Engeland Concentratie JACHT Wachteed op oen maaltijd Been overijling bij de uitvoering der plannen Duitsche gezant bij Pétain DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER ZVceLI*L Engelsche bommen op Bazel Verduisteren i 5.28 uur SIJS Looncischen in Engeland KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) in het voorjaar voor een ernstige crisis Mevrouw Roosevelt pleit voor schenkingen veevervoer begin 1941 Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.47 uur SAMENVOEGING DER GEMEENTEN Belangrijke verklaring van den Secretaris-Generaal U 4 yi HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder JAARG. No. 9110 Het D.N.B. meldt uit New-York: Morgenthau, de minister van fi nanciën der Vereenigde Staten heeft aan de begrootingscommissie van het Huis van AJpevaardipden mede gedeeld, dat de Britsche onderminis ter van financiën, Sir Frederick Phillips, tegenover hem heeft ver klaard. dat Engeland geen nieuwe verplichtingen voor den aankoop van Amerikaansch oorlogsmateriaal op zich kan nemen, indien het geen financieele hulp ontvangt. Voorts heeft Cordell Huil, de minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Sta ten volgens „Associated Press" tegenover de fensiecommissarissen en andere regeerings- ambtenaren verklaard, dat Groot-Brittannië waarschijnlijk in het komende voorjaar voor gen ernstige crisis zal komen te staan, wan neer de plannen der Vereenigde Staten ten aanzien van de levering van oorlogsbehoef ten niet aanzienlijk worden uitgebreid. Deze bekendmaking van Hulls opvatting volgt direct op het Britsche verzoek om fi nancieele hulp. Huil heeft dringend allen mogelijken spoed gcëischt bi] de vervaardiging van wapens, vliegtuigen en ander materiaal. De Britsche officieele persdienst schrijft volgens United Press, dat het bij Engelands verzoek om hulp vooral gaat om de kwestie van den wisselkoers tusschen dollar en pond Engeland heeft in steeds grooter mate be hoefte aan vliegtuigen, schepen en munitie en ander oorlogsmateriaal en de Engelsche. regeering heeft het vo'ornemen haar groote hulpbronnen daartoe zooveel mogelijk te ge bruiken. Volgens een bericht van het A.N.P. uit Lis sabon schrijft de Amerikaan Leonard En gel in het Britsche luchtvaarttijdschrift Flight, dat in Augustus j.1. slechts 289 Ame- rikaansche vliegtuigen aan Engeland zijn geleverd en in September zelfs nog minder. Engel geeft als zijn meening te kennen, dat de Amerikaansche leveringen in de komen de maanden kunnen worden opgevoerd tot ongeveer 300 tot 350 toestellen per maand. Niettemin zal Duitschland waarschijnlijk ook tijdens het geheele komende jaar en ge durende de eerste helft van 1942 over een numerieke meerderheid in de lucht beschik ken. Wij moeten Brittannië door ge schenken helpen, zegt mevrouw Roosevelt. Op een persconferentie heeft me vrouw Roosevelt de echtgenoote van den president, verklaard, dat de tijd nog niet is gekomen om Engeland leeningen te verstrekken, doch dat men dit land liever schenkingen moet doen. Op een vraag verklaarde zij nl. het volgen de: „Ik geloof, dat het nu tijd is, waarop wij met geschenken zouden moeten beginnen. Sommige menschen hebben blijkbaar den indruk, dat wij dit reeds in aanzienlijken omvang doen, doch tot dusver heeft Enge land voor alle goederen, welke wij hebben geleverd, betaald. De leveranties aan Enge land zijn ook in hooge mate nuttig voor ons, daar onze productiecapaciteit hierdoor wordt vergroot. Het heeft niet veel zin thans over leeningen te spreken: de tijd is geko men om te spreken over geschenken en zoo noodig over geschenken in baar geld. Het is beter realistisch te denken en niet opnieuw in de fouten van het verleden te vervallen. Wat hebben wij gewonnen bij de leenin- gon die wij in den laatsten oorlog verstrek ten? Op de vraag waar vandaan de geschen ken zouden moeten komen, antwoordde me vrouw Roosevelt: „Uit uw zakken en uit dp mijne langs deze of langs genen weg". Men legt dit laatste zoo uit. dat zij daar mede geschenken van de zijde der reeee- ring heeft bedoeld. Zij heeft echter verme den de regeering in dit verband te noemen. Gebrek aan vakarbeiders en ma chines in de V.S. Het Journal of Commerce bevat volgens het Hsbl. het resultaat van een onderzoek naar de jsositie der werktuig-industrie. 'Het blijkt uit dit onderzoek, dat het gebrek aan vakarbeiders en machines den grootsten hinderpaal vormt voor de 'géwensehte stij ging der productie. De in dezen bedrijfstak werkende maatschappijen verklaren, dat zij alles doen wat in haar vermogen is. doch dat de productiecapaciteit, welke als reeds is gemeld voor 95.4% wordt gebruikt, in geen verhouding tot de binnen komende orders staat. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn, naar wij reeds in een deel onzer oplaag van gisteren konden melden, bommen ge worpen op de Zwitsersche stad Bazel. De Zwitsersche legerstaf deelt volgens D.N.B. hieromtrent het volgende mede: Om 23 uur werd in Bazel geronk van mo- motoren gehoord, waarop om 23 uur 05 vier hevige ontploffingen volgden. Om 23 uur 14 weerklonken de alarmsire nes uit de naburige plaatsen, waarop om 23 uur 18 ook in Bazel alarm werd gemaakt. Intusschen liepen onafgebroken berichten binnen omtrent het feit, dat bommen gewor pen waren. Het doel van den aanval was klaarblijke lijk de spodrweginstallaties ten oosten van het Centraal station van Bazel. Een bom viel van den zuidoosthoek van het stations dak op de straat en ontplofte tegenover het hotel Bristol, waarbij afgezien van ge broken ruiten en een beschadigde taxame- ter geen schade van belang werd aange richt. Zwaar getroffen werd de Gundeldm- ger wijk, waar aanzienlijke schade werd aangericht. In een straat werd een krater van twee meter diepte en vier meter breed te geslagen. Een jonge vrouw werd door een splinter in het hoofd getroffen. Zij was op slag dood. Om 0 uur 30 weerklonk opnieuw uit het westen gezoem van motoren en kort daarop hoorde men drie bommen inslaan in Binningen, waar in een huis het dak door een bom doorboord en een vrouw, benevens haar moeder en dochter, door de neerstor tende balken gedood werden. In totaal wer den tijdens de beide aanvallen twaalf in slaande projectielen geteld. Bern protesteert te Londen. Het politieke departement te Bern deelt mede: Nadat uit het onderzoek de Britsche na tionaliteit gebleken is van de vliegtuigen- welke met schending van de Zwitsersche neutraliteit boven het gebied van Bazel heb ben gevlogen, alsmede de Britsche herkomst van de op het S.B.B.-station van Bazel en de aangrenzende stadswijken geworpen bom wen, heeft het Zwitsersche gezantschap te Londen opdracht gekregen, tegen dit nieu- we bombardement op een Zwitsersche stad met te meer nadruk te protesteeren, daar de v°lle maan en de sneeuw het zicht volko- ^k deden zijn en het den piloten mogeü.lk Kiaakten, zich te oriënteeren. Het gezant schap zal volledige schadevergoeding vcr- la«gen en er opnieuw op aandringen, dat maatregelen worden genomen om her- «iftuiig \an deze incidenten la xennijdeni MONUMENT VOOR GEVALLENEN IN AMSTERDAM? In overweging bij B. en W. In de memorie van beantwoording van het verslag der afdeelingen van den Amsterdam- schen Gemeenteraad over de begrooting voor 1941, deelen B. en W. den Raad mede, dat het denkbeeld ter nagedachtenis der gevallenen een monument op te richten, bij het gemeen tebestuur in overweging is. Marktdagen worden niet aange tast. (Van onzen Amsterd. correspondent). Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dat het Departement van Waterstaat, na overleg met de Ned. Veehouderij Centrale, begin volgend jaar tot concentratie van het vee- vervoer zal overgaan. Aanvankelijk had men ten deparfemente besloten, het vee- en veilingvervoer voor- loopig buiten de zgn. „vervoerscentrales" om te doen geschieden, daar men stagnatie in deze voor de voedselvoorziening zoo belang rijke transporten ongewenscht achtte. De vervoerscentrales, waarover wij onlangs uit voerig schreven, zijn inmiddels nóg niet in werking getreden. „De kantoren zijn klaar", zoo deelt ons de lieer C. Kaan, voorzitter van de adviescommisic der Rijksverkeers inspectie Noordholland mede, „het wachten is op Den Haag." Het geheele vervoers-concentratie-appa- raat, waaronder straks ook de veetranspor ten zullen vallen, draagt nu den naam „Au to Bevrachtingens Dienst". Voor wat Noord holland betreft, zijn de hoofdkantoren ge vestigd te Amsterdam, Haarlem, Alkmaar (de heer Hollaar), Hoorn en Hilversum. Sub agentschappen bevinden zich te Den Hel der (Veldhuis), Schagen (C. Greuter), Mid- denmeer (gebrs. Kaan's Vervoersmij.) Noord scharwoudè (O. H. D.atema) en Zaandam. Wij hebben den heer Kaan om nadere bij zonderheden over de plannen t.a.v. het vee- vervoer gevraagd. Een en ander verkeert echter nog in een beginstadium. De onder handelingen met de Ned. Veehouderij Cen trale moeten nog beginnen. Wij vroegen, of de verschillende marktdata niet een bijzon der probleem vormen en er, ten behoeve van een economisch vervoer, wellicht een ver schuiving in de marktdagen zou plaats heb ben? „Voor zoover mij bekend", aldus onze zegsman, „ligt het geenszins In de bedoeling, de bestaande marktda gen aan te tasten, dit zou ons in conflict brengen met de gemeenten! De Rijksverkeersinspectie voelt hier voor althans niets!" Tenslotte vernemen wij, dat het totale benzine-verbruik in onze provincie, 'dat een maand geleden nog ongeveer 20 pet. van 't oorspronkelijke kwantum bedroeg, thans verminderd is tot 12 pet. Stakingen. Twee groote Engelsche vakvereenigingen hebben, naar uit Londen wordt gemeld, nieuwe iooneischen gesteld. De organisatie van werfarbeiders eischt een wekelijksche loonverhooging van tien shilling. Bij deze organisatie zijn 450.000 arbeiders aangeslo ten. Oojs de vereenigde metaalbewerkersor ganisatie met 400.000 leden, die voor het meerendee] in de wapenindustrie werken eischt een loontoeslag van drie pence per uur. Eenige Engelsche wapenfabrieken hebben, naar de Daily Express meldt, kort geleden de productie wegens stakingen aanzienlijk moeten inkrimpen. In vijf dagen hebben 10.000 arbeiders het werk neergelegd. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- scherij heeft bepaald, dat in het geheele land gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 de jacht op fazanten, hazen, ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereen- den), watersnippen, meerkoeten en goudpluvieren zal zijn geopend. Het vangen van ganzen, alle soor ten eenden (behalve bergeenden en eidereenden), watefsnippen, meer koeten en goudpluvieren door mid del van netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, zal zijn toege staan. Eveneens wordt toegestaan het vangen van alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereen den) door middel van eendenkooien. Wintersche decoratie van een der hekken langs de grachten in de hoofdstad. (Foto Pax-Holland) Niet één besluit voor alle samen voegingen. MET BEDENKINGEN WORDT REKENING GEHOUDEN. De afdeeling Noordholland van de vereeniging van Nederlandsche ge meenten, heeft een onderhoud gehad met de hoogere instanties over de plannen tot samenvoeging der ge meenten. Aan de gemeentebesturen brengen zij verslag daarover uit en schrijven o.a.: Tot onze groote voldoening mochten wij van den Commissaris der Provincie verne men, dat, hoe ook.overigens die voorberei ding mocht zijn, riet College van Gedepu teerde Staten van Noordholland zeer zeker niet overijld te werk zou gaan en, alvorens omtrent de meerbedoelde samenvoeging van gemeenten zijn advies uit te brengen, een zeer gedegen studie zou maken van de ver schillende aspecten der desbetreffende plan nen en daarbij alle aandacht zou schenken aan de daaromtrent van de Raden der be trokken gemeenten en andere lichamen inge k0Ooknmet^den'secretaris generaal, den heer Frederiks van wiens departement de PlaK- nen afkomstig zijn, had het bestuur van de afd Noord-Holland een onderhoud en he „ut Hp hekende bezwaren naar voren Nnnr aanleiding van onze mededeelingen, Naar aanleiding de gemeentebesturen, MÊÊÊËm;- MR. DR. K. J. FREDERIKS, Secr.-Gen. van Binnenl. Zaken. (Foto archief.) voerige uiteenzetting gegeven over de tot standkoming der samenvoegingsplannen en over de wijze, waarop de uitvoering daarvan zal worden voorbereid. Uit deze uiteenzetting bleek, dat de gepubliceerde plannen nog slechts als zeer voorloopig zijn te beschouwen en voor alle wijziging vatbaar zijn en het geenszins de be doeling van de secretaris-generaal is, zooals sommigen schijnen te meenen, deze plannen op korten termijn bij één besluit tot werke lijkheid te maken. Het ligt integen deel in de bedoeling elke samen voeging afzonderlijk te behandelen en daarbij volledig rekening te hou den met de daaromtrent ontvangen adviezen. Daarbij zal uiteraard de meeste waarde worden toegekend aan het oordeel van Gedeputeerde Staten der betrokken provincie, maar zal daarnaast ook alle aan dacht worden geschonken aan de bezwaren en wenschen van de zijde van de besturen der betrokken ge meenten en van andere lichamen, die reeds ter kennis van de secre taris-generaal zijn of zullen wor den gebracht. Bij de bestudeering van elke samenvoeging zullen alle aspecten daarvan terdege worden bekeken en zal eerst daarna tot de definitieve vaststelling van het desbetreffende plan en tot de uit voering daarvan worden overge gaan. De secretaris-generaal verklaarde zich zelfs bereid, indien een concept-plan, hetzij aan het bestuur der Vereeniging van Nederland sche gemeenten; hetzij aan de betrokken provinciali' afdeeling aanleiding zou geven daarover bepaalde opmerkingen te maken, in dat stadium nog van die opmerkingen kennis te nemen. Op grond van het voren staande kon naar de meening van den Se cretaris-Generaal blijken, dat voor ongerust beid der betrokken eemeentfebesturen geen reden bestaat en niet behoeft te worden gevreesd, dat de aangekondigde samenvoe- ginesplannen in een .te haastig tempo ten uitvoer zullen worden gebracht. Het is zeer wel denkbaar, dat samenvoegingen, tegen welke èn bij de betrokken gemeentebesturen èn bii Gedeputeerde Staten qeen bezwaren blijken te bestaan, binnen zeer afzienbaren tijd hun beslag zullen krijgen. De totstand koming van andere, over welke verschil van meening blijkt te bestaan, zal wellicht langer op zich laten wachten, terwijl het tenslotte geenszins uitgesloten is, dat weer andere plannen.' tegen welke gegronde be denkingen worden aangevoerd, in het geheel niet tot uitvoering zullen komen! WOLVEN EN VEELVRATEN TEISTEREN NOORD-EUROPA. Naar reeds herhaaldelijk gemeld is, wordt Noord-Europa bijzonder zwaar geteisterd door den overigens zoo zeldzaam geworden wolf. Wolven en veelvraten komen dezen winter in grooten getale in Finsch Lapland voor. Naar uit Haparanda gemeld wordt, heeft men in het district van Enare troepen wol ven van tien tot dertien stuks waargenomen. Door de wolvenplaag zijn de rendierkudden der Lappen uiteengedreven. Onderhoud ten deele bijgewoond door Laval. Uit Vichv wordt gemeldt, dat de Duitsche ambassadeur, Abetz, gis teren een onderhoud heeft gehad met maarschalk Pétain, waaraan gedurende het laatste half uur ook Pierre Laval deelnam. Het onderhoud van den ambassa deur met Pétain duurde in totaal meer dan drie uur. Na afloop heeft de maarschalk ter eere van Abetz een noenmaal gegeven. Betreffende het bezoek is het volgende communiqué gepubliceerd: De Duitsche ambassadeur, Otto Abetz, is Maandagavond te Vichy aangekomen. Hij werd vanmorgen om tien uur door maar schalk Pétain in het Pavillon Sévigné ont vangen. Een compagnie infanterie bracht de eerbewijzen. Het staatshoofd heeft te zijner eere een maaltijd gegeven, waaraan deelnamen de minister van marine, admi raal Darlan, de minister van oorlog, gene raal Huntziger, en de staatsminister bij bet presidium, Paul Baudin.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1