omstandigheden van een kapitein, die t allerlaatst zijn schip verlaat. Eenige uren lang had hij met een gemaakt iachje geluk- wenschen van vrienden en kennissen in ont vangst moeten nemen. Jad hn tot het konij nengeslacht behoo.d, dan had hjj geen groo teren familiekring kunnen hebb De Bel- pher's waren talrijk en ovi.r geheel Enge land verspreid, maar uit alle oorden waren ze komen opdagen, 't Had Peic, veel in spanning gekost allen een vriendelijk woord te geven. Nu had hij er genoeg van en ver langde naar een hariv j sterking. George kwam hem precies gelegen. „Breng me een halve flesch champagne ln de bibliotheek." „Ja Sir". (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7