Hoe besparen wij zeep Opalen en waar zij gevonden worden De Amerikaansche hulp aan CHINA Britsche aanvallen op Huitschland Duitsch wcermachthcricht Wat ia Daitschlaad mag, mag bier niet Geslaagde aanvallen op Liverpool Italiaaosch weermacht^ericht KLOOSTER ONDER DEN HAMER Dc vorst verdween, de griep verscheen Een droevige balans door in zacht water te wasschen. regenwater ideaal. anders ontharden met soda. wasschen in onthard water. Maden kropen in het wiegje 4 Een zeldzaam kwartet De Haagsche familie Tegelaar vierde deze week den ver jaardag van twee tweelingen, n.L Agatha en Hendrik en Jacoba en Marinus. (Foto Schimmelpenningh). Fabrieksinstallaties beschadigd. Deen militaire schade. Britsche bombardementsvliegtuigen zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag Noordwest-üuitschland binnengevlogen en hebben op eenige plaatsen brand- en bri santbommen neergeworpen. Militaire scha de werd. volgens het D.N'.B. niet aange richt, maar drie fabrieksinstallaties en verscheidene particuliere huizen werden be schadigd. Een der aanvallende toestellen werd door nachtjagers, neergeschoten. In regeeringskringen te Washington wor den. naar Associated Press uit Washington \erneemt. op het oogenblik besprekingen ge\ oerd over het eventueele afstaan van 400 Amerikaansche gevechtsvliegtuigen aan China in het a.s. voorjaar. De machines zouden echter bij wijze van leening aan de Lhineesche regeering worden verpacht. hoofdzaak zouden de vliegtuigen geleverd worden door de Curtiss, Wright Corp Het zouden in de eerste plaats P. 40 gevechts machines zijn. bij monde^van* den^rijWdagvoorzltter HüSÏÏ^w.ÏZ (Foto Holland), Tegenstelling bij acht graden vorst. De man, die de verwarmingsketel stookt, ls meer te benijden dan de man, die de staven Ijs voor de koelinstallaties moet rondbrengen. (Fotos Pax-Holland). Tien koopvaarders tot zinken gebracht. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een in den Stillen Oceaan opereerend Duitsch oorlogsschip meldt als partieel re sultaat van zijn successen het tot zinken brengen van tien vijandelijke of in dienst Van den vijand varende koopvaarders met een gez&menlijken iniioud van 64.155 brt. De bemanningen van de tot zinken gebrach te schepen zijn door het Duitsche oorlogs schip op een eiland in de Stille Zuidzee in veiligheid gebracht. Bij de gewapende verkenning op den eer sten Januari werd in de nabijheid van Al- deliouigh een Engelsch patrouillevaartuig in brand geschoten en een ander dergelijk vaar tuig ten Oosten van Ramsgate door voltref fers van bommen zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in midden- en Zuidoost Engeland succesvol met bommen bestookt Britsche vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht in Noordwest Duitschland op drie plaatsen bommen laten vallen, die eenige schade aangericht hebben. Vijf perso nen werden gedood, verscheidene gewond. Een vijandelijk vliegtuig van het type Vic- kers Wellington werd bij een luchtgevecht neergeschoten. Onbevoegd uitoefenen der neeskunde voor de balie. fle- De 53-jarige J. B. te Rotterdam had zich te verantwoorden wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. De man was door den kantonrechter veroordeeld tot een hech- tenisstraf van zes maal twee maanden we gens dit feit. Zesmaal gepleegd, van welk vonnis verd. in appèl was gekomen. Verd. gaf het ten laste gelegde toe. Hij had eenige malen patiënten behandeld. Ver dachte verklaarde in appèl te zijn gekomen, omdat o.a. in Duitschland de mogelijkheid bestaat, dat begaafde personen verlof krij gen bepaalde ziektegevallen te behandelen. Mr. Baron van Dedem merkte op, dat er in Nederland geen regeling als door verd. bedoeld, bestaat. Verd. heeft zich aan straf bare feiten schuldig gemaakt en spr. eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 16 dezer. Ook andere steden bestookt In den nacht van 1 op 2 Januari zijn kleine formaties van het Duitsche luchtwa- pen gestart voor den aanval op Liverpool. De weersomstandigheden waren, vergeleken met de voorafgaande dagen, iets beter ge worden, zoodat de vliegtuigen hun bommen bij tamelijk helder zich konden neerwerpen en goede sucressen behaalden. Kleine groe pen en afzonderlijk vliegende machines de den aanvallen op militaire en industrieele doelen in een reeks andere steden. O.m. werden Londen. Cheffield. Yarmouth en Harwich met bommen bestookt. Activiteit op alle fronten. Het Italiaansche Hoofdkwartier publi ceert weermachtsbericht no. 209. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica bedrij vigheid van artillerie en patrouilles aan 't front van Bardia. In het gebied van Gia- rabub, het terrein, waar het gevecht is ge leverd, waarvan melding is gemaakt in het weermachtbericht van gisteren, hebben wij wapenmateriaal, munitie en door den vijand achtergelaten vrachtwagens verza meld. Vijandelijke luchtaanvallen op onze vliegvelden in Cyrenaica hebben lichte schade doen ontstaan en geen slachtoffers gemaakt. Het ingrijpen van jachtvliegtui gen en het vuren van het afweergeschut was doeltreffend, een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Onze formaties jacht en aanvalsvliegtuigen hebben talrijke ge mechaniseerde detachementen en een vij andelijke verschansing gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Aan het Grieksche front operaties van plaatselijk karakter. Ondanks de ongun stige weersomstandigheden hebben onze luchtformaties met succes bommen van klein kaliber geworpen op vijandelijke in stallaties. In Oost-Afrika plaatselijke acties van patrouilles en artillerie. Vijandelijke vlieg tuigen hebben onze plaatsen in Abessinië gebombardeerd zonder schade te veroorza ken. Krantenkoning veilt zijn kunst schatten. EEN UNIEKE VERZAMELING. Een eigen correspondentie van Svenska Dagbladet uit Londen meldt, dat de heken- de Amerikaansche krantenuitgever Hearst zijn kunstverzamelingen wil veilen. Het blad verklaart, dat dit wellicht de grootste kunstverkoóping wordt, die ooit gehouden is. Hearst heeft zijn schatten in meer dan vijftig jaar uit alle deelen der wereld bijeengebracht. Twee der bekendste warenhuizen, Gimbels en Sachs op Fifth Avenue te New York, hebben ieder een ge- heele verdieping voor de uitstalling en ver- kooping van de verzameling beschikbaar gesteld. Deze bevat o.a. een geheel Spaansch klooster, dat steen na steen in 14.000 kisten verpakt werd, die sinds jaren in een pakhuis van zes verdiepingen te New York staan. De kosten van aankoop, verpakking en verzen ding bedroegen destijds een millioen dol lar. De veiling omvat bovendien o.a. nog En- gelsche heerenhuizen, Fransohe en Neder- landsche kasteelen, voorts een ongelooflijk aantal middeleeuwsche geschilderde glazen, manuscripten, Gobelins, schilderijen, meube len, juweelen, tapijten, autographieën enz. Aangename verrassing met keer zijde. In alle deelen van Joegoslavië is het weer plotseling omgeslagen. Op Nieuwjaarsdag werden temperaturen tot twaalf graden bo ven nul gemeten, terwijl hot nog kort te voren vrijwel overal twintig graden vroor. Het gevolg is, dat de sneeuwlaag gaat smel ten. Een onaangenaam uitvloeisel vormt een hevige griepepidemie, die ten deele kwaad aardig van karakter is. Naar schatting zijn er alleen in Belgrado al 60.000 patiënten. In 1940 had Londen 1180 uur luchtalarm. Officieel is te Londen bekend gemaakt, dat er in het afgeloopen jaar gedurende 1180 uur (94 dagen) luchtalarm geweest is, zegt het D.N.B., De vierhonderd keeren, dat er lucht alarm gemaakt werd, vielen bijna alle in de tweede helft van het jaar. Uit Noorwegen wordt gemeld, dat men erin geslaagd is de kost bare klipvisch op een nieuwe wijze te conserveeren. De visch wordt tot een soort briket saamgeperst en zou zoo ten minste tien jaar bewaard kunnen blijven. Opalen, door velen verkozen boven juwee len. die thans niet meer zoo in trek zijn, hebben werkelijk iets. dat doet denken aan de zee Aan een zee zonder avondzon, parelmoerkleurig en fonkelend, met een wazig, omsluierd licht. Tientallen kleur- schakeeringen vertoonen de opalen. Iedere opaal is weer anders. En dat is juist het geheimzinnige er van. Elke andere belich ting brengt andere tinten in dezen edelsteen Want daartoe wordt de opaal gerekend. Deskundigen beweren, dat opalen overal vandaan komen. Op IJsland b.v. worden vooral de vaak zeer bewonderde melkwitte steenen gevonden, melkwit, met dat schoo- ne parelmoer er in zoo vaak men ze wendt of keert. Deze zijn totaal verschillend van de ook vaak zeer gewilde vuur-opalen, dik wijls wat grooter van stuk en met een haast dieproode gloed. Deze komen vooral uit Mexico. Ook in Hongarije en op de Far- oëreilanden zoekt men geregeld naar deze voor allerlei sieraden gevraagde steenen. Uit de Hongaarsche Cserwinitsa komen fraaie, glasheldere opalen, die als met bloed beloopen schijnen te zijn, of die met hel dere. gele vlammen oplichten. Deskundigen noemen deze wel „edelopaal". Nog meer gezocht zijn de Australische edelopalen. Australië heeft zelfs een opaal- mijn. De Lightning-Ridge-opalen zijn bekend geworden over heel de wereld. Daar komen de zoogenaamde „zwarte steenen" vandaan Die zijn wonderlijk van glans. Ligt zoo'n stukje op je hand, dan is het als een brokje kristal van de reinste soort, waarin alle tinten schijnen verborgen. Men kan haast zeggen dat ze zoo zijn a's de nacht, blauw zwart, en is het of er een wonderlijk licht doorheen schijnt. Deze wonderlijke steenen zijn van de allerduurste soort. Dit komt ook omdat het zoeken en vinden ervan nog op zoo'n primitieve manier geschiedt. De werkman in de opaalvelden van I ightning- Ridge daalt nog met een mand in de gan gen onder de aarde neer, door middel van een heel gewone windas, zooals men ze soms buiten nog wel boven een waterput ziet. Later wordt hij met de opgeschepte aarde weer naar boven geheschen. Hij brengt dan opalen mee, waaraan de aarde nog vastkleeft Want men gaat zeer voor zichtig met de steenen om. Ze hebben soms enorme waarde. Eerst bij daglicht wordt de gevonden schat gezuiverd, gesor teerd. Tusschen al het kleine grut liggen soms stukjes van duizenden guldens waar de. De bekende Pandora-opaal, ook in ge noemde Australische mijnen gevonden, wordt op tienduizend gulden geschat. Men gelooft, dat de opalen oorspronkelijk uit zee komen, doch dit is niet met zeker heid te zeggen. Wel heeft men kunnen vaststellen, hoe fn de opaalvelden allerlei dingen er op wezen, dat daar eens de zee golfde. Men vond er niet alleen overblijf selen van landdieren uit de grijze oudheid, maar ook van zeedieren, groote visschen en schelpen. GEEN TAAT.BEPERKINGEN MEER IN VERKEER MET RELGIë EN LUXEMBURG. In het postverkeer met België en Luxem burg gelden de eenigen tijd geleden bekend gemaakte taaibeperkingen niet meer. De dienst van Handel en Nijver- heid heeft verschillende wasch- proeven uitgevoerd, waarbij bleek, dat zeep bespaard kon worden, ter wijl toch een heel bevredigende reiniging van het waschgoed kon worden verkregen. Een der voor naamste middelen daartoe ls hel Het is algemeen bekend, dat regenwater het ideale waschwater is. Dit komt omdat regenwater volkomen zacht is. Al het an dere water ls in meer of mindere mate hard of zooals men ook wel hoort zeggen schraal". Wij hebben allen wel eens waar genomen, dat „schraal" water melkachtig van kleur wordt en er kleine wolkjes op komen drijven, wanneer we daarin een wei. nig zeep brengen. Dit wordt veroorzaakt doordat in hard of „schraal" water kalk- verbindingen zijn opgelost. Deze kalkverbin- dingen vormen met de zeep onoplosbare kalkzeep. welke de melkachtige troebeling en de vlokjes veroorzaakt. Vorming van kalkzeep beteekent zeepverlies want met kalkzeep kunnen we niet wasschen. daar kalkzeep geen reinigend vermogen bezit. Hebben we geen regenwater, moeten we trachten het water zelf te ontharden. We doen dit met soda. en wel als volgt: 1. den avond tevoren de benoodigde hoe veelheid water klaar zetten en 2. per 12 liter water toevoegen 20 eram kristal soda, d.i. 2 afgestreken eetlepels, in een maatbeker overeenkomend met 20 gram suiker: 3. volgenden morgen heldere water af- schenken of afhevelen. Is hef niet mogelijk om de kalkverbin- dingen uit het water op de aangegeven of de hieronder beschreven wijze te verwijde ren of onschadelijk te maken, dat verdient het toch aanbeveling, om zooals gebruike lijk is, in het water soda op te lossen, voor dat de zeep wordt toegevoegd. Een bespa ring van zeen beteekent dit echter prac- tisch niet. Bij het toevoegen van de soda aan den emmer met matig warm water scheiden zich direct de kalkverbindingen af. Lossen we nu de zeep in dit water op, dan zal zich toch weer kalkzeep vormen. Doordat dit echter minder snel gaat, dan wanneer tevoren geen soda in het water was opgelost, wordt de kalkzeep niet in grove vlekken gevormd, doch is ze fijner. Hierdoor zet de kalkzeep zich minder ge makkelijk op het waschgoed af. sluit ook minder vuil in. waardoor de tint van het waschgoed gunstig wordt beïnvloed. Bii de toepassing van deze methode dient men er zich echter rekenschap van te ge ven. dat het voor kan komen, dat ook het product soda niet altijd in onbeperkts mate te verkrijgen zal zijn. Ergerlijk geval van kinderver- waarloozing berecht. Door de rechtbank te Leeuwarden is An- tje B., 28 jaar, echtgenoote van J. V. thans te Zwaagwesteinde woonachtig tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte zou fe Oudega in Smallinger- land haar kind Johannes opzettelijk zoo weinig voedsel hebhpn gegeven, bovendien zou zij geen geneeskundige hulp hebben ingeroepen, toen het kind deze noodig had, dat het knaapje overleed. De verwaarloo- zing moet zoo erg geweest zijn dat volgens een ooggetuige, de maden in het wiegje kropen. De rechtbank en de voogdijraad te Leeu warden hebben de verdachte uit het ouder lijk gezag over zes kinderen gezet. De pro cureur-generaal had bevestiging van het vonnis gevorderd. Het hof veroordeelde verdachte tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8