Het oorlogsbrood is goed De pluimvee® tentoonstelling Politiek uit de scholen geweerd Marktberichten Voor vrijstelling heffing bloembollen surplusfonds Duitsch weermachtbericht Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscheri] ïfaliaaosch weermachthericht Arrondissements rechtbank te Alkmaar Gisteren heeft Dr. C. Banning een radio- causerie gehouden over de samenstelling .van ons brood. Wij ontieenen hieraan: Samenstelling van het brood. De samenstelling van het tegenwoordige oorlogslirood is: van wittebrood: 65°/o tar we en 35% rogge, tegelijkertijd uitgemalen tot 80%. Van bruinbrood. 75% tarwe en 25% rog ge, ongebuild. Van roggebrood: 100% rogge. „Het verschil met vroeger is dus, dat voor het wittebrood wordt gebruikt tarwe en rogge en dat het graan, dat vroeger werd uitgemalen tot 60%, nu verder wordt uit gemalen, nl. tot 80%". Dit laatste betee- kent, dat niet meer de zuivere bloem ter beschikking is. Maar het is algemeen be kend, dat dit volstrekt niet ongunstig is voor de voedingsstoffen. Integendeel, het huidige broodmeel bevat meer waardevolle vitaminen (bl) en mineralen (ijzer, kalk) dan de bloem. Verteerbaarheid van het oor- logs-brood. Proeven, door verschillende hoogleeraren genomen, hebben uitgewezen, dat door de gewijzigde samenstelling de verteerbaar heid van het wittebrood niet is verminderd. Het heeft geen maagbezwaren. We kunnen gerust zeggen, dat ook een zwakke maag het oorlogswittebrood heel geed kan ver dragen. Voedingswaarde van het brood. Omtrent de voeringswaarde heb ik al op gemerkt, dat deze in zeker opzicht hooger is dan dio van het wittebrood, dat van zui- fvere bloem is gebakken, omdat het gehalte gan vitamine bl en aan ijzer en kalk hoo ger is. Overigens is er geen verschil met (vroeger: het gehalte aan eiwit, vet en kool hydraten is nagenoeg hetzelfde. Alleen heb ben we met waterbrood te maken, en hier aan is de voedingswaarde natuurlijk lager idan van melkbrood. Huiduitslag door het brood. Men hoort veel spreken over brood- fcchurft. Deze naam is natuurlijk geheel .(verkeerd. Bedoeld zijn netelroos-achtige huidaandoeningen: uitslag, jeuk, brandend gevoel, etc., die worden toegeschreven aan Overgevoeligheid voor het brood. Nu komt inderdaad overgevoeligheid voor verschil lende meelsoorten voor, zoo ook voor rog gemeel. Maar deze is buitengewoon zeld zaam. Theoretisch is niet in te zien, waarom nu plotseling deze overgevoeligheid zoo sterk zou toenemen. Blijkens de ervaring van enkele vooraanstaande huidartsen, die ik hiernaar heb gevraagd, is ook in de prac- tijk niets gebleken van samenhang tusschen het voorkomen van huidaandoeningen en 1de gewijzigde samenstelling van het brood. Ziekenvoedseldistributie. Over de ziekenvoedseldistributie valt ïnee te deelen, dat de oude reeds bestaan- Jde regeling is geperfectioneerd, d.w.z., dat !de artsen nauwkeurig richtlijnen hebben gekregen over de toewijzing van zieken- Voedsel, clie aan de patiënten kan worden gedaan. Daardoor hoopt de hoofdinspectie Aan de volksgezondheid te bereiken, dat de Seene patiënt niet boven den andere bevoor- ideeld kan worden, maar dat de toegestane hoeveelheid wetenschappelijk volkomen is Verantwoord. Na de openingsrede voor de vergadering Aan de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, iwelke wij gisteren reeds publiceerden, werd 1de voorzitter Dr. A. J. Verhage bij enkele jcandidaatstelling herkozen. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge- Icozen de heeren Chr. Kieft Jr. uit Limmen jen P. Kramer uit Heemstede. Aan de orde kwam een voorstel van een tier afdeelingen om het huishoudelijk regle ment zoo te wijzigen, dat op de algemeene Vergaderingen uitsluitend de hoofdbestuurs leden en de afgevaardigden het woord kun nen voeren, zoodat leden derhalve niet aan irie beraadslagingen zouden kunnen deelne men. Het hoofdbestuur stemde met dit voorstel ïn. Het werd echter na eenige besprekingen Verworpen met 130 tegen 69 stemmen. Eveneens werd verworpen een voorstel van 5üe afdeeling Lisserbroek om bij de bevoegde instanties pogingen te doen te bereiken, dat. Van de narcissen, welke onverkoopbaar zijn, len die door het surplusfonds worden overge nomen, een bepaald percentage bedoeld als jkrimp, aan de kweekers te doen uitkeeren. De afdeeling Lisso had een voorstel inge diend, dat de totstandkoming van een ver plichte tulpenregistratie beoogde. Het hoofd bestuur had zich bereid verklaard, hieraan mede te werken, mits de werkzaamheden cloor een daartoe bevoegde instantie werden Verricht. Het voorstel werd echter met 102 tegen 93 stemmen verworpen. Op voorstel van de afdeeling Sas- senheim werd het hoofdbestuur ver zocht alle pogingen in het werk te stellen om vrijstelling te krijgen van de heffingen voor het surplusfonds over 1940. Voorts werd een voorstel van het hoofdbe- fetuur aangenomen om de beursbelasting te Continueeren, dit is noodzakelijk, daar anders ce rekening der verecniging niet sluitend gemaakt kan worden. Tenslotte Werd de begrooting voor 1941 Sluitende op een bedrag van f 43.910, goedge keurd. k>e secretaris generaal van het departement Van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe- 6cherming heeft aan de gemeentebesturen in 0lls land een rondschrijven doen toekomen J^aarin medegedeeld wordt, dat het aan leer lingen van de verschillende onderwijsinrich- verboden is, in de schoolgebouwen of ins °nmiddellijke omgeving daarvan, een tlraRn° of aruler onderscheidingstecken te OOK WEER BRITSCHE TOESTELLEN BOVEN DUITSCHLAND. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den nacht van 14 op 15 December hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen ge daan op Londen en andere voor den oorlog belangrijke en militaire doelen in Zuid oost Engeland. Voor een Engelsche haven werden opnieuw mijnen gelegd. In den loop \an den dag ondernam de luchtmacht met net oog op het weer slechte verken ningsvluchten. In den afgeloopcn nacht hebben Britsche vliegtuigen op het gebied van het Duitsche rijk een aantal brand- en explosieve bom men geworpen. Te Berlijn konden eenige zomerbranden snel gebluseht worden. Eenige huizen, waaronder twee ziekenhui zen, werden beschadigd. Het verkeer op een spoorlijn werd tijdelijk gestremd. In andere plaatsen is slechts lichte schade aan ge bouwen aangericht. Te Herford is een kerk door bomtreffers vernield. In een fabriek in Midden-Duitschland werd een brand in den kiem gesmoord. De productie onder vindt geen belemmering. Vier burgers zijn gedood, twaalf gewond. Een vijandelijk ylietguig werd bij het naderen door nacht jagers neergeschoten. De Duitsche lucht macht heeft geen verliezen geleden.' UITVOER GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogs tijd brengt in aansluiting op het persbericht van 23 No vember ter kennis van belanghebbenden, dat nog onder staande rassen in de daarachter vermeld sorteering zullen worden uitgevoerd. De prijs, dien de „Stichting ter Bevordering van den Ex port van Aardappelen" (B.E.A.) gevestigd te 's-Gravenha- ge, aan de telers zal betalen, bedraagt voor in klasse B goedgekeurde pootaardappelen per 100 kg., geleverd ter normale leveringsplaats aan spoor of schip (incl. N.A.K. plombe) resp. voor: SUCCESSEN DER ITALIAANSCHE LUCHTMACHT. Gevoelige verliezen aan beide zijden aan het Grieksche front. In zijn weermachtsbericht no. 192 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In het grensgebied van Cyrenaica duurt de druk van de vijandelijke strijdkrachten voort. Onze luchtmacht heeft den gepant- serden afdeelingen van den vijand zware verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Tijdens hevige gevechten zijn gevoelige verliezen geleden zoowel door den vijand als aan onze zijde. In Oost-Afrika heeft een vijandelijke luchtaanval op Assab schade aan eenige gebouwen in de stad veroorzaakt. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 16 December. Een menu waaraan alle zont en peper ontbrak. Was het de felle koude, welke verdachten liever ach ter de kachel hield? Een vreemd soortige beleedigingszaak: waarom dan een proces-verbaal? DOOR EEN GLASRUIT GEDRUKT. Luid galmde de stem van den deurwaar der door de gangen van het Gerechtsge bouw, maar verd. J. P. uit Den Helder kwam niet door de bekende deur. om z'n plaats op de mat in te nemen. Dies werd volstaan met het hooren van get. J. H. IJ., die eertijds een café beheerde in de Jutter- Bintje Sorteering 35/45 f 5.55 Bintje tl 45/60 f4.50 Furore 50/60 f6.— Ideaal 30/40 f6.40 Ideaal 30/45 f 5.90 Ideaal M 40/60 f 5.40 Ideaal f» 45/60 f 5.05 Eersteling M 40/60 f 5.40 Volgeling 30/40 f6.40 Volgeling 40/60 f 5.40 Boyal Kidney et 30/40 f8.— Royal Kidney 40/60 f7.— Belle de Fontenay 28/35 f8.— Belle de Fontenay ff 35/55 f7.— Evergood ff 30/40 f6.— Evergood 40/60 f4.50 Voor aardappelen, goedgekeurd in klasse A, zal de aan- koopsprijs voor de rassen Bintje, Ideaal. Eersteling, Volge ling en Evergood fl.per 100 kg. en voor de andere hier vermelde rassen f2.per kg. hooger zijn dan de ge noemde prijzen. Voor aardappelen goedgekeurd in klasse C zal, de aan- koopsprijs ten hoogstef 0.40 per 100 kg. lager liggen dan de hier vermelde prijzen. VERVOEDERVERROD VOOR MELK, MELKPRODUCTEN, CASEÏNE EN WEIPRODUCTEN. In aansluiting op de in de dagbladen van 22 November verschenen publicatie betreffende het vervoederen van volle melk aan kalveren, maakt het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening bekend, dat thans een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en visscheri] is afgekondigd, waarbij melk, andere dan onder- melk, alsmede melkproducten, caseïne en weipoeder wor den toegevoegd aan de lijst van producten, waarvan het veryoederen is verboden. Dit houdt in. dat melk, melkproducten, caseïne en wei poeder niet meer als veevoeder mogen worden aangewend. Onder de nieuwe bepalingen zal uitsluitend het vervoe deren van melk aan kalveren, met het doel deze op te fok ken voor den melkveestapel, geoorloofd zijn. VERDERE VERGROOTING VAN HET GEDEELTE DER VOORRADEN KAAS, DAT VRIJ IS VOOR DEN HANDEL. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd deelt, in aansluiting op het bericht van 11 December ter zake, het volgende mede. In verband met de op 28 Augustus 1940 getroffen kaas- regehng werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan oOO kg., de verplichting opgelegd, deze niet te verhan delen of af te leveren dan met toestemming der Neder- landsche Zuivelcentrale, afd. Zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 50 met een minimum van 2500 kg. voor het verhandelen en afleveren vrijgegeven. Dit gedeelte wordt met ingang van Madndag 16 December 1940 met 10 tot 60 ver hoogd. Indien het thans in totaal vrijgegeven gedeelte van 60 van den oorspronkelijken voorraad kleiner is dan ~o00 kg., mag in totaal over een minimum van 2500 kg. worden beschikt, zoodat dan nog 40 (verminderd met den indroog op den totalen oorspronkelijken voorr&ad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraad geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toewijzingen op grond der bepalingen van de kaas- distributiebeschikking 1910 1'. stad. maar nu gewoon arbeider was. Zijn établissement des vermaaks was bij een bombardement grondig vernield en daar mede was ook de ruit. waarvan in dit drama sprake was, verloren gegaan. Op den 7den September kwam T. B. binnen stappen om een glaasje bier te verschalken De niet verschenen verdachte J. P. uit Den Helder bleek de komst van B minder wel gevallig te zijn en begon ruzie te zoeken. Van woorden kwam het tot daden. Eerst kreeg B. van verd. een klap in z'n gezicht, waarna hij werd beetgepakt en de deur werd uitgewerkt. Doch verd. vond een glasruit op z'n weg. Geen bezwaar. B. werd er een voudig doorheen geduwd. Zulks tot groote ontsteltenis van den caféhouder, die een en ander in geuren en kleuren aan den Poli tierechter. mr. v. d. Loos. vertelde. De Officier van Justitie, mr. de Brueys Tark vond dat geen stijl en ofschoon de caféhouder nu weliswaar geen ruit meer de zijne kon noemen, eischte spr. een geld boete van f 30. subs. 20 dagen hechtenis. Vonnis wijzende deed de Politierechter er een tientie af en veroordeelde verd. tot f20 subs. 10 dagen. Warmenhuizen. WAAROM EEN PROCES-VERBAAL? Ook J. v. L. uit Warmenhuizen liet ver stek gaan. Hij werd er van beschuldigd den gemeenteveldwachter G. B. aldaar te heb ben beleedigd. Deze dienaar der wet voorgeroepen, ver telde den heeren in toga, dat hij op Zondag 20 October op surveillance was en in de buurt van het café van v. Z. plotseling stil bleef staan en z'n ooren spitste. Hij hoorde een helsch kabaal en concludeerde daaruit, dat het in genoemd café behoorlijk toeging. Moedig stapte de veldwachter binnen en maande de aanwezigen aan de drankgele genheid te verlaten. Drie personen bleven echter achter den borrel zitten, onder wie zich ook verd. v. L. bevond. De veldwach ter hoorde dezen zeggen: „Sla hem maar dood, als hij komt!" waarop de logische vraag van den veldwachter volgde: „Bedoel je mij soms?" Maar verd. deed er het zwijgen toe. Op een vraag van Mr. v. d. Loos aan get. of de verd. dronken was, antwoordde deze: „Heelemaal niet!" Voelde u zich door de woorden van verd. beleedigd? wilde de Politierechter van den veldwachter weten. Och, dat niet direct, antwoordde deze. Een opzettelijke beleediging achtte de of ficier in zijn requisitoir dan ook niet bewe zen en vroeg vrijspraak. De Politierechter kon zich hiermede ver eenigen en zoo eindigde deze storm in een glas water ten voordeele van verd. Wieringermeer. DE EENE ARBEIDER BESTAL DEN ANDER. Ook verd. J. de H. vond het blijkbaar te koud om van de Wieringermeer naar Alk maar te komen en dus werd ook deze zaak buiten 'verd. om behandeld. Maar get. K. S. uit Oostwedde, die in de Wieringermeer met verd. had gewerkt, was er wel en dus kon het recht zijn loop heb ben. Deze get. had op een voor hem kwa den dag een portemonnaie, inhoudende een bankje van f 20.—. een bankje van f 10 en 50 cent aan klein geld op een tafel in e«n keet te Slootdorp laten liggen en was naar z'n werk gegaan. Toen de man terug kwam. was de portemonnaie met inhoud verdwenen. Degene die zich de dertig en een halve gulden had toegeëigend werd echter achterhaald en bleek een mede-ar beider van S. te zijn. De Officier van Justitie requisitoir ne mend vond het een gemeene streek, dat de eene arbeider den andere hestal en meende, dat een gevoelige correctie hier op z'n plaats was. Mr. de Brueys Tack eischte derhalve een gevangenisstraf van veertien dagen. De Politierechter, uitspraak doende, vond de eisch te laag en veroor deelde verd. bij verstek tot één maand gra- WIERINGEN Lijst der bekroningen. Ongetwijfeld zullen de vele pluimvee-ent housiasten belangstellen in de uitslagen van de succesvolle tentoonstelling Zaterdag en Zodag te Wieringen gehouden en waarvan wij gisteren reeds het verslag op namen. Wij later, nu hieronder de bekroningen vol gen, vastgesteld door de keurmeesters Th. v. Gink en J. F. Hannema. Afdeeling Konijnen oud: Groote rassen: Vlaamsche Beuzen, wit, voedster v. G. Kroonkamp1 Z.G.; Vlaam sche Reus ijzergrauw, ram, v. R. Siegers 1 Z.G.; Fr. Hangoor, konijngrijs voedster v. II. Bouwman 1 G. Middenras: Groot Chinchilla's rammen v. C. Brandsma Gzn. V.G.; Groot Chinch voed ster v. id. 2 V.G. Weeners: Wit ram v. J. C. Klos 1 G.; Belgian Haris: Ram v. KI. Heggelaar 1 G. voedster v. id. 1 G. en 2 V.G. Kleine rassen: Black en Tan voedsters v. Jb. Mooij 3 B: Russ. Brandneuzen: zwart ram v. P. K. Warnaar 1 G; voedster v. id. 2 V.G. Kleine Zilvers: Lichtgeel ram v. J. Ruiter 1 G.; voedster v. id. 1 G. Hollanders: zwart ram v. Th. Spoelstra l G- Dwergrassen: Pool Roodoog ram v. .'b. Mooij 1 Z.G.; voedster v. C. J. de Schipper 3 B Korte en langharige rassen: Rex: wit ram v Jb Mooij 2 G.; idem B. Zijlstra 1 G.; voed ster v J J. Vinke 1 Z.G; zilvervos Rex ram v. A. P. de Wit 3 B. Afdeeling Jong: Vlaamsche Reuzen: Haaskl. ram v, d. Hollander 1 G.: wit ram v. G. Kromkamp oud 1- G; voedster v. G. Kromkamp 1 G„ '-nniincri s ram v. S. Rakker 2 V.G.; zwart ram J de Peinder n.m. 373 1 Z.G.; blauw, voedster v id. N.N. 363 2 G. id. id. 1 G. Franscho hnngooren: konijngnis ram v. tl. Bouwman 1 G.; ijzergrauw ram v id. 1 G bond voedster v. id. G-. id. id. Midden rassen: gr. Chinchilla voedster v. C. Brandsema 1 G. Weeners: wit voedster v. .T C. Klos 1 Z. G.; Belg. Haris ram v. KI. Heggelaar N.M. 1 G.; voedster id. N.M. 1 G. Kleine rassen: Black en Tan ram v. Jb. Mooij 3 B.; id. B; voedster v. id. 2 V.G.; id. id. 3 VG. Klein zilvers: lichtgeel ram v. J. Ruiter 1 G.; voedster v. id. N.M. 1 G. Hollanders: driekleur voedster v. Th. Po- lestra 1 G.; Pool roodoog ram v. Jb. Mooij 1 G. Korte en langharige rassen: Rex Castor voedster v. H. de Vet 2 V.G.: wit ram J. J. Vinke 1 Z.G.: Voedster id. 1 ZG: id. R. Ber gen 3 G.; zwart ram v. A. C. de Wit 2 V.G. Afdeelingen Jeugd: Kleine zilvers: lichtgeel ram v. J. Ruiter 1 G. Lotharingen: zwart ram v. G. Hokse 2 V. G. VI. Reuzen: ijzergrauw ram v. R. Siegers 3 B.; konijngrijs voedster v. id. 1 G.; id. ram v. S. Bakker 1 G.; wit ram v. L. d. Hollan der 1 G.; voedster v. G. Kromkamp 2 V.G. haaskleur ram v. W. Pathuis 3 B. Middenrassen: gr. Chinchilla ram v. C. Brandsma 2 V.G.; id. 2 V.G.; id. 1 G. Fransche hangoor: konijngrijs voedster v. H. Bouwman 1 G. Afdeeling pluimvee: Goudpel hen oud v. J. Kuipers G 1; id. haan jong v. id. 1 G Laken'/eller: haan oud v. id. 1 Z.G.; hen oud v. S. de Jong 1 G.; hen jong v. id. 2 V.G.: Kuifhoenders zwarte witkuif: haan oud v. P. K. Warnaar 3 V.G. Assendelver geel hen oud v. S. de Jong 2 V.G; Friesche hoenders: Fr. Roodpel, haan J. v. P. Faber 1 Z.G.; hen jong v. ld. 1 Z.G. Zwart: Haan oud v. F. Fienstra 1 G; Hen v. idem 1 G. Middell. Zee Hoenders: Leghorns Zwart: Haan jong v. Jb. Mooij 1 G. Leghorn koekoek: haan oud v. P. Faber 1 G. Palgrijs hen oud v. S. de Jong 1 G. Am. T.eghorn wit: Haan oud v. M. Bosma 1 Z.G. Belgische Rassen: Zilver Braeckels: hen jong v. J. Kuijer 1 G. Aziatische Hoenders: Brahma's licht: haan oud v. R. de Jong 1 G; hen oud v. idem 1 Z G. Trio's hoenders: Hoii. Hoenders: goud nel oud v. J. Kuipers 1 G: Lakenvelder oud v. S. de Jong 1 Z.G.T Zilver Braeckels jong v. J. Kuipers G. Oud-Engelsche Vechtkriel Spangled: haan oud v. P. K. Warnaar 1 G; hen oud v. id. 1 G. Wyandot krielen: haan oud it v. J. J. R. Groos 1 G: hen oud v. idem 1 G', hen jong v. idem 1 Z.G. Patrijs: haan oud v. J. J. R. Groos 1 Z.G. hen oud v. idem Z.G.: idem v. idem 1 Z.G.: baan jong v. idem 2 G; idem v. idem 1 G; hen jong v idem 1 Z.G. Zwart: haan iong van J. J. R. Groos 1 G; hen jong v. idem 1 G. Hollandsche krielen: patrijs: haan oud v. J. J. R. Groos 1 G; zwart hen oud v. S. de .Tong 1 G. Sebright krielen: goud hen oud 'v. P. K Warnaar 1 G. Brahma krielen licht: hen oud v. P. K. Warnaar 1 G; haan jong v. idem 3 V.G.; ben iong v. idem 1 G. Trio's Hollandscbe Krielboenders: Pafriis oud: .T. J. R. Groos 1 G; J. ,T. Vinke 1 G. Foll. Hoenders: Zilverzwart geleverde oud v. P. K. Warnaar 1 G: Wvandotte v. .T. .T. R Groos zwart oud 1 G; Columibia oud H. J. A T.iirker 1 G. Java Krielen: wit oud v. P. K. Warnaar 0 VG.: Brahma klier licht: jong v. P. K. Warnaar 1 G; Kwaker eend wit oud v. Warnaar 1 G. Afdeeling adspiranten: Hoenders krielen: Holl. patrijs haan oud v. T. de Vries 1 Gl hen oud v. idem 1 G. Wit Wvsndot krielen: haan oud v. T. de Vries 1 G; ben oud v. idem 1 G; hen jong v idem 1 Z.G. Koniinen: Belg. Haris jonsrram v. D. Kla ver 1 G; jong voedster v. idem 1 G. Beker voor beste dier: Hoenders R. de Jong. Medaille beste Trio S de Jong. Beker beste dier dwerghoenders J. J. R. Groos. Medaille voor beste Trio J. J. R. Groos. Beste dier van alle boenders: Haan on standaard R. de Jong Beste haan van alle '•ouders: eerelint. P. Faber. Konijnen kl. oud: Groote rassen, beker voor beste dier. G. Kromkamp; Midden- ••nssen idem Kl. Heggelaar; korte of 'nngh. idem J. J. Vinke. Kleine rassen: beker voor besté dier: fb. Spoelstra. Dwersrrassen idem Jb. Mooi' Klasse .Tong: Groofe rassen, lauwertak v beste dier J. de Peinder; \fiddenra««on "km C. Brandsema; Kleinrassen, idem Tb. Poïestra: kort of langh. idem J. J. Vinke. Beste konijn r. H. Tentoonstelling; bon ij n op standaard J. C, Klotb tis logies achter dikke muren en getraliede vensters. En hiermede was het menu, waaraan alle zout en peper ontbrak, alweer ver werkt. ANNA PAULOWNA BEPLANTING BIJ SCHOOL. Bij de nieuwe school komt ook een nieuwe beplanting en de heer Van Lierop, die aan genomen heeft, de oude op te ruimen, schiet daar al aardig mee op. Voorloopig is het nu wel wat kaal, maar ,,'t moet eerst er ger, wil 't beter worden", zeggen we altijd en zoo zal t hier, hopen we, ook wel zijn. Was men vroeger met zulk gekapt boom- en struikgewas heel vaak aan, thans is er groote liefhebberij voor en veel er van vond dan ook reeds grage koopers. Een extra blokje hout voor de kachel kan er nu wel bij! WIERINGEN VERLOREN Een paar blauwe kinderwanten met roo- den rand. Gevonden: een zwarte dameshandschoen, een rijwielplaatje en een pakket inh. pak ken lucifers., Henko en Imi. Inlichtingen geni.-bode. STOPZETTING WERKVERSCHAFFING Met het oog op het jaargetijde zal van December 1940 t/m 4 Januari 1941 de werkverschaffing tijdelijk worden stopge zet. Bij vorst, zwaren sneeuwval of hoog water kan eveneens tijdelijke stopzetting worden gelast De arbeiders worden dan in de steun regeling opgenomen, althans voor zoover zij ook voor het overige daarvoor in aan merking komen. KERSTBIJSLAG Reeds deelden wij mede, dat personen, opgenomen in de steunregeling, een Kerst- bijslag zouden genieten van 25% van het steunbedrag dat in de week van 15 t/m 21 December werd genoten. Thans is ook oen regeling verschenen voor de werkloozen, die gedurende die week niet in de steun regeling waren opgenomen, waartoe behoo- ren de personen tewerk gesteld bij de werk verschaffing. Aan hen, dip dus in de week van 23 t/m 28 December 1940 in de steun regeling zullen zijn opgenomen omdat zij anders bij de werkverschaffing zouden heb ben gewerkt mag de gebruikelijke Kerst- bijslag zooals die voor de steunverleening geldt, worden gegeven. Zij bedraagt 25% van het bedrag (met inbegrip van een even- tueele brandstoffenbijslag en extra-bijslag aan inwonende kinderen), dat aan den be trokkene zou zijn uitgekeerd in de week van 15 t/m 21 December 1940, indien hij dan in de steunregeling was opgenomen. Ook zij. die 8 weken van de 3 maanden in de werkverschaffing geplaatst zijn en die volgens het bovenstaande niet voor de Kerstbijslag in aanmerking zouden komen worden eveneens geacht in de week van 15 t/m 21 December 1940 in de steunrege ling te zijn opgenomen en ontvangen 25% van dit bedrag als Kerstgave. Tevens is be paald, dat de uitbetaling van de Kerstbij slag (met de loonen van de voorgaande week) uiterlijk Dinsdag 24 December a.s. vóórmiddags elf uur moet zijn geschied. DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN. De distributie van goedkoop bak- en braadvet en margarine aan werkloozen en armlastigen zal voorloopig weer op normale wijze plaats vinden. Gezinnen van perso nen, die in Duitschland zijn tewerk gesteld, komen hiervoor echter niet in aanmerking, evenmin als personen, die wachtgeld genie ten of bij de Luchtbeschermingsdiensten zijn tewerkgesteld. Wel echter komen vluch telingen, die steun genieten voor deze ver strekking in aanmerking. NOORDSGHARWOUDE. 16 Dec. Aanvoer: 8500 Kg. roode kool f 4.50. 8900 Kg. gele kool f 3.80 36200 Kg Deenscbe wit te kool 3.10, 1200 Kg. groene kool f 2 20 3,80. 500 Kg. uien f 4.13100 Kg. peen f 3.30. BROEK OP LANOF.NDTJK. 16 Dec. Aanvoer: 12 000 Kg. roode kool f 4.50, 115.000 Kg. gele kool f 310. 12 000 Kg Deen scbe witte kool f 3.10. 15.000 Kg. Savove kool f 3.80. 5500 Kg peen f 3.30. 710 Kg. bieten f 2.50. 2300 Kg. andijvie f 24.50, 1100 Kg. boerenkooh

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3