Rijkscommissaris DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER DONDERDAG - Verduisteren 5.38 uur Wie niet voor ons is, is tegen onsi Defeosiebelaoqeo vóór van den Valutatransacties Ned» Indië Japan Het door V.S. uit te leenen oorlogsmateriaal A'cobol en duisternis- Amsterdam verstrekt warm voedsel Japansche waarschuwing aan Roosevelt Een „anti-Anglicaaosch blok" Vanavond gaat de verduistering in om PETAIN SPOORT TOT EENHEID AAN Nieuwjaarsreceptie bij den Rijkscommissaris ITALIAANSCHE CRITIEK OP TURKIJE Spanje is zuinig op zijn vet HELDERSCHE COURANT 2 JANUARI 1941 KONiN'GSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.-MlJ. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 69e JAARG.No. 9120 Nieuwjaarsboodschap DR. SEIJSS INQUART. (Eigen fotoarchief.) „ASMOGENDHEDEN ZIJN ONOVERWINNELIJK." Toen wij aan het einde van 1939 en het be gin van dit jaar stonden, had de Fuehrer met zijn zegevierende weermacht Polen in een bliksemoorlog van achttien dagen ver pletterd. In de loopgraven van den Westwall lagen de Duitsche soldaten. Voor hen lag de Maginotlinie, die door de geheele wereld als onoverwinnelijk geacht werd, en ook wij kon den ons de doorbraak daar slechts met de zwaarste offers aan menschenlevens voor stellen, ofschoon wij bereid waren deze offers te brengen, indien de Fuehrer den aanval noodzakelijk zou achten en daartoe het bevel zou geven. Achter de Maginotlinie stond het millioenenleger der Franschen en rukten de Engelsche divisies op, die voortdurend zwaar der bewapend werden. De vlieghavens der vijandelijke bommenwerpers bevonden zich in de onmiddellijke nabijheid van de bewa peningscentra aan den Rijn en aan de Ruhr. De zeeën werden beheerscht door de Engel sche vloot, die in haar thuishavens nauwe lijks bedreigd werd en vrijwel onbelemmerd de blokkade als het vermeende middel tot beslissing van den oorlog toepaste. België, Nederland en de Scandinavische landen ston den haast onbeperkt bloot aan den voors hands alleen nog politieken invloed van de Engelsehen ^n er bestond geen waarborg, -dat niet tevens over deze landen heen een mili taire beslissing gezocht werd, althans om aan Duitschland den toegang tot de aldaar aan wezige economische mogelijkheden te ver sperren. Op dezelfde wijze speelden onze te genstanders hun spel van intriges op den Balkan en de pas kort tevoren bereikte ver standhouding met Rusland stond in het be gin van haar economische ontwikkeling. Ondanks alles traden wij dit jaar 1940 vol vertrouwen en kracht in, vervuld van de grootschheid van de taak, die het lot ons toebedeeld had, en overtuigd, dat wij onder leiding van den Fuehrer slechts kon den overwinnen. Aan het einde van dit jaar 1940 blikken wij terug op de grootste militaire overwinningen, die ooit in de krijgsgeschiedenis van alle tijden bevoch ten zijn. Dit jaar heeft op het vasteland van Europa de zegevierende beslissing ge bracht. Er bestaat geen enkele militaire macht meer, die deze beslissing op het vasteland op eenigerlei wijze nog twijfel achtig zou kunnen maken, onze militaire macht is zoo overweldigend, dat het pjan om met de een of andere oorlogshandeling op het vasteland een beslissing te forceere» zou eindigen met het wegvagen van dep gelijke pogingen. Aan elke ernstige poli tieke manoeuvre van de Engelschen, die als eenige vijand overgebleven zijn. is op het vasteland de grond en daarmede elk noemenswaardig succes ontnomen. Econo misch staat 't vasteland van Europa thans den mogendheden van de as ter beschik king en de betrekkingen met Rusland ont wikkelen zich in overeenstemming met een vooruitziende, veelomvattende 8e'e|de economie steeds nauwer en succesvoller. Als de Engelschen thans nog inderdaad aan een overwinning wilden denken dan zou den zij zich moeten kunnen voorstellen, dat zij het vasteland van Europa en, met het Da met marmer bekleede gangen in het nieuwe stadhuis'van Ltidan zijn gereed en van fraaie sierhekken voorzien, welke vervaardigd zijn uit kunstig edel- smeedwerk (Foto Schimmelpennmghj oog op het bondgenootschapsverdrag met Japan en het vergelijk met Rusland, de geheele oude wereld tot in het Verre Oos ten zouden kunnen dwingen. De militaire successen van het jaar 1940 en de daaraan vastgekoppelde politieke gevolgen en eco nomische resultaten maken de asmogend- heden onoverwinnelijk. Terwijl nu alle economische mogelijkhe den van het vasteland op het oorlogsdoel zijn afgestemd en de sterkste militaire mo gendheid, die op aarde ooit bestaan heeft, alsmede haar door de ongelooflijke over winingen dubbel onoverwinnelijke soldaten van het noodige voorzien, verkeeren de in dustrie-, handels- en vooral de bewape- ningsbedrijven van het naar verhouding kleine eiland Engeland van dag tot dag meer in asch en puin en de schepen, die reeds als gevolg van de afgelegenheid der productiegebieden slechts onvolledige hulp kunnen brengen, zinken in steeds grooteren getale naar den bodem der zee. De eenige hoop van de Engelschen om door aanvallen van hun vliegers wijziging te brengen in deze voor hen buitenmate ongunstige ver houding van krachten wordt door de af metingen van het continent te niet gedaan. Daarentegen wordt hun eigen positie steeds onhoudbaarder, daar de Duitsche luchtvloot en marine thans van zeer gerin gen afstand hun vernietigende slagen aan ooDcxjaoaooootooocaooioao het eiland en zijn bedrijfsleven kunnen toe brengen. De langdurigheid van dezen oor log leidt niet tot verzwakking van de krachten der asmogendheden, doch staat gelijk met den onherroepelijken ondergang \an de economische en mettertijd ook van de beschavingspositie van Engeland. De militaire beslissing, die het jaar 1940 gebracht heeft, maakt het mogelijk, thans reeds de uitvoering van de taak ter hand te nemen, die het lot aan den Fuehrer en de Fuehrer weer aan ons allen heeft gegeven, n.1. den opbouw van een nieuw Europa. Juist de door de Engelschen als hun sterkste wa pen geprezen afsluiting van Europa aan de Westzijde zal het zekerste, dwingendste mid del blijken, waardoor dit continent zich tot een eenheid zal aaneensluiten, een eenheid, waarin vele der toekomstige deelnemers voor het oogenblik misschien niet meer dan een economische noodzakelijkheid kunnen zien. Doch wij zien, hoe de onderlinge han del van Europa toeneemt, daar alle volken van dit continent tenslotte willen leven en onder elkaar naar de verwerkelijking van hun levensvoorwaarden strevén. nu zij een maal" van het Westen afgesneden zijn. En boven en behalve deze economische betrek kingen beginnen ook de politieke betrekkin gen van het vasteland zich te reorganiseeren en te groepeeren om het driemogendheden- pact als de militaire waarborg van den nieu wen ophouw. De dingen, waarom het gaat. zijn duidelijk naar voren gebracht. De vraag stukken, die opgelost moeten worden, zijn helder gesteld. lede»' staat thans voor de keuze: voor ons of tegen ons! Wij, Duitschers, treden het jaar 1941 in, vervuld van het onwankelbaar geloof aan onzen Fuehrer, t.hans en voor alle tijden be reid ons geheel te geven voor dat, wat de Fuehrer van ons verlangt. Den Fueherer heil. 's-Gravenhage, 31 December 1940. W.g. Seys Inquart Rijksminister en Rijkscommissaris voor het bezette\°derlandsche gebied. Economische onderhandelingen heden hervat. De buitenlandsche wissel-contróle-instan- ties hebben aangekondigd, dat met ingang van 1 Januari alle transacties tusschcn Nederlandsch-Indië en Japan gefinancierd worden in yen. Zonder toestemming is hot verboden import, en exportzaken te doen of andere transacties met Japan in andere valuta dan yen te vereffenen. De economische onderhandelingen tus- schen Japan en Nederlandsch-Indië zullen heden hervat worden, naar de buitenge wone Japansche gezant, Matsoemiya, die te Batavia aangekomen is, verklaard heeft. Russische beschouwing over 1941. Het jaar 1940, aldus vangt een hoofdarti kel in het Russische officieele dagblad de „Prawda" aan, zal in de geschiedenis geboek staafd blijven als een jaar, dat rijk was aan groote gebeurtenissen. Na gewezen te hebben op hetgeen in het afgeloopen jaar door. de Sovjet-Unie bereikt is, vervolgt het blad: wij mogen ons niet te- verder stellen met hetgeen tot stand is ge bracht. Onder de omstandigheden van den tweeden wereldoorlog hebben de imperialis tische staten door middel van een algemeene militarisatie de vervaardiging van wapens van allerlei aard ontzaglijk uitgebreid. Het oorlogsgevaar voor ons land is toegenomen, de internationale toesetand is bijzonder inge wikkeld geworden en er kan zich van alles voordoen. De eisch van het nieuwe jaar 1941 is, dat in al ons werk de defensiebelangen van het land van het socialisme steeds en overal op den voorgrond staan. Hiermede moet bij al ons werk rekening worden gehouden en het moet voor iederen burger van den Sovjetstaat de hoogste wet worden. President Roosevelt heeft in de persconfe rentie ten aanzien van zijn plan om den En gelschen oorlogsmateriaal van iederen aard te leenen verklaard, dat hij van het con gres een wet wenscht, welke de accoorden met Engeland aldus formuleert, dat de Ver. Staten na het einde van den oorlog van En geland ten opzichte van het uit te leenen oorlogsmateriaal, kanonnen voor kanonnen enz. terugkrijgen. Dat wil zeggen, dat óf wel de oorspronke lijke, niet beschadigde materialen, óf wel behoorlijk herstelde, óf wel voor totaal on bruikbaar geworden materiaal ander terug gegeven zal worden. Dit beginsel wil hij ook tot ander oorlogstuig, misschien zelfs tot tin en rubber, uitbreiden. Bijzondere haast voor deze wet is niet noodig. vader verdronken, zijn twee zoons gered. Gisteravond om kwart over negen heeft zich op de Funenkade nabij de Dageraads- brug te Amsterdam een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan een 58-jarigen heer het leven heeft gekost. Met zijn beide zoons, on derscheidenlijk 33 en 29 jaar oud, geraakte deze man te water. Zij waren allen onder den invloed van sterken drank. De zoons wisten zich spoedig op het droge te werken doch de pogingen van eenige agenten van politie, manschappen van de marechaussee en toegeschoten burgers om den vader met een reddingsbaak en een dreg uit het water te halen, waren in den beginne vergeefs. Toen na eenigen tijd het slachtoffer opge haald was. bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken Ook in het centrum, der stad is een man. misleid door de duisternis, te water geraakt Hij kon echter spoedig op den wal komen en kwam er met een nat pak af. In de Kromme Westerdokstraat is gister avond kort na achten een 37-iarige heer, die op het voetpad wandelde, van een trap, wel ke naar het sousterrain van een huis leidde gevallen. Het slachtoffer is aan de bekomen verwondingen overleden. Het lijk is naar het Binnengasthuis overgebracht. Voorloopig voor de minst deelden in de hoofdstad. be- In afwachting van het in bedrijf stellen van de zes in aanbouw zijnde centrale keu kens, zal met medewerking van het rijksbureau voor voedselvoorziening in oor logstijd tip 6 Januari 1941 begonnen wor den niet den verkoop van warm voedsel, be reid in de gemeentelijke keuken aan den Haarlemmerweg. De beschikbare porties zouden slechts verkocht kunnen worden aan houders van vetkaarten. welke houders bovendien in het bezit zijn van een aanvullende textielkaart, aan houders van petroleunikaarten, serie 10 en aan personen, die een verklaring af leggen, dat zij niet in gezinsverband leven en een inkomen hebben van minder dan f 450.per jaar. DE ASPIRATIES DER ARABIEREN. De ministerpresident van Irak heeft, vol gens te Beiroet ontvangen berichten, voor de financieele commissie van het parlement verklaard, dat Irak de aspiraties der Ara bische volken, welke uitgaan naar vrijheid en eenheid, wil steunen. De regeering van Irak doet, naar de pre mier zeide. al het mogelijke om dit streven te begunstigen De Japansche pers blijft critiek uitoefenen op de rede van Roosevelt. De bladen noemen den Amerikaanschen president een „oor logsophitser", die opnieuw in een doovend vuur blaast en tracht Engeland een nieu wen impuls te geven. De „Tokio Nitsji Nitsji" waarschuwt de Vereenigde Staten voor de gevolgen van een politiek, die au tomatisch voor de Vereenigde Staten vijan den moet maken. De „Tokio Asahi Sjim- boen" verklaart, dat Roosevelts politiek zonder twijfel tot den oorlog moet leiden. Amerika zal dan, evenals in den wereld oorlog de verliezen te dragen hebben, aan gezien hel de oogen voor de werkelijkheid sluit. Katholieken in de as-landen en in Frankrijk één ideaal. Het vooraanstaande Katholieke maand blad „i'Illustratione Homana'' wijst in zijn Nieuwjaarsartikel op het feit. dat 150 mil- lioen Europeesche Katholieken binnen de en rondom de as een machtig anti-Angli caansch blok vormen dat in woord en daad opkomt voor de vorming van een nieuwe orde in Europa. Nlillioenen en millioenen katholieken der meest uiteenloopende lan den en volkeren, talen en zeden, zoo schrijft 't tijdschrift, zijn in een machtig en onoverwinnelijk blok tegen de demopluto cratie vereenigd, met het doel, in deze oude wereld een nieuwe politieke en socia le ordening te helpen tot stand brengen. 45 millioen Italianen staan thans met millioenen Duitsche katholieken ten nauw ste vereenigd in den strijd, terwijl vele an dere millioenen katholieken, vooral die van Hongarije en Spanje, zij het niet in den strijd vereenigd, aan den oorlog van de asmogendheden met de waardevol le hulp van hun moreele en geestelijke on dersteuning deelnemen. Maar ook het ka tholicisme van het overwonnen Frankrijk heeft bij monde van kardinaal Baudrillart verklaard, dat alle Fransche katholieken het optreden van de as met betrekking tot de nieuwe ordening van Europa volop zul- len steunen. Al onderneemt Engeland, zoo besluit het blad, een soort „Pan-Christelijke kruistocht" tegen fascisme en nationaalso- cialisme, in werkelijkheid wordt een der gelijke kruistocht thans door het granieten blok van de as ondernomen. en duurt tot morgenochtend 9 50 uur Geen partijen en klassen meer in Frankrijk. Naar uit Vich.v wordt gemeld, heeft Maar schalk Pétain in den Nieuwjaarsnacht een radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat het nieuwe jaar zonder twijfel moeilijk zou zijn, daar de oor log en de blokkade de levensmiddelenvoor ziening des lands ernstig beïnvloed hebben. Daarom, zeide Pétain, moet vooral de boer urt de aarde halen, wat maar eenigszins mo gelijk is. Ook alle andere deelen der arbei dende bevolking moeten hun inspanning ver dubbelen. De nationale wederopstanding, die de regeering zich ten doel heeft gesteld, be oogt, naar de maarschalk verder zeide, ook de bevrijding van het land van het vreemde kapitalisme. In Frankrijk, zoo vervolgde Pé tain, mogen geen partijen of klassen meer zijn. De rede werd met een aansporing tot eenheid besloten. BURG. DE VLUGT MAAKT HET GOED. Men meldt uit Amsterdam: De burgemeester, die onlangs uit de zie kenverpleging op de Prinsengracht is ont slagen, maakt het thans goed. Het is echter nog niet bekend, wanneer dr. De Vlugt zijn werkzaamheden zal her vatten. fyuemmeri Nieuw Belgisch record Een dezer dagen slaagde de Belgische zwemster Virginie Keteieer van A.Z.C. er in het Belgisch record op de 200 meter rug slag, dat zij reeds geruimen tijd op haar naam heeft staan nog te verbeteren. Zij leg de dezen afstand af in 2 min. 53.2 sec., waarmede zij haar record met 0.8 sec. ver beterde. De 100 meter legde zij af in 1 min. 21 sec. Het Nederlandsclie record op de 200 meter rugslag staat sinds 26 Nov. 1939 op naam van de Rotterdamsche zwemster Cor Kint, die den aanmerkelijk beteren tijd noteerde van 2 min. 38.8 sec. Zijn naaste medewerkers toe gesproken. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss Inquart, gistermorgen in het gebouw van bet rijkscommissariaat aan het Plein de Nieuwjaarswenschen van zijn naaste mede werkers in ontvangst genomen. De rijkscommissaris dankte zijn mede werkers voor hun gelukwenschen. In het vervolg van zijn toespraak wees de rijks commissaris er op, dat 1941 een voor Duitschland beslissend jaar zal zijn. Het komt er vooral op aan om ook in de toe komst, evenals tot nu toe, te arbeiden in een kameraadschappelijken geest en het gemeenschappelijk doel steeds voor oogen te houden Aan het einde van zijn toespraak gaf de rijkscommissaris de aanwezigen de hand, waarmede de plechtigheid tevens was af geloopen. Turksche pers spreekbuis Engeland. van De „Giornale d' Italia" houdt zich bezig met de houding van Turkije ten aanzien van het Europeesche conflict en constateert daarbij, dat de Turksche pers de meest ac tieve spreekbuis van de Britsche propagan da geworden is. Sinds eenige weken spreekt zij zich op bijzoder hatelijken toon tegen Italië uit. Men vraagt zich af, of daarmede uilsluitend een „papieren ondersteuning' van het Bondgenootschap met Engeland be doeld is, of dpt andere duistere voornemens daarachter -steken. Zonder eenige voorspel lingen te willen doen is het noodig, het feit als zoodanig vast te stellen, om het Turk sche vraagstuk aandachtig gade te slaan. Gebruikt vet weer gereinigd. Krachtens een nieuwe verordening der Spaansche regeering mogen gebruikte vet ten en smeermiddelen niet meer vernietigd worden. Zij moeten door de Spaansche pe- troleuniiiionopoliemaatschappij verzameld en gereinigd worden. Men hoopt op deze wijze vijftig procent van den Spaanschen invoer aan smeermiddelen te kunnen be sparen Jong en oud maakten m Koedijk surprises voor het traditioneele feest van den gouden engel op den 31 sten December (Foto Pax-Hofland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1