Amerikaansche hulp aan Engeland Hevige oppositie in het Congres verwacht Winterhulp Nederland De Amerikaansche schepen vnor Engeland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER in Zweden Verduisteren 5.28 uur Distributie van bouwmaterialen Een nacht door wolven belegerd Punten textielkaart verloopen DROOGMAKING VAN DEN N O. POLDER KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 19 DECEMBER 1940 68e JAARG.No. 9111 Roosevelt wil wapenen en vliegtuigen aan Brittannië ten gebruike afstaan Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.47 uur Contingenteering van de consumptiemelk voorloopig stopgezet Koffie- en theedistributie Pauselijke geschenken aan krijgsgevangenen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder In een Dinsdag gehouden persconferentie heeft president Roosevelt zich uitgesproken over de kwestie der Amerikaansche hulp verleening aan Engeland. Roosevelt gaf als zijn meening t« kennen, dat een versterking der mi litaire macht van Engeland tevens de beste verdediging vormt voor de Ver. Staten. In dit verband betoogde hij opnieuw, dat voor de Amerikaansche defensie een toene ming der productie zoowel op de scheeps werven als in de wapenfabrieken van de grootste beteekenis is. De orders uit Enge land, aldus de president, zijn daarom zoo belangrijk, omdat zij mede tot deze produc testijging bijdragen. Banaal noemdeRoo sevelt de voorstellen <jm de Jobnson-wet en de neutraliteitswet te veranderen en Enge land credieten te verleenen. Bapaal .noemde hij het ook, Engeland een som gelds ten ge schenke te geven, en de Amerikaansche belastingbetalers daarvoor te laten opko men. Er zijn andere wegen en middelen en deze worden thans onderzocht. Roosevelt zelf zweeft het volgen de voor den geest: Men zou de toekomstige Engelsche orders kunnen overnemen en ze in Amerikaansche orders veranderen. Zijn de bestelde goederen gereed, dan zou men ze naar Engeland kun nen sturen en ze den Engelschen ófwel uitleenen ófwel oder hypo theek verkoopen. Na afloop van den oorlog zal' Engeland aan Amerika geen leeningen behoeven terug te betalen, doch uitsluitend goederen tegen goederen behoeven uit te wis selen. Dat geldt zoowel voor koop vaardijschepen als voor oorlogsma teriaal. Op de vraag wie het eigendomsrecht over de naar Engeland gestuurde schepen en oorlogsmateriaal zal hebben, antwoordde Roosevelt, dat deze eigendomskwestie een juridische spitsvondigheid is, die hem niet interesseert. Toen iemand er op wees, dat de door hem voorgestelde methode de Ver- eenigde Staten eventueel in nog sterkere mate bij den oorlog kan betrekken, ant woordde de president, dat dit niet het ge val zal zijn, aangezien hij slechts wil voort zetten hetgeen Amerika thans reeds doet, h.1. Engeland naar beste vermogen met oorlogsmateraal helpen. Evenwel moet hij voor zijn methode de toestemming zien te krijgen van het congres, dat vooral zijn goedkeuring moet hechten aan het uittrek ken van de middelen welke noodig zijn om nieuwe fabrieken en werven te bouwen. Op de vraag, of de Vereenigde Staten goederen op Amerikaansche schepen naar Engeland zullen zenden, antwoordde Roosevelt, dat zijn antwoord ontkennend luidt, indien men bedoelt, dat schepen onder Amerikaansche vlag en met Amerikaansche bemanning naar Engeland zullen varen. Uit de uitlatingen van verscheidene leden van het Congres valt op te maken, aldus U. P.. dat men heftige debatten moet verwachten, indien Roosevelt in Januari wetgevende maatregelen voorstelt ten aanzien van het door hem beraamde uitlee nen van oorlogsmaterieel der Ver eenigde Staten aan Engeland, of indien de president daarvoor gelden ter beschikking wil stellen. Roosevelt. die daarbiï denkt aan alle mo gelijke soorten oorlogsmateriaal, met uit zondering van oorlogsschepen, heeft ver klaard. dat hij verwachtte, dat het gevaar voor de Vereenigde Staten om in den oorlog te worden verwikkeld, door zulke maatrege len niet zal worden vergroot. Tot dusver hebben de democratische afge vaardigde Bloom en de democratische Sena tor Milton blijk gegeven van hun instem ming met het plan van den president. De democratische senator Holt noemde het voorstel van Roosevelt daarentegen een uit vlucht. In politieke kringen wordt er overi gens op gewezen, dat de president zich nog niet heeft vastgelegd, maar alleen heeft verklaard, dat men op deze wijze te werk zou kunnen gaan. Toch acht men het waar schijnlijk, dat zulk een voorstel bij het Con gres zal worden ingediend, indien het plan geen ongunstigen indruk heeft gemaakt op da openbare meening. Naast dit plan van Roosevelt is de ver strekking van een e-ventueele leening aan Engeland nog steeds het onderwerp van de gesprekken. De democratische senator Van- nuis heeft verklaard, dat hij het onmogelijk acht de toestemming van den Senaat te vra" gen voor een verandering van de Johnson Act, waardoor het verstrekken van leenin gen aan de staten, die hun schulden uit den Wereldoorlog niet betalen, wordt ver boden. Fantastisch! De voorzitter van het pas opgerichte co mité tegen deelneming van de V.S. aan den oorlog, Verne Marshall, heeft Roosevelts nieuwe actie voor hulp aan Engeland als fan tastisch gequalificeerd. Op een persconfe rentie deelde hij mede, dat Lindbergh zijn medewerking aan het comité toegezegd heeft. Van alle fantastische financieele voorstel len, zoo zei Marshall, die Washington de laat ste jaren heeft gedaan, valt er geen te ver gelijken met het plan van Roosevelt, dat het Amerikaansche volk zou verplichten van nu af Engelands oorlog te financieren. Nog „on gelooflijker" is de bewering van den presi dent dat zijn plan financiering van den En gelschen oorlog zonder opheffing van neutra liteitswet of Johnson-act mogelijk maakt. Roosevelts voorstel, aldus Marshall, heeft de strekking dat het congres een wet moet aan nemen. die Roosevelt machtigt iets te doen wat niemand anders zou durven zoo lang de genoemde wetten van kracht zijn. Roosevelt eischt inderdaad wel de absolute autoriteit van een dictator. De Amerikaansche vliegtuig productie. De New York Post houdt zich bezig met de productie van de Amerikaansche lucht vaartindustrie, welke productie onvoldoen de is ter bevrediging van de Amerikaansche en daarenboven ook de Engelsche behoeften Het blad verwijst naar een uitlating van generaal-majoor Channy van de Amerikaan sche luchtmacht, die onlangs teruggekeerd is van een reis ter bezichtiging van het En gelsche luchtwapen. Deze zeidc, dat Enge land terstond 5000 Amerikaansche bommen werpers noodig heeft om de krijgskans te doen keeren. Volgens het blad kon de De- cember-productie van de V.S. niet eens de Engelsche behoeften bevredigen. Het Zweedsche telegraafagent- schap T.T. publiceert bijzonderhe den omtrent de oorzaak van een brand te Karlskoga. De brand zou zijn ontstaan door een ontploffing in een trotylketel. Na ongeveer 20 minuten ontplofte het overige in het gebouw aanwezige trotyl. De brand kon zich daardoor uitbreiden over de werkplaatsen en zekere magazij nen en droogkamers, hetgeen met razende snelheid geschiedde. In to taal zouden twintig gebouwen vol komen in de asch zijn gelegd en een groot aantal zwaar zijn beschadigd. Volgens hetgeen tot dusverre kon worden vastgesteld worden drie personen vermist, terwijl twee doo- den gevonden zijn. De ontploffingsramp te Karlskoga heeft in geheel Zweden diepen indruk gemaakt. De omvang van de schade in dit centrum der wapenfabrieken van Bofors is nog steeds niet te overzien. Eerst te midder nacht was men er in geslaagd den brand te localiseeren. Het vuur woedt echter nog steeds in de ruïnes, waar men niet kan binnendringen, omdat voor nieuwe ont ploffingen wordt gevreesd. De brandweer houdt zich nog altijd gereed om zoo noodig in te grijpen. Een nauwkeurig onderzoek naar de oor zaak van de ramp kan nog niet worden in gesteld. Evenmin kan met zekerheid ge zegd worden, hoeveel slachtoffers er zijn. Het is zeer moeilijk dit na te gaan, door dat bijna 2000 menschen, die in de omge ving der kruitfabrieken wonen, geëvacueerd zijn of de wijk hebben genomen. Tot dus verre zijn er vijf lijken gevonden en veer tig gewonden zijn naar de ziekenhuizen overgebracht. Ooggetuigen meenen gezien te hebben, dat arbeiders uit de brandende fabriek naar het dak waren gevlucht, dat kort daarna in de lucht vloog. Bijzonder tragisch is het lot van den hoofdingenieur Otterdahl, die zich bij de reddingspogingen moedig gedroeg en zoo ernstig aan de oogen ge kwetst werd, dat hij waarschijnlijk blind zal blijven. De fabriek, de vroegere Nobel fabrieken, behoort tot het concern van Bofors. Op het terrein staan niet minder dan 350 gebou wen. Het concern Bofors omvat wapenfa brieken, kruitfabrieken, hoogovens, staal fabrieken, gieterijen, chemisch technische en verfstoffenfabrieken. De Staatscourant bevatte gisteren de Wij ziging Bouwmaterialenbeschlkking 1939 no. 1, waarin bouwmaterialen worden aan gewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der wet. EEN PERSOONLIJK WOORD VAN DEN PROVINCIALEN DIRECTEUR VAN NOORD HOLLAND TOT DE INGEZETENEN VAN DIT GEWEST. In vollen gang zijn thans de voorberei dingen voor de tweede Winterhulp-collecte, welke zal worden gehouden op 27 en 28 De cember a.s. De resultaten, welke de eerste inzameling heeft opgeleverd, zijn stellig niet onbevredigend geweest. Dat de Provincie Noordholland bij deze eerste inzamelingsac tie, ook verhoudingsgewijs aan de spits heeft gestaan, moet allen, die in dit gewest voor de Winterhulp werkzaam zijn, tot groote voldoening stemmen. Dit gunstige resultaat is, behalve aan den gestagen arbeid van de plaatselijke Directeuren en hun staf van onmiddellijke medewerkers, te danken aan de wijze, waarop de collectanten in alle ge meenten zich voor het welslagen van de in zameling hebben ingezet. Ik breng hen daarvoor gaarne hulde en dank. waarbij ik de verwachting moge uitspreken, dat zij ook hij de volgende inzamelingen hun beste krachten aan dezen socialen arbeid zullen willen geven. Doch niet alleen op hen, ook op de overi ge ingezetenen der provincie doe ik een ernstig beroep. Tk weet het,, de omstandig heden zijn moeilijk en vrijwel niemand ont komt, ook in materieel opzicht, aan den druk der tijden, doch juist deze moeilijke omstandigheden zijn oorzaak, dat onder de bevolking nog grootere groepen dan voor heen in een toestand van noodlijdendheid verkoeren en als gevolg daarvan van elk Mr. A. J. BACKER. (Foto archief). sprankje van levensvreugde zijn verstoken. Laten daarom allen, die iets al is het mogelijkerwijs nog zoo weinig voor hun minderbedeelde landgenooten op zij kunnen leggen, door het brengen van het offer, waar toe zij in staat zijn, getuigenis afleggen van hun eensgezinden wil, om de maatschappe lijke nooden, die thans hier te lande heer- schen en deze nooden zijn niet gering gezamenlijk te lenigen. Indien op deze wijze het saamhoorigheids- gevoel ten opzichte van de Nederlanders on derling en het besef van verantwoordelijk heid van den eenen Nederlander tegenover zijn landgenooten tot uiting zouden kunnen komen, zou hiermede de aanwezigheid van een levende volkskracht in onze natie op de beste wijze in positieven zin worden gede monstreerd. A. J. Backer, Prov. Dir. voor N.-Holland van „Winterhulp Nederland." Het Gironummer van het Provinciaal Bureau is: 395800. Een jong Roemeensch onderofficier uit Jassy is in de nabijheid van Hanoesjt tijdens een sneeuwstorm door zes wolven aangeval len. Hij wierp den dieren een tasch met etens waren voor, waardoor hij tijd kon winnen om in een boom te klimmen. Den geheelen nacht moest hij in dezen boom doorbrengen. Pas des ochtends kwam er hulp opdagen. Met knuppels gewapende boeren, konden na een langdurig gevecht de hongerige wolven ver drijven. Ter beschutting van het gemeentemuseum te Mj megen tegen eventueel brandgevaar wordt de zolder van een dikke cementlaag voorzien. (Foto Gelderland) Men vestigt onze aandacht op het s feit, dat de op 1 Februari a.s. nog niet gebruikte punten van de thans ioopende textielkaart op dien datum ongeldig worden. Het bestnnr van de Noordhollandsche Consumptiemelkvereeniging verzoekt ons te berichten, dat van het betreflende Re- geeringsbureau een mededeeling is ont vangen, waardoor de door bovengenoemde vereeniging onder den invloed van Den Haag genomen maatregelen ten aanzien van de contingenteering der consumptie- melk tot 80 tot nader order kunnen wor den opgeschort. Het publiek zal derhalve vanat heden weer de gewenschte hoeveelheid melk van den melkverkooper kunnen betrekken. Omstreeks 1 Januari a.s. wordt met de bemaling begonnen. Blijkens het driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken werd de-ar beid aan de indijking en droogmaking van den N.O.-polder zeer krachtig voortgezet, waarbij het gelukte een gedeelte van de ten gevolge van den oorlogstoestand in Mei en Juni ontstane vertraging in te halen. Ten ein de de werken volgens het vastgestelde pro gramma, waarbij omstreeks 1 Januari 1941 met de bemaling zou worden aangevangen te kunnen voltooien, zal dit krachtige tempo nog gedurende eenige maanden moeten kun nen worden gehandhaafd. In bedrijf waren 29 baggermolens. 22 zui gers, 16 kranen. 43 elevatorbakken, 107 on der- en oplossers, 70 zolderbakken en 125 twoten. BON „18" TOT EN MET 31 JANUARI 1941. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van Zaterdag 21 De cember to en met Vrijdag 31 Janu ari a.s. de met „18* genummerde bon van het algemeen distributie- bonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. De New York Daily News verklaart in ree- derskringen te Washington te hebben verno men, dat de Amerikaansche regeering voor nemens is, na afkondiging van een uitzonde ringstoestand vijftig moderne schepen van Amerikaansche lijnen op te eischen en ter be schikking van Engeland te stellen. Wanneer die uitzonderingstoestand zou worden afgekondigd, was nog niet bekend, doch men had den reeders reeds medegedeeld op welke schepen men het oog had laten val len. De reeders werden bij de keuze in het ge heel niet geraadpleegd en protesteeren thans te Washington heftig tegen het wegnemen van hun beste schepen. Het voornemen van den Paus om aan alle krijgsgevangenen in de verschillende oorlog voerende landen een Kerstgeschenk te geven, blijkt onuitvoerbaar. De technische moeilijk heden zijn te groot. In VaRra^'u-ingen ver luidt, dat de Paus zich er toe -il moeten be perken geschenken uit te deelen aan de in Italië geinterneerde krijgsgevangenen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1