WOLVEN..» De prijzen Hink naar De Alkmaarsche Kaasmarkt Moedig wanneer ze in troepen, bijeen zijn Winternacht in de bergen Marktberichten Ned Unie wil zich „positief'beschouwd zien Uoelkal Uit onze Omgeving SCHAGEN LIJK GEVONDEN Schaper markt de laagte 1i' cotfulder; 36 pr'2' P' 0ttens' Pr- De wedstrijden werden begunstigd door mooi weer. Het ijs was mooi en een talrijk publiek was getuige van deze spannende wedstrijden. Officieel© Publicatie van het Departement van Landbouw en Vissoherij MOEDIG WANNEER ZIJ IN TROEPEN BIJEEN ZIJN. MARKANTE OUDERLIEFDE BIJ HET DIER. Vrij regelmatig melden de be richtgevers en persagentsrhap- pen in Noord-Europa gelijklui dende gebeurtenissen: troepen wolven maken de omgeving on veilig, drijven rmdierkudden uiteen en vallen zelfs men- schen aan. In dat verband wil len wij eens nagaan wat ons zooal bekend is van de wolven, deze in den regel zoo zelden voorkomende dieren. Hoe komt het dat de wolf in die oude sprookjes vaak zoo'n groote en doorgaans niet al te fraaie rol speelt? De reden hier voor moet gezocht worden in het feit, dat de wolven de eenige roofdieren zijn, die in vroeger tijd door geheel Europa angst en verschrikking verspreidden. Wanneer zij honger hebben, komen de wolven im mers uit de bosschen, bezoeken de bewoonde streken en rooven alles, wat zij kunnen vinden. In ons land treft men ze de laatste ja ren niet meer in het wild aan; in Spanje, Italië, Griekenland en Frankrijk is de wolf nog vrij algemeen, in Zwitserland en Duitschland echter zeer zeldzaam. Een ver schrikking vormt hij nog altijd voor de bewoners van Rusland, Polen en Scandina vië. Russische verhalen over een postkoets, welke achtervolgd werd door 'n troep uit gehongerde wolven, zijn Beer talrijk. Nu zijn er weliswaar geen postkoetsen meer in Rusland, doch op het platteland ondervin den de boeren nog altijd veel last van de wolven. Vaak worden er dan ook drijfjachten op deze roovers gehouden. Jagers en drijvers vereenigen zich dan 's morgens om 11 uur niet te dicht bij het nest. Door ervaren boschwachters, die het terrein op hun duimpje kennen, wordt den jagers een plaats aangewezen, en worden de drijvers met groote omwegen onder den wind naar bun post gebracht. De grootste stilte is bij deze bewegingen hoofdzaak. Daar de wolven tusschen 11 en 3 meestal in het nest zijn, kan men er wel op rekenen, de heele fa milie „thuis" te treffen. De familie bestaat doorgaans uit de twee ouden, vier of vijf jongen en een eenjarige. Het is opmerkelijk, dat men bij de jacht steeds zulk een een jarig jong bij de andere vindt, hoewel hij niet tot hetzelfde nest behoort. Als het drijven begint, komen eerst de oude wolven en de eenjarige te voorschijn, de jongen komen daarna achter elkaar aan sluipen. Voor dat zulk een jacht op touw kan worden gezet, moet eerst een ervaren jager de wolven „aanhuilen", 'd.w.z. 's avonds of 's morgens, als de ouden van het nest zijn, moet hij het geschreeuw der oude wolven nabootsen om de jongen te laten antwoorden en daaruit nauwkeurig de plaats van het nest te leeren kennen. Men maakt jacht op den wolf onn hem te ver delgen, doch ook om zijn pels. De huid wordt vaak gelooid en tot handschoenen! trommel- en paukenvellen enz. verwerkt. De wolf is niet kieskeurig met zijn voed sel; hij vreet alles wat hem eetbaar toe schijnt, vaak ook aas. In tijd van nood stelt hij zich tevreden met insecten en kikkers, en wanneer hij buitengewoon hongerig is en geen dierlijk voedsel kan vinden, eet hij zelfs knoppen van boomen en mos. Zijn moordlust is meestal zoo groot, dat hij meer dieren doodt dan hij kan meeslepen of op eten. Des zomers ziet men hem vrijwel niet; hij trekt zich dan zooveel mogelijk in de bosschen terug of verbergt zich in het hooge gras of het kreupelhout. In dat jaar-, getijde leeft hij ook niet in troepen, maar afzonderlijk of paarsgewijze. Wanneer ech ter het voedsel schaarsch wordt, vereenigen de wolven zich tot groote groepen en loo- pen ze in snelle vaart de velden af, meestal in lange rijen achter elkaar. Het gebrek maakt hen dan moedig en drijft hen er toe om gezamenlijk datgene te bereiken, wat elk afzonderlijk niet zou kunnen doen. Eén wolf zal namelijk nooit een 'ongewapend mensch durven anvallen of een mannetjes bert. De lafheid van den wolf komt ook in de sprookjes tot uitdrukking. Tegen den aanval van een troep hongerige wolven zijn echter zelfs de grootste en sterkste zoogdie ren niet opgewassen. Wanneer een buit is opgespoord, tracht een gedeelte der troep dezen den weg af tesniiden. terwijl de an deren den vluchteling pogen in te halen. Heeft, een der wolven het slachtoffer bereikt dan springt hij het op dep nek en in een oogenblik is het arme dier overrompeld en in de magen der hongerige wolven verdwe nen. Laten wij echter hesluiten met de goede eigenschappen dezer dieren. Wanneer men jonge wolven vangt en deze tot huisdier maakt, kunnen zij zeer tam worden en leg gen dan aan hun meester een ongemeene gehechtheid aan den dag. Met een hond gepaard brengt de wolf sterke en vrucht bare bastaarden voort, die doorgaans bui tengewoon moedig zijn. De wolven dragen bovendien zeer veel zorg voor hun jongen, en deze zorg gaat ook van dep vader uit dit in tegenstelling met de "honden, die zich in het geheel niet met hun iongen bemoeien en de zorg ervoor geheel aan de wijfjes overlaten. Zoölogen en jagers hebben vaak opgemerkt, dat de mannelijke wolf ziin kroost met zeer'veel liefde behandelt, er mede speelt en hen op allerlei wijze lief koost. De eerste stappen en de eerste jacht van de iongen worden dan ook altijd dooi den vader e.leid. die zijn kroost- in geval van nood met ware heldenmoed verdedigt. Ook de moederliefde van de wolvin moet echter genrezen worden. Deze bijzondere ouderliefde der wolven heeft aanleiding gegeven tot het ontstaan van enkele legendes en verhalen over klei ne kinderen, die door wolven opgevoed zouden zijn. Het meest bekend is hiervan de sage van Romulus en Remus, de stichters van Rome, volgens welke de twee broers'in een mand in de Tiber werden geworpen, in de bosschen aan land spoelden en daar door een wolvin werden gevonden. Deze zoogde de twee kleinen en zorgden voor hen' totdat een herder hen vond. Ook in enkele streken van Centraal-Azië (waar de wolf evenals in de Atias-landen, N.O. Azië en Noord-Amerika voorkomt) vindt men dergelijke legendes. De overleden Engelsche schrijver Kipling verhaalt er b.v. van in zijn „Jungle-Books". Doch door al die mooie legendes en ver halen moet men zich niet laten brengen op de verkeerde gedachte, dat de wolf altijd een moedig en liefderijk dier is, want dit is allerminst het geval. DRIEMANSCHAP SPREEKT TE 'S-GRAVENHAGE. „Behoefte in ons volk aan nieu we binding is qroot." Van«de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Eenigen tijd geleden heeft De Nederland sche Unie, zooals bekend, een aanvang ge maakt met de scholing van haar plaatselijke leiders, propagandisten en leidinggevende leden door het uitdragen en bespreken van haar gedachten over het Nederlandsche so cialisme. Deze scholing geschiedt in kader cursussen, welke over het gehééle land wor den gehouden. De verzorging van de eerste serie dezer kadercursussen werd opgedra gen aan de functionarissen der Unie Dr. H. G. W. v. d. Wielen, Dr. P. J. Bouman en Jef de Brouwer, die in iederen cursus spra ken over „De geestelijke revolutie van dezen tijd", „De consequenties van het nationale". „Het sociale", „De consequenties van het sociale" en „De verbinding van het natio nale en het sociale", „Het nationale." Nu in deze eerste serie cursussen zeer vele vooraanstaande Unieleden, verdeeld over alle provincies, geschoold zijn en daar mede een eerste stap in de richting van de noodzakelijke vorming is volbracht, hebben de leden van het Driemanschap Donderdag te 's-Gravenhage in verschil lende localiteiten ieder een nieuwe kader cursus geopend en daarbij de resultaten van den eersten scholingsarbeid en de verdere scholingsplannen uiteengezet. Het Driemanschap had trouwens ook in ver schillende der, reeds overal in den lande gehouden, cursussen persoonlijke vraagge sprekken met de deelnemers geleid. Met grooten nadruk hebben de heeren Einthoven, Linthorst Homan en de Quay thans bij hun openingswoord nog eens ge wezen op de noodzaak, dat men in de Ne derlandsche Unie een lichaam ziet. voor positief werk en niet voor negativisme. Wel kan De Nederlandsche Unie voor haar p'ractische voorstellen en plannen, bijvoorbeeld ten aanzien van een Centralen Socialen Dienst en van een nationale jeugdorgani satie niet de benoodigde vrijheid van handelen verkrijgen, doch haar beginselen brengen mede, dat zij haar taak voor volksvoorlichting en opvoeding voortzet. Dit strijden voor een Nederlandsch socia lisme, zoo verklaarden de leden van het Driemanschap o.rn., komt eensdeels voort uit het inzicht in de fouten van de vroegere maatschappelijke en staatkundige verhou dingen in het Nederlandsche volk, ander deels uit het verlangen, voor het Nederland sche volk tot een hechte binding en een al- lenomvattend werkplan te komen, welke een waarborg zullen zijn voor -een krachtigen eigen Nederlandschen opbouw in de naaste toekomst, zulks ten bate van den samen hang der volkeren. De Nederlandsche Unie, zoo werd verder nog verklaard, heeft in de enkele maanden van haar bestaan en haar werk ondervon den, hoe enorm groot de behoefte aan deze nieuwe binding in ons volk reeds is en hoe rijp de geesten ziin voor dit nieuwe Neder landsche ideaal. De samenstelling der cur- sistenlijsten, evenals ook die der plaatselijk werkende Uniekringen getuigen van den wil om vroegere klassentegenstellingen en ande re hinderpalen gezamenlijk en in onderlinge samenwerking voorgoed uit den weg te rui men. De leden van het Driemanschap zetten ten slotte uiteen, hoe De Nederlandsche Unie zich dit moeilijke, maar dankbare werk van de volksscholing verder denkt. 4e klasse A. DTS ontvangt BKC; de strijd in Oudkarspel. We zijn zeer benieuwd naar dezen uitslag, waarvar het verdere verloop in deze klasse veel afhangt. Een gelijk spel of een kleine overwinning der thuisclub ligt in de ver wachting. SuccesSchagen vindt op Wieringen plaats. Schagen komt in een nieuwe opstelling uit, welke waarschijnlijk wel sterker zal blij ken als voorheen, misschien lijdt het tot een gelijk spel. Vervolgens spelen hier nog: Bergen— Oudesluis en Nieuwe N'.edorpMFU, waarbij de gasten wel aan het langste eind zullen trekken. ONDERAFDEELING NOORD-HOLLAND. 1 C. Alkmaar 1Alcm. Victrix 4; Vrone 1 Oudo-p 1. 1 d. Twisk 1Oudendijk t; Hollandia 3—Sijbe- karspel 1, 11 uur; MFC 2Berkhout 1; West- Frisia 3Hoogkarspel 1, 11 uur. 2 D. Ursem 1Alkm. Boys 3; Egmondia 1Alk maar 2. 2 E. MOCHollandia 4; Sporters 2VCL 1, 12 u. 2 F. Winkel 1—Dirkshorn 1; W.Waard 2—BKC 2 SchagenSucces 2. 3 d. Oudorp 2Alkmaar 3, 11 uur; Gr. Scher mer 1 -Koe-tijk 2. 3 E. Sijbekarspel 2Hauwert; N. Niedorp 2 MFC 3; VCL 2—Twisk 4 D. DTS 3—Bergen 3. 11 uur; Alcm. Victr. 5 Alkm. Boys 6, 11 uur; Alkm. Boys 5Ursem 2, 12 uur. 4 E. 3.horn 1Callantsoog 1; Oudesluis 2 Schagen 3; Winkel 3—Winkel 4, 11 uur; BKC 3St. Maarf"mvlotb>-ug, 11 uur. De wedstrijde beginnen nu, indien niet anders vermeld, niet om 2 uur, maar om 2.30 u. afdeeling bijzoni er voetbal. 1 a. HSVLSVV; £1SV- rammen; VIOSZee vogels. n a. Geel Zwart—SVW; St. Victor—LSVV 2; SRCCon Zelo; VZVZAP; Hugo Boys— Hollandia. Aanvang 2.30 uur. Even voor het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij dat aan de Loet, bij den nieuwen weg, een lijk is opgehaald van een nog onbekend gebleven heer. Bij nader onderzoek bleek het slaclitoffcr te zijn de heer Stierp, een verzekerings agent uit den Helder. Het lijk vertoonde vrij zware verwondin gen aan het gelaat, welke natuurlijk dooi de scherpe kanten van het ijs kunnen zijn veroorzaakt. Misdrijf scliakelt men voorloo- pig echter niet uit. TOCH NOG HOOGE NOTEERINGEN. Er waren 118 vette koeien aangevoerd voor de Centrale. Handel in kalfkoeien aan den stuggen kant. hoogste noteering nu f 400.—. Geldekoeien ook een stillen handel, eigenlijk was de heele markt wat matiger. Graskalveren handel aan den stuggen kant, kleine aanvoer, de noteering was f 200—250. Er wordt wèl veel ge vraagd voor deze diertjes! De vaarzen wa ren stug, duur, tot f 410.toch nog hoo- ger dan de kalfkoeien. Aangevoerd waren 28 nuchtere kalveren voor de Centrale. Fokschapen golden tot 43 gld. Overhouders nog aardig wat aangevoerd, golden van 18 —40 gld. Handel wel iets minder. Wat een verschil bij de vorige week! Bokken en geiten konden wij nu niet hooger noteeren dan f 30.handel stug. Handel in biggen was tamelijk goed. Hoogste noteering was f 28.—. De aanvoer van biggen was nu juist niet groot. Volgende week verwach ten de kooplui in die branche groote aan voer. Drachtige zeugen 120160 gld. De markt van varkens was iets hooger. Was de hoogste noteering voor groote konijnen vorige week tot negen gulden, nu konden ze maar zes gulden gekten. Zoo het verleden week was, was het niet natuurlijk en zes gulden is nog ongekend hoog. Kippen tót f 2.60, deze handel was toch goed. Het be zoek en de aanvoer vielen ons niet tegen, op deze „verzette" markt. ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND, Geboren: Geertruida Hubertine. dochter van H. Soering en O. L. Smidt; Quirinus Cornelis Wilhelmus, zoon van W. C. J. van der Salm en A. de Jong; Willém Cornelis. zoon van P. de Jager en M. van Eijsden; Alida Elisabeth, dochter van H. J. Robben en C. J. van Kampen; Cornelis Anthonius. zoon van F. Kater en A. C. Pluijmers. Getrouwd: A. C. van Wilsem en J. P. Landman. G. Rotgans en T. Kuiper. Overleden; L. Duijzer. oud 55 jaar; A. Ra ven, oud 74 jaar. POLITIE. Gevonden; pak vloerkleeden en kleedjes, want. huissleutel, kosteloos rijwielplaatje, damestasrh. gouden ring, rijwielplaatje, paar glacé handschoenen. Verloren: belastingplaatje, pakje ijsstif- ten. actentaseh. jongenshandschoen, reser ve-autoband grijs glacé bandschoen, paar dameshandschoenen. Aan komen loopen; konijntje. RESULTATEN VAN DE DANSLES. Tn de danscursus in Veerburg was den Tweeden Kerstdag een wedstrijd ingelascht. Bii de Engelsche Wals was het paar P. van Dijkemei. N. Baijs, (Westerland) dat bui ten mededinging meedeed, nummer één. De eerste prijs was voor het paar A. Steenvoor denmej. O. Bontkes (Hypolvtushoef) Bij de foxtrot verwierf het paar P. van Dijke— O. Bontkes den eersten en A. Steenvoorden- M. van Alphen den tweeden prijs. W1EB1NGEN POLITIE. Verloren: een blauwe dameshoed en een zilveren beursje, inh. ongev. 10 gulden; een hinderhandschoen. Gevonden: 3 zakken meel (veevoeder). Inl. gem. bode. IJSWEDSTRIJDEN. Uitslagen van de wedstrijden op de baan van de ijselub Westerland. Hardrijden voor mannen: le prijs f 20, J. Goed; 2e prijs f 10, C. Boot; 3e prijs f 5, S Lont Gz.: 4e prijs f 2.50, E. Stobbe! Hardrijden voor jongens t.m. 13' jaar; le prijs f 6. Gerrike Mulder, Den Oever- 2e pr HIPPOLYTUSHOEF UITVOERING HARMONIE. Tweede Kerstdag gaf de muziekvereen. „Harmonie een uitvoering in „Concordla" met medewerking van het cabaret gezel schap „De Optimisten" uit Amsterdam, die optraden met revue „Het Komt Weer goed Muziek en revue liepen uitstekend £1LSJ°e*eil,blL het' 'm- groote ^tale opge komen pubhek, zeer m. Vooral het num mertje van Jeanne Horsten „Klein vogelijn on groenen tak op verschillende manie ren gezongen, was een groot succes Het Schagen m°°ie KezelU»e avond. DISTRIBUTIE VAN KAAS. De secretaris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij maakt be kend, dat in verband met het aangewezen extra rantsoen kaas de detaillisten bon „20" op afzonderlijke opplak- vellen dienen te plakken, dus niet tezamen met de andere bonnen, welke ter verkrijging van kaas zijn aangewezen. Op de met „20" beplakte opplak- vellen mogen dus in geen geval bonnen van een ander num mer voorkomen. Aangezien acht bonnen ,50" een hoeveelheid kaas vertegen woordigen, welke overeenkomt met tien normale rantsoenen kaas, moeten van de met bon ,50" beplakte opplakvellen de 'met 9 en 10. 19 en 20. 29 en 30 enz. genummerde vakjes onbeplakt blijven. Deze op plakvellen kunnen reeds ge durende de week van 30 De cember tot en met 5 Januari bij de plaatselijke distributie- diensten ingeleverd worden. Houders van hotels, café's, restaurants e.d., die met „20" genummerde bonnen van hun gasten hebben ontvangen, die nen deze niet. zooals in het algemeen is voorgeschreven, op opplakvellen in te leveren bij de plaatselijke distributiedien sten. doch behooren deze bon nen rechtstreeks door te ge ven aan hun kaasleveranciers. Te koop; Een HEERENRIJWIEL, z. g. a. n. Tuinstraat 27. WINTERHULP. Als eerste uitkeering van de Winterhulp Nederland is voor deze gemeente beschik baar gesteld een bedrag van f 310.zoodat door het plaatselijk comité thans tot daad werkelijke hulpverleening aan behoeftige plaatsgenooten kan worden overgaan. WERKLOOSHEID. Gedurende het eerste kwartaal 1941 Kun nen 75 arbeiders uit deze gemeente worden tewerkgesteld bij centrale werkverschaffinga objecten. Het is na Kerstmis en voor een halve eeuw zou men hebben gezegd: de stille zes weken zijn aangebroken. Zoo erg is het op het oogenblik nog niet, maar het begint er toch waarlijk op te lijken. De aanvoer bedroeg heden geen 10.000 kg meer, wat vergeleken bij de vorige Vrijdag, toen eg nog circa 17.000 kg waren, een achteruit gang beteekent van ruim 7000 kg. Daarbij is te verwachten, dat de achteruit gang zich nog verder zal voortzetten. Al thans de verschillende producenten deeleii ons mede, dat ze voor de komende weken nog lagere productie verwachten. Dat de prijs onder deze omstandigheden ongeveer rondom de maximumprijs lag, is wel vanzelfsprekend Als hoogste prijs stond aan het bord 35,25 en dit was ook de prijs, waarvóór vrijwel alles van de hand ging. De handelaren, die vertrokken met gekochte kaas mochten zich gelukkig prijzen, want er werd slechts verkocht „bij de gunst". UITSPRAKEN VAN BEKENDE PERSONEN' OVER WINTERHULP. Mr. Dr. W. G. A. Sonsbeeck: „Er is geen doel, waarvoor men liever al le hens aan dek roept, dan voor onderlin- gen bijstand, wanneer gevaren den landge- noot bedreigen. Nauwelijks geeft iets meer voldoening dan verlichting van anderer zor gen." ALKMAAR. 27 Dec. Andijvie f 9.50—19, appelen f &L-12, boe renkool f 1.50^-4.50, bieten f 2.50, gele kool l 23.80, groene kool f 3.80. knolselderie f 3.60—8.80, peren f 14.50, prei f 2.806, P^~ terselie f 3.80, roode kool f 4.selderie f L4^.3'10' ^ruiten 1 6—19, tomaten f 17.50 —25. uien f 4.wortelen f 3.3Ó, aschworte- !en f 12-14, witlof I f 10.50-12.50, idem II f 8,50-10. ALKMAAR, 27 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 17 stapels, zqnde 0879 Kg.: Fabriekskaas kleine 35.25, boerenkaas kleine f 34. per 50 Kg., handel vlug. SCHAGEN. 27 Dec.. 6 Geldekoeien f 250—350, 118 idem (vette)' voor de Centrale: 10 kalfkoeien f 300—400, araen 250—410. 3 graskalveren f200 —250. 28 nuchtere kalveren voor de Cen trale; 4 schapen (magere) f 43 150 over houders f 18—40 12 hokken en geiten f -30 32 biggen. f 90 -28, 90 konijnen f S-«. 19 kronen f 1.90—2 R0 LEEUWARDEN. 27 Dec. Veemarkt. 20 stieren: 74 vette koeien: 1178 melk- en kalfkoeien f 170—430. 105 1 160—270. 100 graskalveren f 85— uk). 3<6 nuchtere kalveren. 330 vette scha pen, weide schapen en lammeren; 45 loo iers. drachtige varkens en magere var' Kens: drachtige varkens f 190^-230. mage- Z vr\erV, *>-120 210 kleine biggen f 12- ric en «feilen Totaal aanvoer ■4748 Stuks.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8