DE WEEK. Winter-vreugd 't Vriest 21/2 graad Heeren en schippers WINTERHUIPSPNEDERLAND Distributie-nieuws Zaterdag 4 Januari 1941 Tweede Blad ^tacUrUeuuAó Brandstoffen voorraad in Den Helder bevredigend Maarde aanwezige hoeveel heid gaat langzaam achteruit Op de gladde ijzers De T,E.S*0. en de vorst F 750»voor de Marine-concerten Volksfeesten in 1941? F 2800*— voor de Openbare Leeszaal Een dertigtal Vlissingsche kinderen naar Hulst Lichtpunten voor 1941 Ds. Vaandrager bevestigd De terugkomst der kinderen uit Wijdenes Alt ttwkf Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee Correspondentie in Feiten en Fantasieën 10 Verschillende nieuwe distributiebonnen worden uitgereikt Distributiedienst werkt op hoogspanning 36310 is de girorekening van den Gemeente-ontvanger. Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". voor winkeliers Inlevering bonnen voor zeep (17) Hotels, café's, restaurants enz. Zuinig stoken eerste vereischte! Nu de winter met vrij groote hevigheid zijn intrede heeft gedaan, is het de kachel, die momenteel een van de voornaamste zorgen uitmaakt van de huisvrouw. En dat, gezien de heerschende schaarschte aan brandstoffen, om begrijpelijke re denen. Wij hebben ons in verband hiermede ge wend tot den ambtenaar van het Rijks kolen Bureau, en hem gevraagd hoe het met de steenkolenvoorziening in Den Hel der gesteld was. Ons werd geantwoord, dat de nog aan wezige voorraad als bevredigend aange merkt kan worden, hetgeen echter niet beteekent, dat men nu maar kan raak Stoken. Het tegendeel is waar. Op 31 Januari a.s. eerst zijn de vol gende 2 bonnen aan de beurt, en men moet met de mogelijkheid rekening houden, dat deze datum ook wel later gesteld kan worden. De bonnen, die 1 December ver vielen, waren ook eerst op 15 December d.a.v. inwisselbaar. Tal van inwoners komen niet uit en zijn reeds genaderd tot op den bodem van hun kolenkist. Dit probleem is speciaal klem mend voor diegenen, die voor kook- en verwarmingsdoeleinden uitsluitend aange wezen zijn op een fornuis. Naar ons be kend is, worden er thans echter door het Rijkskolen Bureau stappen ondernomen, teneinde voor deze categorie verbruikers een andere regeling te treffen. Dat er voldoende brandstof in onze stad ls, wordt wel bewezen door het feit, dat door de handelaren de bonnen 8, 9 en 10 geheel normaal opgevangen konden wor den. In Den Haag en Amsterdam was dit niet het geval. Wel een bewys, dat de toe stand in Den Helder nog niet als uitge sproken ongunstig beschouwd kan worden. Daarbjj moge vermeld worden, dat de aanwezige brandstof van goede kwaliteit ls. Men krygt voor zyn geld en bonnen geen rommel. Resumeerend kan gezegd worden, dat er geen aanleiding is om zich reeds nu ern stige zorgen te maken over de brandstof- fenvoorziening. Evenwel, er is meer vraag dan aanbod, zoodat de voorraden terug loopen. Laat dit dus aanleiding zyn, dat de bevolking zoo zuinig mogeiyk met de kolen omgaat, opdat men daarmede zoo lang mogeiyk toekomt. De eerste Nieuwed-epers zwierden gistermiddag op het Heldersche Kanaal. Het was gisteren fel-koud. Vooral kwam dit door den stijfdoorstaanden Noordooster, die het verblijf buiten nu niet direct tot het prettigste maakte. Vandaar dat men louter haastig loopende menschen zag, die zich repten om maar zoo spoe dig mogelijk thuis te zijn. Binnen, bij de kachel. Er waren echter ook sportieve Nieuwediepers en zij waren het, die den kant opgingen van het Hel dersche kanaal om eens te kijken of het ijs nog niet van dien aard was dat ze de gladde ijzers konden onderbinden. Het ijs werd gekeurd door de liefhebbers en of schoon het niet achttien karaat te noemen was, duurde het niet lang of de eerste heeren en dames arriveerden en bonden de ijzers onder. Nog even later zwierden ze over de baan, zoo vroolijk en lustig alsof het geen 3 graden vroor en of er geen vuiltje aan de lucht was. Het ijs was, wat de oppervlakte betreft, goed. Evenwel... de dikte was.nog niet van dien aard dat gesproken kon worden van veilig ijs. Integen deel, het boog op verschillende plaatsen zelfs nog leelijk door en het was een angstaanjagend ge kraak en geknars als soms meerdere personen tege lijk bij elkaar in de buurt kwamen. Hoe dan ook, de schaatsers trokken zich hier blijkbaar niet bijster veel van aan, want ze zwier den van links naar rechts over het kanaal, dat het een lieve lust was ernaar te kijken en wenkten de met belangstelling toeziende wandelaars aan den kant vriendelijk toe. Druk werd het dien middag op dé baan niet. Een 40-tal .liefhebbers evenwel haalde hun harten op en kwamen weliswaar koud, maar toch waar schijnlijk hoogst voldaan thuis. Houdt de vorst aan dan zal waarschijnlijk bin nenkort ook de jeugd haar kans krijgen om de ijzers onder te binden. Het is in ieder geval aan te bevelen ze reeds nu uit het vet te halen en klaar te leggen voor den dag dat men ook op betrouw baar ijs zal kunnen rijden. Eén dienst per dag. De Texelsche boot ondervindt den last van de vorst op dit oogenblik ook reeds, zoodat de verbinding met den overkant stagneert. De laatste dagen is er slechts één verbinding van Den Helder naar Texel en terug. Vanmorgen is de boot om 9 uur van Texel vertrokken. Om ongeveer 10 uur sou de boot hier in de haven zyn. Na gelost te zijn en de vracht van Den Helder te hebben geladen, wordt de terugtocht naa- Texel volbracht. Dit is de eenige verbinding. Van het tij zal het uur van vertrek afhangen. Waarschijnlijk zal men morgen op ongeveer hetzelfde uur zoowel van Texel als van Den Helder ver trekken. Subsidiën aan muziekvereeni- gingen. i De muziekvereenigingen ter plaatse rullen in het komende jaar door de ge- S S meente niet onder het mes worden ge- nomen, wat betreft hun subsidies. Het- ji zelfde bedrag is biykens de ontwerp- j! begrooting 1941 uitgetrokken als het vorige jaar, a.L voor: Muziekver. „Harmonie Kunstzin", Julianadorp 90. „Stedeiyk Muziekkorps" 472.50 Ver. „Winnubst" 180. Comité Marine concerten 750. 7 „Oranje Harmoniekapel" „180. „Helder's Fanfarekorps" 180.i De toekenning van deze subsidies bewyst ook het optimisme var. het ge- •meentebestuur ten aanzien van het her- stel van den normalen toestand in onze stad. Vooral het bedrag van 750.j: voor de marineconce-ten is een bescha- mend optimisme voor velen, die het hoofd laten hangen en meenen, dat er van Nieuwediep toch niets meer terecht komt en dat we do Marine wel voorgoed af kunnen c.hrijven. „Neen," zegt het college met deze i! bydragen en de raad onderschrijft het, door zyn goedkeuring, „de zaak komt goed". Er is 900.voor uitgetrokken. Die ontwerpbegrooting voor 1941, door den raad in zgn vergadering van 20 December zon der critiek aanvaard, geeft tal van optimisti sche verwachtingen en verrassende perspectie ven. Het is werkeiyk een genoegen er eens in te bladeren en dan telkens tot de ontdekking te komen, dat het college van B. en W., dat deze begrooting onder de meest onaangename omstandigheden heeft samengesteld, van een optimisme blijk geeft, dat een bemoediging is voor heel de Heldersche bevolking. We wijzen daar elders in dit blad ook reeds op. Wat dunkt U van de 900.die gevoteerd zijn voor volksfeesten? Is het niet of het col lege de fanfares van de plaatselgke korpsen reeds hoort en de marschen, die drommen Nieuwediepers naar het Sportterrein brengen, om daar te genieten van een feest. Een feest, wie durft er over te denken? Het college van B. en W. en de raad! Evenals vorig jaar is ook dit jaar voor de Ver. „Openbare Leeszaal en Biblio theek", een bedrag uitgetrokken van 2.800.—. De plannen voor een nieuw gebouw zullen voorloopig wel weer van de baan zijn. We hopen echter dat toch eenmaal de leeszaal, die ook in dezen tijd in een behoefte blijkt te voor zien, nog eens een waardiger en beter huis vesting zal krijgen. Den moed daarop verliezen we niet. Wjj lezen in de „Prov. Zeeuwsche Crt. Eenige personen uit de bevolking van Hulst hebben zich er voor, gespannen een aantal kinderen uit het zwaar geteisterde Vlissingen voor eenigen tijd bg families te Hulst een rustigen tijd te bezorgen. Een aantal families te Hulst verklaarde zich .bereid een kind voor korteren of lange- ren tijd op te nemen. Kosten zouden daaraan niet zijn verbonden. Reiskosten worden eveneens door de gast- heeren te Hulst betaald. Voorloopig zouden pl.m. 30 kinderen kun nen worden ondergebracht (ca. 10 jongens en 20 meisjes van max. 12 jaar). Reclame-atelier Kool vertelt u er meer van. Het is het Reclame-atelier Kool. Vlamingstraat 1, dat iets nieuws op de markt brengt. En wel een geheel nieuw soort lichtbak, die zich wel bij uitstek leent voor zaken in dezen tijd. die, indien het uur van verduisteren geslagen is. er prijs op stellen dat ook dan de clientèle en voorbijgangers opmerkzaam gemaakt worden op het bedrijf. Atelier Kool levert thans een lichtbak in standaardmaten. die zoowel voor binnen als buiten geleverd worden. Wordt de verduistering opgeheven, dan is het een kleine moeite de bak om te zetten als normale lichtbak. Een belangrijk voordeel dus. Zij heeft de volledige goedkeuring van de Inspectie van den L.B.D. in Den Haag en dus voor iedere plaats in den lande te gebruiken. Voor bioscopen, dancings etc. kunnen de bakken zóó geconstrueerd worden, dat telkens nieuwe tekst opgenomen wordt. De prijs van deze bak is, zoo men in de advertentie leest, laag gehouden. Zondag is te Rotterdam-Vreewijk de be noemde tijdelijke predikant Ds. J. H. Vaan drager. oud-vlootpredikant te Den Helder, door Ds. C. M. Krijger tot zijn arbeid ingeleid. Ds. Vaandrager verbond zich daarop met een korte toespraak aan de gemeente. Wg vestigen er de aandacht op, dat de jon gens en meisjes, die hun Kerstvacantie in Wijdenes en Hem doorbrengen, Zaterdag 11 Januari a.s. weder naar Den Helder komen. Wederom zullen de kinderen, die door „Winterhulp Nederland" in de gelegenheid ge steld zijn deze vacantie door te brengen, met autobussen afgehaald worden. v Galenstraat 71 Prijzen 60, 45 en 30 cent Het „houdt"... dat tooverwoord weerklonk door heel het land En Holland stond gereed, van geestdrift ovennand. Om langs het glanzend vlak bedwongen stroom te zwieren: De ijzers aan den voet... Ziet! Lange rijen slieren! De kleintjes, wankel nog, zg scharr'len aan den kant, Terwijl zelfs ouden, stram en met ontwende hand, De riemen kruisen, jong nu zg het ys zien lokken. Een vlaag -'8n energie schijnt over 't land getrokken, En zeldzaam eensgezind sluit Holland's kroost zich aan. De zorgen giyden weg langs spiegelende baan... Hier telt geen rang of stand en geen conventie-plooien Vervormen hoofd en hart. Het vriest! Maar wy ontdooien! Als kille winter-aêm de waat'ren stollen doet, Dan gloeien oog en wang dan tintelt Holland's bloed. Fr. M— K. Barometer een ietsje zakkend. Het vriest nog, dat was de ervaring, die we vanmorgen opdeden, toen we ons neus buiten de deur staken en de thermo meter vertelde, dat we ons niet vergist hadden, want hy wees nog 2'ï graad be neden nul aan. Sinds gistermiddag 5 uur is er een lichte vermindering van de koude ingetreden. Vroor het om 5 uur nog 3graad, vannacht zakte de baro meter en rees de thermometer. Wat zal het worden? De scherpe en hel dere hemel sprak vanmorgen een vrq duide lijke taal. Men mag verwachten, dat de vorst vandaag nog wel aan zal houden. De wind is nog constant O.N.O. Verrassingen zijn na tuurlijk niet buitengesloten en de mogelijk heid bestaat dus, dat de barometer, die een weinig aan het schommelen was, vandaag toch nog zakt en dat we nog snel van de vorst afkomen. Een voorspelling in deze is echter gewaagd en moeilijk. Wie van de schaatsen wil profiteeren, doe het vandaag. Nu kan het nog. R. V., Dirkshorn. Dank voor de inzending van uw rijm. De lof van deze mannen is echter de laatste dagen reeds in alle toonaarden bezongen, zoodat wij niet tot plaatsing over zullen gaan. Het zou heusch van het goede teveel worden. Red. Held. Crt. Op een krantenredactie ontvangt men soms zonderlinge epistelen, helaas te zonderling somwijlen, pm dezelven een plaats te geven in „Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank". Zonderling was het geschriftje dat wij gisteren ontvingen, doch dat wij, curiositeitshalve, w l opnemen. Met commentaar. Hier is het: Geachte Redactie, In Uw verschillende jaaroverzich ten herdenkt U allerlei personen en maakt U' ook melding van het af scheid van brigade-commandant Van Twuijver en van de reddingen door den heer Bot verricht. Daarbij is het mij opgevallen, dat U ze allemaal met „de heer" betitelt, met uitzondering echter van den heer Bot. die U een voudig „schipper" noemt. Is daar een reden voor? Ik heb den heer Bot wel eens ontmoet, maar vond hem altijd meer „heer" dan „schipper". Misschien wilt U mij, en wellicht ook andere lezers, eens in lichten over Uw beweegredenen. In afwachting Hoogachtend. was onderteekend door een abonné te Arnhem. Wij weten niet welke beweegredenen die meneer in Arnhem gehad heeft bij het neerschrijven van bovenstaande regelen, doch willen er ter afdoening het volgende van zeggen. Er is, inderdaad, inzender, een ver schil tusschen een „meneer en een „schipper". In Den Helder zijn er bij voorbeeld duizenden heeren. Iedereen die een wit boordje om heeft, een hoed draagt en niet al te afgetrapte schoe nen, valt tenslotte onder dit praedikaat. Voor een niet onbelangrijk deel vormen nog steeds de kleeren den man, zoodat het te begrijpen is, dat er in dit aardsche tranendal zoo onnoemelijk veel „heeren" rondloopen. Wat nu die „meneer" Bot betreft, kijk, ook hij pleegt een wit boordje om te hebben, somwijlen een hoed te tor- schen, terwijl er voorts niet veel op zijn kleeding valt aan te merken. In zooverre is de zaak dus duidelijk en zouden U en wij Bot zonder meer „de heer" Bot die nen te noemen. Maar hier zit 'm nu juist de kneep. Want Bot is veel. onnoemelijk veel méér dan alleen maar zoo doodge woon „de heer". Bot is .namelijk, be halve „meneer", daarenboven „schip per". Niet alleen maar schipper van een reddingboot, maar van de reddingboot die de eervolste naam heeft van alle Nederlandsche reddingbooten en met welke boot door Bot daden bedreven zijn waarnaar onze kindskinderen nog met open monden en klapperende oor en zullen luisteren. Ziet U, inzender, dat „heer" is maar gewoon. Daarmee duiden we menschen aan als U en schrijver dezes. Maar bij bijzondere menschen, en zeker geldt dat voor iemand als Coen Bot, daar past dat burgerlijke woordje, dat afgesleten cliché-tjedat ziellooze aanduidinkje „de heer" niet meer bijzonder goed. Daar past alleen maar dat ééne woord, waarmee Bot ten voeten uit geteekend is: „schipper". Niet meer en niet min der. Doodgewoon: schipper. Niets er voor en niets erachter. En zeker niet „meneer". Dat woord .schipper" is dus een ééretitel. Zoo goed als men een koning aanspreekt met Sire, een Koningin met Majesteit, en een adellijk personage met Baron of Jonkheer, zoo betitelt men de groote mannen van de zee met „schip per". Schipper Bothet zou profanatie zijn met dezen zeeridder in hart en nie ren te gaan meneeren. Net zoo gek als men een Keizer met „chef" en een hertogin met „zus" zou aanspreken. Zoo zit dat. geachte inzender, in elkaar. Zegt het voort! En nu er dan toch over jubilea sprake was in den aanhef van dit artikel, nu moge er wellicht ook nog een enkel woord gezegd worden over brigadier Abbenes, die thans in zijn burgerpak rondloopt, na vele jaren Den Helder als brigadier van politie gediend te hebben. Brigadier Horsman sloeg de spijker precies op z'n kop toen we hem hoorden zeggen: Jij keek altijd zoo zuur, maar je was goed bij bommen". Dat was voor 100% waar en het was goed dat het gezegd werd. Want Abbenes was zuur en hij was nurksch. en hij keek om de woorden van een anderen collega aan te halen) dikwijls „of hij de heele wereld op wou vr.ten"en hij kon opvliegen en rood worden als een kalkoensche haan. die de Kerstdagen ziet naderen, en hij scheen dikwijls de bokkepruik op te heb ben en hij Allemaal waar. Maar nét zoo waar is dat diezelfde Abbenes een uitstekend poltieman was en., een gezien politie man. Ondanks de bokkepruik en het zuurkijken en de nurksheid. En het is ook waar dat we het allemaal verbazend jammer vinden dat we Abbenes moeten missen. Ook de verslaggevers, die zeer vertrouwd waren met z'n robuuste fi guur achter de tafel in het wachtlokaal van het Oudeliedenhuis... pardon: hoofdbureau. En bij de bombardementen zullen wij hem eerst recht missen, want: hij was goed bij bommen" Waarschijniyk begin der uitreiking op 10 Januari a.s. Zooals men reeds gelezen heeft, zijn er diverse nieuwe bonnen op komst, die nog in deze maand aan de betrokkenen afge leverd moeten worden. Ook in Den Helder is dit het geval. Van den leider van den Distributie- dienst, den heer Everards, vernemen wy, dat thans een geheel nieuw systeem van uitreiking zal plaatsvinden, een systeem, dat volkomen afwijkt van het tot nu toe gevolgde. Gaan wy na, welke bonnen thans uit gereikt zullen worden dan blgkt dat dit zgn: Algemeen distributie bonboekje. Bloemkaart 2e serie. Broodkaart 4e serie. Halve broodkaart 4e serie. 1/5 broodkaart 4e serie. Toeslagkaart kinderen (rijst-havermc -t). 2e serie Vleeschkaarten. 2e serie Vleeschkaarten y2 rantsoen. Rantsoenbon toiletzeep. Bon 1 rantsoen zeep. In totaal worden er dus een 10-tal beschei den uitgereikt. De moeilijkheid is evenwel, dat niet ieder een deze 10 kaarten in ontvangst neemt. De een komt hiervoor en de ander daarvoor in aanmerking. In totaal zijn er nameiyk 6 verschillende groepen, die ieder dus hun eigen kaarten krijgen. Men begrypt, dat het een onbegonnen werk zou zijn deze kaarten uit te reiken aan de balie van het Distributiebureau. Het was dan mogelijk, dat iemand, die bijvoorbeeld met 8 stamkaarten kwam een 70-tal kaarten in ont vangst moest nemen. Dit zou het werk van den Dienst hopeloos desorganiseeren. Vandaar het nieuwe systeem. Reeds nu is het personeel van het Bureau bezig en veloppen te vullen met de bescheiden. Is de datum aangebroken, waarop een der groepen haar kaarten moet afhalen, dan heeft men niets anders te doen dan aan de balie zgn stamkaart te toonen, waar na men een gevulde envelop ontvangt, waarin zich het complete „dossier" bonnen bevindt. Inderdaad een even doelterffende als handige manier. Het behoeft geen betoog, dat er een zeer groote hoeveelheid werk verzet moet worden door het personeel. Men hoopt echter zoo snel te kunnen werken, dat 10 Januari een aanvang met de uitreiking kan worden gemaakt. Zij nog vermeld, dat door Bureau Be volking eveneens medegewerkt wordt met de verstrekking van namen en adressen. (Erbij vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). In het tijdvak van 6 t/ra 10 Januari 1941 moeten de detaillisten de vervallen bonnen no. 17 voor zeep inwisselen in veelvouden van 10 stuks met een minimum van 40. Een ontvangstbewijs MD 201 moet hierbij wor den overgelegd. Op de opplakvellen mogen door elkaar worden geplakt de bonnen no. 17, één rantsoen zeep en een rantsoen zeep 5e en 6e periode. De aandacht van de winkeliers en de hotelhou ders enz. wordt er op gevestigd, dat de afdeeling detaillisten van het distributiebureau in het vervolg des middags om 4 uur gesloten zal zijn. De betrokkenen worden verzocht de bonnen en de diverse distributiebescheiden zooveel mogelijk in de morgenuren in te leveren. De uren, waarop genoemde afdeeling geopend is, zijn dus van 912.30 en 1.304 uur. Met ingang van 1 Januari 194! is een nieuwe regeling getroffen ten aanzien van de bevoorrading van de hotels e.d. van de artikelen suiker, koffie enz. Zoodra de nieuwe formulieren ontvangen zijn, zullen deze door den distributiedienst aan de be trokkenen worden toegezonden. De ingevulde formulieren moeten vóór 8 Januari a.s. bij den distributiedienst worden ingeleverd. Het formulier MD 217 behoeft dus thans niet meer te worden ingevuld.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5