op NEDERLAND 25 JAAR „LOU BANDY" De Italianen in Albanië Spannender dan Lord Lister AMERIKA volgt Frankrijk na SCHAnF IN SPAN'F, DOOR DEN STORM Utrechtsche veiling aan den spits Luchtbescherming in Tokio Engelsche bomaanvallen Millioen Londenaars slaapt in schuilkelders Irak wenscht vrede „Quislings" zullen worden geïnterneerd Hartelijke huldiging in Den Haag. Het bombardement van Bazel. Het opruimingswerk in een der straten van de Zwitsersche stad, waar een voltreffer ernstige vernieling aanrichtte (Foto Scherl-Holland) De bekende liedjeszanger, conferencier en revuekomiek Lou Bandy vierde gisterrn zijn 25-jarig artistenjübileum. Gistermiddag werd ter viering van dit ju bileum in hotel ..de twee steden" in DenHaae een receptie gehouden, waar vele vrienden medewerkers en artisten den jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote en doch tertje, hun gelukwenschen kwamen aanbie- Ook 's avonds in de jubileumvoorstelling van de revue „Zonder bonis de populaire artist gehuldigd, o.a. door het gemeentebe stuur van Den Haag. t Vrijdagnacht weinig belangrijke aanvallen. Doordat nog drie gewonden bezweken zijn, is het aantal dooden. in den nacht van Donderdag op Vrijdag in een plaats in het noorden des lands bij een Engelsche luchtaanval gevallen, tot zevèn gestegen Daarnaast is er een aantal zwaar en licht gewonden. Er ontstonden vier groote bran den. Verscheidene brandbommen konden tijdig onschadelijk worden gemaakt. Tot nu toe is de vrees, dat zich nog ver misten onder het puin zouden bevinden, niet bevestigd. Strijd in twee meter hooge sneeuw. De Italianen hebben, naar de Politika uit Ochrida verneemt, aan het front van Lin verdragend geschut in stelling ge bracht, dat een vernietigende actie op de Grieksche troepen ontwikkeld heeft. Ook het Italiaansche luchtwapen is onaf gebroken in actie. In het Mokragebergte zijn de gevechten bij verbeterend weer op nieuw intenser geworden. De correspondent van het Joego Slavin sche* blad de Vreme meldt eveneens uit Ochrida, dat de sneeuw, die hier en daar twee meter hoog ligt, iecfere actie belet of tenminste bemoeilijkt en dat de Grieksche aanvallen op de Italiaansche versterkin gen afgeslagen zijn. Ten Zuidwesten van Pogradetsj hebben de Italiaansche troepen verscheidene stellingen heroverd, gioot® formaties Italiaansche bommenwerpers hebben gisteren 't gebied van Pogradetsj, Starova en Serawa met bommen bestookt. De daar geconcentreerde Grieksche troe* pen hebben groote verliezen geleden. EEN GEHEIMZINNIG VERHAAL In bewusteloozen staat een moord gepleegd. In 1889 werd een van België's knapste detectieven, Cavaignac. opgedragen zes ge heimzinnige moorden, te Antwerpen met het mes gepleegd, op te helderen. Voordat hij de zaak in handen kan ne men. wordt in een lichten nacht de koop man Goutier met een revolver doodgescho ten. Als dan Cavaignac den volgenden och tend voor ander onderzoek het projectiel overhandigd wordt, bemerkt hij, dat het in zijn wapen past. Tot-overmaat van ramp is hieruit slechts één schot gevallen en kan de politieman zich niet herinneren, wan neer dit geschied is. Zijn verwondering stijgt, aldus het Hamburger Fremdenblatt, tot ontzetting, als uit den voetafdruk van den dader, die op kousen moet geloopen hebben, blijkt, dat een zijner voeten slechts vier teenen telde, precies zooals bij Cavaig nac, wiens zoolafdruk geheel aan den zij nen gelijk is. Hij ijlt naar huis, woelt in zijn sokken en vindt een paar met korrels zand of grint, welke gelijkenis vertoonen met die van de laan, waar Goutier wan delde. In zijn wanhoop schrijft Cavaignac zijn chef den koopman doodgeschoten te hebben en ontkennen hem niet zou baten. Hij stelt zich aldus ter beschikking van 't gerecht en voegt erbij, de misdaad in be- wusteloozen toestand gepleegd te moeten hebben. 4 De leider van de afdeeling, door een ze nuwarts ondersteund, komt tot de slotsom, dat zijn ondergeschikte plotseling krank zinnig geworden is en laat zijn gangen te Antwerpen nagaan zonder dat Cavaignac dit bemerkt. In zijn slaapkamer verwis selen zij de kogels in zijn revolver tegen bijzondere patronen. Dan bespeuren ze uit de aangrenzende kamer, dat Cavaignac in het holst van den nacht opstaat en naar de plek loopt, waar hij Goutier zou hebben neergeschoten. Daar stelt zijn chef zich te genover hem. de slaapwandelaar vuurt zon der te treffen en als hij den volgenden ochtend ontwaakt, weet hii niets van het gebeurde, slechts klaagt hii over hoofdpijn en een zware vermoeidheid. De politie moet hem nu aan het gerecht overdragen, maar geen rechter heeft hem wegens een in zoo ongewone omstandighe den gepleegden moord willen of durven veroordeelen. De zaak gaat in den doofpot en de man wordt afgezet. Een zenuwarts zorgt ervoor, dat hij geen wapen in han den krijgt. Vijftig jaar sleepte Cavaignac nog zijn verwoeste leven voort, nu heeft de dood hem bevrijd, aldus het wonderlijke ver haal in het Duitsche blad. Eau baantja par prikslee is aaa acht oud- Hollandsch wintervermaak, dat vooral bij da jaugd zijn beoafanaars haait (Foto Pax-Holland) HUISGEZINNEN MET MEER DAN TWEE KINDEREN ZIJN ZELD ZAAM. Elf groote steden hebben meer dan de helft van den nationa- len handel in handen. NEW-YOFtK, Januari. (Van een V.P.B- medewerker). Het Amerikaansche gezin vertoont neiging, om voortdurend kleiner te worden. Het bestaat, volgens de jongste onderzoekingen, gemiddeld uit minder dan vier personen. Het gemiddelde geboorte cijfer is 3.8. aan de kust van de Pacific zelfs slechts 3.2 bii het begin dezer eeuw bedroeg dit cijfer nog 4.7. Het cijfer der geboorten, dat om- steels 1900 buitengewoon boog was. is sedertdien gestadig gedaald. Te genwoordig is het gewoonte gewor den, dat de Amerikaansche vrouw slechts twee kinderen heeft, dit is niet voldoende om de bevolking op het huidige peil te houden. Alleen in het Zuiden is de toestand heter, hier telt het gezin gemiddeld 4.5 personen. Inde steden ziet het er daarenteeen zeer slecht uit. Er ziin slechts drie steden met meer dan 100 000 inwoners, waar de be volking hetzelfde blijft. zonder aanwas van buiten. In alle andere groote steden is hef sterf tecijfer hooger dan dat van de geboorten. Aan de hand van statistische gegevens is zelfs bewezen, dat het geboortecijfer lager wordt, naarmate een stad dichter bevolkt is. Op het platteland daarentegen zou de bevolking driemaal zoo groot worden in dien de aanwas op den tegenwoordigen voet voortging. Dit proces zou zich binnen een eeuw afspelen, doch veel kans daarop is er niet. want de trek naar de stad Is groot. Dit is begrijpelijk, wanneer men weet. dat de elf grootste steden meer 'dan de helft van den nationalen handel in handen hebben. Meer dan 883 nrt. van alle loonen en_ salarissen worden uitbetaald in de sterk geïndustrialiseerde streken De stand der be volking in deze steden zou echter zonder aanwas van buiten voortdurend dalen, zoodat het twijfelachtig is, of het geboorte overschot op bet nlatteland hiertegen op weegt. Vermoedelijk zal de bevolking bin nen een kwart eeuw een hoogtepunt van 1W) millioen zielen hebben bereikt en dan terugloopen. als er geen radicale verande ring intreedt. De hevige storm, waaronder Span ie al da genlang te lijden heeft, heeft ook in Catalo- nië groote schade berokkend. In Tarifa is schade aangericht aan huizen en stroomlei dingen. Van Vrijdagmiddag tot Zaterdag ochtend lag de scheepvaart In de Straat van Gibraltar stil. In Madrid is de storm Zater dagmiddag gaan liggen. Zaterdagochtend kwam de sneltrein uit Santander met twin tig uur vertraging te Madrid aan. Diefstallen en roovarijen duren voort. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de minister voor de binnenlandsche veiligheid Morrisson, verklaard, dat van de zes milli-' oen tellende oorlogsbevolking van Londen minstens 1 millioen in de openbare schuil kelders overnacht. De „Herald Tribune" meldt verder uit Londen, dat in de Londen- sche city Zondag een groote wijnkelder ge heel leeggeplunderd is. De plunderaars vor men voor de Britsche autoriteiten een oor zaak van groote bezorgdheid sedert de groo te nachtelijke aanvallen zijn begonnen. On danks het feit, dat met de zwaarste straffen tegen plunderen wordt opgetreden, duren de diefstallen en rooverijen voort M& «O» oud-itrijders. De bejaarde bewoner, Bronbeek te Arnhem h.bb.»",«l pre. b.l.efd ,0e" hU" b-id werd hS ZEER GROOTE OMZET In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een aanval gedaan op een andere plaats. De schade aan woonhuizen was niet.aan zienlijk. Een man werd lichtgewond, een paard werd gedood. De Utrechtsche veiling heeft in haar om zet de opwaartsche richting, die de veilin gen in de laatste helft van 1940 maakten, ook meegemaakt en gevolgd. Haar vooruit gang, vergeleken bij die van 1939, bedraagt ongeveer 1.400.000. Met haar omzet van ruim 3.800.000 heeft de Utrechtsche vei ling zich hoogstwaarschijnlijk aan den spits der Nederlandsche veilingen geplaatst. IJSGANG IN DE RIVIEREN. De hoofdingenieur directeur van den rijks waterstaat in de directie bovenrivieren te Arnhem verzoekt mede te deelen, dat in ver band met den ijstoestand op de rivieren de betonning van en de wrakaanduidingen op de Waal, de Boven-Merwede, den Nederrijn, de Lek en den Gelderschen IJsel zijn weg genomen. Verklaring in het Parlement. In een exposé van de situatie in het bui tenland heeft de premier in het Iraksche parlement verklaard, dat de buitenlandsche politiek van Irak beheerscht wordt door drie grondbeginselen: 1. Handhaving van den vrede. 2. Voortzetting van het streven om oe nationale behoeften v. de Arabische vol ken te bevredigen. 3. Nakoming van de door Irak aanvaarde internationale verplichtin gen. vooral die, welke opgenomen zijn in het Arabische driemogendhedenpact en in de nonagressiepacten met de naburige lan den. Wat dit laatste punt betreft, daarbij mag Irak nimmer zijn eigen nationale be langen uit het oog verliezen, en derhalve moet. het geen verplichtingen op zich ne men, die met deze belangen onvereenigbaar ziin. De restauratie van het typisch geveltje van het perceel .In 't Vlygende Kali aan de Spuistraat te Amsterdam, dat uit 1633 dateert, is gereed (Foto Pax Holland) Schuilkelders en breede straten. Als eerste der groote luchtbeschermings maatregelen is het stadsbestuur van Tokio voornemens nog deze maand vier groote parken als schuilplaats in te richten. Voorts wil men schuilgelcgenheden inrichten nabij vier groote verkeersknooppunten en vooral op de spoorwegstations. Talrijke nauwe straten en stegen in Tokio zuilen worden verbreed, teneinde den brandweer in staat te stellen terstond het vuur te kunnen be strijden en het gevaar voor uitbreiding weg te nemen. Maatregelen bij' mogelijke Duit sche invasie in Engeland. De Engelsche minister voor de binnenland sche veiligheid, Morrison, heeft, naar uit Lon den wordt gemeld, aangekondigd, dat alle „mogelijke Quislings", die de Duitschers bij invasiepogingen zouden kunnen helpen, ge ïnterneerd zullen worden. Ongeveer 19.000 buitenlanders, aldus deelde Morrison verder mede, zijn reeds in interneeringskampen on dergebracht. De minister voor de binnenland sche veiligheid wees in dit verband er op, dat tot dusver nog geen Engelschman we gens hoogverraad terechtgesteld is. Gedenk de vogels. Do mieuwen, de vaste bewoners der groote steden, hebben bun toevlucht op het ijs gezocht (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4