Parlementszitlingen in de V.S. gisteren begonnen ford tart do staalkoningen De Huizer politie heeft geluk Ontslag van Hooglands burgemeester Distributiebonnen vervalscht Groote koude in Rusland Ward Price over den toestand Vrijstelling van waardevermeerderingsbelasting Kruit op de kachel ontploft Het Congres staat voor vèr strekkende besluiten Duitsche kaperschepen in de Stille Zuidzee Een beurtschipper te Huizen aeed aan gifte van de vermissing van elf vaten stook olie inhoudende 200 liter elk. De politie stelde een onderzoek in en zij ontdekte een spoor, dat leidde naar Laren, Blaricum en Huizen. Zekere M, die naast het pakhuis woont van den gedupeerden beurtschipper, had met een anderen beurtschipper P. uit La ren, een afspraak gemaakt, waarbij de olie van zijn buurman aan een ander zou wor den verkocht Met zekeren B. uit Blaricum kwamen zij voorts overeen, dat deze een kooper zou zoeken en dan een deel van de winst zou krijgen. B. vond een kooper nl. zekeren D. in Laren, die wel zin had in de vaten met inhoud, temeer daar men hem vertelde, dat er l>enzine in zat Een deel van deze „ben- kine verkocht D. weer aan zijn buren v. D. en T. en zoodra dit zaakje beklonken was zou de „benzine" geleverd worden. De buurman van den beurtschipper wil de echter eerst geld hebben en de Laarder D. gaf als voorschot 1000,Des avonds in het donker werden de vaten afgeleverd. Toen D. Maandag de vaten per auto wil de gaan vervoeren: ontdekte hij, dat er geen benzine in zat. Hij had inmiddels nog 500,betaald en voelde zich derhalve „opgelicht" voor 1500, Een korporaal van den Opbouwdienst was bereid, tezamen met D., den leverancier hierover onder handen te nemen. Uit angst voor de politie gaf M. 500,terug. De korporaal en de tusschenpersoon B. kregen elk 100,terwijl P. 200,kreeg voor zijn bemoeiingen. De politie was inmiddels op het spoor van dieven en helers gekomen en gisteren ging zij over tot arrestatie van het viertal, ter wijl ook de vrouw van M. en haar zoon werden aangehouden, die ervan werden verdacht, het geld te hebben verstopt. Bij een onderzoek in de woning van M. werd het ontbrekende geld onder een vloerzeil aangetroffen, waarop de vrouw en haar zoon in vrijheid werden gesteld. Na de arrestatie van het viertal lekte nog meer uit. De korporaal bleek nl. van het gekregen geld een half varken te hebben gekocht, welk varken clandestien geleverd was door een veehouder uit den omtrek van Amsterdam. De Huizer politie had echter nog meer geluk. Want toen zij na het onderzoek naar huis ging trof zij op den weg een Hilver summer aan met een varken, dat uit Loos- drecht afkomstig was en in Huizen moest worden afgeleverd. De man werd aange houden en tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt wegens clandestien vervoer van vee. Ambtenarengerecht bevestigt het ontslag. Gistermorgen heeft het ambtenarenge recht uitspraak gedaan in de zaak van den heer L. Grippeling, die eenige maan den geleden eervol ia ontslagen als burgemeester der gemeente Hoogland bij Amersfoort. Men herinnert zich, hoe het ambtenarengerecht drie weken geleden uit voerig deze zaak in behandeling heeft ge nomen, waarbij voor klager optrad Mr. H. J. v. Urk, advocaat te Amersfoort en als gemachtigde van den secretaris-generaal, wnd. hoofd- van het dep. van binnenland- sche zaken Mr. J. M. Kan, referendaris aan de afd. binnenlandsch bestuur van dit de partement. Mr. v. Urk memoreerde, hoe de heer Grip peling op 13 Augustus van dit jaar zijn ont slagbrief kreeg zonder eenige nadere moti veering. In de w-einige zinnen van den ont slagbrief stond alleen, dat de burgemeester zich schuldig gemaakt had aan ambtsover tredingen en dat met name de gebeurtenis sen uit de dagen van den evacuatietijd in Mei, j.1., toen de bewoners van Hoogland 'tij delijk in de genjeente Edam werden onder gebracht, den doorslag hadden gegeven en dat hij mede hierdoor niet langer in zijn functie van burgemeester was te handha ven. Uitvoerig ging spr. in op de tienjarige ambtsperiode van den heer Grippeling, -die zich naar spr.'s meening als een goed burge meester van Hoogland had gedragen. Doch blijkbaar kon Hoogland's eerste burger geen goed doen bij zijn superieuren. Spr. meende, dat zijn cliënt het slachtoffer was geworden van ondergrondsch gewroet en dat met name daardoor de verhouding van burge meester tot gemeentesecretaris en die van burgemeesterr tot den pastoor uiterst slecht was geworden. Mr. v. Urk vroeg tenslotte het ontslag on gedaan te maken. Mr. J. M. Kan wenschte niet in bijzonder heden t« treden, de overgelegde stukken spraken voor zichzelf. Er zijn zeker wel dertig goed gefundeerde bezwaren tegen de burgemeester, slechts één wilde spr. noe men. Op den dag nl., dat Hoogland naar Edam moest evacueeren, vroeg men den burgemeester te spreken, doch deze gaf er den voorkeur aan op dat vroege uur in bed te blijven. Als men hem wilde raadplegen over een of andere zaak moest men maar ooi negen uur op de secretarie komen... Spr. verzocht het ambtenarengerecht het beroep primair niet ontvankelijk te verkla ren, subsidiair het als ongegrond te beschou wen. Het ambtenarengerecht, heeft het beroep niet ontvankelijk verklaard en overwoog in de motiveering van dit vonnis o.a., dat kla ger verzuimd heeft binnen den in de amb tenarenwet gestelden termijn van dertig da gen in beroep te komen. KIND DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Donderdagmiddag is het zesjarig zoontje van de familie P. te Groningen, door elec- trischen stroom gedood. Het kind schakelde in de huiskamer een electrisch kacheltje in. Tengevolge van een kleine fout bij den aanleg van den kabel kreeg het kind den stroom door het lichaam en was op slag dood. Vrijstelling wordt krachtens besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van financiën verleend van de waardevermeerderingsbelasting verschul digd op den eersten en den tweeden over gang van grond met opstallen of van het recht van erfpacht van grond met opstal len. welke plaats hebben nadat op den grond opstallen zijn gesticht, mits die stichting is aangevangen na 9 Mei 1940. Voor zooveel den grond of het recht van erfpacht op grond betreft, blijft de vrijstel ling beperkt tot den ondergrond der opstal len en tot den grond, welke als onmiddellijke aanhoorigheid van de opstallen kan wor den beschouwd. Indien bij een overdracht van grond of van het recht van erfpacht op grond de vervreemder op zich neemt voor rekening van den verkrijger opstallen te stichten, wordt deze overdracht als de eerste na het stichten van de opstallen beschouwd, on verschillig of de desbetreffende akte wordt overgeschreven voor of na het stichten der opstallen. Petroleum venter had het num mertje op de bon gewijzigd. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond gistermiddag terecht een 27- jarige timmerman, beschuldigd van de vervalsching van petroleumdistri- butiezegels. De man had op petrole- umbonnen, welke reeds verloopen waren, in Augustus j.1. het aange brachte nummertje gewijzigd en ze aan een buurvrouw, die op reis ging, medegegeven. Bij inwisseling kwam de vervalsching vervolgens aan het licht De officier van Justitie achtte deze handel wijze voor den distributiedienst zeer ernstig, waar aldus de distributie in haar geheel in gevaar gebracht wort. Als verzachtende omstandigheid wilde hij het feit in aanmer king nemen, dat verd. den daad gepleegd had om anderen te helpen en niet om zich zelf te verrijken. He requireerde een ge vangenisstraf van een maand. De raadsman vtin den verd. bracht nog naar voren, dat de noodlottige vergissing om in plaats van de vervallen de geldige bon nen te verscheuren, den verd. tot deze ver valsching ten behoeve van zijn buren geleid hadden. Hij vroeg de rechtbank een voor waardelijke veroordeeling te overwegen. De president Mr. J. Boon, bepaalde de uitspraak op 17 Januari. Een droevige Oudejaarsavond. Op Oudejaarsavond heeft zich in de ge meente Dranic bij Craiova in Roemenië een zware ontploffing voorgedaan. Een inwoner had een doos met kruit, die hij voor de jaoht wilde gebruiken, gekocht en op een niet-hrandende kachel gezet. Zonder iets van het kruit af te weten, maakte zijn vrouw later de kachel aan. Toen het gezin, bestaan de uit acht personen, 's avonds om de tafel vereenigd zat, ontplofte het kruit met zoo'n geweld, dat een van de kamermuren in stortte. Alle gezinsleden werden door de vlammen gegrepen. Op hun wanhopig hulp geroep kwamen de buren toesnellen. Door dat geneeskundige hulp spoedig aanwezig was, bevinden de slachtoffers van het onge luk zich ondanks hun zware brandwonden, buiten levensgevaar. NEDERLANDERS IN DUITS CHIANTI. 111 geïnterneerd. Berlijn. S Jaji. (V.P.B.) Het aantal in Duitschland gevestigde Nederlanders, dat per 1 Januari 1941 geïnterneerd was, bedraagt 111. Van hen bevinden 108 zicli in een Zuid-Duitsch interneeringskamp, terwijl er drie cellulair gevangen zitten. Temperatuur daalde tot 44 gra den onder nnL In het Europeesche deel van Sow- jet-Rusland ia volgens de „Prawda" de laatste dagen een sterke daling in de temperatuur ontstaan. In den Oudejaarsnacht vroor het in Mos kou 27 graden. In den nacht van 2 op 3 Januari daalde het kwik tot 32 graden onder nu. In de noordelijke omgeving van Moskou vroor het tot graden onder nuL In de noordelijke zware koude worden cyclonen ge noemd, die de laatste dagen van December boven het noorden van het Europeesche deel van de Sovjet- Unie gewoed hebben en die een op hooping van koude hebben doen ontstaan. Een uitzondering vormt de Krim en de Kaukasus. Aan de zuidelijke kust van de Krim en aan de kust van de Zwart# Zee stond het kwik op 9 tot 10 graden boven nul. VEE IN VLAMMEN OMGEKOMEN. Gistermiddag om twee uur werd brand ontdekt in de stallen van de boerderij van W. Ploumen in het gehucht Bosschenhui- zen onder de gemeente Simpel veld. Paarden en koeien kon men in veiligheid brengen, maar men kon niet verhinderen, dat vijf varkens, zeven biggen en 'n schaap in de vlammen omkwamen. Het vuur vond verder een gretig voedsel in een partij hooi van 6.000 kg., een hoeveelheid gerste- stroo van 2.000 kg. en in 200 kg. haksel. Dit alles ging met gebouwen en al verloren. Na een uur hard werken was de brand weer van Simpelveld den brand meester. Men had toen bereikt, dat het woonhuis behouden bleef. DIERENLIEFDE EN BUREN. De politie van Kansas City (Amerika) kreeg dezer dagen een merkwaardige klacht te behandelen. Een der onderhuur ders van de huiseigenares Mary Pratt be klaagde zich er namelijk over dat de die renliefde van mevr. Pratt de maat van het dragelijke ver overschreden heeft. Zij .zou in haar appartementen namelijk een com plete menagerie houden, bestaande uit een tweejarige leeuw, vier Shetlandponies, een geit. een herdershond, een uitgebreide kattenfamilie, een aap en twee uilen. De ongeloovige politie bracht mevrouw Pratt hierop een bezoek en de huiseigenares toonde den beambten vol trots haar gasten. Toen zij er opmerkzaam op werd gemaakt, dat zij rekening moest houden met haar huurders, antwoordde zij: „Die behoeven hier toch niet te blijven wonen als het hun niet bevalW Waarschuwing om niet te veel op hulp der Vereenlgde Staten te vertrouwen. Geneve, 3 Jan. (D.N.B.) Ward Price schrijft 'in de Daily Mail onder het op schrift: „In den loop der komende zes maanden staan of vallen wij" o.a.: Een jaar geleden hadden wij slechts een tegenstander en een prachtigen bondge noot. Dat is thans omgekeerd. Buiten de hulp der Grieken en de medewerking van kleine groepen staat het Britsche imperium thans alleen. Duitschland heeft in het af- geloopen jaar niet alleen een bondgenoot met een groot leger, een groote vloot en een groote luchtmacht gekregen, doch heeft ook de heerschappij over de industrieele en agrarische hulpbronnen van Europa ver- Amsterdam op de schaats. De vijvers in dammers een bijzondere aantrekkingskracht. het Vondelpark hebben voor den Am ster- (Foto Pax-Holland) worven. Van den noordkaap tot de Pyre neeën en van Brest tot de Zwarte Zee. Wanneer iemand dat voor een jaar geleden had voorspeld, zou men hem voor gek verklaard hebben. Het vorige jaar om de zen tijd vertrouwden wij te zeer op de Maginotlinie. Laat ons thans niet te zeer op de Vereenigde Staten vertrouwen. Sir W'alter Layton, de directeur-generaal van het ministerie van levensmiddelenvoorzie ning heeft uit Amerika het volgende be richt meegebracht. Het resultaat van de Amerikaansche inspanningen kan niet met het voorjaar, doch pas tegen den nazomer verwacht worden. De menschen moeten niet denken, dat dit jaar een vloed van wapens uit Amerika zal komen. D. garage van de E. B A D. te Beek (Li, door brand grootende.l, verwoest, waarbij door het vuur ernst.g. materieel, «hade werd aangericht (Foto Het Zuiden Gisteren Is het gedeeltelijk nieuw gekozen Congres der Ver. Staten het 77ste, bijeengekomen. In deze zit tingsperiode zal het, aldus U. P. wel licht voor beslissingen geplaatst wor den, die tot de verst strekkende in de geschiedenis der Vereenlgde Sta ten zullen behooren. Grootendeels zal het van dit Congres, waarin Rooee- velt een nog grooteren invloed uit- oetent dan in het vorige, afbangen, of de Ver. Staten actief aan den oor log zullen deelnemen. Terwijl in de vergadering van gisteren slechts formeele aangelegenheden behandeld zijn geworden, verwacht men, dat in het be gin der volgende week, nadat Roosevelt Maandag zijn openingsboodschap zal heb ben doen voorlezen, beslissende debatten ge houden zullen worden. Naar men aanneemt zal Roosevelt in zijn boodschap den omvang van de in uit gebreide mate aan Engeland te verlee- nen hulp behandelen en den vorm, waarin die hulp gegeven zal worden. De isolatio- nisten zijn vast besloten, iedere soort maatrege welke er toe kan leiden, de ereenigde Staten in den oorlog te be trekken, met beslistheid te bestrijden. Voorts zal het Congres moeten beslissen over belastingen, om de uitgaven van het gewone budget ten bedrage van zeven mil- liard dollar te dekken, waarbij .nog niet eens de buitengewone posten voor de uit gebreide bewapening zijn begrepen. Dan zal het Congres beslissen over de vaststel ling van de maximumgrens der toelaatbare federale schulden op 65 milliard dollar; voorts over wijziging in de arbeidswetge ving, waardoor het stakingsrecht der ar beiders in de voor de verdediging belang rijke bedrijven beperkt zal worden. erder staan op de agenda de wetten tegen spionnage en sabotage, welke ver band houden met de conclusies van de commissie-Dies en de verlenging van de w-et in zake den noodtoestand. Engelsch vrachtschip levert slat) met een Duitsch oorloqsschip4 De manschappen van de Engelsche sche pen, welke in den Grooten Oceaan tot zin ken zijn gebracht, verklaarden volgens een bericht van United Press uit Melbourne dat de operaties werden uitgevoerd door verscheidene Duitsche oorlogsschepen, die werden begeleid door een lichter bewapend voorraadschip. De gemeenschappelijke lei ding bleek uit het feit, dat de Duitsche schepen soms uit verschillende richtingen komend, gelijktijdig ergens verschenen. Het Engelsche vrachtschip „Turakina" dat slechts met één stuk geschut was bewapend, leverde, voordat het tot zinken werd ge bracht, een gevecht met een Duitsch oor logsschip, dat 2'A uur duurde. Het verloor daarbij 2/3 van zijn bemanning; 58 man be vinden zich nog aan boord van de Duitsche schepen. Nieuwe bouwstof voor auto's, DE „PLASTISCHE AUTO" HET MODEL VAN DE TOEKOMST? De Frankfurter Zeitung verneemt uit New York, aldus de N. R. C„ dat Henry Ford onlangs met een bijl op den achter wand van een proeftauto gehouwen heeft alsof hij een houthakker was. Nochtans was er geen schram op het glanzende oppervlak waar te nemen, want zoo gaat het verslag voort, die achterwand bestond niet uit staal, maar uit een nieuw plas tisch materiaal van de Fordfabriek. De ex perimenten met deze stof zijn nog niet zoo v-er gevorderd, dat men kan beginnen plas tische auto's te construeeren, maar Ford hoopt in drie jaar reeksgewijs zulke auto's te kunnen aanmaken. Het plastikum ziet er in zijn tegen woon dige gedaahte als gepolijst staal uit. Het wordt niet gelakt, maar draagt zijn kleur in zich. Plastikumplaten zijn half »oo zwaar en half zoo duur als staal, maar 10 maal sterker. Ze kunnen in persen gebo gen worden alsof het blik ware. Niet zoo dra houdt de druk op of ,ze springen in den ouden vorm terug. Maar het staal houdt vaster aaneen, weshalve men ook in de toekomstige plastische auto's motor blokken en koetswerk uit staal wil fabri- ceeren. Robert Boyer heeft het uitgevonden. Hel plastikum wordt omschreven als een com binatie van cellulosevezel en een soort hars. Voor de bereiding behoeft men ka toen, tarwe, sojaboonen, mais, huiden, spek, lijm, pek, suikerrietalcohol, vlas, kurk, rubber, enz. Het is te vroeg de economische om wenteling na te gaan, die hieruit kan voortspruiten. De staalproducenten zouden de ontwikkeling van deze vinding met lee- de oogen volgen. DE DUITSCHE WINTERHULP Het resultaat van den vierden offer- Zondag van hpt tweede Duitsche oorlogs winterhulpwerk bedroeg mk. 22.534.024.48 of mk. 8.680.9T3.03 (omstreeks 63%) meer dan het vorig jaar.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8