Strijd ten westen van Sidi el Barrani Aanvallen op convooien Marktberichten y (v\mro) Moord na vijf jaar opgehelderd Dood door schuld LORD LOTHIAN overleden De Waardebons der W. H. N. Scbaqer markt Zondag kans op een biefstukje Italiaanscb weermachthericht Zware verliezen aan beide zijden Duitsch weermachthericht Haifai eugasi \®OLUOEM 'ZoêTiha C YREMAICA ITAL..:.. KHAIE1A kSUEZ ,-*Gara I WA C,\WA 1 Beui- bucr ASMv* ge waarvan zij overleed. Terstond werd de vader gearresteerd env naar wij thans uit goede bron vernemen, heeft hij Dinsdagmid dag een formeele bekentenis afgelegd. Daarbij zou hij tevens hebben toegegven, dat hij reeds eerder een poging tot moord op zijn vrouw had gepleegd. Op 't moment, dat zijn vrouw zich op de hooiberg bevond, liet hij de zware kap plotseling schieten en het is alleen aan een toevallige omstan digheid te danken geweest dat de vrouw toen niet den verstikkingsdood heeft ge vonden. Op deze manier is een moord na vijf jaar opgehelderd. G. is in het Huis van Bewaring ingesloten. De politie zet het onderzoek voort. TOENEMENDE AANVOER VAN VETTE KOEIEN. In dezen tijd van het jaar hebben wij stille markten, maar de aanvoer van vee viel gisteren toch zeker niet tegen. Voor de Centrale werden aanvankelijk 27 vette koeien aangevoerd, maar tegen twaalf mr zagen wij. reeds 37 van zulke klanten. Er zal dus Zondag vleesch op tafel kunnen komen, volgens onze zegsman. De handel in kalfkoeien was best, hoogste noteering f 426.50. Een ongekende prijs! Ook de geldekoeien waren schreeuwend duur, de goede tot f 400.--. De vaarzen golden f 350, de' handel was vlug-duur. Graskalveren f 150.— maximum, handel goed. Voor de centrale waren nuchtere kalveren aangevoerd. Ook voor de „bur gerkoe". de geit en voor de bokken wer den geweldige prijzen betaald, tot zestig gulden maar liefst. Vorig jaar om dezen tijd waren ze niet verkoopbaar of brachten pon schijntje op. Hef* kan wel verkeeren! Bokken- en geitenvleesch is nog vrij en 't schijnt heel lekker te zijn. Van het wolvee is te melden, dat de goede fokschapen 55 gulden opbrachten, magere schapen lot f 35.— en overhouders lot 42 gulden. Er was een mooie aanvoer van wolvee. De handel was ook heel goed. Over de biggen kunnen we niets vertellen. De schrammen brachten 4550 "gulden op, de handel was best. Een zeuo- met negen biggen ging weg voor f 175. Zware kippen waren niet aan gevoerd, Konijnen brqchten den kapitalen prijs van zes gulden op. Eenrion konden twee gulden gelden. De handel was ook in deze afdceling goed. Zooals we dat de laatste weken gewend zijn. bad de markt weer veèl breoekers getrokken. Het was dus weer druk en gezellig om de kerk. WIERINGEN POLITIE. Verloren: een rijwielplaat.ie, een brocha en een vulpen merk: Champion. Inl. Gem. bode. VOOR DE PLUIMVEELIEFHEBBERS. Aanstaande Zaterdag en Zondag zal onze Pluimvee- en Konijnenvereeniging „Nut en Genoegen" een tentoonstelling houden 'n Hotel de Haan. Wij wekken een ieder op om deze belangwekkende tentoonstelling gaan bezoeken. Wij verwijzen dan ook naar de advertentie elders in dit nummer. NOORDSCHARWOUDE, 12 Dec. Aanvoer: 42.600 Kg. roode kool 4.—. 30-300 Kg. gele kool 3.50. 41.400 Kg. Deenscbe witte kool 33.30, 900 Ke\ groene kool 3.^0* 1400 Kg. uien 4.grove uien 4. lingen 4.—, nep 4.—. 1000 Kg. peen 3-30' 1600 Ke. bieten 2.40—2.r>0. RROEK OP LANGENDI.TK, 12 Dec. 18000 kg. roode kool 4; 74200 kg.' ffele k°°l f 3.50; 18000 kg. Deensche witte kool f 3.50; 11500 kg. Savove kool f 3.50. 2600 kg. uien f 4; stek f 3.10—f 3.90; 700 ktr. neen f 3.30; 150 kg. Boerenkool f l-'0; 4200 kg. Succes wite kool f 3 —- 5200 kg. a»* düvie f 2—f 2.80. Op de biggenmarkt bestond groote belangstelling voor de toekomstige „spek- leveranciers" (Foto Hot Zuidon) In zijn weermachtsbericht no. 188 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front heeft de vijand eenige afzonderlijke aanvallen onderno men, welke werden afgeslagen. Wij hebben krijgsgevangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Ondanks de zeer ongun stige weersgesteldheid heeft onze lucht macht bomaanvallen ondernomen op troe penconcentraties irf de zóne van Barva en op schepen welke in de golf van Patras ge meerd lagen. In Noord-Afrika zijn de krijgsver richtingen nog steeds gaande. Ook gister zijn hardnekkige gevechten ge leverd ten W. v. Sidi el Barrani in den vijand zware verliezen toege bracht, zoowel wat manschappen als strijdmiddelen betreft. Ook. onze ver liezen zijn gevoelig. Tijdens de luchtgevechten waarvan mel ding gemaakt is in het weermachtsbericht no. 186 (j.1. Dinsdag) zijn dertien in plaats van vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Hiervan is vastgesteld dat zij te pletter gevallen zijn. Van onze vliegtuigen zijn zeven niet op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika was bedrijvigheid van klei ne afdeelingen. Aan de grens van de Soe dan heeft een van onze verkenningsafdee- lingen een vijandelijke post verrast en ver nietigd. In de zöne van Tessenei (Eritrea) is een vijandelijke poging om door te dringen, en wjelke geschiedde onder leiding van eenige gevechtswagens en vijf pantser auto's, tot stilstand gebracht en afgeslagen door onze troepen en ons antitankgeschut. Een van onze verkenningsvliegtuigen, wel ke werd aangevallen door zeven vijandelijke jagers, heeft daarvan een brandend neerge schoten en is behouden en wel terugge keerd. Een Britsche kruiser is verschenen voor Cliisimaio en hebft eenige schoten op de stad gelost zonder schade te berokkenen. De kruiser werd op zijn beurt door on ze kustba.tterijen getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de gebieden van Arghei- sa en El Oeak in het vroegere Britsche Somaliland gebombardeerd. "V1 ♦""•LE&BA L V B 1 E j V --«bawati S Et,VhNlA l. Y B Ij 5 C H e/woéstij mI 1R i A L A W o j V TAlztBBO MOIHWAO#*,*-. V u- o C+ KAS* DASjUW ,mlaj|KHM V M9«rr boclak V: Lbari» Y m' oa5e- A&OÉ BALLAS KA "VAlztn E.O KARGA PI gelsch-Duitsche betrekkingen sedert den „Urpbruch" in Duitschland. Aanvankelijk toonde hij een open oog te hebben voor de vernieuwing van krachten, die in Duitsch land aan den dag trad, en trachtte hij in, Engeland daar een beter begrip voor te wekken. In de eerste jaren van het aan de macht zijn der nationaal socialistische be weging in Duitschland was hij een derge nen, die herhaaldelijk met de nieuwe Duit sche gedachten wereld en de Duitsche leiden de figuren contact zocht en die als zijn over tuiging naar voren bracht, dat het nieuwe Duitschland en het Britsche rijk geenszins onverzoenlijk tegenover elkander behoefde^ te staan, doch dat een samengaan van beide rijken in de wereld een mogelijkheid "was, welke zeer stellig kon worden verwezen lijkt, wanneer van Engelsche zijde het noo- dige begrip voor het levenskrachtige nieu we, dat in Duitschland bezig was te ont staan, kon worden verworven. Deze houding echter liet hij na September 1938 volkomen varen, om zich aan te sluiten bij het kamp, dat zijn meest kenmerkenden vertegenwoor diger vond in den huidigen Britschcn mi nister president, Churchill. Eenmaal tot dit kamp overgegaan, deed hij opnieuw zijn in trede. in de practische politiek door een be noeming te aanvaarden als ambassadeur in de Vereenigde Staten. Deze benoeming werd een feit op 30 Augustus 1939, enkele dagen voor het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland en Duitschland. „Hengsteboer" duwde zijn vrouw van den zolder. ZOON BRENGT ZIJN VADER AAN. Op 30 Maart van het jaar 1935 overleed de vrouw van den landbouwer G. te Almelo, bijgenaani de „Hengsteboer", tengevolge van een val van de hooizolder. Algemeen ging toen het praatje, dat de vrouw door haar nian van den zolder zou zijn geduwd en dus eigenlijk door hem vermoord was. De ju stitie stelde destijds een diepgaand onder zoek in, doch het mocht haar niet gelukken positieve bewijzen voor deze bewering in handen te krijgen. G., die bij zijn buren als een twistziek en een zeer onaangenaam mensch bekend stond, kreeg dezer dagen heftige oneenig- heid met een zijner zoons. De twist liep zoo hoog, 'dat den zoon de deur werd gewezen. Deze begaf zich toen, volgens het Vk., .naar de politie en deed daar melding van het feit, dat zij vader vijf jaar geleden zijn vrouw van den zolder had geduwd, tengevol Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht in het bezette gebied en in Zuid-West-Duitschland op verschei dene plaatsen brisant- en brandbommen neer, waardoor echter slechts geringe ma- terieele schade werd aangericht. Van een kleine fabriek werd het ketel huis door brand beschadigd. In het bezette gebied werden 'n Franschman en 'n Belg gedood. Verscheidene burgers werden ge wond. De luchtdoelartillerie schoot vier vijande lijke vliegtuigen neer. Twee eigen vliegtui gen worden vermist. Uit godsdienstige overwegingen had het echtpaar T. de J. te Zwartemeer in Drente geen geneesheer geroepen bij hun dochter tje van nog geen jaar oud, dat aan bron chitis leed. Uit deze bronchitis ontstond een ernstige longontsteking, waaraan het meis je overleed. De ouders hadden enkel voor herstel van hun kindje gebeden. De justitie, met den gang van zaken op de hoogte gebracht, stelde een onderzoek in. Naar aanleiding hiervan stond het echtpaar terecht terzake dood door schuld. De Asser rechtbank veroordeelde het echtpaar tot twee maanden gevangenis straf. Na de behandeling voor het gerechts hof te Leeuwarden eischte de procureur- generaal bevestiging van het Asser vonnis. Heden evenwel sprak het Hof de ver dachten vrij, daar dit college hetgeen ten laste was gelegd, niet bewezen achtte. zilvering naar de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, wat deze serie betreft uiterlijk voor den 31en Mei 1941, waarna deze in stelling op haar beurt de eindafrekening met den directeur-generaal der W.H.N. ver zorgt. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat uitsluitend levensmiddelen, kleeding en brandstoffen door winkeliers en handelaren mogen worden geleverd. Wat de levensmiddelen betreft spreekt het vanzelf, dat hiermede voor het levenson derhoud noodzakelijke voedingsstoffen worden bedoeld. Van deze gelegenheid Wordt gebruik gemaakt om een dringend beroep op de leveranciers te doen van hét bovenstaande goede nota te willen nemen. De verstrekking van alcoholische dranken is vanzelfsprekend verboden. De waardebon dient tot zijn volle waarde in betaling te worden aangenomen. Ge- heele of gedeeltelijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. Mis bruik van dezen waardebon wordt straf rechterlijk vervolgd. De directeur-generaal heeft bepaald, dat deze waardebons door de stichting W.H.N. zullen worden gebruikt, teneinde zeker te zijri, dat de ter beschikking gestelde gel den zoo nuttig mogelijk zullen worden be steed. De plaatselijke directeur kan, indien zulks in bijzondere gevallen noodzakelijk wordt geoordeeld, de waardebons door zijn werkgemeenschap doen inwisselen tegen levensmiddelen, kleeding of brandstoffen, teneinde de hulpbehoevenden in natura te helpen. De directeur-generaal verwacht, dat de leveranciers uitsluitend prima ma terialen zullen leveren op de waardebon nen der W.H.N. In den vorigen nacht is Lord Lothian, de Britsche ambassadeur te Washington in de Engelsche ambassade aldaar overleden. De overledene is Zondagavond j.1. plotseling on wel geworden. De dagen daarop verbeterde zijn toestand, doch deze verergerde zich Woensdagavond en 's nachts om 2 uur is hij toen op 58-jarigen leeftijd overleden. De dood van Lord Lothian is een gevolg van uraemische infectie. Philip Henry Kerr, markies van Lothian, werd in 1882 geboren. Zijn opleiding genoot hij aan de Aratory-school en op de univer siteit van Oxford. Lord Lothian was lid van de Liberale partij. Uiterst belangwekkend is de rol, die hij heeft vervuld in de ontwikkeling der En- Ten behoeve van de veehouderij-bedrijven, welke tengevolge van de inundatie schade hebben ondervonden wordt thans hooi gevorderd, dat, aan balen geperst, verzonden wordt (F0t0 Pax Holland) Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Een duikboot heeft van een krachtig be schermd vijandelijk convooi vier koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 brt. tot zinken gebracht. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Op 11 December waren de aanvallen van het luchtwapen in het kader der gewa pende verkenning voornamelijk gericht te gen scheepsdoelen. Bij he4 vuurschip „Ken- tish Knock" gelukte het een schip, dat door een vrachtschip werd gesleept, door bom- treffers zwaar te beschadigen. Ten zuidwesten van Clacton en Sea wer den een koopvaardijschip van 1500 brt. tot zinken gebracht, een tankschip met kanon nen en mitrailleurs aangevallen en een ander koopvaardijschip van 1500 brt. bij een aanval vanuit zeer geringe hoogte zoo zwaar getroffen, dat het met slgzij in zin kenden toestand bleef liggen. In den nacht van 11 op 12 December vie len sterke afdeelingen voor den oorlog he langrijke doelen in midden- en Zuid-Enge- land met goed succes aan. Waar binnen enkele dagen een aaTivang zal worden gemaakt met de uitreiking van de waardebons ad 0,50, 1,00 en 2,50, brengt het hoofdbureau der W.H.N. het navolgende ter kennis van het publiek: De plaatselijke directeuren der stichting ontvangen deze waardebons ter uitreiking aan hen, die voor extra hulpverleening in aanmerking kómen. Op de rugzijde boven aan dienen naam, adres en woonplaats van den betrokkene te worden ingevuld, ter wijl gelijktijdig de plaatselijke directeuren door hun hapdteekeningen de geldigheid dezer waardebons garandeeren. Degene wiens naam op de rugzijde is vermeld, kan deze bon in alle winkels, wat deze eerste serie betreft uiterlijk tot 31 Maart 1941, in betaling geven. De leveranciers op hun beurt kunnen de waardebons onmiddellijk verzilveren bij al le banken en spaarbanken, nadat zij op de rugzijde door het plaatsen van hun firma stempel en handteekening hebben ver klaard, resp. levensmiddelen, kleeding of brandstoffen aan den bezitter te hebben geleverd. De betreffende financieele instellingen zenden vervolgens de waardebons ter ver- u:.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6