Pond, ons en el afgeschaft MEISJE DOOR AUTO DOODGEREDEN SPANJE EN HET TANGERVRAAGSTUK Dood in den kelder gevonden Aan den vuurdood ontsnapt Wijlen Calinescu beschuldigd VLOOTACTIE IN DEN STILLEN OCEAAN Nieuwjaarsboodschap commissaris N.V.V. Amerika wil tot den laatsten Engelschman strijden Verkeerscaramko'e onder Snetk Gelogeerd en niet betaald DENEMARKEN MOET CORRECT BLIJVEN De communistische partij in Engeland TSJANG KAI SJEK NOG STEEDS ZIEK Dief wilde lekker rooken Nieuw gewicht in het nieuwe jaar. NEDERLAND KREEG NOOIT HET VOLLE POND! Het pond, het ons, de el, het maatje, de kan en de kop bestaan niet meer. Met in gang van het nieuwe jaar zijn zij officieel opzij gezet, al is hiermede nog niet gezegd, dat de namen niet nog een eeuw of langer zullen voortleven. De nieuwe IJkwet, die gisteren van kracht geworden is, heeft korte metten ge maakt met allerlei maten en gewichteii, die voor een groot deel nog volle en alge- meene bekendheid genieten, zooals pond, el en maatje, en met andere namen, die hier en daar in onbruik geraken als b.v. den vingerhoed, den kop, de palm en de streep. Het meest de aandacht trekt het wettelijke afscheid van ons, pond en el. 111 het vervolg zal een handelaar of ver- kooper ten min-te als zij volgens de letter der wet te werk gaan - hoeveelheden slechts in kilogrammen of deelen er van, in meters of centimeters mogen uitdrukken. I)e nieuwe IJkwet zegt er van, aldus de Tel., dat het verboden is: „In aankondigin gen betreffende goederen, die bij de maat of het gewicht worden verkocht, hetzij in bladen, tijdschriften of aanplakbiljetten, op etiquetten welke aan de goeren of hare ver pakking gehecht zijn of deze vergezellen, dan wel op de verpakking zelve, hetzij in eenig ander middel tot bekendmaking ter aanduiding van maat of gewicht gebruik te maken van andere aanduidingen dan die, welke de wet voorschrijft". Het streven om eenheid te verkrijgen in de gebruikelijke maten en gewichten sprak reeds uit de eerste behoorlijke IJkwet, die ons land gekend heeft, n.1. die van 1816. De el werd toen ingevoerd, doch niet als een eenheid van 68 cm. of een der andere afme tingen, die het gebruik er aan toekende, doch als een uit honderd centimeter bestaan de el. De el was officieel een meter. Zij was onderverdeeld in een palm (decimeter) en streep (1/10 centimeter). Vooral de duim gaf vaak aanleiding tot groote verwari'ing en men haalde vaak den Iïngelschen, Neder- landschen en Amstcrdamschen duim door elkaar. Bij de tot vandaag geldende wet van 1869 was het pond erkend als een of- ficieele gewichtsaanduiding. Het is evenwel geen vijfhonderd gram, doch hetzelfde als een kilogramDe wetgever heeft de oude benaming toen willen bewaren, doch gaf er de beteekenis van het kilogram aan. Men kan niet zeggen, dat de handel veel eerbied voor deze beslissing heeft getoond en evenmin, dat de overheid zich al zeer geërgerd heeft over 't onwettige gebruik. Als ieder sedert 1869 de winkeliers in rechte zou hebben aangesproken wegens het leveren van vijfhonderd gram als hij een pond (dus volgens de wet dui zend gram) besteld had, zou er heel wat onaangenaamheid gevolgd zijn! Een pond was tot aan den huidigen dag officieel een kilogram. Hoevelen waren daar mede op de hoogte? Wel beschouwd heeft de tegenwoordige generatie nimmer het volle pond ontvangen. Voortaan hoopt het dan ten minste het volle kilo te krijgen. De verwachting is, dat er geen bezwaar zal worden gemaakt tegen veel oude bena mingen, hoewel toch leiding zal worden ge geven aan het vervangen door de nieuwe. Ook bestaat voorloopig het voornemen nog niet oude gewichten en maten in te trekken, die nog de namen van de nu afgedankte wet dragen. Zoo zal b.v. het gewicht met het opschrift pond of ons e.d. in gebruik kunnen blijven. De nieuwe door de fabriek te ver strekken exemplaren krijgen echter de aan duidingen in kilogrammen en grammen. Wel leggen de ambtenaren van het ijkwe- zen beslag- op nog oudere typen. Het is de gewoonte, dat slechts wanneer voor de twee de maal een nieuwe IJkwet verschenen is. de officieel afgekeurde apparaten in beslag worden genomen. Als de ambtenaren voort aan dus maten tegenkomen, met de op- Schriften „kan" of „kop" in plaats van liter zullen zij uit het gébruik worden genomen. DE UITVOER VAN IERLAND. Het Britsche ministerie van economische oorlogvoering heeft volgens den Britschen nieuwsdienst meegedeeld, dat van '22 Ja nuari af alle goederen, die door Eire naar bepaalde neutrale landen, o.a. Sovjet-Rus land. Zweden. Finland. Spanje, Turkije, Bul garije, worden uitgevoerd, gedekt moeten zijn door een Engelsch navicert. Deze bepa ling geldt niet voor den uitvoer naar de Vereenigde Staten. Het Italiaansche blad de „Popoio d'Italian schrijft: Roosevelt heeft de redenen uiteen gezet, waarom de Ver. Staten Engeland moe ten helpen door het vliegtuigen, munitie en tanks te geven. Maar niets, voor zoover het een expeditiecorps naar Europa betreft. De Ver. Staten aldus het blad zouden oor log willen voeren zonder oorlogvoering, d. w. z. zij zouden den oorlog alleen willen lei den, financieren, voeden, exploiteeren, kort om, zij zouden Engeland den oorlog willen laten voeren tot het eind en op zijn rekening en risico. Inderdaad heeft Roosevelt ver klaard, dat de Amerikaansche hulp Enge land moet dienen tot voortzetting van „den strijd voor onze veiligheid". Afgescheiden van den moreelen kant van de zaak, wan neer een groot land, terwijl het verklaart, dat het bedreigd is, zich wil verdedigen en zich tegelijk terzijde houden, doet zich thans de omstandigheid voor, dat het voeren van oorlog met het bloed van anderen geen voor recht meer is van Groot Brittanje. Thans is het Amerika, dat tot den laatsten En- gelschman zou willen strijden. een farce ten tooneele te voeren, die naar buiten den schijn van le galiteit had en toch niets anders was dan willekeur en misbruik. VERKLARING VAN SUNER. De minister van buitenlandsche zaken, Serano Suner. heeft een redacteur van het studenten-weekblad „Haz" een interview toegestaan, waarin hij vooral diep inging op het Tangervraagstuk. Serrano Suner verklaarde, dat de bezet ting van Tanger door Spanje in Juni door de Spaansche jeugd, in het bijzonder door de jeugd van Phalanx. nooit als een zuiver forme'ele daad is opgevat. Het is van het begin af uitgesloten geweest, dat Spanje zich bij zijn activiteit in Tanger zou bepa len tot politiebewaking en tot handhaving van de openbare orde. De stap van Spanje, zoo vervolgde de minister, beoogde, een ein de te maken aan de internationale uitbui ting van Tanger, zooals deze In het inter nationale statuut vastgelegd was. Dit sta tuut vormde een voortdurende bedreiging van Spanje. FINLAND, Aan de atwerking van het interieur in het nieuwe stadhuis te Leiden wordt de laatste hand gelegd. De groote burgerzaal wordt van een prachtig plafond voorzien (Foto Schimmelpenningh) De mogendheden, die Spanje niet rechtstreeks durfden beleedigen, deemoedigen het indirect door Chauffeur week onvoldoende uit. De 19-jarige mej. G. A. v. d. K.. te Den Haag, reed met haar rijwiel op de Vaillant- laan bij het viaduct, toen zij door een haar achterop rijdenden personenauto, waaraan een aanhangwagen- was gekoppeld, werd aangereden. Zij werd door het rechterachter- wiel van den aanhangwagen gegrepen en te gen de straat geslingerd, waar zij met inwen dige kneuzingen bleef liggen. De geneeskun dige dienst vervoerde het meisje naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij kort na aankomst is overleden. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het feit. dat de chauffeur van de auto, de '24-jarige C. B. B„ niet genoeg naar links heeft uitgeweken. Een verkeerde deur geopend. De zestigjarige gehuwde caféhouder H. F. K. te Oosterbeek werd Dinsdagmorgen leven loos in den kelder van zijn woning gevon den. Vermoed wordt, dat de man wegens onbekendheid in zijn woning, die hij nog moest inrichten, in den nacht een verkeerde" deur heeft geopend, met het noodlottige gevolg. Landbouw er swoning afgebrand. De landbouwerswoning van de familie Hul sebosch is afgebrand. Twee koeien en een pink kwamen in de vlammen om. De vrouw van H. en een kind konden lernauwernood in veiligheid worden gebracht. H. werd bij reddingspogingen aan den arm gewond. De wonmg was slechts laag verzekerd. Oudejaarsavond heeft zich bij Tjalhui- zum onder Sncek een gecompliceerde bot sing voorgedaan. Een zware vrachtauto van de Condens- fabriek te Leeuwarden slipte door de glad heid van het wegdek en kwam daarbij op de trambaan terecht. Tezelfdertijd naderde een motortram van den dienst SneekBolsward. Deze reed op de geslipte auto in. Auto^en tram bekwamen zware schade, doch personen werden niet gekwetst. De reizigers van de motortram stapten uit Toen de laatste de tram verlaten had, naderde uit de andere richting een stoom tram, die op de gehavende wagens in reed. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht, doch van persoonlijke ongeluk ken is niets bekend geworden. Kostjuffrouw bedrogen. De Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen een 24- jarigen loodgieter en een 26-jarigen koopman, uit Amsterdam, aan wie oplichting van spijs en drank ten nadeele van hun kostjuffrouw ten laste was gelegd. Het onderzoek in de zaak tegen den eer sten verdachte werd teruggewezen naar den rechter-commissaris. terwijl de koopman ver oordeeld werd tot een gevangenisstraf van twee maanden. De beide mannen namen op 9 September hun-intrek bij een kostjuffrouw in Baarn. doch zij hadden geen cent om te betalen. Met uitvluchten trachtten zij de juffrouw van de wijs te brengen en tenslotte gingen de Am sterdammers zonder de rekening te voldoen weg. De Officier van Justitie, mr. Twiss Quares van Ufford, requireerde een gevangenisstraf van twee maanden voor ieder. AAN HET WERKENDE VOLK VAN NEDERLAND. De commissaris van het Nederlandseh Verbond van Vakvereenieingen. de heer H. J. Woudenberg, richt ter gelegenheid van de jaarswisseling de volgende boodschap tot het werkende volk van Nederland: „Gij allen, werkende mannon en vrouwen in het Nederlandsche volk zult deze jaars wisseling meemaken met geheel andere gedachten dan vorige igren. Gij zult misschien terugdenken aan de vele schokkende gebeurtenissen die zich in het afgeloopen iaar hebben voorgedaan. Gij zult terugdenken aan al wat in het bestek vnn eenige maanden aan ingrij pende veranderingen werd onderworpen. Misschien komt een zekere weemoed in u op over datgene, wat gij meent, dat verlo ren is gegaan. Maar bij de intrede van het jaar 1941 moeten ook andere gedachten u bezig hou den. Een oude periode is afgesloten, een nieuwe is reeds begonnen. Zooals de twaalf de klokslag Oudejaarsavond het oude jaar afsluit, hebben ook de schokken van de sociale revolutie de oude, kapitalistische tijd tot een einde gebracht. Achter de donkere wolken van den oorlog en de daaraan verbonden moeilijkheden zien wij thans reeds de zon opkomen van den socialistischen vrede, die, naar wij allen ho pen, in het nieuwe jaar tot stand zal ko men. De Oudejaarsnacht van 1940 wordt ver licht door het uitzicht op een nieuwe, recht vaardige arbeidsgemeenschap, waarin voor ieder een bestaan zal zijn, verzekerd en beveiligd, en aansluitende aan de verlan gens en behoeften van alle levende en wer kende menschen. Het Nederlandseh verbond van vakver- eenigingen. dat aan den opbouw van deze arbeidsgemeenschap een werkzaam aandeel zal nemen, wenscht alle Nederlandsche ar beiders en arbeidersvrouwen een voorspoe dig Nieuwjaar. Het verbindt daaraan de stellige overtuiging dat 1911 hen zal bren gen naar de vervulling van lang gekoester de socialistische idealen." Nieuwjaarsrede van den koninq. Koning Christiaan van Denemarken heeft Woensdagavond een radiorede voor 't Deen- sche volk gehouden. Na hen herdacht te hebben, die in het afgeloopen jaar in dienst van het land zijn gevallen, zeide de koning o.a.: De tijden zijn ernstig en moeilijk en slechts door gemeenschappelijke hulp. door onvoorwaardelijke eendracht zal het ons gelukken, de moeilijkheden te boven te ko men. Hot vertrouwen, dat in mij gesteld wordt, geeft mij kracht en sterkte om ver der voor het welzijn van het land werkzaam te zijn. Mijn gedachten gaan ook naar IJs land, de Faroer en Groenland, waaraan ik eveneens mijn dank betuig voor de in bet afgeloopen jaar aan mij bewezen trouw. De toekomst ken niemand van ons, doch wij hebben het recht, aan betere tijden voor al len te gelooven. Meer dan ooit gaat het er voor allen om. onder de omstandigheden waarin wij ons thans bevinden, volkomen correct op te treden. 31 millloen lei verduistert. Zon der rechtvaardiging uitgegeven. De commissie, die een onderzoek instelt naar de wijze waarop de vroegere reger ing de geheime findsen heeft gebruikt. ;eeft vastgesteld, dat de gewezen minister president Calinescu. die in September 1939 door leden van de IJzeren garde is terecht gesteld, een bedrag van 31 millioen lei zon der rechtvaardiging heeft uitgegeven. RANTSOENEERINGSMAATREGELEN IN Daarom moest van de zijde van Spanje een waarlijk politieke daad a verricht worden. Sedert het oogen- blik van de oorlogsverklaring van Engeland en Frankrijk aan Duitsch- land heeft Spanje er steeds op ge wacht, het Tanger-vraagstuk te re gelen, daar indertijd Tanger een wespennest geworden was. De inmenging van Italië in het Europee- sche conflict vergrootte natuurlijk de be teekenis van het probleem en in het bij zonder na het sluiten van den wapenstil stand met Frankrijk bestond de kans, dat het wespennest tot den haard van een ernstig gevaar zou worden. De minister verklaarde, dat Marokkaan- sehe kringen het optreden van Spanje vol komen hadden begrepen. Ook de vrienden van Snanje, de mogendheden, die in den bevrijdingsoorlog aan zijn zijde hadden ge streden. begrepen volkomen het natuur lijke recht van Spanje op een gebied, dat het geografisch, historisch en moreel toebe hoort. Spanje en vooral wij jongeren, aldus be sloot de minister, zijn vastbesloten niet toe te laten, dat onze natuurlijke rechten mis kend worden, wij zijn eerder bereid, 't hoog ste offer te brengen. Ik spreek deze duide lijke taal, opdat geen twijfel en geen dub belzinnigheid kan ontstaan. Pers eischt scherper optreden. In een hoofdartikel eischt de Sunday Ex press naar uit Londen wordt gemeld, dal „scherp opgetreden" zal worden tegen de communistische partij. Er moet aan „verra ders" een einde worden gemaakt, onverschil lig of zij in kelderwoningen dan wel in pa leizen, kantoren of fabrieken, in Mayfair of in Eastland wonen. Het blad keert zich fel tegen het besluit van de verkeersemployé's van Glasgow om bij luchtalarm het werk stil te leggen en noemt dit communistische pro paganda. Aangezien voortzetting van het werk bij het eerste luchtalarm niet gedwon gen is, hebben de communisten, aldus het blad, zegt het D.N.B., een schitterende moge lijkheid om „te kankeren tegen de plutocra ten, die de armen laten werken, terwijl zij zelf in weelderige schuilgelegenheden dek king zoeken of zich terugtrekken op hun landhuizen." Tsjang Kai Tsjek nog steeds ziek. Uit Tsjoengking te bericht ontvangen, dat generaal Tsjang Kai Tsjek nog steeds ziek is en niet in staat is bezoekers te ont vangen als gevolg van een zenuwinstor ting veroorzaakt door het conflict tusschen Koemingtang en de communisten. In het bericht wordt verder gemeld, dat Ho Jing- tsjing Tsjang Kai Tsjek in militaire aan gelegenheden vervangt In Finland zijn nieuwe maatregelen geno men voor de rantsoeneering van levensmid delen. Ter beveiliging van de vleeschvoor- ziening en het behoud van den veestapel zijn tijdelijke gedwongen slachtingen van rund vee bevolen. Bij een veestapel van 5 stuks moet één rund, daarboven moet elk tiende rund voor de rantsoeneering worden ingele verd. Voorts zijn ook maatregelen genomen voor de rantsoeneering van de aardappelen. Oj) iedere h.a. aardappelen moet 8000 kg. worden ingeleverd, waarvan 4500 kg. voor de levensmiddelenvoorziening en 3300 kg. Is pootgoed. In Koedijk wordt van oudsher op 31 Decem ber het leest van den gouden engel gevierd en ondanks distributietijd rolde bakker Rood dezen keer zijn „engel" van goudgeel deeg. (Foto Pax-Holland) In het nieuwe stsdnuis van Leiden zal air-conditioning worden toegepast Een speciale inrichting zorgt voor afvoer van gebiuikte en aanvoer van versche lucht in de verschillende vertrekken (Foto Schimmelpenningh) Inbraak te Bussum. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een villa aan de Lindenlaan te Bussum. Vermoedelijk is de inbraak gis termiddag geschied tusschen 1 en 6 uur. Men heeft zich toegang verschaft door ver breking van een ruit. Uit een la van een bueau heeft de dief een taseh medegenomen waain zich een bedag van f 250.— bevond. Voorts nam de dief een voorraadje siga ren mede. De ministerpresident van Nieuw-Zeeland Fraser, heeft, naar Reuter meldt, meege deeld, dat op het eiland Emerau in den Bis- marckarchipel een vijandelijke torpedojager de passagiers en bemanning van zeven schepen aan land heeft gezet, t.w. van de Triadic (6000 ton), de Kom'ata (3900 ton), de Holmwood, Triona en VVinni, de Triaster en de Rangitane (1600 ton). Men neemt aan, dat de overlevenden van drie andere schepen t.w. van de Turakina, de Notou en de Ring- wood nog aan boord van den torpedojager zijn. Zeven van deze tien schepen zijp van Britsche nationaliteit geweest, een van Fransche en de overige twee van Noorsche afkomst.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3