Vier inbraken waarschuwt Amerika Varkens kwamen uit de ierkelder Ook Italië Wilhelm Teil nageaapt Uit Alkmaar in het Blokhovepark Radiodistributiekosten verlaagd Scherpe toon in Italiaansche pers LEVENSMIDDFLEN VOOR SPANJE Doodelijke trap van een paard SCHAGEN Weer Nederlandsche contrö'e op publiekrechtelijke lichamen Ifaliaaosch weermachtbericht De Duitsche buifenlaodsche haodei in 1940 Ertsvondsten in Oosf-Siberië Over de frauduleuse slachtingen in de Zijpe. Nader vernemen wij nog dat in de ier- helder bij boer SI. te Zijpe het vleesch van de frauduleus geslachte varkens is gevon den. De ambtenaren van den vleeschkeu- ringsdienst hebben dit „smakelijke" vleesch hedenmorgen in beslag genomen. BIJNA VERDRONKEN. Gistermiddag is het 3-jarig dochtertje van de familie Bruin, .tijdelijk wonende in de "1 horbeckestraat, in de Spoorsloot achter deze straat door het ijs gezakt. Het kind was even aan de aandacht van de ouders ontsnapt en had zich op het onbetrouwbare i.is gewaagd. Er was niemand in de buurt toen het ongeluk gebeurde. Het mag een geluk heeten, dat mevr. Oosfheim. wonende in dezelfde straat, juist even naar buiten ging. Zij hoorde het spartelen van het kind in het water, doch dacht aanvankelijk, dat het een hond was en deelde haar ervaring mee aan de heeren Bruul, eveneens geëvacuëerden uit Den Helder. De heeren B. begaven zich direct naar de sloot om te zien wat er aan de hand was en ontdekten het kind, dat op hel punt stond te verdrinken. Zonder zich te bedenken, waagden de broers zich te water en brachten de kleine op het droge. Het kind werd naar de ouders gedragen, terwijl een dokter werd gewaarschuwd. Naar men hoopt, zal dit onvrijwillige bad geen nadeelige gevolgen hebben voor de peuter. Was het ongeluk een minuut later ontdekt, dan was het kind zeker verdron ken. KOEGRAS NOG NIET EENS. Inzake de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst voor het veehouderij bedrijf te Koegras en Julianadorp voor 19-41/42 heeft een bespreking plaatsgevonden tusschen de besturen van de beide werk geversorganisaties en die van de landar- beidersbonden. Overeenstemming bleek nog niet mogelijk. De werkgeversbesturen deelden mede. dat zij voorloopig niet verder wilden gaan dan de reeds toegestane duur- tebijslag. Overeengekomen werd half Maart a.s. nogmaals in een bespreking bijeen te komen. JULIANADORP. IJSCLUB BLIJFT PARAAT. Vrijdagavond werd door de ijsclub een al- gcmeene vergadering gehouden in het café ,,'t Centrum" van den heer H. Veul. Aan wezig waren slechts 9 leden, doch dit was niet slecht te noemen, daar er in 't geheel maar 25 leden meer zijn. De voorzitter, de heer J. Kossem heet allen welkom. De se cretaris, de heer L. Tigchelaar, leest de notulen, die ongeveer 2 jaar oud zijn, welke onveranderd vastgesteld worden. De heeren E. Zon en J. A. Swaters za gen de bescheiden van den penningmeester na, welke volkomen en orde werden bevon den en een voordeelig saldo van f 74.82 aangaven. Commissie en penningmeester ontvingen den dank van den voorzitter. De heer J. Kossen bleef als voorzitter, de heer Tigchelaar als secr.-penn. aan. Aftre dend de heer C. W. de Graaf, die herkozen wordt en twee vacatures, n.1. M. Minnes en C. Vader, waarvoor benoemd worden de heeren H. Kuit en K. Zon. De rondvraag geeft aanleiding er op aan te dringen, dat als het begint te vriezen, de vaart tusschen het witte bruggetje en de brug bij de O.L. school izoo af te zetten dat daap het ijs niet wordt stukgereden, omdat men er veel te vroeg opgaat. Om dat te doen, heeft men, behoudens rech ten van derden, een permanent recht ge kregen van het Bestuur van den Polder „I-Iet Koegras". Een ieder wordt verzocht dan zijn aandacht daaraan te schenken, en ook zal de Politie gevraagd worden een oogje in het zeil te houden, opdat men dan hij het dorp een goede en betrouwbare ijs baan zal krijgen. Leden en huisgenooten mogen daar vrij schaatsen, terwijl anderen entree zullen moeten betalen, waaraan streng de band zal worden gehouden. Verder meende men zoo spoedig mogelijk wedstrijden te houden wanneer 't gaat vrie een paar dagen, de liefhebbers van de een paar dagen, de liefhebbenbers van de baan laten profiteeren. Verder wordt er op gewezen om de slierten van 10 of meer jongens van een zekere leeftijd geheel te vebieden, daar deze de baan en de verbin dingspunten met andere vaarten enz. ge heel zonder eenig doel, vernielen. Verder moet er en leden-werfactie op touw gezet worden en de contributie zoo spoedig mogelijk geind worden. Aan alles zal aan dacht besteed worden, en zoo zegt de voor zitter als het gaat vriezen, zal het bestuur oogenblikkelijk bijeen komen en de noodi- ge plannen vaststellen. Wflarna met dank voor de discussies, sluiting van deze bijeen komst. Maar geen Teil-schot. Een betreurenswaardig ongeval heeft zich gisteren in een Parijsch café afgespeeld. Een veertigjarige arbeider, die naar een avonturenfilm geweest was. waar een ac teur zijn bekwaamheid in het schieten de monstreerde. wilde ten overstaan van zijn ■vrienden bewijzen, dat hij eveneens een uitstekend schutter was. Met dat doe! trachtte hij Wilhelm Teil na te doen door in plaats van den niet beschikbaren appel den hoed van een zijner vrienden als schijf gebruikte. De kogel kwam echter te laag terecht en drong het ongelukkige slacht offer in het voorhoofd hetgeen terstond een einde aan diens leven maakte. DIEVEN HEBBEN WEINIG SUCCES! Lief en leed, en wonderlijke be levenissen der ongenoode gasten. In den nacht van Vrijdag op Za terdag hebben inbrekers in het Blok hovepark getracht hun slag te slaan. Alles bijeengenomen schijnt het een wonderlijke historie te zijn geweest van inbrekerslief en inbrckersleed, waarbij het leed blijkbaar overheer- schend is geweest. Het eerst werd onder handen genomen de woning van Mej. Fuhri Snethlage, dieniet thuis was. De boel was er duchtig overhoop gehaald, waar de bewoonster echter afwe zig is, kon nog niet worden vastgesteld, of iets werd ontvreemd en wat dit dan is ge weest. Van dit huis ging de tocht naar het huis van de familie Vis. Hier werd een collecte bus van de Winterhulp, bevattend circa f 3035, geplunderd. F.r werd tafelzilver uit de kasten gehaald, doch de heeren hebben dit laten liggen. Blijkbaar vonden ze het eten op zichzelf belangrijker dan de voorwer pen, waarmee dit dient te geschie den. Want wel werd een koffer ge vuld met levensmiddelen, die op de verdere tocht werd meegenomen. De eerste moeilijkheden ondervonden de inbrekers aan hun derde adres, de woning van den heer Seelen. Hier bemerkte men onraad, de heer des huizes ging naar be neden en vond de serredeuren, die anders met een knipje worden gesloten, openstaan. Hij sloot de deuren en ging weer naar bo ven. De dieven, eenmaal gestoord, kwamen niet terug. Des morgens werd vastgesteld, dat enkele ruitjes van de serre waren in gedrukt, zoodat er niet aan te twijfelen viel. of er was bezoek geweest. Ontvreemd werd hier, voor zoover viel na te gaan, niets. Nog niet tevreden, zochten de ongenoode gasten een vierde pleisterplaats. Het voor recht trof de woning van den heer Bos- seher. Door een kelderraampje kwamen ze binnen. In de kelder werd een stellage met leege flesschen omgegooid, doch de bewoners die blijkbaar de slaap des onschuldiger! sliepen, hoorden niets. Ook een hondie, dat iederen avond werd meegenomen naar bo ven, liet zich niet storen. Honger? De dieven halden blijkbaar honger ge kregen van het harde werk, want ze hebben zich allereerst te goed gedaan aan spiis en drank. Zoo goed smaakte dit. dat ze beslo ten de koffer met levensmiddelen, die was meegebracht van de familie Vis te ledigen en daarvoor levensmiddelen van den heer Bos- scher in de plaats te doen. Of ze toen weer ergens door werden ge stoord is voorloopig- niet bekend. Wel ech ter maakte 's morgens de melkboer het dienstmeisje van de familie Rosscber op merkzaam on een koffer, die bij het huis stond. De koffer was niet van den heer Bos- scher, bleek echter wel levensmiddelen uit diens kelder te bevaten. De Rijkspolitie stelde des morgens een uitgebreid onderzoek in. Tot dusverre echter kon ze nog geen licht brengen in deze wat wonderlijk aandoende dievenhistorie. Rijkscommissaris draagt bevoegd heden over, In een persconferentie heeft Dr. Rabl, ju ridisch specialist van het Rijkscommissa riaat, de strekking aangegeven van de verschenen verordening, waarbij lid 2 van artikel 2 van verordening nr. 3 is afge schaft voor de provinciën, gemeenten wa terschappen. vecnschappen en vecnpolders. De verordening nr. 3 van 29 Mei 191-0 deed op den Rijkscommissaris de controlebe voegdheden der Kroon overgaan en bracht ook de contröle over de waterschappen, welke voorheen bij Gedeputeerde Staten lag, aan den Rijkscommissaris. Artikel 2 lid 2 van genoemde verordening bepaalde immers: „Alle rechtsvoorschriften moeten vóór de bekendmaking aan den Rijkscom missaris worden voorgelegd. De bekendma king moet worden geschorst wanneer de Rijkscommissaris dat wenscht". In het derde lid van bedoeld artikel 2 werd dan bepaald, dat de Rijkscommissaris deze bevoegdheden aan hem ondergeschikte Duitsche organen kan overdragen. In de verordeningenreeks „be treffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied" is nu geleidelijk een groot deel van de, den rijkscommissaris toekomende, bevoegdheden aan Nederlandsche in stanties gedelegeerd. Zoo bracht de verordening 193 van 31 Octoher het bekrachtigings-, het opschortings- en het vernietigingsrecht van den rijks- commissaris ten aanzien van rechts voorschriften van andere organen in het algemeen bij de secretarissen- generaal. Met deze laatste delegatie staat de gisteren verschenen verordening in nauw verband. Het in artikel 2 lid 2 van verordening nr. 3 neergelegde preventieve vetorecht van den Rijkscommissaris is daarbij afgeschaft. Thans is dus de controle op de totstandko ming van de rechtsvoorschriften der lage re organen geheel in Nederlandsche handen gekomen. Aangezien de rijkscommissaris ook gebruik had kunnen maken van de mogelijkheid zijn bevoegdheden aan Duitsche organen te de- legeeren, ligt in deze oplossing een bewijs van vertrouwen jegens de Nederlandsche instanties, zegt het A.N.P. welke, dit spreekt van zelf, intusschen het gewenschte vriend schappelijke contact met de Duitsche orga nen blijven bewaren. In verband met de radiobelasting De aandacht van de aangeslotenen op dé radiodistributie wordt er op gevestigd, dat in verband met de invoering van een verplichte luisterbijdrage ad 9,— per jaar met ingang van 1 Januari 1941 de abon nementstarieven op de radiocontrales, die tot nu toe 'in den regel 2,— per maand of 0.50 per week bedroegen, worden ver laagd tot 1.50 per maand of 0.35 per week. Het gevolg hiervan zal dus zijn, dat in totaal slechts een kiein bedrag meer ver schuldigd is dan tot dusver. Immers, tot nu toe werd, over een jaar berekend, door manndabonné's 24,en door weekabon- né's f 20.belaald. In de toekomst zal dit jaarbedrag zijn; Voor maandabonné's 9,(radiobelas ting) 18,— (abonnement) 27,—, dat is dus slechts 0 25 per maand meer, voor weekabonné's: 9,— (radiobelasting) 18.20 (abonnement) 27.20, hetgeen dus neerkomt op nog geen 2y2 cent per week meer. BEDRIJVIGHEID DER LUCHTMACHT. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert weermachtbericht no. 205. Het luidt als volgt: „In de grenszone van Cvrenaica verhevig de bedrijvigheid van artillerie en patrouil les aan het. front van Bardia. Optreden van onze snelle colonnes, die in samenwerking met de luchtmacht in het woestijngebied eenige vijandelijke pantserwagens hebben vernield. Twee onzer torpedovliegtuigen hebben een „moniteur" en een torpedobootjager aangevallen en getroffen. Een van onze iaohttoestellen is niet teruggekeerd. Op het Grieksclie front acties van plaat selijk karakter. Vijandelijke strijdkrachten zijn uiteengedreven door onze artillerie. Af- deelingen van het luchtwapen hebben be langrijke vijandelijke ravitaillecringsbascs aan de Middellandsche zee getroffen. In Oost Afrika optreden der artillerie en van cavallerie patrouilles van beide kanten aan de Soodaneesche grens. Een iachtfor- matie heeft met succes een aanval op ge ringe hoogte ondernomen en optrekkende gemotoriseerde troepen met mitrailleur vuur bestookt en eenige strijdmiddelen in brand gestoken. In een gevecht met vijf jachttoestellcn van het type Gloster gelukte het er vier neer te schieten. Vijandelijke vliegtuigen hebben plaatsjes in Abessinië gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. GEEN EENZIJDIGE BESLISSIN GEN ZULLEN WORDEN TOEGE LATEN. EIRE GEEN TUSSCHENSTATION VOOR AMERIKAANSCHE LEVE RANTIES. Ook de Romeinsche ochtendbla den houden zich bezig met het in de Ver. Staten en Engeland opgedo ken denkbeeld Eire als tusschen- station voor leveranties aan Enge land te gebruiken. De bladen spre ken de waarschuwing uit, dat zulk een stap een uitdaging zou zijn van het gevaar dat zoowel de Ver. Sta ten als Eire in den oorlog worden betrokken. De „Messaggero" schrijft: „De oorlog heeft de Ver. Staten zekere beperkingen opgelegd die Roosevelt zelf heeft erkend De neutraliteitswet verbiedt dat Ameri- kaansche schepen Ierland aanloopen. Duitschland heeft de tegenblokkade tegen Engeland afgekondigd en daarin ook de Ierschn wateren betrokken Alle schepen die pogen deze zone te bevaren, loopen het gevaar tot zinken te worden gebracht. Men kan niet toelaten dat door een eenzijdige beslissing van dc Ver. Staten een poging zóu worden ondernomen deze situatie te veranderen. liet eenige resultaat zou zijn. dat de schepen der Ver Staten aan ernstig gevaar worden blootgesteld. De „Giornale d'Italia" wijdt, volgens Ste- fani, een beschouwing aan den strijd tus schen isolationisten en anti-isolationisten in de Vereenigde Staten on constateert, dat zij, die voorstander zijn van een recht- streeksche interventie van de Vereenigrle Staten in den oorlog zeldzaam zijn. Talrij ker zijn degenen, die de hulp aan Enge land zouden willen opvoeren tot hetgeen men kan noemen een werkelijke maar geen uitgesproken interventie. Tot de middelen, waarmede deze laatsten dit willen berei ken. behooren in de eerste plaats het in beslag nemen van de Italiaansche en Duit sche schepen, die een toevlucht hebben ge zocht in Anierikaanscho havens, teneinde die schepen aan Engeland af te staan, en in de tweede plaats het zenden van Ame- rikaansche konvooien naar Eire, het eeni ge Britsche dominion, dat neutraal is ge bleven. De-regeering van Eire zal haar neu traliteit evenwel verdedigen, aldus de „Giornale d'Italia", die tenslotte verklaart niet te kunnen inzien, welk belang de Ver- ennigde Staten zouden hebben bij een oor log. vooral omdat Japan een uitbreiding van het Europeesche en Aziatische conflict niet zal toestaan. Duitsche stemmen. De „B. Z. am Mittag" levert commentaar op dc pogingen, die men zou willen onderne men om de Noord-Amerikaansche neutrali teitswet te omzeilen, in dien zin, dat Ierland, dat Jhans binnen de oorlogszone ligt, ver klaard wordt als te liggen buiten de oorlogs zone. Hiervan is naar de meening van het blad het doel, dat in de toekomst het voor Engeland bestemde Amerikaansche oorlogs materiaal met Amerikaansche convooien over Ierland naar Engeland kan en zal wor den gezonden. Wanneer deze mededeelingon bevestigd zouden worden, zoo schrijft het blad. zou hierdoor de Iersche Vrijstaat gemaakt wor den tot een springplank voor een meer daad werkelijk ingrijpen van de V.S. in den Euro- peeschen oorlog. Of daarmede het Iersche volk. dat tot dusver tegen alle pogingen, het onder alle omstandigheden in den oorlog te betrekken, met succes zijn neutraliteit heeft kunnen verdedigen, door de V.S. een dienst wordt bewezen, is Ierland's eigen zaak. Want hierop legt de Boerseuzeitung nog in het bijzonder den nadruk door Ierland in het Engelsche oorlogstooneel e betrekken, ver wacht Engeland een verlichting, niet slechts van den zee- doch ook van den luchtoorlog. Het zou met genoegen zien, wanneer een deel der bommen, die voor Engelsche steden be stemd zijn, op Dublin en andere Iersche ste den zouden worden afgeleid. Of Amerika dit zal zenden hangt van Spanje's houding af De Amerikaansche min. van Buitenl. Za ken, Huil. die gister 'n vrij langdurig onder houd heeft gehad met den Franschon am bassadeur, heeft later op de persconferentie verklaard, dat men de kwestie van een on dersteuning van de Frnnsehe burgerbevol king had besproken. Zijn meerling in deze kwestie alsmede over het vraagstuk be treffende het zendon van levensmiddelen riaar Spanje is hekend. Huil hoopte nog steeds hierover met Engeland tot over eenstemming te geraken. Tot dusver is nog niets definitief heslist. Wat Martinique betreft zijn, naar Hul) verklaarde, de betrekkingen van de Ame rikaansche regeering met de Fransche re geering te Vichy, alsmede met de autoritei ten van Martinicfuo alleszins bevredigend. De „Associated Press" meldt van toon aangevende zijde te Washington, dat do besprekingen tusschen de Vereenigde Sta ten. Engeland en Spanje betreffende het zenden van levensmiddelen uit de Ver eenigde Staten naar Spanje in een stadium zijn gekomen, waarin de definitieve beslis sing afhankelijk is gesteld van de vraag, of Spanje tegenover de Vereenigde Staten en Engeland al of niet een „vriendelijker" houding zal aannemen. Er wordt op gewezen, dat het nauwer aanhalen van de betrekkingen tusschen Spanje en dc asmogendheden reeds eenmaal tot het afbreken der onderhandelingen heeft geleid. In Washington wacht men overigens eerst nog de aankomst af van den nieuwen Britschen ambassadeur lord Halifax alvo rens men Spanje een antwoord doet toeko men inzake de levensmiddelenkwcstie. EEN VERKLARING VAN SUMNER WELLES. In zake de nieuwe beweringen, dat er tus schen de ministers Huil en Welles scherpe meêningsverschillen zouden bestaan over een crediet van 100 millloen dollar aan Spanje, en dat Welles hij president Roose velt de intrekking van dit voorstel van Huil zou hebben doorgezet, heeft Welles in een persconferentie formeel verklaard, dat dc heele geschiedenis geen woord waarheid be vat. Noch Huil noch iemand anders heeft ooit overwogen Span ie een dergelijk cre diet te verleenen. Anderzijds heeft de bin nen lan'dsche politieke toestand van Span je geen enkelen invloed gehad op de Ameri kaansche besluiten. JONGEMAN VERONGELUKT. Eergistermiddag vervoerde de 22-jarige L. Nonkes. uit Mnsselkanaal, op een wip- kar eenige varkens naar Winschoten. Plotseling sloeg het paard op hol. De iongeman kreet? daarbij een trap van bet paard en werd in znrgwekkenden toestand naar bet R.K. Ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Gistermorgen is de iongen overleden. WIJZIGING IN ENGELSCHE MARINE- LEIDING. Het staatsblad van Gibraltar deelt mede. dat de Engelsche vice-admiraal Edward Collins benoemd zou worden tot bevelhebber van het Noordelijk deel van den Atlanti- schcn Oceaan en als zoodanig admiraal Dudley zou opvolgen. HERORIËNTATIE BRACHT GEEN NADEEL. De verbreking van de Duitsche handels betrekkingen met de overzeesche gebieden na liet uitbreken van den oorlog, maakte het uiteraard noodzakelijk, zegt het D.N.B.. dén Duitschen buitenlandschen handel op een ge heel ander voetstuk te plaatsen. Daarbij heeft zich het handelsverkeer met het Europeesche en Aziatische gebied beter gehouden dan hij het begin van het conflict voorzien kon wor den. Van essentieele beteekenis voor de Duitsche omzetten met andere staten is, dat de uitvoercapaciteit van het Duitsche bedrijfsleven behouden bleef Daardoor ontstonden niet alleen com pensatie-mogelijkheden voor de Duit sche invoeren, doch werden tevens door gestegen leveranties op velerlei gebied de moeilijkheden om in de ver zorging van Europa te voorzien, aan zienlijk verminderd. Uit de statistie ken van tal van-landen is Bekend, dat de op groote schaal bestaande clea- ringsschulden van het Duitsche rijk tijdens den oorlog niet alleen ver dwenen zijn, doch dat Duitschland thans op vele plaatsen over een te goed beschikt. Twee factoren hebben den Duitscheni buitenlandschen handel in 1940 in sterk gunstigen zin beïnvloed- 1. De overeenkom sten met de Sovjet-Unie van 11 Februari; 1940 en 2. de bezetting van Noorwegen, De nemarken, Nederland, België en Frank rijk. Werd door het verdrag Berli.jn-Moskou een handelsovereenkomst gesloten, welke Duitschland mogelijkheden tot invoer ver schafte, zooals het deze in geen enkel han delsverdrag uit den tijd voor den oorlog in dien omvang gehad had (immers, de Duitsch-Russische handel is grooter dan die met den geheelen Balkan met inbegrip van Griekenland en Turkije voor Septem ber 1939), door de oorlogsgebeurtenissen ge raakte het Europeesche vasteland in eco nomisch opzicht in een gemeenschappelijk gevechtsfront tegen de Engelsche blokkade. Een geheele reeks staten wikkelt thans tot 70 procent van hun geheele omzetten hun buitenlandschen handel met Duitsch land al, terwijl ten aanzien van de bezette gebieden wellicht met uitzondering van Denemarken zelfs van een economische eenheid qesnroken kan worden. In 1940 zijn de grondslagen gelegd voor een uitgebreide samenwerking op het vas teland van Europa Het is niet overdreven, wanneer men aanneemt, dat deze samen werking in 1941 zich nog hechter zal ont wikkelen. Zooals reeds gemeld werd, staat daarnaast het sluiten van een nieuw Duitsch-Russisch handelsverdrag voor den deur, dat nog uitgebreider dan het oude zal zijn. Wanneer kenners van den Duitschen bui tenlandschen handel de laatste maanden herhaaldelijk verklaard hebben, dat de om zetten den vooroorlogschenstand weer be reikt hebben, clan kan men wel aannemen, dat dit in 1941 minstens evenzoo zal blijven. De samenstelling van de uit te ruilen goe deren zal echter wellicht in velerlei opzicht, met vroeger vergeleken, een wijziging onder gaan. Immers ontbreken de producten, wel ke het Europeesche gebied-niet voortbrengt en die uit overzeesche gebieden betrokken werden. Wat Duitschland betreft wordt dit gebrek verholpen door de aanwezige voorra den en door de productie vat? nieuwe stof fen. De buitenlandsclie handel heeft even wel. naar men te Berlijn eenstemmig kan vernemen, tot dusver gedurende den oorlog voor het verkrijgen van aanvullende goede ren verrassend goede diensten bewezen en zal dit, naar Duitsche opvatting, ook blijven doen. Groote ertslarjen ontdekt. Naar Tass meldt, zijn bij de in dit jaar in Oost Siberië verrichte onderzoekingen verscheidene nieuwe vindplaatsen van ijzer- en mangaanertsen, goud, tin, kolen, enz. ontdekt. Bij het dorp Nisjne-Ilimsk in het gebied van Irkoetsk is een groote ijzer- ertslaag ontdekt, welke naar schatting 330 millioen ton bevat. BRAND IN KATHEDRAAL. In de beroemde kathedraal van Santiago is op het hoofdaltaar voor het beeld van den II. Jacobus. den beschermheilige van Spanje, brand uitgebroken. Er was een kaars omgevallen en in korten tijd stond de nis. waarin het beeld van den Spaan- schon beschermheilige zich bevindt, in brand. Brandweer en Guardia Civil werden opgeroepen om bet vuur te bestrijden. De artistieke schriin. die van kostbare hout soorten is gemaakt, en met goud is be werkt, heeft zwaar onder het vuur geleden. NIEUWE NIEDORP INTERKERKELIJKE OUDEJAARS. AVONDSAMENKOMST. Naar men ons mededeelt, zal Dinsdag avond om 7 uur. in de zaal van den heer Kossen te Nieuwe Niedorp een Oudejaars- avondbiieonkomst worden gehouden, die een interkerkelijk karakter zal dragen. Sprekers van verschillende kerkelijke richting zullen daar bet woord tot de aan wezigen vperen Onder bet bevindt zich de predikantder Doopsgezinde gemeente, D«. P J. Smidts. De bijeenkomst zal niet langer dan PA uur duren en dus om half negen geëindigd zijn. Ieder is hartelijk welkom. PREDIKBEURTEN. DINSDAG 31 DECEMBER Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp. geen dienst. WOENSDAG 1 JANUARL Dooprvezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, vra, 10.30 u., Ds. Schmidts

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3