Brabantsche Brief 't HOEKJE OUDERS —van XoS tiaait! De Radioprogramma VOOR DE nUTTERTJËSC Amico, Ulvenhout, 2 Januari 1941. Den echo van den bronzen dreun der klok ken. die de Vredesboodschap van den Hemel luidde deur 't Ouwejaar, den bronzen echo drong binnen in 't derde Oorlogsjaar, in 't Nuuwe jaar van Eén-en-Veertig. En ais ik dat zoo zeg, dan weet ik wel, dat ook verlejen Jaar den klokkendreun van Kerst, den plechtlgen roep van Vrede, over de grens van 1940 nagalmde, maar tóch Ik haak me geeren vast aan 't gedacht dat den Goeien Wil van duuzenden „herders", die biddend opgongen deur den Advent, die éenen pelgrimage was naar 't Kribbeke van den kleinen Christus, ook gevonden heeft in den heiligen Stal, 't Kindeke van den Vrede. Dat de duuzendvoudige verzuchting om Vrede den Hemel is binnengedragen op den klokkengalm, die ruischte langs de sterren van den H. Nacht. Dat deuzen roep van klokken- en zlelenstem- men is gehoord in den Hemel. Dat deuzen amarteroejj vérhoord meuge worden in 't ko mende Jaar. Da's mijnen eenlgen, da's mijnen lnnlgen wensch, die m'n hart barsten doet op deuzen dag van Nieuwjaar: Vrede! Vrede veur de rampzalige Weareld.die gin onderdak meer biedt, aan mensch noch dier. Veur 't Goddelijk Kind 'nen pooveren stal: veur den eenen mensch 'n huis, dat beeft op z'n fundamenten; veur den anderen mensch 'nen rookenden puinhoop; veur den soldaat 'n „pla fond" van zwevend moordtuig, dat is 't „on derdak" dat de Weareld nog biedt aan 'n menschdom, dat Jong vergrijst, wijl 't dag aan nacht leven mot mee den dood veur oogen. Ja, ik haak me geren vast aan 't gedacht, dat den Goeien Wil van alle die duuzenden arme herders, die optrokken naar de Ster van Bethlehem, gevonden hebben 'n heilig, 'n vurig verlangen naar den Vrede. Want daarvan mot 't komen. Zoo goed als de rampzaligheid van oorlogen over de weareld gekomen is uit den Onvrede in 't Menschdom. Onvrede mee God, Onvrede mee den Evennaaste. Wie 't anders ziet, wie aan diën Onvrede aan die eigenliefde, aan dieën haat, die jaren tierde, 'nen anderen naam wenscht te geven, den naam van 'n Land, den naam van 'nen Staatsman, die is nog evenwjjd van den Vrede, als in Augustus 1939. Aan deuzen ramp, aan deuze ellende hebben wij allemaal schuld. Stuk veur stuk hebben we Jarenlank aangedragen de blokken en den pek veur den brandstapel, .waarop de Weareld nou handenwringend te lijden staat in noemeloozen pijn. Ja, we dochten brandblokken aan te slèèpen onder de voeten van onzen evennaaste, die onzen... vijand was. Maar we sleepten ze aan veur ons eigen, we waren onze eigen vijanden; en we branden onze eigen handen, 'n „Samenleving" zonder Naastenliefde is éenen brandstapel, waarop we allen vergaan; waarop de Weareld kronkelt van pijn. Zoo vergrijst 'n heel Menschdom, dat dag aan nacht leven mot mee den dood veur oogen. Daarom is mijnen eenigen, mijnen iruilgen wensch, die m'n hart barsten doet op deuzen dag van Nuuwjaar: Vrede! Vrede veur de Menschen van Goeien Wille, die na 'nen donkeren, moeizamen Advent ge vonden hebben den kleinen Christus in den witte Stal. Dan zal den echo van den bronzen klokkendreun, die de Vredesboodschap van den Hemel luidde deur 't Ouwejaar, dan zal dieën echo, binnengedrongen in 't Nuuwe... oorlogs jaar van Eén-en-Veertig, misschien nie louter symbool zijn! Nie louter 'n schoon gedacht, waaraan 'nen mensch zich geren vastklampt. Maar dan zal dieën verstorven echo kunnen zijn den aanvang van 'n nuuw lied, 'n Vredes lied, uitgejubeld deur 'n ontroerd menschdom, dat veur 'n eerst weer tranen storten zal van... Geluk! Zoo, amico, wensch ik Jou, wensch ik al oew lezers en lezeressen, uit den grond van m'n hart, 'n Zalig Nuuwjaar! Vrede! 't Was efkes veur Ouwejaar, dat Trui, 'n bietje betuttert.aan me vroeg: „wat zullen we doen, Dré? Mee... eh... mee den Ouwejaar...?" „Vieren, wijf! Ons Eekerske, de kleine Trui Hanneke en heuren van Dalen..,, ze zullen toch allemaal rekenen op... op, nouja..., op 'n avondje. Trui keek langs me, 't raam uit. Dan liepen heur oogen vol. „Voelt ge 'r niks veur, Trui?" „Gin van ons kinders kan komen en..." Toen beefde haren mond. Ze draaide den kop om, 'k zag 'r witte huismutske snukken. „En da's nog nooit gebeurd", simde ze. Ik had daaraan genogt, jonk! Want ik weet, hoe ze 'n heel jaar leeft en werkt óp 't ge dacht, van 'n ouwejaar heel heur krooi weer by malkaar te hebben. En als ik daarsjuust zoo schreef: „wy allen hebben schuld aan deuzen ramp",dan mot ik toch zeker éen uitzondering maken, veur m'n snikkende wijf, dat oud ge worden en krom gewerkt is veur de kinders, veur my, veur ons bedrijf. Die nooit, één mi nuut veur haar eigen -hee geleefd, wier geluk slechts was: 't geluk van anderen! Ja, ik had daaraan genogt, jonk, als ik de gebogen schouwers en 't pijpmutske van m'n gouwen wijf, daar schokken zag van chagrijn. „Truike..., eh... laten wij dankbaar zijn, dat ons dit veur 't eerst pas overkomt. En hopen op... op volgend jaar. De kinders kunnen 't toch ook nie verhelpen, ee?" Fel keerde ze zich om. „Tuurltjk nie! Die touwen geren genogt..." Weer kost ze nie wijer geraken. Daarom mokte ik haren zin af, op mijn manier: „die zouwen geren genogt by Moeders pappot zijn en d'r eigen daar aan volschransen. Maar houde gij nou oew gemak 'na Truike! Ge zij zoo jonk nie meer...! Ouwe van me!' „Daarom sjuust! Elk jaar kan..." „Woude me alleen laten, Toeteloerls Ik stap nog nie uit, horre!" Toen begost ze te lachen, 'k Nam heuren ouwen kop in m'n handen en... de rest gaat oe gin bliksem aan. En als ge 't geren weet: adres Dré III, die sjuust binnenkwam! „Snotneus!" -i- schold Trui. ,,'k Zal 't aan ginmensch vertellen", spotte den tlep: „maar ik zie nou wel, Trui, dat ge 'r niks van meent, als ge mijnen Opa wel 'ns ultvetert!" ,,'t Is tóóch...", klaagde Trui. Ik- droogde Trui's tranen van m(jn gezicht en gaf den ekkeren bandiet 'nen schup. Zóó besloten we, er dan toch maar „iets" van te maken, op Ouwejaarsavond. We hebben 't kalmkes gedaan. Ge verstaat. Hanneke..., ze mot ontzien worden. Den Eeker...,'t manneke is van pampier! De tyen,... ze zijn van staal. Zoo hard. Maar als alle Jaren: den huis was lekker werm, 't plattebuiske stond mee 'nen vuur- rooien pot. 't Stalleke stond te gloren in over vloedig kèèrsenlicht. En Trui, eerst 'n bietje stil wel, schonk, snee af, deelde rond, hield 't een en ander werm boven op de kachel, Trui gunde 'r eigen toch weer ginnen rust. Ze ver troetelde den Eeker, vertroetelde Hanneke, „bakkeleide" mee Dré III, vertroetelde 't Kerststalleke mee de versche kèèrskes tel kens, Trui was in de weer als alty. Hanneae en van Dalen had ik gehaald, mee de sjees, midden uit 't bosch. 'k Moest ze thuisbrengen nog, na twaalven. „En hoe stelt guilie 't, in 't Boschhuis?" vroeg ik onderweuge. Hanneke pakte in den donker m'n hand. „Dré, ik... ik ben er gelukkig", zee ze schor. „Na dat gezegde van 't Eekertje weet ik zeker, dat Vader volgend jaar weer by me is. Oh, Dré, als ik den Vic toch weer 'ns zie wer ken, in 't groote atelier.Dén...!" wyer kost ze nie komen. „Eerst komt den kleinen Vic, Hanneke!" zoo monterde ik heur op: „God, wat zal dat 'n fuif zyn, meid!" „Weet je wat Ik hoop, Dré?" „Nou?" „Dat ie net zoo'n kerel wordt, als jouw Dré III!" „Daar weet ik 'n kunstje op, Han!" Ze kneep in m'n hand. „Ge komt hier veur vast wonen! Dré III is hier gaan komen mee z'n drie maanden, mee z'n vierde jaar ree ie pèèrd! Hy kreeg er kromme beentjes van...!" 't Was efkes stil. De sjees schudde gezellig deur den donkeren ouwejaar, over den ongeiy- ken boschbojem. „En gy, van Dalen, kunde gy hier wennen?" „Je weet Dré, ik ben 'n ouwe zeeman...! Ik vind 't bosch fyn, maar al die boomen staan me in den weg!" Schaterend kwamen we uit de dreef op den steenweg. En hard bolderde de sjees nou over de keien; ik*kost hier meer vaart nemen! Ja, dieën van Dalen is 'nen goeien! 'Nen droog komiek zoo'n bietje, die veul houdt van z'n Hanneke al begrept ie veul dingskes nie in haar! Dat begrip zou den ouwen Vic 'r 'ns in motten... bulderen, ge wit! Den Eeker zat in z'n witte kussels. Had moeite wakker te biyven. Sluimerde telkens weg, schrok dan weer wakker als Dré III mee een van de twee Truien overhoop lag. Da's telkens! 't Gevolg is dan ook, dat die twee één party gevurmd hebben. En malkaar b(j- staan teugen kleinzeun-broer, „die fent fan beton", volgens Truike! Dan mot ge den Eeker zien genieten! Oud en wys, sjuust ons pastoorke, zit te daar in malkaar gekend, mee alty lachend' oogskes. Net 'n gebogen, deur 't Wintertij vergeten blomke, dat z'n hartje dapper openzet naar 't bietje zon, dat nou en dan over 'nen sneeuw- wofk komt gestopt. En dan heel den hemel én... 't blomke betoovert mee 'nen lach van engelen. „Zeg, Dré III", zee van Dalen op 'nen oogen- blik: ,,jy vecht steeds met je grootje en ji zus...!" „Ik lust jou ook wel, zeerop-op-'t-droge", snapte m'n baaske astrant. „Tuttuttut", siste Trui daiyk: ,,'n bietje min der is nóg genogt, manneke!" „Meneer van Dalen, leg 'm 'ns over den knie?" smeekte de kleine Trui: „dan heb ik een goed nieuwjaar!" Onmiddellyk wou van Dalen opstaan. Hoe is dat, amico...? Van Dalen, amper dertig „pas", de kleine Trui, beeldschoon helleveegske, zestienall", hoe zynwy, kerels?? Maar Dré III /as al present, lee z'nen eikenhouten klavier op van Dalen's haarschei en zette 'r schoor tusschen 't „eikenhout" en den stoelzitting. Ik verassureer oe, dat van Dalen er nie tusschen uit kwam! Den Eeker kraaide! Van Dalen bloosde. Ik genoot. Hanneke lachte verwonderd. Trui zee „tuttut, nouwistuit" en de kleine Trui snapte: „Khunst! Omdaje niet durf! Beton...? Pfoe! Zagemeel!" Daarmee was van Dalen ook weer Content en Hanneke zee toen: „hèja, man! Onze kleine Vic moet ook zoo worden?" Ze bedoel- dfe: als Dré in. sian Dalen do^ht: als hum. 'k Heb me bedooid. En den Eeker Dat vlugge keareltje! Hy stampte z'n deken weg van de leut. Truike moest 'm besprenkelen mee den eaudecologne. ,,'k Zou ziek worren van plazier", zuchtte-n-ie toen. Too vloog den avond om. 'n Sigorke 'n smeuig hapke frèèt, wat leut. wat goeie ge zindheid onder malkaar, mee de kustelyke pikanterie van de twee geslachten, 't zout van 't samenzyn! Och, 't leven is 'n schoon ding. Zie maar in den Eeker z'n lachend' oogskes, die zoo wijs glanzen tusschen de sproeten, als twee made- liefkes tusschen 't gras. Even veur twaalf wierd 't stiller. De plech tige spanning van de jaarwisseling. Trui dee nog 'ns vol, by 't gezelschap. Daar schuurde den ketting van de stèèrt- klok deur 't uurwerk. Ieder keek recht voor uit. Den eersten slag. Ik naar m'n Truin! Ik hoorde stoelen wegschuiven, voetengeschuur over de plavuizen, de kerkklok heur leste twaalf slagen van Negentienveertig over 't durp gonzen! ...„Truike..., ge wit 'r alles van..." Ik voel- deden keersengloei van 't stalleke in m'n oogen als 'nen gouwen mist. „Ge bleft neg lank by me, horre! Ik kan oe nog moeilijker missen, dan veertig jaar gelejen...!" Trui zee niks. Keek me aan. Twee tranen van heur rolden over m'n vest. Dan: „ik wéét 't, Dré, 't is..." „Nou?" „Mee my nèt zoo!" En verlegen veegde ze r gezicht droog aan m'nen arm. Dan nog: „jammer ee, van ons kinders...!" Daar stond m'nen Compagnon achter me. „Opa!" fier stak ie z'nen knuist uit: ..veul heil en zegen, ook veur óns bedrijf, enne..." Dréke?" „Enne, toe schei er van 't jaar nou uit, ge hebt al zooveul gewerkt. Ik zal 't doen wijei'3, anders wordt ge gin honderd jaar, opa en... z'n lippen beefden efkens: „en... en ik heb oe zoo geren by me!" Geroerd zag ik m'n baaske aan. „Ik kén 't opa!" „Wéét ik, kearel!" Dat was nog 'ns 'nen nuuwjaar, amico. M'n baaske, dat daar stond mee 't geschenk van 'n pensioen zoo groot als m'nsalaris Maare... afijn! „Hanneke, meske, zalig Nuuwjaar mee twéé... Victors!" „Oh, Dré. als dét..." Toen kuste ze me, aan allébei de kanten, ïyk ze vreoger schreef uit Amerika. Dan zag ze nog 'ns naar 't stalleke, gong dan naar den Eeker. Wat die twee ge smoesd hebben, ik weet 't nie maar Hanneke simde en den Èeker lachte! Ja, de mensehen hebben malkaar heel wat te wenschen, van 't jaar, amico! Onwillekeurig gongen m'n gedachten naar de mannen, die deuzen moment hunnen Nieuw jaar „vierden" op wacht aan de we^reldgroote fronten. Die mee 't oog naar den sterrenhemel, mee den knuist aan 't afweergeschut, mee 'n ge dacht aan huis, wijd weg, 'nen snik, verbeten en mompelden: „God, spaar ze!" „Neeë, 't is niet louter 'n schoon gedacht, waaraan den mensch zich geren vastklampt. 't Is één groeiend verlangen: Vrede Den lesten klokkeslag van 't jaar dreunde binnen in 't nuuwe jaar, mee deuzen smarte- wensch in ieders hart. Moge dieën gestorven klokkenngalm den aanvang zyn van 'n nuuw lied 'n Vredeslied, uitgejubeld deur 'n ontroerd Menschdom dat veur 't eerst weer 'n traan storten zal, van... Geluk! Veul groeten van Trui, Dré m. den Eeker en als alty gin horke minder van oewen ta.v. DRE. ALLES VLOEIT. Alles vloeit, alles in ons Leven verandert iederen dag, alles in ons zoowel als alles om ons. Wy geven ons daarvan weinig reken schap, omdat het meestal zoo geleidelijk gaat. Denkt U maar eens aan een stad, waarin U tien of vyftien jaar gewoond heeft; waar schijnlijk is er veel veranderd in die jaren, maar het valt U niet meer op, omdat U die veranderingen geleidelijk heeft zien plaats grijpen. Maar iemand, die de stad jaren geleden goed gekend heeft en nu na lange afwezig- h-id voor het eerst weer komt, zal wel de gelijk getroffen worden door die veranderin gen. Een en ander, dat hy zich herinnert, is verdwenen, en er zyn gebouwen vërrezen, die\ hy nooit gekend heeft. De stad is hem in ze keren zin vreemd geworden. Alles is aan verandering onderhevig, *- levende wezens ook. Een mensch heeft eiken dag ervaringen, belangrijke en onbelang rijke blijde en treurige, en in den loop van zyn leven krygt hy het stempel, niet zoo zeer van die ervaringen als van de wyze waarop hy daarop gereageerd heeft. Sommigen worden b.v. hard en bitter door verdriet, anderen verzacht het en maakt het ruimer van opvatting. Kan een mensch in den grond veranderen? Dat is een moeilijke vraag, waarover lang niet alle psychologen het eens zijn. Ons ant woord erop luidt: „in zekeren zin". En .wij zouden liever zeggen: „Een karakter kan zich wyzigen" dan: „Een karakter kan veranderen". Een in stér ke mate aangeboren karaktertrek kan men, door ernaar te streven,- minder uitgesproken maken. Er zal altjjd iet» van overblijven. Om gekeerd kan men een in geringe mate aan wezige karaktertrek ontwikkelen, maar niet een waarvan zelfs geen spoor in de oorspron kelijke persoonlijkheid aanwezig is. En derge lijke „wijzigingen" bedoelen wij eigenlijk, wanneer ^wij zeggen dat emand in zyn voor deel of in* zijn nadeel veranderd is. Elke verandering is geen verbetering. Neen. elke verandering kan een verbetering zijn. En wij dienen, rechtvaardigheidshalve al in ons eigen b.elang, een verandering te onderzoeken vóórdat wy haar afwijzen. Er zyn veel mten- schen, die zich te eenzijdig vastklampen aan het oude, die a priori niet willen erkennen dat een verandering een verbetering zou kun nen zyn. Onder het motto: „Het is altyd zoo gegaan, waarom kan het verder ook niet zoo door gaan?" wijzen ze elke veranderin. by voor baat van de hana. Als iedereen zoo gedacht had, zouden we heden ten dage geen radio, geen telefoon, geen elec^risch licht enz. heb ben. Daarom: het is zaak een verandering nóch te veroordeelen, qóch toe te Juichen, voordat U haar met ernstige aandacht op de proef heeft gesteld. Anders loopt U kans ouderwetsch en be krompen te worden en Uzelf door eigen schuld af te sluiten van moderne gemakken en genoegens, waar anderen, die onbevooroor deeld een proef namen, wel van profiteeren. Alles vloeit, alles verandert. een enkele maal plotseling en onverw"-ht, meestal voor- be eid en geleidelyk. Da* is eenmaal het leven En wie met het leven geen gelijken tred houdt en opzettelyk voortgaat op oude in onbruik geraakte paden, die doet zichzelf noqdeloos tekort. Dr. JOS DE COCK. ZONDAG 5 JANARI 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma. 8.00 KKO. 1.W —10.15 AVRO. 8.00 Wy beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Kamerorkest (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.45 Hoogmis. 12.00 Zuid-Afrikaensche gedichten. 12.15 „Die Gelre 8angers". 12.30 Pianovoordracht (opn.). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Musette-ensemble. 1.30 Orgelspel. I.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders? 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Vroolyk Zondagmiddagprogramma. 3.30 Uit Berly'n: 55e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Omroeporkest, dubbelmannenkwartet en soliste. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Gramofoonmuziek. •7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest in solist. 9.35 Kerstprijsvraag (herhaling). 9.55 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum II, SOI m. t' 00 NCRV. 8.45 VPRO. 9.45 NCRV. 1.00 KKO. 4.00 NCRV. 5.157.15 KRO. 8.00 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Studie Vroegdienst. 9.45 Orgelconcert (opn.) 10.05 Gramofoonmuziek. II.20 NCRV-Klein Koor en -Orkest, m.m.v. so listen (opn.). 12.05 Zang met orgelbegeleiding. 12.25 Cyclus „Kent Gy Uw Bijbel?" (opn.) 11.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 „Die Gelre Sangers". 1.10 Gram» onmuziek. 1.30 Middenstandspraatje. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 KRO-Kamerokest, de Meesterzangers en solist. 2.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 4.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 5.15 Wekelyksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 KRO-Melodisten 'en Rococo-octet. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 6 JANARI 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.28 VA RA-Almanak. 8.30 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 10.r" VPRO: Morgenwyding. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. V 12.00 Esmeralda en solisten (In de pauze: V AR A-Almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten I.00 VARA-tr' est. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Sweelinck-1' ïrtet. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de -e»en. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. l 5.30 Orgelspel en cello-soli. 6.00 Friesch halfuurtje. 6.30 Esmei \lda en solist 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag (ANP). 7.15 Esmeralda en solist. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 7.55 VARA-Almanak. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest. 9.30 Radioto neel. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum n, 801 m. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.40 Gramofoonmuziek. 10.10 Koor- en solozang (opn.). 10.30 Morgendienst. II.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Piano, viool, cello en gramofoonmuziek. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Ni-uws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Orgelconcert. 6.10 Utrechts otedelijk orkest (opn.). 6.25 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Friesch praatje (ANP), sluiting. HET KIND IN DE PUBERTEITSJAREN. n. De bioloog beschouwt de periode, waarin een mensch geslachtr ,k wordt, d.w.z. in staat zich voort te planten, als puburtiteit. .Tegelijkertijd komt in deze periode ook de lichaamsgroei tot een afsluiting. Wanneer begint deze periode? Hieromtrent zijn talrijke onderzoekingen verricht. De oorzaken voor het eerder of later geslachtsrijken zijn nog geenszins vastgesteld. Uitgebreide onderzoekingen, in Amerika ver richt, noemen voor jongens den gemiddelden leeftijd van 14 en voor meisjes dien van 13 jaar. Men heeft geprobeerd na te gaan in hoe verre ras, klimaat, levenswijze, etc. van in vloed zyn, maar-uit de verschillende gegeven, welke men verkreeg, kan helaas niets met zekerheid afgelezen worden. Wel heeft men ontdekt, dat bij een vervroeging van de rij ping ook een vervroegde afsluiting van de groeiperiode valt vast te stellen. Een belang- ryke kwestie voor de geleerden is wel, of deze vervroeging zijn oorzaak vindt in de toene mende mate van sportbeoefening, waardoor het lichaam meer aan de zon wordt blootge steld, ofwel het gevolg is van psycholo gische factoren. Men zal my vragen, wat de ouders aan het bovenstaande hebben voor de practische op voeding hunner kinderen boven den leeftijd van twaaf, dertien of veertien jaar. Laat ik terstond opmeiken, dat het juist de verschil lende verschijnselen zyn, welke in deze pe- r de aan den dag treden, die ons zoo dikwijls het doen en laten van het kind verkeerd doen beoordeelen. Ik herinner me thans de woorden van een eenvoudigen man, van wien ik perti nent weet, dat hy geen studie maakte van den pubertiteitsleeftijd en die me eens over z.„n zoon van veertien jaren zei: „Het leven komt in dezen jongen en daardoor doet hy zoo vreemd. Deze man legde intuïtief het ver band tusschen lichameiyke veranderingen en psychologische veranderingen by zyn zoon en dit deed hem milder oordeelen over veel ver keerdheden van zijn jongen in die jaren. Het zal straks wel weer beter worden", was ziin oordeel Ik heb menigmaal aan die woorden gedacht, toen ik later inderdaad met den vader kon vaststelen, dat de jongen heel wat rustiger en ernstiger geworden was. Prof Dr. Charlotte Bühler zegt het weten- schappelyker, maar het komt op hetzelfde neer Zy zegt het ongeveer zoo: In de puber- tite.fmenode ontstaan er in het lichaam meuwe stoffen noodig voor de voortplanUng Maar dit ontstaan en deze nieuwe stoffen be palen met uitsluitend de pubertiteit e LI »OE iets bij. Hel wikkeling van een specifiek vermogen om geprikkeld te worden en om te reageeren en een bereidheid tot handelen in een geheel nieuwe richting. Wanneer we dit laatste in het oog houden, zien we reeds dadelijk, dat het gedrag van het kind ons in deze periode veel kan ieeren. Zyn uitingen in spel, in schrift en woorden, er z. enz. laten ons duidelijk zien, dat er een gecompliceerde wisselwerking bestaat tus schen lichaam en geest. Men heeft ontdekt, dat er sedert enkele jaren in Europa een vervroeging van de ge slachtsrijpheid valt te constateeren. Over de oorzaken daarvan weet men nog weinig met zekerheid te zeggen, maar men zoekt in aller lei richtingen. Het is begrijpelijk, dat men daarbij niet alleen zoekt in de richting van klimaatsinvloeden, etc., maar ook terdege de aandacht wijdt aan psychologische verschjjn- selen in deze eeuw. Ch. Buhler heeft by )iaar onderzoekingen in belangrijke mate gebruik* gemaakt van dag boeken van de jeugd. Tegen deze werkwijze valt hog al een en ander in te brengen, maar ik meen toch, dat ze anderzi^ls op veie din gen een nieuw licht werpt. Men moet niet vergeten, dat het uiterst moeilyk is een kind psychologisch te onderzoeken. Een kind laat zich moeilijk ondervragen, weet het zich be spied, dan verandert het zijn gedrag, weet het, dat het den volwassene ombepaalde din gen te doen is, dan zal bet of tegenwerken of overdreven meewerken. Dit alles geeft dikwijls aanleiding tot eenzijdige en verkeer de gevolgtrekkingen. Ch. Buhler meent, dat het kind zich in het dagboek vrijer en zuiverder uit. Of dit wel altyd het geval is, valt wellicht te betwijfelen, wanneer men echter honderden van deze dag boeken kan vergelijken met elkaar dan is het mogeylk om tot zekere w i a r h e d en te komen. Hier hangt het dus voornamelijk af van de uitgebreidheid van het onderzoei.ingsmate- naal. Hoe grooter aantal dagboeken ho< groo- ter de kans om juister en de waarheid het dichtst naby komende conclusies getrokken kunnen worden. Zijn er onder u, lezers, die in het bezit zijn v^n een eigen dagboek uit de kinderjaren (d. w.r. na den leeftijd van 13 jaar b.v Als dit he geval is, dan zal men mogelyk in het ver volg van deze boekjes dingen aantreffen, die men volkomen beamen kan op grond van het eigen dagboek. Mogelyk zal men tot andere gevolgtrekkingen komen. In dit geval zal ik he* op prijs stellen, als men my dit wilde mededeelen. Men mag dit gerust anonym of ander pseudo-niem doen. hoofdzaak is natuur lijk, dat men we waarheid vertelt. OVEEKA.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 12