i Abonneert 0 op dit blad KOOPMANS'! NEyT/'RECLAHE Morgen wordt laatste kleeding uitgereikt Collectanten Uw kerstinkoopen Distributie-nieuws Slaapplaatsen Woensdag 18 December 1940 Tweede Blad ïPJtadArvLeMwJ Ernstige aanrijding bij het Singel In dames- en meisjesmantels nog ruime keus Winterhulpgevraagd Straten, die verbeterd worden Voordeelig bij? Aanvullingsagenda gemeenteraad Burgerlijke Stand van Den Helder Oliebollen Appelbollen Beignets Rolletjes - Wafelen Poffertjes bakt U uit één pak van 500 gr. ec(>t Öuöjj^offaniecft S«8aft moge ooft 5e faofefe fcagen tan 5tf jaar tn geen gejtn onffireften. voor winkeliers De Heldersche Centrale keuken De steun voor het misdeelde kind voor stadgenooten is dc girorekening van den Gemeente-ontvanger* Stort hierop Uw gaven voor „Winterhulp". Schetsen uit t Buitenveld Wat doet mijn man van 12 tot 21 Vergoeding schoolbesturen .VERHOOGT UW OMZET. JleAcelbcfi rueuwA Kerknieuws Gemeenteraad Texel Hieuwt uit ll\& Kraamverpleegster door auto overreden. Gistermiddag, te omstreeks twee uur, heeft bij den hoek SingelCelebesstraat een ernstig ver keersongeluk plaatsgevonden, waarvan een kraam verpleegster het slachtoffer geworden is. Óp genoemd tijdstip reed de verpleegster, mej. van der Maade uit de Balistraat, op de fiets de Celebesstraat uit, terwijl op hetzelfde moment van den Huisduinerweg een vrachtauto gereden kwam. Door een samenloop van omstan digheden werd de verpleegster in volle vaart aan gereden door de auto. De fiets werd opgenomen en verbrijzeld, terwijl de bereidster zelf op den grond geworpen werd. Opgenomen bleek zij ernstig gewond te zijn aan hoofd en gelaat. Terstond werd de politie in kennis gesteld met het gebeurde en arriveerde de ambulance-auto, die het slacht offer naar den Geneeskundigen dienst bracht, alwaar dokter Buchli Fest voor de eerste hulp zorgde. Zoo snel mogelijk is de verpleegster daarna naar het Noodziekenhuis te Julianadorp ver voerd, alwaar de verdere behandeling plaats vond. Later op den dag werd het slachtoffer naar het Ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. De toestand is ernstig. Naar wij van den Distributiedienst ver nemen vindt de laatste uitreiking van kle dingstukken plaats morgenochtend (zoo noo- dig ook morgenmiddag) in de Vakschool voor Meisjes en wel beginnende te 10 uur in den morgen. Zooals wij reeds de vorige week schreven Is voor deze uitreiking zeer veel animo ge weest, zoodat de rijen jassen en mantels be hoorlijk gedund zijn. Evenwel, in dames- en meisjesmantels is nog een rijke keus voor handen, zoodat liefhebsters hun hart kunnen ophalen. Ongetwijfeld zullen ook critische geesten hier nog iets van hun gading vinden. Met de keuze in heeren- en jongensjassen Is het minder gunstig. Hiervan zijn de meeste exemplaren reeds uitgereikt, zoodat men kan zeggen dat deze voorraad praktisch op is. Het is de bedoeling van den Distributiedienst dat allen, voor zoover dat tenminste mogelijk is, geholpen worden. Allen, die een verzoek tot het verkrijgen van kleeding hebben ont vangen, bekomen ook thans weer een oproe ping (of hebben deze reeds ontvangen) waar in hun mededeeling van een en ander gedaan wordt. Ongetwijfeld zal het morgen aan de Vak school stormloopen Melden: zoo mogelijk voor a.s. Zaterdag. Voor de a.s. collecte van „Winterhulp Nederland", te houden op 27 en 28 December a.s. in Den Helder wordt nog de hulp inge roepen van een aantal mannelijke en vrouwe lijke collectanten. Van hen dus, die bereid zijn voor dit werk van praktische naastenliefde hun arbeid te geven. Collectanten kunnen zich opgeven aan het Bureau Winterhulp, hetwelk gevestigd is in het gebouw voor Sociale Zaken aan den Kanaalweg. Indien mogelijk voor Zaterdag a.s. Tevens heeft het wellicht zijn nut er op te wijzen dat verwacht wordt, dat de thans voor de deur staande collecte een zelfde verheugend beeld geeft als de eerste. Men weet dat reeds een flink bedrag aan geldswaardige bonnen in Den Helder is aan gekomen, zoodat de eerste hulp bereids ver strekt kon worden. Het behoeft geen betoog dat zij, die op deze wijze geholpen werden, daarover bijzonder verheugd waren. Help mede dit werk ook voor de toekomst mogelijk te maken. Draag ook bij tot het suc ces van de komende collecte en bewijs daar mede, dat ge Uw plicht kent als goed Neder lander. „Winterhulp Nederland" steunt uitsluitend Nederlanders die het dringend noodig hebben. Zorgt gij, dat de stichting daartoe in staat gesteld blijft! Zoo gezien is dan het offer wat ge brengt geen offer. Wel een plicht die op U rust als gemeenschapsmensch! Op de begrooting v i 1941 komen de:: j j volgende straten voor, die verbeterd zul- j jjlen worden: Krugerstraat over een jj ji lengte van 450 meter, v. d. Hamstraat I! jj 80 m., Keizerstraat 830 m., Sluisdijk-jj straat 4(K> m., Brakkeveldweg 675 m., v. Galenstraat 450 m. jj Vernieuwd zal worden het 2e ged. van jj de bestrating Achterstraat met straat- stukken. De Sint Nicolaas-inkoopen zjjn door onze geëvacueerde stadgenooten in Den Helder gedaan. De plaatselijke midden stand was zeer tevreden over het be zoek van vele stadgenooten van buiten en we zjjn er van overtuigd, dat de Helder- schen, die er een halven dag uitgebroken zijn om hier hun Inkoopen te doen, daar over ook tevreden zijn. Men heeft ervaren, dat de keuze in Den Helder veel grooter is dan b(j de plattelands- en dorpsmidden standers, maar ook, dat de prijzen met buiten belangrijk verschillen. Men koopt in Den Helder werkelijk voordeelig en het is een feit, dat men zijn reiskosten er niet alleen meer dan uithaalt, maar dat men bovendien nog een extraatje ver dient, als men in de Heldersche winkels koopt. Daar zijn frappante staaltjes van. Prijzen, die 10 tot 20' procent lager lig gen dan in de buitenwinkels, zijn nor maal. Nu staan de Kerstdagen voor de deur en de Heldersche middenstand doet we derom een beroep op u om in Den Helder uw Kerstinkoopen te doen. Wij ondersteu nen dat verzoek, in de eerste plaats om dat onze middenstanders een paar extra verkoopdagen weer meer dan noodig heb ben, in de tweede plaats om de hierboven vermelde reden: dat men voordeelig koopt, in de derde plaats, omdat het goed is, dat onze stadgenooten het contact met hun stad en hun middenstand onderhou den. Daarvoor is nu weer een prachtige gelegenheid. Stadgenooten, laat evenals met Sint Nicolaas, onze middenstand tevreden over U kunnen zijn. Uw kerstversieringen, uw kersttulband en uw kerstcadeaux, vindt u in Den Helder ruim gesorteerd. De aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Vrijdag, 20 December 1940, bevat: Voorstel tot het toekennen van vergoedingen op grond van artikel 100 der Lager Onderwijs wet 1920, over 1939. Voorstel tot benoeming in tijdelijken dienst van den heer Ir. J. P. Corver, tot leeraar aan de avondvakteekenschool voor het cursusjaar ONDERTROUWD: R. Ruiten en M. van Baar. Huishoud TARWEBLOEM Zelfrijzend BAKMEEL Eerste soort BOEKWEITMEEL (Voor één pok 14 bonnon von do bloomkoort) KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.Y. Naar wij vernemen zal de Centrale Keuken, die binnen afzienbaren tijd haar poorten voor de Heldersche gemeenschap ontsluit, een capa citeit krijgen van 4000 liter per dag, dat wil dus zeggen, dat dagelijks 4000 personen hun warme „prik" kant en klaar kunnen bekomen. 't Wordt inderdaad ideaal wonen voor de Heldersche huisvaders in ons Nieuwediep. En het aandeel voor de betrokken vereenigingen. De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpostzegels en prentbriefkaarten voor het Kind meldt ons: Voor de aanstaande verdeeling voor de op- opbrengst der kinderpostzegels en de prentbrief kaarten voor het kind, zullen dit jaar bijna 400 vereenigingen in ons land in aanmerking komen. De papieren, welke voor deze vereenigingen be stemd zijn, liggen op het oogenblik bereids alle gereed bij den penningmeester der Centrale Propa ganda Commissie, den heer Mr. A. A. H. Teilegen te 's-Gravenhage. Hiermede is bereikt dat het aan deel dat ontvangen wordt, zoo snel mogelijk uit gereikt kan worden. Het wachten is thans op het eindbedrag, dat den 6den Januari a.s., den laatsten dag van den verkoop, bereikt zal worden. De hoegrootheid hiervan ligt geheel in de handen van het Nederlandsche Volk, van welks deelneming aan het gebruik van zegels en prentbriefkaar ten de totale som geheel afhangt, en waarop duizenden misdeelde kinderen wederom met groote spanning verlangend uitzien. Consumentbonnen extra kaasrantsoen In de tijdvakken 16 t/m 29 December a.s. en 30 December t/m 12 Januari 1941 zullen .naast de periodiek aangewezen bonnen voor kaas, twee extra bonnen voor dit artikel worden aangewezen, welke elk recht zullen geven op het koopen van 125 gram kaas. Voor het tijdvak van 16 t/m 29 December a.s. is hiervoor aangewezen bon no. 35 van het algemeen distributieboekje. De aandacht wordt er op gevestigd, dat elke bon slechts geldig is in het daartoe vastgestelde tijdvak, derhalve gedurende twee weken. Inlevering der extra kaasbonnen Detaillisten dienen de ontvangen extra kaas bonnen, in veelvoud van 8 en met een minim- mum van 32 stuks, op aparte opplakvellen in te leveren. De vakjes 9 en 10, 19 en 20 enz. dienen niet te worden beplakt. Per 8 in geleverde bonnen a 125 gram ontvangt de detaillist dus een toewijzing van 10 rant soenen a 100 gram. Indien de detaillist echter, om voor een toewijzing in aanmerking te komen, niet voldoende bonnen ad. 125 gram in zijn bezit heeft, kan hij de ontbrekende hoeveelheid aanvullen met de geldige bonnen, waarop hij 100 gram kaas heeft afgeleverd. B.v. wanneer hij 16 bonnen ad. 125 gram in zijn bezit heeft, dient hij deze, om voor een toewijzing in aanmerking te komen, aan te vullen met 20 bonnen ad. 100 gram. Deze twee soorten bonnen mogen evenwel niet, tezamen op een opplakvel worden ingeleverd, daar zij ongelijke hoeveelheden vertegenwoordigen. Zooals van zelf spreekt kunnen omgekeerd de bonnen ad. 125 gram worden gebruikt voor aan vulling van de periodiek aangewezen bonnen, mits zij op een afzonderlijk opplakvel worden inge leverd. Inlevering bon 56 (peulvruchten) Detaillisten moeten de vervallen bonnen no. 56 in het tijdvak van 17 t.m. 23 De cember a.s. bij den distributiedienst inle veren in veelvouden van 10 met een mi nimum van 40 stuks. Een ontvangstbewijs MD 201a moet daarbij worden overgeleged. De detaillisten, die op Dinsdag moes ten inleveren, doch dit niet hebben ge daan, kunnen de bonnen alsnog Vrijdag a.s. inleveren. De inlevering wordt dan als volgt: Codenummer 3001 t.m. 3999 op Woensdag 18 December a.s. 4001 t.m. 4999 op Donderdag 19 December a.s. 5001 t.m. 5999 op Vrijdag 20 December a.s. 2001 t.m. 2999 op Vrijdag 20 December a.s. 1001 t.m. 1999 op Maandag 23 December a.s. Schagen: Slaapkamer voor 2 pers. Ledikant met toebehooren meenemen. Te Huisduinen: Slaapkamertje voor 2 per sonen; eigen bed meenemen, 3.per week. Breezand: Slaapplaats v. 2 burgermenschen. (Erbij vermelden „Voor Winterhulp Nederland") Serie II. Toen wij dezen zomer (eventueel herfst) naar het- buitenveld togen, hadden wij het vermoeden, en ongetwijfeld het geheele ge huwde mannendom mét schrijver dezes, dat bij de vele slechte zijden, die aan het emigran- tendom verbonden zijn er één goede zijde aan was. En wel, dat men, als man-zijnde, niet meer verplicht was tot het opknappen en verrichten van allerlei belangrijke en onbe langrijke huishoudelijke werkjes. Persoonlijk stelde ik mij deze gunstigen toestand als volgt voor: geen straat meer aanvegen, niet meer aan het waschmachine- wiel draaien, niet gauw tusschen 12 en 2 een brood behoeven te koopen bij den altijd gemelijken bakker, niet meer het korvee be hoeven op te knappen door eens in de week op visite te gaan bij de kennissen van m'n vrouw, die ik, onder ons gezegd en gezwegen, nu eenmaal niet zétten kan, geen snijboontjes afhalen voor den inmaak, niet meer behoe ven te zeulen met potten garaniums en vet- planten van de Molenstraatsche markt kortom, bij de vele schaduwzijden waren d i t althans lichtzijden. Helaasook in d i t opzicht hebben we buiten den waard gerekend. De boodschappen, kleine en groote, zijn niet van de lucht en hoe langer we in het buitenveld zitten, des te menigvuldiger schij nen deze boodschappen te moeten worden. 's Avonds, voor, tijdens en na het eten, wordt het „wensch-program" (zij het niet op m ij n verzoek) afgedraaid. Dan is het: Zeg, je hebt morgen toch niks te doen in het middaguur, ga even naar boven en haal je hand eens door de rijst. Bij Cor thuis heb ben ze er ook de mijter in gekregen. En, als je dan toch bezig bent, draai dan ook de eieren om, je weet dat kan geen kwaad en bij moeder waren ze vorig jaar óók be dorven. Daar blijft het echter met bij; omdat ik blijkbaar toch niets anders te doen heb in dat middaguur mag ik ook nog een krenten broodje bij den bakker meebrengen, ik mag de kazen draaien, en in de provisiekast bunker-station" ware een betere betiteling!) moet ik op den grond wat muizentarwe strooien. Ter preventieve werkingBij het verlaten van het bed hoor ik dan nog iets prevelen van een schoenmaker om den hoek en van de rekening van het gas en licht, maar aangezien wij het eerste halfuur na het ontwaken, vanwege de duisternis en het on gelooflijk vroege uur, nog min of meer in be- wusteloozen staat zijn, gaat dat ons oor voorbij. En dan is men in Den Helder gedurende het middaguur en zit men zich te reppen en te haasten om toch vooral maar aan die heele waschlijst verzoeken gevolg te kunnen ge ven. Ik jongleer met de eieren en natuurlijk breken er twee (die ik op slinksche wijze ver donkeremaan in de vuilnisbak, waarvan het leegen moeder de vrouw toch ontgaat). Ik wentel de kazen van hun buik op hun rug. en zit te aaien in de rijst, dat het een lieve lust is. Ik strooi de muizentarwe kwistig rond, zoo dat het doosje meteen leeg is en ik het dus maar éénmaal behoeft te doen. En dan stap ik naar den schoenmaker, en vraag hem wan neer nu eindelijk de pumps van m'n vrouw klaar zijn. Ten antwoord krijgende, dat zij die dan eerst maar eens moet brengen. Dit alles lijkt nu misschien niet zoo veel werk, maar dan vergeet men dat onze han den niet stóAn naar al die huishoudelijke •Jtlusjes. Desalniettemin groeit onze kennis van het huishouden met den dag en dat is geen won der. Indien ik mezelf ais voorbeeld neem, ben ik thans gedurende de zomermaanden, bedre ven geraakt in koffiezetten, theezetten, rijstbehandeling, eieromdraaierij, vleeschopscharrelarij (een Hercules-arbeid, die een mensch behalve verpletterde teenen en een halve longontsteking, ook een be langrijk stuk reputatie kost...), bekamfering van kleeren, 't belletje en de brievenbus poetsen, kwitanties betalen (en thuis herrie krg'gen bij het terugvorderen der voorgeschoten pen ningen), brood koopen, melk koken, vaat wasschen, naar het Belastingkantoor hollen, en op den aller-allerlaatsten dag de belastingschuld voldoen, scheren in record-tijd, aardappelen uit den zak halen en mee sjouwen, muizen-verdelgen, de tuin bij-houden, praatjes-maken met winkeliers, „een spons" over de ramen halen, •de W.C. doortrekken (omdat die anders kwa lijk gaat ruiken), naar de boter in den pekel kijken, aan den kruidenier vragen of hij nog „wat extra's" heeft, stroopsmeren bij den slager, de kachel aanmaken. Ziedaar, slechts een gering aantal van de duizend en één werkjes, die ik voor mijn vrouw heb op te knappen. Omdat ik tóch an ders niets te doen heb in het middaguur, en me maar zou vervelen Overigens... dit euvel neemt hand over hand toe. Het ergste was, dat mijn betere helft dezer dagen eens poolshoogte ging ne men in het huis en daar klaarblijkelijk alles in een dermate idealen toestand vond, dat zij besloten heeft voorloopig weg te blijven (ais argument geldt het dure treinkaartje) en aan mij het Huisopzichterschap over te dra gen. Hiertegen te proteeren is niet alleen het recht, maar ook de plicht van alle in de buitenbezittingen levende mannelijke emigran ten. Komt in dezen onhoudbaren toestand niet binnen zéér afzienbaren tijd een einde, dan is het niet denkbeeldig, dat wij, ten be wijze van onze huishoudelijke kundigheden, straks met een schort met banden langs 's-Heeren wegen kuieren, ten vermake der ongehuwden en de jongens van de straat en ter mindere glorie van het zwakke geslacht, dat hiermede in zijn eerste en laatste ver plichtingen te kort geschoten Zoo ziet men: het leven eens man, wonend in het buitenveld, doch overdag min of meer huizend in Nieuwediep, is niet zorgeloos. In tegendeel, het kenmerkt zich door het plegen van menigvuldige werken en werkjes en door het aankweeken van tallooze huisvrouwelijke deugden. Het ergste van alles is echter, dat wfj ons zorgen maken over de toekomst. Wat moet het namelijk worden als de oor log tot het verleden en den vrede weer tot het heden zal gaan behooren? Zullen wij dan ook, tot smaad van het voorgeslacht, ons, evenals nu, al dit huiselijke gepruts laten aanleunen? Nimmer! Laat ons reeds n u besluiten dit euvel van eierenomdraaierij en kazenwenteling vol te houden tot het bittere eind, doch dat dit einde er is met den vrede. Dan zal het zijn een onverbiddelijk: tot hiertoe en niet verder! B. en W. stellen den raad voor het volgende besluit te nemen: Besluit op grond van artikel 100 der L.O.-wet 1920, toe te kennen aan: le. de Heldersche schoolvereeniging een ver goeding tot een bedrag van 470.33, zijn de de jaarwedde van Mej. A. L. de Jong over het tijdvak 1 Januari tot en met 15 Mei 1939. 2e. de vereeniging van de H. Catharina van Senen een vergoeding tot een bedrag van 400.86, zijnde de wedde van Mej. M. Hendriks en Mej. E. T. M. Kolster over het tijdvak 1 Januari tot en met 15 Mei 1939. Teneinde op Oudejaarsavond toch op een later uur, dan vóór het invallen der duisternis kerk diensten te houden, zijn door de Ned. Hervormde en Doopsgezinde Gemeenten de volgende over eenkomsten gemaakt. Daar het niet mogelijk is het groote kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Den Burg te ver duisteren, zal in de Doopsgezinde kerk, die veel kleiner is en wel verduisterd wordt, op Oude jaarsavond, behalve een dienst voor de Doops gezinde Gemeente, ook een kerkdienst voor de Ned. Hervormden worden gehouden. Te De Koog wordt de Ned. Hervormde Kerk wel verduisterd, en nu zal in dat kerkgebouw op den laatsten avond van het jaar, ook een Gods dienstoefening worden gehouden voor de leden der Doopsgezinde Gemeente. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te De Waal wordt naar wij vernemen ook ver duisterd. Te behandelen onderwerpen: Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Vaststelling uitbreidingsplan in onderdeelen voor den Schilderweg. Idem voor Den Burg. Herbenoeming gemeente-geneesheer voor de Cocksdorp. Benoeming onderwijzeres O.L.-school te Oudeschild. Idem vakonderwijzeres aan de U.L.O.-school. Idem bestuursleden Alg. Armbestuur. Idem Regenten en regentessen Alg. Wees huis. Idem lid schoolcommissie. 0 Idem afgevaardigde naar de Alg. ledenver gadering van de N.V. T.E.M. in 1941. Verplichting aan de hoofden van scholen tot bewonen der ambtswoningen. Verkoop bouwterrein. Goedkeuring begrooting Alg. Armbestuur 1941. Rekening Courant overeenkomst. Vaststelling gemeentebegrooting, herziening jaarwedden eenige ambtenaren; heffing opcen ten gemeentefondsbelasting; verhooging op centen hoofdsom personeele belasting. Idem vermakelijkheidsbelasting. Vaststelling beschikbaar gestelde bedrag kosten L.O. 1941. Voordracht Onderwijzeres Nuttige Handwerken U.L.O. school. 1. Mevr. N. S. BroereRisseeuw. 2. Mevr. T. SminkHouwer. 3. Mevr. J. N. v. d. VliesKoopman. 4. Mevr. J. T. RoomWilkeshuis. Voordracht O. L. school Oudeschild. 1. Mej. E. S. M. van 't Hoofd te De Waal. 2. Mej. K. Beekenkamp te Den Burg. 3. Mej. A. M. Jense te Den Helder. AANBIEDING DEK BEGROOTING 1941. Heden heeft in den raad de aanbieding der begrooting 1941 plaats gehad. De voor zitter deelde mede, dat de begrooting slui tend is en nog 15000 aan de algemeene re serve is toegevoegd, terwijl de post onvoor ziene uitgaven op 11000 is geraamd, zoodat er nog eenige speling is voor de begrooting. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar de be grooting te behandelen. WONINGTOESTANDEN OP URK. De woningtoestanden worden op Urk zoo nijpend, dat eenige gezinnen al besloten heb ben om zich voor onbepaalden tijd te Enk huizen te vestigen. In de laatst gehouden raadsvergadering besloot de raad om grond voor noodwoningen beschikbaar te stellen voor den tijd van een jaar. DE EERSTE WANDELAARS OVER DEN DIJK URK—OVERIJSEL. Zondagmiddag zijn de eerste twee wande laars over den dijk UrkOverijsel gekomen. De landbouwer Stoel van Kampen is met zijn zoon op Urk aangekomen. Zij waren echter op de plaats, waar later een brug- zal ko men, vanaf het Kampereiland, met een roei bootje overgestoken naar den dijk, zoodat zij eigenlijk slechts een gedeelte van het traject te voet hebben afgelegd. Degene, die het ge heele stuk UrkBlokzijl het eerst zal afleg gen, zal een oorkonde ontvangen. Visscherij Urk, 16 December. Door 12 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 470 pond Snoekbaars, van 2360 pond per vaartuig, prijs 5960 ct. 200 pond Baars, 2836 ct. 410 pond Blei, 2530 ct. 500 pond Voorn, 2025 ct. Alles per pond.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5