J. C. J. Kemna P. C. Kaan Abonneert II op dit blad 't Wintert stevig 6 graden vorst ïlieuwJ uit U\Jk De nieuwe treinenloop Het barre getij Advertentiën Tanden als parels met Betrekkingen Diversen Te huur Te huur Vandaag Maandag 6 Januari 1941 Tweede Blad De grootste sleepreis ter wereld WINTERHULPVNEDERIAND is de girorekening van den Gemeente-ontvanger. Stort hierop Uw ga ven voor t,Win terhulp". 1941 Heil en zegen 1941 Uw stofzuiger defect? „HET STOFZUIGER HUIS" Nog één ploeg arbeiders en vaklieden kunnen er mee naar N.-Frankrijk ONGEVALLEN VERZEKERING Verhuisbedrijf aangeboden aangeboden gevraagd Uoniilen uil hel UlLtqtnd Blaadje Leve agent Schraal 100 procent verkoopswaarde Door ijsgang is de postverbinding met ons eiland zeer moeilijk Burgerlijke Stand van Texel Vertrokken personen Visscherij Wethouderscrisis op komst? MtcuiinieuwJ Velen op de schaats De eerste ijs-Zondag behoort weer tot het verleden. Weliswaar waren er reeds eerder enkele malen Zondagen, dat er op de slootjes en vaarten, zuidelijk van Den Helder, gereden kon worden, maar het ware ijsvermaak was dit nog niet. Dat is eerst gisteren een feit ge worden. Bond men reeds Vrijdagmiddag de gladde ijzers onder. Zaterdag nam het aantal lief hebbers sterk toe en gisteren werd er, zooals te verwachten was, een druk gebruik gemaakt van de enkele banen, die onze stad ryk is. Of. banen kon men het feitelijk niet noemen. Want er waren geen baanvegers, er waren geen kraampjes, waarin de klassieke „koek- en-zoopies" aan den man gebracht werden, en ook ontbrak, toen de duisternis eenmaal be gon in te vallen, de verlichting. Zoodat de feitelijke ysvreugde beperkt werd tot de uren, waarop het licht was. Het ijs was, naar omstandigheden, vrij goed. Op het gedeelte van het Heldersche Kanaal, begrensd door Helden der Zeeplein en Post- brug. zelfs zeer goed. De goede rijders ^nden op dit gladde oppervlak hun hart ophalen en bleven menig uur aanwezig op de baan. Niet alleen evenwel op het Heldersehe Kanaal vierde men den winter. Ook bui ten Den Helder bond men de schaatsen onder en vermaakte zich op het ijs. Het waren hier, als vanouds, weer de Fort grachten, die de meeste belangstelling trokken. En dat was geen wonder, omdat het ijs daar op verschillende plaatsen in prima conditie was. De wind was gaan liggen en waar daar bij het kwik in den thermometer eenige graden gestegen was, viel het, indien men goed gekleed was, best mee. Hetgeen niet wegnam, dat vrijwel alle rijders met roode wangen en dito neuzen later huiswaarts togen. En zoo voltrok zich deze ijs-Zondag. In Den Helder gevierd door vele honder den rijders, en eveneens daarbuiten. Op de vaarten en vlieten buiten de stad heerschte namelijk al eveneens de ijspret. Dat zag men reeds vanuit den trein. Kin deren; en ouderen bewogen zich voort op de ijzers en gaven zich over aan deze na tionale sport. Jammer alleen is daarbij, dat de avon den niet gebruikt kunnen worden* Want met het invallen van de duisternis komt onverbiddellijk het einde van deze ijsge- noegens. Geringe wijziging voor Den Helder. In de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, die gisteren is ingegaan, is voor Den Helder weinig wijziging gekomen. De meest belangrijke verandering is het uitval len van den trein, die Zondag om 14.30 u. in Den Helder aankomt en om 15.32 u. van hier vertrekt. Op werkdagen is er practisch geen wijziging aangebracht. Het vertrek van alle treinen is 2 minuten vervroegd en heeft nu plaats om 7.32 u, 9.32, 11.32 u., 15.32 u (niet op Zondag) 17.32 u., 19.32 u., 20.50 u. De uren van aankomst zijn 1 minuut later. Men doet dus verstandig op zyn evacuatie-oord aar geen rekening mee te houden en er voor te zorgen, dat men op hetzelfde uur op het perron aanwezig is. De treinen komen in Den Helder aan om 6 35 u., 8.30 u., 10.30 u., 12.30 u., 14.30 u., (niet op Zondag) 16.30 u„ 18.30 u. en 20.30 u. Men kan deze tijden aanbrengen in onze Winterdienstregeling. Er gingen niet vier, maar vyf Nieuwediepers mee. Zooals men heeft gelezen, schreven wij in „a,r) °.ver de grootste sleepreis ter w ia v.6 Vorige week opgenomen, dat vier maakten Z6elUi d'en historischen tocht mee- Tot onzen spijt blijkt thans, dat wij één Nieuwedieper vergeten hebben en wel Goof van Doorn, die namelijk óók van de partij was. Het abuis is waarschijnlijk daaraan toe te schrijven, dat m IJmuiden alle runners op het Sabang-dok gegaan zijn, terwijl men in Soerabaia over de sleepen verdeeld werd. De vier genoemde bleven op de sleep van de Wil lem Barentsz", terwijl Van Doorn op die van de „Vlaanderen overging. Later, van Port Adelaide af, zijn alle run ners weer op de „City of Singapore" zee-aan tot Rotterdam toe. 66 (Erbjj vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). Nauw treden wy bekommerd bang op onbekende wegen, of Heer, Gy komt ons tegen met t'w zegen: „Gy overdenkt uw weg, maar Ik bestuur uw gang. Als wij nu toch door ongeloovig verdenken van Uw Vaderliefde U griefden, laat dan meer nog dan zorg of pyn, de levensvraag ons verontrusten: of wy Uw kind'ren-zyn 's Gr. G. Nieuwenhuijsen. Hedenmorgen 8.30 Het is helaas nog niet afgeloopen met de vorst. In normale omstandigheden zou den we ons wellicht verheugen over het gezonde frissche weer. Nu zien we met angstig hart de thermometer beneden het nulpunt dalen. Van Zaterdagmiddag tot Zondagmiddag 2 uur was de temperatuur zoo ongeveer 1 tot l'/i graad beneden het nulpunt, toen ging het kwik opnieuw zakken, en bleef op 3 graden beneden nul staan. Vanmor gen om 8.30 u. vroor het echter 6 graden. Het is niet onniogelyk, dat pr verande ring op til is. De barometer zakt en de wind loopt om naar het Zuiden. Laat ons hopen, dat deze teekenen niet bedriegen. Schetsen uit t Buitenvetd Serie II. Wij hebben het niet geweten. Wij hébben ons niet voor kunnen stellen in Mei en in Juni en in September, toen de velden groen en de lucht blauw waren, toen de zon het buitenveld in kleur en fleur zette, dat liet getij eens zoo bar kon worden. Maar nu is het winter en werd dat buiten veld, eens zoo groen en blauw, herschapen in een poollandschap, waaruit men des morgens de reizende man ziet komen en waarheen men hem des avonds ziet trekken. Het vriest sedert verscheidene dagen en Uit die wereld van vorst en rijp en bevroren vel den doemen de gestalten op van hen, die den dag in Den Helder doorbrengen. Het meerendeel doet het per trein. Wij waardeeren de treinen, omdat ze van alle vervoersmiddelen nog het meest preferabel zijn. Omdat ze ons veilig en min of meer op tijd brengen op de bestemmingsplaats. Nu ja, het tocht in de treinen, en er zijn heele wa gons waarin men vergeefs naar enkele calo rieën warmte zoekt. Er zijn ruitjes, waar doorheen de Noord-ooster blaast als was hij van meening, dat een weinig koelte in de vroegte geen kwaad kan. Dat alles is waar, maar deze treinen zyn honderdmaalneen, duizendmaal te ver kiezen boven alle andere wijzen van verplaat sing naar en uit het buitenveld. Wij worstelen met de kou. Na de heldhaftige pogingen om cfes mor gens aan de verleidelijke omarmingen van de geneugten, die des beds zijn, te ontkomen, i3 het de Noordooster, die ons meeneemt. Met 5 graden onder het nulpunt zoeken wij het kleine station op. Of... station is het feite lijk niet te noeme». Deze 2 schuttingen, het waxine-pitje en, vijftig meter verderop, het pittoreske privaatje. In de verte zien we de schemerige glansjes van de locomotief-oogen, en wij weten, dat de trein komende is. In de coupé rijen zich de gestalten samen tot een grotesken klomp menschen. Menschen, die als vastgevroren aan elkaar vastkleven. Eikaars warmte zoekend en zoo pogend ont dooid te blijven. Gesproken wordt er slechts met weinig woorden. Over de strakgespan nen lippen wentelen slechts weinig woorden... Kreunend kruipt de trein voort. Van sta tion tot station. De ruiten zijn beslagen of bevroren. De wind sist onder de deuren en kruipt omhoog in de broekspijpen der man nen. De Noordooster veegt over de koperen plaat, waaronder wij de warmte weten. Buiten staat de duisternis als een immense muur. Ondoordringbaar en dreigend. En het is in deze duisternis, dat de reizi gers zich oplossen als zij Den Helder binnen komen. Zij verspreiden zich over de stille stad, die slaapt in den nacht, die eigenlijk morgen is. Vreemde tijden Daar zijn nu menschen, die per fiets door het buitenveld trekken en het hard te ver duren hebben. Wij zien hen voorbijkomen, in den morgen, die donker is en oneindig troosteloos. Schim men in een silhouetspel. Een fiets komt aangekraakt. Wentelende wielen over een nauwelijks zichtbaren weg. Op het rijwiel een mensch, gekromd over het stuur, zoekend zijn weg naar het ^°°r^' Langs den weg liggen de gestolde vaarten en slooten. Soms, als de maan te voorschijn komt gegleden vanachter een zwaar wolken dek glimt het ijs. Ernaast staan de zwarte lansen van het riet. Het is gebogen onder den druk van den Noordooster. Het is g fluisterend riet meer, zooals van den zomer, doch een weeklagend riet. I anes den weg, achter de vaarten, de hui zen Zwarte kolossen in den zwarten nac Spaarzame Ucht-riggels, die uit stallen Algemeene kennisgeving Heden overleed, nog vrij onverwachts, onze geliefde Moeder, KAATJE DEUTS Wed. van Isaak Dorlijn, in den ouderdom van 80 jaar. Namens hare Dochters: Christine Cornelia Alida Susanne Den Helder, 1 Jan. 194a Vijzelstraat 44. Tijdelijk adres: Hoep, 185 B, Schagen. de eenige tandpasta met dispergon tegen tandsteen Heerlijk schuimend! Officieele mededeeling. Bekendmaking De Burgemeester der ge meente Den Helder brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden. 1. Alle postduiven, welkè na 15 Mei 1940 zyn uitgebroed, be- hooren ten spoedigste aan de Commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders gevestigd te Amsterdam, Prinsengr. 407 (telefoon 34413) met nauw keurige omschrijving van het jaar van uitbroeden en het serie nummer te worden opgegeven. Hetzelfde dient te geschieden met alle oudere duiven, die niet op de officieele gestempelde hok- lijsten voorkomen. 2. Voor ongeringde duiven verplicht gestelde sluitringen worden door het Nationaal Ver bond van Nederlandsche Post- duivenliefhebbers, Amsteldijk 44 Amsterdam, verstre' t. 3. Met ingang van 13 Decem ber 1940 behooren alle sierduiven uitgezonderd kroppers, pauw taarten, raadsheeren, tuime laars met sokken alsmede slen- kers, aan voornoemde Commissie ter registratie te worden opge geven. Evenals voor postduiven behooren mitsdien ook voor de sierduiven, die voor registratie in aanmerking komen, hoklysten in drievoud te worden aange legd. Eén exemplaar van deze lijsten behoort in het desbetref fend duivenhok aanwezig te zijn, het andere blijft onder berusting van eerdergenoemde Commissie, terwijl het derde door den Bur gemeester behouden zal worden. 4. De bovenbedoelde opgaven behooren vóór 31 Januari 1941 te worden verricht. Bij niet nako ming hiervan stelt men zich bloot aan een strafvervolging vol gens de Duitsche militaire wet ten. Op dit laatste wordt de bij zondere aandacht gevestigd. 5. Tentoonstellingen van post en andere duiven in welken vorm ook, zijn verboden-. Eveneens is het vervoer van postduiven bui ten de kom der gemeente verbo den indien dit vervoer niet ge dekt wordt door een schrifte lijke vergunning, welke bij de Commissie, met redenen om kleed, kan worden aangevraagd 6. Voor zoover het voren staande afwijkt van vroeger terzake uitgevaardigde bepalin gen, moeten deze als vervallen worden beschouwd. Den Helder, 27 December '40. Dan Daar SLUIS DIJKSTRA AT 84 (HOEK GOVERSSTR.) SNEL, VOOftDEELIG EN GOED ZeDd briefkaart en wij geven vrijblijvend uwerzijds prijsopgave (ook buiten Den Helder). Technisch Bureau Hoogstraat 99 wcnscht Cliëntèle, Vrienden en Bekenden een voorspoedig 1941 (Prima condities) Aanmelden en inlichtingen, voor hedenavond 22.00 uur, bij G. COEVERT, p/a Anjelierstraat 14, Den Helder zoowel in als buiten beroep Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 Steeds geopend van 8 tot 6 uur fatteAtfeJ Mej. Mr. BOSMAN, Heldersche Weg 9 bij Alkmaar vraagt tegen 1 Februari, ervaren Meisje of Huishoudster, intern, geheel zelfstandig kunn. werken, zwart en katoen dragende. Hulp van dagmeisje aanwezig. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Schriftelijke aanmelding. Net PENSION aangeb, maal tijden in Den Helder, slaapgel. in Den Helder of A. Paulowna. Adres: Janzenstraat 10. B.z.a. gedipl. NAAISTERS, voor alle voorkomend naaiwerk Julianadorp en omgeving. Adres: GEZ. SMIT, J. v. d. Veerstr. 26-27, Julianad. Te huur SLAAPKAMERS Adres: Violenstraat 25. Ruime Woongelegenheid bij bus en spoor. Anna Paulowna. Brieven onder nr. 236, aan het Bureau van dit blad. Gevr. Slaapkamer voor 3 pera omtrek Julianadorp. Brieven onder nr. 237, aan het Bureau van dit blad. voor 50 jaar Zaterdagnacht ontdekte de 'politieagent J. Schraa brand in het turf pakhuis van den heer P. Schagen, aan de Loodsgracht. Door 't ma ken van alarm werd er spoedig hulp verleend en waren de assistent-brandmeester J. Bethle- hem en het lid van den raad Oudenhoven spoe dig op de plaats des gevaars aanwezig. Spuit 6 was weldra gereed om water te geven, dat gelukkig niet noodig bleek, daar men de brand kon bedwingen door middel van emmers water in den gloed te gieten. Met loffelijken ijver waren de burgemeester en de commissaris van politie binnen korten tijd bij den brand tegen woordig. Ware de brand niet tijdig ontdekt, dan had de ramp groote gevolgen kunnen heb ben. De activiteit van genoemden politie-agent verdient een woord van lof. kamers komen.» Soms een grijze rookpluim uit den schoorsteen. En de eenzame fietser buigt zich dieper over z'n stuur en de wielen wentelen verder. Zoo is het buitenveld geworden tot een uit gestrektheid "van louter kou en duisternis. Spaarzaam zijn de uren, waarin het daglicht de heerschappij over de duisternis voert. Dan alh een bundel zonnestralen zich zelf terug vindt in het glas-in-lood van een kerk in het buitenveld, herinnert men zich weer de dagen van weleer, toen wij, voor het slapen gaan, het veld introkken, en, liggend in de groene bedden van rijpend graan en geurende kla ver, den zomer bezongen. Voorbij Het is winter en de Noordooster heerscht als een wreede tiran. W\j, die van en naar Den Helder trekken, weten, dat ook deze kou en deze Noordooster eens hun macht weer zullen verliezen. En dat er opnieuw een' buitenveld zal komen, doordrengt van arm te en licht. Dat duurt nog maanden, maar eens zal het er zijn. Laat ons dat buitenveld, dat ons zoo gast vrij opnam, niet verguizen nu het wreed en onherbergzaam is. Laat ons gedenken de "da gen, dat zij was als een ontfermende al- moeder, die haar kinderen ontving met een genereuse liefde. Laat ons bedenken, dat eens dit buitenveld onze eenige toeverlaat was en... dat het een goede toeverlaat was daarbij. Zoo bezien, zullen wy de kwellingen van dit barre getij kunnen weerstaan, met het oog gericht op het komend gety: het voorjaar. En dat zullen wy dan tienvoudig loven! fattektjeó.... rueuuüL De harde Oostenwind en de ijsgang oefenen als altijd een sterken invloed uit de op verbin ding TexelDen Helder; reeds verscheidene dagen achtereen komt ef slechts ééns per dag verbinding met den vasten wal tot stand, met het gevolg, dat de kranten zeer ongeregeld in onze gemeente aankomen. De Heldersche Cou rant kwam vorige week ook telkens een dag te laat aan. Vermoedelijk zal het deze week beter gaan, omdat de boot dan later uit Den Helder moet vertrekken. Van de ijssport wordt in onze gemeente druk geprofiteerd, vooral zijn door den aanhoudenden regen, die direct voor 't invallen van de vorst heeft plaats gehad, prachtige groote banen ontstaan, terwijl het ijs op de meeste banen zeer moöi is. GESLAAGD. Voor het examen van opticien slaagde te Amsterdam de heer H. Bakker van Den Burg. van 28 Dec. 1940 tot en met 3 Jan. 1941. GEBOREN: Helena Jacoba, d.v. R. L. Gor ter en A. H. Schaap. Willem Joseph, z.v. C. M. Bakker en C. Gomes. Simon Gerrit, z.v. J. Timmer en E. J. Gieles. Anna, d.v. M. Spigt en I. Smit. Fulps, z.v. D. Krijnen en A. Eel- man. ONDERTROUWD: Johannes Nicolaas Witte en Godefrida Wilhelmina van Sambeek. GETROUWD: Cornelis Reijer Keijser en Maria Elisabeth Beerman. OVERLEDENFrouwtje Burger, oud 47 jaar, wed. v. Pieter Daalder. POLITIE. Gevonden een zilverbon, een kinder- want, een verduisteringskapje, een riem. G. Keiser en echtgenoote, van Den Burg naar Amersfoort, Bankastraat 8. A. Wijbrands, vliegtuigmaker, van De Mok naar Stavoren, Schans 5. Jeltje Hanama, van Den Hoorn 115 naar De Bilt. POSTDIRECTEUR BENOEMD. Tot postdirecteur te Den Burg is met in gang van 15 Febr. a.s. benoemd de heer J. de Jong, thans directeur te Bloemendaal. De nieuwbenoemde is reeds 10 jaar als directeur van het Postkantoor Bloemendaal werkzaam geweest en heeft zich aldaar in deze functie zeer veel vrienden verworven. Ook onder het personeel is de heer De Jong zeer gezien. Verzekert Uw fiets voor S gulder per jaar. By diefstal krygt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. Urk, 3 Januari. Door 8 vaartuigen werd heden met staannetten onder het ijs alhier aangevoerd: 146 pond snoekbaars, van 1332 pond per vaartuig, prijs 5060 ct. en 26 pond baars, 2930 ct. per pond. OP HET TWEETAL. Ds. E. du Marchie van Voorthuyzen, Chr. Ger. Pred. alhier, komt voor op het tweetal bij de Chr. Qerf. Kerk, te Vlaardingen. Mede op het tweetal staat Ds. de Groot, van Meerkerk. STUDIECOMMISSIE INGESTELD. Het voorstel van den heer Kampen om een Studie-commissie voor den N.O. Polder te be noemen, om de belangen van Urk te beharti gen, werd door den voorzatter bestreden. De burgemeester achtte dit niet noodig. Aange zien echter de meerderheid v. d. Raad met dit voorstel accoord ging, zal een commissie door B. en W. Voorden benoemd. Naar ons van bevoegde zijde werd mede gedeeld, zal wegens ernstige ziekte, thans de eerste wethouder, de heer Meindert Kramer, bedanken als lid van den raad. Naar alle waarschijnlykheid zal de tweede wethouder, de heer De Wit, dan ook zijn functie neerleggen. Doet De Wit dit echter niet, zoo zal er toch een strijd gevoerd wor den, wié of nu als wethouder zal fungeeren. De besprekingen zijn dienaangaande reeds be gonnen. De A.R. fractie heeft 3 vertegen woordigers in den raad. De C.-H. 1. Deze heb ben dus te zamen 4 raadsleden. De meerder heid in den raad is echter 6. De afdeeling Ge meentebelangen hebben echter 5 vertegen woordigers in den raad. Deze kunnen dus ook geen meerderheid vormen. Voor de aanstaan de Wethoudersverkiezing is het dan ook van het grootste belang wat de 2 vertegenwoor digers van de S.G.P. zullen doen. Gaan deze met de A.R. en C.-H. mee, dan zou zeer ze ker de heer T. Visser als wethouder worden gekozen. Gaan de S.G.P.-ers met de vertegen woordigers van Gemeentebelang samen, dan zou zeer zeker de heer Klaas Koffeman wor den gekozen. Kan men nu echter niet tot overeenstemming komen, zoo zijn in dezen nog bnverwachte verrassingen op komst. Het een en ander geeft op Urk aanleiding tot zeer drukke discussies. In de eerste raads vergadering zal de heer G. F. Post (S.G.P.) als opvolger optreden van den heer A. Keu ter. Op Urk gingen al de geruchten, dat de heer Post van de A.-R. zijde al een wethou derszetel was aangeboden. Het een en ander werd ons nog niet bevestigd. Intusschen wacht Urk met spanning de ko mende gebeurtenissen af.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5