De laatste dagen iütaddnieuw-i Twintig varkens WINTERHULP spNEDERLAND De tweede Winterhulp-collecte Slaapplaatsen ïlieuuM uit U\k Ik heb er voor betaald! Xtxetêeh niêuml Abonnements- en advertentieprijzen Vandaag [Tyoor 50 jaar Balans opmaken Maandag 30 December 1940 Tweede Blad i Misdaad of ongeluk? „Comité kinderkaarten" in Den Helder in gebreke Burgerlijke Stand van Den Helder is de girorekening van den Gemeente-ontvanger. Stort hierop Uw gaven voor „Winterhulp". 2),e itocL Kerstfeestviering van de Doopsgezinde Kerk Kerstfeest Ned» Herv. Kerk Tijdschriften Frauduleus geslacht Daders tegen de lamp gevlogen. In samenwerking met de rijkspolitie te Schagen heeft de politie van Den Helder een geval van frauduleuze slachting achterhaald, waarbij niet minder dan twintig varkens afge maakt en ongekeurd in den handel zijn ge bracht. De varkens waren afkomstig van den veehouder T. uit de omgeving van onze stad en z(jn door een Schager expediteur naar den veehouder SI. in de Zijpe vervoerd en daar ge slacht door zekeren D. T. uit Schagen, diens zoon en een zekeren Br., eveneens uit Schagen. De beide boeren en de slachters T. senior en Br. zijn in arrest gesteld. In hoeverre de chauf feur van de expeditiefirma en zijn kameraad, zekere C. B. uit Schagen bij het geval zijn be trokken, wordt nog onderzocht. Het vermoe den bestaat, dat het vleesch vervoerd is llaar... Heldersche slagers, die het met een zoet winstje aan den man brachten. Het on derzoek wordt voortgezet. De dood van den heer Stierp. Naar wij vernemen, heeft de rijkspolitie het onderzoek naar de doodsoorzaak van onzen stadgenoot, den heer A. Stierp, die, zooals wij Zaterdag mededeelden, te Schagen dood ge vonden is, voortgezet. Hoewel waarschijnlijk de heer S. door de duisternis misleid in het water is gereden en verdronken, stuitte men op enkele tegenstrijdigheden, waardoor de ge dachte aan misdaad nog niet is opgegeven. Het lijk is voorloopig in beslag genomen. Heden wordt het parket uit Alkmaar te Schagen verwacht en zal de politiedeskundige Dr. Hulst sectie op het lijk verrichten. Géén Anton Pieck-kaarten In onze stad verkrijgbaar. Tal van lezers hebben met belangstelling kennis genomen van het feit, dat de oud- Nieuwedieper Anton Pieck, de zeer begaafde teekenaar, een tweetal kaarten heeft ver vaardigd, die, zooals telken jare de gewoonte in ons land is, verkocht worden ten bate van het misdeelde kind. Zooals men nog wel zal weten, togen ieder jaar de mannen van de Heldersche P.T.T. op pad, teneinde de postzegels aan den man te brengen en vrijwel steeds wisten zij dien verkoop tot een buitengewoon succes te ma ken. De verkoop van de gekleurde kaarten daarnaast, welke georganiseerd werd door een plaatselijk Comité, vond dan op derizelf- den tijd plaats. Wat is echter thans het geval? Een groot aantal inwoners van Den Hel der heeft sedert enkele dagen moeite ge daan om zich een of meerdere dezer liefda- digheidskaarten te verschaffen. Juist de voor de deur staande nieuwjaars-correspon dentie leent zich wel bij uitstek voor dit hu mane doel. Al die moeite was echtertever geefs. Op het Postkantoor verkreeg men de postzegels, maar er was niet één boekhandel, die de bijbehoo rende kaarten kon verstrekken. Dat was voor velen een teleurstelling, gezwegen van het feit, dat hierdoor het weldadigheidswerk de dupe werd. Men vraagt zich af: wie Is hier de schuldige? Het antwoord op deze vraag kan o.i. moeilijk anders luiden dan: het Comité. Ieder jaar toch stelde dit Comité zich beschikbaar voor de actie, terwtjl' het thans plotseling niets van zich heeft doen hooren. Een gang van zaken, die te betreuren is. Ne men wij aan dat de dames en heeren, die dit Comité vormen, thans geen tijd of gelegen heid hebben gehad het werk te verrichten, dan had men minstens van hen mogen ver wachten, dat zij tijdig daarvan kennis gege ven zouden hebben, opdat andere personen die taak konden overnemen. Dit is niet geschied en zulks is, wij her halen het, te betreuren. Wellicht, dat een of meerdere boekhande laren in onze stad alsnog kans zien de kaar ten te betrekken. Op deze wijze zou er mis schien nog iets goed te maken zijn. van 28 December 1940. BEVALLEN: M. de Ridder—Van Os, z.; W. Daleboudt—Romkes, d.; A. H. J. Agaart Heutink, 2 z. Verzekert Uw fiets voor 3 gulder per jaar. Bij diefstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76 (Erbij vermelden „Voor Winterhulp Nederland Aan de grote grijze zee Ligt een kleine stad. 't Lied m'n denken niet met vreê, Toen 'k haar verlaten had! Er groeit geen boom, geen struikgewas, Er zingt geen voog'lenkoor! Daar zingt alleen de waterplas Het hele jaar maar door! Oh, kleine, donk're grauwe stad, Wat is er toch aan jou? Waardoor 'k zoveel te denken had, Jij stadje van de kou? Jij bent zo nat, Jij bent zo koud, Toch blijf je voor mij de een'ge stad, Waar 'k immer meer van houd. A. Giinthert. Opbrengst circa 500. Vrijdag en Z.terdag heeft in Den Helder de tweede collecte ten bate van „Winterhulp Nederland" plaatsgevonden, f Gezien het feit, dat een zeer groot aan tal stadgenooten niet aanwezig was (be halve toch de normaal geëvacueerden, waren met de Kerstdagen ook nog hon derden „blijvers" vertrokken) mocht niet verwacht worden, dat deze inzameling een groot succes zou worden. Evenwelhet bljjkt, dat de op brengst toch zeker niet als tegengevallen aan te merken Is. Hoewel het totaal be drag nog niet vaststaat, enkele bussen moeten nog geteld worden, kan wel wor den aangenomen, dat het resultaat zich om en nabij de 500.zal bewegen. Onder genoemde omstandigheden zeker geen teleurstellend resultaat. In ons nummer van morgen hopen wij het juiste bedrag op te kunnen geven. Anna Paulowna: Slaapgelegenheid voor 4 tot 6 pers., ledikanten en beddengoed mee nemen. In onmiddellijke nabijheid station A. Paulowna. VERGADERING EERSTE URKER STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Op de vergadering van aandeelhouders der Eerste Urker Stoomboot-Maatschappij werd besloten ook dit jaar Dividend uit te betalen. Dit is voor de tweede maal, dat dividend uit betaald wordt. Coupons no. 2 kunnen nu ter uitbetaling worden aangeboden. ERNSTIGE VAL. De schipper van den waterbak van de firma Blankevoort, de heer R. Loosman, viel te Zwartsluis van de sluis en kwam op den waterbak terecht. Daar gleed hij echter af en viel te water. Ijlings toegeschoten hulp wist den man te redden. Boven water geko men, ontdekte men dat Loosman ernstig ge wond was. Per sleepboot is het slachtoffer naar \Jrk vervoerd. Wij lezen in de „Haagsche Post": Een stampvolle trein, een moeder met twee dochtertjes van misschien vijf of zeven jaar. Ze heeft net bijtijds drie zitplaatsen ver overd, in het pad staan een paar heeren. Volgend station - de drom der reizigers schuift op. Voor iedere openkomende plaats zijn twee liefhebbers. Een dame van omstreeks vijftig jaar komt bij de bank van de moeder met haar dochtertjes te staan. „Blijf zitten, Hettie", zegt deze onnoodig bits, als het oud ste meisje op wil staan. Het bejaarde slacht offer begrijpt, dat men haar zal laten staan en probeert kwasi-onnoozel ruimte te forceeren door op de onvolledig bezette bank bij het kleinste meisje te wijzen en de vraag te stel len: „Is die plaats vrij?" „Neen, mevrouw, die plaats is niet vrij." Met duidelijke vijandigheid wordt het bezit van de plaats verdedigd. „Ik dacht anders, dat de kinderen op schoot geno men moesten worden." Waarop de vrouw niet rechtstreeks antwoordt, maar tegen een buur vrouw schampert: „Ik heb er toch voor be taald!" In het hier beschreven historische in cidentje herkenden wij een verschijnsel, dat hand over hand toeneemt: gebrek aan beleefd heid en voorkomendheid in de treinen. Reeds is er terecht geklaagd over de toenemende on gemanierdheid om in niet-rookcoupé's er maar lustig op los te dampen en zelfs onbehoorlijke opmerkingen te maken tegen reizigers, die het wagen te protesteeren. Deze kwajongens-men taliteit is echter niht meer dan een onderdeel van de klaarblijkelijke algemeene daling van het peil van het gedrag der reizigers, altlians van een gedeelte daarvan. Bestorming van de ingarlgen der wagons, zich zelfzuchtig vast klampen aan een veroverde plaats, overtreding van de meest voor de hand liggende bepalin gen, het zijn teekenen, dat er maar heel weinig noodig is om bij velen een bedenkelijk tekort aan beschaving aan de oppervlakte te bren gen. Nauwelijks zijn er zitplaatsen in den trein tekort, of de horde denkt alleen aan zichzelf. Over eenvoudige beleefdheid, laat staan ge meenschapsgevoel, behoeft men dan niet te spreken. Zoolang moeders nog weigeren hun kinderen te laten opstaan voor oudere dames met het motief, „dat ze toch betaald hebben", en dus behalve de wellevendheid ook uit het oog verliezen, dat die andere reizigsters evenzeer en zelfs ten volle betaald hebben (de moeder had toch slechts kinderkaartjes ge kocht), zoo Jang is er neg heel wat opvoe dingswerk in Nederland te verrichten. Vorige week Vrijdag werd het Kerstfeest van de Doopsgezinde Zondagsschool te De Koog gevierd in de Ned. Herv. Kerk. Het feest werd geopend door Ds. Gorter, die dank bracht aan het Kerkbestuur voor het bereidwillig afstaan van het kerkgebouw, waarna door de Gemeente werd gezongen. Vervolgens sprak Ds. Gorter de kinderen toe, waarna mej. C. Eelman het Kerstevan gelie, onderbroken door zang der kinderen, vertelde. Tenslotte werden de kinderen ge- tracteerd. Door mej. G. Braak werd een Kerstver telling verteld. Bij het naar huis gaan, werden den kinde ren cadeautjes en versnaperingen uitgereikt. reikt. Nadat door de Gemeente gezongen was, werd door ds. Gorter het feest gesloten met een dankwoord aan de leidsters der Zon dagsschool en alle anderen, die hun mede werking hadden verleend. Het was een goed geslaagd feest. Op den tweeden Kerstdag werd te De Koog het Kerstfeest gevierd van de Zondags school der Ned. Herv. Kerk, dat door Ds. v. 't Hooft geopend werd. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling: Stad2-10 Omtrek2.15 Binnenland 2.50 Buitenland5.50 Weekabonnementen 17 ets. Losse nummers 4 ets. ADVERTENTIES: Gewone advertenties 20 ct. per regel. Tusschen de tekst 40 ct. per regel. Voorpagina 50 ct. per regel. Contractprijzen belangrijk lager. „JUTTERTJES", kleine advertenties: De pry's van een „Juttertje" tot 4 regels bedraagt 0.40, elke regel meer 10 cent; i plaatsingen 3 maal betalen; contant. (Uitgesloten hiervan zijn annonces, betreffende familieberichten, uit voeringen, verkoopingen e.d.). Inzending advertenties tot 8.30 uur; familieberichten tot 9.00 uur. Abonnementsgeld kan gegireerd wor den aan: N.V. Uitg'.-Mij. „Hollands Noorder kwartier", gironr. 3I6I25. De Gemeente zong verschillende gezangen, waarna de kinderen, onder leiding van den heer Kuneman, eveneens enkele liederen ten gehoore brachten. Ds. v. 't Hooft vertelde het Kerstverhaal en de heer v. Zutphen een vrije Kerstvertel ling. De kinderen werden verschillende malen getracteerd en ontvingen, voor het naar huis gaan, een cadeautje; zij, die de Zondags school zouden verlaten, ontvingen uit handen van Ds. v. 't Hooft een bjjbeltje. Ds. v. 't Hooft dankte tenslotte alle mede werkenden en noemde het een geslaagd Kerstfeest. Htetoria. Maandschrift voor Geschiedenis en Kunstgeschiedenis. Jrg. 1940, no. 11/12. „Historia" blijft een van onze allereerste tijdschriften en ook ditmaal is zijn Kerstnum mer bij uitstek aantrekkelijk. De uitgever heeft dan ook thans weer aan deze aflevering de grootst denkbare zorg besteed, waardoor typografisch, zoowel als illustratief een koste lijk stuk werk tot stand is gebracht. Maar behalve dat: de inhoud is zeker niet minder belangrijk. Naast een zestal groote èn uitmuntende reproducties als bijlagen behandelt de aflevering allerlei typische Kerst- onderwerpen, lectuur die voor den folklorist speciaal interessant is. Zoo belicht J. D. van de Ven nog eens uitvoerig het z.g. Kerst- of midwinterblazen, het typische Twentsche ge bruik, alsmede het in onze Noordelijke en Oostelijke provinciën gebruikelijke St. Tho- masluiden. Zijn zeer lezenswaardig artikel is versierd met talrijke foto's. Niet minder inte ressant is de bijdrage over de Nachtwachten door een bij uitstek deskundige als H. J. Ver steeg. „Een drama op de Veluwe" heeft een militair-historisch artikel van den Directeur van het Krijgsgeschiedkundig Archief van den Generalen Staf, W. J. Arrens, dat ieder graag lezen zal, tertrijl Dr. H. C. A. Muller ons in een volgend verhaal over Siam (Thai land) in den vroegeren tijd weet te verhalen: een oud onderwerp van nieuwe actualiteit. En dan: de Heksenprocessen op Goedereede! Werkelijk: er is voor ieder, wie hij ook zij, veel belangrijks in dit mooie nummer te vin den. Vermelden wij tenslotte nog de aangekon digde redactiewijziging: in 't vervolg zal jkvr. Stil ztjn de dagen van Kerst voorbijgegaan. Het was zelfs nog stiller, nog eenzamer op het dorp dan andere dagen, want dan stond daar nog het gele wagentje van den melkboer of kwam de groote vrachtwagen, de gasgenera tor onzeker erachter hobbelend, bij den krui denier zijn waren brengen. Eiken rustdag vertoont het dorp dat verlaten beeld, maar nu er een dunne maar puike ijs laag op het water in de duinen lag, waren de meesten daarheen getrokken. Daar waar de wilde eend broedde, de lepelaar zijn nest had en de blauwe reiger vischte, genoot jong en oud van de sport der gladde ijzers. 'Helaas was de pret van korten duur, want den tweeden dag kwam de wind als voorheen uit het westen en hing er een grauwe, voor het oog ondoordring bare, nevel over het wintersche land. Stil zijn die kerstdagen voorbijgegaan erop volgend. Het scheen of alles na de rust van het feest van het licht, het feest van de geboorte van het Kind, wiens stem de wereld niet ver stond waarom gedenkt men eigenlijk nog zijn geboorte, als men toch Zijn woorden niet wenscht te beluisteren, Zijn raad niet wil vol gen? totaal ingesluimerd was, of men niet meer op gang kon komen. Laat komt de zon op, ze slaagt er nauwelijks in een enkele licht straal te gooien over het van vocht glanzende duinriet of even de gouden glans van het toren haantje te doen opflikkeren en heel vlug valt weer de avondschemering over de velden. De lichten buiten worden niet ontstoken - ge lukkig, dat het ambt van lantaarnopsteker niet meer bestaat in deze streken, anders zou de man gedaan gekregen hebben en de maan is donker, het veld alleen latend in eenzame stomme verlatenheid. Enkel ruischt .achter de smalle duinrug de zee haar eeuwig eender lied en weet ik enkele kilometers naar het Noorden de boven dat water uitstekende neus van een trotsch schip, dat den laatsten langen storm ten offer viel en dat daar ligt van men- schen verlaten, voortdurend dieper wegzinkend i den zandigen onverzadigbaren zeebodem. Het jaar sterft Wat zonneschijn, wat meer regenvlagen, een enkele meeuw rakelings scheretfd over het schuine pannendak van het oude simpele -kerk je, dat de jaren al drie eeuwen en meer trot seerde en wie weet hoe lang na ons daar nog zal staan op haar lagen heuvel, er om enkele houten grafpalen met onleesbare letterteekens, goedkoop marmeren zerken met roestige ket tinkjes, waarop mosplantjes een bestaan zoe ken en witte nog rechtopstaande houten krui zen op kortgeleden gesloten soldatengraven. In het kerkje weet ik wat diffuus licht, dat glimmert op de groote koperen luchter en tevergeefs probeert door te dringen tot onder de hooge banken, waarop dikke eeuwenoude kerkeboeken met vergeeld lederen banden en door roest aangetaste sloten rusten... En ook deze laatste dag van het jaar gaat zoo stil heen, ongemerkt haast sluipt het don ker naderbjj uit den polder, sluit zich daar reeds om de droomende boerenbedoeningen, de kleine arbeidershuisjes. Voor het laatst dit 'jaar keeren Piet van Jantje en diens broer Willem terug, zwaar torsend het hout, wrak hout, dat zij op liet strand gaarden. De een met zijn zwarte schipperspet op, de halfronde klep diep over de scherpturendé oogen ge drukt, de pijp, die nooit uitgebrand schijnt te geraken in het gebaarde gezicht, de ander, kleiner, kort borstelhaar op zijn ronde kop. Twee echte vertegenwoordigers van het voort durend zeldzamer wordende strandjuttersge slacht, dat in deze tijden een vleugje van op leving vertoont. Hoe vaak zouden ze al niet voorbij mijn raam geslenterd zijn, de rug be laden met buit? Ik wil er niet om wedden, maar toch eiken dag wel een keer of vier! Het jaar sterft In kleine bedompte en ruime zakelijke kan toorlokalen is en wordt de balans van het ein digende jaar opgemaakt. Kantoormeisjes heb ben nu geen tijd voor een babbeltje. Reken machines en kasten van remmingtons ratelen en tooveren cijfers, reeksen cijfers, die uitein delijk de winst of het verlies, dit jaar gemaakt, zullen bepalen. En als de staten geëindigd, de boeken gesloten zijn, gaatmen met een dubbel salaris ditmaal naar huis. De balans werd op gemaakt, de balans van het jaar negentien honderdveertig... Die balans wijst verlies aan, veel verlies... Jaren en nog eens jaren zullen er noodig zijn om het verlies van dit jaar on gedaan te maken nog sprake kan zijn. China, Japan, Rusland, Finland, Noorwegen, Dene marken, Nederland, België, Frankrijk, Enge land, Duitschland, Italië, Lybië, Somalieland, een onafzienbare reeks posten, zij wijzen allen verlies aan van onherstelbare, nooit meer te verkrijgen waarden, waarden die niet in ge tallen uitgedrukt kunnen worden. Het wacht woord van negentienhonderdveertig was kort, maar krachtig: vernietigen... afbreken... Elk schot, dat gelost werd, elke bom die omlaag suisde vernietigde. Wij moeten die ander im mers verdelgen om ons eigen bestaan te ver zekeren, om ons zelf te kunnen handhaven. Als ik den trekker niet overhaal doet mijn tegenstander het immers, omdat hij mij „haat". Hoe kunt ge een mensch, die ge nooit eerder zag, haten Het werd van u geëischt voor het algemeen welzijn, voor de „redding" der cul tuur De uren verstrijken, weer gaan we elkaar straks een gelukkig, een voorspoedig, een goed nieuwjaar wenschen, maar het nieuwe jaar zal nauwelijks zijn begonnen of weer zal het kanon alle goede voornemens overstemmen, weer zal men vernietigen. Kan het dan niet anders, moet de wereld dan zichzelf naar den ondergang helpen? Of gaat men zoo langza merhand niet meer aan vrede gelooven Over vijf-en-twintig jaar zitten we toch immers weer in den oorlog? Waarom dan over vrede spreken of schrijven? Neen, na den oorlog zal bewapenen het wachtwoord worden en zal olie het politieke doel van vele volken uitmaken, nog meer dan vroger. Kunnen wij onze wereld dan niet in een andere richting sturen? HHeel zeker, maar dan moeten wij beginnen met ons zelf, eerst met onszelf in het reine komen. Dat is oud nieuws, zult ge zeggen. Wist ik al. Des te beter. Probeer het dan. Er is toch Eén, die boven al deze dingen staat, die al deze gebeur tenissen leiden, als wij willen uitvoeren de taak, die wij in Zijn plan hebben te volbrengen wordt het goed. Basuur U op absolute eerlijk heid, volkomen reinheid, algeheele onzelfzuch tigheid, absolute liefde. Gelukkig nieuwjaar. Weest sterk. W. K. UoncUtm uit hel VlitqtncL Bloodst Den Helder gaat aan muziek doen Het was een „Dol", die de leiding had. Er zijn wellicht weinig plaatsen iw ons land, waar, in verhouding tot het aantal ingezetenen, het getal Vereenigingen zóó groot is als hier. Men verzekert ons, dat dit getal alles bij een genomen ongeveer 90 bedraagt. 't Vereenigingsleven is dus in deze gemeente wèl ontwikkeld. De tijden en de menschen zijn zeker heel wat veranderd, sinds de oudste der hier bestaande Vereenigingen het Onder wijzersgezelschap Helder (1811) en het Plaat selijke Nutsdepartement (1882) werden op gericht. In dien tusschentijd zijn ook onder scheidene gezelschappen ontstaan en teniet ge gaan en dit is inzonderheid het geval geweest met Vereenigingen, die zich de beoefening der. muziek ten doel stelden. Oudere plaatsgenoo ten herinneren zich zeker nog wel de muziek- vereeniging „Vriendschap en Toonkunst" en de liedertafel ,Eelix Arte". Veel moeite is er hier in den loop der jaren gedaan, om een burger-muziekgezelschap tot stand te brengen en in stand te houden. Men zal zich herinneren, dat onze plaatselijke W eerbaarheids-V ereeni- ging, genaamd „Artillerie-Vrijkorps", geduren de eenige jaren er een fanfare-korps op na hield, en dat later de dd. Artillerie-Schutterij eveneens in dit voorrecht mocht deelen. Veel moeite hebben belangstellenden zich gegeven om laatstgenoemd muziekkorps in stand te houden 't was echter te vergeefs. Sedert mist deze gemeente een gezelschap van bur gers, dat zich op de beoefening van fanfare muziek toelegt, hoezeer het totstandkomen van de muziek- en zangvereehiging Crescendo" een zeer verblijdend teeken is, dat de muziek hier nog steeds ijverige beminnaars en beoefenaars vindt. Onlangs is hier een nieuwe vereeniging onder den naam „Helder's Harmoniekapel" tot stand gebracht. Onder leiding van den heer A. Dol, houdt zij 's-wekelijks hare repetities in een der zalen van „Musis Sacrum". De leden maken we merkten dit dezer dagen met genoegen op reeds zeer goede vorderingen en 't uitzicht be staat dus, dat we te eenigertijd, bij voorkomen de gelegenheden, van de uitvoeringen dezer jeugdige Vereeniging zullen kunnen profitee- ren. We wenschen de kapel een goede toekomst toe. C. H. de Jonge, de bij uitstek deskundige Di rectrice van het Centraal Museum te Utrecht de plaats van den huidigen redacteur innemen. A. Mr. B. De reproductie van Jan Vermeer's be roemde stuk „De Emmaüsgangers" is vooral goed geslaagd. In Weer en Wind. Bar was de winter in het begin van 1940; vooral in de wereld van de vogels heerschte nood; honderden kwamen om het leven, doch de mensch hielp zooveel hij sléchts kon. Aan dit alles worden wij herinnerd, als wij kennis nemen van het jongste nummer van „In Weer en Wind", het bekende, aan het natuurleven gewijde maandblad (uitgave W. L. J. Brusse N.V. te Rotterdam). Het is n.1. niemand minder dan den aarts zwerver en aartsverteller Jan P. Strijbos, die een boeiend relaas geeft van zijn bevindingen tijdens de felle koudeperiode. Op zijn beurt vraagt mr. Fr. Haverschmidt belangstelling voor de ongelooflijke gratie der zilverreigers. Gedegen en toch onderhoudend is de studie van Jacques Meltzer, die het vraagstuk der plantengemeenschap tot onderwerp heeft. Uit een beschouwing van drs. Fop I. Brouwer kan worden afgeleid, dat het ruikvermogen van vogels over het algemeen uiterst beperkt is. Een boekbespreking besluit de' rijk geïl lustreerde aflevering, die een bonte verschei denheid van onderwerpen aanroert. Het Kind. Nummer van 21 December. Uit gave C. A. Spin Zn., Amsterdam. Het Kind van deze week staat, we zouden haast zeggen, natuurlijk, in het teeken van het groote Kinderfeest aller eeuwen, het Kerstfeest. Diverse bijdragen en gedichten zijn er aan ge wijd en wederom geeft de redactie van dit paedagogische tijdschrift bij uitnemendheid blijk van de juiste wijze te kennen waarop een dergelijk periodiek geleid moet worden, om het niet alleen leerzaam te maken, maar daarnaast interessant en leesbaar. Een bij zonder mooi nummer, dit Kerstnummer, zoo mooi, dat wij belangstellende lezers adviseeren aan de administratie van „Het Kind" eens een proefnummer aan te vragen. De Kern. December-nummer. Uitgave Van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam. In dit „Kern"-nummer leest men van Ruvens als echtgenoot, men leest over de vraag of domheid al dan niet ongeneeslijk is, men leest van het moderne Hawai en over Londens underground. Maar wat men ook leest, deze of de vele andere artikelen, die opgenomen werden, het is altijd interessant en de selectie die de „Kern"-redactie toepast is altijd waar deerbaar. Een uitmuntend slotnummer van den 10-den jaargang, waarbij men de hoop mag uit spreken, dat ook de elfde op denzelfden voet moge doorgaan. „De Kampeerkampioen". Voor het steeds toenemend aantal kam peerders onder zijn leden gaat de Nederland- sche Toeristenbond A.N.W.B. een blad uit geven dat geheel gewijd is aan de belangen van dezen vorm van toerisme. De Kampeerkampioen, waarvan zoo juist een proefnummer is verschenen, steekt zijn relaties met de grootere broers, de Toeristen kampioen en de Autokampioen, niet onder stoelen of banken. Het is evenals deze beide bladen in koper diepdruk uitgevoerd en ziet er smakelijk uit. De redactie heeft zich de medewerking we ten te verzekeren van vele bekende kampeer ders. Het blad staat onder redactie van den heer G. van der Weyde, die als oprichter en secre taris van de Nederlandsche Kampeerkaarten Centrale ruimschoots gelegenheid heeft gehad de kampeerproblemen zoowel van den kant der kampeerders als van het standpunt der ter- reinbezitters en gemeentelijke autoriteiten te bezien. Het zal zesmaal per jaar verschijnen voor de luttele som van een kwartje per jaar (voor niet-leden van den A.N.W.B. 1.25). Proefnummers worden gaarne toegezonden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5