dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier OP TIJD MUI HUIS? Bewapeningsindustrie Slachtoffers van het ijs neemt tegenmaatregelen Verduisteren Dit seizoen geen elfstedentocht? in Amerika R00SEVELT VOOR DE MICROFOON 5.31 uur Boycot van Amerikaansche waren in geheel Oost-Azië 1 Reorganisatie RADIO Vleesch op bon 13 „De dood" bij het tuinhek In Friesland gezelschap in een wak gereden DRAMA AAN DEN SPOORDIJK Vrachtrijder geknipt r Anstig avontuur op dc Loenderveenscbe plassen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 50 uur I Hoe koud het was HE LDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 24 D ECEMBER 1940 68e JAARG.No. 9115 Japan UITBREIDING DER „VREED- ZAME" BLOKKADE VAN DE CHINEESCHE KUST. De „Japan Times", het eenige in het Engelsch te Tokio verschijnende dagblad, geeft de mogelijkheid te verstaan van een sluiting op groote schaal der markten in het Verre Oos ten voor Amerikaansche importen, bij wijze van represaille tegen de Amerikaansche beperking der Ja- pansche importen als „maatregel zonder tot oorlog over te gaan", ge richt tegen Japan. Sprekende over de mogelijkheid van een Ameri- kaansch embargo zegt het dagblad: „Het is niet onwaarschijnlijk, dat er een nieuw voorbeeld van samenwer king zal komen dat Japan, China, Mandsjoekwo en de Mandaats-eilan- den allen tezelfdertijd op het denk beeld zouden komen ~en goederen in te voeren uit de Vereenigde Sta ten als maatregel zonder over te gaan tot vijandelijke represaille." Ook met militaire maatregelen antwoordt Japan op de Amerikaansche economische afsnoering van het Japansche zakenleven. De opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, admiraal Sjima- dd, heeft medegedeeld, dat de „vreedzame blokkade" door Japan wordt' uitgebreid tot de havens Sjoeitoeng, Tinpak, Pakhoi en Hailling en de omgeving daarvan aan de Zuidwestkust van de provincie Kwangtoeng. De uitbreiding geschiedt om redenen van militaire noodzaak. Deze havens liggen tus- schen Kanton en de grens van Indo China. De woordvoerder van het persbureau van de Japansche vloot in China heeft naar aan leiding van het sluiten van alle havens voor alle schepen met inbegrip van die van derde mogendheden, welke maatregel zich thans uitstrekt van de baai van Hangts.jau in het Noorden tot Pakhoi in het Zuiden, ver klaard, dat de wanhopige pogingen van Tsjiang Kai-sjek om aanvoeren te krijgen via havens van Zuid China thans den ge nadeslag hebben gekregen. In den laatsten tijd waren de havens en do baaien in Zuid-China met name Tinpak, Sjoeitoeng, Pakhoi en Loengmen van belang geworden als aanvoerweg voor Tsjoengking. Een voortdurende stroom van buitenland- sche schepen en jonken was in deze Zuid- Chineesche havens binnengekomen ten na- deele van de Japansche operaties. De woordvoerder deelde mede dat sche pen van derde mogendheden en hun be manningen deze gebieden moeten ontrui men voor de blokkade op 24 December te middernacht in werking treedt. Door de blokkades van 15 Juli, 10 Augustus en he den zullen de aanvoerwegen van Tsjoeng king via Hongkong en Kwangtsjqewan, het Fransche pachtgehied, worden versperd. An derzijds hebben de Japansche aanvallen op den weg via Birma reeds de bruikbaarheid van dezen toegangsweg verminderd. Russische tegenspraak. Tass meldt uit Moskour De, correspondent van dc New York Times te. Sjanghai beweert, dat het Chineesche le ger een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, geneesmiddelen en andere artikelen via Wladivvostok ontvangt en dat een officier van het Amerikaansche leger, Carlson ge- hoeten, zich binnenkort naar WladiwostoK zal begeven om de verzending van oorlogs materiaal naar China te bespoedigen. Tass is gemachtigd dit bericht als in alle doelen verzonnen te weerleggen. De Chineesche havens, welke voortaan ook door de japanners zullen worden geblok- keerd, en waarvan men alleen Pakhoi op bovenstaande kaart vindt, liggen tusschen Kanton en de Fransch-lndochineesche qrens (Kaart Van Pelt) Naar wij vernemen is het vrijwel zeker, dat dit Jaar geen elfstedentocht zal worden gehouden. De organisatiecommissie ziet zich tegenover zooveel moeilijkheden geplaatst, o.a. de verduistering, dat zij geen mogelijk heid ziet om een dergelijke tocht onder de huidige omstandigheden te organiseeren. Naar wij uit goede bron vernemen, is nog geen definitieve beslissing genomen over de vraag of het sluitingsuur voor café's enz. en het begin van de verboden uitgaanstijd op 24 en 31 December zullen worden verscho ven. Het staat dus geenszins vast, dat men op den avond voor Kerstmis of op Oudejaar later dan anders de café's kan bezoeken en naar huis kan gaan. Naar de Tel. meldt, zal op Vrijdag 27 December ir. W. L. Z. van der Vegte, raadsadviseur bij het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten, te 18 uur over de radio me aedeelingen doen over de reorgani satie van de radio. Gedurende het tijdvak van 26 Decembei tot en met Zondag 5 anuari a.s. geeft elk der vier met „13 vleesph" gemerkte bon oen van de vleeschkaart recht op bet koo- Pen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, of een rantsoen vleeschwaren. de met ..13 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 5 Januari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en niet 8 Januari a.s. Oude dames de schrik op het lijf gejaagd. De twee bejaarde dames S., die aan den nieuwen weg te Lochem wonen, vonden des avonds een brief in de bus, waarin werd gedreigd, dat haar een ongeluk zou over komen, wanneer zij niet een briefje van tien gulden bij het tuinhek deponeerden. De schrijver deelde mede. dat armoede hem hiertoe dreef. Hij teekende met ..de dood". Toen de dames iemand om het huis hoor den loopen en glasgerinkel alsof een ruit werd ingeslagen, waarnamen, openden zij een raam en riepen om hulp. Na eenigen tijd was er een voorbijganger, die de gemeentepolitie waarschuwde. Toen deze aan het huis kwam, verkeerden beide dames nog in angst en beven. Zij riepen weer door het raam om hulp. Nadat de politie het tweetal had gerust gesteld, toog zij op onderzoek uit. Een ingeslagen ruit werd niet gevonden. De nasporingen van den chef-veldwachter Kroese leidden tot het aanhouden van een inwoner van Lochem, die als de vermoede lijke dader voorloopig in arrest is gesteld. BINNENKORT CONTINUBEDRIJF Minister Jones acht produotie- vergrooting voor toekomst drin gend noodzakelijk. Jesse Jones, de minister van han del en leider van de In- en Uitvoer- bank, heeft, volgens een bericht van United Press uit Houston (Texas), in een rede medegedeeld, dat het is te verwachten, dat de Amerikaansche bewapeningsindus trie binnenkort zal moeten worden omgeschakeld op continubedrijf. De kosten daarvan zullen slechts een geringe rol spelen. Jesse Jones verklaarde verder: „Wij hebben moeten constateeren. dat ons in- dustrieele apparaat buitengewoon zwaar wordt belast door de reusachtige taak, wel ke daaraan wordt gesteld. De industrie doet al het mogelijke om aan de vraag te voldoen, maar de productie moét worden verveelvoudigd, willen wij ons geheel vei lig kunnen voelen. Het zal misschien wel noodzakelijk wérden, dat wij in één dag evenveel presteeren als anders in 3 of 4 dagen. Misschien is dat thans nog geen dringende noodzaak, maar in de naaste toekomst wel. Tot nu toe is de meerder heid van het volk zich nog in het geheel niet bewust, wat de toekomst ons nog kan brengen. Ik hoop, dat wij nooit in een oor log zuilen worden betrokken, doch of wij dit wenschen of niet, het zou dwaasheid zijn om niet in te zien, dat dit voor ons binnen het gebied der mogelijkheden ligt. Diverse meeningen over beslag leggen op vreemde schepen. Wat de hulp aan Engeland betreft, meldt het D.N.B., dat de „Washington Post" van meening is, dat zelfs de steeds nog geldige wet van 15 Juni 1917, waarbij de president wordt gemachtigd door het behartigen van de Amerikaansche rechten buitenland- sche schepen in de wateren van de Ver eenigde Staten in beslag te nemen, niet zoodanig kan worden uitgelegd, dat Boose- velt eventueel in beslag genomen schepen aan de Engelschen mag uitleveren. De Amerikaansche regeering, aldus dit blad, kan echter zulke schepen wel zelf gebrui ken en een overeenkomstige tonnage aan Amerikaansche schepen aan Engeland af staan. t VERSCHEIDENE MENSCHEN VEDRRONKEN. VIER SCHAATSENRIJDERS VERONGELUKT. Hef oude spreekwoord „ijs kost menschenvleis", is helaas weer be waarheid geworden. Groot Is het aantal verdrinkingsongevallen. Wel is gebleken dat het ijs nog zeer on- betrouwbaar was, en met de inval lende dooi ls het er zeker niet be ter op géwordén. Voorzichtigheid blijft geboden en naar officieel wordt gemeld, wordt het houden van ijstochten nog sterk ontraden. Te Amsterdam is een 15-jarige jongen door het ijs van het Beatrixpark gezakt. Vermoedelijk is hij in een trekgat geraakt. Te Zwolle is een 14-jarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Te Slagharen reed een jongeman van 19 jaar in een wak. Levenloos werd hij opge haald. Bij Krommenie- trof dit droevig lot het achtjarig zoontje van den heer B. Wee land. Te Binsumageest gingen drie kleine jon gens de velden in. Na verloop van tijd kwamen er twee terug. Op de vraag, waar de derde was. antwoordden zij. dat die er gens op het ijs lag. Terstond trok er een man op uit. doch deze vond den vermisten knaap, den zesjarigen zoon van den heer A. de Vries onder het ijs. De levensgeesten waren reeds geweken. Gistermiddag is te Oostzaan de 19-iange A. Kabel bii het schaafsenriiden op de Gouw tusschen Oostzaan en Zaandam in een wak gereden en verdronken. VIER PERSONEN OMGEKOMEN. Een zeer ernstig ongeluk is ge beurd tijdens het schaatsenrltden on de Franekervaart onder de gemeente Wieuwerd (Fr.i Daar is een gezel schap van zes personen in een wak gereden Twee van hen konden oe- red worden, de vier overigen zijn omgekomen. Het zijn de dames A. Douma uit Boznm. A. de Groot uit Britswerd en F. Booi uit Wieu werd, alsmede de heer K. Bakker uit Bozum. Gistermiddag zijn drie jongens die op de Sassenheimervaart schaatsen reden, door het ijs gezakt. Rede over den teqenwoordiqen noodtoestand." De -secretaris van Roosevelt, Ear- ly, heeft medegedeeld, dat de presi dent a.s. Zondag voor het Ameri kaansche volk een radiorede zal houden over den „tegenwoordigen noodtoestand." De aloude prikslee is weer voer den dag gehaald en menig jeugdig Volendammer kan met dit primitief instrument even heerlijk van de ijspret genieten als menig bezitter van een paar kostbare kunstschaatsen. (Foto Pax-Holland). Man vermoord te Tilburg? POLITIE STAAT VOOR EEN RAADSEL. Te Tilburg heeft zich een raadselachtig drama afgespeeld. Zaterdagavond omstreeks het middernachtelijk uur, hebben naar eerst thans bekend geworden iseenige voorbijgangers aan den Spoordijk een man gevonden, die met een diepe en hevig bloedende steekwond in de borst, op den grond lag. Onmiddellijk waarschuwde men de marechaussee van de nabijgelegen ka zerne. terwijl ook de geneeskundige dienst gealarmeerd werd. De gewonde bleek te zijn de 35-jarige Jos. Verschuren, wonende aan den Brerlascheweg te Tilburg. Het slacht offer had veel bloed verloren, ten gevolge waarvan hij in den loop van den Zondag overleden is. De politie naci onmiddellijk het onder zoek ter hand. zegt de Tel., dat in den loop van Zondag en Maandag werd voortgezet. Tot nu toe tast men omtrent de toedracht van het drama volkomen in het duister. Elk spoor van den dader ontbreekt. DE "QUEEN MARY" TROEPENTRANS PORTSCHIP. 6000 man in één ruk. Naar wordt vernomen, vervoert het 81.253 brt. metende Engelsche Cunardstoom,schip „Queen Marv" troepen tusschen Australië Bombay en Egypte. Het schip zou zes dui zend man kunnen vervoeren. De bewape ning bestaat uit stukken geschut van 15 cm. De veertienjarige Maarten Dijkstra schoot onder het ijs. eerst een kwartier later kon men hem op het droge brengen. De levens geesten waren toen reeds geweken. Beide andere jongens konden door toege snelde burgers worden gered. Gevaarlijk avontuur van twee jongens. Gistermiddag hebben twee jongens van resp. elf en twaalf jaar, op de Loenderveen- sche plassen, een zeer angstig avontuur be leefd. Zij reden met de prikslee voor den wind en bemerkten niet, dat zij op een groot wak afstevenden. Toen zij het water plotse ling voor zich zagen, was het reeds te laat en beiden gingen kopje onder. Menschen aan iden wal, die het ongeluk hadden zien gebeuren vormden onmiddellijk een reddingsploeg en met een ladder en ♦ouwen snelden zij de jongens te hulp. F.en der drenkelingen, had zich aan het ijs vast kunnen klampen en deze had men dan ook spoedig op het droge. De andere' dreef in het midden, doch nadat de ladder over het wak was gelegd wist een der redders door erover te kruipen den knaap te bereiken en vervolgens eveneens op het ijs te trekken. De jongens, die geen van beiden bewuste loos waren, zijn naar huis gebracht. Frauduleus qeslacht vleesch in, beslag genomen. Een rechercheur van politie uit Amsterdam heeft gistermorgen tezamen met enkele distributieambtenaren en den gemeenteveld wachter te Oostzaan een hoeveelheid frau duleus geslacht vleesch weten te achterha len. Het was den politie ter oore gekomen dat in Oostzaan vleesch geslacht was, dat vermoedelijk naar de hoofdstad zou worden gebracht om daar voor Kerstmis verkocht te worden. De ambtenaren gingen op pad om dit vleesch te achterdhalen. Zij onderzochten o. a. ook den wagen van een vrachtrijder welke een bodedienst tusschen Oostzaan en Amsterdam onderhoudt. Inderdaad trof men in dezen wagen een groote hoeveelheid vleesch, in totaal een koe en twee schapen aan. Het is in beslag genomen en per afzon derlijke auto naar het abattoir overgebracht Zoowel de bode als de verzender van het vleesch zijn beiden aan een uitvoerig ver hoor onderworpen. Laatstgenoemde, die op aanwijzingen van den bode is aangehouden, ontkent iets met. het vleesch te maken te hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. Hoe koud het was. Jong Volenoam heeft in deze dagen profijt van de Hollandsche degelijkheid, welke haar costuum kenmerkt (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1