Groentegroothandel zal verdwijnen Weinig activiteit in de lucht Het ontslag in den landbouw s, «as a Lijnzaadkaf Bedrijfsuitkomsteo in Noord- cn Zuidhollandsche landbouw Dader van inbraken te Hoogeveen aangehouden Hardnekkige strijd in de woestijn Deensche veestapel met een kwart millioen stuks verminderd Lieftallige damesvisite op de koffie Ir. S. L. Louwes: Registratie van duiven Italiaansch weermachthericht Duitsch weermachtbericht i Wijziging in de Britsche bevelvoering ter zee Albancczcn cn Grieken De Britsche financieele hulpbronnen „WIJ ZIJN OP WEG NAAR HET VASTE PRIJZEN STELSEL". De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft gisteren in „Royal" te Arnhem een algemeens vergadering gehou den. onder presidium van den heer A. -Fles- kens, burgemeseter van Geldrop en voor zitter van den bond. In zijn openingswoord zeide de voorzitter dat de K.N.B.T. de corporatieve gedachte als de juiste heeft aanvaard. Naast de pu bliekrechtelijke bedrijfsschappen dient de mogelijkheid van een bestaan voor de vrije organisaties zij het in gewijzigden vorm open te blijven. Na de behandeling der Jaarstukken sprak ir. S. L. Louwes, direc teur-generaal van de voedselvoorziening over: „Vaste prijzen in den landbouw". Spr. achtte het gewenscht, dat ieder zich de volle consequenties van een eventueele invoering van het vaste prijzen-stelsel zou realiseeren. Het stelsel is onder de toekom stige omstandigheden vermoedelijk de kern van de geheele landbouw-politiek. Het beteekent, dat de voornaamste pro ducten van den landbouw tegen prijzen, welke voor het oogsten, of als het kan voor het moment van het zaaien, voorzoover het akkerbouw en tijdig van te voren voorzoover het de veeteeltproducten betreft, worden be kend gemaakt. De landbouwer weet dan voor welken prijs hij kan produceeren, in tegenstelling met vroeger. Zijn bedrijf is dan niet meer onderhevig aan ongeregelde wisselingen in het prijspeil. Het prijsrisico is het eenige risico, dat den landbouwer bij dit stelsel wordt afgenomen. De landbouwcrisismaatregelen, welke door hun tijdelijk karakter een onzekeren grond slag hadden, dienen te worden afgeschaft en vervangen door een doelbewuste land bouwpolitiek, of liever een doelbewuste economische politiek, waarvan een goede prijzenpolitiek een der belangrijkste onöer- deelen is. Na op de voordeelen van het systeem te hebben gewezen betoogde de heer Louwes, dat de handel in landbouwproducten geheel van ka rakter zal moeten veranderen. Hoe wel de handel zijn primaire en zeer belangrijke functie, n.L het brengen van producent naar consument, blijft behouden, wordt zijn taak veel geringer. De kleinhandelaar kan voor het overgroots deel in functie blijven. De groothandel zal voor een goed deel verdwijnen. Het vasteprijzenstefeel past geheel in een maatsfhappij met een geleide economie Men zal veel meer een voorraad-politiek moeten volgen, dan in het verteden het geval was. De organisatie zou betrekkelijk eenvou dig kunnen blijven en zou in de bestaande cirsis-organisatie mits aangepast een behoorlijken grondslag kunnen vinden. Ir. Louwes betoogde, dat het stelsel van de vaste prijzen een onderdeel is van een middel tot een groot doel en stelde vast* dat het middel om dit doel te bereiken als volgt is te bepalen: a) Een doelmatige en zoo goedkoop mo gelijke voeding der geheele bevolking; b) Afzet van de voor de directe voeding niet noodzakelijke producten, om daardoor ruilmiddelen voor andere levensbehoeften te verkrijgen; c) Het aanvoeren van voedingsmiddelen van buiten, die ons land niet opbrengt. Spr. gig hierop nader in. In geval de misère, welke na den vorigen oorlog ont stond, zich ook thans in den komenden vre destijd mocht herhalen, dient men het stel sel der vaste prijzen zeer zeker te accep teeren. Het land, dat de beste organisatie opbouwt, zal daarvan het meest profitee- ren. Bouwstreken beter dan het weidegebied. Het boekhoudbureau van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft van het boekjaar 1939/1940 de gemiddelde bedrijfs- uitkomsten gepubliceerd van 297 bedrijven in Noord-Holland en van 511 in Zuid-Hol land. Alle bedrijven zijn omgerekend als pachtbedrijven, zoodat de verkregen „netto opbrengst" het overschot aangeeft voor den boer als pachter. Dit overschot is het loon voor den boer, dat hij voor zijn arbeid cn risico, dus als bedrijfsleider, heeft verdiend. In de akkerbouw- en gemengde bedrijven was de netto-opbrengst per ha: Noord-Holland: Meerlanden Noord-Oostpolders Eilanden 132,63 94,39 44,78 Zuid-Holland: Hoeksche waard 117.60 Goeree en Overflakkee 104,30 Voorne, Putten en Rozenburg 94,40 IJsselmonde, Dordsche Waard 110,60 Rijn-, Delf- en Schiel. Droogmaken 139,90 Voor de weidebedrijven was de netto opbrengst per ha: Noord-Holland: Middengewest 72,18 Noordelijke Duinstreek 37,43 Noordel. West-Friesland 72,85 Meerlanden 75,71 Zuid-Holland: Alblasserwaard en Vijfheerenl. 32,13 Land van Gouda en Woerden 30,36 Krimpenerwaard 37,76 Noordel. klei- en veengebied 7,65 Delf- en Schieland 64,26 Westland 86,91 Rijnland 88,18 Uit de cijfers blijkt, dat de netto-op brengst in de weidestreken ongunstig af steekt bij die in de bouwstreken. In de zui vere akkerbouwbedrijven (Meerlanden, Hoeksche Waard, Goeree en Overflakkee, enz.) liggen de uitkomsten gemiddeld 50,- per hectare hooger dan het vorig jaar. De ze betere resultaten zijn grootendeels te verklaren door de buitengewoon goede oogsten van 1939, alsmede door de prijsver- hoogi"g van verschillende producten. De uitkomsten in de zuivere weidestre ken voor Zuid-Holland liggen slechts en kele guldens per ha. boven die van 1938/ 1939 De resultaten in de consumptiemelk- streken in Noord- en Zuid-Holland, te we ten het Westland, Rijnland en de Meerlan den zijn met een gemiddelde netto-op brengst, van 80,— per ha belangrijk be ter dan in 1938/1939. Het Hollandsche Landbouwweekblad, de uitkomsten besprekende concludeert: „De bouwbedrijven hebben een behoorlijk jaar gehad De toestand van de zuivere ve3- houdersstreken, speciaal de industriegebie den, het zelfkazcnd gebied van Zuid-Hol land en de Noordelijke Duinstreken van Noord-Holland moet allerbedroevendst wor den genoemd. Als een lage uitkomst van de gemengde streken valt o.m. nog het eiland Texel op, met een uitkomst van 44,78, dus belangrijk lager dan de uit komsten van de overige gemengde streken. Gemiddeld is de toestand momenteel van dien aard, dat een inderdaad grondige ver- hetering van eerder genoemde veehouders- bedrijven uiterst moeilijk zal zijn, aange zien op deze bedrijven, tengevolge van de maatregelen, welke thans moeten worden genomen, een sterk inventaris-verlies nlaats vindt, waardoor het haast onmogelijk Is door middel van betere prijsstellingen zoo danige opbrengsten te verkrijgen, dat zij gelijkwaardig aan die van de bouwbedrij ven kunnen worden genoemd. De commissie ter behartiging van de be langen van Nederlandsche ptfstduivenver1- zamelaars maakt bekend, dat: 1. alle postduiven, welke na 15 Mei 1940 geboren zijn en nog niet op de officieele gestempelde hoklijsten voorkomen, onver wijld moeten worden opgegeven aan deze commissie, met nauwkeurige omschrijving van serienummer. 2. hetzelfde moet geschieden met alle ou de duiven, die niet op de officieele gestem pelde hoklijsten voorkomen: 3. voor ongeringde duiven verplichte sluitringen worden verstrekt door1 het na tionaal verhond van Nederlandsche post- duivenh ouders; 4. van dit oogenblik af, alle soorten sier- duiven ter registratie moeten worden opge geven aan de commissie, met uitzondering evenwel van de volgende rassen: kropners. pauwstaarten, raadsheeren, tuimelaars met sokken en slenkers. Deze laatste vallen dus buiten de registratie. De politie te Hoogeveen heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van ze keren P. J. B., een goede bekende van po litie en Justitie. Eenigen tijd geleden werd te Hoogeveen ingebroken in een .sigarenwin kei, waarbij 150 gulden werd ontvreemd. Dezer dagen werd weer ingebroken, nu in de coöpèratie aldaar. De buit bedroeg 40 gulden. Uit de ma nier waarop de inbraken werden gepleegd, vatte de politie aanstonds verdenking op tegen B., doch daar deze in geen maanden in de omgeving was gesignaleerd, leek de ze verdenking aanvankelijk twijfelachtig. Het voortgezette onderzoek bracht even wel aan 't licht, dat B. zich sedert Paschen schuil had gehouden in een café te Hoo geveen. Dit huis werd nu omsingeld en toen B., aldus in het nauw gedreven, door een raam trachtte te ontvluchten, werd hij onder hevig verzet gearresteerd. Hij bekende de inbraak in de Coöperatie, doch wilde niet toegeven, dat hij ook in. het sigarenmagazijn zou hebben ingebroken. De man is op transport gesteld naar Assen. In zijn weermachtsbericht no. 195 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: De achtste dag van den strijd in het woes tijngebied aan het front van Cvrenaica is verloopen met een hardnekkigheid welke voor die van de voorafgaande dagen niets onderdeed. Ondanks het zeer slechte weer, heeft onze luchtmacht haar actie niet ge temperd en ging zij voort de troepen te steunen in hun verzet. Met haar formaties jagers en bommenwerpers heeft de lucht macht den vijand bestookt. Op zee hebben onze torpedovliegtuigen met twee torpedo's een kruiser van 6.000 ton getroffen, die Bardia gebombardeerd had. Vijf van onze vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Aan het Grieksche front was het rustig in den sector van het negende leger. In de gevechten van de laatste dagen hebben het regiment grenadiers en het regiment lan- ciers van Milaan zich bijzonder onderschei den. In Oost-Afrika, aan het front van de Soe dan, heerschte bedrijvigheid van patrouil les en van de artillerieën. Gisterochtend is een vijandelijk vliegtuig dat trachtte Dire- daoea te bombardeeren, door onze jagers neergeschoten. Tijdens een vijandelijken aanvalwaarvan melding gemaakt is in ons weermachtsbericht no. 191 heeft een van onze jachtvliegtuigen een vijandelijke machine van het type Wellesley brandend neergeschoten. Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Duitsche motortorpedobooten stieten in den nacht van 15 op 16 December bij een actie in het Kanaal op een sterkere forma tie van vijandelijke torpedobootjagers. Na een korte schermutseling verdwenen de vijandelijke strijdkrachten uit het gezicht. Onze motortorpedobooten keerden onbe schadigd op hun bases terug. Kapitaen-leutnant Kretzschmer, die zoo juist met zijn duikboot is teruggekeerd heeft, zooals reeds gemeld, op zijn tocht 34.935 ton vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht. In totaal heeft deze officier 252100 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Hij is de eerste duikboot kapitein, die boven de 250.000 ton is geko men. Tot de schepen die door zijn duik boot tot zinken zijn gebracht, behooren drie vijandelijke hulpkruisers en de Britsche torpedobootjager Darling. In den nacht van 15 op 16 December is Sheffield opnieuw en met waarneembaar succes door gevechtsformaties der lucht macht aangevallen. Ontploffingen en een groot aantal branden konden worden waar genomen. In den 'loop van den dag zijn tengevolge van het zeer mistige en nevelige weer slechts weinig vliegtuigen opgeste gen. In Londen en op andere plaatsen slaagde de luchtmacht er in verscheidene treffers te plaatsen op voor den oorlog be langrijke doelen, verkeerswerken en een troepenkamp Vijfhonderd kilometer ten westen van Ierland zijn twee vijandelijke koopvaardij schepen met bommen bestookt. Op het eene schip werd de stuurinrichting beschadigd, het andere werd zoo ernstig getroffen, dat het verloren geacht moet worden. In den nacht van 16 op 17 December zijn Britsche vliegtuigen alleen boven West en Zuidwest-Duitschland verschenen. Te Mannheim werd door explosieve en brand bommen schade aangericht onder meer aan het slot en een ziekenhuis. In een andere stad werd eveneens een ziekenhuis door bommen getroffen. De beperking der pro ductie in twee fabrjeksinstallatigs is on aanzienlijk. Onder de burgerbevolking zijn tien dooden te betreuren, vijftig personen werden gewond. Een Bristol-Blenheim en een Spitfire zijn door luchtdoelgeschut neergeschoten. Ja gers hebben een vijandelijke versperrings ballon vernietigd. De Duitsche luchtmacht heeft geen verliezen geleden". De Scandinavische correspondent van de N.R.Crt. schrijft: ppn Kort geleden is er in Dane™a'VHr verbod uitgevaardigd voor de bereid ig andere dan magere kaas en voor den \e koop van slagroom, zulks met het d een hoogere boterproductie te komen, opdat de export uitgebreid kon worden, waarde hiervoor was, dat de melkpiod ongeveer constant bleef. Dit schijnt, a'du Landhmgsraadets Meddelelser, de laats weken het geval geweest te zijn en m de laatste week heeft, ten deele tchgevolgc van de botorrantsoenecring, het kwantum boter, dat voor uitvoer beschikbaar was, een belangrijke stijging ondergaan. Ondanks de verhooging van de prijzen voor exportvee is de aanvoer van rundvee de laatste week niet bijzonder groot ge weest. Het orgaan acht het verrassend, dat de aanvoer niet krachtiger gestegen is, om dat de nu vastgestelde prijzen voor de heele stal-periode gelden en de veestapel op de meeste boederijen ongetwijfeld nog veel te groot is in verhouding tot de beschikbare hoeveelheden voer. De melkproductie in Denemarken was in September volgens nu beschikbare gege vens ongeveer 25 pet. lager dan verleden jaar en men rekent er mee. dat de boter productie een vrijwel even groote daling heeft ondergaan. Met inbegrip van het le vend geëxporteerde vee was de vleeschpro- ductie in September bijna het dubbele van die in September 1939. De productie van eieren was in September, vergeleken met September van het vorige jaar reeds 37 pet. gedaald en na de krachtige reductie van den pluimveestapel in October en November zal die nu niet meer dan 50 pet. bedragen. Blijkens de resultaten van de begin No vember ondernomen telling van den rund veestapel was deze in vier maanden Juli t.m. October met 245.000 stuks verminderd en wel met 78.000 koeien. 78.000 kalveren, 71.000 vaarzen, 12.000 ossen en 6000 stieren. United Press meldt uit Londen, dat de eerste lord der admiraliteit en chef van den staf der Britsche marine, admiraal Sir Dudley Pound, binnenkort door den com mandant van de Britsche vloot in de Mid- deüandsche zee, vice-admiraal Browne-Cun- ningham vervangen zal worden. De noodlanding van een Grieksch vliegtuig te Monastir. In een Grieksch bombardementsvliegtuig dat door Zuid-slavische jagers tot een lan ding te Monastir (Joego Slavië) werd ge dwongen, zijn talrijke in het Albaneesch gestelde vlugschriften gevonden, waarin het Albaneesche volk werd opgezet tot een opstand tegen de Italianen. Het Roemeensche blad Curentul wijst in een artikel over de betrekkingen tussrhen Griekenland en Albanië op de nutteloosheid der huidige pogingen van de Atheensche propaganda jegens de Albaneezen. De Al- baneezen herinneren er aan, dat Grieken land steeds alles in het werk heeft gesteld om de Albaneezen te onderwerpen en in den toestand van slavernij te brengen. De nieuwe kaart van Europa, die door de as- mogendheden op rechtvaardige wijze zal worden ingericht, zal ook aan den haat en de vijandigheid van de Grieken jegens de Albaneezen een eind maken. Groot-Brittanië heeft zoo meldt de Amerikaansche scheepsradio den ver vallenden termijn van rente en aflossing op zijn oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten niet voldaan Wel heeft de onder staatssecretaris van het Britsche departe ment van financiën, Phillips, de gegevens omtrent de Britsche financieele hulpbron nen aan minister Morgentbau voorgelegd. MOELIJKHEDEN BIJ DE UITKEE- RINGEN UIT DE WERKLOOZEN- KASSEN. Dezen zomer is aan de]gemeentebesturen medegedeeld, dat leden van werkloozenkas- sen, dié zonder de volgens de z.g. „ontslag verordening" vereischte vergunning van de Arbeidsinspectie worden ontslagen, geen uitkeering uit de Werkloozenkas mogen ontvangen. Tengevolge van enkele rechter lijke uitspraken is nu twijfel gerezen ten aanzien van de vraag, of de ontslagveror dening van toepassing is op ondernemingen 'n deru landbouw. Tn verband hiermede komt net voor. dat werkgevers in den landbouw arbeiders ontslaan, zonder dat zij daarvoor vergunning hebben verkregen. Zoolang hedoelde twijfel blijft bestaan aldus heeft nu bet departement van Socia le Zaken aan rte gemeentebesturen mede gedeeld is het ongewenscht. dat zooda nige arbeiders geen uitkeering uit hun werkloozenkas zouden kunnen genieten. Daarom is bepaald, dat voorloopig aan landarbeiders, leden van werkloozenkasser voor landarbeiders, die zonder vergunftinn van de Arbeidsinspectie worden ontslagen niettemin uitkeering uit de werkloozenkas mag word«n verstrekt, indien hun geen werk kam worden aangeboden en zij voor uitkeering ook overigens in aanmerking komen. Door middel van ontslagbewijzen zal moeten worden vastgesteld, of ontslag inderdaad verleend is. Een andere kwestie, welke in vrij wel alle plattelandsgemeenten moei lijkheden oplevert is de vraag, of werklooze landarbeiders, die gewei gerd hebben of nog weigeren arbeid in Duiischland te aanvaarden, thans voor uitkeering uit de werkloozcn- kassen in aanmerking kunnen ko men. Het departement van sociale zaken beeft dienaangaande nu bo- naald, dat leden van de werkloozen- kassen der iandarbeidersbonden, die in den loop v. dezen zomer geweigerd hebben en hun aangeboden arbeid ;n Duitschland te aanvaarden en daarna vrij geregeld hier te lande 'lebben gewerkt, thans in het alge- neen uitkeering uit de werkloozen kas hebben ontvangen, mits zij than liet opnieuw een aanbod als boven bedoeld afwijzen. Zeer vele arbeiders maken nu bezwaar ich bereid te verklaren arbeid in Duits ch- and te aanvaarden en zich in verband daar nee aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Voor vele z.g. bonafide, land en tuinarbeiders is dat bezwaar ook volko men begrijpelijk. Immers zij kunnen als re gel 35 d 45 weken per jaar in den Neder- landschen landbouw arbeid vinden. Alleen niet in de. wintermaanden. De landbouwers in ons land hebben in de overige aijden van het jaar deze arbeidskrachten noodig. Voorgaande jaren reeds, maar vooral het komende jaar als ons land zeker behoefte zal hebben aan de grootst mogelijke inten siviteit van den landbouw. Het feit. dat d" werkloozen kassen der iandarbeidersbon den z.g. seizoenkassen zijn, slechts uitkee ring mogen doen in hef tijdvak 1 Decem ber tot 1 Mei en dan nog maar gedurende 6 a 7 weken, wijst ook in die richting. Wat gebeurt nu echter? Tn vele gemeenten wordt aan iederen land- en fuinarbeider, ook de groote groep der bonafide land- en tuinarbeiders, die om voormelde redenen terecht bezwaar maken tegen de gevraagde bereidverklaring, het stempelen voor de werkloozenkas en dus het doen van uitkeering door de kashestu- ren geweigerd. Deze weigering wekt natuur 'uk groote ontstemming. De reeds ontstane en nog dreigende moeilijkheden zouden kun nen worden opgelost, indien het stempelen w V-% ','!tk0';rincren konrt,,n doorgaan tof het tijdstip dat aanvaarding van aangebo den arbeid in Duitschland daadwerkelijk werd geweigerd. Bovendien is het gewenscht te groote groen van z.g. losvaste |and- en mnarbetders. die alleen in de wintermman en in ons land geen werk kunnen vinden van arbeid ,n Duitschland vrij te stellen WpI schreven reeds: onze landbouw behoeft den'wüiter, beschikbaar zijn. n°B alleen ln gastvrijheid duur betaald. Een heer, ergens woonachtig in Den Haag was Maandagmiddag alleen thuis. Het koude weer trok hem niet erg aan om een wande, ling te maken, doch in een fauteuil bij de warme kachel gezeten verveelde hij zich toch ook. Maar zie, er zou afwisseling komen in deze eenzaamheid. Er werd n.l. gebeld. De heer des huizes deed open en daar stonden twee lieftallige dames op de stoep. Oogen- schijnlijk leken het moeder en dochter te zijn, die koopwaar aan den man trachtten te 'brengen. De eenzame thuisblijver zeide echter niets noodig te hebben, waarop een van de dames vroeg of de koffie misschien klaar was. De heer die blijkbaar zin voor vrouwelijk schoon bezat en zooals ge- zegd zich verveelde, noodigde de beide vrouwen in de warme huiskamer en inder daad deed men zich even later te goed aan dampende koffie. De conversatie vlotte uit stekend en daarbij zeide de. oudste van het tweetal, goed de toekomst te kunnen voor- spellen uit de lijnen van de hand. De gast heer onderwierp zich aan een voorspelling, waarbij de vrouw zeide, dat hij zijn porte- monnaie moest nemen en één cent in hel voorste vakje moest deponeeren... Aldus geschiedde. Hierop wikkelde de dame de portemonaie in een stuk papier, waarna zij, na met het voorwerp eenige manipulaties te hebben uitgevoerd, hem weer aan den eigenaar teruggaf, met de mededeeling: „Nu ■moet u er de eerste negen dagen niet meer in kijken". De heèr, die door het geheimzin nige gedoe kennelijk onder den indruk was gekomen, beloofde zulks, waarop de conver satie werd voortgezet. Na een half uurtje besloten de gasten weer eens op te stappen, waarna de heer des huizes, weer in de een zaamheid alleen gelaten, toch besloot zijn portemonnaie eens aan een nadere beschou wing te onderwerpen. Hoe groot was echter de disillusie, toen bij het openen bleek, dat een briefje van f 10.— spoorloos was verdwe nen. Alleen de cent in het voorste vakje was nog in de portemonnaie achtergeble venDe gastvrije heer had met handige bedriegsters te doen gehad. Het lijnzaadkaf kan men onderscheiden in bolkaf, blaarkaf en gemengd kaf. Bij de ouderwetsche behandeling van lijnzaad (vlaszaad) wordt het vlas eerst gerepeld. Hierdoor worden de vruchtdoosen of bollen van de vlasplant afgetrokken, gelijktijdig krijgt men hierbij kelkblaadjes, bladeren van stengel en stukjes stengel. Uit dit mengsel worden door een wanmolen de vruchtdoosen van de andere deelen afgezonderd. Deze laatste vormen het blaar- of zwartkaf. De bollen worden nu getrapt om de vruehtdoos stuk te maken, waarbij de lijn zaad j es uit de bokken vallen. Dat wordt de massa opnieuw gewand, om het lijnzaad van de stukken der vruchtdoos af te zonderen. De afgeblazen stukjes vruchtdoos vormen het bol- of witkaf. Bij machinale vlasbewerking worden de bollen niet van de andere bestanddeelen af gezonderd, daar ze al stuk gedrukt zijn. De liinzaadjes worden door een wanmolen ge scheiden van de rest. De rest bestaat in dit geval dus uit stukjes van de vrucht doos. blaadjes van de stengels en kelkblaad jes. Dit alles te samen vormt het gemengde kaf. Wat de voedingswaarde betreft, deze is van blaarkaf het hoogst, en van bolkaf het laagst, terwijl die van gemengd kaf er tus- scben in ligt. Prof. Dr. Max. Kling geeft in het boek „die Handelsfuttermittel" voor lijnzaadkaf het volgende gehalte op: verteerbaar eiwit zetmeelwaarde 1.0 17.7 Volgens hem is het gehalte aan zand soms vrij hoog. Hij geeft op 0—9.3%. Tn de hierboven genoemde liinzaadkafsoor ten, bevindt zich altijd eenig licht lijnzaad, dat uit onrijpe, verschrompelde lijnzaadjes bestaat. Is bet percentage daarvan groot, dan is de zetmeelwaarde „weieens" de helft hooger dan van haverstroo, dus i 34 Het Centraal Veevoederbureau geeft als gehalte liet, gemiddelde van de in Neder land onderzochte monsters op. Dit bedraagt: droge vert. ruw vert. werk. zetmeel smf eiwit eiwit waarde 85 1.3 1.0 18 Dit gehalte staat dus in tusschen ha ver- en zomergerststroo. Hoewel dit voer heel goed bruik baar is, en het gebruik als veevoer dan ook toe te juichen is, moet niet uit het oog verloren worden, dat, het een ruwvoedermiddel en geen krachtvoer is. Wanneer men hier dan ook prijzen voor hetaalt. die met het gemengde krarhtvoer overeen komen, dan is dit natuurlijk veel te duur. Veel beter kan men het vergelijken met andere kafsoorten, bijv. roggekaf. Dit bevat: droge vert. ruw vert. werk. zetmeel stof eiwit eiwit waarde 85.7 1.1 0,7 22 De zetmeelwaarde hiervan is wat hooger, het eiwitgehalte iets lager. Van de kafsoor ten wordt aangeraden niet meer dan een naar kg. per dag per dier te voeren. Of men van lijnzaadkaf aanmerkelijk grootere hoe veelheden kan voeren, is ons niet hekend. Het lijnzaadkaf wordt door do aangename 'puk eraap door hot voo cogctcn, terwijl de «renalten aan kalk- en itaflforamur wat hooger zijn dan in de andere kafsoorten. Het NoordhollandSfih Veevoederbureau Landbouwhuis, Alkmaar. Alkmaar, 14 December 1940.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6