Er is wel vleesch in AMSTERDAM 400.000 Volksduitschers uit Oost-Europa verhuisd Poolschc arbeidskrachten in Duitschland Eigenaardige ziekte op Britsche vliegvelden Bakkersknecht had moeten zwygen Aato op den treia gebotst Amsterdam behoudt zijn historische monumenten. Het perceel Oudo Schans 39 een der fraaiste historisch# geveltjes van de hoofdstad, zal door restauratie voor het nageslacht bewaard blijven (Foto Pax-Holland) >DE LUCHTAANVAL OP MILAAN. Bij den vijandelijken luchtaanval op Mi laan, in den nacht van Woensdag op Don derdag is een 18-jarig meisje gedood. Twaalf menschen, onder wie vier vrouwen, werden, gewond. Op het plein voor den Dom te Munchen worden de hooge lantaarns ge controleerd, die anders het groote straatoppervlak verlichten, doch thans in overeenstemming zijn gebracht met de bepalingen, welke verduistering voorschrijven (Foto Weltbild) leidde gisternamiddag tot een aardig suc ces. De betreffende slager weck van het bovenomschreven systeem af door aan een dame, die bij hem fn den winkel kwam, een stuk spek van tien pond af te leveren. Zij betaalde er met alle pleizier f 16.50 voor! Toen zij met de keurig ingepakte homp spek onder haar arm de winkel verliet, gre pen de controleur en de rechercheur onmid dellijk in. Bij het hooren van het woord „Politie" schrok zij wel zoo dat zij zonder dralen bekende het spek zonder bon en voor f 1.65 per pond te hebben gekocht. Aan die bekentenis hadden de ambtena ren voldoende houvast om tegen den knoei enden slager op te treden. Uit de voor menschen zonder geld totaal uitverkochte winkel sleepten de ambtenaren naar schatting 1500 pond spek en nog een tweehonderd pond geconserveerde vleesch- waren weg! Al de in beslag genomen vleeschwaren zijn naar het politiebureau in de Marnix- straat gebracht, in welk bureau de slager voorloopig is opgesloten. Tegen hem zal een serie verbalen worden opgemaakt wegens prijsopdrijving en aflevering van vleesch- waren zonder bon, waarna hij ter beschik king van de justitie wordt gesteld. Bii zijn aanhouding trachtte hij het te genover de ambtenaren te doen voorkomen alsof hij zich bij de verrekening van die tien ponden spek vergist had. Voor de tien pond zou hij de prijs van tien kilo hebben gerekend, een kleine vergissing Hij werd natuurlijk niet geloofd. Het is wel aan te nemen datr niet alleen in Am- stedam zulke toestanden heersehen. Waar noodig dient de politie ook zeker elders in te grijpen en--, het publiek mede te werken. De uit Engeland verspreide voorstellingen van zaken en geruchten over incidenten en opstanden, die in ltaliaansch Oost-Afrika (Abessinië) steeds meer om zich heen zou den grijpen, worden van bevoegde Itali&an- sche zijde tegengesproken. Als resultaat van de Duitsche maatregelen zijn sedert eind 1939. toen met de uitvoering ervan werd begonnen, reeds meer dan 300.000 volksduitschers uit Oost-Europa naar het Duitsche rijksgebied teruggekeerd. Te zamen met de ongeveer 40.000 personen uit Litauen, waarvan de verhuizing wordt voor bereid. zal waarschijnlijk het totale ^aantal geëmigreerde Duitsehers tot ongeveer 457.000 stijgen. Uit dit cijfer blijkt, dat de verhuizing van volksduitsche groepen uit het oosten naar het Duitsche rijksgebied nar omvang en vorm een gebeurtenis vormt die in de Europeesche geschiedenis wel zon der weerga is. De terugkeer der honderd duizenden voltrok zich in het geweldige ge bied van de Oostzee tot de Zwarte Zee. De teruggekeerden zijn afkomstig uit Estland Letland, Polen. Bessarabië, de Boekowina en de Dobroedsja, terwijl ten aanzien van de voormalige Litausehe gebieden nog diploma tieke onderhandelingen worden gevoerd. Er wordt van Duitsche zijde nog op gewezen, dat in al de genoemde gebieden alle opge roepen Duitsehers. afgezien van enkele ge ringe uitzonderingen, naar het Duitsche rijk teruggekeerd zijn. Reeds 340.000 daarheen. Het is voor de- opsporingsambtena ren uiteraard zeer moeilijk om aan dezen onrechtvaardigen toestand ra dicaal een einde te maken. De slager, die er de voorkeur aan geeft om in de eerste plaats zijn klanten te hel pen, is pas strafbaar, wanneer bij de afleve ring van het vleesch een overschrijding van den vastgestelden maximumprijs kan wor den geconstateerd. En die aflevering ge schiedt niet in den winkel, maar in de wo ning van den telefonisch bestellenden klant. Die kan het wel missen en blij met het vleesch-dat-niemand-krijgen-kan, zal hij er niet aan denken om de politie er bij te halen, wanneer hij de slagersrekening inclusief het extraatje uit ruime beurs betaalt. Voor de slagers, die aldus hun klanten be dienen, geldt bovendien he* waarachtig nog wel aanvaardbare excuus, dat het hun van daag den dag óók niet voor de wind -gaat. „Als het aan ons lag, hadden wij ook lie ver een zaak vol menschen, die wij naar wensch konden bedienen. Bedrogenen klaagden. Gisternamiddag hebben een controleur van den Crisis-Controledienst en een rechercheur van politie igegrepen bij jen slager in Am sterdam-Zuid, die al dagen achtereen voor den kleinen man niet te koop had. De klanten, die niets konden krijgen, voel den ziqh bedrogen en liepén naar de poli tie. Het gevolg was, dat de slagerij onafge broken in het oog werd gehouden door el kaar aflossende rechercheurs. Die bewaking Waar het hout der manden groeit D# tijd is weer aangebroken, dat de hoog opgegroeide twijgen moeten worde" afgehakt (Foto Het Zuicfen) Slagers sluiten hnn winkel en verkoopen boven maximumpiiljs. POLITIE GRIJPT IN. Daar is met de Vleesch-dlstributie Iets niet in orde, zegt het Vk. Voor de menschen met een smalle beurs is er vleesch noch vet ver krijgbaar. De slagers hebben de gor dijnen achter hun deur- en winkel ruiten dichtgetrokken en aan de ge sloten winkeldeur een bordje gehan gen met een opschrift, waaruit al leen naïeve voorbijgangers opmaken, dat er „heden geen vleesch" zou zijn. Maar iedereen weet, dat er wel vleesch verkrijgbaar is. Voor de beter gesitueerde klanten, die hun bestelling telefonisch opge ven, en er hoegenaamd geen bezwaar tegen hebben om een paar kwartjes meer te betalen. Op hun stilzwijgen kan de vleeschleverancier staat ma- kent In Burgers Dierenpark te Arnhem. Een genoegelijk onderhoud tusschen zeehond en beren- jeugd, dat van de jongste zijde met enthousiasme gevoerd wordt (Foto Schimmelpenning!,) Op een in Krakau gehouden vergadering der arbeidsbureaux van het gouvernement- eeneraal is in een overzicht over 1910 me degedeeld, dat door de twintig arheids- bureaux tot einde September in totaal 340.000 Poolsche arbeiders naar Duitsch land zijn gezonden. Deze Poolsche arbei ders zijn niet alleen te werk gesteld in den landbouw, maar hebben ook in grooten sretale werk kunnen vinden in nijverheids- bedrijven Ook is den Poolsehen abbeiders de mogelijkheid geboden spaargelden te sturen naar hun in het gouvernement-ge neraal wonende familieleden. Bovendien zun in gevallen van behoeftigheid aart de gezinnen der arbeiders ondersteuntn-gen ver leend. die tot dusver in totaal een bedrag van ruim acht millioen zïotv hebben be- reikt. In het Stedelijk Museum te Amsterdam opent Zaterdag a s. de Vereeniging van Nederlandsche Beeldende Kunstenaren .De Brug" haar Najaarstentoonstelling. - De zgn. Xangcommissie" bij het inrichten der expositie (Foto Pax-Holland) Doktoren staan voor een raadsel Naar de Londensche correspondenten van Zweedsche bladen melden, is op verschei dene Engelsche vliegvelden een eigenaar dige ziekte uitgebroken, die den vorm van een epidemie heeft aangenomen. In het be gin beschouwde men de ziekte als een soort griep, hetgeen echter niet juist bleek te zijn. zegt het D.N.B. Op een vliegveld, met een be zetting van 1200 man, zijn meer dan 400 mi litairen door de ziekte aangetast. Wat den oorsprong der ziekte betreft, staat men blijk baar voor een raadsel. Een beroemde specialist op het gebied van epidemiën, prof. Maccornell van de univer siteit van Cambridge, zou speciaal met het instellen van een onderzoek zijn belast. Praatjes brachten hem voor de Duitsche rechtbank. Voor het Landesgericht te Amsterdam stond terecht een bakkersknecht, die in een café had gezegd, dat de bomimen, die in Augustus op Amsterdam vielen, Duitsche bommen waren. De man had er spijt van dit dwaze en voor het Duitsche leger be- leedigende gerucht te hebben verspreid. Hij was zenuwachtig en opgewonden geweest en begreep nu zelf niet, hoe hij zoo dwaas had kunnen zijn. Door de volledige bekentenis kon van het hooren der getuigen worden af gezien. De Staatsanwalt zeide in zijn requisitoir, dat deze onware, gevaarlijke geruchten, die door Engeland verspreid worden om de Nederlandsche bevolking tegen Duitsch land op te zetten, met kracht moeten wor den bestreden. Rekening hield spr. met verd. ruiterlijke bekentenis, zijn berouw en het groote gezin, waarvoor hij zorgt, vor derde hij drie maanden en 14 dagen ge vangenisstraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. De rechter wees confonm dezen elsch von nis, zoodat verd. onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Verd. werd nl. in Augustus gearresteerd. Ongeluk op den onbewaakten over weg onder Berkhout. TWEE DOODEN. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den onbewaakten overweg aan de Huik on der de gemeente Berkhout een ongeluk ge beurd, dat twee slachtoffers heeft geëischt. De personentrein van Amsterdam naar Enkhuizen passeerde omstreeks twee uur de zen overweg. Op hetzelfde oogenblik wilde een lichte personenauto, eveneens uit de lichting Amsterdam komend, den overweg kruisen. Het lichte wagentje werd 500 m. door de locomotief meegesleurd. De twee in zittenden waren op slag dood. Op geruimen afstand voorbij den overweg kwam de trein tot stilstand. Na korten tijd kon zij haar reis voortzetten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8