Karei Lotsy ook dictator van het ijsvermaak Sidi el Barraoi door de Italianen ontruimd N.S.B. jubileert Beperkte activiteit van de Inchtmacht „Bloembollencultuur" verzet de bakens Marktberichten Ned. schaatsenrijdersbond de leiding in ijszaken dorpentochten dienen het Italiaaosch weermachtbericht Duifsch weermachtbericht Eénschotel gerecht Vernieuwing der radioprogramma's Pluimveetentoonstelling groot succes Concentratie in de schaatsen- sport, IJsbcnd Hollands Noor derkwartier straks opgenomen in den Ned. Schaatsenrijders bond, PRIVILEGE VAN IJ. H. N. TE BLIJVEN. (Van onzen eigen verslaggever) In de in Paviljoen Apollo, te Am sterdam gehouden, druk bezochte vergadering van den IJsbond Hol lands Noorderkwartier, heeft de voorzitter van dien bond, de heer Mr. C. A. de Groot uit Alkmaar me degedeeld, dat de hoogere instanties ook eenheid in de schaatsensport wenschen en dat daartoe ook deze sport zal hebben te ressorteeren on der de bemoeiingen van den alge- meenen sportleider in Nederland den heer Karei Lotsy. De leiding van de afdeeling schaatsensport zal in handen gegeven worden van den Nederlandschen Sohaatsenrij- dersbond, waarvan voorzitter is de heer Mr. C. P. Eecen te Eergen. Het zal dan noodig zijn, dat de ijsbond Hollands Noorderkwartier in den N.S.B. wordt opgenomen, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de IJsbond op zijn terrein zijn werk zaamheden als voorheen kan voort zetten. Op zeer korten termijn zal een bespreking met den heer Lotsy en met den N.S.B. plaats vinden. Uit de vergadering werden de hee- ren Trouw, secretaris en de Groot, voorzitter, als vertrouwensmannen benoemd. Zij ontvingen een vol macht om naar bevind van zaken te handelen. De vergadering. Tegen elf uur opent voorzitter de alge meene vergadering van den bond. welke ongeveer tachtig afdeeling heeft en waarbij in ons gebied o.a. zijn aangesloten de af deelingen Aartswoud, Alkmaar, Anna Pau- lowna, Burgerbrug, Kolhorn, Koedijk, Lan- gereis, Medemblik. Omval Alkmaar, St. Maartensbrug, Wieringerwaard, Winkel en Zuidscharwoude. Nadat hij. door de leden staande aange hoord, hulde had gebracht aan de nage dachtenis van den beschermheer, Baron Röell, heet voorzitter in het bijzonder wel kom de heeren Rijs uit Warmenhuizen, Meeuwig uit Hoofddorp, en Oud, Purper end, vertegenwoordigers van de te liqui deeren hond. van ijsclubs, de eereleden Rob en Jan Otto (Koedijk) en licht toe hoe de onderhandelingen met den bond van ijs- clubs zijn verloopen. In het bestuur zijn voor bestuurders van dezen bond drie plaatsen open gehouden. De vergadering keurt de fusie goed, de heeren Rijs, Meeu wig en Oud nemen daarna aan de be stuurstafel plaats. De leden K. Schouten, Enkhuizen, Jb. Groot, Twisk, Karmelk Kok, Blaauhoer, Wieringerwaard, Benit, Langereis. Truüens Hoogkarspel, worden tot leden van verdien ste benoemd. Medegedeeld wordt dat de af deeling Nieuwe Niedorp in bespreking is om tot den hond toe te treden, dat de afd. Burgerbrug in Januari zestig jaar zal be staan en dat de directie van de kunstijs baan 25 pet. reductie geeft op de toegangs bewijzen voor leden van den bond. Jaarverslag. Rekeningen. In het door den secretaris, den heer Trouw, uitgebrachte jaarverstag, worden de ups en downs van den zonderlingen winter '38'39 gememoreerd en uitvoerig gerent over de meer of minder goed gestaagde dorpentochten. Herinnerd wordt aan de ver geefsche pogingen om het sneeuwruimen on de toerbanen door werkloozen 'te doen ge schieden. Met klem wordt erop gewe-zen, 'dat vereenigingen voor vreemdelingenver keer zich in onze povincie van het orgam- seeren van dorpentochten hebben te onhou- den omdat zij niet terzake kundig znn. Ëen' proef zal genomen worden met z.g. rou tekaarten, voor liefhebbers van tochten. De opbrengst der kaarten is bestemd voor :de afdeelingen, de administratie berust bil het hoofdbestuur. Den voorzitter Mr. de Groot woreft hulde gebracht voor zijn be moeiingen inzake verzekering hij ontrevai- len Tlit de cijfers in het jaarverslag hinkt duidelijk dat het organiseeren van dorps- tochten riskant blijft. Dit jaar zal de bond 40 jaar bestaan. De heer V. Kaan Anna Paulowna brengt verslag uit over de rekening, welke z.hs wordt goedgekeurd. Re begrooting wordt z.h.s. goedgekeurd. Zii sluit in ontvang* en en uitgaven tot een bedrag van f irnet een geraamd batisr sa'dn van f 1 Het saldo der rekening 1939— 10 bedroeg f 2187.96. De volgende vergadering zal te Alkmaar worden gehouden. De periodiek aftredende leden van het Hoofdbestuur, de heeren Trouw, Abcoude, Limpers Wieringerwaard V. Kaan Anna Paulowna J- W- Teerink Alkmaar, G. Karmelk Monnikendam en B. Dubheld den Tip worden met algemeene stemmen herkozen. In de middagvergadering houdt de secre taris de heer Trouw een Korte causerie. over den winter 1939'10, aan de hand van verschillende kaarten. On interessante soms geestige wijze herinnert de inleider aan hot wel en vooral het wee van den winter waarin wel geen iiseluh plezierig gewerkt 'W hebben en waarin tenslotte door de ^mvlawines elke organisatie onmogelijk V°f(!- Hoewel in Noordholland reeds veel e'kt is en met de Wieringermèer als een nieuw ijsterrein ook in onze provincie misschien wel een elfste dentocht gehouden kon worden, raadt in leider dit af. De Friesche elfstedentocht heeft burgerrecht gekregen, deze toch moet het evenement in Nederland blijven De heer Trouw laat tenslotte zien het verloop in 90 winters, waaruit blijkt dat grootva der 54% ijswinters kende', vader 51% Pn de zoon in het hedendaagsche tijdperk slechts 10%. Door de uitgifte van routekaarten hoopt men dat meer voor den bond geof ferd zal worden Het gaat toch niet aan dat b.v. als in Monnikendam, waar het be stuurde Gouwzee voor ijsvermaak geschikt maakt, 40.000 menschen passeeren en het totaal der vrijwillige gaven op een dag slechts f 2u0.bedraagt. Rondvraaq. De afdeeling Burgerbrug heeft vorig iaar ter sprake gebracht of het niut mogelijk zou zijn. halve entree te hefferr voor leden van aangesloten clubs, die bij elkaar „op vi site gaan. Het Hoofdbestuur voelt hier voor omdat het don ondelingen hand kan verster ken. Bij wedstrijden zou het hoofdbestuur deze maatregel echter njet willen toepassen, besloten wordt de kwestie opnieuw in de districten ter sprake te brengen. Burgerbrug brengt ook de kwestie van het baanschoonhoudcn door werkloozen weer ter sprake. Het hoofdbestuur zegt toe weer alle pogingen te zullen doen hier van de hoogere instanties verlof voor te krijgen. De heer Zijp van Burgerbrug dringt er op aan, deze zaak ook met den heer Lotsy te bespreken. In een koffiepraatje bereikt men soms meer dan bij een officieel bezoek en de heer Lotsy kan wellicht de deur beter openkrijgen dan de bond. Voorzitter wijst er op, dat de heer Lotsy zich niet met sociale zaken inlaat' maar voorzitter zal natuurlijk, wanneer de gele genheid er gunstig voor is den wenk van den heer Zijp ter harte nemen. Nadat nog eenige huishoudelijke aangele genheden zijn besproken, volgt sluiting. De afgevaardigden gaan dan nog een kijkje ne men in de kunstijsbaan, in de Apollohal. waar avn een kleurig en fleurig ijsvermaak te genieten valt. Het 191ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier, luidt: „Na de ontruiming van Sidi el Barrani. die gisteren, op den zesden dag van den grootcn slag, plaats vond, hebben de Itali- aansche en Engelsche troepen van den ochtend tot den avond aanvallen gedaan, die leidden tot bloedige gevechten in het woestijngebied van Forte Capuzizo (Sol- loem) en Bardia. Zonder ophouden werden aanvallen en tegenaanvallen gedaan. De slagvelden zijn bezaaid met groepen van vijandelijke pantserauto's en gevechtswa gens, die in brand staan. Doch de druk der vijandelijke strijdkrachten is niet vertraagd De luchtmacht is met den bewonderens- waardigen offerzin, die haar kenmerkt, op getreden en heeft zonder onderbreking ge bombardeerd en gevochten. Bij de gevechten van gisteren hebben onze jagers 11 vlieg tuigen neergeschoten. Luidens aanvullende inlichtingen is het aantal vijandelijke vlieg tuigen, dat op den voorgaanden dag werd neergehaald, tot 12 gestegen. Zes onzer bommenwerpers zijn niet teruggekeerd. De vijand heeft de bases te Bardia en Tri poli gebombardeerd. Boven de laatste stad zijn twee vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Aan het Grieksche front zijn in verschei dene sectoren vijandelijke aanvallen verij deld door onze tegenaanvallen, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft onophoudelijk doeltref fende aanvallen gedaan op Grieksche troe penconcentraties, ravitailleeringscolonnes en gemotoriseerde afdeelingen, waarbij rechtstreeks werd samengewerkt met de on den grond opereerende strijdkrachten. Onze Picchia tel li (duikbommenwepers) hebben kruispunten van wegen onbegaanbaar ge maakt. en vijandelijke troepen met bommen en machinegeweervuur bestookt. Andere formaties hebben een viaduct in de spoorlijn Saloniki-Athene getroffen. Tn Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke militaire objecten in het ge bied van Gallabat gebombardeerd. Aan de grens van den Soedan bedrijvigheid van pa trouilles en artillerie. De vijand heeft lucht aanvallen gedaan op eenige plaatsen in Eryth'rea zonder slachtoffers te maken of aanzienlijke schade aan te richten. De onder bevel van korvettenkapiteit Fer- ragutti Carlo staande duikboot „Neghelli"' heeft voor de Egyptische kust een vijande lijken kruiser van het type Southampton getorpedeerd en tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht zijn drie vijande lijke luchtaanvallen op Napels gedaan. Er werden bommen en brandbommen op de stad geworpen. In de haven is een marine- vaartnig van middelbare tonnage getroffen. De schade is niet belangrijk. Een vijftigtal leden van de bemanning werd gedood of gewond. Een door een hom getroffen treiler is gezonken. Branden op de bovenverdiepin gen van zekere woningen werden onmid dellijk bedwogen en gebluscht door het snelle optreden der brandweer. Acht bur gers zijn gewond. De bevolking heeft een voorbeeldige houding aangenomen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bleef de bedrijvigheid der luchtmacht tenge volge van het ongunstige weer beperkt tot 't leggen van mijnen voor Britsche havens. Tn den loop van Zaterdag hebben afzonderlijk vliegende Duitsche toestellen verscheidene voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid en Midden-F.ngeland aangevallen, voor een deel in duikvlucht. Tn Midlands werd een belangrijke fabriek door zware bommen rpclitstreeks getroffen. Boven het Duitsche rijk hebben geen v jam deliike toestellen gevlogen. In het bezette geb ed wierp de vijand op twee plaatsen bommen zonder schade aan te richten. Duitsch voorbeeld in Den Haag. In tegenwoordigheid van den rijkscom missaris, rijksminister Seyss-Inquart, de commissarissen-generaal, minister dr. Fisch- boeck, dr. Wimmcr en F. Schmidt, den ge- neral Schumann, den rijksleider van den Duitschen opvoedersbond, gouwleider Dr. Waechtler, die hier te gast is, en vele an dere autoriteiten, vond gisteren te Den Iiaag op het Lange Voorhout in daartoe opgesla gen tenten en deels in den open lucht voor den eersten keer in Nederland het „eenscho- telgerecht" („Eintopfessen") plaats, dat in Duitschland in de wintermaanden eens per maand gebruikelijk is en waarvan de op brengst dan voor de „winterhulp" bestemd wordt. De maaltijd werd door de veldkeuken verschaft. De deelnemers waren allen hier wonende Duitschers, met name de leden van de Duitsche kolonie. De opbrengst is uiter aard voor de Duitsche winterhulp bestemd. Een SS muziekcorps bracht muzikale op luistering. Negenjarig bestaan te herdacht. Utrecht In Utrecht, waar ir. A. A. Mussert Zater dag negen jaren geleden de Nationaal So cialistische Beweging stichtte, is Zaterdag middag een samenkomst gehouden ter her denking van dat feit. Hoewel onder de leden een selectie was toegepast kon het gebouw van de groenten- veiling, waar plaats is voor achtduizend personen, het aantal aanwezigen nauwelijks bevatten, F.cnige Duitsche autoriteiten ga ven van hun belangstelling blijk. De ope ningsrede werd gehouden door den secreta ris-generaal van de N.S.B.. Ir. C. J. Huygen, Daarna betrad Ir. Mussert, door luid „Hou Zee" begroet de zaal. Vervolgens werd met gebruikelijk ceremonieel de bloedvlag der beweging binnengedragen. De plaatsvervan gend leider van de N.S.B., de heer van Geel kerken, betoogde daarna o.a., dat de N.S.B. een eereschuld aan Hitier heeft, aan wiens strijd de beweging zal deelnemen. Verder spraken de heeren Wou denberg en Speet, resp. commissaris van het N.V.V. en boerenleider en daarna was het woord aan den heer Bakker, gemachtig de voor Noordholland, die speciaal belast is met de propaganda onder de intellectueelen Deze spreker richte een ernstige waarschu wing tot de studenten, naar aanleiding van de bekende gebeurtenissen, omdat „Neder land het tenslotte ook zonder de jongelui die aan de hoogeschool kabaal maken kan redden." In een zeer uitgebreid betoog gaf ten slotte Ir. Mussert een overzicht vsn de ge beurtenissen der laatste negen jaar, schet ste den strijd, het verval en de wederge boorte van de N.S.B., besprak uitvoerig de Mei-gebeurtenissen en noemde het jaar 1941 het jaar der overwinning. In de N.S.B. verzamelen zich thans al de genen, die den nieuwen köérs willen. In de Unie allen, die reactionair zijn. De eene gaat vooruit en zegt hou zee. De andere tracht zich vast te houden aan de stroo- halm van Engelands toekomstige overwin ning en zegt hou vast. In deze negen jaren van harden strijd, aldus besloot spr. hebben wij elkander ge vonden en wij blijven elkander trouw. Trouw in onzen strijd voor de wedergeboor te van ons volk, trouw aan onzen wil om de sociale gerechtigheid te brengen aan ons volk, trouw aan den arbeid. Trouw tot in den dood. Ir. Dubois over zijn taak. De dezer dagen benoemde gemachtigde voor de concentratie van de rudio-omroep- vereenigingen, Ir. A. Dubois, heeft in een persconferentie een uiteenzetting gegeven. Hierin heeft hij betoogd, dat aan de split sing in het radio-omroepbedrijf thans veel geld en tijd verloren gaat en dat van over leg omtrent de programma's nog maar wei nig sprake is. Wie kent niet het verschijnsel van ge lijktijdige woorduitzending op beide zen ders, van herhalingen van hetzelfde mu ziekstuk in korten tijd door verschillende vereenigingen, van beschouwingen of re portages van belangrijke gebeurtenissen door vérschillende vereenigingen op prac- tisch identieke wijze'? Men zal zich nu ongetwijfeld af vragen, wat nu eigenlijk onder con centratie zal worden verstaan. Het antwoord hierop luidt, dat onder volledige handhaving van de vrij heid op godsdienstig gebied, waarbij in redelijkheid op dezelfde wijze als dit tot nu toe geschiedde de gods dienstige stroomingen in ons volk tot haar recht zullen komen, een programma zal worden gebouwd, dat elk wat wils zal geven, waarbij een elk zal kunnen terugvinden, wat hem tot nu toe lief was in deze programma's, doch waarbij 'n sterk samenvoegende en constructieve tendenz op den voorgrond zal staan. In dit verband zegt ir. Dubois toe dat verschillenden nieuwen teclinischen en ar- tistieken krachten werkgelegenheid zal worden geboden ter vernieuwing van de programma's. De programma's zullen niet vervlakken. N Op de hem gestelde vraag of de om- roepvereenigingen zouden verdwijnen, ant woordde de heer Dubois, dat op het oogen- blik alleen de concentratie aan de orde is. Er kan nog niet gezegd worden in welken vorm deze zal geschieden. Thans alleen op Duitschland en Nederland aangewezen. EENHEIDSPOGINGEN VLOTTEN NIET. Heden algemeene vergadering te Haarlem. In zijn openingsrede voor de vergadering van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur, welke heden te Haarlem wordt gehouden, heeft de voorzitter Dr. A. J. Verhage gewe zen op de moeilijkheden in het bloembollen- bedrijf, dat zeer sterk op export, niet het minst op overzeesche export is aaqgewezen. Ondanks de door de overheid voorgeschreven en daarnaast de vrijwillige beperkingen dei- teelt, zullen de overschotten aanzienlijk zijn. De hoop, dat dezen zomer nog naar Amerika zou kunnen worden geëxporteerd, is ij del ge bleken, terwijl ook-Scandinavië en de overige fUuropeesche afzetgebieden dit jaar belang rijk minder hebben afgenomen dan in vorige jaren. Daartegenover, staat als eenig en be langrijk lichtpunt de gróotcre afzet van Duitschland. Het is een gemeenschapsbelang om ook onder deze moeilijke omstandighe den het bloembollenbedrijf in stand te hou den. Nergens toch worden bloembollen ge teeld zooals hier te lande. Spreker gaf in verband hiermede een uit eenzetting van de middelen welke dienen te worden aangewend om het bedrijf gaande te houden, waarbij de prijzen zoo gesteld zul len moeten worden, dat een normaal bedrijf de hooge productiekosten zal kunnen dek ken. Bijzondere aandacht moet dan ook wOittlen gegeven aan den verkoop der producten in het binnenland. Hiertoe is een intensieve reclame-actie op touw qezet. In Duitschland zullen de nieuwere, daar nog weinig of niet bekende variëteiten on der de aandacht van vakkringen en publiek worden gebracht, o.m. door een beplanting in Hamburg. De eenheidspoqingen. De pogingen van de algemeene land- en tuinbouworganisaties om tot grootere een heid te geraken worden met aandacht door de vereeniging gevolgd. Het afwijkend ka rakter van het bedrijf zal naar spr.'s mee ning behoefte hebben aan een specifieke organisatie, welke zich kan aansluiten bij de algemeene tuinbouworganisatie. De pogingen om tot één sterke vakorgani satie te geraken zijn helaas nog niet met succes bekroond. De besprekingen worden evenwél voortgezet. Hiervoor zullen offers moeten worden gebracht en daartoe is het hoofdbestuur bereid. W1ERINGEN Zeer druk bezoek De ciubtentoonstelling uitgaande van de Pluimvee- en konijnenxereeniging „Nut en Genoegen" in Hotel de Haan op jl. Zater dag en Zondag is een groot succes geweest. Toen dan ook gisterenavond te ruim 10 uur de voorzitter de heeren Jb. Mooy, de ten toonstelling met een kort woord sloot, kon het bestuur teiugzicn op een paar mooie dagen. Er is veel bezoek geweest, vooral gistermiddag werd wel het hoogtepunt be reikt. Het was toen overvol tusschen de vele kooien. Men was dan ook zeer tevre den. Zelfs waren er inzendingen uit Sneek (Fr.), terwijl gisteren de eigenaars van de ze dieren op de fiets uit Sneek de tentoon stelling waren komen bezoeken. Wel een bewijs met Welk een enthousias me deze heeren in hun dieren opgaan. De eere-voorzitter der vereeniging, burge meester L. C. Kolf fhad als eereprijs een wisselbaker beschikbaar gesteld, welke deze keer gewonnen werd door den heer .T. J. R. Groos. Door nog een dertigtal dames en heeren waren eereprijzen beschikbaar gesteld. Als bijzonderheid deelen wij nog mede, dat de heer Groos het hoogste aantal punten van de tentoonstelling behaald heeft. De lijst van bekroningen zullen wij mor gen publiceeren. Door gebrek aan plaats ruimte is dat heden onmogelijk. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. 11700 kg. roode kool f 4; 32700 kg. gele kool f 3.50; 33000 kg. Deensche witte kool f 3f 3.60; 12400 kg. Savoye kool f 3.50; 5200 kg. uien f 4.grove uien f 4.drie ling f 4.14400 kg. peen f 3.30; 100 kg. bieten f 2.50; Succes Witte kool f 35100 kg. andijvie f 22.10; 900 kg. rammenas 10.50; 14Ó0 kg. Spruitjes f 15. NOOHDSCHARWOUDE, 14 Dec. 1940. 37600 kg. roode kool f 4.35800 kg. ge le kool f 3.50; 37800 kg. Deensche witte kool f 3f 3.20; 5700 kg. Succes witte kool f 3. 600 kg. groene kooi f 3.50; 3500 kg. uien f 4.grove uien f 4.—; drieling f 4.nep f 4.'19000 kg. peen f 3.30; 1300 kg. bieten f 2.40f 2.50; 10000 kg. andijvie f 2. zijbeuken van het zgn. .Van Balverenkoortje" Bommel worden gerestaureerd de Sint Maartenskerk te Zalt (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3