Hoe koud het was De strijd in het tweede halfjaar 1940 DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'•HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschc vliegers naar Italië RANTSOENEN onveranderd Storm en sneeuw teisteren Spanje Verduisteren i 5.39 uur Nieuwe bonnen Londen 100 maal aangevallen Van de tram gevallen Inbraken te Bennekom Verliezen der Zweedsche koopvaardij V R IJ D A G Tusschen deuren bekneld geraakt Rapport van het Duitsche opperbevel Engelschen verloren 3 maal zooveel vliegtuigen als de Duitschers Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 50 uur HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN» HELDER. TELEFOON 30 (2 LIJNEN) Uitgave de» Uttg.-M^. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 3 JANUARI 1941 69e JAARG. No. 9121 Het vuurtje van de gemeentewerkliec een welkome gelegenheid, om de handen te warmen (Foto Pax- Holland) DEELNAME AAN DEN STRIJD IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Ter gelegenheid van de aankomst van enkele afdeelingen van het Duitsche lucht- leger In Italië heeft de chef van den Ita- liaanschen luchtstaf, generaal Pricolo, een dagorder gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat het Duitsche luchtcorps zal deel nemen aan den strijd in de lucht en ter zee in de Middellandsche zee, waar de vij and zijn krachten concentreert en dat dit corps als een groote Italiaansche eenheid beschouwd moet worden. De gemeenschap pelijke strijd zal de Duitsch-Italiaansche wapenbroederschap wijden. en op straat was Hoa koud hat was. Het viel niet mee, om bij stevige vorst en Oostenwind een ambacht in de buitenlucht uit te oefenen (Foto Pax Holland) De volgende bonnen zijn voor gebruik aangewezen: BOTER EN VETTEN Gedurende het tijdvak van Zaterdag 4 Januari 1941 tot en met Vrijdag 10 Januari a.s. geeft de met „24" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vet naar keuze, voorzoover voorradig. De met „24" genummerde bonnen, die op 10 Januari nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 17 Januari. De op 22 November 1940 reeds bij de pro ducenten of in den handel aanwezige voor raden vet in verpakking van 250 gram mo gen tegen inlevering van een met „24" genummerde bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht. BROOD EN GEBAK Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Zondag 12 Januari geeft elke der met „22" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, bedraagt ook de hoeveelheid roggebrood, welke te gen afgifte van een bon kan worden ge kocht, 100 gram. Voorts geeft elke der met „22" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak De op 12 Januari nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 13 tot en met 19 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. E I E R E N. Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Zondag 12 Januari geeft de met „33" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 12 Januari nog niet zijn gebruikt, blijven geldig tot en met Zondag 19 Januari met dien verstande, dat zij gedurende de week van 12 tot en met 19 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCH WAREN Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Woensdag 15 Januari geeft elk der vier met „14 vleesch ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met .,14 worst, vleeschwaren gemerk te bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 15 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 19 Januari a.s. Twaalfjarige knaap op slag ge dood. Gistermiddag om half vier waren arbeiders te Rotterdam bezig de deur van een spoor wagon, staande in de Lloydstraat dicht te trekken. Daar de deur klem zat gebrunue men een lier. Plotseling schoof de deur mei groote kracht dicht, waarbij de 12-jarige H. J. van den Berg, die bij het werk toekeek, de deur tegen het hoofd kreeg. De knaap was op slag dood. Verkeer op vele plaatsen ge stremd. GROOTE SCHADE AAN HUIZEN EN LICHTMASTEN. Sedert gisterochtend wordt in ge heel Spanje een hevige storm, die aan de noordkust, in Estremadura, in het Duerodal en aan den boven loop van de Ebro gepaard gaat met zwaren regenval. Het centrum van den storm ligt aan de kust van de Middellandsche Zee. Uit talrijke plaatsen wordt groote schade ge meld. Aan de Cantabrische kust staat de zee hol, zöodat de visschers niet konden uit varen. De temperatuur is opnieuw gedaald. In de noordelijke provinciën bij de Pyre neeën liggen alle wegen en bergpassen diep onder de sneeuw. Doordat de sneeuw op de wegen onmiddellijk tot ijs werd, onder vond het verkeer grooten hinder. Sedert isterochtend vroeg zit bij het station te Avila een goederen trein vast, die het geheele traject blokkeert. De Zuid-Express van Irun is eveneens bij Avila door de sneeuw tot stilstaan gedwongen. Ook de nacht-express MadridSan Sebastiaan is in de sneeuw blijven steken. In de Baai van Algeciras moesten de schepen wegens den storm van hun nood ankers gebruik maken. Verscheidene sche pen hebben achter de pier van Algeciras beschutting tegen den orkaan gezocht. In Algeciras en omgeving is groote schade aangericht Vele boomen zijn ontworteld, lichtmasten doorgebroken en daken en schoorsteenen beschadigd. Buiten de stad is een huis ingestort, waarbij verscheidene bewoners gewond werden. STRENGE VORST IN DENEMARKEN. Treinen blijven in de sneeuw steken. In den vorigen nacht heeft het in de om- 'geving van Kopenhagen 17 graden gevro ren. In de Deensche hoofdstad daalde het kwik tot 11 graden onder nul. Het trein verkeer is hier en daar gestremd ten ge volge van den sneeuwval. De waterwegen in het binnenland zijn reeds alle dichtge vroren. IJsbrekers liggen klaar om den arbeid te beginnen. Vooral in de Limfjord heeft de scheepvaart met groote moeilijk heden te kampen De toestand wordt daar reeds even moeilijk als in Februari 1940 genoemd. DUITSCHE LOF. Kesselring complimenteert liaansche vliegeTs. Ita- Ter gelegenheid van den terugkeer van het Italiaansche vliegercorps, dat vanuit een luchthaven aan 't Kanaal deelgenoipen had aan de luchtaanvallen op Engeland, heeft maarschalk Kesselring een brief ge richt tot den commandant van dit corps, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de sa menwerking in den gemeenschappelijken strijd en verklaart, dat de formatie Itali aansche jagers, die aan het Kanaal blijft, de schakel zal vormen die getuigt van de voortdurende solidariteit tusschen de Ita liaansche en de Duitsche luchtmacht. Het verheugt den maarschalk in zijn brief te herinneren aan de doeltreffende medewerking van het Italiaansche vlieg tuigcorps, dat vele bewüzen van ziin strijd lust heeft gegeven, ondanks ongunstige weersomstandigheden en technische moei lijkheden. De Italiaansche vliegers hebben bewezen den strijd met de Engelsche „Spit- fires" niet te vreezen en zij hebben belang rijke militaire doelen in Engeland getroffen Maarschalk Kesselring geeft ten slotte uiting aan zijn vreugde, dat hij aan het Italiaansche vliegercorps het „Adlerschild" kan overdragen VREEMD VLIEGTUIG BOVEN GIBRALTAR Gistermiddag heeft een vliegtuig van niet herkende nationaliteit boven Gibraltar gevlogen. Het toestel werd heftig door het Britsche afweergeschut beschoten en ver dween in de richting van de Middelland sche Zee. Het Duitsche opperbevel der weermacht heeft een rapport gepubliceerd over de oor logssuccessen in het tweede halfjaar 1940. waaraan wij het volgende ontleenen: Sedert het begin van den wapenstilstand met Frankrijk zijn de voorbereidingen voor den strijd tegen Engeland begonnen. Terwijl divisies van het leger de Fransche Atlanti sche kust tot aan de Spaansche grens bezet ten, de resteerende steunpunten van de Ma ginotlinie zuiverden en den onoverzienbaren buit schiften, hebben de marine en de lucht macht zich gereed gemaakt, om den strijd te gen Engeland te beginnen. De Italiaansche weermacht hield mtus- schen steeds sterkere Britsche strijdkrachten va«t De marine kweet zich in korten tijd van 'de moeilijke taak, alle in bezit genomen vijandelijke kustgebieden van de Noordelijke IJszee tot de Golf van Biscaye met spoed te beveiligen. Bijzonder succesvol was het optre den van zeestrijdkrachten in overzeesche wa teren. Door de marine werden 12 torpedojagers, 8 duikbooten, 9 hulpkruisers, 3 kanonneer- booten en 63 kleine oorlogsvaartuigen, en door de luchtmacht in totaal 32 verschillende eenheden der Britsche marine tot zinken ge bracht. De totale tonnage van deze tot zinken gw brachte oorlogsschepen bedraagt rond 190.0W ton. De Britsche koopvaardijvloot zwaar getroffen. In nog yeel grootere mate kreeg de Brit sche koopvaardij de gevolgen van de nieuw veroverde bréede en dicht bij Engeland ge legen basis te bespeuren. De stijgende cijfers betreffende tot zinken gebrachte schepen beteekenen een aantas ting van de levensader van het Britsche eiland. Voor de eerste maal konden ook door be wapende koopvaardijschepen in overzeesche wateren vijandelijke schepen voor goeden prijs verklaard en naar Duitsche havens worden opgebracht. Tegelijkertijd brachten Duitsche gevechts- en duikvliegers door on vermoeide aanvallen op Britsche convooien en afzonderlijk varende koopvaardijschepen den tegenstander ernstige verliezen toe. Van IJsland tot de Noordkust van Afrika be waakte de gewapende luchtverkenning hel Atlantische luchtruim en verlichtte door haar lange-afstand meldingen de zware taak der Duitsche onderzeebooten. Daarnaast verloor Engeland van 25 Juni tot het einde van het iaar aan eigen of in zijn dienst varende koopvaardijschepen als gevolg van gevechtshandelingen der Duitsche marine 3.200.000 b.r.t. en door ge vechtshandelingen van de Duitsche luchtmacht meer dan 700.000 b.r.t. dat is in totaal meer dan 3.900.000 b.rt. Daaronder zijn de resultaten van het leggen van mijnen, dat zich tot de verst verwijderde zeeën heeft uitgestrekt tot dusver nog slechts, voor een klein deel begrepen. Nog meer heeft de vijand verloren door de beschadiging van op zijn minst 264 koop vaardijschepen van ruim 2 millioen b.r.t. in totaal. Deze resultaten werden met slechts geringe verliezen der marine behaald. Zij be dragen sedert den 25en Juni 3 torpedobooten 5 mijnenvegers, 8 duikbooten en 12 kleinere oorlogsvaartuigen. Een deel der verloren gegane schepen kon gelicht en weer in dients worden genomen. Londen ruim honderd maal aan gevallen. Sedert Mei heeft de Britsche luchtmacht in nachtelijke vluchten Duitsch rijksgebied aangevallen en daarbij vrijwel uitsluitend niet-militaire doelen getroffen. Den 8en Au gustus begon de Duitsche vergelding voor een vorm van den luchtoorlog, die Duitsch- land nóch heeft gewild, nóch heeft aange vangen. ofschoon alle voordeelen aan Duit- schen kant lagen. Sedertdien hebben Duit sche gevechtsformaties in meer dan 130 grootscheepsche aanvallen telkens tusschen de 100.000 en 700.000 kg. bommen uitgewor pen. Ofschoon reeds een aantal vijandelijke aanvallen op Berlijn vooraf was gegaan, werd de eerste vergeldingsaanval op de Brit sche hoofdstad pas den 7den September on dernomen. Sindsdien heeft Londen meege maakt. wat aan de Duitsche steden was toe gedacht. Meer dan 450 maal luchtalarm en meer dan honderd Duitsche aanvallen, waaronder eenige van geweldigen omvang hebben het normale levpn van deze stad gestoord en haveninstallaties, kaden en opslagplaatsen vernield. Sedert den 15den November strekken de Duitsche luchtaanvallen zich ook uit tot an dere centra van de Britsche oorlogsindustrie In 80 aanvallen in groot verband en 325 andere aanvallen op belangrijke industrieele bedrijven is de Britsche bewapening, in het bijzonder in het Midden-F.ngelsche industrie gebied zoo zwaar getroffen, dat de verminde ring der productie voor Engeland gevaar lijke afmetingen aanneemt. Sedert den 25en Juni heeft de vijand aan vliegtuigen ongeveer het drie voudige verloren van de verliezen der Duitsche luchtmacht. Sedert den 24en October hebben ook escadrilles van de Italiaansche lucht macht zijde aan zijde met de Duit sche formaties met succes aan de aanvallen op Engeland deelgenomen. Vèrdragend geschut van het leger en de marine slaagde er herhaaldelijk in convooien die door het Kanaal trachtten te varen, met verliezen voor den tegenstander uiteen te slaan. Met goed gevolg werden ook militaire doelen in het gebied van Dover en ten Zuiden Jongeman ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks drie uur is te Amsterdam een twintigjarige jongeman van de tram gevallen, toen deze door de scherpe bocht reed. Met een schedelfractuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Een oude onbekende aan het werk! Gicternacht is op een vijftal plaatsen in gebroken. t.w. in een wasscherij en in vier aan den weg EdeYVageningen gelegen villa's. Vermoedelijk is de onbekende dader in zijn werk gestoord. Eenige huishoudelijke artikelen en wat geld worden vermist. Er is op dezelfde wijze geopereerd als onlangs bij de inbraken in diverse land huisjes bij Bennekom. De veronderstelling ligt voor de hand, dat dezelfde dader aan het werk is geweest. De politie van Bennekom en die van Wageningen zoeken den man. Voorloopiqe statistiek verschenen. Volgens een door Nya Dagligt Allehanda gepubliceerde voorloopige statistiek betref fende de verliezen der Zweedsche koopvaar dijvloot sedert het begin van den oorlog heeft Zweden 78 koopvaardijschepen met een to tale tonnage van 184.550 b.r.t. verloren. Hier bij komen nog de verliezen aan visschers- vaartuigen, t.w. 7 schepen met een totale tonnage van 312 b. r. t. van Londen aangevallen. Het vèrdragend ge schut van den vijand beantwoordde het vuur slechts nu en dan en zonder eenige uitwer king. Ca. 43 mili. kg. brisantbommen op Engelsch gebied. Terwijl de Duitsche luchtmacht se dert den 8en Augustus meer dan 43 mili. kg. brisantbommen in meer dan 2.000 aanvalsacties op strategische doelen van het Britsche eiland heeft geworpen, bedroeg de door den vij and uitgeworpen bommenlast slechts rond een vijf-en-twintigste deel van deze hoeveelheid. Het meerendeel der vijandelijke bommen kwam terecht op woonwijken, o.a. op 30 zie kenhuizen en lazaretten, alsmede op 40 ker ken en kerkhoven. De aangerichte militaire en oorlogs-economische schade is daarente gen gering. De Duitsche oorlogseconomie heeft er, over het geheel genomen, niet in het minst schade door ondervonden. De strijd tegen Engeland gaat voort. Tot dusver is de uitwerking veel gröoter dan uiterlijk is te zien. Het jaar 1941 zal daar van het bewijs brengen. Zeker van de over winning, sterker en beter uitgerust dar ooit ziet de weermacht het komende jaar tege moet Er k schoonmaak in het Veiligheids museum te Amsterdam en de .mannen in stevig pak ontkomen er niet aan (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1