NIPPER EN PELLE Ernstigsgoorwegnngnluk onder LEIDSCHEHDAH Het meisje Zijn huishouding bij elkaar gestolen [in de taxi Nederlanders veroordeeld Doodelijke val van het paard Radioprogramma ^aaaaapB.'-rWBirts FEUILLETON P. G. WODEHOUSE TROUWLUSTIG INBREKER GEARRESTEERD. Galant cavalier; ook bloemen voor zl]n meisje van zijn gading. In den nacht van Zaterdag op Zondag ls ln Den Haag op niet minder dan vijf plaatsen Ingebro ken. De politie slaagde er eohter ln den inbreker reeds achter slot en grendel te zetten, alvorens alle aan giften bil haar waren binnengeko men. In genoemden nacht is achtereenvolgens een bezoek gebracht aan een perceel aan de Kraaienlaan, waar niets werd ontvreemd Vervolgens heeft de nachtelijke bezoeker zijn geluk beproefd op de Laan van Poot. Hij ontvreemdde hier uit een huis negen overgordijnen en bovendien uit een bu reautje f 40.en verder diverse artike len. zooals vorken en Iepels. messen, schil derijtjes enz In een ander perceel aan deze laan werden alleen post- en plakzegels weg genomen, daar de dief hier vermoedelijk ge Stoord is door den hond Nog een ander perceel aan de Laan van Poot werd met een bezoek vereerd, doch ook hier sloeg de hond aan, waarop de man naar de Wilf- hoeflaan is getogen, waar een portemon- naie werd ontvreemd met f 2. Oud nieuws Toen de politie Zondagochtend van ver schillende bewoners aangifte kreeg en de rechercheurs hun werk begonnen, viel het hun op, dat de wijze van opereeren van dezen inbreker veel gelijkenis vertoonde met een twintigtal inbraken, welke in Maart 1939 in dezelfde wijk waren gepleegd. Als dader van deze inbraken was destijds gearresteerd de 24-jarige groenteboer D. K„ die toen twee maanden gevangenisstraf en drie maanden voorwaardelijk had gekre gen. Een en ander bracht de recherche dus op het idee, dezen bekende eens op te zoeken. Hij was 'echter niet thuis, en naar men zeide gaan schaatsenrijden. De politie wachtte hem op en bij de terugkomst werd K. gearresteerd. Hij viel spoedig door den mand en bekende de inbraken te hebben gepleegd. De buit kon bij hem thuis in be slag genomen worden. Trouwplannenl De dader zeide verloofd te zijn en spoedig te willen trouwen en nu trachtte hij op de ze manier aan de noodige gebruiksvoorwer pen te komen om zijn huis te kunnen in- stalleeren... Verder bekede hij ook nog twee inbraken te Wassenaar op zijn gewèten te hebbën. Hier waren het een villa en een keet van den rijkswaterstaat, welke het moesten ont gelden. Uit de villa had hij een cactus meegenomen en uit den tuin een bos bloe men voor zijn meisje. Ook huishoudelijke artikelen en een kist thee waren van zijn gading. In Lisse had hij nog ingebroken in een bouwkeet waar hij een passerdoos en tee- kenbenoodigdheden bemachtigde. Hierna bracht hij nog een bezoek aan Delft waar een schrijfmachine Werd gestolen. Het onderzoek in de verschillende gemeen ten is nog gaande. De trouwlustige inbreker is in bewaring gesteld. door 31. De geestelijke zweeg, toen hij begreep dat zijn enthousiasme hem van de hoofdzaak afleidde. „Een beetje doorzettingsvermo gen," besloot hij haastig, „en je zult gauw genoeg ondervinden, dat een kop chocolade je even goed voldoet. En nu verzoek ik je heen te gaan. Je hebt die jonge dame ang stig gemaakt en zij durft haar wandeling niet voort te zetten vóór ik haar de verze kering heb gegeven, dat weg bent." Vermoeidheid, pijn en daarbij de ergernis van al die goed bedoelde, ïaar dwaze praat jes te moeten aanhooren, hadden Percy on geveer tot raaernij gebracht. Hij stampte met zijn voet op den grond en schreeuwde het uit, want de blaar waarschuwde, dat dergelijke handelingen niet toegelaten kon den worden. „Houd je mond!" blaite hij„Je praat als een idioot! Ik wacht der, tot het meisje weer buiten komt, al moet het den geheelen dag duren!" De geestelijke keek Percy eens aandachtig aan. v>ercy was geen Hercules, maar, dat was de hulpprediker evenmin. En in ieder geval, al was hij dan geen Hercules, Percy zag er toch niet gemakkelijk uit. Een zoet lijntje zou verstandiger zijn, dan geweld. Hij aarzelde even, als een, die het voor en tegen overweegt en toen vlug sprekend, nam hij den schijn aan, alsof hg maar toegaf. „Och, och!" zeide .hij. „Dat gaat niet hoor! Je beweert, dat je een broer bent van die jonge dame hè?" „Ja, dat beweer Ik!" „Nu, kom dan maar mee naar binnen, dan kunnen we 's met haar spreken." „Goed." „Volg me maar." Ze gingen langs het keu rige grindpaadje en de nette steenen stoep op. Maud, door de gordijnen glurend, meende al, dat zij het slachtoffer was van een schandelijk verraad of van een eveneens 218. Een hete ontvangst. 1. „Het komt zelden voor, dat een dergelijk hapje op dit betoverde eiland komt. Dat zullen we -ieren." 2. „Hoort, daar seint de ka pitein. Hij en Cooky liggen hier voor anker om ons af te halen." 219. De koningin r.jjdt de jongens in haar toverkunst ln. 1. Laten we eens proberen den kapitein en Cooky ln mijn toverbol op te vangen." 2. „Heb je ooit zoo wat ge zien! Ze zijn door die Pyg- meeë" gevangen genomen. We moeten ze direct hel pen." Duitsche soldaat met bierqlas geworpen: drie jaar gevangenis straf. Een Duitsch militair 'gerechtshof heeft wederom Nederlanders moeten veroordee- len, aldus een van bevoegde zijde verstrekt communiqué, die er volgens het A.N.P. niet tegen hebben opgezien, de domme en lage bewering te uiten en te verspreiden, dat de bombardementen van Nederlandsche plaat sen en het leggen van mijnen voor de Ne derlandsche kust niet door de Engelschen maar door de Duitschers zelf zouden zijn geschied. Deze grove belastering der Duit sche weermacht had voor een 26-jarigen man 1 jaar en 6 maanden en voor een 60- jarige vrouw 6 maanden gevangenisstraf ten gevolge. Een andere krijgsraad heeft een Neder lander veroordeeld, die met anderen in een café handtastelijkheden tegen' eenige' Duit sche soldaten was begonnen. Tengevolge van de groote meerderheid der Nederlan ders, heeft de beklaagde een Duitsch soldaat een bierklas dat hij tevoren opzettelijk in zijn hapd had genomen, tegen 't hoofd ge gooid en den soldaat daardoor een diepe hoofdwond toegebracht. Deze laffe daad kost te hem 3 jaar gevangenisstraf. Ten slotte moesten 3 jonge mannen ge straft worden, omdat zij geloofden, hun vij andige houding tegenover Duitschland tot uiting te moeten brengen door in een garde robe van een restaurant meerdere officiers mutsen te stelen en kapot te scheuren. Elk 10 maanden gevangenisstraf was de zeer zachte straf voor deze grove beleediging der Duitsche weermacht. Burgemeestersdochter omgekomen. Zaterdagmiddag begaf de 26-jarige mej. E. van de Mortel zich te paard naar de meet van de cross van de Tilburgsche Rij- vereeniging. Op den Hilvarenbeekschen weg schrok het paard plotseling en sloeg een zijweg in. Bij een scherpe bocht in den weg is mej. van de Mortel van het paard gevallen. Zij kwam terecht met het hoofd op een paaltje en bleef bewusteloos liggen. Per auto van den G.G. en G.D. is mej. van dé Mortel naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den nacht is overleden. Het onge luk is bijzonder tragisch daar haar vader, mr. J. van de Mortel, burgemeester van Tilburg, verleden week in het O.L. Vrouwe- Ziekenhuis te Amsterdam is opgenomen, waar hij gisteren zou worden geopereerd. Ook mevr. van de Mortel bevond zich te Amsterdam. Sneltrein botst op goederenwa gens. Verschillende gewonden. Uit. Den Haag vertrok gisterochtend 6.28 een eïectrisch voortbewogen kolentrein, be staande uit 'wtagpns, Tóen déze' treiri onder de go-meen te Leidschendam ongeveer halfweg Voorschoten, gekomen was, zijn de laatste 15 wagens door nog onbekende oorzaak onjspobrd. Jviist toen dit gebeur de, passeerde van 'dé andere richting de electrische sneltrein no. 1105 Amsterdam- Den Haag. Deze trein had een snelheid van 100 km. "en greep in voilé vaart de ont spoorde goederenwagens. De hevige bot sing, welke hierdoor ontstond, had een ge- weldigè ravage ten gevolge. Tevens was het gevolg, dat de motorwagen vanden personen trein met den kop in een sloot te recht kwam. Het tweede rijtuig kwam eveneens over de sloot heen te staan, terwijl het derde ont spoorde. Masten van de boven leiding braken af. Uit Voorschoten en 's-Gravenhage kwam spoedig medische hulp opdagen. Men kon langs, een landweg per auto dicht bij de plaats van het ongeluk komen. Den bestuur der van den personentrein kon men niet be reiken. Aangezien de situatie waarin hij ver keerde .ernstig moest zijn hield men er rekening mede dat deze bestuurder zou zijn overleden, Voorts was er een aantal licht gewonden. De gewonden zijn per goederenwagen naar De Haag vervoerd. De overige reizigers be gaven zich te voet naar het station Laan van Nieuw Oost Indië. Het reizigersverkeer tusschen Den Haag en Amsterdam werd gis teren voor wat betreft het baanvak Den HaagLeiden bediend door de N.Z.H.T.M. Naar nog nader gemeld wordt, is de wa genbestuurder inderdaad overleden. WOENSDAG 18 December 1940. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch programma. VARA-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek (pl.m. 8.30 VARA-Almanak). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 12.00 Esmeralda en solisten (In de pauze: V ARA-Almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de vrouwen. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.00 Declamatie. 4.20 Esmeralda en solist. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Sylvia-Amesumentsorkest en solist. 6.006.15 „De organisatie van de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen", lezing. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actuele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum n. 301.5 m. NCRV-uitzending, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. II.00 Celesta-ensemble en gram.muziek. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelconcert. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.30 Hollandsch Kamermuziekensemble en gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gfamofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van onsvolk". 5.15 Nieuws-, economisch- en beursberichte# ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Orgelspel. 6.10 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.457.00 Actuele reportage of gramofoon muziek en sluiting. Kootwijk. 1875 m. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.00 Berichten, Duitsch. 9.15 Omroeporkest (opn.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10,15 Orgelconcert en zang. 11.30 Berichten, Engelsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, eventueel gram.muziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANB 1.00 AVRO-Musette-ensemble (opn.). 1.30 Berichten, Engelsch. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.002.15 Berichten, Duitsch. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Sylvestre-trio. 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Concertgebouw-orkest en soliste (opn.). 5.00 Berichten, Duitsch). 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart; 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. Technische causerie. 6.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Brabants praatje en nieuwsberich ten ANP en sluiting. schandelijken flat,r. Maar zij kende den eer waarden heer Cyril Ferguson niet. Geen ge neraal, die door een strategischen terugtocht den vijand behendig aan het lijntje houd, be- heerschte ooit beter den toestand. Met zijn gevolg de open deur binnengaande, liep hij de hall door naar een andere deur, die dicht zat. „Wacht hier maar even," zeide hij. Lord Belpher ging argeloos binnen. Een flinke duw in zijn rug. Achter hem sloeg een deur dicht en een sleutel werd omgedraaid. Hij zat in de val. In een Egyptische duisternis rondtastend, vond zijn hand eerst een jas, toen een hoed, toen een parapluie. Daarop struikelde hij over een golfstok en kwam tegen den muur te land. Het was te donker om iets te kunnen onderscheiden, maar zijn tastvermogen vertelde hem alles wat hij weten wilde. Hij zat in de rommelkast van den vicaris. Al tastende vond hij de deur, waar hij tegenaan trapte. Hij herhaalde de operatie niet. Zijn voeten waren in geen trapconditiè. Percy's dappere geest gaf den strijd op. Met een zachtzinnigen vloek ging hij op de doos van het croquetspel zitten en dacht na. „U is nu volm&a'-1 veilig", verklaarde in de aangrenzende kamer de hulpprediker zeer voldaan met zich zelf, zooals het den over winnaar in een woordenstrijd betaamt. „Ik heb hem in een kast opgesloten, hij amu seert zich daar kostelijk." Deze laatste op merking was niet volkomen waar. „U kunt uw wandeling nu veilig vervolgen." „Ik dank u hartelijk," zeide Maud. „Als hij u nu maar niets doet, als u hem eruit laat." „Ik laat hem er niet uit," antwoordde de geestelijke, die wel dappef, maar niet roe keloos was. „Ik -al dat karweitje opdragen aan een zekeren Wilis, hjj ls daar net ge schikt voor. Hjj is hier de hoefsmid!" En zoo gebeurde het, dat, toen Percy na een poos wachten, die hem een eeuwigheid had toegeschenen, den sleutel in het slot hoorde omdraaien, en hij woedend vooruit schoot om zich heen ziend, wien hij verslin den kon; hij bijna oogenblikkelijk zijn over spannen zenuwen vóelde kalmeeren. Hij stond tegenover een reus van een man, wiens spie ren, evenals die van dien anderen meer be roemden hoefsmid, zeker zoo sterk waren als ijzeren snoeren. De man keek Percy niet heel vriendelijk aan. „Wel zoo," informeerde hg, „wat scheelt er aan?" Percy slikte eens. De verschijning van dien man werkte bekoelend. „Niets!" 'antwoordde hjj. „Niets!" „Da's ook maar beter!" zeide de man norsch. „Hier, dit gaf Mr. Eergiison me voor jou." Percy nam het aan. Het was een shilling. „En cfit ook!" Het tweede was een kleine brochure, waar boven stond: Nu is het oogenblik! Het scheen een verhaaltje te zijn. Althans Percy's oogen antwoorden, voor ze zoo begonnen te draaien, dat hij n'ets mee zien kon: Jan Roberts had* altijd veel gedronken, maar op een goeden dag, dat hij 'it het bierhuis... Hij stond op het punt het papie- weg te slingeren, toen hij den blik van den ander ontmoette en het naliet. Z-lden had Lord Belpher iemand met zulke sprekende oogen gezien. „En nou ga je weg," z-ide'de man. „Je hoepelt op. En ik zal je nakijken. En ik waarschuw je als je naar de „Drie Duiven" gaat..." Zqn zwijgen was nog welsprekender dan rijn spreken en bijna zoo welsprekend als zjjn oogen. Lord Belpher stopte het trac- taatje in zijn sweater, den shilling in rijn zak en verliet het "huis. Langs den onverge- telijken landweg teruggaand, voelde hij een heelen tijd een iets achter zich, maar hij liep door zonder ook maar eenmaal om te kijken. Maud ging dwars door de velden naar het villatje, dicht bij Platt. Haar hart was even onbezorgd als het koeltje dat door de groene haag speelde. Vroolijk tippelde ze naar de voordeur. Zij had haar hand juist opgetild om te kloppen, toen van binnen het geluid van een welbekende stem tot haar doordrong. Zij had haar doel bereikt, maar haar va der was haar voor geweest. Lord Marsmore- ton had hetzelfde uur uitgekozen als zij voor een bezoek aan George Be-,an. Maud sloop weg, haastig terug naar het kasteel. Nu pas besefte zij hoe bezwarend een aanhankelijke familie voor een jong meisje kan zijn. HOOFDSTUK XVI. Toen Lord Marshnweton bij George kwam, was deze bezig een brief van Billie Dore te lezen, welke hij dien morgen had ontvangen. In hoofdzaak handelde hij over ai de wederwaardigheden, welke miss Dore's vriendin miss Sinclair tijdens haar omgang met den jongen Spencer Gray ha i beleefd Spenser Gray scheen zich zonderling gedra gen te hebben. Eerst in het begin van hun kennismaking zóó vurig tegen mis. Sinclair dat ze er verlegen onder werfl, was hij op- hthh v®rk?eld: b» een onlangs plaats gehad hebbende lunch was hij vreemd gereserveerd geweest, en nu, terwijl ze schreff. was h? fVCrd7enen zonder iet* hebben achtergelaten dan een kort briefje, dat daarop neer kwam, dat Iqj om dringende re den naar het buitenland moest en dat, hoe zeer 't hem ook speet, ze elkaar vermoedelijk nooit weer zouden zien. „En, als hij nu denkt," schreef miss Dore, heel terecht verontwaardigd, „na zooveel tegen dat arme schaap beweerd en haar wijs gemaakt te hebben, dat zij rijn alles op de wereld was, dat hij stilletjes kon uit knijpen met een. goeden dag! 't Ga je goed er God zegene je! dan is hjj er glad naast. En dat is nog niet alles. Hij is niet naar 't buitenland. Ik zag hem vanmiddag in Piccadilly. Hij zag mij ook en weet je wat hij deed? Hij sloop een zijstraat in en hjj heeft zeker als een haas geloopen, want toen ik er kwam, was er geen spoor van hem ta vinden, 't Is een dwaze geschiedenis.' Waar George al eens eerder de vertrouwde was geweest van stormachtige liefdesavon turen van Billie's vriendinnen, welke altijd zoowat halverwege verkeerd gingen en hun eigen dood stierven voor het hoogtepunt be reikt was, stelde hij er maar matig belang in, behalve dan, dat hij er den schralen troost uit putten kon van niet de eenige te rijn, die moeilijkheden had van dien aard. Hij liep de rest vluchtig door en hij was er juist mee klaar, toen er luid op de voordeur werd geklopt. „Binnen!" riep George. En binnen kwam een kleine, gezette man van middelbaren leeftijd, dien George niet dadelijk thuis kon brengen. Toch meende hij hem meer gezien te hebben. Toen herkende mj hem als den tuinman aan wien hij dien dag op het kasteel zijn briefje voor Maud gegeven. Iiij was w heel anders ge kleed, waardoor George eerst niet had ge weten wie hij was. In den rozentuin had hij een slordig werkpakte aan gehad, en nu was hu zeker op zijn zondags Hij zag er zoo netjes uit. t Was vermakelijk. Als je hem onderweg tégen kwam had je hem stellig aangezien voor een squire van het een of armer buiten in cH omgeving. ihart.. be&0n te bonzen. Liefde voort u °P mi3tlSCh en hi-' kon zich niet voorstellen, waarom hij bij hei. gekomen zou zjjn. als 't niet als boodschapper van vondV**' Temldde" van 7'jn verrukking schen Zgw n°S Ujd 0m zich ^luk te wen dt™, s'J Z00n„pracht een postillon d amour had gevonden, over wie je wel eens Ins. trouw eerlijk, bescheiden, bereid om ga r, TJdTs TeeStereS d00r het vuur te ga. n, Maud had, toen ze klein was zeker wel zak of Ij wel een dikken fooi had. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6