Lieve winter.. Goedkoop aan voerbieten gekomen Koningin Mode behoudt haar plaats Henri Bergson overleden Moskou had» Nieuwjaarsboomen tekort Woelige verkiezingen Argentinië in Moderne volksverhuizing in Zuid Europa Doifsch weermachtbericht Aanvallen op convooien FRANSCH WIJSGEER VAN GROO- TE ALLURE. De Fransche wijsgeer Henri Bergson is op 8t-jarigen leeftijd te Parijs overleden. Het is moeilijk Bergsons filosofie in het kort nauwkeurig te ontleden. Elke wijsgeer heeft een specialen kijk op het leven, waaromheen zijn fisofie als een organis me uitgroeit Voor Bergson is dit de in tuïtie der „durée". „Durée" wordt niet door ons „duur" weergegeven; dit woord legt den nadruk op het wordingsproces van ons innerlijk leven. Ieder die vind, dat soms de tijd langzaam verstrijkt, en soms weer vliegt weet uit eigen ervaring, dat deze in nerlijke beleving, Bergsons „durée", iets geheel anders is. dan de tijd, die. in uren en minuten ingedeeld, voor een ieder geldt. Door onzen blik op dit innerlijk wordings proces te richten en Bergson toont aan, hoe moeilijk het is dit onbevangen te doen zien wij successievelijk een aantal fa zen, waarvan de volgende telkens de vo rige omvat benevens een nieuw element dat die volgende faze tot een geheel ande re dan de voorgaande maakt, zooals. een meidoorn in bloei iets anders is dan voor dien. Zonder dit nieuwe zou elke faze uit de voorafgaande kunnen worden verklaard, en zou. evenals in de ruimte alles tege lijk gegeven is. dit ook in den tijd het ge val kunnen zijn. Wij kunnen deze gedachte ook zoo uit drukken: De „durée" heeft een scheppend karakter, in zoover voortdurend een nieu we werkelijkheid ontstaat, die niet uit de vorige kan worden afgeleid. Hier stelt Bergson zich dus recht tegenover de we tenschap, die het tegenwoordige geheel uit het verleden en het toekomstige uit het te genwoordige wil verklaren. Zondag zijn in de provincie Mendoza (Argentinië) verkiezingen gehouden, die vol gens te Buenos Aires ontvangen berichten hier en daar een stormachtig verloop heb ben gehad. De radicalen die de nederlaag hebben geleden tegenover de nationale de mocraten. de regeerinespartij. beweren, dat de tegenpartij een sterke terreur heeft uitge- 'oefend. In strijd met de voorschriften zou in de meeste gevallen een openbare stem ming gehouden zijn. waarbij nationale de mocraten meermalen hun stem zouden heb ben uitgebracht. Verder zou in vele geval len de voorzitter van het stembureau be dreigd zijn en stemcomissies door gewapen de groepen zijn overvallen. Gemeld wordt, dat het in Mendoza tot bloedige incidenten is gekomen. Er zouden dooden en gewonden zijn. De gouverneur der provincie verklaart overigens, dat de verkiezingen over het algemeen een normaal verloop hebben gehad. Het ministerie vast binnenlandsche za ken. dat tallooze klachten heeft ontvangen, heeft nog geen onderzoek ingesteld. Volgens den voorzitter der radicalen. Alvear en an dere partijleiders zijn de verkiezingen in Mendoza een zuiver kluchtspel geweest, evenals in Santa Fé en Buenos Aires. Feestvreugde leed er niet onder. Moskou vierde Oud en Nieuw met een koude van 24 graden onder nul. Met man cn macht was men aan het sneeuwruimen, meldt de Moskou- sche correspondent van de „Kölnl- sche Zeitung", die dan verder ver telt, dat men niettegenstaande de fel le koude, in lange rijen op de Nieuw- jaarsboomenmarkt zijn beurt stond af te wachten. De Bus ként n.1. geen Kerstboomen doch( wel Nieuwjaarsboomen. De Moskouers wa ren ontevreden dat er dit keer te weinig wa ren. Het gemeentebestuur had beloofd, dat er 300.000 beschikbaar zouden zijn, doch er kwamen er slechts 144.000 en dan nog met aanzienlijke vertraging. Overigens heeft-de feestvreugde daaronder niet geleden. Alle arbeidsclubs, hotels en re staurants organiseerden de gebruikelijke „ontmoeting met het nieuwe jaar", die on der een denneboom plaats vindt in aanwe zigheid van een forschen Kerstman, die in Rusland „Vadertje Vorst" heet. Zelfs in de groote concertzalen „ontmoette" men het nieuwejaar met „denneboomconcerten". De Moskousche bladen wijden aan de jaars wisseling groote aandacht. In de. „Izwestija" kwam een groot aantal vooraanstaande per soonlijkheden aan het woord, die allen op hun gebied de balans over 1940 opmaakten en een blik in de toekomst van 1941 wierpen. De leider van het Sowjet-Russische lucht wezen, Molokow, berekende in zijn beschou wing, dat de Russische luchtlijnen in 1941 een gezamenlijke lengte van 130.000 kilome ter zullen hebben (tegenover 45.900 in de Ver- eenigde Staten). Tienmaal zooveel menschen ln Duitschland gekomen als er ge sneuveld zijn. In een artikel over de volks-Duitsche im migratie en transmigratie constateert de „Völkischer Beobachter", naar het D.N.B. meldt, dat door deze moderne volksverhui zing uit Oost- en Zuid Oost-Europa bene vens uit de Baltische landen ongeveer tien maal zooveel Duitsche menschen in het Duit- sche rijk zijn gekomen als er Duitsche solda ten in de slagen van den tegenwoordigen oorlog hun leven moesten laten. Behalve de vele honderdduizenden Duit- schers uit de tot het Rijk teruggekeerde ge bieden van het Oosten en het Westen immi greerden er volgens het blad uit Letland 51 duizend Duitschers, uit Estland 12.000. uit Wolhynië en Galicië 130.000, uit de Noorde lijke Boekowina 45.000. uil het gebied van Chulm en Lublin 31.000. uit Bessarabië 90 duizend, uit Zuid-Boekowina 45.000 en uit de Dohroedsja 14.000. Dat is een „volkstum"-overwinning zon der wapens, die met vele gewonnen slagen gelijk staat, zoo schrijft V.B. verder. De Euro- peesche geschiedenis kent geen tegenvoor beeld voor zulk een krachtaanwas van een oorlogvoerend volk, geen tegenvoorbeeld voor een geniale „Fuohrer"-conceptie, die het bloedoffer van een oorlog in een overwin ning van het levende „volkstum" verandert. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De duikboot, omtrent welke tot dusverre reeds bekend gemaakt werd. dat zij 13.300 brt. tot zinken had gebracht, kon haar suc ces opvoeren tot in totaal 20.600 brt. vijande lijke koopvaardijruimte. Binnen het kader van de bewapende ver kenning heeft het luchtwapen verschillende succesvolle afzonderlijke aanvallen op. voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid- Engeland en op scheepsdeelen in het Brit- sche kustgebied voortgezet. Bij Southend hebben twee bommen van middelgroot kali ber een in convooi varend vijandelijk koop vaardijschip van 3 tot 4000 ton getroffen. Het schip bleef met slagzij in zinkenden toe stand liggen. Voorts werden twee Britsche patrouillebooten en een gewapend vijande lijk koopvaardijschip met succes aangeval len. Londen werdi n den loop van den dag ondanks ongunstige weersomstandigheden bestookt met brand- en brisantbommen van verschillend kaliber. Gevechtsvliegtuigen vielen verder, deels in scheervluchten. fa brieken en rails, benevens een sterk vlieg veld in Zuid-Engeland met effect aan. In den loop van den vorigen nacht heb ben vrij zwakke eenheden gevechtsvliegers de Britsche hoofdstad wederom aangevallen. De vijand heeft in den nacht van 5 op 6 Januari geen vluchten gemaakt naar Duitsch Rijksgebied. Eenige vijandelijke toe stellen poogden in den loop van gisteren het bezette gebied binnen te dringen, zij werden echter tijdig ontdekt en met afweer geschut afgeweerd. Twee vijandelijke bommenwerpers zijn niet ver van de Fransche kust in zee gestort. Eigen verliezen zijn niet ontstaan. SLOEP VAN POOLEXPEDITIE UIT 1914 GEVONDEN. Aan de kust van de baai van Toll hebben Sovjet-Russische Poolonderzoekers een sloep gevonden, welke behoorde tot de uitrusting van een Russische aardrijkskundige expedi tie, welke in 19141915 is ondernomen op het schiereiland Taimyr en het eiland Yaigatch. In de sloep werd een kist met con serven aangetroffen, die in 1910 in Sint Pe tersburg bereid waren. De conserven ver keerden nog in goeden staat. Alle gevonden voorwerpen zijn naar het Pootmuseum over gebracht DUITSCH—RUSSISCHE HANDELSOVER EENKOMST VERLENGD. De Duitsch-Russische overeenkomst van 1 Maart 1938 welke het goederen- en betalings verkeer tusschen Duitschland en de Sovjet Unie regelt en tot 31 December 1940 was ver lengd, is thans uitgebreid tot 1 Augustus '42. De overeenkomst vormt zooals bekend, slechts een deel van de omlijsting voor het DuitschRussische goederen- cn betalings verkeer en bevat geen afspraken over den omvang en de samenstelling van het han delsverkeer. DE INCA'S ALS WEGENAANLEGGERS. Prof. Dr. Ubbelohde-Schroeder heeft te Berlijn voor de leden van het Ibero-Ameri kaansche instituut een lezing gehouden over de Inca's van vóór de ontdekking van Ame rika. Hij zeide, dat de Inca's veel gedaan hebben ter bevordering van den wegenaan leg. In hun rijk bestonden talrijke intercom munale straatwegen tot een gezamenlijke lengte van ongeveer tien duizend kilometers. Voorwaar een bewijs van de groote bescha ving der Inca's. EEN BELANGRIJKE ANDERSEN-VONDST. Het Deensche genootschap voor weten schappen heeft op Borreby, ten zuiden van Skelskör ongeveer 150 brieven van Ander- sen en Henriette Scavenius gevonden. Deze brieven werden geschreven in de periode die ligt tusschen de jaren 1855 en 1874. Deze nieuwe aanwinst werd oogenblikkelijk over gebracht naar het Andersen-huis te Odense. AMERIKAANSCHE AUTOBANDEN DOOR ENGELSCHEN ACHTERGEHOUDEN. In Turksche handelskringen beklaagt men zich er over, dat de Engelschen eenige dui zenden Amerikaansche autobanden te Basra achterhouden, onder het voorwendsel dat Turkije deze banden naar Duitschland zou kunnen doorsturen. Turkije heeft deze banden voor dringend eigen gebruik in Amerika besteld en reeds betaald ook. ENGELSCHE BURGEMEESTERS AFGEZET Uit Londen wordt volgens het D.N.B. ge meld, dat op aanwijzing van den minister van binnenlandsche zaken. Amery, talrijke burgemeesters in de graafschappen van mid den Engeland van hun functies zijn onthe ven. Men neemt aan, dat deze maatregel in verband staat met het feit. dat de luchtbe schermingsmaatregelen in groote deelen van midden-F.ngeland onvoldoende zijn in tegen stelling tot Zuid-F.ngeland. Gebleken is. al dus wordt gemeld, dat in talrijke gevallen de door het departement van binnenlandsche zaken gegeven richtsnoeren, eenvoudig ge negeerd zijn. Amsterdam maakte kennis met den eersten sneeuwval. Een wintersch stadsdeel met P achtergrond de Munttoren (Foio P.x-Holland) Elk jaar zien we U weer komen. Langs de wegen en de stroomen. Lieve, witte toovenaar. Dan maakt ge de schaatsenbanen. En de blank berijpte lanen Weer tot tooversprookjes klaar! Telkens daalt ge langs de paden Van de thermometer-graden. Zeer zelfstandig onder nul. En de jeugd met hooge blosjes. Zwiert weer rond. sportief en losjes, Lieve winter, ruig en gul! Ach, ik gun hun beentje over. In Uw wijden wintertoover. Want de jeugd wil wel eens wat. Gij geeft vreugdevol garantie. Vaak precies in de vacantie. Op een baan zoo spiegelglad! Maar is 't thans wel goed begonnen? Zie, we leven op de bonnen. En dat maakt wel iets verschil. Kolen liggen niet voor 't scheppen. En ge schijnt U niet te reppen. Maar... 't is lang nog geen April! 'k Weet het, d'oorlap en de wanten Voelen voor hun trouwe klanten. Met de ijs-trui, warm en rein. En. nietwaar, 't is ons gegund en... Maar we reek'nen erg met punten. En 'n textielkaart is zoo klein! 't Is dus niet om t' een of ander. Maar begrijpen we elkander? Vele teekens zijn wat veeg! Wilt ge soms voorgoed vertrekken? Blijf dart uw bestaan niet rekken. Want de kolenkist raakt leeg! Luister daarom naar mijn woorden: Lieve winter, zoek het noorden. Maak Uw afreis niet te traag. Puik is 't voor Uw constitutie. Daar is ook geen distributie. En de ijsbeer ziet U graag!! Januari 1941. KROES. (Nadruk verboden.) Misbruik van een anders goeden naam gemaakt. Wegens oplichting was de 55-jarige koop man. L. S. uit Zevenhuizen door de Rotter- damsche rechtbank veroordeeld tot 'n gevan genisstraf van vier maanden. Hij had den landbouwer F. M. E. uit dezelfde plaats opgelicht voor dertien ton voederbieten. Hij had n.1. geen crediei bij dien landbouwer, in tegenstelling tot den vrachtrijder K. A. V.. en kwam op zekeren dag met de vrachtauto en den chauffeur van V. bij U. met de mededeeling. dat V. de voederbie ten had eekocht Hii nam de partij mede en toen E. later hij V. om het geld kwam. bleek deze er niets van te weten. Van dit vonnis was S. in heroen gekompn en giste ren verklaarde hii voor het Haatrsche ge rechtshof onschuldig te zijn en E. te heb- hpn betaald. E„ als getuige gehoord, ont kende dit echter. De vrachtrijder V die eveneens gehoord werd, verklaarde 'nog dat S. hem had verteld, dat hij de bieten gekocht had. waarnn V. hem zijn vracht wagen en chauffeur afstond. erdachte was meermalen veroordeeld wpgens oneerlijkheid. Do advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 20 Januari. De hoofdstad in den sneeuw. Antieke huisjes, nauwelijks zicht baar door den vlokkenregen (Foto Pax-Holland> "X. i? V'V' Het Damrak te Amsterdam op den eersten sneeuwdag van dit iaar (Foto Pax-Holland) VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD IN TURKIJE Het Turksche blad Tasviri Efkr meldt, dat het wetsontwerp betreffende de verlen ging van den militairen dienst met een jaar voor de contingenten, welke thans onder de wapenen zijn, op de agenda van de Ka mer is gezet. In het begeleidende rapport wordt betoogd dat het noodzakelijk is de tegenwoordige organisatie van het land leger uit te breiden en de onder de wape nen staande effectieven te verhoogen. Bo vendien vereisrht de motoriseering een langdurige periode van opleiding der man schappen De verlenging van den diensttijd zal betrekking hebben op alle lichtingen. Damesmodebedrijven onder toe zicht van den bekenden mode kunstenaar Lucien Lelong. Uniter Press meldt uit Vichy: In het kader van de algemeene politiek van maarschalk Pétain, die de controle van de industrie ten doel heeft, is thans ook de wereldberoemde Parijsche Haute Couture met zes andere takken der kleedingindustrie onder staatscontrole gesteld en gereorgani seerd. Tot chef van de zeven onderafdeelin- gen van de kleedingindustrie, waartoe ook de damesmodebedrijven behooren is de be kende modekunstenaar Lucien Lelong be noemd. Zijn collega Madame Jeanne Lanvin is tot lid van de consultatieve commissie be noemd en zal hem ter zyde staan. De overige zeven leden van deze commissie zijn ech ter alle technici en de groote modehuizen van Worth, Patou-Chanel en Paquin, alsmede de buitenlandsche salons van Molvneux en Schiapareilli zijn niet vertegenwoordigd. 'I'ot de onderafdeelingen der kleeding industrie behooren ook de afdeelingen da mes- en heerenconfectie, hemden en lingerie, bontwaren, zyden- en wollen stoffenhandel alsmede de industrieën voor „toilet-benoodig- heden", die corsetten, knoopen, dassen, pa- rapluies enz. vervaardigen. Wat de modesalons betreft, den leiders daarvan wordt de vrije hand gelaten in hun kunstzinnige fantasie. Het zal de voornaam ste taak van Lelong zijn om oneerlijke con currentie te voorkomen. Overigens is de tex tielindustrie evenals andere bedrijven geor ganiseerd. Het decreet, waarbij Robert Carmi- cliael tot directeur van de textielindustrie is benoemd, maakt hem niet alleen verantwoor delijk voor deze nijverheid, maar tevens voor den geheelen daarmee samenhangenden han del. Er is een organisatorische commissie ge sticht, waarin onder voorzitterschap van Car- michael de directeuren werken, die ieder een tak der textielindustrie leiden. Deze onder- deelen omvatten: katoen, wol, zijde, kunst zijde, linnen en vlas, jute, ververijen, hoeden- fabrieken, kteeding en alle daarmee verwan te industrieën, die zooals reeds vermeld on der leiding staan van Lelon. Carmichael als directeur generaal en zijn directeuren zijn door de wet op het zakengeheim gebonden er voor te zorgen dat de zorgvuldig bewaar de modellen en monsters der verschillende modehuizen niet door concurrenten gestolen of op andere wijze misbruikt worden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8